DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pater L. H. Perquin de „Radio-Pastoor11 is overleden Weer een militair vliegtuig verongelukt VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9100 9e Ceid^eh^Soii/fcmtt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. X Giro 103003Postbus 11. V Een allerbelangrijkst Initiatief De „radio-pastoor" is overleden! Wij kunnen ons den katholieken radio- omroep bijna niet denken zonder pastoor Perquin. Hij was er van de bouwer, zoowel mate rieel als spiritueel, de organisator, de stu wer. Zeker, naast pastoor Perquin zijn er ook anderen, aan wier toegewijden arbeid voor de radio katholiek Nederland heel veel dank verschuldigd is. Maar aan den nu overleden pater Domi- niaan is de eer, dat hij heeft genomen het initiatief voor een katholieken radio- omroep —dat hij dit initiatief heeft geno men t ij d i g. Nederland wij mogen het hier con- stateeren, om aan de nagedachtenis van pastoor Perquin de eer te geven, welke hem rechtens toekomt is met zijn K.R.O. een voorbeeld en een model voor de ka tholieken van andere landen. Katholieken elders kunnen en zullen jaloersch op ons zijn! Zeker, dat resultaat zou niet bereikt zijn, als de politieke omstandigheden in ons vaderland niet gunstig zouden zijn geweest. Dit staat vast. Maar de groote verdiensten van pastoor Perquin is, dat hij, gebruik makend van die omstandigheden, c.€ katholieken op het gebied van de radio een invloed heeft geschonken, overeenstem mende met hun aantal; en dat hij heeft weten te zorgen, dat die invloed werd ge bruikt, alleszins redelijk en waardig, alles zins ten bate en ten gerieve niet alleen van het katholieke volk, maar ook van het ge- heele Nederlandsche volk! Zoo zal de nagedachtenis van pastoor Perquin onder ons blijven voortleven, ge plaatst in onze oprechte waardeering en innige dankbaarheid! Pater Hyacinth Hermans O.P. schrijft in de „Maasbode" van hedenmorgen in een in-memoriam: „Hij werd de Radio-Pastoor genoemd, hij is de Radio-Apostel geworden. Zijn nieuwste parochie werd heel Neder land en ver over de grenzen nog daarbui ten. Tallooze zielen, die steun en hulp noo- cig hadden in deze moeilijke tijden, heeft hij gesterkt en getroost, ontelbare dwalen- den op den rechten weg teruggebracht. Hij heeft de groote massa weer leeren bidden en eerbiedig naar het gebed te luisteren. Hij heeft katholieke Nederland doen be grijpen het wondere „donum Dei", de groote gave Gods ons in de radio geschonken". „Zoo is de sterke dan gevallen, de ruste- looze kent nu rust. De Radio-Pastoor is niet meer, zijn wel sprekende mond is verstomd, geen morgen wijding zal hij meer spreken, geen godsdien stig halfuurtje meer leiden, geen avondge bed met ons meer bidden. De groote K.R.O.-parochie is in rouw. Maar ginds in Hilversum- staat het onver getelijk monument van zijn werkzaam leven ter eeuwige gedachtenis. En als ooit de geschiedenis van den Ka tholieken Radio-Omroep zal worden ge schreven, dan zal deze als in een gouden initiaal den naam teek en en van pastoor Perquin". DREIGEND BENZINETEKORT IN HET LINKSCHE SPANJE. SALAMANCA, 5 Aug. (A. N. P.). In of- ficieele rechtsche kringen gelooft men, dat de regeeringstroepen steeds grooter gebrek krijgen aan benzine, welke voor den mo dernen geméchaniseerden oorlog onmis baar is. Toen de oorlog uitbrak, waren de voor naamste depots, namelijk te Almeria, Bil bao, San Sebastian, Albacete en Malaga, die tezamen 400.000 ton bevatten, in han den der regeering. Deze beschikte boven dien over 12 tankschepen met bijna 100.000 ton en over het meerendeel der 640 spoor weg-tankwagens van de Campsa Maat schappij. Thans is de toestand echter ge heel anders. Door de verovering van Noord Spanje werd aan den aanvoer van petro leum voor de regeering de eerste slag toe gebracht. In verband met het gevaar, dat