Hollandiaweek BINNENLAND ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Warm zomerweer met veranderlijken zeil wind. Het Loo9drechtsche zeilfestijn, het twee de gedeelte van de Holland-week, is na eenige dagen van rust onder fraaie weers omstandigheden begonnen. Het was de laat ste dagen reeds enorm druk op de plassen, doch gisteren was het door de wedstrij den natuurlijk meer dan vol. Helaas was het geen al te gunstig zeilweer, daar de wind welke in den morgen nog eenigszins behoorlijk was, tegen den middag afflauw- de en van zeer wisselvallige aard werd, zoodat men de grootste moeite had, om van de weinige briesjes te profiteeren. In dit stil weer hebben de Duitschers zich in de Starklasse uitstekend gehouden en de drie eerste plaatsen bezet, terwijl Bob Maas zich met de zevende plaats vergenoegen moest. Reeds direct na den start, nam Hans van Reclam de leiding, met zijn bei de landgenooten direct achter zich, die met Munnig Schmidt een vinnigen, zij het vre- delievenden strijd voerden om de 2e, 3e en 4e plaatsen. Intusschen liep Hans van Reclam gestadig uit en won met grooten voorsprong. In de internationale 12 m2 klasse was C. Nauta het beste weg, gevolgd door Stap en Goedegebuure, die om beurten de 3e en 4e plaats innamen. Fischer, de man, die op het Buiten-IJ de toonaangevende figuur was, deed aanvankelijk ook nog wel mee, maar raakte bij den strijd meer en meer achter, zoodat hij bij de finish juist buiten de prijzen bleef. De internationale Olympiajollenklasse leverde een strijd op tusschen de Guel- chers en v. d. Stadt, welken strijd tot het einde toe duurde en in het voordeel van C. Guelcher eindigde; v. d. Stadt bezette de eervolle tweede plaats en de andere Guel cher werd derde. In de internationale 12-voetsjollenklasse kreeg Everts direct de betere positie. Ach ter hem volgden Daniels, Tims, Lekker- kerker en vele anderen. De volgorde wis selde af en toe bij het kruisen, doch uit eindelijk kon Everts niet bedreigd worden, terwijl mej. Leenen van de Kaag zich plots als prijswinnares kwam aanmelden, juist achter Daniels en Tims. De Pampusklasse met bij zeilen verliep vrij regelmatig met den Kaagenaar Schief- fer op de eerste plaats, gevolgd door Van Werkhoven en J. Key. In de Noord-Nederl. 16 m2 klasse wist Flemming van de Haarl. Jachtclub alle Loosdrechtsche zeilers achter zich te hou den. Mathieu werd tweede met v. \d. Horst als derde en T. de Jong op de vierde plaats. De groepswedstrijd, het laatste nummer van den dag, werd een overwinning voor de gebroeders Overmans, die resp. als eer ste en vijfde over de aankomstlijn gingen. De Kaagzeilers gebr. Nauta, die te elder ure nog meededen, waren in het algemeen klassement 2 met 14 punten, door resp. als 2e en 6e aan te komen. Daarop volgden de Loosdrechtenaren, de W.V. Amsterdam, terwijl de Nordd. Regatta Verein de rij sioot. Het is te hopen, dat het onweer, dat zich 's avonds in alle hevigheid boven het Gooi ontlastte, de temperatuur wat doet dalen en den zeilers wat meer wind in de zeilen zal geven, zonder welken nu eenmaal een ziewedstrijd onmogelijk is. "bickel wederom europeesch kampioen in olympiajollen. De Jong vandaag zevende. Hoewel de zeilwedstrijden om het Eu- rcDeesch kampioenschap in de Olympiajol lenklasse eerst heden op de Starnberger See geëindigd zullen zijn, is reeds gisteren oe beslissing gevallen. De titelverdediger, Ernst Bickei uit München, is er in geslaagd wederom het Europeesch kampioenschap