STADS NIEUWS BINNENLAND KERKNIEUWS AGENDA DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: vcor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? NOG WARM. De Bilt seint: Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt of betrokken, nog kans op regen of onweersbuien, <warm weer, in het Oosten zeer warm. Hoogste barometers!.: 7689 te Raval. Laagste barometerst.: 757.5 te Isafjord. De weerstoestand blijft uiterst standvas tig en in de luchtdrukverdeeling over het Westelijke gedeelte van ons werelddeel en de aangrenzende zeeën komt practisch geen verandering. Over het algemeen nam de waarde van den luchtdruk iets toe, doch de verschillen veranderden noch van rich ting, noch van sterkte. Langs den Zuid rand van het gebied van hoogen luchtdruk over het Ootselijke Oostzeegebied en Zuid- Scandinavië beweegt een strooming van zeer warme en droge continentale lucht uit de binnenlanden van Rusland afkom stig, zich naar de Noordelijke Noordzee en de Noorsche Zee. Scherp gescheiden van dezen luchtstroom, met een begrenzing die ongeveer de Weser volgt, bevindt zich over het Zuidelijke deel van Centraal Eu ropa, de kustlanden en de Britsche Eilan den en vochtige, iets minder warme lucht- massa's, waarin aan den grond de winden uiterst zwak en uiteenloopend van richting zijn. De Oceaan-depressies blijven zeer ver in het Noord-"Westen en verdwijnen langs de Oostkust van Groenland naar de Pool- zee. De regenhoeveelheden, die hedenmor gen en gisteravond gemeld werden, zijn niet meer zoo groot. De Alpen-stations meldden hedenmorgen mooi weer, met zwakken wind. Voorshands is nog weinig ver andering in den weerstoestand te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 21.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 9.09 uur tot Woensdagmorgen 5.02 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 10 Aug. voorm. 2.55 en nam. 3.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 22.5 gr. C. Maan op 19.21 uur, onder 4.52 uur. (11 Aug. volle maan). HET PRINSELIJK ECHTPAAR TERUG. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond omstreeks zeven uur per auto ten paleize Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard bestuurde den wagen. Naar wij vernemen, heeft de Prinselijke familie de geheele reis van Heiligendamm (Mecklenburg) pér auto gemaakt. De Prin ses en de Prins reden in den eersten auto en in een tweeden volgde jkvr. Feith met Prinses Beatrix in een rieten wiegje. Gisteravond omstreeks half. negen is het Koninklijke jadht Piet Hein, terugkee- rende van de reis naar de Oostzee, te Korn- werderzand binnengeloopen. MINISTER COLIJN. Naar wij vernemen, kon minister Colijn gisteren wegens ongesteldheid niet op zijn departement komen. Men meldt ons nader, dat de toestand van minister Colyn in geen enkel opzicht ver ontrustend is. HET VIERDE INTERNATIONAAL CONGRES VAN CHRISTELIJKE ARCHEOLOGIE. Nederlandsohe afgevaardigden naar Rome. Van 2 tot 9 October zal in een zaal van het Apostolisch Paleis van Lateranen onder voorzitterschap van mgr. Kirsch het vierde Internationaal Congres van Christelijke Ar cheologie gehouden worden. Onder de vele buitenlandsche afgevaardigden vermeldt de „Osservatore Romano" voor Nederland prof. de Waele, van de Universiteit van Nijme gen, prof. Bakhuizen als afgevaardigde van de Universiteit van Ledden, en prof. Linde boom, als afgevaardigde van de Universiteit van Groningen. NIEUWE BURGEMEESTERS. Benoemd is tot burgemeester der ge meente Raamsdonk, mr. Th. H. A. M. Heere. De nieuwe burgemeester is geboren op 27 December 1902 en stamt uit een oude burgemeestersfamilie. Zoowel zijn grootva der, de heer Th. Heere, als zijn vader, mr. J. Heere, waren gedurende langen tijd bur gemeester van Raamsdonk, respectievelijk van 1859—1869 en van 1870—1908. De nieuwbenoemde burgemeester deed reeds in September 1931, na in Juli voordien zijn doctoraal rechten te Leiden te hebben behaald, zijn intrede in den gemeenteraad van Raamsdonk. Sedert 1935 fungeerde mr. Heere als loco-burgemeester, terwijl hij sindsdien eveneens lid is van de Staten van Noord-Brabant. Benoemd is tot burgemeester van Uithui zen mr. A. Brinkman. De nieuw-benoemde burgemeester is volontair ter gemeente secretarie van Waddenoyen. