STADS NIEUWS „BLOEMBOLLENCULTUUR" DOET OPNIEUW BEROEP OP DE LEDEN C. F. MEERPOELs AGENDA ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG, 'l Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5U per kwartaal. Bij onze agenten ZO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZWOEL. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, in het Noorden nog uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, kans op onweersbuien, warm tot zeer warm. Hoogste barometerst.: 767.5 te Wisby. Laagste baromterst.: 756.8 te Seydisfjord. In de luchtdrukverdeeling komt weinig verandering en de weerstoestand blijft zeer stabiel. Het vlakke gebied van lagen luchtdruk breidt zich steeds verder naar het Noorden uit, doch blijft nog steeds ge scheiden van de depressies, die hoog in het Noorden over Groenland passeeren door de reeds dagenlang stand houdende brug van hoogen luchtdruk tusschen de bei de gebieden van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten en ten Westen van Ierland. Het minimum van den luchtdruk over de Golf van Biscaye vertoont geen neiging om "op te vullen en over het vasteland vorm den zich in den middag telkens weer nieu we minima, die tegen den avond aanlei ding geven tot onweersvorming en in den nacht weer opvullen. Overal buiten den Poolcirkel wordt zomerhitte gevonden en valt regen bij de onweersstoringen. In den nacht moet in ons land, vooral in de provincie Utrecht, zeer groote hoeveelhe den regen gevallen zijn. Te De Bilt werd hedenmorgen 20 m.m. regen afgetapt. Er is nog weinig verandering ten en het weer zal voorloopig nog in den weerstoestand te verwach- zeer warm, zwoel en onweersach- tig blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 22.8 gr. C. LICET OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagavond 9.14 uur tot Zondag ochtend 4.58 uur. Van Zondagavond 9.12 uur tot Maandagochtend 5 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 7 Augus tus nam. 1.05 uur. Maandag 8 Augustus y.m. 1.30 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „de Zijl" 23 gr. C. Maan op Zaterdagnamiddag 17.32 uur, maan onder Zondagnacht 1.52 uur; ma&n cp Zondagnamiddag 18.14 uur, maan onder Maandagnacht 2.48 uur. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons i Hei woord van den Vader Het Christel ij ke Europa be greep eens de taal van den Vader, en daarom begrepen de'volkeren elkander. Nu begrijpt het politieke Europa de taal van den Vader niet meer, en daarom begrijpen zij zichzelf niet meer. Kardinaal Pizzardo, De bedrijis-maatregelen kunnen onmogelijk gemist worden Hel nadeel van een goed gewas. Het hoofdbestuur van de Algemeene Ver een. v. Bloembollencultuur heeft opnieuw de leden in buitengewone vergadering bij eengeroepen op Maandag 29 Augustus, ter behandeling van de volgende aangelegen heid: Het hoofdbestuur acht het, nu de om standigheden in het bloembollenvak naar zijn meening hebben uitgewezen, dat be- drijismnatregelen onmogelijk gemist kun nen worden, noodig, dat de algemeene ver gadering zich er oved uitspreekt, of zij deze meening deelt. Het hoofdbestuur acht dit no'dig omdat op 21 Juni 1937 door de alg. vergadering een uitspraak is gedaan, waarbij zij het niet gewenscht achtte, dat bedrijfimaatregelen voor het bloembollen vak in 19371938 werden gehandhaafd. Bovendien mogen uit de stemmen, die ge regeld opgaan, om een nieuwe uitspraak uit te lokken, en uit den aandrang, die hiertoe wordt uitgeoefend, geconcludeerd