9e- Spanning In het Oosten neemt toe DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Opperste oorlogsraad van Japan vergadert BINNENLAND WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9104 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. ft. Giro 103003. Postbus 11. OU nummer bestaat uit drie bladen. V De K. R. O. en wij Als een groote plicht, als een eere-schuld stond gisteravond weer vóór ons de plicht van dankbaarheid aan de nagedach tenis van pastoor Perquin! 't Was toen we luisterden naar een ra dio-verslag van de uitvaart en begrafe nis van den grooten Dominicaan. Wij wa ren Maandagmorgen verhinderd, de uit zending van de plechigheden zelve te vol gen. Naar waarheid, zonder éénige overdrij ving, heeft de redenaar prof. Molkenboer O.P. in zijn treffende welsprekendheid ge schetst de ontzaglijk groote verdienste, die pastoor Perquin zich heeft verworven voor Katholiek Nederland, doordat hij ons heeft geschonken de K. R. O. Deze ontzaglijk groote verdienste mogen wij n i e t v e r g e t n. Wij moeten de nagedachtenis van pas toor Perquin eeren met een oprecht ge voel, een diep besef van dankbaarheid, daadwerkelijke dankbaarheid. Wij moeten.... het werk van pastoor Perquin voortzetten. Dat wij ons toch levendig mogen reali- geeren, welk bezit wij hebben in de K.R.O.! Van de 350 omroepzendingen zijn er 3 Katholieken; maar de twee buiten Neder land kunnen toch niet op één lijn worden gesteld met de Nederlandsche. Wij heb ben de radio vaticana, in België hebben de Katholieken eenigen zendtijd in den Staatsomroep; alléén in Nederland is een volledigen Katholieken radio-omroep. Dat wij dit bezit mogen weten te w a a r- deeren! Deze paar woorden over de radio, over de K.R.O., die wij hier neerschrijven, moe ten wij allen onthouden, en wij allen moeten handelen in overeenstemming met wat wij inzien: de groote beteekenis de apostolische waar de van de K. R. O.! DE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: De spanning in het Verre Oos ten neemt toe. Het schijnt, dat een beslis sing in het conflict tusschen Rusland en Japan thans niet lang meer zal kunnen uitblijven. De Russen geven niet toe en concentreeren steeds meer troepen in de buurt van het omstreden gebied. Het ziet er naar uit, dat Japan zijn nederlaag zal moeten incasseeren en aan de Russische eischen zal moeten toegeven. Gisteren is er een bijeenkomst geweest van den Op persten Oorlogsraad van Japan en daar is de situatie besproken. De Japanneezen doen natuurlijk al hun bestj om, zooals men in het Oosten zegt, hun „gezicht" te redden, maar aan den anderen kant dreigen de Russen onomwonden, dat zij desnoods tot oorlog bereid zijn, als Japan niet toegeeft. De strijd bij Tsjangkoefeng duurt nog altijd voort en krijgt een verwoed karak- LONDEN: Te Lopden is men zeer ver wonderd over het uitblijven van eenig ant woord van Franco op de Britsche voor stellen inzake de terugtrekking der vrij willigers. Men wijst erop, dat Franco de termijn van uitstel niet tot in het onein dige kan rekken. Als het te lang duurt, zou het heele voorstel komen te vervallen en zou ook het Britsch-Italiaansche accoord wel eens kunnen verdwijnen. Dit laatste is een por in de richting van Italië, want men veronderstelt, waarschijnlijk niet ten onrechte, dat Italië wel meer afweet van deze vertraging door het zwijgen van Bur gos. WEENEN: Uit Oostenrijk komt het be richt, dat daar ook de kleuterscholen ge- laiceerd worden. Elke invloed van de Kerk op de jeugd moet uitgebannen worden. Volgens de „Daily Herald" zou Hitier voor nemens zijn om de Katholieke Kerk in Duitschland van Rome los te maken, dus een Duitsch schisma in te