HET SCHAAKSPEL II# i I éi i i i i bv s KERKNIEUWS Wilt U iets weten? DE LAATSTE LES VAN LANCELOT VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 fn het ketelhuis van de Fokkerfabrieken aan de Papaverweg te Amsterdam, brak Donderdag brand uit. Een kijkje tijdens het blusschingswerk. INBRAAK IN EEN VILLA Voor f 3000 aan waardepapieren gestolen. In den vorigen nacht is ingebroken in een villa aan de Jachtlaan te Apeldoorn, welke tijdelijk bewoond wordt door de familie E., uit Amsterdam. Terwijl de bewoners beneden zaten, heeft iemand zich aan den achterkant van het huis toegang tot de bovenverdieping verschaft en een kistje met 3000 aan waardepapieren ontvreemd. Eveneens is vannacht ingebroken bij een winkelier te Beekbergen, onder de ge meente Apeldoorn, waar ook een geldbe drag is gestolen. DE BEWONERS WAREN OF REIS In den nacht van Zondag op Maandag, is, terwijl de bewoners in het buitenland vertoefden, ingebroken in een perceel aan den Wassenaarscheweg te Den Haag. Men heeft zich toegang verschaft via een brandgang, waar over een schutting ge klommen werd. Eenmaal in den tuin had men het gemakkelijk, want aan de achter zijde van de villa was een keukenraam, dat niet afgesloten was. Hierdoor is men binnengekomen, waarna het geheele huis doorzocht werd. Een kleerenkast werd hierbij opengebroken. In de keuken be vonden zich twee koffers met sigaren en kleedingstukken, weljke door de inbrekers daar zijn neergzet. Hieruit meent de poli tie te mogen afleiden, dat de inbrekers bij hun werk gestoord zijn. De inbraak werd den volgenden morgen ontdekt door fa milieleden van de bewoners, die tijdelijk toezicht op het huis uitoefenen. Het is nog niet bekend, of de inbrekers er toch nog in geslaagd zijn, iets uit het huis me de te nemen. De bewoners zijn in hun va- cantieoord van het gebeurde in kennis gesteld. EEN INBRAAK ZONDER INBREREER Er heeft zich dezer dagen in een villa op een van de lanén van het Nimrodpark te Hilversum een drama in zakformaat af gespeeld, meldt dq Gooi- en Eemlander. Er werd daar in huis ingebroken, maar er bleek geen inbreker bij betrokken te zijn De familie was met vacantie gegaan en zij had het huis onder beheer van de dienstmaagd achtergelaten. Op een vroegen morgen hoorde ze ge kraak en voetstappen, en het slaan van een deur. Hevig geschrokken snelde zij het huis uit en rende naar het politiebureau. Daar vertelde ze van het gekraak en de sluipende voetstappen en een dappere: re chercheur ging met het bevende kind mee naar het huis. „Oó!", kreet het meisje plots, „het raam van de logeerkamer is ook opengebro ken!" De stille, hand op het zitvlak dicht bij .de revolver, drong het huis binnen, het meisje achter hem aan, zoo ging het naar de logeerkamer. „Handen omhoog", blafte de politieman, de deur opensmakkend. Stilte en leegte gaapten hem toe. Maar wat was dat? Het bed van de logeerkamer was beslapen! Toen ging het dienstmeisje 'n licht op. „Oó!", riep ze, „mijnheer Freddy is ge weest!" Het drama was opgelost. Freddy, het neefje van de familie uit Amersfoort, was de „inbreker" geweest. Hij kwam wel meer ongevraagd logeeren zoo vertelde hij aan de politie, die hem opbelde als hij zich verlaat had! BRIEVENROOVER AAN HET WERK. Van daders geen spoor. Er zijn den laatsten tijd in verschillen de deelen van ons land herhaaldelijk post- diefstalien gepleegd, waarvan men den da der of daders tot heden niet heeft kunnen opsporen. Er zijn een aantal aangeteekende brieven met allerlei geldbedragen tijdens de ver- zending van de eene naar de andere plaats gestolen, terwijl het een enkele maal zelfs is voorgekomen, dat de dader een andere enveloppe om een brief deed, nadat hij zich eerst het geld had toegeigend. Wekenlang is de politie van het bureau aan de Warmoesstraat te Amsterdam met het