worden, dat vele leden het niet of niet meer met de in 1937 gevallen uitspraak eens zyn. Een andere aanleiding hiertoe is een schrijven van den Minister van Economi sche Zaken in antwoord op brieven, waar in resp. de uitspraak van vorig jaar in her innering werd gebracht, aangedrongen wird op beperking van de teelt van z.g. sur- plussoorten en op inlevering van tulpen per oppervlakte-eenheid. Z.Exc. zag in deze brieven een tegenstrijdigheid, en ver zocht het standpunt der vereeniging t.o.v. de bedrijfsmaatregelen te mogen weten. Dit was voor het hoofdbestuur een aanleiding te meer, om een uitspraak van een alge meene vergadering te vragen, en nog wel op korten termijn, om. Z.Exc. op de gestel de vraag te kunnen antwoorden. Dat niet eerder in het jaar de gelegen heid is aangegrepen om tot een dergelijke vergadering te komen, is te wijten aan het feit, dat in de begin April gehouden alg. vergadering ernstige critiek werd uitge oefend op het beleid van het hoofdbestuur in verband met de uitvoering der sane ringsmaatregelen. Het was toen noodzake lijk om allereerst na te gaan of deze critiek gedeeld werd door de meerderheid der le den; hiertoe werd in Juni een vergadering gehouden, waarin bleek, dat dit niet het geval war, waardoor echter een uitspraak ove- het nu aangeroerde punt op den ach tergrond kwam te staan. Nu op betrekke lijk korten termijn een uitspraak noodig geoordeeld wordt, moet deze daardoor dus in het crukke handelsseizoen gevraagd worden. Het hoofdbestuur voelt het onaan gename hiervan, maar acht deze kwestie te belangrijk, ook voor ieder lid individueel, dan dat hierom van een alg. vergadering cp dit oogenblik zou moeten worden afge zien. Het hoofdbestuur meent, dat over den aard der bedrijfsmaatregelen in een alge meene vergadering moeilijk een beslissing genomen kan worden. Allereerst is een alg. vergadering hiervoor een te moeilijk te hanteeren lichaam, waarin te bezwaarlijk beslissingen over onderdeelen kunnen wor den genomen. Bovendien veranderen de omstandigheden voortdurend, zoodat het een vakbelang kan zijn om op korten ter mijn wijzigingen aan te brengen. Het hoofdbestuur meent, dat men hiervoor ver trouwen moet hebben in de daarvoor aan gewezen instanties, waarmede de besturen der organisaties, waarin toch de vertrou wensmannen worden gekozen en die reke ning zullen houden met wat in het vak leeft, nauw contact houden. Het gaat er nu om, dat het hoofdbestuur van meening is, dat 't vak had onder deze omstandigheden niet zonder alle maatregelen kan stellen. Zonder bedrijfsmaatregelen zouden aan merkelijke verliezen geleden worden, die in een ander jaar nog grooter zouden zijn als de teelt ontbelemmerd was en daardoor zou worden uitgebreid, zonder dat deze een zoodanig gevolg op den export zouden hebben, dat hiervan in de toekomst meer winst verwacht zou mogen worden. Vele afzetgebieden hebben toch den invoer van bloembollen gecontingenteerd, en het is waarschijnlijk, dat belangrijke afzetgebie den bij te lage prijzen van onze producten eveneens tot contingenteering zouden over gaan op grond van z.g. dumping. Dit zou een prijsval door onbeheerschte teelt nog dieper doen zijn. Het standpunt van het hoofdbestuur is daarom, dat het in het belang van het vak is, dat bedrijfsmaatregelen voor het bloem- bolenbedrijf afgezien van de vraag, v/elke die precies zullen zijn noodig zijn. Het ziet in, dat aan de tegenwoordi ge maatregelen bezwaren kleven, maar meent, dat