BINNENLAND Dc nieuwe autosnelweg Den Haag—Utrecht DE UITVAART VAN PASTOOR PERQUIN O.P. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BLIJFT WARM. De Bilt seint: Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk nog regen of onweersbuien, la ter wellicht opklarend, warm, in 't Oosten zeer warm. Hoogste barometerst.: 768.0 te Reval. Laagste barometerst.: 752.7 te Isafjord. Het uitgestrekte gebied van lagen lucht druk heeft zich over geheel Centraal- en West-Europa uitgebreid. Hierin liggen ver schillende minima, die zich zeer langzaam verplaatsen en aanleiding geven tot lang aanhoudende onweersbuien met overvloe- digen regen. Gistermorgen meldde Lyon 42 m m., in het laatste etmaal viel te de Bilt 30, te Calais 18, te Croydon 20 m.m. regen. De onweers brengen geen afkoeling van beteekenis en overal zijn de nachten zwoel en warm. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten houdt stand en in Finland en Zweden keerde de warmte terug. Het weer is er helder en mooi en dit zonnige weer reikt tot over de Oostzee tot in Midden-Duitschland. In Engeland en Ierland is heta weer als in ons land betrokken en vollen nog hier en daar regens. Het is te verwachten, dat het zwoele weer aanvankelijk nog zal aanhouden, doch dat het weer mor gen in den loop van den wag weer wat droger en zonniger zal wor den. De temperatuur blijft hoog. LUCHTTEMPERATUUR. 22.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 9.11 uur tot Dinsdagmorgen 5.01 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 9 Aug. voorm. 2.20 en nam. 2.44 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 23 gr. C. Maan op 18.51 uur Maandagavond. Maan onder 3.49 uur Dinsdagmorgen. de graal. Fort Prins Hendrik te Ooltgensplaat. Vrijdagmorgen 5 Augustus werd onder groot enthousiasme van de deelneemsters, het tweede Leidsterskamp gesloten van De Graal op het Fort Prins Hendrik te Oolt gensplaat. Na de geestelijke oefeningen, die van Zaterdag 30 Juli t/m Dinsdagmorgen 2 Augustus plaats vonden, geleid door den Directeur van de Graalbeweging, de Zeer- eerwaarde heer A. M. A. Vollaerts, werd de tijd verder besteed aan besprekingen be treffende het nieuwe Jaarprogramma 1938 1939, dat met de maand September 1938 aanvangt. Twee Campagnes zullen dit jaar, steunend op het basis-programma van de Interdiocesane Jeugdcommissie, in de Graal worden gehouden, en wel de Campagne ge titeld: „Een groote vrouwwaar vindt men haar?" en de Campagne: „De oude schatten". Evenals het vorige jaar mocht het Fort vele bezoekers binnen haar grachten en muren ontvangen, waaronder de Doorluch- tigen en Hoogwaardigen heer Monseigneur H. J. M. Taskin, verschillende Z.Z. E.E. heeren Districts-Commissarissen van de Graal: de Hoogeerwaarde heer Deken J. Jacobs, de Zeereerwaarde heer Pastoor J. P. J. Kok, de Weleerwaarde heer Kapelaan G. Hubers, alsmede verschillende Z.Z. E.E. heeren Assistentes Ecclesiastici. Het Graalbestuur was zeer tevreden over het verloop van dit tweede weekkamp en sprak alleen zijn teleurstelling uit, dat zij, wegens het overgroote aantal aanvra gen voor dit tweede kamp, meer dan 30 deelneemsters en voor het derde kamp, dat van Zaterdag 13 Augustus tot 19 Augustus zal worden gehouden, eveneens een groot aantal heeft moeten afschrijven. Hierdoor staat het nu repds vast, dat het volgend jaar meer kampen zullen worden gehouden dan dit jaar. Dit jaar worden de volgende kampen ge houden: Van 25 Juni30 Juni: Ledenkamp. Van 16 Juli22 Juli: Leidsterskamp. Van 30 Juli5 Augustus: Leidsterskamp. Van 13 Aug.19 Augustus: Leidsters- kamp. Van 22 Aug.27 Augustus: Gidsenkamp, modern katholiek jeugdwerk. We zijn er aan gewoon, aan marcheeren- de colonnes, aan demonstreerende vereeni- gingen. Soms lijken onze straten een staal kaart van alle mogelijke uniformen. Propaganda heet dat. Ongetwijfeld is propaganda geooroofd, ook voor het katholieke moderne jeugd werk. Maar als de „Jonge Wacht" straks haar eerste