OMGEVING RIJNSTREEK DE LAATSTE LES VAN LANGELOT WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 KATWIJK Personalia. Voor het examen Duitsch slaagde te Den Haag mej. J. v. d. Rhee al hier. KATWIJK AAN ZEE V.V.V.-FEESTWEEK. Het programma voor Dinsdag van de feestweek van V.V.V. werd begonnen met een wedloop met hindernissen op het strand. Dat is geen gemakkelijk werk je. De eerste groep waren jongens van 10 jaar, waarvan de prijswinnaar was G. Groe- nestijn. Van de groep 1213 jaar: P. 't Hooft. Van de grotoere jongens was den Isten prijswinnaar J. v. d. Plaats, en van de meisjes T. v. d. Pool. Te 11 uur was er zakloopen, wat een zeer interessant spel blijft. Er was ook goede be langstelling voor. De le en 2e pr. werden gewonnen door Lucie Brukerman en Jean ne van Rijn. Dan was er wedstrijd in ringrijdea met strandkarren. De 1ste prijswinnaar was Ada Minnee en de 2de was J. Rademaker. En ten slotte des avonds de aangekon digde volkszangavond, onder leiding van den heer J. v. d. Hovaart. Deze heette de vele aanwezigen, er waren enkele duizen den naar schatting aanwezig, hartelijk wel kom en kondigde als 1ste nummer aan een marsch door de Muziekvereeniging U.N.I. Dan werd de volkszang ingezet met het Wilhelmus, ook begeleid door U.N.I.om vervolgens een programma voor volkszang af te werken. Voor afwisseling werden en kele debutantjes uit het publiek geroepen om van hun kunnen te doen blijken. Een hartelijk applaus viel hun ten deel. Onder de duizendkoppige menigte merkten we o.m. ook den Burgemeester op. Besloten werd met een driewerf hoera op V.V.V. Ook dezen dag was in alle opzichten ge- LEIDSCHEN DAM Prcpagandasportdag A.V.V. Zandag 21 Augustus a.s. zal de R. K.Sportvereeniging A.V.V. te Leidschendam haar jaarlijksche propagandadag houden. Als extra nummer zal een voetbal-loopwedstrijd georganiseerd worden, waaraan personen kunnen deelne men, die het voetbalspel niet machtig zijn. Er zal in diverse afdeelingen gespeeld wor den, n.l. personen van 20 tot 30 jaar; van 30 tot 40 jaar en van 50 tot 60 jaar; het zal als volgt gespeeld worden: van de begin streep vertrekken 4 personen, ieder met een bal verschillend gekleurd, in het mid denveld staan 4 doelen breed 75 en hoog 100 c.M. in de kleuren van de ballen; hier moet de speler met den bal doorheen en zoo gauw mogelijk naar het eindpunt zien te komen, waar eenzelfde doel is opge steld; de door het 2e doel eerstaankomende is winnaar. De winnaars van de verschil lende groepen komen dan weder tegen elkaar, zoodat de spanning er wel in blij ven zal, temeer daar er mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld, zooals een ham, een kistje sigaren, enz.; de inschrijving is open gesteld tot uiterlijk 14 Augustus a.s., kisten zijn er niet aan verbonden. Wel moeten de inschrijvers hun leeftijd opgeven; inschrij ving voor deelname bij den secretaris, St. Willibrordusplein 12. Ook is nog een extra prijs beschikbaar gesteld voor diegene, die het mooist is gekleed. Verder zal A.V.V. I dien dag een beker wedstrijd spelen tegen St. Lodewijk I uit Rotterdam, die dit jaar is gepromoveerd naar de 2e klasse I.C.V.B., zoodat een mooie en spannende wedstrijd verzekerd is. Even eens zal getracht worden de medewerking te verkrijgen van het Fanfarecorps „Ju liana" om dezen dag met muziek op te luisteren, zoodat het een mooie dag belooft te worden. Allen worden dus op 21 Aug. op het A.V.V.