van de zijde van de rechtsche oorlogssche pen en vliegtuigen dreigt, moet de regee ring sedert eenigen tijd gebruik maken van buitenlandsche schepen, die in vele geval len een bedrag aan vracht rekenen, dat nog grooter is dan de waarde van de ben zine. Gezien het enorme dagelijksch ver bruik, dat in een modernen oorlog onver mijdelijk is, en de moeite en kosten, waar mede nieuwe voorraden worden verkregen, gelooft men, dat een tekort aan benzine in het vijandelijke kamp een der voornaam- Gisteravond om kwart over tien is de zeereerw. heer pastoor L. H. Per quin, voorzitter van den Katholieken Radio Omroep, in liet St. Franciscus- Ziekenhuis te Rotterdam rustig en kalm overleden. Aan het sterfbed bevonden zich prof. R. Welschen O.P., pater van Gent O.P., pater dr. J. Dito O.P., dr. van Kalmpt- hout en enkele Eerw. Zusters. Op 73-jarigen leeftijd is een werkzaam en verdienstelijk leven afgesloten. Lambertus Henricus Perquin werd op 15 Juli 1865 geboren te Voorburg. Hij be zocht het gymnasium te Nijmegen en stu deerde vervolgens bij de Dominicanen te Huissen, bij wie hij op 23 September 1884 zijn intrede deed en een jaar later werd geprofest, de thomistische philosophie en theologie. Op 15 Augustus 1891 ontving hij uit de handen van mgr. Snickers, aarts bisschop van Utrecht, de H. Priesterwij ding. Na kapelaan te zijn geweest te Schiedam, werd pater Perquin rector van de Rozenkranskerk aan den Proveniers- singel te Rotterdam. In dezen tijd was hij bisschoppelijk censor van „de Maasbode" en hij toonde zich een hard werker voor de katholieke pers. Zijn apologetische conferenties trokken reeds toen de aan dacht. In de oorlogsjaren werd pater Per quin pastoor Perquin, als hoedanig hij zich een naam heeft veroverd, welke in het heele land en ver buiten de grenzen be kend is. Pastoor Perquin, de herder van de St. Dominicuskerk in de Spuistraat te Amsterdam, bleef ook hier zijn vermaard geworden apologetische conferenties voort zetten. Het apologetisch weekblad „De Bazuin", dat in 1911 was opgericht, reor ganiseerde hij, zoodat het een zeer voor name plaats in de geloofsverdediging kreeg. De immer werkzame pastoor publiceer de op 4 Februari 1925 zijn eerste persar tikel over de noodzakelijkheid van een katholieken radio-omroep. Acht maanden later werd voor het eerst een Hoogmis uitgezonden. Iri Mei 1925 verscheen het eerste nummer van den K.R.O.-gids, als effectief propagandamiddel elke veertien dagen verschijnend, een jaar later werd het orgaan weekblad. De eerste uitzending van het K.R.O.- programma leidde pastoor Perquin in met propaganda-speechen voor de N.S.F.-mi- crofoon op 2, 9 en 16 November 1925 en op 24 November d.a.v. werd te Hilversum de eerste officieele K.R.O.-avond gegeven. DE K. R. O. OPGERICHT. In Mei 1926 zag de katholieke radio- omroep-stichting het levenslicht en het sprak vanzelf, dat de groote voorvechter voor het katholieke woord in der. aether tot voorzitter van de stichting werd ge kozen. In December van datzeifde jaar betrok de jonge stichting het huis Hee rengracht 46, een voormalig patronaats- huis van de St. Dominicusparochie en bij den groei van den K. R. O. zag pastoor Perquin zich in den loop van het jaar 1927 eervol ontheven van de pastorale zorgen van de St. Dominicusparochie, zco- dat hij zich ten volle kon wijden aan zijn nieuwe levenswerk, dat hij, de zestiger, met onverzettelijke energie ter hand had genomen. Tot de-eerste behaalde successen be hoorde ook de opening van den Huizer- zender, welke tesamen met de N.C.R.V. werd gebruikt, hetgeen op 22 October 1927 geschiedde. Inmiddels had het radio-omroepbedrijf zich ook in andere landen ontwikkeld en internationaal zocht en verkreeg men contact, hetgeen tot uiting kwam in de oprichting van het internationaal katho liek radio-bureau, waarvan pastoor Per quin in Juni 1928 tot president werd ge kozen en later tot eere-voorzitter werd benoemd. In 1929 werd een gi'oote en grootsche actie voor den opbloei en uitgroei van den K.R.O. ter hand genomen en toen deze onder de stuwing van pastoor Perquin slaagde, bleek men op het eind van het jaar uit het oude patronaatshuis te zijn gegroei den werd het perceel Heerengracht 118 betrokken, waar de K.R.O. tot op den huidigen dag is gevestigd. Op 7 Maart 1931 werd in Hilversum aan de Emmastraat een villa, die als pa tronaat voor de St. Vitusparochie had dienst gedaan, geopend als de nieuwe K. R. O.