lustrum gaat vieren, dan zeker zullen er wellicht menschen zijn, die schouderophalend vragen: „Weer iets nieuws?" Pardon, heelemaal niets nieuws! Maar we hebben er zoo weinig van gehoord of gezien? Dat is niet onmo gelijk, want het is een van de princiepen ge weest van de Jonge Wacht: géén propa ganda, géén reclame, vóór er een sterke drang daartoe ontstaat van binnen uit. Ongetwijfeld heeft elke demonstratie iets van: „te koop loopen" en zeker is geen pro paganda verantwoord, als er niet werkelijk iets is, om reclame voor te maken Thans, na vijf jaar werken binnens kamers aan echte inwendige bloei, barst de bloemknop open en vraagt de Jonge Wacht de belangstelling van heel Neder land. Eenige maanden geleden werd door het bekende orgaan „Dux" van de Inter diocesane Jeugdcommissie een speciaal Jonge-Wacht-nummer gegeven, dat een goede kijk gaf op deze keurige en fleurige beweging. Door de Nationale Leiding werd daarop een reclame-brochure samengesteld: „Nou Jij", die in tienduizendtallen over het land werd verspreid. Momenteel is men bezig, zich voor te be reiden om ten derden male naar buiten op te treden op grootsche wijze. Nauwelijks is de belangstelling voor de Vierdaagschen-stad een beetje gedaald, of andermaal komt Nijmegen in het centrum van de attentie van Nederland te liggen. Op 20 en 21 Augustus a.s. wordt aldaar een groot nationaal congres georganiseerd: de „Nazori", (Nationale Zomer-Ring). Op geheel eigen wijze zal de Jonge Wacht hier zijn eerste lustrum vieren, te vens herdenkend het 7e lustrum van het katholieke z.g. „vrije jeugdwerk". Een nationale bijeenkomst van alle lei ders uit de beweging en vertegenwoordi gers van alle afdeelingen zal worden gehou den in heel sobere stijl. Nijmegen wordt niet 'versierd met eere poorten, er worden geen geweldige de monstraties gehouden, geen grootsch too- neelwerk voor het voetlicht gebracht. En toch zal op de avond van 20 Augustus de Keizer Karei-stad worden ingenomen door het leger van duizend frissche jonge man nen, die weten, wat ze willen, die doorzet ten, ondanks moeilijwheden, die durven fier te gaan op hun katholicisme, die als devies hebben: „Aan Christus trouw". Geen massale huldebetoogingen aan de enrgieke topleiding, geen groote speechen en feestredenaars, maar wel zal het hoog ste kerkelijk Gezag in ons land: Mgr. de Jong, de Aartsbisschop van Utrecht, de congreszitting bijwonen en ook zal aanwe zig zijn Z.Exc. Minister Goseling en wel zal de K.R.O. haar microfoon op het podium plaatsen, om heel Nederland getuige te doen zfjn van dit feest. De „Naziro" wordt iets specifieks „Jange Wachts". extra-uitgave van het maand blad „katholieke gezondheids zorg". Verschenen is een extra-nummer van het maandblad „Katholieke Gezondheidszorg", waarin is opgenomen een volledig versslag van het zoo uitstekend geslaagde congres van het Wit-Gele Kruis, dat op 12 en 13 Juli j.l. te Utrecht gehouden is, bij gele genheid van het vijftienjarig bestaan van de Nationale Federatie. Behalve de redevoeringen van den fede ratie-voorzitter, mr. T. J. Verschuur, en van Zijne Hoogwaardige Excellentie den Aartsbisschop, vinden wij in dit nummer afgedrukt de inleidingen gehouden door arts Nolet, dr. Koenen en Zr. v. d. Meyden. Voor allen, die belang stellen in het werk van de sociale gezondheidsborg in ons land, is dit nummer een waardevol bezit. zomeApostzegels goed verkocht. Opbrengst bijna ƒ9000 meer dan in 1937. Volgens de voorloopige opgave van de di recteuren zijn de navolgende aantallen zo- merpostzegels in 1938 verkocht: van 3 cent: 769.584; van 5 cent: 801.406; van 6 cent: 637.553; van 8 cent: 1.095.294; van 16 cent: 646.955. De opbrengst boven de frankeerwaarde hiervan bedraagt 95.825.18 of 8903.23 J4 meer dan de uitgifte-1937, waarvan die opbrengst 86.921.95 bedroeg. De opbrengst-1938 moet nog worden ver minderd met eenige kosten. leerlingenschaal verlaging. Weinig hoopvolle perspectieven, maar in