onderzoek in deze diefstallen bezig ge weest en daarbij zijn herhaaldelijk post ambtenaren en personeel van de Ned. Spoorwegen gehoord. Het is voor de re cherche natuurlijk buitengewoon moeilijk uit te maken waar de dieven hun slag heb ben geslagen. Het zijn voor het meeren- deel betrekelij k kleine bedragen, die de onbekende daders hebben gestolen, doch het spreekt vanzelf, dat de directie der Pos terijen en de politie alle pogingen in het werk stellen om de dieven op te sporen. "Het personeel der P.T.T. is reeds zoo dik wijls verhoord en gefouilleerd, dat de men- schen er hoogst ontevreden over zijn ge worden, aldus meldt de „Tel." MAKELAAR IN ARREST. De gemeente-politie van Middelburg heeft een ongeveer vijftigjarigen makelaar in assurantiën, K. L. J. in arrest gesteld. J. heeft jaren lang voor Zeeland verschillen de firma's vertegenwoordigd en was thans voornamelijk makelaar in assurantiën. Het schijnt, dat hij er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan onregel matigheden als makelaar en als vertegen woordiger van verschillende assurantie maatschappij en EEN HANDIGE KOOPMAN STEEKT „OOME JAN" IN DE KLEEREN- De politie te Amsterdam heeft dézer da gen een eigenaardige zaak in onderzoek ge kregen. Een groot aantal nieuwe costuums werd bij tal van banken van leening aangetrof fen. De financieele omstandigheden van den man, die deze costuums beleende, wa ren niet van dien aard, dat hij zich de luxe kon veroorloven zooveel pakken te koopen. Daarom achtte men de veronderstelling, dat de man den grooten voorraad kleeren zou hebben gestolen, de meest juiste. Bij alle banken werden de costuums in beslag genomen en de vermoedelijke dief werd, naar de „Telegraaf" meldt, in arrest gesteld. Heel spoedig kwam de politie tot de ont dekking, dat de man volkomen onschuldig was, doch goede zaken had gedaan met de banken van leening, die hem méér voor de costuums betaalden, dat hij er voor had uit gegeven. Op den uitverkoop van een groot aantal magazijnen kocht hij voor uitverkoopprij zen allerlei kleeding, liep er regelrecht mee naar Oome Jan, waar de beambten de waarde soms belangrijk hooger taxeerden en hem dit geld uitbetaalden. Hij was bij verschillende magazijnen een geziene klant, een beste kant, die de win keliers flink van hun voorraden afhielp en Oome Jan er mee opknapte. En die was er ongetwijfeld ook zeer tevreden mee. Maar de handige koopman liet het niet bij de winst, die hij zoo gemakkelijk ver diende. Hij verkocht de beleeningsbriefjes dikwijls voor allerlei bedragen, waardoor zijn verdiensten nog grooter werden. En zij die de beleeningsbriefjes kochten waren eveneens gelukkig met de naar hun gedachten voordeelige „koopjes". HONDESTAART ALS VJSCHAAS. Hoe een bewoner van Giethoorn een snoek ving. Te Giethoorn, waar veel verkeer nog te water geschiedt met punters, voer een in gezetene met zijn boot door de Dwars- gracht, terwijl zijn hond op de achter plecht lustig zat te kwispelstaarten. Het punt van den staart sleepte door het wa ter. Eensklaps begon het dier te janken, meldt „De Tijd". Het stelde pogingen in het werk om van zijn plaats te komen, maar dat lukte niet, want er was iets, dat het hardnekkig vasthield. Toen de Giethoorner zich op de hoogte stelde van de toedracht, bleek, dat de geheimzinnige machten, die hier aan het werk waren, werden ontwik keld door een forschen snoek, die dep hon- denstaart blijkbaar voor een hengel had aangezien, althans het puntje er van voor een levend stukje aas, waarin het dier zich had vastgebeten. De baas greep onmiddellijk in, en toen de hond van zijn belager bevrijd was, had hij een flinken snoek gevangen, op een niet alledaagsche, ongetwijfeld, origineele ma- Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur, W. H. van der Nat, Witte Ro