voeren. Wij aan vaarden deze mededeeling natuurlijk met de noodïge reserve, hoewel een poging tot verwerkelijking van dit denkbeeld ons niet al te zeer zou verbazen. Of de Duit- sche Katholieken dat goedsmoeds zouden slikken, is een andere vraag. De nazi's zul len zich voorloopig nog wel wachten een dergelijk voornemen ten uitvoer te leggen, want zij kunnen er zeker van zijn, daar door een geweldige reactie te verwekken. ZULLEN ER BESLISSINGEN VALLEN? JAPANSCH PROTEST AFGEWEZEN OVER DE BOTSING BIJ GRODEKOF. De eerste secretaris der Japansche am bassade te Moskou heeft gistermiddag bij het Russische volkscommissariaat van bui- tenlandsche zaken krachtig geprotesteerd naar aanleiding van de laatste botsing in de streek van Grodekof, ongeveer 200 kilo meter ten Noorden van Tsjangkoefeng, op 7 Augustus. Volgens de Japansche lezing hebben de Russen daar de Japansche grens wacht met machinegeweervuur bestookt: zij werden echter met verliezen- afgeslagen. Aan beide zijden waren verscheidene doo- den en gewonden. Ook dit protest is door het Russische volkscommissariaat afgewezen. Vanochtend is de opperste oorlogsraad van Japan bijeengekomen, teneinde het rapport van generaal Itagaki over den strijd in China en aan de grens van Mandsjoe- kwo te hooren. De conferentie werd bijge woond door prins Kanin, chef van den generalen staf en prins Asaka, een aange- trouwden oom van den keizer. Het ministerie van oorlog heeft mede gedeeld, dat in den afgeloopen nacht ver woed is gestreden. Aan beide zijden werd druk gebruik gemaakt ~van handgranaten. Te zeven uur in den ochtend waren de Ja pansche stellingen nog niet gewijzigd, doch de Russen waren wel dichter bij de stellin gen gekomen. Het gevecht duurde nog voort. Uit Yuki wordt gemeld, dat de Russen gisteravond twee aanvallen hebben ge daan op heuvel 52. Eerst vielen 2100 man infanterie aan, voorafgegaan door dertig tanks. Zij werden met zware verliezen af geslagen. De tweede aanval, welke kort voor het aanbreken van den dag volgde, werd eveneens afgeslagen. In den ochtend was alles kalm. De luchtmacht was niet actief. Te Moskou acht men den toestand ernstiger. In buitenlandsche kringen te Moskou gaat men den toescand, ontstaan door de inci denten aan de Mandsjoerijsche grens, steeds ernstiger achten. In den beginne daar over is men het eens geloofde de Rus sische regeering, dat Japan nooit een oor log zou durven wagen in verband met de vijandelijkheden in China. Thans echter wint de meening veld, dat de Japansche extremistische militairen vastbesloten zijn een oplossing te forceeren, den gematigden leden der regeering ten spijt. Ook de Rus sische regeering is echter stellig voorne mens niet van haar eens ingenomen stand punt af te stappen, zelfs indien daarmede een oorlog gemoeid zou zijn. Overal in het land worden nog altijd resoluties aange nomen, waarin aangedrongen wordt op een krachtig optreden tegen Japan. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat belangrijke afdeelingen ar tillerie, cavalerie en infanterie van het roode leger chans geconcentreerd zijn bij Hansj, op ongeveer 18 K.M. ten Noorden van Tsjangkoefeng aan de Westkust van de Possietbaai. Gistermiddag hebben deze strijdkrachten versterking ontvangen van 50 tanks uit Novokievsk. Er wordt een versterkte linie aangelegd ten Westen van Hansj. HEVIG BOMBARDEMENT DOOR RUSSISCHE ARTILLERIE. Het geheeie dorp Tsjangkoefeng, dat aan oen voet van den heuvel Tsjangkoefeng is gelegen, stond gisteravond in vlammen, na een bombardement door de Sovjet-Rus sische artillerie. Dit was het hevigste bom bardement sinds het uitbreken der vijan delijkheden. De correspondent van Reuter, die van het