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. In het Staatsblad (no. 676) is thans op genomen het besluit van 25 Juli, houdende voorwaarden, waaronder een ondernemers overeenkomst in de wollenstoffen- industrie algemeen verbindend kan worden verklaard. Dit besluit, waarvan de strekking reeds eerder is gemeld, is 7 Augustus in werking getreden. In het Staatsblad ni. 677 is opgenomen het besluit van 25 Juli, houdende voorwaar den, waaronder een ondernemersovereen komst in het schoenenbedrijf alge meen verbindend kan wroden verklaard. Ook de strekking van dit besluit is reeds bekend. Het is 7 Aug. in werking getre den. VLUCHTELINGEN IN NEDERLAND. Prof. mr. V. H. Rutgers, voorzitter van het Protestantsch Hulpcomité voor uitge wekenen om ras of geloof, schrijft: Bij velen vindt de vreemdelingenpolitiek der regeering geen bijval. Men acht het sluiten onzer grenzen voor den stroom van vluchtelingen in strijd met de eeuwen oude traditie van Nederland van te zijn een toevluchtsoord voor vervolgden en verdrukten. Een toevluchtsoord. Duizenden zijn reeds van alles beroofd over onze grens gekomen. Wat vinden zij hier? Niet een blijvende woonplaats, maar de gelegenheid om uit te zien naar een land, waar zij een nieuw leven kunnen begin nen. Wanneer een land hen wil toelaten, moet passage worden betaald, moet in uit gaven gedurende de eerste weken na aan komst worden voorzien. In afwachting van emigratie moet er levensonderhoud zijn. Sommigen zijn langen tijd van ondersteu ning afhankelijk. Verschillende comité's trachten van Ne derland waarlijk een tijdelijk toevluchts oord te maken voor uitgewekenen, die zich hier bevinden. Het Joodsche comité heeft eerbiedwaardig werk verricht. Maar de jodenvervolging treft ook christenen, protestanten en roomschen, joden, die zich lieten doopen, of die reeds als kind door een christen-vader of -moeder ten doop gehouden werden, ook christenen, die met joden zijn gehuwd. Dezen zijn niet op' de inderdaad milde joodsche, maar op de christelijke barmhartigheid aangewezen. Het Protestantsche hulpcomité wil te genover protestantsche uitgewekenen die barmhartigheid betoonen. Velen konden reeds met zijn hulp emigreeren. Meerderen wachten nog op de gelegenheid daartoe, maar het comité heeft voordurend te kam pen met de ontoereikendheid zijner mid delen. Wanneer het niet ruimer wordt ge steund, zou het zijn werk moeten staken. Gezinnen, die met tijdelijke hulp kunnen emigreeren, zouden dan aan diepe ellende ten prooi vallen. Bejaarden en zieken zou den geheel hulpeloos zijn. Wat wij voor deze schipbreukelingen doen kunnen, is niet veel vergeleken bij wat zij verloren hebben. De Heiland sprak van het te drinken geven van alleenlijk een beker koud water aan een van deze kleinen. Het is niet misplaats aan dat woordt te herinneren bij de opwekking om een bijdrage te storten of te doen over schrijven op postrekening 278600 van den penningmeester van het Protestansch hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof (H. P. Doodeheefver, Hilversum, kantoor Prinsengracht 730/6, Amsterdam. TH. VAN O YEN CJH. t Een ijverig missionaris heengegaan. Zaterdag is in het Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen, na een zware operatie, zacht en kalm overleden de weleerwaarde pater Th. van Oyen, van de Congregatie der La zaristen. De overledene werd geboren te 's Gra venhage den 28sten September 1890. Zijn lagere studies tot het H. Priesterschap heeft hij achtereenvolgens te Gemert, Kuilen burg en in het Juvenaat der Lazaristen te Zundert Werrnhoutsbruggemaakt. Den lSden September 1910 begon hij het Novi ciaat in de Congregatie der Missie der La zaristen te Helden-Panningen (Limb.). Al daar heeft hy den -19den September 1912 zijn eeuwige geloften afgelegd, zyn hoogere studies voleindigd, en is den 15den Juli 1917 ook priester gewijd. Dadelijk kreeg hij zijn bestemming voor China en is vertrokken naar het Vicariaat van Ning-Po. In 1925 werd dat Vicariaat verdeeld en kreeg zijn Chineesche con