men in de besturen moet trach ten deze bezwaren te overwinnen, zonder alle maatregelen overboord te werpen. Het hoofdbestuur stelt daarom voor, de volgende vraag met „ja" te beantwoor den: „Keurt de algemeene vergadering dit al gemeene standpunt van het hoofdbestuur goed?" Het „Weekbl. v. Bloembollencultuur" geeft de volgende toelichting: Dit jaar heeft aangetoond, dat, wanneer er in het geheel geen maatregelen zouden zijn, de directe en ook de uiteindelijke ver liezen te groot zouden worden, zonder dat toekomstige voordeelen daartegenover staan. Dit demonstreert zich dit jaar door het buitengewone gewas in ernstige mate; want wat zouden de tulpen en hyacinthen waard geweest zijn zonder maatregelen? Als men rekening houdt met de korting van het surplus, dan zou men nóg op veel en veel lagere opbrengsten moeten rekenen. En stel, aldus kan men uit de redeneering van het hoofdbestuur opmaken, dat alles vrij zou zijn; dat ook de teelt onbelemmerd zou worden uitgebreid; wat zou er dan van moeten terecht komen, zoowel als men denkt aan de prijzen hier als aan de ver houdingen met het buitenland in deze we reld, waarin helaas invoerverboden, contin- genteeringen, invoerrechten aan de orde van den dag zijn? Men heeft er rekening mede te houden, aldus ongeveer is de re deneering van het hoofdbestuur in den be schrijvingsbrief voor deze buitengewone al gemeene vergadering, dat, wanneer hier al les vrij wordt gelaten, het buitenland in een jaar als dit zich tegen zeer lage prij zen van plantgoed zou voorzien, terwijl ook hier te lande de teelt zou worden uit gebreid. En ieder insider weet, dat de lan den, waarheen nu nog vrij geëxporeterd kan worden, dan onder den druk der prijs verhoudingen des te eerder zouden over gaan tot beperking van den invoer van bloembollen, terwijl landen, die onzen uit voer reeds beperken, dit dan nog eerder in sterker mate zouden doen. En wat, al dus ongeveer wordt het geformuleerd, moet er dan van terecht komen? Het hoofdbestuur, dat zich geregeld over de moeilijkheden beraadt, heeft gemeend dit standpunt aan de leden voor te leggen en op dit moment, waarop dit alles sterker dan ooit tot uiting komt, te vragen, of de leden dit standpunt kunnen goedkeuren. HET ZUIVEL KWALITEITSCONTROLE BUREAU TE AMSTERDAM. Definitief in werking. SEDERT 1 JULI J.L. OOK VOOR BOTER IN KLEINVERPAKKING. De heer. F. Keestra, directeur van het zuivel-kwaliteits controlebureau te Amster dam schrijft: Aan de Nederlandsche botercontrole on der rijkstoezicht, welke in 1905 in werking is getreden en aan de verscherping van de boterwet in 1908 is- het voornamelijk te danken, dat de goede naam, welke de Ne derlandsche boter in vroegere jaren bezat en welke door knoeierijen ten deele verlo ren was gegaan, is teruggewonnen. Gelijk bekend, is de Nederlandsche ge controleerde boter van het rijksmerk voor zien. Dit merk, hetwelk door de regeering op grond van de wet van 17 Juni 1905 (Staatsblad nr. 213) is ingesteld, is uitslui tend bestemd om door aangeslotenen bij een onder rijkstoezicht staand botercon- trolestation op boter te worden aange bracht. De botercontrolestations werden door de belanghebbenden zelf opgericht en de kos ten ervan ook door dezen gedragen. Om het recht van gebruik van het rijksmerk te krijgen moeten zoowel de botercontrolesta tions als hunne aangeslotenen aan strenge eischen voldoen. Het rijksbotermerk waarborgt, dat de be treffende boter onvervalschi is (d.i. geen andere