-terrein verwacht; u steunt daar mede de Katholieke Sportbeweging, welke uw steun zoo hoog noodig heeft. Collecte. De collecte alhier gehouden voor „Jong Holland snakt naar werk" heeft opgebracht 88.50. Bloempjesdag Santos. Door de ver- eeniging SA..N.T.O.S. (Steun aan Neder- landsche tuberculose onbemiddelde Stand- genooten) wordt op Maandag 15 Augustus a.s. een bloempjesdag gehouden. Diefstal. Ten nadeele van de Utrecht- sche Wegenbouw is Zondag j.L, van het nieuw gedeelte Rijksweg, nabij de Vliet, ontvreemd: 100 liter benzine, 40 liter olie, 38 meter staaldraad en een dekzeil. De poli tie stelt een onderzoek in. LISSE WEDEROM EEN VERKEERSONGEVAL. Gisteren wilde de wielrijder V. uit Lisse vanaf de Veldhorststraat den Heereweg oprijden, terwijl het verkeer niet geheel en al vrij was. Een uit de richting Leiden komende auto greep hem en V. werd tegen den grond ge smakt. Dokter van Dijk verleende de eerste hulp en constateerde, dat V. een ernstige hoofdwonde had opgeloopen. Nadat hij verbonden was werd hij naar zijn ouderlijke woning vervoerd. De politie was ter plaatse. Het is den laat- sten tijd wederom schrikbarend zooveel ongevallen als er gebeuren. In een week tijd zijn door de politie vijf personen naar een ziekeninrichting gebracht, die ernstige of zware verwondingen hadden opgeloopen. Men zij voorzich tig. RIJNSBURG BLIKSEM INGESLAGEN. De schoorsteen kwam omlaag. Tijdens een onweerbui sloeg de bliksem op de electrische geleiding der tram en maakte eenige storing. Bij den heer B. Br. aan de Langevaart sloeg de bliksem in het woonhuis. In de kamer werd het pla- vond vernield en alle lampen stukgeslagen, terwijl ook de schoorsteen het moest ont gelden en naar beneden kwam. In beide ge vallen liep het echter zonder persoonlijke ongevallen af. Dat was gemeen. Terwijl A. de M. en V. van hier bij het raadhuis te Katwijk voor een regenbui schuilden, werden hun rijwielen gestolen. Zij hadden ze eventjes maar tegen een boom geplaatst. De politie zal trachten licht te verschaffen. WASSENAAR Personalia. Voor het examen Engelsch M.O. akte A is geslaagd mej. H. G. R. Ro denhuis. Tuinbouwvereeniging. In „het Wapen van Wassenaar" hield de tuinbouwvereeni ging Wassenaar en Omstreken onder voor zitterschap van den heer P. Zegwaard haar maandelijksche ledenvergadering. Na het voorlezen der notulen, die onver anderd werden vastgesteld, deelde de heer Laarman namens de cursuscommissie me de, dat de cursus in material enkennis om verschillende redenen diemaal geen door gang kan vinden en dat daarvoor in de plaats wordt uitgeschreven een cursus in tuinteekenen. Door den voorzitter werden vervolgens tot juryleden benoemd om het ingezondene te keuren de heeren J. R. Laarman, H. A. N. Jansse en H. Schipper. Hierop werd door den heer Jansse een beknopt verslag uitgebracht van de gehou den groote excursie. Deze bleek een zeer groot succes geweest te zijn en er werd van dezen mooien tocht zeer veel genoten. Na de pauze werd bij monde van den heer Laarman verslag uitgebracht van de gehouden keuring: Voor prijsvraag I, luidende van 6 soorten vaste planten, van ieder soort 5 takken, be haalde de heer T. van Biezen 3de prijs met 21 punten. Voor prijsvraag n, luidende 5 variëtei ten chabaud-anjers van ieder 5 stuks, be haalde de heer W. van Tol le prijs met 26 punten, 2de prijs J. Hermsen met 25 pun ten en 3de prijs H. Verboog met 22% punt. Voor prijsvraag Hl, luidende 10 soorten eenjarige afgesneden zaadbloemen van ieder hoogstens 10 stuks behaalden: le prijs W. van Tol met 28 punten, 2de prijs H. Ver boog met 24 punten en 3de prijs J. Herm sen met 21 punten. Voorts waren voor