STADS NIEUWS LUCHTVAART AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 r Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? VRIJ WARM. De Bilt seint: Verwachting: In het Noorden zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, meest licht bewolkt, droog warm weer be houdens geringe kans op onweer. In het Zuiden zwakke tot matige veranderlijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met nog kans op eenige regen of onweer, vrij warm weer. Hoogste barometerst.: 768.7 te Nordöyan. Laagste barometerst.: 757.7 te Isafjord. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig verandering. Het gebied van hoogen lucht druk over Zuid-Scandinavië en de Rand staten handhaafde zich nog steeds. Ook in het Zuid-Westen op den Oceaan bleef de luchtdruk hoog. Een voor van lagen lucht druk loopt op het Zuiden van de Britsche Eilanden en ons land, België, Noord-Frank rijk en Zuid-Duitschland. In dit gebied is de lucht zeer vochtig, de bewolking laag len er viel veel regen,, grootendeels ge paard met onweer. In het hoogedrukgebied en ook in het Noorden van Duitschland en ons land is de bewolking licht, met warm weer. De wind is hier zwak tot ma tig uit Oostelijke richtingen. In Frankrijk is de temperatuur gedeeltelijk onder nor maal, in het overige waarnemingsgebied is zij er overal boven. Voor het Noorden van ons land wordt droog warm weer verwacht, behoudens geringe kans op on weer. In het Zuiden bestaan nog regenkansen en ook de kans op onweer is er grooter. Ook hier zal het weer vrij warm zijn. De wind zal met zwakke tot matige kracht uit meest Oostelijke richtingen waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 24.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.07 uur tot Donderdagmorgen 5.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 11 Aug. voorm. 3.30 en nam. 3.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 22.5 gr. C. Maan op 19.46 uur Woensdagavond. Maan onder 5.58 uur Donderdagochtend. TENTOONSTELLING „LEYDS GOEDT". De algemeene opzet. De heer D. L. Landman, architect B. N. a., en voorzitter der Tentoonstellingscom missie, schrijft ons: Nog slechts enkele weken zijn wij ver wijderd van de feesten, welke te dezer stede ter eere van het 40-jarig Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin gehou den zullen v/orden. Het mag bekend wor den verondersteld, dat in datzelfde tijd vak, met name van 30 Aug. tot en met 6 Sept. a.s. de tentoonstelling „Leyds Goedt" in de Stadsgvehoorzaal haar poorten ge opend houdt. De bedoeling van deze tentoonstel ling is te demonstreeren wat Leiden fabriceert en hoe Leiden fabriceert, terwijl daarnaast een zoo volledig mogelijk overzicht getoond zal wor den van datgene wat door de onder scheiden instanties te dezer stede voor den opbouw, bloei en verbetering von Leiden wordt gedaan. Dit te weten en te kennen is voor iederen Leidenaar, die ook maar eenigszins met de belangen en ontwikkeling van zijn stad medeleeft, van het grootste belang. GEREGELDE K.N.I.L.M.-DIENST NAAR SAIGON. Australië en China via Ned.-Indië verbonden. Na langdurige onderhandelingen heeft de K.N.I.L.M. thans definitief toestemming van alle betrokken Fransche instanties ontvan gen om naar Fransch Indo-China te mo gen vliegen, zoodat op 30 Augustus a.s. de regelmatige K. N. I. L. M.