De gevechten in het Verre Oosten Een geregelde stellingen oorlog aan de grens BUITENLAND BIJ de Inwijding van Zevenhovens Parochiekerk DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DINSDAG 9 AUGUSTUS 1338 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 RUSSISCHE TROEPENVERPLAATSING. Maarschalk Blücher leidt de operaties. Volgens een officieel Japansch rapport worden de vechtwagens van de Sovjet Unie teruggetrokken naar Novokiefsk in Siberië, aangezien de bemanning van ver scheidene vechtwagens zich bij Tsjang Koe Feng aan den vijand heeft overgegeven., In het rapport wordt verder medegedeeld, dat de hoofdmacht van de Russen de voor ste linie heeft verlaten, vermoedelijk in verband met een troepenverplaatsing. De Japansche pers bericht, dat de opper bevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, maarschalk Blücher te No vokiefsk is aangekomen om persoonlijk de leiding van de operaties op zich te nemen. Optreden van de Russische luchtmacht. Het Japansche ministerie van oorlog heeft vanochtend medegedeeld, dat in den loop van den ochtend drie Russische vlieg- tuigaanvallen zijn gedaan op de Japan sche stellingen bij Tsjang Koe Feng en Sjat Sao Ping. De aanvallen werden uitge voerd door twee zware en twaalf lichte bommenwerpers. Een geregelde stellingoorlog. Ds speciale correspondent van Reuter aan de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo meldt, dat de strijd tusschen de Japansche en de Russische troepen op de heuvels langs deze grens gisteren verre den omvang van een grensincident te bui ten is gegaan. Er wordt een geregelde stel lingoorlog gevoerd langs een front, dat vier mijlen lang is. De inzet van den strijd wordt gevormd door de beide strategische heuvels Tsjang Koe Feng en Sja Sao Ping. Men gelooft echter, aldus meldt de cor respondent ^erder, dat de Russen thans een geheele divisie, bestaande uit onge veer 12.000 man met 200 tanks en op zijn minst 200 vliegtuigen hebben geconcen treerd in de onmiddellijke nabijheid. Slechts enkele honderden meters terrein liggen tusschen de tegenover elkander staande strijdkrachten en deze strook ligt nu bezaaid met lijken, geweren, mitrailleurs en een paar verlaten tanks. Van tijd tot tijd ziet men, hoe een gewond soldaat zich naar de linies van zijn troepen sleept. De stemming in Moskou. De Russische bladen hebben tot dusverre zorgvuldig vermeden commentaar te leve ren, dat den toestand zou kunnen vergif tigen en de openbare meening zou kunnen opjagen. Zij stelde zich ermede tevreden, de officieele berichten over het incident van Tsjang Koe Feng te publiceeren, zon der ze van commentaar te voorzien. Deze reserve is gistermorgen gebroken door de „Prawda'l, welk blad openlijk spreekt over de eventualiteit van een oorlog. Wat gistermorgen echter den grootsten indruk heeft gemaakt op het publiek was, dat de berichten van het telegraafagentschap Tass vervangen werden door een com muniqué van den generalen staf van het eerste leger in het Verre Oosten. De be volking blijft rustig, maar ziet zonder vrees de gedachte van een oorlog om Rusland te verlossen van de Japansche provocaties onder oogen. In deze zaak bestaat alge- heele overeenstemming tusschen het volk en de regeering, zegt men in Moskou. Adressen en resoluties van trouw aan re gime en socialistisch vaderland blijven de dagbladen vullen. De toestand blijft dus ernstig. DE STRIJD IN CHINA. De guerilla-tactiek der Chineezen. In den militairen toestand rondom Kioe- kiang is geen wijziging getreden. De Ja pansche pogingen om door de Chineesche verdediging heen te breken, zijn verijdeld. Op den Noordelijken oever van de Jangt- se doen de Chineezen tegenaanvallen op Hoeangmei. Aangezien de mogelijkheid tot terugtrekking der Japansche troepen te Hoeangmei afgesneden is, kan ieder oogen- blik de herovering dezer ommuurde stad verwacht worden. Voorts wordt gevochten in de buiten wijken van Taihoe, waar de Chineesche troepen een krachtige poging in het werk stellen tot herovering der stad. Verder zijn de Chineesche troepen actief in de nabij heid van Tsiensjan. Met uitzondering van punten