te winnen. Weliswaar werd hij gisteren vierde, maar zijn puntenvoorsprong in de algemeene rangschikking is zoo groot, dat niemand hem nog kan inhalen. Winnaar van deze vijfde race werd de Italiaan Benussi na een feilen strijd met den Belg Fecheyr. De Nederlandsche ver- tegenwoordiger, De Jong, eindigde op de zevende plaats, doch handhaafde zijn vier de plaats in de algemeene rangschikking. De uitslag van deze race luidt: 1. Italië 3 uur 30 min. 15 sec.; 2. België 3 uur 30 min. 45 sec.; 3. Zuid-Slavië 3 uur 33 min. 14 sec.; 4. Duitschland 3 uur 35 min. 44 sec.; 5. Hongarije 3 uur 36 min. 20 sec.; 6. Frankrijk; 7. Nederland (De Jong); 8. Zwitserland; 9. Polen. Algemeene rangschikking: 1. (en reeds Europeesch kampioen) Ernst Bickei (Duitschland) 419.35 punten; 2. Hongarije 331.66 punten; 3. Italië 321.60 punten; 4. Nederland 212.20 punten; 5. Belgie 199.71 punten; 6. Zwitserland 187.62 pun ten; 7. Zuid-Slavië 183.84 punten; 8. Polen 169.02 punten; 9. Frankrijk 123.04 punten. ATHLETIEK r.k. ATHL. ver. „DOCOS" Morgen nemen een aantal onzer athleten deel aan de athletiekwedstrijden van G.D. A. te Loosduinen. Zooals gewoonlijk zullen ze wel weer voor de noodige successen zorgen en met belangstelling zien wij dan ook de resulta ten tegemoet. Zeer benieuwd zijn wij voor al naar de verrichtingen van de 3 maal 1000 m.-ploeg bestaande uit de loopers J. van Rooden, L. van der Klugt en A. van Leeu wen. Deze ploeg is van zeer sterke samen stelling en zal dan ook vermoedelijk het clubrecord niet weinig omlaag halen. De Docos-ploeg maakt de reis naar Loosduinen per fiets en vertrekt om 10 uur vanaf de Gijselaarsbank. DE ZIJL I—V.Z.V. I 3—5. Gisteravond speelde De Zijl zijn eersten nederlaagwedstrijd tegen V.Z.V. uit Velsen. Het zijn aanvankelijk de gasten, die het spel geheel in handen nemen, waardoor menige hachelijke situatie voor het doel van Kloots ontstaat. Uit een der velen aanvallen weet de mid- voor der tegenpartij een mooi doelpunt te maken. Niet ontmoedigd neemt De Zijl het spel in handen en weten dan ook spoedig gelijk te maken. Niet veel later weet De Zyl zelfs een voorsprong te nemen door een doelpunt van den midvoor. Direct daarop echter maakt V.Z.V. gelijk, zoodat de rust aanbreekt met een gelijken stand (2—2). Direct na rust maken de gastheeren twee goede doelpunten doch geenszins ontmoe digd valt De Zijl fanatiek aan en weten de achterstand met een goed doelpunt in te loopen, maar wanneer V.Z.V. dan nog een doelpunt in hun voordeel aan de score toe voegt is de wedstrijd voor De Zijl verloren, zoodat het einde komt met een 35-over- winning voor VZV. HET WATERPOLOTOURNOOI OM DEN HORTHY-BEKER IN 1939 TE AMSTERDAM. Europeesehe records van Cor Kint, Iet van Feggelen en Rie van Veen erkend. Op den vooravond van de Europeesehe zwemkampioenschappen, welke heden -in het Wembleyzwemstadion te Londen zullen beginnen, is gisteren een vergadering ge houden van de Europeesehe Zwemliga. Het voor Nederland belangrijkste besluit was wel, dat de organisatie van het wa- terpolotournooi om den Horthybeker, aan hetwelk altijd de belangrijkste waterpolo- landenploegen deelnemen, voor 1939 is toe gewezen aan den Koninklijken Nederland sehen Zwembond, die het te Amsterdam zal organiseeren. In 1941 zal Duitschland dit tournooi organiseeren. De Europeesehe zwemkampioenschappen zijn voor 1942 aan Denemarken toegewe zen, waarbij dit- land evenwel verplicht werd, een nieuw zwemstadion te bouwen. De