ernstige overweging. Dezer dagen werden door den minister van algemeene zaken in audiëntie ont vangen een vijftal vertegenwoordigers der vijf onderwijzersorganisaties, die geza menlijk actie voeren tot verlaging der leerl ingenschaal. Hoewel er weinig hoopvolle perspectie ven zijn geopend, werd de verzekering gegeven, dat de begrooting nog niet de finitief was vastgesteld en dat de zaak van de leerlingenschaal-verlaging nog ern stig door de regeering zou worden over wogen. OPENSTELLING VAN HET GEDEELTE VOORBURG. De A.N.W.B. schrijft ons: Binnen weinige dagen zal van den auto snelweg Den HaagUtrecht wederom een belangrijk gedeelte worden opengesteld en wel het viaduct te Voorburg en de brug over de Vliet met toeleidende wagen, zoo dat men dan van de Laan van Nieuw Oost einde te Voorburg rechtstreeks op den auto weg zal kunnen komen zonder door de nauwe straten van de oude kom van Voor burg meer behoeven te rijden. De nieuwe route beteeken t tevens een verkorting van 200 M. De aansluiting van den autoweg aan de Laan van Nieuw Oosteinde de Koningin Wilhelminalaan en de Parkweg, benevens de twee beneden het viaduct gelegen paral lelwegen van den autoweg, waarvan er een door de Zwartelaan gevormd wordt, zal plaats vinden door middel van een circula- tieplein met een inwendigen diameter van 50 M. Dit plein zal evenals na reconstruc tie de Laan van Nieuw Oosteinde, van een moderne verlichting worden voorzien. De basculebrug over de Vliet heeft een doorvaarthoogte van 5.65 M. en worde elec- trisch aangedreven. De overbrugging van de Heerenstraat te Voorburg wordt ge vormd door een viaduct ter lengte van 65.95 M.; de beide middelste' doorritten van circa 20 M. wijdte elk zijn bestemd voor het verkeer tusschen Rijswijk en Voorburg, waartoe in elk van beiden een weg van 6 M. voor verkeer in één rich ting is aangelegd. De autosnelweg is 12 M. breed, terwijl over het viaduct en de brug slechts motorisch verkeer wordt toegela ten, de wielrijders naar Gouda moeten de oude route door Voorburg volgen. geschil over een bewaarplaats voor vuil. b. en W. van Vries hadden aan de N.v. Aannemers Transportmaatschappij te Gro ningen vergunning geweigerd tot het op richten van een inrichting voor het be waren en verwerken van huis- en straat- vunl der gemeente Groningen in de afge graven zanderij onder Yde, aan de z.g. Bethmersakkers aldaar. Het gemeentebestuur had daarbij de ingekomen klachten van omwonende al leszins gegrond geacht. Deze klachten kwamen op het volgende neer: Aanwezig heid van een groot aantal vogels, in het byzonder kraaien, die groote schade be rokkenen aan land- en tuinbouwgewassen, en die slachtafval, zoomede anderen rom mel op de akkers en in de tuinen laten vallen; verspreiding van een walgelijken stank, waardoor men genoodzaakt is bij eenigs- zins ongunstige windrichting reeds op grooten afstand van de stortplaats dag en nacht ramen en deuren gesloten te houden, ook zelfs in de school gedurende de les uren, terwijl de huizen in de omgeving van de stortplaats door den stank schier onbewoonbaar zijn en voorts de overtrek kende stank zeer nadeelig is voor de melkwinning; vliegenplaag, speciaal van dikke z.g. bromvliegen, die zeer hinderlijk zijn voor de omgeving (in het bijzonder bij het mel ken van het vee) en die ook de gezondheid bedreigen; het rondwaaien van groote hoeveelhe den papier over den esch; en ten slotte een aanzienlijke waarde daling van huizen en landerijen. In beroep heeft thans de Kroon, uit overweging, dat door het stellen van een aantal voorwaarden aan voormelde be zwaren kan worden tegemoetgekomen, het besluit van B. en W. van Vries ver nietigd en alsnog de gevraagde vergun ning voorwaardelijk verleend. sultan van deli geopereerd. Naar wij vernemen heeft de sultan van Deli, die tijdelijk in het Amstelhotel te Amsterdam vertoeft, Zaterdagmorgen in de diaconesseninrichting aan den Over toom aldaar een oogoperatie ondergaan, De