-dienst Soeraba- jaBataviaPalembangSingaporeSai gon officieel geopend zal worden. Reeds geruimen tijd had de K. N. L L. M. van de Fransche regeering de gevraagde toezegging gekregen. Er moesten nog slechts verschillende formaliteiten vervuld worden, die thans hun beslag hebben ge kregen en gisteren mocht de president van de K. N. I. L. M-, de heer Enthoven, een in zeer vriendelijke bewoordingen gesteld telegram van den gouverneur-generaal van Indo-China, Brevier, ontvangen, waarin deze hem mededeelde, dat de K. N. I. L. M. Wanneer men weet, dat de laatste in dustrietentoonstelling te Leiden gehouden werd in 1889, dus bijna een halve eeuw ge leden en dat in dit tijdvak de industrie op vele onderdeelen nieuwe wegen heeft in geslagen en verder de eischen van de ver- truikers merkbaar zijn veranderd, dan be hoeft het geen nader betoog,, dat deze ex positie voor onze stad een evenement be looft te worden en iederen bezoeker veel te leeren en te zeggen zal hebben. In dit verband heeft het zijn nut nog eens in groote trekken de „lijn" van deze tentoonstelling aan te geven, opdat ieder, die de tentoonstelling straks zal bezoeken, vertrouwd is met deze kerngedachte en daardoor het geëxposeerde of gedemon streerde meer en beter zal begrijpen. Door alle deelnemende industrieën zal getracht worden een overzicht te leven van de vele bewerkingen, welke plaats hebben tusschen grondstof en'product, d. w. z. goede grondstoffen, uitmuntende be werkingsmethoden, leverende: „het kwali teitsproduct" Als één der belangrijke schakels tusschen deze grondstof en dit product kunnen gve- noemd worden de Stedelijke Lichtfabrie ken. Ge kunt dit bedrijf straks in een zeer overzichtelijke stand, welke het geheele podium in de groote zaal beslaat, vertegen woordigd zien. Een andere onmisbare schakel in het bedrijfsleven is de Kamer van Koophan del voor Rijnland. Van het belangrijke werk in haar gewest, hetwelk 25 gemeen ten omvat, zal haar stand getuigen. Voor het goede product waarover we zooeven spraken, is een goede vakbekwaam heid noodzakelijk. Deswege is in een an der gedeelte van het gebouw een groote ruimte gereserveerd voor de vakopleiding, welke op velerlei gebied te Leiden geno ten kan worden. Men zal er een volledig overzicht van alle vakscholen aantreffen en kennis kunnen nemen van de werkstuk ken, welke door de leerlingen in een cursus moeten worden afgeleverd. Het verband tusschen deze stand en de stands van de industrie zal duidelijk zijn, maar wellicht zullen er ook velen zijn, die aldaar een antwoord vinden op de veel- met ingang van 16 Augustus a.s. naar Sai gon kan vliegen. De instelling van de luchtlijn naar Sai gon heeft door twee recente gebeurtenis sen verhoogde beteekenis gekregen. In de eerste plaats door de K. N. I. L. M.-lijn Nederlandsch-IndiëAustralië, die 2 Juli j.l. tot stand kwam en waardoor nu een uit stekende verbinding tusschen Indo-China en Australië is ontstaan. Een reiziger, die des Zondags uit Sydney vertrekt, is reeds Dinsdagmiddag in Saigon, nadat een over nachting voor rekening van de K. N. I. L. M. in Batavia gemaakt wordt. De bootreis duurt ongeveer drie weken! De tweede gebeurtenis, die aan deze lijn relief geeft is een verlenging van den dienst der Air France, zoodat deze thans wordt gevlogen van Bangkok via Saigon en Hanoi naar Hongkong. De nieuwe lijn schept nog tal van an dere mogelijkheden voor de verbinding van Saigon met Borneo en met Bali, terwijl de passagiers der mailbooten, die op Dinsdag te Singapore aankomen, nog denzelfden middag Saigon kunnen bereiken. Alvorens op 30 Augustus de regelmatige dienst begint, zal op 23 Augustus een proefvlucht naar Saigon gemaakt worden. vuldig gestelde vraag: „wat moet mijn zoon of dochter worden?" De vakpatroons komen met een collectie ve inzending. Ook hier wordt gedemon streerd wat goed vakbekwaamheid ver mag. Bij den opbouw hiervan zal luxe wor den vermeden; er wordt echter gestreefd naar toepassing van die materialen, welke vakbekwaamheid aangebracht, nuttig, duurzaam en practisch zijn en binnen het bereik vallen van vele beurzen; materialen welke zich bovendien uitmuntend leenen voor verbetering van bestaande gebouwen en moderniseering of verbetering van het interieur. De vereeniging „Oud Leiden" zal de monstreeren haar streven voor het behoud en de verbetering van de Leidsche monu