voorzitter van den Koninklijken Ne- derlandschen Zwembond, de heer J. de Vries, werd in het bestuur van de Europee sehe Zwemliga gekozen. In het bestuur werden herkozen de hee- ren Drigny (Frankrijk), Hauptmann (Tsje- cho-Slowakije), Fern (Engeland), dr. Do- nath (Hongarije) en R. O. Brewitz (Duitschland). Onmiddellijk na het beëindigen van deze Europeesehe zwemkampioenschappen zal te Londen het congres van den Internatio nalen Zwembond (F.I.N.A.) worden gehou den. Een groot aantal prestaties werden als Europeesch record erkend, o.a. die van Rie van Veen op de 200 meter borstcrawl; van Cor Kint op de 200 meter rugslag en van Iet van Feggelen op de 400 meter rug slag. De volgende Europeesehe records wer den gehomologeerd: HEEREN. 200 m: borstcrawl: B. Borg (Zweden), 2 min. 11.9 sec., gevestigd op 17 April 1938 te Aarhuus. 100 m. schoolslag: J. Cartonmet (Frank rijk), 1 min. 9.8 sec., 6 Augustus 1937 te Toulouse. 200 m. schoolslag: J. Balke (Duitsch land), 2 min. 38.3 sec., 2 Maart 1938 te Hamburg. 400 m. schoolslag: A. Heina (Duitsch land). 5 min. 43.8 sec., 10 Februari 1938 te Kopenhagen. 500 m. schoolslag: J. Balke (Duitschland), 7 min. 26.8 sec., 5 Maart 1938 te Bremen. 100 M. rugslag: H. Schlauoh (Duitsch land), 1 min. 6.8 sec., 6 Februari 1938 te Duisburg. 200 m. rugslag: H. Schlauch (Duitsch land), 2 min. 29.8 sec., 8 Februari 1938 te Kopenhagen. 4 x 100 m. borstcrawl estafette: Honga rije, 4 min. 2 sec., 13 Juli 1938 te Boeda pest. DAMES. 200 m. borstcrawl: R. van Veen, Neder land, 2 min. 24.6 sec., 26 Februari 1938 te Rotterdam. 400 m. borstcrawl: R. Hveger, Denemar ken, 5 min. 8.2 sec., 16 Januari 1938 te Ko penhagen. 500 m. borstcrawl: R. Hveger, Denemar ken, 6 min. 39.1 sec., 1 Mei 1938 te Kopen hagen. 1500 m. borstcrawl: R. Hveger, Denemar- ke, 21 min. 45.7 sec., 3 Juli 1938 te Hel- singoer. 200 m. rugslag: C. Kint, Nederland, 2 min. 41 sec., 17 April 1938 te Aarhuus. 400 m. rugslag: I. van Feggelen, Neder land, 5 min. 41.4 sec., 13 Februari 1938 te Amsterdam. 4 x 100 m. borstcrawl estafette: Dene marken, 4 min. 29.7 sec., 8 Februari 1933 te Kopenhagen. AUTOMOBILISME HANS STUCK WINT DEN LA TURBIE- BERGWED STRIJD. Voor de derde maal achtereen is de be kende coureur Hans Stuck er met zijn Auto Union in geslaagd den La Turbie- bergwedstrijd, welke over een traject van 6.3 km. lengte nabij Nice werd verreden, te winnen. Ondanks 40 graden hitte, waar door het asfaltdek zich in zr*r weeken toe stand bevond, is het Stuck gelukt, het re cord, hetwelk reeds op zijn naam staat, te verbeteren en te brengen op 3 uur 30 min. Als tweede kwam 17 sec. later de Franschman Dreyfus in zijn Delahaye bin nen. WIJZIGING BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN VOOR 1937 Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende wijziging en verhooging van het twaalfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. Bij de raming van den post wegens bij dragen en overige uitgaven terzake van keuring van voor invoer be stemd vleesch in 1936 vertoonde de in voer van buitenlandsch vleesch een dalende lijn. In verband hiermede werd voor de uitgaven wegens keuring een lager bedrag uitgetrokken. In den loop van 1937 is de invoer echter weder toegenomen, met het gevolg, dat ook de uitgaven voor de keuring zijn gestegen en een tekort op het artikel is ontstaan, het welk op 65.000 wordt geraamd. Een ver hooging met genoemd bedrag is derhalve noodzakelijk. Tegenover deze grootere uitgaven