operatie, die uitstekend geslaagd is' werd verricht door dr. A. Hagedoorn! Z. H. zal ongeveer een week in het zie kenhuis vertoeven. de „karimata" werkt voort. De sleepboot „Stortemelk" met aan boord de afgeloste nachtploeg van de „Ka- rimata" stoomde in den vroegen Maan-, dagmorgen de haven van Terschelling binnen met de vlag in top. Het kleine groepje belangstellenden, dat zich op de kade had verzameld en de komst van de sleepboot afwachtte, zag het reeds van verre. Zou dat goud beteekenen? zou men in den afgeloopen nacht erin geslaagd zijn, de „Lutine"-schat naar boven te brengen? De spanning onder de wachtenden was groot. Het antwoord kwam, toen de Storte melk" aan de kade had gemeerd. Maar goud beteekende de vlag niet. Zij was geheschen ter eere van den verjaar- i dag van een molenbaas, die met de nacht- ploeg naar het eiland terugkeerde. Wij blijven dus wachten. De „Karimata" is in den afgeloopen nacht goed opgeschoten. Opgehaald wer den onder meer een kogel, een ballast- broodje, een stuk anker, eenige spijkers en stukken wrakhout. Al deze voorwer pen zijn afkomstig van het Engelsche goud schip, waaruit dus blijkt, dat de „Kari mata" zich nog steeds boven de wel zeer verspreide wrakstukken van de „Lutine" bevindt. En zoolang dat het geval is, is i goede hoop. Nieuwe zandinstortingen deden zich in den afgeloopen nacht niet voor. Zeer groote belangstelling Een grauwe ochtendlucht hing over de stad, waar de K.R.. het levenslicht zag. Het ontzielde lichaam van zijn stichter, pastoor L. H. Perquin O.P. stond opgebaard in de kerk van St. Dominicus in de Spuistraat te Amsterdam, van welke parochie pastoor Perquin herder was, toen de gedachte van een Katholieke Radio Omroep in hem rijpte. Rouwend trokken talloozen, wier vriend schap en sympathie de overleden radio - pastoor had verworven, naar de uitvaart. Tot in de uiterste hoeken was de kerk ge vuld, toen om half elf het H. Misoffer aan ving. De hoogeerw. provinciaal der Domi nicanen, pater Basilius Schaab, O.P. droeg de requiemmis op, met assisentie van pa ter dr. J. N. Dito O.P., naaste medewerker van den overledene, als diaken en pastoor H. Smits O.P. van de St. Diminicuskerk als subdiaken. Het versterkte koor voerde onder leiding van Alphons Vranken de requiemmis van Perosi uit. Voor de zielerust van den overledene werd aan de zijaltaren stille H.H. Missen opgedragen door mgr. dr. Th. Verhoeven, be stuurslid van den K.R.O., pater Welter O.P., redacteur van „De Bazuin", en mgr. B. Marschall uit Keulen, voorzitter van het internationaal katholieke radiobureau. Onder de aanwezige geestelijken merk ten wij vooreerst op: Z. H. Exc. mgr. P. Giobbe, pauselijk internuntius, Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Z. H. Exc. mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore (Br.-Indië), Z. H. Exc. mgr. dr. Olac Smit, kanunnik van de St. Pieter te Rome, prélat B. Mar- chall. Voorts woonden tal van geestelijken uit geheel Nederland, eerw. pastoors van Am sterdam en Hilversum, ordebroeders van de diverse staties, o.a. prof. C. Friethoff, van de universiteit Freiburg, prof. R. Wel- sehen O.P., prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., dr. D. Michels O.P., de uitvaart bij. Verder deken dr. G. C. v. Noort, pater W. Keller S.J., deken H. Frank, prof. dr. A. Smijers, pater J. Buse O.S.Cr., secretaris van de vereenigde missionarissen, F. A. H. van de Loo, officiaal van het aartsbisdom, dr. G. Gorris S.J., voorzitter van de katho lieke encyclopaedie, kolonel mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot, pastoor C. J. Willenborg. Van de wereldlijke autoriteiten noemen wij: mr. B. de Gaay Fortman, vertegen woordiger van den radio raad,'mr. J. F. van Royen, vertegenwoordiger van den di recteur-generaal van P.T.T., ir. A. Dubois, directeur van de Nozema, ir. H. J. Boetje, hoofddirecteur der telegrafie en telefonie, P. A. Enserick, dr. Balth. van der Pol, na mens