vetten bevat dan die, afkomstig van koemelk) en een watergehalte van ten hoogste 15% procent bezit. Eenige garan tie ten opzichte van de kwaliteit der boter geeft het rijksmerk evenwel niet. In dit opzicht was men in verschillende andere boterproduceerende landen, o.a. Denemar ken, Zweden, Letland, Estland, Nieuw Zeeland, Australië, Canada enz. verder ge gaan en had men aan het officieele con- trolemerk ook' waarborgen ten opzichte van de kwaliteit van het product verbonden. De toestand hier te lande was dus tot voor korten tijd zoo, dat op grond van de land- bouwuitvoerwet 1929, welke den uitvoer van boter, welke niet van het rijksboter merk is voorzien, verbiedt, boter van iede re kwaliteit, ook de slechtste, mocht wor den geëxporteerd, indien daarop maar het rijksmerk was aangebracht. Het ligt voor de hand, dat deze onge- wenschte toestand, vooral nu de concur rentie op de wereldmarkt zoo scherp is geworden en alleen de beste producten nog kans hebben op een blijvend en loonend afzetgebied, niet bestendigd kon blijven. Een in de importlanden van boter inge steld onderzoek wees uit, dat het voor ons land van groot belang zou zijn, indien zoo spoedig mogelijk een kwaliteitscontrole on der rij les toezicht werd ingesteld. Op initiatief van" de directie van den landbouw 'werd hiertoe overgegaan door de oprichting van het zuivel kwaliteitscon trole bureau (bij afkorting Z. K. B.) te Amsterdam, hetwelk onder rijkstoezicht werd gesteld en op 1 Augustus 1937 in werking is getreden. Om tot het Z. K. B. te worden toegelaten, wordt al^ eisch ge steld, dat belanghebbenden zijn aangeslo ten bij één der botercontrolestations onder rijkstoezicht. Aanvankelijk waren aan de resultaten der door het Z. K. B. ingestelde boterkeu- ringen geen consequenties verbonden, d.w. z. dat fabrieken, die een minder goed pro duct bereidden, daarvan nog geen moeilijk heden bij de uitvoer ondervonden. Deze proefperiode, welke bedoeld was om de fabrieken gelegenheid, te geven, zich bij Een naaimachine? van prima kwaliteit en toch nietzoo duur! Dan naar: kwallteits naaim ac hireharcelwen. Alleen: Breestr, 171 Tel. 2657 LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te li den wordt waargenomen door de doktt De Bruyne, v. d. Meer, Renaud en Tee ëfC Uitsluitend 1ste klas merken. Levering uit voorraad van: Adler - Lada - Pfaff - Dürkopp - Husqvarna de gewijzigde omstandigheden aan te pas sen en aan het Z. K. B. om de noodige ervaring op te doen, heeft ruim negen maanden geduurd. Intussohen was besloten geen afzonder lijke kwaliteitsmerk naast het bestaande rijksbotermerk in te stellen, maar op het rijksbotermerk onder het daarop voorko mende nummer de letters Z. K. B. aan te brengen, waardoor onderscheid met het „gewone" rijksmerk werd verkregen. Het rijksmerk met de aanduiding „Z. K. B." is het eerst uitgegeven op 15 Mei j.l. voor boter in vaten-verpakking. Met in gang van dien datum was het verboden bo ter, verpakt in 1/3 en 1/6 vaten (50 resp. 25 K.G.), bereid na 15 Mei, welke niet van het Z. K. B.