staat een aanzienlijk hooger bedrag aan ontvang sten ten bate van de middelen. Bij den post voor bijdragen en overige uitgaven ten behoeve van het arbeiden bui ten de woonplaats merkt de minister op: Het is onder de tegenwoordige omstan digheden meer nog dan anders, gewenscht, dat de zich voordoende werkgelegen heid zooveel en zoo vlug mogelijk wordt benut. Door ruime toepassing van de rege ling inzake het verleenen van financieele tegemoetkomingen bij het aanvaarden van werk buiten de gemeente, is dit zooveel mogelijk bevorderd. De opleving, welke in den loop van 1937 het bedrijfsleven, zoo wel in Nederland als in de omringende lan den, vertoonde, maakte het mogelijk, aan een groot aantal arbeiders werk buiten him gemeente aan te bieden. Dit had weliswaar een niet te voorziene stijging van de uitga ven op dit gebied tengevolge, maar daar staat tegenover, dat vele gezinshoofden in staat konden worden gesteld weer op nor male wijze in hun onderhoud te voorzien, hetgeen bovendien tot een beduidende be sparing van de uitgaven voor werkver schaffing en steunverleening heeft geleid. Met toepassing van bovenbedoelde regeling werden duizenden arbeiders in België en in Duitschland geplaatst. De totale uitgaven op dit artikel worden geraamd op 50.000, zoodat, boven het bij een vorige verhoogingswet reeds toegestane bedrag van 10.000, nog een verhooging met 20.000 npodzakelijk is. Tenslotte kan, aangezien voorshands geen uitvoering zal worden gegeven aan de plan nen inzake kolonisatie in Brazilië, het betreffende begrootingsartikel met 20.000 worden verlaagd. Het eindcijfer van den gewonen dienst kan geacht worden in totaal te zijn ver hoogd met 424.600. NEDERLANDSCH-DUITSCH VERDRAG INZAKE HET GOEDERENVERKEER. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch- Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer met bijlage en bijbehoorend slotprotocol, op 19 Maart 1938 te Keulen gesloten. Aan de memorie van toelichting ontlee- nen, wij het volgende: Nadat bij overeenkomst van 18 Decem ber 1937 de bepalingen van het Neder- landsch-Duitsch handelsverdrag van 23 De cember 1936 voor den tijd van 1 Januari tof 31 Maart 1938 waren verlengd, ter goed- keuirng van welke overeenkomst bereids een ontwerp van wet werd ingediend, was het noodig in den aanvang van dit jaar onderhandelingen met de Duitsche regee ring te voeren ten einde tot een regeling katwijksche schaakclub—r badgasten De uitslag van den wedstrijd van de Bad gasten tegen de Katwijksche Schaakclub was als volgt: Katwij kBadgasten Th. AdmiraalG. Frederiks lAH E. v. GaaienH. Bruggeman 01 A. v. d. GraagA. Jansen 10 A. J. v. HulzenJ. v. Steenis 01 J. W. v. d. MeerY. Derendorp 01 J. M. GerritsenW. J. Bult 01 J. de JongP. Boekooi YiA J. C.. AdmiraalH. den Uil 01 J. v. DuyvenbodeE. Zimmerman 2 2 01 H. v. d. VoetC. Visser 10 A. C. Berkheijmevr. C. Teijgeler AV-t A. C. HofkesE. Hazelhof 10 A. v. RijnG. M. Blok 01 A. v. d. OeverC. v. d. Heeden 01 J. SchoeneveldP. Kaminga 10 R. v. BruggenJ. v. Abspoel 01 A. G. HaasbroekA. R. Kuyper 01 W, A. v. LeeuwenE. Kronanburg 10 J. RemmerswaalP. J. v. Ginkel 01 C. v. d. BoonL. H. v. Wageningen 01 A. P. PootA. P. Kraay 10 H. TjebbesL M. Brico 01 W. DubbelaarW. v. Kuyk 10 Gewonnen door de badgasten met 8^-14J^ OLYMPISCHE SPELEN van het goederenverkeer voor langer en termijn te geraken. Daartoe vonden in de maanden Februari en Maart 1938 afwisselend te 's-Graven- b.age en te Keulen onderhandelingen