Wat de diepste oorzaak is van de werkloosheid Redding door herkerstening De lijdensweg van een Duitschen Belijder-Bisschop DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9103 S)e Ceicbch^Soii/fca/nt Telefoon: Redactie 15. «*««-,»»» - - iiiinrai Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. fc Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dr. Poels ziet een uitkomst. Te Rolduc wordt de jaarlijksche Sociale Week gehouden, die gewijd is aan het on derwerp: Katholicisme op wereldlijk ter rein. Dr. Poels heeft gisteren de week ge opend imet een rede, waaraan wij hier eenige passages ontleen en, om er heel bij zonder de aandacht op te vestigen. VOLKSBEDRIEGER OF ONNOOZELE HALS. Met klem waarschuwt dr. Poels voor de verspreiding van de opvatting, dat de werk loosheid zoomaar kon worden opgeheven, als er maar een bekwame regeering was, die zulks wilde.... Hij, die zulk een opvatting verspreidt, is aldus mgr. Poels terecht een volksbe drieger of een onnoozele hals: „Als het er op aankomt begrijpen na tuurlijk de meeste menschen wel, dat een radicale en finale oplossing van dit zoo evident internationaal probleem voorloo- pig ondenkbaar is, speciaal in een klein land als het onze, waar het streven naar economische autarchie nog grootere dwaas heid zou zijn dan elders". In deze laat ste opmerking ligt een duidelijke vrewij- zing naar Duitschland. In Duitschland is aoor het streven naar economische autar chie de werkloosheid in zéér sterke mate teruggedrongen inderdaad. Maar: is zulk een streven ook in een klein land mogelijk?! En: zal het na korten tijd ook niet in een groot land als Duitschland blij ken een groote dwaasheid te zijn geweest?! Vanzelfsprekend is het mogelijk om ter oplossing van de kwaal van de werkloos heid middelen te gebruiken, die een tijde- kijke verbetering brengen, maar daarna een toestand scheppen, welke nog erger is, dan de eerste Wij laten hier dr. Poels aan het woord: Al hadden wij in Nederland het beste ministerie, dat denkbaar is: wie het volk wil doen gelooven, dat het dit groot en brandend vraagstuk in korten tijd weet op te lossen, is een volksbe drieger of een onnoozele hals. Getuigen wij dit niet openlijk, dan zijn wij zélf mee schuld, dat onze een voudige en goede maar weinig ontwik kelde menschen gaan gelooven, dat het opruimen van de werkloosheid eigen lijk alleen een kwestie is van goeden wil en de daarbij hoorende doortas tendheid. Ook bij onze eigen menschen moet de verantwoordelijkheid voor het nog altijd voortduren van deze mate- •looze volksellende dan noodzakelijk eerst en vooral rusten op het zitting hebbend ministerie en op de politieke partijen, die achter de landsregeering staan. Voor het aldus voorgelichte volk blijft inderdaad geen-andere conclusie over dan dat de mannen aan het roer niet deugen; en dat de landsregeering wel terdege aan de heerschende ellen de een eind zou kunnen maken, als zij maar wilde en deed wat in haar ver mogen is. Durven onze sprekers en dagblad schrijvers niet openlijk erkennen en waar noodig van de daken verkonden, dat het huidig ministerie ontzaglijk veel doet om de werkloosheid zooveel mogelijk en in zoo snel mogelijk tem po te verminderen, dan zijn zij zelf mee schuld dat onze eigen menschen zich laten lijmen door de oude en de nieuwe socialisten. WAAROM KAN DE WERKLOOSHEID NIET WORDEN OPGEHEVEN? Aan de hand van uitspraken van den Paus wijst dr. Poels'het kapitalisme, het heidensch kapitalisme aan als de voornaam ste oorzaak van de werkloosheid: De voornaamste oorzaak waarom hetgeen zoo noodzakelijk gebeuren moet, thans ook in ons land toch niet gebeuren kan, is, dat in de moderne wereld het economisch leven van de volken veel minder door de leiders van politieke partijen en door de landsre geering dan door de georganiseerde macht van een heidensch kapitalisme wordt beheerscht. Ook op volksvergaderingen moeten onze katholieke sprekers het echt