langs de Loenghailijn zijn thans de meeste steden in Oost Honan, die al eens in Japansche handen waren gevallen, door de Chinee zen heroverd. Ongeveer 60 pet. der Ja pansche troepen langs den Loenghai-spoor- weg is overgebracht naar het Jangtse- front. Sjanghai verontrust door allerlei geruchten. Er zijn allerlei maatregelen ge trof f er voor de handhaving van de orde in de in ternationale nederzetting te Sjanghai, in verband met hardnekkige geruchten, vol gens welke Chineesche guerillabenden de stad zouden willen aanvallen, terroristi sche betoogingen zouden worden gehou den en plannen zouden bestaan voor aan slagen op de leden der nieuv/e regeering en Japansche inwoners. Al die plannen zouden ten uitvoer gelegd worden op 13 Augustus, omdat het dan een jaar gele den zal zijn, dat het incident te Sjanghai tot strijd aanleiding gaf. In het geheel zijn 15.000 man troepen van de verschillende nationaliteiten gemobiliseerd: gepantserde wagens worden gereed gehouden. Met in gang van gisteren zijn in de Fransche ep de internationale concessie bepalingen af gekondigd, volgens welke men zich na bepaalde uren niet meer op straat mag be geven, De openbare vermakelijkheden zul len van 11 tot en met 13 Augustus geslo ten zijn, terwijl de winkels vroeger dan anders sluiten. Ook van Japansche zijde zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen. HET BOMBARDEEREN VAN KANTON. Omtrent de gevolgen van het bombarde ment op Kanton en de Fransche kathedraal meldt Havas nog, dat geen pen het schouw spel kan beschrijven van de binnen en buiten de kathedraal liggende dooden en gewonden tusschen de puinhoopen. De zijkapellen der kathedraal zijn vernield. In het kerkgebouw ligt de vloer bezaaid met brokstukken der kostbare ramen. Het hoofdaltaar is ongeschonden. Op het dak van de kathedraal woei een groote Fransche vlag, die men moeilijk over het hoofd kon zien. Bovendien ligt de kerk in een volkrijke buurt, waar zich geen enkele militaire inrichting bevindt. De omstreeks twintig bommen, die in de nabijheid vielen, hebben ruim honderd burgers gedood en waarschijnlijk ruim tweehonderd personen gewond. Onder de slachtoffers in de omgeving van de kerk bevinden zich talrijke vrouwen en kin deren. Een vrouw, die in de kerk ge knield lag te bidden, werd gedood. De bisschop, die in zijn werkkamer zat te schrijven, toen het bombardement begon, werd niet getroffen. Na het bombardement verklaarde mgr. Fourquette, die reeds 43 jaar in Kanton woont, tegenover een correspondent van Reuter: „ik vraag mij af, waarom men dat gedaan heeft. Er zijn in deze wijk geen kanonnen, geen bewapening of soldaten. Ik zal weigeren deze wijk te ontruimen. De kathedraal zal een toevlucht blijven voor vluchtelingen. Tokio krijgt een nieuw vliegveld. De afdeeling voor stedenbouw van het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken heeft besloten het grootste vlieg veld ter wereld aan te leggen. De kosten zullen 1200 millinen bedracen, die volgens de Asahi Sjimboen over drie jaren zullen worden omgeslagen. Het vliegveld zal 957 acres (een acre is 4047 vierk. m.) groot worden, d. i. driemaal zoo groot als het vliegveld Tempelhof (Berlijn) en vier keer zoo groot als Le Bourget (Parijs). Er zal ook accomodatie komen voor watervliegtuigen. DUITSCHLAND WANHOOPSDAAD VAN JOODSCHEN ARTS. De beroemde Weensche neus- en keel- specialist Rudolf Leidner heeft zelfmoord gepleegd. Men gelooft, dat hij tot zijn daad is gekomen door de pas afgekondig de bepaling, dat Joodsche artsen in Duitschland geen praktijk meer mogen uitoefenen. TSJECHO SLOWAKIJE WEER 'N INCIDENT IN ZUID BOHEMEN Een Duitscher dood gestoken. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf agentschap deelt mede: Zondag 7 Augus tus heeft zich in Zuid-Bohemen een be treurenswaardig incident voorgedaan tus schen Duitschers van verschillende poli tieke overtuiging. Volgens het officieéle verslag van het gebeurde zou te midder nacht twist zijn ontstaan tusschen 14 so ciaal-democraten en drie aanhangers van Henlein. Een dezer, zekere Bayerle, werd door een sociaal-democraat tegen den grond geslagen. Kort daarna is de man, die messteken had opgeloopen, bezweken. De politie heeft alle personen, die bij het incident betrokken waren, gearresteerd. Tot nu toe is de oorzaak van het geschil nog niet vastgesteld, daar de gearresteer de personen een volledig stilzwijgen in acht nemen. Het onderzoek duurt voort. Verontwaardiging in de Duitsche pers. De dood van den Duitscher Bayerle tij dens het gevecht in het Glaserwald is voor de Duitsche pers aanleiding tot nieuwe fel le aanvallen op Tsjecho-Slowakije. De bladen wijden een groot deel van hun eerste pagina's aan deze gebeurtenis, on der het hoofd „Weer een slachtoffer van de moordlustige haat der Tsjechen", „Nieuwe golf van terreur in Tsjecho-Slo wakije". De „Berliner Boersen-Zeitung" schrijft, dat de Duitsche openbare meening met woede van den moord heeft gehoord. Het Duitsche volk wil niet langer dulden, dat Duitsche mannen achtervolgd worden en een prooi worden van losgebroken ben den. RUSLAND DE ..ZUIVERING." De vroegere directeur van de steenkool- trust „Donbasoegol", Roedenko en de vroegere directeur van de steenkooltrust „Makieevoegol", Bondaref Zavadski, zijn door den oppersten raad van de Oekraine ter dood veroordeeld wegens sabotage aan het transport, voorbereiding tot instorting in de mijnen en andere daden van sabo tage, waardoor verscheidene personen om het leven zijn gekomen en de ontginning werd gedesorganiseerd. Twee andere be klaagden werden veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. PALESTINA DE TERREUR. Na een kalm weekend is de terreur Maandag weer begonnen. In Toelkarem heeft een bende rebellen het bureau vaq het kadaster overvallen en zich meester gemaakt van de documenten en dossiers. In Tiberias is gistermorgen een bom ont ploft op de Arabische markt. Een Arabier werd gedood, negen Arabieren werden ge wond. In Jeruzalem is een jood ernstig door schoten gewond door twee gemasker de mannen. Op de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv is een Joodsch meisje door een bom gewond. Buttenlandsche Berichten HISTORISCH KASTEEL IN BELGIë DOOR BRAND VERWOEST. La Libre Belgique meldt, dat gistermid dag brand is uitgebroken in het historisch kasteel men Rymenam bij Mechelen. Dit kasteel dateert uit de zestiende eeuw. Ongeveer een eeuw geleden werd het ge deeltelijk herbouwd. Ten gevolge van de groote droogte breid de het vuur zidh snel uit. Ondanks de po gingen van de brandweer het vuur, dat op de vliering ontstaan was te beperken, sloeg de brand toch over naar twee lager gele gen étages, waar schilderijen uit de 16e en 17e eeuw een prooi der vlammen werden. De schade wordt op eenige millioenen fran ken geraamd. TWEE GROOTE BRANDEN OP DE PHILIPPIJNEN. Duizenden dakloos. Twee geweldige branden hebben gewoed in ver uiteengelegen streken der Philippij- nen. Duizenden personen zijn tengevolge dezer beide branden dakloos geworden. De schade wordt geraamd op millioenen dol lars. De eene brand verwoestte omstreeks een derde deel van San Pablo in de provincie Laguna. Daar werden meer dan vijfhonderd woonhuizen vernield. Ook het raadhuis, de stedelijke markthallen en andere openbare gebouwen gingen in vlammen op. Zesdui zend personen zijn dakloos geworden. De schade wordt op een millioen dollar ge raamd. De andere brand heeft de voorstad van Manilla, Tondo, geteisterd. Hier werden tweeduizend hutten van inlanders in asch gelegd, waardoor twaalfduizend personen dakloos werden. Talrijke menschen liepen lichte brandwonden op. DE ..QUEEN MARY" EN DE BLAUWE WIMPEL. In Amerikaansche scbeepvaartkringen wijst men er op, dat de recordvaart van de „Queen Mary" tusschen Bishops Rock en het lichtschip Ambrose met een gemiddelde snelheid van 30,99 knoopen, het schip nog niet het recht geeft op de blauwe wimpel, aangezien daarvoor een record-overtocht in beide richtingen noodig is. Zoolang de „Queen Mary" de prestatie van de „Nor- mandië" in dit opzicht niet geslagen heeft, blijft het blauwe lint in het bezit van het Fransche schip. Aan de pastorie waren de noodzakelijk geoordeelde henstellingen opgenomen door den hoofd-ingenieur van dan Provincialen Waterstaat, en begroot op ƒ3300. Bij Ko ninklijk besluit werd hierin in 1841 niet minder dan 1200.aan Rijks subsidie toe gekend, waarmede de Pastoor echter niet tevreden was, omdat deze een geheel nieu we pastorie wilde bouwen, te verbinden met een overdekte gang aan het kerkge bouw. Hiertoe vroeg het kerkbestuur ver hoogde Rijkssubsidie aan; dat verzoek werd echter afgewezen, en wat nog erger was, de toegezegde 1200.