plaats tusschen een Nederlandsche en een Duit sche delegatie, welke voor langeren termijn geldende, op 19 Maart 1938 leidden tot bet sluiten van het bij het onderhavige wetsontwerp ter goedkeuring aangeboden verdrag nopens de regeling van het goe derenverkeer. De vertrouwelijke regelin gen, die gelijktijdig getroffen werden, zijn ter vertrouwelijke kennisneming van de leden der Staten-Generaal op de griffie van de Kamer neergelegd. Hoewel uiteindelijk, zij het na moeizame onderhandelingen, de bij het verdrag van 23 December 1936 overeengekomen rege lingen grootendeels ook bij het onderhavige verdrag in wezen bestendigd konden wor den, werd op een belangrijk onderdeel der te regelen belangen een principieel ander systeem overeengekomen. Het bleek na melijk niet langer mogelijk de uitzonde ringspositie, waarin de invoer van Neder landsche zuivelproducten in Duitschland zich nog steeds bevond, en welke weliswaar voor Nederland aangenaam en voordeelig vas, te handhaven, in verband met de in middels plaats gevonden ontwikkeling. Nog steeds was dit regiem er op ingesteld, dat KATHOLIEKE BEDIENDEN VOOR DEN K.R.O. Op Zondag 7 Augustus a.s. des namid dags om 2 uur zal via den K.R.O. een dia loog worden uitgezonden, welke als on derwerp heeft „Eenige oogenblikken in het hoofdkwartier van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden". Deze uitzending belooft zoowel voor ge organiseerde als niet-georganiseerde han dels-, kantoor- en winkelbedienden, als mede voor ieder belangstellende, zeer in teressant te worden. EEN PRETTIGE DAG VOOR DE PLUIM VEEHOUDERS TE LANDSMEER. We gaan in gedachten terug naar een dag in September van het vorige jaar. In Landsmeer zal men het niet licht vergetent een windhoos joeg over het landelijke dorpje en vernielde alles wat zij op haar v/eg tegenkwam. Vooral de buurtschap Watergang werd zwaar geteisterd. Geen kippenhok bleef staan, als waren het luci fersdoosjes, zoo werden zij opgenomen, en vele honderden meters verder weer neer- gesmakt. De circa 2500 kippen, die in deze hokken hadden gezeten, werden bijna al- Transpiratie en stukloopen van huid en voeten Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooi bus 60 cfc. TWAALF AUSTRALIËRS NAAR HELSINKI. Nog maar korten tijd is het definitief, dat de Olympische Spelen in 1940 in Finland zullen worden gehouden, of reeds melden zich deelnemers aan. Australië is er ditmaal het eerst bij. Het Australisch Olympisch Co mité heeft n.l. besloten een ploeg van twaalf man naar Helsinki te zenden, bestaande uit drie athleten, drie zwemmers, drie wielren- rers, twee boksers èh eèn worstelaar. deze Nederlandsche producten een hoogere opbrengst konden behalen dan aan andere landen werd toegestaan, terwijl bovendien de administratie dezer contingenten geheel in Nederlandsche handen berustte. Tegen deze beide punten voerde de Duitsche de legatie klemmende bezwaren aan, deels in verband met handelspolitieke overwegin gen, deels berustend op interne marktrege lingen. Waar een overeenkomst, welke een der partijen, hetzij in handelspolitiek op zicht, hetzij uit een oogpunt van binnen- landsche politiek, verplichtingen zou op leggen, waarvan uiteindelijk de consequen ties nauwelijks draagbaar zouden zijn, naar de meening van de hierbij betrokken mi nisters geen basis voor duurzame betrek kingen bieden kan, achtte de regeering het juist aan de Duitsche wenschen in deze in belangrijke mate tegemoet te komen. Zoo zal