hei densch karakter duidelijk maken van de heerschappij dezer geldmagnaten, die, naar het uitdrukkelijk getuigenis van Pius XI zelf, „als het ware den bloedsomloop regelen van heel het economisch leven dat zij zóó zeer in hun macht hebben, dat men mag zeggen tegen hun wil niemand zelfs maar kan ademhalx". Waar de Paus zelf zoo luid verkon digt, dat om weer letterlijk zijn eigen woorden aan te halen „deze concen tratie van macht en invloed het meest karakteristieke kenmerk is van de jong ste economische ontwikkeling", behoe ven onze katholieke sprekers toch waarlijk niet te aarzelen, om dit ook zoo luid mogelijk te verkonden op onze volksvergaderingen. Zoolang niet gelijk Quadragesimo Anno dat wil bedrijfsraden een eind maken aan de dictatuur van het mo dern plutocratisch kapitalisme zoo lang niet het algemeen belang de hoog ste wet nog altijd is, maar de groote motor in onze economische samenleving het winstbejag is van een kleine maar onbeschrijflijk machtige groep geld magnaten zoo lang ook kan inder daad het vraagstuk der werkloosheid onmogelijk worden opgelost. EERST HERKERSTENING VAN DEN MENSCH. Voortgaande wijst dr. Poels er op, dat het modern heidendom, waarvan de samen leving vervuld is, en dat de diepste wortel is van de ramp der werkloosheid, alleen kan worden opgeheven door de herkerste ning van den mensch: Het is de herkerstende mensch maar ook de herkerstende mensch al leen die ook de maatschappij her kerstenen kan. De eenige maar ontzettende moei lijkheid waarvoor wij staan zit in de levensopvatting en wereldbeschouwing van die ontelbare menschen, die weer christelijk denkende en christelijk levende menschen moeten worden, willen wij met recht spreken van chris telijke cultuur en christelijke maat schappij. Wanneer men de heerschende mas sale werkloosheid op zich zelf be schouwt, kan daaraan zonder eenigen twijfel een einde komen; en de men schen zijn ook inderdaad verplicht daaraan „zonder dralen" en „koste wat het kost" een eind te maken. De heele fout zit wat ik niet moe word te herhalen maar wat klaarblijkelijk ook tal van Katholieken niet duidelijk zien in die ontelbare verblinde of ver harde menschen, die niet willen be talen, wat de oplossing van dit vraag stuk zonder twijfel kost. VIER DINGEN, DIE INGEHAMERD MOETEN WORDEN. Zijn betoog samenvattend, concludeert dr. Poels: v Vier dingen zijn er, die er ook bij het gewone volk moeten worden ingeha- merd. Onze eigen menschen moeten op de eerste plaats nooit of nimmer de over tuiging laten schieten, dat inderdaad zonder dralen en koste wat het kost aan deze massale werkloosheid een einde komen moet. Zij moeten op de tweede plaats zich ten volle rekenschap leeren geven van het geweldig complex van moeilijk- heden, waarvoor ook de beste regeer ders staan. Zij moeten op de derde plaats leeren begrijpen, dat juist de grootste moei lijkheden op terreinen liggen, waaraan hierbij de meesten niet eens denken. Zij moeten op de vierde plaats de richting zien, die moet worden inge slagen; en zelf de wegen leeren ken nen, waarlangs, ondanks alles, ook voor deze wereldcrisis noodzakelijk een op lossing komen moet. Daarbij mogen zij dan met volle recht vertrouwen, dat deze oplossing ook komen zal na verloop van heel wat korter tijd dan veel intellectueelen den ken. ZAL DE OPLOSSING DER WERELDCRISIS SPOEDIG KOMEN? De gedachte, in den laatsten zin van het hierboven gegeven citaat, werkt dr. Poels nader aldus uit: De hoeksteen van de door Christus geopenbaarde wereldorde is het be kende woord van den Verlosser: „Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijn Ge rechtigheid en dit alles zal u worden toegeworpen". Zoodra de moderne mensch, die zich autonoom verklaarde, de goddelijke wereldorde weer erkent, wordt, naar mijn heilige overtuiging, ook de oplos sing van deze wereldcrisis ons „toege worpen". Wanneer ik mij herinner, hoe dik wijls in den loop der eeuwen de Ka tholieke