— vervielen daarbij. De afwijzing is ongeveer als volgt gemoti veerd, „dat voor het uitvoeren der nood zakelijk geoordeelde herstellingen ƒ3300. voldoende is om de pastorie in behoorlijken staat te brengen, en daardoor in de vol strekte behoefte te voorzien, dat, indien de belanghebbenden aan het bouwen van een geheel nieuwe pastorie de voorkeur geven, zij ook de middelen be- hooren bijeen te brengen om de meerdere kosten van 10.900.te dekken; dat ook in de nieuwbouw de toegezegde subsidie kan worden gegeven indien aan die voor waarde wordt voldaan.dat het kerkbe stuur echter heeft verklaard, vooralsnog geen middelen beschikbaar te hebben, om die meerdere kosten goed te maken, en het bouwen van een nieuwe pastorie, waartegen onderscheiden leden der gemeente bezwa ren hebben ingebracht, tot later tijd te wil len uitstellen, zoodat tot het herstel der oude, op den vroeger voorgestelden voet niet wordt overgegaan, noch het toegezegd subsidie zal worden gebruikt, besluit: het besluit tot toekenning van het subsidie bui ten effect te stellen". Gevolg der afwijzing van het verzoek was, dat er niets gebeurde. Dit gaf de „onderscheiden leden der ge meente", die geklaagd hadden, aanleiding tot een nieuwe klacht bij de geestelijke overheid; deze beschuldigden den pastoor er n.l, van, dat hij nu zelfs de meest noo- dige reparatiën naliet, om zoodoende de oude pastorie te doen vervallen, en de ge meente te dwingen, toch een nieuwe te bouwen. Zijn opvolger was 't, die in 1849 het plan weer opvatte en in datzelfde jaar de eerste steen legde, en een geheel nieuwe pastorie bouwde. Van Pastoor Keil vermeldt de geschie denis nog als bijzonderheid, dat hij voor zitter van de plaatselijke Schoolcommissie was, iets, wat in dien tijd anders onmoge lijk was voor een pastoor, en steeds bereik baar voor den predikant. Deze zegt over de benoeming in zijn verslag het volgende on geveer: De Commissie telde naast de Pre dikant en den Pastoor nog twee Kathol, en twee Protestante leden. Voor alles moest een voorziter en een secretaris worden ge kozen. De pastoor en de dominee hadden een gelijk aantal stemmen. Daar men be greep, dat dit bij elke stemming zoo zou zijn, bood de dominee den pastoor wegens zijn gevorderden leeftijd, het voorzitter schap aan, terwijl hij dan het secretariaat zou waarnemen. Dit vond men algemeen goed. Kort hierna vertrok hij van hier; in 1866 stierf hij te Loosduinen, alwaar hij zich tijdens zijn emeritaat „in heilige stilte allergodvrqchtigst tot een zaligen dood had voorbereid". De na hem gekomen pastoor Husing hield hier in 1852 de eerste Missie; al vroegtijdig kwam deze te sterven te Uden. Pogingen om hem hier te doen begraven, mislukten; de familie beschikte anders. In 1859 volgde pastoor Pronk, nog altijd voor de gecombineerde parochie Zevenho ven en Nieuwveen; deze laatste gemeente wensohte nu echter een eigen kerk, kapel of bijkerk. De notabelen daar kwamen bij een om dat verlangen te bespreken en vroe gen raad en hulp aan de geestelijke over heid. Deze stond'echter voor de moeilijk heid óf een eigen kerk óf een bijkerk. De ontevredenheid in Nieuwveen over het uit blijven der beslissing werd grooter en men uitte die naar buiten door hun geldelijke bijdragen aan de kerk hier te onthouden. Pastoor Pronk was tegen de splitsing, om dat er slechts voor beide gemeenten te sa men 550 communicanten waren en splitsing zou leiden tot twee te geringe en arme pa rochies. In 1865 kwam pastoor Dijkhoff. De hier- voren bedoelde scheiding ging hem vooraf. Uit een bisschoppelijk schrijven halen wij aan „aangezien de geloovigen uit het ge deelte Nieuwveen (burgerlijke gemeente) ons sedert geruimen tijd het verlangen