frater, Jozef Hou, een gedeelte er van, om het als Apostolisch-Vicaris te besturen. Mgr. Jozef Hou heeft de bisschoppelijke consecratie uit de handen van Z. H. Pius XI ontvangen. Pater van Oyen werkte toen onder Mgr. Hou. Deze Chineesche bisschop heeft voor kort nog gevraagd, wan neer hij weer naar China kwam. Zijn groote acti viteit maakte hem bij al zijn superieuren en confraters zeer gewaardeerd. Geen won der, dat Mgr. Hou dezen ijverigen missio naris weer in China terugwenschte. Pater van Oyen heeft echter maar een tiental ja ren kunnen werken in zijn geliefd China. Ziekte heeft hem belet, in China zelf te blijven arbeiden. Teruggekomen in Nederland gaf hij zich met al zijn krachten, talenten en zwak ge stel aan zijn „missie-actie" in Nederland. Nog een tiental jaren heeft hij door heel Nederland gesjouwd voor de missies. Te midden van zijn bezigheden werd hij, voor enkele weken, met een zware ziekte beproefd. Aan de gevolgen daarvan is hij nu overleden. „Tijd". PATER F. X. DUYNSTEE ZIEK. Naar de „Tijd" verneemt, heeft pater F. X. Duynstee O.E.S.A. Zondag tijdens een bezoek aan de Limburgsche sociale studie week te Rolduc een attaque van beroerte gekregen. De patiënt is direct overgebracht naar het St. Joseph Ziekenhuis te Heer len. Pater Duynstee zal voorloopig rust moe ten houden. Zijn toestand is thans redelijk wel. Zooals bekend, zal deze bekende Augus tijn Maandag 15 Augustus zijn veertigjarig priesterfeest herdenken. VAN M'N BOEKENTAFEL „Dit is geschied in Oosten rijk". Door Andor en Sari Juhasz. Uit het Hongaarsch vertaald door Fr. Schneiders. By de N.V. Het Nederlandsohe Boekhuis is onlangs een boek versohenen, dat zoowel door het tijdstip, waarop het verscheen, n.l. vlak na de Anschluss, als door de levendig heid, waarmede de historie van het Oosten rijk der laatste 20 jaren wordt beschreven, uitermate actueel en interessant is. Wij hebben er onlangs met machtiging van de uitgeefster een tweetal hoofdstuk ken aan ontleend; thans iets over het boek zelf. Men kan historie schrijven zooals een ge leerde het doet: tot in ieder detail verant woord en zoo hard als een bikkel van pure gedegen objectiviteit. Zulke historie-boeken verschijnen een halve eeuw na' dato. Van een journalist, die de gebeurtenissen, wel ke hij beschrijft, zelf heeft beleefd, kan men zooiets niet verwachten. Onder den hoogdruk van de sensationeele gebeurtenis sen jagen in zijn brein de herinneringen omhoog en hij smijt ze op papier; personen en gestalten, feiten en toestanden rijen zich aaneen tot een vlot geschreven geheel, dat den lezer pakt en niet loslaat, voordat hij het heele boek heeft doorgelezen. De heer en mevrouw Juhasz vormen een journalistenpaar, dat als correspondenten van Hongaarsche en andere bladen vele ja ren lang het politieke leven van Oosten rijk heeft meegemaakt en de verwarde stroomingen heeft gepeild, welke tenslotte zijn uitgeloopen in den grooten maalstroom, waarin het oude Oostenrijk is ten grande gegaan. Het boek geeft niet enkel dorre data, geen feiten, welke op zich zelf niets zeggen, maar het beschrijft oorzaken en ge volgen, het legt verband tusschen de ge beurtenissen en de personen der leiders, het belicht met een onmeedoogend fel licht de karakters en de fouten der bewindsman nen, het illustreert uit een overvloed van herinneringen en legt met een enkele kwinkslag een heele situatie bloot. De Anschluss is geen kwestie van de laatste jaren, is geen uitvinding van de nationaal-socialisten; reeds direct na het Vredesverdrag van Trianon, dat van een levensvatbaar rijk een „kind met een wa terhoofd" maakte, waren de socialisten, die toen de macht in handen hadden, voor standers van een aansluiting bij het toen eveneens socialistisch geregeerde Duitsch- land. Maar dat wilden de overwinnaars niet. En toen begon voor Oostenrijk een hopelooze strijd om het bestaan. Het een zijdige bewind der roode vakvereenigingen dreef alle meer fascistisch getinte elemen ten tegen zich in het harnas die in de Heimwehren vereen igd een politiek op zich gingen voeren. Het werd een wirwar van stroomingen en strevingen, waartus- schen de