in puin geschoten spoorwegstation het gevecht gadesloeg, voegt aan zijn bericht toe, dat de zware Russische artillerie zon der mededoogen het terrein langs het front van zeven K.M. heeft bestookt. Het was duidelijk, dat de Russische artillerie alle hoogten, welke zich in Japansche handen bevinden, geheel beheerschte. Het schijnt ongelooflijk, dat er nog Ja pansche soldaten in leven zijn gebleven om ze te behouden, doch toen het rookgordijn wegdreef, kon de correspondent duidelijk de Japansche kanonnen zien, die in actie waren. De schipbrug over de Toemen is eveneens hevig bestookt. DE STEUNREGELING VOOR CONSUMPTIE AARD APPELEN. Voorts heeft de heer Van der Weijden de volgende vragen gesteld aan den minis ter van economische zaken: 1. Is de minister bereid, gezien de mede deeling in het verslag van de algemeene rekenkamer over 1937 omtrent de steun regeling voor consumptieaardappelen, waar uit blijkt, dat de uitvoeringskosten van dezen maatregel circa 25% van het totaal steunbedrag beloopen, naar meer bevre diging schenkende maatregelen uit te zien? 2. Is de minister niet van meening, waar de heffing ook zeer groote bezwaren met zich brengt, dat een garantie van een loo- nenden minimumprijs voor de aardappel bouwers, waarbij de kosten voor den in koop van een eventueel teveel ten laste van de algemeene middelen van het land bouwcrisisfonds gebracht zouden worden evenals dit in hoofdzaak geschiedt bij de groente en het fruit, beter tot het gestelde doel zal leiden dan de bestaande regeling, die volgens het in vraag 1 genoemde ver slag ongeloofeiijk veel arbeid en geld kost en waarvan toch nog problematiek is of zij een eenigszins bevredigende uitkomst geeft? 3. Is de minister bereid in dezen geest een oplossing te zoeken? FRAUDULEUZE REISDECLARATIES. De heer Van der Weijden heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de in paragraaf 7 van het verslag van de algemeene rekenkamer over 1937 gedane mededeeling omtrent frauduleuze reis declaraties, door een ambtenaar ingediend wegens reizen in 's rijks dienst? 2. Is de minister niet van meening, dat het gewenscht is te voorkomen, dat de in druk wordt gewekt, dat het opmaken van een onjuiste reisdeclaratie gemakkelijk kan worden ondernomen omdat bij ontdek king genoegen wordt genomen met terug betaling van het te veel genotene en met de belofte, dat men zich niet aan herhaling zal schuldig maken? 3. Is de minister bereid toe te zeggen, dat hij het treffen van maatregelen zal be vorderen, welke er toe leiden, dat in den vervolge elk geval van valschheid in reis declaraties in handen van de jusitie zal worden gesteld ter beoordeeling van de vraag, of aanleiding voor een strafvervol ging aanwezig is? DE VIERING VAN HET REGEERINGS- JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Bij beschikking van den Minister van So ciale Zaken opgenomen in de Staatscou rant van heden is aan hoofden of bestuur ders van ondernemingen, in wier fabrie ken of werkplaatsen of onderdeelen daar van, in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in verband met feesten ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van Hare Ma jesteit de Koningin vacantie wordt gege ven op één of meer dagen of daggedeelten, vergunning verleend om het tengevolge daarvan ontstane verzuim geheel of ten deele te doen inhalen in een periode van ten hoogste drie weken, vallende in het tijd vak van 15 Augustus tot en met 17 Septem ber 1938. In aanmerking nemende, dat het thans een zéér bijzondere nationale gebeurte.r nis betreft, heeft de Minister van So ciale Zaken aanleiding gevonden de medewerking van de centrale werkge versorganisaties in te roepen, ten