het puntenstelsel in gezonden eenige soorten Gloxinia, die met hooge punten werden bekroond, inzender de heer C. van der Salm. Ter bespreking kwam ter tafel een dahlia door zaad verkregen uit de soort White King, een prachtige crème volle bloem, die zeer geschikt blijkt op water. De inzender was de heer J. Hermsen. Door den heer H. A. N. Jansse werd hier op in het kort behandeld de cultuur van Velota Perpuris (Goudlelie). Hierna slui ting. WARMOND Personalia. Voor het examen Engelsch l.o. is geslaagd mej. J. C. M. van Stijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Verplaatsing brievenbus. Door het af breken van het brugwachtershuisje aan de Gouwsluis en het binnenkort afbreken der oude bruggen over de Gouwe is de brieven bus, welke zich aan het voormalig brug wachtershuisje aldaar bevond, verplaatst naar den oostelijken oprit van de nieuwe brug. De bus is geplaatst tusschen het voet pad en den rijweg ongeveer 2 Meter van de brug af. Geboren: Maartje Johanna, d. van C. R. van der Zee en E. Borgmeijer. Overleden: Emil Anton Burggraaf, 8 jaren. AARLANDERVEEN Vakonderwijs voor meisjes. Met in gang van 1 September a.s. zal de naai school onder leiding van de eerw. zusters Dominicanessen te Aarlanderveen worden omgezet in een R.K. Vakschool met vast rooster en vast leerplan. In 't eerste leer jaar kunnen de leerlingen worden opgeleid voor 't diploma lingerie, terwijl in 't 2e jaar het diploma costumière kan behaald wor den. Aanmelding van leerlingen voor den cursus 193839 tusschen 16 en 21 Aug. bij de Eerw. Overste, St. Joannesklooster, te Aarlanderveen, die gaarne alle gewenschte inlichtingen zal verstrekken. Landbouw-cursus. Uitgaande van den L.T.B. zal dezen winter wederom een aan vang worden gemaakt met een 2-jarigen landbouw-cursus. Alle jongemannen boven de 15 jaar, die dezen cursus willen volgen, kunnen zich gedurende de maand Augus tus aanmelden bij het bestuur van den L. T.B., afd. Aarlanderveen. De leeraar van dezen cursus zal zijn de heer v. d. Loo, hoofdonderwijzer te Ter Aar. Bazar. De bazar, die in de afgeloo- pen week gehouden is. ten bate van den Naaikrans onderafd. der Derde Orde), om in den a.s. winter kleedingstukken voor behoeftige gezinnen te vervaardigen, mag, ondanks de tijdsomstandigheden, een ba tig saldo boeken. Van de vele attracties, die waren aangebracht, werd een druk gebruik gemaakt, zoodat er eiken avond een gezel lige stemming heerschte. Een woord van dank aan de dames van den Naaikrans, die zich geheel belangloos voor dit schoone doel geven. BODEGRAVEN NATIONAAL MUZIEK- EN ZANG CONCOURS. Gisterenavond werd om 8 uur op het ter rein in Oud-Bodegraven het Nationaal Mu ziek- en Zandconcours geopend, zulks ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Zangvereeniging „Zanglust". Reeds tegen half acht waren er op den grooten hoek tal van belangstellenden. Hier stelden zich de leden van „Zanglust" op, voorafgegaan door de Chr. Muziekvereeni ging „Soli Deo Gloria" en om kwart voor acht ging het in marschtempo naar het veld in Oud-Bodegraven. Om 8 uur werd het concours officieel ge opend, waarna het openingsconcert werd gegeven onder directie van directeur F. A. Grégoire. Aangezien de 48 deelnemende vereen igin- gen zich Woensdag en Donderdag pas naar Bodegraven zullen begeven, zagen we gis terenavond bekende gezichten: Bodegra vers waren in grooten getale naar het terrein gekomen om bij de opening tegen woordig te zijn. Heden is men reeds om 11 uur begon nen en men gaat aan één stuk door tot van