te kennen hebben gegeven om van Zevenho ven te worden afgescheiden en een zelf standige parochie uit te maken met eigen kerk en pastoor; dat wij om verschillende redenen in het geestelijk belang, zoowel voor de Katholieken van Zevenhoven als van Nieuwveen, 't hoogst wenschelijk ach ten, dat de thans bestaande parochie in tweeën wordt gesplitst, terwijl wat trou wens als een noodzakelijke voorwaarde vereisoht is geworden Nieuwveen zich in staat bevindt een eigen kerk en pastorie te bouwen en bij de splitsing beide gedeel ten in het onderhoud vari kerk en pastoor zullen kunnen blijven voorzien, hebben be sloten zoodanig te splitsen, dat de nieuwe grenzen zullen samenvallen met die der burgerlijke gemeenten". Met de splitsing verviel de eisch, dat het kerkbestuur zou bestaan uit twee leden uit beide gemeenten. Pastoor Dijkhoff bracht verschillende verbeteringen aan het kerkgebouw aan, zooals die tot in 1936 zijn gebleven. O.a. liet hij twee-mansbanken plaatsen en nieuwe vrouwenbanken aan brengen, de ramen vernieuwen en een heel- en halfuur-slaand torenuurwerk aanbren gen. Hij stichtte in 1872 de nog bestaande Katholieke school. Na Dijkhoff kwamen de pastoors Keroh- ner, Senter en Meijer. Deze laatste ver bouwde de pastorie, zooals hij nog is en stichtte een R.K. bondsgebouw, onder welks financieele lasten de parochie thans nog zucht. Na hem kwam pastoor Zandvliet, die van zijn voorganger de financieele zorg van het slechte kerkgebouw overnam. Tijdens zijn pastoraat werd op last van den Bisschop van Haarlem een onderzoek naar den toe stand van het kerkgebouw ingesteld; con clusie was, dat het nog wel twintig jaar zou staan. Pastoor Zandvliet zag echter vooruit en opperde in 1923 de idee om over te gaan tot het vormen van een bouwfonds. Het kerkbestuur nam zijn idee over, en al hoewel men zeer sceptisch gestemd was met 't oog op de slechte tijdsomstandighe den werd de eerste collecte aangekon digd, en ongeveer vijf jaar lang offerde de kleine parochie gemiddeld f 1000.per jaar, en daarna nam dit wel iets af, maar toch bleef men gaarne geven voor een eigen nieuwe kerk. Niemand had verwacht, dat nieuwbouw zoo spoedig zou plaats hebben, maar in 1935 werden zulke vernietigende deskun dige rapporten opgemaakt, dat met 't oog op de bouwvalligheid van het gebouw en het gevaar voor de kerkgangers, bouwen noodzakelijk werd. Op Nieuwjaarsdag 1936 deelde de bouw-pas tooi', de zeereerw. heer Moons, den parochianen mede, dat het kerkbestuur, met algemeene stemmen tot nieuwbouw had besloten, en behoudens bisschoppelijke goedkeuring, spoedig zou worden begonnen. Dit duiurde echter nog enkele maanden en niet dan nadat de Bis schop zich van alle zijden had overtuigd, dat het financieele gedeelte rondom ver zekerd was, kwam diens toestemming voor den bouw, in. Nog verschillende wijzigin gen moesten worden aangebracht in de tee- keningen alles ten koste van het uiter lijk schoon maar op Dinsdag der Goede Week had de laatste plechtige Mis in de geheel gevulde kerk plaats en ging men over naar het door pastoor Meijer ge bouwde Vereenigingslokaal, dat als nood- kerkje bijzonder voldeed. Alles ging daarna vlot en reeds op eersten Kerstdag van 1936 werd de nieuwe kerk in gebruik genomen. Volgende week eerst zal dit door sa menloop van omstandigheden de conse cratie plaats hebben, waarover wij dan uitvoeriger hopen te berichten. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons t Hei woord van den Vader Het Christel ij ke Europa be-i greep eens de taal van den Vader; en daarom begrepen de volkeren elkander. Nu begrijpt het politieke Europa de taal van den Vader niet meer, en daarom begrijpen zij zichzelf niet meer. 1 Kardinaal Pizzarda. 199. Maar met dat lachen was het ook spoedig afgeloo- pen, want voor ze wisten wat er gebeurd was, waren ze zelf ook ratten geworden. Help! help!, piepten ze, dat is geen werk! 200. Ze wilden de zaal verlaten, maar de veldwachter, die puist een dutje had gedaan, wilde hen niet door laten. Hij wilde maar niet gelooven, dat die ratten de rechters waren.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6