leiders van de regeeringspartij moesten door laveeren. Hun nobelste be doelingen zagen zij gedwarsboomd, hun streven naar ordening verijdeld door ge kuip en gekonkel. Vergeefs trachtten Doll- fuss en Schuschnigg de situatie te redden door een autoritair bewind; zij moesten te gen een stroom oproeien, welke te vol was van wilde draaikolken, „Schuschnigg zoo typeert Andor Juhasz den laatsten Bondskanselier eerlijk van top tot teen, van een stralende intelligentie, brandend van vaderlandsliefde en een pracht-katho- liek, die groote Europeaan vol idealen, de ze edele humanist, zou voor alles geschikt zijn geweest, alleen niet voor de politiek. Nog minder voor dictator". Toch nam deze edele mensch, gedreven door hoogere mo tieven deze ondankbare rol op zioh, tot dat de Duitsche legioenen hem omverliepen. Finis Austriae. Een tweetal hoofdstukken zijn geschre ven door mevrouw Juhasz, n.l. de moord op Dollfuss en de Frauenfeld-affaire. Zij zijn met evenveel vuur en vaart geschre ven als de andere hoofdstukken en men voelt er de spanning en de tragiek in van deze bewogen dagen. Van dit hoogst actueele en belangwek kende boek, dat in het Hongaarsch werd geschreven, leverde onze redacteur Frans Schneiders de Hollandsche vertaling. Even vlot als het boek geschreven werd, even vlot werd het vertaald, zoodat er niets te loor ging van het oorspronkelijke élan. Het Hollandsch is even zwierig van stijl als men vermoeden kan dat het Hongaarsch moet zijn. Wie de geschiedenis van het oude ge moedelijke Oostenryk en zyn tragische ondergang wil begrijpen, hij leze het ver haal van hetgeen er geschied is in Oosten rijk. De Hongaarsche schrijvers bezien het verloop der gebeurtenissen natuurlijk van uit hun eigen gezichtshoek, en men zou soms wensohen, dat zij wat dieper op de zaak waren ingegaan, maar al lezende krijgt men toch een vrij goeden kijk op de welhaast fatale onafwendbaarheid der his torie. Zooals gezegd, het boek is uitgegeven bij het Nederlandsohe Boekhuis en verkrijg baar voor den prijs van 1.90, gebonden 2.50. Gemeentel. Aankondigingen SPEELGELEGENHEID GROENESTEEG-^ KAARSENMAKERS STRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen ter kermis van de bewoners van de Groenesteeg en omgeving, dat de speelplaats van de voormalige 'bewaar- school aan de Groenesteeg emt ingang van Woensdagmiddag 10 Augustus e.k. als speelgelegenheid voor de jeugd zal wor den opengesteld. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. i AFSLUITING RIJVERKEER DOEZASTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de Doezastraat, tusschen de Molens teeg en de Boisotkade, met ingang van 10 Augustus a.s. tot nadere aankondiging voor het ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. J. SPLINTER Gzn., Weth. i loco-Burgemeester. Van STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Aug. tot en met Vrij dag 12 Aug. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. Tel. 274. NIEUWE HOOGLEERAAR. Dr. P. A. H. de Boer benoemd aan de Theologische faculteit. Bij K.B. van 5 Augustus 1938 is met in- ;ang van den datum, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier, om onder wijs te geven in de uitlegging van het Oude Testament, de geschiedenis van den Isr aëlitisch en Godsdienst en van de Is- raëlietische letterkunde: dr. P. A. H. de Boer, Ned. Herv. predikant te Berken- woude. Dr. De Boer is in 1910 geboren. In 1935 werd hij door het Provinciaal Kerkgenoot schap van Zeeland als candidaat beroep baar verklaard in de Ned. Herv. kerk. Van af 16 Aug. 1936 staat dr. De Boer in zijn gemeente te Berkenwoude, gelegen in den ring Schoonhoven. ST. JOSEPHS-GEZELLENVEREENIGING. De vergadering van den Raad van Be stuur gaat Woensdagavond niet door. Wel roepen wij alle gezellen op a.s. Zon dag in de St. Lodewijkskerk om 8 uur de H. Mis bij te wonen ter intentie voor de zielerust van onzen gezel Willem Varken visser, die eenige weken geleden zoo nood lottig het leven verloor en ook voor deze intentie te communiceeren. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. Koelewijn den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma P. Clos Leem bruggen, thans N.V. Sajetfabrieken P. Clos Leembruggen. Nadat reeds vanaf den vroegen morgen talrijke bloemstukken en geschenken ten huize van den jubilaris waren bezorgd, vond des middags om half één een druk bezochte receptie plaats in het kantoor der firma. Hierbij werd de jubilaris en mevr. Koelewijn toegesproken door den directeur mr. C. J. Leembruggen, die zijn hooge waardeering uitsprak voor de wijze, waarop de heer Koelewijn in deze lange reeks van jaren steeds de belangen van de zaak be hartigd had. Daarna sprak de heer J. J. Planjer namens procuratiehouders, kan toor- en technisch personeel een pittig woord van hulde en collegialen geluk- wensch. Ook aan stoffelijke blijken van waardeering heeft het den jubilaris niet ontbroken. Zoo overhandigde de directeur hem een enveloppe met inhoud en een gou den polshorloge, terwijl de collega's een schemerlamp met leestafel, een sigarenko ker en sigaren, en een bloeemnmand aan boden. Ook de verschillende vereenigingen en clubs van het personeel, waarin de heer Koelewijn een werkzaam aandeel heeft, lie- een zich niet onbetuigd. Zoo sprak de heer Harteveld namens de Volkstuinvereeniging P. C. L. en prees de groote collegialiteit van den jubilaris en bood een rookstan- der aan. Namens de Sohaakvereeniging „Leithen" overhandigde de heer Galjaard een bureaulamp, onder het uitspreken van de gelukwensohen der vereeniging. De voorzitter van het Muziekgezelschap P. C. L. becomplimenteerde den Gedelegeerd commissaris onder het aanbieden van een fraaie bloemenmand. Ten slotte dankte de jubilaris, mede namens zijn echtgenoote, voor de hem gebrachte hulde en de aange boden geschenken, waarna nog een gezellig saemnzijn volgde. Des avonds bracht het Muziekgezelschap P. C. L. zijn Gedele geerd Commissaris een serenade te zijnen huize aan den Haarlemmerweg, onder over- groote belangstelling van collega's, vrien den en buren. BRAND BIJ DE FA. BEUTH. Een partij kapok vatte vlam. Hedenmorgen te omstreeks kwart voor negen is brand ontstaan op de tweede ver dieping van de fabriek van donzen en ge watteerde dekens v/h. R. M. Beuth en Zn., Kaiserstraat 25. De brand ontstond door on bekende oorzaak in een kapokmachine en het spreekt vanzelf, dat het vuur in de aan wezige kapok snel om zich heen greep, zoodat een verstikkende rook ontstond, die het blussohingswerk wel eenigszins be moeilijkte. De brandweerlieden hebben althans van hun gasmaskers gebruik moe ten maken. Onmiddellijk nadat de brand was ontstaan werd de watersprenginrich- ting in werking gesteld, terwijl de brand weer in de eerste oogenblikken van de brandslangen van de fabriek gebruik maak te om het vuur te bestrijden. Doordat bij een leiding door de zoldering een gat ge brand was werd het brandende kapok daarheen geblazen en dit had tot gevolg, dat de vlammen eenige oogenblikken door de luchtkokers uit het dak sloegen, waar door de brand een ernstig aanzien kreeg. Toen de brandweer drie eigen slangen had uitgelegd, waarvan een over het dak van een belendend perceel op het vuur werd gericht, terwijl de twee andere binnendoor werden geleid, had men het vuur spoedig onder de knie. Een partij kapok ging ver loren, terwijl de kap van het gebouw vrij ernstig beschadigd werd. De schade wordt evenwel door verzekering gedekt. VIJFHONDERD KINDEREN OP STAP. Gisteren hebben ongeveer 500 kinderen van de winkeliersvereeniging „De Sperwer" onder begunstiging van mooi weer een uit stapje gemaakt naar „Groenedaal" bij Haarlem. Om ongeveer 9 üur vertrokken de kinderen per extra tram per N.Z.H.T. naaf „Groenedaal". Na hartelust hebben zich de kinderen in de mooie uitspanning vermaakt. Namens de „Sperwer" werden nu en dan verrassingen onder de kinderen uitgedeeld, en nadat de inwendige mensch versterkt was, werd ongeveer half zeven de terugreis aanvaard. Bij aankomst alhier werd door de kinderen een stoet gefor meerd, met kleurige vlaggen en met het muziekcorps „Werkmans Wilskracht" voor op, werd onder veel belangstelling naar de Kaasmarkt gemarcheerd, waar de kinderen door de ouders werden afgehaald.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2