-merk was voorzien, uit te voeren. Bij het Z. K. B. zijn thans 460 boterpro duceerende bedrijven aangesloten, welke tezamen ruim 85 millioen K.G. boter (d.i. ongeveer 85 procent) van de totale Neder landsche boterproductie) bereiden. De kwaliteit van het product van deze fabrieken, zoomede de verpakking en het gewicht, staan onder geregelde controle van het Z. K. B., dat op vijf plaatsen in ons land (Leeuwarden, Assen, Zutphen, Breda en Roermond) wekelijks boterkeu- ringen houdt. De gewichtscontrole wordt zoowel door het Z. K. B. als door de botercontrolesta tions verricht. Indien de kwaliteit van de De Zondagsdienst der huisartsen te Oei geest wordt waargenomen door dr. Va:, kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst d apotheken te Leiden wordt van Zate dag 6 Aug. tot en met Vr ij d ag jk Aug. waargenomen door de apotheek: B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. 1( Te Oegstgeest: Oëgstgeestsche Apothee! j. Wilhelm in ap ark 8. Tel. 274. z d boter van aangeslotenen onvoldoende b 1 vonden wordt, kan het recht van gebru r van het rijksmerk met de aanduiding s K. B." gedurende een zekere periode on t zegd worden, waardoor de boter, in die p u riode bereid, niet uitgevoerd kan worde Het ligt voor de hand, dat deze maatregel) in sterke mate de algemeene kwaliteitsve betering van onze boter kunnen helpen b vorderen. Sedert 1 Juli j.l. zijn de kwaliteitsbeps n lingen ook van toepassing geworden op df- andere verpakkingen, dus ook op de klem^ verpakking van boter in hoeveelheden vaij 1/4, 1/2 en 1 K.G. Voor een belangrijk dee geschiedt de kleinverpakking in wikkel| papieren, waarop het rijksmerk is aangtf' bracht, voor een ander, deel is de boter ii_ het pakje van het rijksmerk voorzien. Wanneer nu op het wikkelpapier of het rijksmerk de aanduiding „Z. K. I voorkomt, is zulks voor den kooper het bel wijs, dat de boter afkomstig is van een on{_ der controle van het zuivel kwaliteits bilL reau staand bedrijf, dat op grond v resultaten van de regelmatig vanwege dif instituut gehouden keuringen gerechtigd i«L tot het voeren van dit merk. HULDE VAN DE LEIDSCftR JEUGD- VEREENIGINGEN AAN H.M DE KONINGIN Ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin zullen vele vertegenwoordigers van Nederlandsche jeugdvereenigingen op den nationalen feest dag (6 September) deelnemen aan de te Amsterdam te houden nationale jeugd- hulde. Op den ochtend van dien dag zullen in verscheidene gemeenten van ons land de jongeren bijeenkomen met vlaggen, banie ren en muziek. De burgemeesters van die gemeenten zullen alsdan de gemeentevlag toevertrouwen aan de verzamelde jonge ren, waarvan deputaties met de plaatselijke vlag per auto naar Amsterdam zullen gaan. Aldaar aangekomen zullen zij, begeleid door muziekcorpsen, optrekken naar den Dam en wanneer H.M. de Koningin op het bal- con van het Paleis is verschenen, uitdruk king geven van de trouw van de jeugd van de gemeenten van ons vaderland, door het neigen van de plaatselijke vlaggen. Vooraf en erna worden eenige toepasselijke liede ren gezongen. Aan de vlaggen zal tevens een wimpel worden bevestgd als heinnering aan de plechtigheid en den volgenden dag zal dan in elke gemeente de vlag weer aan den burgemeester worden teruggegeven. Leidsche actie. Het ligt in de bedoeling, dat op 6 Septem ber des ochtends te. 10 uur de leden van de Leidsche Jongeren-vereeniging op de Kaas markt bijeen zullen komen ten einde uit handen van het gemeentebestuur de Leid sche (rood-witte) vlag te ontvangen. Een deputatie van 11 jongenen zal vervolgens in twee open auto's naar Amsterdam, gaan. Het spreekt vanzelf, dat vele Leidsche jongeren-vereenigingen hare medewerking zullen verleenen. Reeds was een groot aan tal vertegenwoordigers van deze vereenigin gen op de onder leiding van wethouder mr. A. F. L. M. Tepe op 27 Juli j.l. belegde vergadering aanwezig, ten