zenstraat 40a, Leiden. Bij het opruimen van een kast echt vacantie werk je vond ik weer eens een oud pakket partijen terug. En natuurlijk heb ik verschillende ervan nog eens nage speeld en dat doet even goed als 't nog eens doorbladeren van onze schriftjes uit de eerste klas, wanneer men de Lagere School verlaten heeft. Een paar partijtjes volgen hier. Men beoordeele hen naar genoemde omstandigheden. Gespeeld in een match tusschen tiental len van Emtegeës (H.B.S. schaakclub) en oe Leidsche Volksschaakclub (thans „Phi- lidor"), op 17 April 1923. Wit: Th. Segaar. Zwart: W. H. van der Nat. Fransche verdediging. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pblc3 c7c5 De Marshall-variant, waarbij zwart op een snelle ontwikkeling zijner officieren aanstuurt. 4. d4xc5 d5d4! Waarmee zwart een klein openingsvoor deel heeft behaald. Wit had beter 4. e4xd5, e6xd5; 5. Lfl b5f kunnen spelen. 5. Pc3e2 5. Pc3e2 Niet bepaald een prettige plaats voor het paard. Op 5. Pa4, niet Lxc5 Pxc5, Da5f wegens c3, Dxc5 (op dxc3 volgt b4!, Dxb4 Fd3) cxd4 met pion winst. Maar na 5. Pa4 gewoon Pf6 en Le7, 00 enz. 5Pb8c6 6. f2—f4 Wit wil é6e5 voorkomen. 6Lf8xc5 7. Pgl—f3 Pg8—f6 8. Pe2g3 Pf6g4 Dreigt d4d3 en Pf2 met winst der kwa liteit. Beter echter was 00. 9. Lfl—d3 Dd8—a5t Als men jong is, heeft men geen tijd voor r'ïstige ontwikkeling, maar valt men aan! 10. Lel—d2 Lc5b4 11. 0—0 Lb4xd2 12. Pf3d2 Pg4e3 Dit was de uiteindelijke bedoeling. Beter was daarom 12. Dxd2 geweest, ofschoon wit dan Dxd2. Pxd2, Pe3. Tel, Pb4 te vree zen had. 13. Pd2c4 Dwingt tot de volgende ruil, die ten slotte in zwarts voordeel uitloopt. 13Pe3xdl 14. Pc4xa5 Pdl—e3 Kwaliteits winst is onvermijdelijk. Maar toch kiest mijn tegenstander nog een kans rijke afwikkeling. 15. Ld3—b5 Pe3xfl 16. Pa5xc6 A BCDE F G H Men zie nu A. Pflxg3; 17. Pxd4f en hxg3; B. b7xc6?; 17. Lb5xc6f, Lc8d7; 18. Lc6xa8, Pflxg3; 19. h2xg3 met pionwinst voor wit. 16Lc8d7 17. Pc6xd4 Ld7xb5 18. Pd4xb5 Pflx93 Hier had wit nu maar met kwaliteitsver lies tevreden moeten zijn en h2xg3 spelen, vooral.ook_ omdat het paard op b5 sterk staat. Maar er volgde: 19. Pb5c7f Ke8d7 20. Pc7xa8 Pg3—e2f Waarom niet Pxe4 kan ik me na ruim 15 jaar niet meer herinneren. Of was 't om wit ook nog een geïsoleerde e-pion te be zorgen? 21. Kgl—f2 Pe2xf4 22. Tal—dl Kd7c6 23. e4e5 Th8xa8 en na nog eenige zetten, gaf wit op. Grünfeld-verdediging. Gespeeld op 3 Feljruari 1925 in een wed strijd tusschen tientallen van het Leidsch Schaakgenootschap en het Haagsche Di- cendo-Discimus. Wit: Ir. van der Veen. Zwart: W. H. van der Nat. 1. Pgl—f3 Pg8—f6 2. c2c4 g7g6 3. d2d4 Lf8—g7 4. Pbl—c3 d7d5 Langs andere volgorde is het tot de Grünfeld-verdediging gekomen. De zet d5 dient dan om verbreeding van het centrum met e2e4 te verhinderen. 5. c4xd5 Pf6xd5 6. Ddlb3 Speelt wit hier e2e4 dan volgt Pxc3 bxc3, c7c5 met goed spel. 6Pd5xc3 7. b2xc3 Pb8d7 8. e2e3 b7b6 9. g2—g3 Lc8b7 10. Lfl—g2 e7—e6 11. 0—0 Hier had Lela3 de zet geweest, die zwart de rochade had belemmerd. 110—0 12.Lel—a3 Nu heeft deze zet veel minder effect. 13Tf8e8 14. Tal—dl Dd8—f6 Met de bedoeling e5 te spelen en aldus eenig tegenspel te krijgen. Ik rekende op Ph4 maar tot mijn verrassing volgde: 15. Pf3e5 waarna ik minstens een pion kon winnen, doch 't geluk was mij en er volgde méér: 15Lb7xg2 Nu had wit Kxg2 moeten laten volgen, waarna Pd7xe5, d4xe5, Df6xe5 zwart een vrijwel gewonnen spel had opgeleverd. Maar. 16. Pe5xd7 Df6—f3 en 't mat op g2 is niet meer te dekken! Uit een wedstrijd van „Philidor" 1925. Wit: W. H. van der Nat. Zwart: P. J. van der Zeeuw. Geweigerd Damegambiet. 1. d2d4 d7d5 2. c2— e7— 3. Pbl—c3 Lf8e7 Een, in verband met de volgende zetten onbelangrijke zetverwisseling. 4. Pgl—f3 Pg8—f6 5. Lel—g5 Pb8d7 6. e2e3 c7c6 7. Ddl—c2 h7—h.6 8. Lg5h4 d5xc4 Beter was hier 00, om op Lfld3 pas te ruilen en zoo een tempo te winnen. 