-studio. De aartsbisschop van Utrecht, wijlen mgr. J. H. G. Jansen, ver richtte de plechtige inzegening. Het was een mijlpaal in het leven van den radio pastoor. Hoezeer men pastoor Perquin had leeren waardeeren, vooral ook in de evolutie van de radio, waarbij de weg lang niet altijd over rozen ging, bleek on dubbelzinnig, toen hij op 15 Augustus 1931 zijn veertigjarig priesterfeest vierde. De waardeering .was internationaal, gelijk twee maanden tevoren tot uiting was ge komen, toen pastoor Perquin tot voorzit- ste factoren zou kunnen blijken te zijn, waardoor Franco de overwinning zou be halen. ter van het eerste internationale katho lieke radiocongres te Zürich werd gekozen. Een kloek stuk werk, dat in het kader van den radiopriester paste, was de K.R.O. Phohi-uitzending, later uitgegroeid tot wereldapostolaat. In Juni 1933 ving men aan met een eenwekelijksche uitzending voor de Nederlanders over zee. Thans heeft men vier uitzendingen- van het we reldapostolaat, via de Phohi, t.w. een voor Azië, China, Japan en Achter-Indië, een voor onze koloniale gebieden, een voor Afrika en een voor Midden- en Zuid- Amerika. Op 15 Juli 1935 vierde pastoor Perquin onder groote belangsteling zijn zeventig ste verjaardag. Maar hij dacht nog niet aan een otium cum dignitate. Er moest een nieuwe studio komen, uitgerust met de modernste middelen en geëquipeerd met de verfijnste technische perfecties. Bij het tienjarig bestaan van den K.R.O., in October 1935, werd de radiopastoor door jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck de verzamelde jubileumgave voor den bouw van een nieuwe studio aangeboden. Op 16 December 1936 werd de eerste steen gelegd en 10 Mei 1938 was de da tum van de plechtige en luisterrijke ope ning. Voor deze belangrijke gebeurtenis gaf pastoor Perquin zijn laatste krachten. Zijn omgeving had al opgemerkt, dat de totstandkoming van de nieuwe studio veel van hem had gevergd. Slechts weinige weken na de voltooiing van wat zijn le venswerk is, hield het warm kloppende hart stil. Bij herhaling is pastoor' Perquin voor zijn radioarbeid door het hoogste kerke lijk gezag geprezen. Ook de wereldlijke autoriteiten erkenden zijn verdiensten. H. M. de Koningin onderscheidde hem met het officierskruis van de orde van Oran- je-Nassau, de Koning der Belgen schonk hem in 1936 het officierskruis van de Kroonorde van België en nog slechts kort geleden werd hem, voor de wijze waarop de K.R.O. de uitzending der plechtigheden van het internationaal eucharistisch con gres te Boedapest verzorgde, de medaille „Pro deo et Patria", van Hongarije toege kend. HEDENAVOND HERDENKING VOOR DEN K.R.O.-MICROFOON. In afwijking van het reeds gepubliceerde radio-programma, zal de K.R.O. heden avond om 8 uur een herdenking wijden aan den gisterenavond overleden voorzitter, pastoor L. H. Perquin O.P. Namens het bestuur van de Katholieke Radio Omroep zal de heer G. W. Kamp- schör, ondervoorzitter, een herdenkings rede uitspreken, terwijl daarna de beide naaste medewerkers van den voorzitter, pater Lr. J. Dito O.P. en de heer P. A. M. Speet, eenige woorden zullen wijden aan zijn nagedachtenis. Ook de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. van der Deure, zal een korte gedach tenisrede uitspreken. Daarna zai de heer Paul de Waart een „in memoriam" uitspreken, een korte levensbeschrijving van den overledene. Met de uitvoering van het Requiem van Verdi zal deze herdenking worden gesloten. PLECHTIGE REQUIEMMIS. Maandag a.s. zal te 10.30 uur in de St. Dominicuskerk te Amsterdam, Spuistraat, een plechtige requiemmis voor de zielerust van den overleden K.R.O.