dr. A. Philips, ir. Gieskes, directeur der Nederlandsche seintoestellenfabriek, mr. A. vajn der Deure, voorzitter van de N.C.R.V., G. de Clerq, voorzitter van de A.V.R.O., F. P. A. van Gheel Gilde- meester, algemeen secretaris van de A.V. R.O., het bestuur van de V.A.R.A., het be stuur van de V.P.R.O., ir. M. C. E. Bon- gaerts, namens de katholieke Tweede Ka mer-fractie, de heer Donker, vertegenwoor digend „De Kath. Ned. Dagbladpers", enz. Lijkrede. Na de H. Mis hield prof. dr. B. H. Mol- keboer O.P. de lijkrede, naar aanleiding van de woorden: „Hij begon te bouwen en te hernieuwen" (Macc. II, 10). Spr. schet ste den strijd om het leven, welken pastoor Perquin de laatste vijf weken streed. Per quin was piet de man, om spoedig een strijd op te geven. De goede God beschik te, dat hij juist op het feest van Sint Do minicus werd opgeroepen. Het was alsof het heele strijdbare leven met een bijzon dere goedkeuring werd bezegeld. Pastoor Perquin was een apostel, een prediker van heel bij zonderen aard. Hij be schikte over die eigensohappen, die daar voor worden vereischt. Grooten propagan dist ischen ijver paarde hij aan ontembaren moed en goed humeur. Hij was een gebo ren leider, een goede soldaat van Christus. Hij was één van die Maccabeeën, die met de ééne hand bouwt en met de andere strijdt om dien bouw te verdedigen. Als kapelaan te Schiedam was Perquin een man van ijver, als rector aan de nieuwe kerk aan de Provenierssingel te Rotterdam zag hij wat er gebeuren moest en hij sticht te de vereeniging „Katholieke Leven". En, hij werkte voor zijn parochie, hij vocht voor de katholieke pers. Zijn overheid maakte hem pastoor van deze St. Dominicus-kerk. Hij bracht hier vernieuwing en trok de menschen naar zich toe. Met een scherpen ver-reikenden blik, spaarde hij geen hei lige huisjes. De „Bazuin" blies hij nieuw leven in. Was dit alles niet een voorberei ding voor het groote levenswerk van Perquin? Wat is de radio anders dan een bazuin, een klaroen, klinkende tot de uit einden der aarde? De waakzaamheid, de geestelijke weer baarheid, dat waren woorden, die Perquin lagen. Hij zag de zegeningen èn de geva ren van de radio. Hij werd van parochie-* pastoor tot radio-pastoor. Is hij niet ge hoond en uitgelachen, die pastoor, die zich met radio bemoeide? Pastoor Perquin stoorde zich niet aan hoon en critiek. Hij ging recht door zee. Stap voor stap ging hij verder, totdat de eerste uitzending van een Héilige Mis kwam. De bisschop van Haarlem zegende zijn arbeid, zijn provin ciaal maakte hem los uit het parochiever band, opdat hij zich aan de radio kon wij den. Hij werd radio-pastoor, ja, eigenlijk pas toor van de heele wereld. Zelfs tot in de Missiën wist hij de missionarissen in hun eenzaamheid te vinden. Zóó heeft zijn stem, door de radio over de wereld, in de be schaving en in de onbeschaving geklonken. In de voltooiing van zijn levenswerk, de nieuwe K.R.O.-studio vond hij de beloo ning van zijn leven. In de stilte zijns harten heeft hij toen gezegd: „Laat nu, o Heer, Uw dienaar in vrede gaan, want zijn oogen hebben Uw heil aanschouwd". Het is wel het mooiste, wat een priester aan de katho- lieëk propaganda kon geven. Laat ons God danken, dat wij Perquin hebben gehad voor dit apostolaat. Hij heeft den dank verdiend van héél katholiek Ne derland en van de provincie der Domini canen. Zijn kracht ontleende hij aan zijn stevig lichaam en scherpen geest, gestuwd door zijn kloek en mannelijk geloof, waar over de verantwoordelijkheid van zijn priesterschap was gebouwd. Zijn Dominicaansche karakter stelde hij nooit zoo, dat hij anderen irriteerde. Uit naam van heel katholiek Nederland riep spreker met grooten deemoed, maar ook met groote dankbaarheid pastoor Per quin het vaarwel tot in eeuwigheid toe. Na de lijkrede verrichte pater provin ciaal B. Schaab O.P. met dezelfde assisten tie als bij de H. Mis de absoute.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2