avond. Vanavond is er al een heel aantrekkelijk programma. Gezamenlijk zullen dan voor ons zingen „Perseverance" uit Nieuwerkerk, „Morgenrood" uit Lekkerkerk, „Eensgezind heid" uit Stolwijk en „Zanglust". allen te zamen onder leiding van den heer K. J. de Beun. In de pauze zal door het kinder koor „Perseverance" een klompendans worden uitgevoerd. Ook morgenavond, Donderdag, blijft het concours tot laat in den avond gaande. Om 9 uur hoopt men toch klaar te zijn en dan zal „Crescendo" een slotconcert geven. Het zal allicht niet weinig tot het wel slagen van den opzet van het concours heb ben bijgedragen, dat men een zoo uitne mende jury heeft kunnen vinden. Naast den heer de Beun namen daarin zitting de be kende heer J. H. B. Spaanderman te Den 201. De menschen op de plek, waar de gewone menschen mogen zitten, hadden reuzepret. Het was hier nog veel grappiger dan in de bioscoop. Daar zag je zulke gekke dingen niet. 202. De rechtzitting werd opgeheven, omdat er geen rechters meer waren en de veldwachter vond het goed, dat grootmoeder de president van de rechtbank in een mandje meer naar huis nam. Haag, vanouds bekend als de vroegere or ganist van de St. Jan te Gouda, en de heer Eduard Flipse, de wereldbekende Rotter- damsche dirigent. Over het verloop van het concours zullen we onze lezers in de komende dagen op de hoogte houden. Vrouwenbond. Op Maandag 22 Augus tus zullen de schoolkinderen der autobus hun jaarlijksch reisje maken onder toezicht van eenige leden van den R.K. Vrouwen bond. De tocht gaat naar Den Haag (vlieg veld Ypenburg), Delft, Rotterdam en ten slotte naar de speeltuin in Hilligersberg. Kinderen tot 14 jaar, die dit uitstapje ook mee willen maken, kunnen, tegen ver goeding van slechts 1 gulden, zich tot 19 Augustus a.s. opgeven bij het bestuur. Ook voor dames boven 14 jaar wordt voor 1.25 de gelegenheid opengesteld om mee te gaan. Uitstapje. Het collectanten-college zal Donderdag een uitstapje maken naar Hil- xersum (K.R.O.-studio), Amsterdam en Schiphol. BOSKOOP Kon. Mij. v. Tuinbouw- en Plantkunde. De Kon. Mij. van Tuinb. en Plantkunde afd. Boskoop hield op Maandagavond een vergadering in „Neuf" Daar de eerste voorzitter nog in het bui- tenland»vertoefde opende de heer D. Veer man deze maandelijksche bijeenkomst en werd overgegaan tot behandeling der in gekomen stukken. Het eerst was aan de orde de 6 stembil jetten voor een lid van het hoofdbestuur, daar onze eigen voorzitter candidaat ge steld is leverde deze bespreking geen moei lijkheden op en werd met algemeene stem men aangenomen de heer G. van Noordt te stemmen. Vervolgens was er een inschrijvingslijst voor de planten en bloemententoonstelling welke de afd. Enschede bij gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van 2 tot 6 Sept. aldaar zal houden. Deze lijst werd aan de leden rondgege- ven ter kennisname. Ook werd er nog een medaille gevraagd, maar wegens gebrek aan financiën kon de afd. Boskoop tot haar leedwezen aan het verzoek niet voldoen. Daarna kwam aan de orde de viering van het 40-jarig bestaan der Tuinbouw school. De vereeniging van leerlingen en oud leerlingen dezer school „Arboricultura" heeft gemeend, dat dit jubileum niet onop gemerkt mag passeeren, vooral in verband met het feit dat de eminente directeur' de heer C. P. Moerlands, die een groot aantal jaren zijn beste krachten aan deze school gegeven heeft het Tuinbouwonderwijs gaat verlaten. De vereeniging Arboricultura heeft de moreele en financieele steun van de afd. Boskoop gevraagd om deze