-voorzitter, pas toor L. H. Perquin O.P., worden opgedra gen door den hoogeerw. pater B. Schaab O.P., provinciaal de Paters Dominicanen, met assistentie van pater Lector J. Dito O.P. en pastoor H. Smits O.P., pastoor der parochie. De lijkrede zal worden uitgesproken door prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., professor aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. De kantoren van den Katholieken Ra dio Omroep (Omroep en Gids) zullen a.s. Maandag gesloten zijn. DE BEIDE INZITTENDEN ERNSTIG GEWOND. Vanochtend omstreeks elf uur is een mi litair vliegtuig van het type F.K. 51, van een hoogte van 50 meter afgegleden en in de nabijheid van de schietbanen op het vliegveld Soesterberg tegen den grond te pletter geslagen. De beide inzittenden zijn ernstig gewond overgebracht naar het militaire hospitaal te Utrecht. Sergeant leerling-vlieger B. Anderweg gewond. Omtrent het vliegongeluk op Soesterberg vernemen wij nader: De sergeant leerling-vlieger B. Anderweg is vanochtend bij liet uitvoeren van een lan ding met het Koolhoven-vliegtuig F. K. 51, nr. 12, afgegleden, waardoor het toestel tegen den grond sloeg en vernield werd. Vrijwel onmiddellijk na het ongeval wa ren de dokter van het vliegveld en de hulp dienst der luchtvaartafdeeling bij het wrak van het vliegtuig aanwezig. De vlieger lag bewusteloos temidden van 't verongelukte toestel, doch hij bleek er nog vrij goed te zijn afgekomen. Hij heeft een ernstige hoofdwonde en een kaakfractuur opge'co- pen. Per ziekenauto is hij naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De vlieger Anderweg was bezig met het uitvoeren van zoogenaamde laplandingen. Bij een daarvan verloor het toestel teveel van zijn snelheid, waardoor het afgegleden DE STRIJD IN CHINA. PEKING, 5 Augustus (A.N.P.). In het Noorden van China neemt de onrust toe, Chineesche benden hebben een groot deel van het gebied bezet. Deze onrust komt tegelijk met de incidenten van de grens tusschen de Sovjet Unie en Mandsjoekwo. Het vertrek van Japansche troepen uit Noord-China wordt in betrouwbare krin gen bevestigd en alle optreden op grooten schaal is gestaakt. In sommige gevallen heb ben de door de Japansche autoriteiten ge organiseerde Chineesche wachtcorpsen zich bij de ongeregelde Chineesche troepen ge voegd. De Japanneezen zijn thans hulpeloos, voor eerst omdat zij te gering in aantal zijn en verder omdat door de hevige regens van een laatsten tijd de grond doorweekt is en vechtwagens en vrachuto's in de modder wegzakken. GEEN PRIMA VERA IN 1939. In 1940 een Primavera in een nieuw permanent tentoonstellingsgebouw? Het bestuur van de Primavera, onze Rit- terdamsche bloementtoonstelling, dat bezig was met het treffen van voorbereidingen voor het houden van een tentoonstelling in 1939, heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek de bekende Ne- nijtohal weer beschikbaar te stellen. Het heeft daarop van den burgemeester bericht gekregen, dat ze het volgende jaar niet meer voor het gevraagde doel dienst zal kunnen doen. Over de vraag of de hal nog hersteld zal worden, schijnt, althans naar de inlichtingen die men ons verstrekte, nog niet beslist te zijn. Inmiddels moet aan het Primaverabe- stuur de mogelijkheid in het vooruitzicht zijn gesteld, dat in 1940 met een tentoon stelling het nieuwe permanente tentoon stellingsgebouw zal kunnen inwijden, dat als de plannnen geen wijziging meer onder gaan, waarschijnlijk verrijzen zal aan het einde van den Schieweg aan de overzijde van het kanaal. Het bestuur van de Primavera heeft thans aan het Haagsche comité, dat bij een vorig jaar een bloemententoonstelling de residentie had georganiseerd bericht, dat in 1939 te Rotterdam geen tentoonstelling zal worden gehouden, zoodat dus Den Haag, voor wat overeenkomsten en afspraken met Rotterdam te dezen opzichte betreft, volko men vrq is. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Japan stelt voor de vijandelijkheden aan de Russische grens te staken. (2de blad). Praag betuigt zijn leedwezen met de grensoverschrijding der Tsjechische vlie gers. (2de blad). Het zoeken naar de verdwenen Hawaï Clipper gestaakt. (2de blad). Binnenland Overleden is de „radio-pastoor" L. H. Perquin. (1ste blad). Een militair vliegtuig verongelukt. Twee gewonden. (1ste blad). Verscheidene slachtoffers van de warmte en van het water. (3de blad). Enkele boerderij-branden. (3de blad). Sport en Wedstrijden Internationale Zeilwedstrijden in Duitsch- land. De Jong op de tweede plaats. (4de blad). Hippische wedstrijden te Dublin. Neder landsche successen. (4de blad). DE GEVAARLIJKE ZEE. Hier liep het nog goed af. Gisteravond omstreeks 9 uur riep een 29-jarige zwemmer, die op het Schevening- sche stille strand ter hoogte van de Kwar tellaan te ver in zee was gegaan om hulp. Een agent begaf zich gedeeltelijk ontkleed met de reddingslijn te water en bracht den drenkeling op het droge. Om 4 uur gistermiddag is op het Scheve- ningsche strand een negenjarig jongetje plotseling door den stroom zeewaarts ge trokken. Een agent begaf zich aan het eind van een golfbreker met een reddings lijn in het water en slaagde erin het jon getje te grijpen en op het strand te bren gen. Zoowel redder als drenkeling hebben daarbij een oogenblik in levensgevaar ver keerd. DE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: Japan toont thans neiging om een einde te maken aan het grensconflict roet Rusland. In de eerste plaats heeft Japan voorge steld de vijandelijkheden te staken. In de tweede plaats is het sedert geruL- men tijd verbroken contact tusschen den Japansche ambassadeur te Moskou, Sjige- müsoe, en Litwinof hersteld en heeft de Japansche regeering zich bereid verklaard haar troepen van de betwiste heuvels terug te trekken, mits ook de Sovjettroepen wor den teruggetrokken. Indien deze bespreking nog geen einde maakt aan het conflict over de hoogten, die het Khazanmeer beheerschen, is het toch een verdienstelijke poging tot de vreed zame oplossing van een conflict, dat dreig de de ernstigste gevolgen met zich te slee pen. Men kan echter nog niet vooruit loopen op de ontwikkeling der Japansch-Russi sche besprekingen. Toch merkt men te Moskou een duidelijke voldoening op. Een voorloopige regeling van het geschil schijnt derhalve te verwachten. De „Times" schrijft, dat het schijnt, dat men te Tokio meer verlangt tot een re geling te komen dan te Moskou, Indien de Sovjet-Unie werkelijk lust tot oorlogvoe ren heeft, dan zou men geen beter oogen blik kunnen uitkiezen om Japan een slag toe te brengen. Indien men den toestand bestudeert, dan komt men tot het besluit, dat vermoedelijk de Japansche troepen het initiatief hebben genomen, hetgeen ver moedelijk alleen is toe te schrijven aan den avontuurlijken geest van de Japansche subalterne officieren. De Russen hebben evenwel geantwoord o^) een wijze, welke doet veronderstellen, dat hun officieren persoonlijke redenen hebben om zich in een avontuur te storten, zonder rekening te houden met de gevolgen. De beide re geeringen, welke ver van de legers zijn ge vestigd, schijnen den strijdlust van hun troepen niet aan te wakkeren. Het blad besluit met er op te wijzen, dat het op het oogenblik nog voortijdig is een uitspraak te doen over het conflict.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1