9. Lflxc4 Pd7—b6 10. Lc4d3 Pb6d5 11. Pf3—e5 Niet goed, want nu kon zwart met Pb4 de sterke witte looper ruilen. Maar zwart maakt i.pi. een fout: 11Pf6—h5 12. Ld3—g6! A BCDE FG H De looper (g6)kan niet genomen worden wegens (fg6x) Dxg6f en Df7 mat. Het beste was nu nog Lxh4. 12: 13. Lg6xf7t 14. Lf7xh5 15. Pe5—g6f 16. Lh4xe7 Niet Pxe7 v/egens g7g5. 16 Pd5—f6 Ke8—f8 Pf6xh5 Kf8-J-f7 17. Pc3—e4 Dreigt Pd6t en Pxe8 17. Kf7—g! Op Kxg6? volgde Pd6 mat! 18. Pe4q6 De8—d7 19. Dc2c5 b7b6? 20. Dc5xh5 zwart geeft op. Zonder deze blunder was 't toch reeds hopeloos voor zwart. A BCDE EG H Uit een partij Eugert-Van Nüss, Dussel- dorf '34. Wit speelt en wint de zwarte dame. Oplossing: Pf6—g4f, hxg4; Talhlf enz. HET FEEST DER KRUISHEEREN TE UDEN. De kerkelijke plechtigheden bij gele genheid van het derde eeuwfeest der ves tiging van de Kruisheeren te Uden en van de kroning van O. L. Vrouw ter Lin de worden Donderdag 11 Augustus inge zet met een H. Mis met pontificale assis tentie van den Doorluchtigsten en Hoog- waardigsten Heer Mgr. W. van Dinther, magister-generaal der orde van het H. Kruis. Zondagavond 14 Augustus heeft de plech tige ontvangst plaats van Z. H. Ecx. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogen bosch. Daarna wordt het miraculeuze beeld je van 'O. L. Vrouw door den bisschop in een kleine processie naar de Groote Kerk overgebracht. Maandag 15 Augustus celebreert Mgr. Diepen in de parochiekerk een pontificale hoogmis, waarna Z. H. Exc. het beeldje met goud zal kronen. Des middags wordt'de feestpredicatie ge houden en vervolgens wordt er weer een kleine processie geformeerd, waarin Mgr. Diepen het gekroonde beeldje naar de Kruisheerenkerk zal terugvoeren. „Msb." Vraag: Ik ben inwoner van Zoeterwou- de en sta met mijn consumptietent in de- gemeente Alphen in welke gemeente moet ik nu bestaan voor de Warenwet. Hoeveel moet mijn omzet per week zijn om in de Warenwet aangeslagen te worden. Antwoord: Wij hebben U reeds ge antwoord, doch herhalen thans, dat be taald moet wórden aan het gemeentebe stuur, waar het bedrijf gevestigd is. Het minimum-tarief bedraagt 1.zonder dat een minimum omzet wordt genoemd, waarbij men niet zou behoeven te betalen. Vraag: Kunt u mij opgeven den mooi- sten en kortsten weg per fiets van Zoeter- woude naar Achthuizen? Hoevee! kilome ter en welke pontveren moeten wij over? Antwoord: Zoeterwoude, Zegwaard, Bergschenhoek, Rotterdam, Charlois, Rhoon Spijkenisse, Hellevoetsluis, Middelharnis, Achthuizen. Veren bij Charlois en van Hellevoetsluis naar Middelharnis. Afstand 72.8 km. V r aa g Wat is de - kortste weg van Bovenkerk naar Honselersdijk en hoeveel kilometer? Antwoord: Bovenkerk, richting Hoofddorp, nieuwe weg naar Den Haag, Loosduinen, Honselersdijk, 64 km. Vraag: Kunt U mij de route opgeven per fiets van Oldenzaal naar Woerden? Hoeveel km. m. is dit? Antwoord: Oldenzaal, Hengoio, Del den, Goor, Holten, Bathmen, Colmschate, Deventer, Tesuge, Apeldoorn, Millingen, Voorthuizen, Hoevelaken, Amersfoort, Soes- terberg. de Bilt, Utrecht, Woerden. 147.4 kilometer. Vraag: Hoe kan ik per fiets de reis maken van Bleiswijk naar Wamel (bij Nij megen)? Antwoord: Bleiswijk, Gouda, Haas trecht, Viist, Polsbroek, Benschop, langs den nieuwen weg naar Beesd, Geldermal- sen, Tiel, Wamel. 193. In de aanvang van de rechtszitting begon het al met een aardig te spannen. De rechters zeiden dat het een schandaal was, dat grootmoeder als rat had rondgeloo- pen en ze vroegen of dat een voorbeeld voor de kinderen 194. Eerst werd Langelot als getuige gehoord. Daar hij de belangrijkste getuige was, hing een der rechters heele- maal over de tafel heen om hem beter te kunnen verstaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10