viering van het 40-jarig bestaan en de huldiging van de zoo zeer gewaardeerde directeur zoo luis terrijk mogelijk te doen geschieden. De afd. Boskoop zegde gaarne deze mede werking toe. Hierna was aan de orde de bespreking van het medegebrachte materiaal en wer den achtereenvolgens besproken de vol gende planten en bloemen: Rosa Zepherine Drohin, een ouderwet- sche rose doorbloeiende klimroos met een fijne geur. Rosa rugosa Scheezwerg, dubbel wit kl. bl. zeer scherp. Rosa pimpernellifolia Stanwell perpe tual, zacht rose, dub. bl. Rosa stellata myrifica, heel kleine rose bloemen met een gewas als kruisbes. Rosa rugosa Ruskin, rood, flinke dubb. bloem. Cletra alnifolia, met hard groene bladeren met witte staartjes bloemen. Berberis concinna tricolor, bondbladig, stijlgroeiend, een sierlijke heester. Dabeocia (Synè Menzisia) cantabrica atropurpurea, een laagblijvend heestertje met klokvormige bloemetjes, purper. Hydrangea aspera macrophylla, groote paarsche bloemschermen, met enkele witte bloemen op deze bloemschermen, z.g. lok- bloemen welke veel gelijken op witte vlin dertjes. Fuchsia americana elegans, een kleinbloe- mige overblijvende Fuchsia. Hypericum hircinum, geel bloeiend, z.g. bokkenkruid. Hypericum prolycum, geel bloeiend, kl bl. Aesculus parviflora, dwergkastanje, wel ke in de zomer bloeit met fijne witte tros sen. Lagerstroemia indica violacea, een kou de kasplant met donker-rose bloemtrossen, zeer mooi. Lagerstroemia indica rosea met zacht rose bloemtrossen. Colueta arborescens, de z.g. blaasboom, de toppen van de taken met fijne gele bloe metjes, het ondereind met zaadbuizen, wel ke veel gelijken op vischblazen. Sambucus canadensis maxima, een vlier met groote zuiver witte bloemschermen. Salix magnifica, een wilg met zeer groo te bladeren. Phillyria decora (Vilmorinia), steen-linde met blauwe bessen. Clerodendron trichotinum, forsche hees ter met welriekende bloemen. Lavatera Olbia, een halfheester met rose enkele bloemen, zeer bloeirijk. Bignania (Campsis) radcans, een klimplant met mooie kelkvormige orange-roode bloemen, Hropeoleum speciocum, een ouderwetsche fijnbladig klimplantje met helder roode bloemetjes, zeer bloeirijk. Passiflora curoelea, de z.g. Passiebloem, een bloeirijke klimplant, waarvan elke bloem slechts één dag bloeit. Catalpa ovata. Amorpha canessens, met paarsche bloemen. Clematis Davidiana, een vaste plant met kleine paarsche bloemen. Clematis coccinea (texensis), orange- rood met bloemen, welke slechts half open komen. Na de bespreking van het materiaal in formeerde de voorzitter bij de rondvraag, hoever de pla'nnen gevorderd waren in verband met de deelname aan de gondel vaart bij de viering van het 40-jarig re geeringsjubileum van H. M. de Koningin. Er is reeds een commissie tot stand geko men, een zolderschuit besproken, verschil lende leden hebben hun arbeidskracht aan geboden, maar nu moet er nog materiaal en geld komen. Daar de kas van de afdeeling geen ader lating kan verdragen, werd er besloten bij de leden een lijst te laten circuleeren, het zij om materiaal, hetzij geld, of nog liever beide voor dit doel te willen geven. Gedurende de vergadering is er al een begin gemaakt met deze lijst, en de pen ningmeester kon reeds met een kas van 13.50 naar huis gaan. Voorwaar een goed begin en wanneer de andere leden zich ook niet onbetuigd laten kan er wat goeds tot stand komen. Met een woord van dank voor de op komst, sloot de voorzitter deze aangename en leerrijke avond. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Naar de K.R.O. Naar aanleiding van een advertentie in dit -blad berichten wy, dat nog enkele personen zidh kiunnen opge ven voor K.R.O.-studio bezoek op Zondag 28 Aug .Reeds 54 personen nemen aan de zen tocht deel. De route; die genomen wordt, is: vertrek 1 uur van den Rijndijk via Utrecht, de Bilt, Zeist, Soest, Soestdijk. Hilversum. Daarna slmdio-bezoek; dan rond rit door het Gooi en via Amsterdam Schiphol naar huis. HAZERSWOUDE Groenendiik) Gooi uw oude rijwielplaatje niet weg! Naar de plaatselijke Santoscommissie alhier ons mededeelt, doet de vereeniging Santos de instelling voor de tuberoulose-bestrij- ding van de katholieke middenstandsorga nisatie, een beroep op alle rijwielgebrui kers, om hun vervallen belastingplaatjes niet weg te gooien, doch het af te staan aan SANTOS. De opbrengst hiervan wordt ge heel bestemd voor sanatorium-verpleging van tuberculose-patiënten, die zelf niet over de noodige middelen beschikken om deie dure en vaak ook langdurige verpleging te -bekostigen. Vele kleintjes maken één groot: één rijwielplaatje is maar een klein stukje koper, maar bij honderdtallen wordt het een waardevol blok. De Santos-commissie zal gaarne deze 1 plaatjes in ontvangst nemen aan het adres van den heer D. v. Niekerk, Groenendijk, alwaar men de plaatsjes in de brievenbus j zal kunnen deponeeren, en de commissie verder zal zorgen, dat zij op hun bestem- ming komen. NIEUWKOOP Een teerketel in vlammen opgegaan. De Voorweg door de gemeente wordt van een nieuwe teerlaag voorzien. Op een vlet wordt de teer op kookhitte gebracht. Gisteren gebeurde het nu, dat de ketel overkookte en de teer vlam vatte, waardoor in een oogwenk heel de ketel teer in lichte laaie stond. Een rookwolk als uit een vulkaan steeg op en zette het Zuid- eind als in een rookgordijn. Terstond was een groot aantal Nieuwkoopers samenge stroomd om het interessante schouwspel te zien. De stelling werd terstond in het water geworpen terwijl de ketel door dichtdekken werd gedoofd. Behalve de teer is alles be houden met uitzondering van de pet van den teerbaas L. van Koert, die een prooi der vlammen werd. ROELOFARENDSVEEN Ziekenhuisfonds „St. Vincentius a PauJo". Hoewel het nimmer de gewoon- I te is, dat de intieme gesprekken uit be- stuursvergaderingen aan de publiciteit wor- I den prijsgegeven, werden ons thans even- I wel door het bestuur zelf eenige gegevens I verschaft, welke de leden zeer zekei* zullen I interesseeren. Bij de driemaandelijksche bestuursverga dering van gisterenavond kon met voldoe- I ning wederom worden gewezen op de ge- i zonde basis, waarop het fonds steunt, n.l.: zonde basis, waarop het fonds steunt. Wy geven hier de volgende cijfers: Bij de afsluiting van -het vorige boekjaar, I in Februari j.l., was het saldo 2610.11. Sinds Februari is ontvangen 1389.99, ter- I wijl de uitgaven 1531.91 waren, met bo- vendien nog f 230.aan te betalen reke- I ningen. Het eigenlijke saldo bedraagt thans j 2238.19. Ter verklaring van de hoogere I uitgaven tegenover de lagere inkomsten j over dit eerste halfjaar moet opgemerkt I worden, dat slechts over 3 maanden premie I is geïnd. Van de eerste 3 maanden verleen de het bestuur destijds kwijtschelding we gens het goede finantieele verloop van het fonds. Gebleken is, dat de betalingen vlot gaan, waardoor het fonds in finantieel opzicht aan de belangen van zyn leden steeds kan vol doen en aldus een zekere waarborg biedt voor onvoorziene omstandigheden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6