menten, welke in zoo groote getale aanwe zig zijn. De dienst van Gemeentewerken zal zijn uitgebreid arbeidsveld toonen door het exposeeren van uitgevoerde en z. g. „op stapel staande" werken, alsmede zijn werk ten dienste van de volksgezondheid en de volkshuisvesting. Het balcon en de kleine zaal op de eer ste verdieping worden geheel gevuld door de groep van installateurs in combinatie met de Lichtfabrieken. Het veelzijdige ter rein, waarop deze groep zich beweegt, geeft alle reden tot verwachting van een interes sante afdeeling De opbouw van de geheele tentoon stelling zal geschieden in rustige een vormigheid, ook in kleur. Het geheel wordt gestoken in een rhythmisch feestkleed passend bij het Regeerings- jubileum. Daar tusschen door wordt het kwaliteitsembleem „Leyds Goedt" toegepast. Om alle bezoekers van de tentoonstelling gelegenheid te geven al het geëxposeerde in de juiste volgorde te bewonderen en te beluisteren, zonder een enkel onderdeel on gezien voorbij te gaan, is een vaste loop richting ontworpen, welke nader te dezer plaatse en op andere wijze onzen stadge- nooten ter kennis zal worden gebracht. De stands van de exposanten hebben we met opzet in een algemeene beschouwing gehouden. Laten wij de vele verrassingen, welke deze met de nog onbesproken ruim ten, welke toch geheel bezet zijn, inhou den, bewaren tot later. DE DRIEMAANDELIJKSCHE CONFERENTIE BIJ DE N.Z.H.T.M. Vacantietoeslag „reorganisatie- hulppersoneel". Dinsdagmiddag had in het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. aan de Leidsdhevaart te Haarlem de driemaandelijksche conferentie tusschen de Directie en de Vakorganisaties plaats. In de eerste plaats kwamen aan de orde de gevolgen van de hergroepeering van de met rijdiensten belaste poetsers, welke op 13 Maart j.l. plaats had. Door het geven van een ruimere uitvoering aan dezen maatre gel dan aanvankelijk bedoeld was, was de bezoldiging van sommige van vorenbedoel de personeelleden hooger gesteld geworden dan die van eenige wagenvoerders, behoor- rende tot een hoogere loongroep. De directeur merkte op, dat dit laatste slechts een tijdelijk karakter droeg en gaf er, mede daarom, de voorkeur aan, de be zoldiging van de betrokken hergroepeerden niet terug te brengen tot een lager bedrag. Vervolgens kwamen ter sprake de taak en de werkwijze van de Commissie ter be spreking van werkplaats-aangelegenheden; de directeur gaf nog eens een duidelijke uiteenzetting welke onderdeelen het tarief- werk betreffende, in de desbetreffende bij eenkomsten ter sprake konden worden ge bracht en lichtte dit toe. De indertijd ingevoerde herplaatsing van sommige conducteurs als wagenvoerder gaf opnieuw aanleiding tot een gedachtenwis- seling. De directeur deelde mede, dat er bepaalde redenen waren, waarom deze her plaatsing thans niet ongedaan kon worden gemaakt en lichtte toe, dat dit vermoedelijk evenmin in de naaste toekomst zou kunnen geschieden. De directeur stond sympathiek tegenover het verzoek, aan het z.g.n. ,,georganisatie- hulppersoneel" eenige vacantietoeslag te verleenen; hoewel hij zich bij inwilliging van het verzoek niet geheel consequent achtte, wilde hij daarover heen stappen, in aanmerking nemende, dat het hier betreft hulppersoneelleden, die vroeger in vasten dienst waren geweest. Omtrent de prakti sche uitvoering van deze inwilliging wilde ij-h zich nog beraden. De ambachtslieden 2e klasse, die met 1 Januari j.l. bevorderd werden tot le klasse, derfden daardoor een gedeelte van den exa" men-toeslag over de eerste zeven maanden van 1938 en derhalve een bepaalde in- komste; de directeur verklaarde zich be reid, daaraan tegemoet te komen. Wegens dienstbelang kon niet ingewilligd worden het verzoek, om de leden van de dagploeg van het onderhudspersneel te den mede-rouleer en met degenen, die zijn aangewezen voor den