einde de Leid sche deelname voorloopig te bespreken. Op deze bijeenkomst werd een commissie ge vormd ter aanwijzing van de deputatie. Aangezien er vermoedelijk in onze stad nog vereenigin gen zijn, die gaarne aan de samenkomst op de Kaasmarkt willen deelnemen, doch die zich daartoe nog niet hebben opgegeven, zij vermeld, dat alsnog gelegenheid tot aan melding bestaat vóór 20 Aug. a. s. bij den secretaris van de Commissie voor de Jeugdhulde p. a. Gemeente-S ecretarie, Ra penburg 12. T.z.t. zullen nog nadere bijzonderheden over de Leidsche hulde worden bekend ge maakt. KATH. ACTIE PAR. O. L. VR. HEMEL VAART EN ST. JOSEPH. Zondagmorgen om half zeven: Alg. H. Communie voor de geheele mannelijke Jeugd. Wij rekenen op de opkomst van allen, ondanks den vacantie-tijd. Na afloop zingen wij gezamenlijk: lied No. 20, parochieel zangboekje: „Moog onze zang zich paren". Komt allen. „Voor Christus Onzen Ko ning". God wil het! DE DJIGUITEN RUITER KOZAKKEN. Op veelvuldig vrezoek zullen de beroem de Djiguiten Ruiter Kozakken nog één en kele maal een voorstelling geven te Oegst geest en wel op 9 Augustus a.s. des avonds te 8 uur, op het A.S.C.-terrein (a. d. Kem- penaerstraat) Wij raden allen, die nog niet in de ge legenheid waren deze voorstelling bij te wonen, aan, de phenomenale en met zoo veel bravour uitgevoerde ruiter-acrobatiek te gaan zien. Geveilde perceelen. Ten overstaan van Notaris A. A. van Haaften, alhier: het huis met erf en tuin alhier Utrechtsche Jaagpad 9, in bod 4.000.kooper de heer M. H. Atteveld q.q. alhier voor 4.010. Het huis en erf alhier Wolsteeg 3 en het huis met afzonderlijke bovenwoning en erf Groenhazengracht 21-21a resp. in bod 960.en 1950.zijn niet ge gund. Handelsregister K. v. K. Wijziging en175. B. Otto, Alkemade, Nieuwe Wetering C. 64, handel in kruide niers en grutterswaren. Oph. fil.: Rijp wete ring D. 178. 4097. A. S. Schalkers, Katwijk a. Zee, Zuidstraat 99, smederij. Uittr. eig,: A. S. Schalkers per 31 December 1937. Te Utrecht slaagde voor het examen En- gelsch L. O. de heer S. van Wezel, alhier, leerling van mej. Nell Kagie. Te 's-Gravenhage is gisteren geslaagd voor het examen Hoofdacte mej. H. J. Hop, leerlinge van de R. K. Hoofdacte cursus alhier. Bioscopen. Luxor. Een filmwerk waarin niet minder dan 54 sterren optreden en daarom ook als titel „Sterrenparade" draagt wordt deze week vertoond in Luxor. Het is een grootsch opgezet filmwerk waarin een be langrijk aantal personen hun medewer king verleenen terwijl men steeds weer bekende artisten van het witte doek tus schen de medewerkenden opmerkt. Een volledig verhaal van deze rolprent te ge ven is bijna niet mogelijk, daar deze film meer een revue- en showfilm is waardoor een verhaal is geweven van een figuran te die oqtdekt wordt als ster. Er is steeds afwisseling van zang en dans, terwijl men kan genieten' van prachtige decors waar door het geheel een fantastischen aanblik krijgt zooals alleen bij de film mogelijk is. Voor de pauze draait eveneens een be langrijk filmwerk „Zes uur verlof" en zoo als de titel reeds doet vermoeden, speelt het gegeven zich af tusschen militairen. Deze militairen zijn Engelsche lanciers die na 5 jaar dienst te hebben gedaan in over- zeesche gewesten, met verlof naar hun vaderland terugkeeren. Velen keeren met vrouw en kinderen terug doch anderen hopen in Engeland na jarenlange afwe zigheid hun dierbaren weer te ontmoeten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2