voortaan het „unterscheids- betrag" voor de Nederlandsche producten gelijk zijn aan alle andere; het hiermede voor Nederland gepaard gaande verschil is na de aanpassing, welke reeds voorheen plaats vond. van geringe beteekenis. Voorts zal in afwijking van de vroegere regeling deze belasting niet meer door de Neder landsche, doch door de Duitsche admini stratie worden geïnd, hetgeen op zich zelf genomen een veel juistere maatregel is. Tenslotte zal voortaan bij de verdeeling van den invoer in Duitschland niet meer de administratie in Nederlandsche doch in Duitsch handen zijn, hetgeen beteekent, dat de bewijzen voor overneming niet meer door Nederlandsche, doch door Duitsche in stanties zullen worden afgewikkeld. Hier tegenover staat de verplichting de bestaan de handelsrelaties te handhaven, hetgeen waarborgt, dat geen verschuivingen zullen optreden, dan wel, indien zulks onverhoopt mocht blijken, dat daartegen kan worden opgekomen. Anderzijds is aan de van Duitsche zijde uitgeoefende sterke druk bepaalde waar borgen in het verdrag op te nemen ten aanzien van de Nederlandsche tariefpoli tiek weerstand geboden. Zoo is door de Nederlandsche regeering geen verbintenis aangegaan, waardoor zij zich met betrekking tot haar tariefpolitiek sterker gebonden heeft dan voorheen. Slechts werd de procedure, om tot tus- schentijdsche opzegging van het verdrag te geraken in geval ingrijpende wijzigin gen in de economische verhoudingen tus schen beide landen intreden, hetgeen zich mede voordoet, indien een der partijen haren uitvoer ernstig benadeeld acht door maatregelen der wederpartij, welke een afwijking beteeken en van de tot dusverre geldende richtsnoeren harer douanepolitiek, eenigszins vereenvoudigd. Met betrekking tot den geldigheidsduur is de mogelijkheid opgelaten om de geldig heid van het verdrag te doen doorloopen tot 31 Maart 1939. In verband met een getroffen regeling, noodzakelijk geworden ten gevolge van het opnemen van Oostenrijk in het Duitsche rijk, wordt er de aandacht op gevestigd, dat Oostenrijksche goederen voortaan ook kun nen worden ingevoerd op consenten voor import uit Duitschland, terwijl omgekeerd goederen, afkomstig uit Duitschland, kun nen worden ingeklaard op de nog in om loop zijnde Oostenrijksche consenten. Deze regeling geldt niet voor de volgen de contingenteeringen: tricotgoederen, vrouwenbovenkleeding, lint en band, veters en verglaasde muur- en wandtegels. Deze artikelen zullen dus, indien van Duitschen oorsprong, slechts op Duitsche vergunningen en indien van oorsprong uit het vroegere Oostenrijk, slechts op vergun ningen voor het vroegere Oostenrijk mo gen worden ingevoerd. Een en ander wordt op de desbetreffende consenten uitdruk kelijk aangegeven. contingenteeringen. Ingediend zijn wetsontwerpen tot be krachtiging van koninklijke besluiten in zake regeling van den invoer van cement, van chilisalpeter, natrosalpeter, stikstof- houdende kunstmeststoffen, kalkstikstof en ammoniakwater, alsmede van schroefbou ten, schroeven, moeren en steunmateriaal voor vrij leidingen. len gedood. Van vele honderden heeft men nooit iets teruggevonden. Welk een schade deze alles vernietigen de natuurkracht de betreffende pluimvee houders toebracht, laat zich gemakkelijk begrijpen. Zeven van hen waren in en kele seconden volkomen geruïneerd. De totale schade werd geschat op ongeveer 10.000 gulden. Landsmeer is een kleine gemeente, die niet in staat was de slachtoffers