einde er bij hunne leden op aan te dringen, in dit geval zoo eenigszins mogelijk vrijaf met behoud van loon te geven zonder van de vergunning tot inhalen van verlet gebruik te maken, uiteraard tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke eischen van het bedrijfsbelang. De Minister wekt ook de ongeorganiseer de werkgevers op dienovereenkomstig te handelen. DE „KARIMATA" BAGGERT WEER ZAND. Het ging blijkbaar te vlot met de ber gingspogingen van de Lutine-schatten Maandag. Weer stortte het talud in en viel het zand tot op een hoogte van 14 M. naar beneden in den circa 20 M. diepen kuil, op den bodem waarvan de emmers van de „Karimata" zitten te wroeten. Af en toe wij meldden het reeds werden wrak stukken naar boven gébracht. Dat gaf hoop en vertrouwen. Voorloopig echter zullen geen nieuwe vondsten meer worden gedaan. Eerst moet het neergestorte zand worden weggébaggerd en dat duurt altijd langer dan men wel zou willen wenschen. Eei'st tegen het aanbreken van den dageraad zal de kleibodem weer zijn bereikt. Dan ook keert de spanning terug. De „Karimata" is in verband met de zandinstorting enkele meters achteruit ge gaan. Het feit, dat deze instortingen perio diek terugkeeren, is een gevolg van de wijze, waarop men de laatste wéken .bij de bergingspogingen te werk gaat. Sinds eeni gen tijd graaft de „Karimata" den zeebo dem in het afgepaalde gebied niet meer re gelmatig laag voor laag af. Deze werkwijze is te tijdroovend gebleken. Nu gaat men an ders te werk. Nadat de molen eerst steil naar beneden heeft gegraven en op deze wijze de vereischte diepte van circa 20 Meter ondier den waterspiegel heeft be reikt, gaat de „Karimata" langzaam voor waarts. De molen blijft echter op een diepte van 20 M. baggeren. Hierdoor wordt het talud ondermijnd, met het logische ge volg, dat wanneer het zand niet langzaam in den kuil stroomt, het talud na eenigen tijd instort. De molen moet dan weer eeni- ge meters achteruit om eerst het ingestorte zand weg te baggeren. Een dergelijke in storting is vandaag weer gebeurd. Voorloo pig dus kan men op den molen en op Ter schelling gerust zijn. Wrakresten van eeni- ge beteekenis zullen de eerstvolgende 12 uur niet worden gevonden. MAANDELIJKSCHE VERKEERS ONGEVALLENS JFERS. De voorloopige gegevens omtrent ern stige verkeersongevallen, zooals deze sinds meer dan een jaar door het Cen traal Bureau voor de Statistiek op korten termijn wordep gepubliceerd, geven voor de afgeloopen maand Juni een grooter aantal doodelijke ongevallen dan voor hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. Daar entegen is het aantal ernstig gewonden, evenals in Mei, weer beduidend lager dan voor deze maanden in 1937, schrijft ons de K. N. A. C. Voor het loopende jaar zijn de cijfers als volgt: (tusschen haakjes de cijfers van 1937). gedood ernstig gew. Januari 1938 52 306 Februari 39 287 Maart 42 331 April 69 348 Mei 49 (61) 387 (446) Juni 66 (41) 384 (453) Nimmer kan, naar de meening van de K.N.A.C., voldoende onder de aandacht van alle weggebruikers worden gebracht, dat deelname aan het verkeer voortdu rende oplettendheid en voorzichtigheid vereischt. Behalve, dat helaas door velen de bestaande verkeersregels niet voldoen de worden gekend of opgevolgd, hetgeen een groot deel der ongevallen veroor zaakt, vloeit een niet onbelangrijk deel der ongevallen voort uit onnadenkend heid en een niet voldoende rekening hou den met de belangen van anderen op den weg. Denkt er bij iedere handeling in het verkeer aan, dat er anderen op den weg zijn, die uw bedoelingen niet kunnen ra den en die eenigen tijd noodig hebben om op uw handeling te kunnen reageeren. Verplaatst u immer