Kerk haar volledigen onder gang nabij scheen, en dan bedenk hoe daarop soms in betrekkelijk korten tijd het christendom weer opbloeide en de maatschappij als het ware het on derst boven werd gekeerd maak ik mij over de toekomst niet bezorgd. Het vooral tegenwoordig zoo vinnig en ook in ons goed Nederland hier en daar weer opvlammende anti-papisme vindt naar mijn meening zijn beste verklaring in het nu over de heele wereld oplaaien van de Katho lieke Actie; die gelijk een geheim zinnig gevoel de zoo fel wordende antipapisten reeds min of meer doet vreezen - wel eens het begin zou kun nen zijn van een volkomen nieuw tijd, waarin de door vermaledijd Katholieke Kera weer wordt erkend gelijk in de middeneeuwen, als de stichting van den Verlosser der Wereld. Dr. Poels besloot met wederom te wijzen op de belangrijkheid der katholieke stands organisaties: Het is zonder eenigen twijfel te dan ken aan het werken van deze niet ker kelijke, maar daarom niet minder ka tholieke organisaties, dat in ons door velen nog Protestantsch geheeten Ne derland om van het politiek terrein maar heelemaal te zwijgen sociale toestanden heerschen, die, ook van ker kelijk standpunt bekeken, al de nog katholiek genoemde landen, helaas, niet anders kunnen dan stil benijden. Het Katholicisme kan ook op kerke lijk terrein niet bloeien, wanneer het niet te gelijkertijd bloeit op wereldlijk terrein; gelijk het veel minder nog op wereldlijk terrein kan bloeien, wanneer het niet te gelijkertijd bloeit op kerke lijk terrein. DE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: Veel nieuws is er niet te ver tellen van het jongste oorlogsfront aan de grens tusschen Rusland en Mandsjoekwo. De situatie is nog altijd onveranderd. Het is een complete stellingenoorlog geworden met wederzijdsche schietpartijen en bom bardementen. In tusschen maken de persbu- reaux aan beide kanten stemming. Zij zeg gen: „Rusland (c.q. Japan) wenscht den vrede niet te verstoren, maar als Japan (c.q. Rusland) voortgaat met zijn provo caties, dan vreezen wij den oorlog niet; wij zijn bereid en Japan (c.q. Rusland) zal tot zijn schade en schande ondervinden, dat wjj ons niet straffeloos laten aanvallen". Het is altijd min of meer kluchtig, die vrij wel gelijkluidende krijgshaftige verklarin gen te lezen. Praatjes voor de vaak, stemmingmakerij, opschepperij, meer is het niet. Maar er kan een moment komen, dat de regeeringen de generaals niet meer in de hand hebben. Zoo schrijft „L'Oeuvre", het Fransche socialis tische blad, dat, naar men zegt, niet de staatslieden, doch militairen het spel lei den. Het blad vraagt zich af, of de staats lieden dan den vrede in gevaar laten bren gen door drie Russische kolonels en vier Japansche generaals. Moskou en Tokio moeten spoedig bewijzen, dat de diplomatie meester is van den toestand. EEN VLUCHTELING IN ZIJN EIGEN DIOCEES. MGR. SPROLL WORDT LANGEN TIJD LASTIGGEVALLEN. Het Katholieke blad „Der Elsas- ser" uit Straatsburg, weet de vol gende details te berichten over de lijdensweg van mgr. Sproll, bis schop van Rottenburg, die reeds geruim en tijd wordt lastig gevallen. Het is bekend, dat mgr. Sproll in het be gin van dit jaar niet gestemd had bij de Rijksdagtverkiezingen, wat volgens de grondwet zijn goed recht is. Hij verklaarde hiervoor gewetensbezwaren te hebben. Als bisschop kon hij niet zijn stem geven aan een lijst, waarop uitgesproken vijanden van de H. Kerk voorkwamen. Het nazi-gepeupel van Rottenburg en omgeving vond dit een aanleiding, om het paleis van den bisschop te bestormen, waarbij de zware deur van het bisschoppe lijk paleis met een balk werd ingestooten. Verschillende beambten van het Bisschop pelijk Ordinariaat werden zoodanig gesla gen en geschopt, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dit geschiedde reeds kort na de verkiezingen en mgr. Sproll moest door het Zwarte Woud naar Freiburg vluchten, waar hij een onderko men vond