financieel voldoende te hulp te komen. Maar reeds denzelfden dag vormde zich op initiatief van „Avicorni" een commissie, die onmid dellijk een steunactie organiseerde. Deze commissie bestond uit de heeren P. Kors ten, J. Giesbers en E. Ostermann, terwijl ook de burgemeester van Landsmeer, de heer S. J. van der Sluis, hierin zitting nam. Van vele zijden mocht deze commissie reeds direct medewerking ontvangen. Bij een gegaard wérd een bedrag van circa 7.000 gulden, niet alleen van particulieren, doch ook van het nationaal fonds voor bij zondere nooden, terwijl ook de boerenleen banken in de omstreken van Landsmeer de actie financieel steunden. Dank zij deze actie was men in de ge legenheid de vernielde bedrijven te restau- reeren en weer op te bouwen. Gisterenmiddag heeft de commissie een en ander aan de betreffende pluimveehou ders overgedragen. Deze plechtigheid ge beurde op het terrein van een der slacht offers en zij droeg een heel eenvoudig ka rakter. De voorzitter van Avicorni, G. J. A. A. baron van Heemstra, zeide in zijn rede, dat deze dag voor de pluimveewereld een zeer bijzondere is. Spr. bracht hulde aan de leden van de commissie, wier belangloos werk een zoo prachtig resultaat heeft ge boekt. Spr. dankte allen, die mede hebben geholpen de pluimveehouders te Landsmeer hun bezittingen terug te geven. De burgemeester van Landsmeer dankte „Avicorni" voor het initiatief, dat zij des tijds heeft genomen. Zonder die steunactie zou het voor het gemeentebestuur onmo gelijk zijn geweest de getroffen pluimvee houders terug te geven wat zij in slechts enkele seconden buiten hun schuld ver loren. Ook dankte spr. de milde gevers, in het bijzonder het nationaal fonds voor bij zondere nooden en de boerenleenbanken. Een der pluimveehouders, de heer A. Lemke, heeft ten slotte mede namens de anderen, op treffende wijze woorden van dank gesproken. De plechtigheid werd bijgewoond door den voorzitter van het fonds voor bij zondere nooden, A. J. A. A. baron van Heemstra en door den gep. generaal-majoor G. J. J. Bauduin. Goedkoope treinen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een Goedkoope trein naar Texel en een naar Enschedé. Kruideniersexamen. Onder de auspiciën van den Nederland schen Kruideniersbond, de Vereeniging van groot-winkelbedrijven in levensmiddelen, o'en Federatieven Bond van winkeliers in koloniale waren en den R. K. Bond van kruideniersvereenigingen wordt in de maanden September en October in een vijf tiental plaatsen een kruideniersexamen ge organiseerd, waqr de betrokkenen in de gelegenheid worden gesteld de diploma's vakbekwaamheid en handelskennis te ver werven, die zij noodig zullen hebben in ver band met de eischen van de vestigingswet kleinbedrijf. De organisatie dezer examens berust bij het bureau kruisdeniersexamen 1939, het welk tot stand gekomen is door de samen werking van de hierboven genoemde ver- eenigingen. De examens zijn verdeeld in een schrif telijk en in een mondeling gedeelte. Het schriftelijk examen vakbekwaam heid en handelskennis zal plaats vinden op 21 September 1938. Het mondeling examen voor de beide vakken zal op nader te be palen datum worden gehouden, vermoe delijk in de tweede helft van October 1938. Inschrijvingsformulieren en nadere in lichtingen zijn te bekomen bij het bureau kruideniersexamen 1938, Nassauplein 5 te Haarlem. De inschrijving sluit op 15 Augus tus 1938. Tel. 20106.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14