in gedachten eerst in de positie dier anderen en bedenkt daar bij, dat beleefdheid in de wet niet staat voorgeschreven, maar toch meer ongeluk ken kan voorkomen dan menig wetsarti kel. GERST EN ROGGE TE GRONINGEN BENEDEN DEN RICHTPRIJS. De Groninger maatschappij van land bouw heeft gisteren aan den minister van economische zaken een telegram gestuurd, waarin den minister in verband met het feit, dat gerst en rogge aan de Groninger korenbeurs gisteren slechts waren te plaat sen voor prijzen, ver beneden den richt prijs, nogmaals verzocht maatregelen te nemen voor het bereiken van den gegaran deerd en prijs. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De spanning in het Verre Oosten neemt toe. (1ste blad). De kleuterscholen in Oostenrijk worden den religieuzen ontnomen. (2de blad). De guerrilla-oorlog in China. (2de blad). Binnenland Bij Breda is een padvinder uit Loosdui nen verdronken. (3de blad). Ernstig ongeluk op een grindgraverij te Apeldoorn. Een doode. (3de blad). Treinbotsing te Heerlen en een botsing op het terrein der Staatsmijnen te Lutte- rade. (3de blad). Slachtoffers van het onweer. (3de blad). Sport en Wedstrijden De Europeesche zwemkampioenschap- pen te Londen. Ragnhild Hveger Euro- peesch kampioene 100 M. borstcrawl. (3de blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN HINT VOOR DE N.S.B.- PERS. De Maasbode schrijft: „Volk en Vaderland" publiceert nog eens de foto's, reeds irr 1936 den volke vertoond, van parodieën op geestelijken, religieuzen en kerkelijke plechtigheden, die in de eer ste dagen van den Volksfront-roes in Frank rijk, naar het schijnt van communistische zijde, werden vertoond. Ze zijn inderdaad weerzinwekkend en een er van is zelfs zóó afschuwelijk, zóó stui tend, dat we niet begrijpen, waaraan het N.S.B.-orgaan den moed ontleent, om zoo iets voor de tweede maal af te drukken. Maar het doel is natuurlijk, om nog eens afdoende te bewijzen, welke godlooze ele menten er schuilen onder de aanhangers van Moskou, met wie, volgens nazi-voor stelling, de „staatsgreeppartij".... hand in hand gaat! Indien de N.S.B.-pers er bijzonder heil in ziet om aan dergelijke profaneerende foto's ce grootste mogelijke verspreiding te geven, dan kunnen wij haar wellicht een kostelijke hint aan de hand doen. In de „Osservatore" van 13 Juli staa't ook een dergelijke foto met als onderschrift: „Parodie op het H. Sacrament in een op tocht te Hamburg". 't Is even weerzinwekkend als hetgeen de Moskou-aanhangers misdreven. 't Lijkt alleen nog bedenkelijker, omdat het geheel den indruk maakt men defi leert b.v. voor tribunes van een offici- eele plechtigheid, hetgeen door de talrijke hakenkruisen nog sterker wordt gesugge reerd. Trouwens. het hakenkruis neemt in de processie een nabootsing en bespot ting naar het schijnt van de eucharistische plechtigheid in Budapest de plaats in vanhet H. Sacrament. Bah! 't Is van een grofheid en plompheid om van te gruwen. 't Communistengedoe maakt den indruk van een lugubere volksspontaneïteit de nazi-vertooning is zoo geraffineerd mogelijk tot in de puntjes verzorgd en voorbereid. We beleven een ontaarding om van te gruwen! 525 BEKEERLINGEN HET H. VORMSEL ONTVANGEN. In Brooklijn in den staat New York vond onlangs een ontroerende plechtigheid plaats die eenig genoemd wordt in de Ame- rikaansche Kerkhistorie, n.l. de toediening van het H. Vormsel aan 525 bekeerlingen uit het bisdom Brooklijn. Meerdere Bisschoppen waren bij deze plechtigheid aanwezig. De Gregorius-Rid- ders vormden de eere-garde. De feestpre dikatie werd gehouden door Mgr. dr. Hunt, die zelf een bekeerling is.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1