bij den Aartsbisschop mgr. dr. Gröber. Intusschen had de nationaal-socialistische Gouwleider van Würtemberg, waar Rotten burg gelegen is, een hatelijke proclamatie tegen Bisschop Sproll uitgevaardigd en te gen alle andere geestelijken, die niet vol gens de wensch van de partij gestemd had- V/AT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GEWEIGERD. Zooals men reeds weet, heeft de Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië geweigerd de beide „zendboden" van de N.S.B. in audiëntie te ontvangen. De Avon d*p o s t schrijft bij dit be sluit o.m.: Nog méér dan over het besluit zélf zijn wij verheugd over het motief er van; de Landvoogd heeft te kennen gegeven dat het hem, gezien de wijze waarop de N. S. B. in Nederland tegen de Regeering op treedt niet wenschelijk lijkt, de twee hee- ren te ontvangen. En wat zegt het dagblad der N. S. B. van zijn besluit? Het schrijft, dat de Landvoogd het heeft genomen onder druk vande Roomsch Katholieke Staatspartij, wier afgezanten Teulings en Van Pol „toevallig" in Indië „zijn aangekomen". Ze zijn, nota bene!, al weer in ons vaderland terug, maar bij de N. S. B. niet. Had de Landvoogd de N. S. B.'ers wél ontvangen „dan ware hij met terdaad door de Staatspartij van zijn post verwijderd". Men vraagt zich, als men dit leest, werkelijk af, of de warmte den hee- ren in den bol in geslagen. Hoe kunnen zij anders de daverende krankzinnigheid neer schrijven, dat de Roomsch-Katholieke Staatspartij een Gouverneur-Generaal van zijn post zou kunnen verwijderen? Het is méér dan deerniswekkend. Maar typeerend is, dat men hier den heer Van Starkenborch met één pennestreek tot een karakterloo- zen slappeling stempelt, die zich door de Katholieken zou hebben laten dwingen! Op dezelfde manier maakte de N.S.B.-pers het Ambtenaren-Gerecht inzake Oss verdacht en bij voorbaat ook al den Centrale Raad van Beroep. De over-groote meerderheid van ons volk zal het besluit van den Landvoogd met hartelijke instemming ontvangen. Hij heeft metterdaad „de rijkseenheid" op treffende wijze gedemonstreerd. Wie de Regeering van Hare Majesteit in Nederland bestrijd op de manier waar op de N. S. B. zulks doet, behoort niet door den hoogen functionaris, die ginds namens de Koningin het bestuur voert, in audiën tie te worden ontvangen. BISSCHOPPELIJKE CONFERENTIES. WEENEN, 9 Aug. (ANP). Kort na de conferentie der Katholieke bisschoppen van het oude rijksgebied in Fulda zullen in September de Oostenrijksche bisschop pen onder voorzitterschap van kardinaal aartsbisschop Innitzer te Salzburg hun jaarlijksche conferentie houden. Er staat derhalve geen gemeenschappelijke confe rentie der Katholieke bisschoppen van het geheele rijksgebied op het program. In ker kelijke kringen verwacht men echter voor het late najaar een nauwer contact tus schen de beide bisschopsgroepen, dat naar men meent, te Rome wenschelijk geacht wordt. den, en hij gaf hun allen het bevel, Wür temberg te verlaten. Ondanks de bedrei gingen en het uitwijzingsbevel keerde mgr. Sproll naar Würtemberg terug, eerst naar het Maria-Ziekenhuis van Stuttgart. Tege lijkertijd deelde hij aan den Gouwleider mede, dat hij naar zijn Diocees zou terug- keeren en niet zou wijken. Nu waren de nationaal-socialisten weer in verlegenheid. Zij durfden den Bisschop niet arresteeren en als een misdadiger over de grens van de provincie te zetten. Wel dreigden zij het ziekenhuis te laten sluiten, als de Bisschop het niet onmiddellijk zou verlaten. Om het hospitaal niet te benadeelen, be sloot de Bisschop de plaats te verlaten. Als een vluchteling leefde hij in zijn eigen Dio cees, waar hij nu hier, dan daar vertoefde, van tijd tot tijd preekte hij in kleine pa rochies en bereidde zich voor op de terug keer naar zijn residentie. In vele gemeenten werden intusschen bidstonden voor den terugkeer van den Bisschop gehouden, maar deze godsdienst oefeningen werden tenslotte door de partij gestoord en onmogelijk gemaakt. In onge veer 200 parochies werden namelijk de ker ken gesloten onder voorwendsel van be smettingsgevaar van mond- en klauwzeer, en degenen, die de kerk toch zouden betre den, zouden met zware boeten bestraft worden. De partijlokalen en herbergen ble ven echter geopend, en aldus ging de epi demie toch verder. Op aanwijzing van den H. Vader is de bisschop tenslotte naar zijn residentie te ruggekeerd, waarna hij weer verschillende malen door het gepeupel werd lastig geval len, zooais wij enkele dagen geleden reeds hebben gemeld. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De gevechten in het Verre Oosten gaan onverminderd door. (2de blad) Weer een incident in Bohemen. (2de blad). Twee groote branden op de Philippij- nen. (Buitenl. Ber. 2de blad). Binnenland Prof. Berger uit Den Haag bij auto-aan rijding gewond. (3de blad). Sport en Wedstrijden De Europeesche Zwemkampioenschap- pen te Londen. Hoving Europeesch kam pioen op de 100 M. (3e blad). Het programma der wereldkampioen schappen wielrennen vastgesteld. (3e bl.). DE BEGRAFENIS VAN PASTOOR PERQUIN. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het stoffelijk overschot van pastoor L. H. Per- quin O.U., voorzitter van den Katholieken Radiomroep, aan het Albertinum te Nijme gen aangekomen. Aan den ingang werd het stoffelijk om hulsel ontvangen door de communiteit en in plechtigen stoet van geestelijken en auto riteiten trok men naar het kerkhof. De absoute werd verricht door den hoogeerw. Pater B. Schaab O.P., Provin ciaal der Dominicanen, met assistentie van pater D. van Gent O.P. uit Rotterdam en pater prof. C. Friethoff O.P., hoogleeraar aan de universiteit te Tüburg. Onder de velen, die zich om het graf hadden geschaard, merkten wij op den pauselijken internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, en diens secretaris, Mgr. B. Gijls- wijk O.P., apostolisch-delegaat van Zuid- Afrika, Mgr. dr. Th. Verhoeven, geestelijk adviseur van den K.R.O., verder prof. dr. L. Bellon, rector magnificus, en prof. B. H. D. Hermesdorff, den deken van Nijmegen, pastoor J. L. van Mulukom namens den bisschop van 's-Hertogenbosch, mr. Paul Reymer, oud-minister van Waterstaat, mr. L. B. J. van Oppen, oud-burgemeester van Maastricht, prof. D. Franses O.F.M., mr. F. Teulings, pater E. Bruna O.F.M., directeur van Sobriëtas, Henri de Greeve, dr. L. A. Veeger, het bestuur van den K.R.O., tal van ordebroeders van den overledene. Het koor van het Albertinum zong de li turgische gezangen. Na de plechtigheid werden tallooze kran sen op het graf gelegd. DE „KARIMATA" HAALT WEER KOGELS EN IJZER OP. De nachtploeg van de „Karimata", die vanmorgen met de sleepboot „Stortemelk" op Terschelling is terug gekeerd, heeft weer enkele voorwer pen van de „Lutine" naar boven ge bracht. Hierbij bevonden zich enkele kogels en ook een stuk ijzer, dat den vorm heeft van een granaat. Doch bij deze „snuisterijen" is het gebleven. Nog steeds is er geen goud. behalve dan het staafje, dat bijna veertien da gen geleden is opgevischt. Was de molen gisteren den geheelen dag bezig geweest het in den kuil binnen gestroomde zand weg te baggeren een bij eb regelmatig terugkeerend verschijn sel en werden geen wrakresten naar boven gebracht, vannacht heeft de „Ka rimata" vrijwel steeds in de klei gewerkt, nochtans met het reeds genoemde povere resultaat. Niettemin verliezen de leiders van het werk den moed en het vertrouwen niet. Een oppervlakte van circa vijf en twintig meter lengte en zeventig meter breedte moet thans nog bewerkt worden. Dan heeft de molen de grens van het afge paalde gebied bereikt. De dagploeg is vanochtend vroeg met nieuwen moed en nieuwe hoop vertrok ken. Zou men vandaag succes hebben? Vanavond, als de zon is ondergegaan en de „Stortemelk" de mannen weer heeft teruggebracht, zal het antwoord kunnen worden gegeven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1