nachtdienst. Daarna werden nog enkele andere on derwerpen van minder belangrijken aard besproken. R. K. Bakkersgezellen „St. Hubrecht". Bovengenoemde organisatie roept haar leden op ter buitengewone vergadering op Dinsdag 16 Augustus as. te 2 uur in het Bondsgebouw. Steenschuur 15. Behandeld wordt in hoofdzaak „Ons reisplan". Gelieve afgesproken bedrag ter vergadering af te dragen. Het bestuur. R. K. COMITé VOOR WERKLOOZEN-» ZORG. Excursie naar Gouda. Bovengenoemd comité heeft gisteren voor de werkloozen een excursie naar Gouda georganiseerd, zulks ter bezichti ging van de tentoonstelling „Goudsche Glazen 1938" welke wordt gehouden in de St. Janskerk aldaar. Nadat in het Bondsgebouw aan de Westhaven de koffie was geserveerd, waarbij de aanwezigen tevens werden vergast op pianospel van de dochter van den concierge, werd de tocht naar de kerk aanvaard en daar aangekomen was er een gids beschikbaar om de noodige explica tie te geven, welke gids zich al ddaelijk ontpopte als een zeer aangenaam causeur. Wat een machtige indruk de 125 meter lange kerk met zijn wereldvermaard aan tal gebrandschilderde ramen op de aan wezigen heeft gemaakt laat zich zeer makkelijk begrijpen, welke indruk nog werd verhoogd door het aai^schouwen van het geweldige perspectief wat de kunste naars Dirk en Wouter Crabeth in de mees te der aanwezige ramen hebben weten te scheppen, waartoe de restauratie door wij len ir. J. L. Schouten, waaraan deze volle dertig jaar heeft gewerkt, eveneens een steentje heeft bijgedragen, daarbij de gla zen tot nieuwe glorie brengend. Een en dertig glazen vullen deze mo numentale kerk, de meeste zijn voortge komen uit de kunstzinnige geest en ta lentvolle handen van de gebroeders Dirk en Wouter Crabeth, de bekendste van de meesters, die hier renaissancekunst in vol le bloei, gezet in den toon van de Holland- sche sfeer, brachten. Wat sprak er niet uit het raam, geschon ken door de stad Delft in het jaar 1603, voorstellende hetontzet van Leiden, het geheel overheerscht door de machtige fi guur van den Vader des Vaderlands. Als bijzonderheid zij hier vermeld dat de werkteekening van deze voorstelling op naam staat van den toenmaals Leid sche Burgemeester I. N. Swanenburg. Bij het einde van de rondgang werden de excursisten nog vergast op een aan schouwelijke voorstelling van het tot stand komen van gebrandschilderd glas, waarna door. een Comitélid met eenige waardeerende woorden en een welge meende handdruk den gids dank werd gebracht voor het gebodene. Wederom in het Bondsgebouw aange komen werden de deelnemers nogmaals vergast op pianomuziek, waarvoor de pia niste naast de dank aan haar gebracht een ware ovatie in ontvangst had te nemen. In de beste stemming werd de terug tocht vanuit de stad der pijpen aangevan gen en werd dezen keer eens zonder pech de Sleutelstad bereikt, waar ieder wel voldaan zijn eigen home weer opzocht. Al met al was het een zeer schoone, kunstzinnge excursie, waarop het Comité met welgevallen kan terugzien en geen der deelnemers wel een oogenblik spijt van zullen hebben gehad. Binnenkort gaan we weer eens touren naar Hoek van Holland, maar daarover later; belanghebbenden houden hiervoor het publicatiekastje in de vestibule van het Bondsgebouw in het oog, aangezien steeds alle mededeelingen betreffende tochten en excursie's daarin volledig wor den bekend gemaakt. NED. VEREENIGING VAC ANTIEOORD VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Afd. Leiden. Vanwege bovengenoemde afdeeling zijn hedenmorgen per autobus dertien kind- ren uitgezonden; acht kinderen naar Zon- ne-oord te Ede en vijf naar de St. Maar tenskliniek te Nijmegen. Onze liefdadige stadgenooten wille» wij graag deze zoo sympathieke, nog jeugdige vereeniging de afdeeling bestaat nog pas een tweetal jaren warm aanbeve len. Het gironummer van den penning meester, den heer H. Filippo, is 35924. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Aug. tot en met Vrij d ag 12 Aug. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. Tel. 274. ONOPLETTENDE FIETSERS. Een hersenschudding. Gisteravond is op de Maresingel te 7.45 uur de 23-jarige wielrijdster E. T. uit Roe- lofarendsveen door eigen onoplettendheid tegen het achterwiel van een fietser, die de Mauritsstraat wilde inrijden, opgereden. Mej. T. liep daarbij een lichte hersenschud ding op, terwijl haar rechterarm vermoe delijk gebroken is. Ze is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht en al daar ter observatie opgenomen. Een beenbreuk. Gisteravond te 7.15 uur is de 8-jarige A. v d. H., wonende in de Pres. Steynstraat, op den Haagweg plotseling het rijwielpad overgestoken, waardoor hij in botsing kwam met een wielrijder. De jongen bekwam een linkerenkelfractuur alsmede een vleesch- wond aan den arm en is door den G.H.D. naar het Acad., Ziekenhuis gebracht. Later kon hij naar huis worden vervoerd. DE CONTROLE OP DE BELASTING- MERKEN. Fietsers past op. Gistermiddag en -avond hébben ambte naren van de belastingen, bijgestaan door de politie, op enkele plaatsen controle uit geoefend op de rijwielplaatjes. Heel wat karretjes werden in beslag ge nomen en opgeborgen totdat belasting en boete betaald zijn en velen kregen 50 cent boete, die reeds een belastingplaatje had den gekocht en bij zich hadden, maar nog geen gelegenheid hadden gehad, het aan hun fiets te bevestigen en het niet zichtbaar droegen! MIL IT ARIA. De le luitenant-adjudant bij II4 R. I. J. P. F. v. d. Horst, de sergeant le kl. P. Smit en de sergeant M. J. Bon, beiden van II4 R. I. worden met ingang van 1 Sep tember a.s. overgeplaatst bij de School voor reserve officieren der Infanterie resp. te Breda, Kampen en Kampen. De sergeant le kl. J. G. W. .van Kalden- kerken van 4 R. I. wordt overgeplaatst Jpjj het vaste detachement in het Infanterie Schietkamp, terwijl de sergeant capitulant J. v. Unen van I4 R. I. op 12 Augustus a.s. wordt overgeplaatst naar H4 R. I. te Weert. De reserve le luitenant dr. J. F. Halke- ma-Kohl van het 4e Regiment Infanterie is met verlies van zijn rang als officier uit den dienst ontslagen op grond van het feit dat hij zich, zonder toestemming van H. M. de Koningin in vreemden (Amerikaan- schen) Staatsdienst heeft begeven. De patiënten van Endegeest en Voorgeest genoten gisterenavond onder begunstiging van mooi zomerweer op het Kasteelplein van de gestichten Endegeest c.a. van een zeer goed concert, dat werd aangeboden door het muziekgezelschap „Or.pheus", di recteur, de heer W. Chr. de Vries. Een bijzonder hartelijk applaus viel het muziekgezelschap ten deel. Aan het einde van dezen avond heeft de geneesheer-di recteur, dr. F. J. Stuurman, het gezelschap uit naam der patiënten hartelijk dank ge zegd voor het gebodene. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Lido: Penrod en Sam. (Bil ly Mauch). Het uur der vergel ding. (Dick Foran). Marine pronkstuk ken (Robert Young, Florence Rice). De onzichtbare trou badour. (Walter Win- chell, Ben Berwe). Speelfilm Wild-West Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Iederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Sterrenparade. Zes uur verlof (Flo ra Robson, Leslie Banks). Revuefilm Spanning lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur, Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Towaritsj (Vorste lijke Emigranten). (Charles Boyer, Claudette Colbert). Blijspel Iederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex? Het derde alarm. (Dick Foran, Ann Sheridan). Café Metropole (Lo- rette Young, Adol- phe Menjou). De kassier vergist zich. (Heinz Rüh- mann). Sensationeel Speelfilm Komisch Iederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2