Aan de grens van Mandsjoekwo DE SPAANSCHE BURGEROORLOG LUCHTVAART BUITENLAND KERKNIEUWS Wilt U iets weten? FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. De berichten, welke worden ontvangen over het grensincident in het Verre Oos ten blijven met elkander in tegenspraak. De telegrammen uit Tokio melden alle, dat de Russische troepen hebben aangevallen en met zware verliezen zijn teruggeslagen, terwijl volgens de telegrammen uit Mos kou de Japanneezen getracht hebben Sov jet-gebied te betreden en de Russische troepen, die defensief optraden, hen terug wierpen, hun groote verliezen toebrach ten, doch niet verder gingen dan de Rus sische grens. Zoo wordt thans weer van officieele Ja- pansche zijde medegedeeld, dat Sovjet- Russische artillerie, welke opgesteld staat ten Oosten van de Tumenrivier, de dorpen Kojo en Sozan aan de grens van Noord- Korea heeft gebombardeerd. Japansche waarnemers hebben gezien dat groote hoeveelheden vechtwagens en zware artillerie van de Russen op weg zijn naar de eerste linies uit Novokiefsk. Veracheidene Sovjet-Russische vliegtui gen hebben op groote hoogte boven het grensgebied gevlogen, zonder evenwel over te gaan tot het werpen van bommen. WAT MEN ERVAN ZEGT. Japansche persbeschouwingen. De toestand tusschen Japan en de Sovjet- Unie is nog rustig, in zijn geheel gezien, ondanks het grensincident, aldus merkt de „Kokoemin Sjimboen" op. Het Japansche blad verklaart echter, dat de nieuwe grens- moeilijkheden iedere poging om de toe komstige ontwikeling daarvan te voorspel len, tarten. Voortgaande steunt het blad de politiek der Japansche regeering, die streeft naar niet uitbreiden en niet ver ergeren van het grensgeschil, doch spreekt de meening uit, dat de verdere ontwikke ling afhangt van de houding der Sovjet- Unie, die naar de meening van waarne mers, niet alleen in Japan, maar ook in het buitenland, een nieuw grensgeschil aan Japan opdringt in een poging de Ja pansche militaire actie in China te belem meren. De indruk te Berlijn. Duitsche politieke kringen betoonen zich zeer gereserveerd in hun oordeel over het conflict tusschen Japan en Sovjet-Rusland. Men wijst er te Berlijn of), dat de berich ten, welke ontvangen worden, vaak te zeer gewijzigd en te weinig betrouwbaar zijn, om een behoorlijk oordeel te vormen over den toestand aan de Sovjet-Russische Mandsjoerijsche grens. Men hoopt, dat de vrede zal kunnen worden gehandhaafd en dat de diplomatie ke betrekkingen niet zullen worden on derbroken. De Duitsche pers ruimt een groote plaats in aan de berichten uit Japansche bron, doch onthoudt zich van iedere voorspelling. Zij stelt zich tevreden met het betoog, dat niemand ter wereld belang kan hebben bij een openlijk conflict tusschen twee groote mogendheden. De Duitsche bladen, trouw aan de Duitsch Japansche overeenkomst, schuiven na tuurlijk alle verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige verwikkelingen op Sovjet- Rusland. De meening van de Britsche Pers. De „Daily Express" schrijft in ver band met de incidenten aan de grens tus schen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo, dat in diplomatieke kringen in Londen de theo rie geloof vindt, dat het plaatselijke Japan sche commando weloverwogen den aanval heeft georganiseerd, teneinde hun aanvra gen om versterkingen te kunnen rechtvaar digen. Volgens te Londen ontvangen inlich tingen waren de Russen in de verdediging. Dit is dus in tegenspraak met de veronder stelling, dat de Russen zouden hebben aan gevallen. Reeds, eenigpn tijd vragen de militaire autoriteiten in Mandsjoekwo om verster king, om het hoofd te kunnen bieden aan het Sovjetgevaar en men is geneigd om aan te nemen, dat zij de incidenten hebben uit gelokt om dit verzoek te rechtvaardigen. Wat er ook van zij, men gelooft op Whi tehall niet, dat dit zal leiden tot een oor log. De ontwikkeling van den toestand wordt evenwel nauwkeurig gadegeslagen. JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP HANKAU. Volgens door Domei ontvangen berich ten van een niet genoemde Japansche lucht basis hebben Japansche marinevliegtuigen gistermorgen om tien uur „een bezoek ge bracht" aan Hankau, waarbij zij 37 Chi- neesche militaire vliegtuigen hebben neer geschoten tijdens een groot luchtgevecht boven Hankau. Volgens nadere berichten hebben de Ja pansche marine-vliegtuigen ook zwaar de Chineesche luchtbasis, het arsenaal en de luchtafweerbatterijen, benevens andere militaire inrichtingen, bestookt en hun groote schade toegebracht. Deze luchtaanval was de zwaarste se dert 29 April, toen de Japansche marine toestellen op den verjaardag van den kei zer een raid op Hankau hadden onderno men en 51 Chineesche vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neerhaalden. Uit Hankau wordt gemeld, dat een zwa re Japansche bommenwerper en elf Japan sche jachttoestellen zijn neergehaald. Voorts werd, volgens het Chineesche Te legraaf agentschap, een duchtgevecht gele verd door Chineesche jachttoestellen boven de Zuidelijke buitenwijken van Woetsjang, tegenover Hankau. De Japansche machi nes vluchtten en de Chineesche toestellen schoten er ten slotte twaalf neer. De aan vallende Japansche luchtstrijdkrachten vormden een geweldige luchtvloot, bestaan de uit vijftig jachttoestellen en achttien bommenwerpers. Sléchts twee-en-twintig dezer machines slaagden er echter in, door te dringen tot de luchtafweerzone van Han- kap, nl. negen bommenwerpers en dertien jachttoestellen. DE STRIJD AAN DE EBRO. Mededeelingen van regeeeringszijde. In een officieel communiqué van de link- sche regeering wordt mededegedeeld, dat de aanvallen van de rechtschen aan de Ebro zijn teruggeslagen. De vijand leed zware verliezen zonder een ruim terrein te winnen. Het leger van de regeering is in den sector Guadalaviar opgerukt en heeft Alto de Las Hoces, La Esquilada, Vertice Canada, Alto Delmoro en Cerro Norte be zet. Voorts wordt nog uit Madrid gemeld: De operaties van de regeeringstroepen in de Sierra Albarracin worden met succes voortgezet. De afdeelingen, welke in het Westen opruken, hebben na het overtrek ken van de Guadalavair den vijand geen tijd gelaten zich te verzamelen, zij rukten nog vier kilometer op en bezetten het dorp Devillar Delcobo. In den sector Frias be reikten de regeeringstroepen den weg van Albarracin naar Royuela. De rechtschen bo den hier hardneklcigen tegestand. In het centrum van het front zijn een aantal ver sterkingen genomen, welke onneembaar schenen. Het offensief van de regeeringstroepen heeft de troepen van Franco genoodzaakt een groote hoeveelheid vliegtuigen aan an dere deelen van het front te onttrekken. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van de luchtbasis Saint Jan d'Angely is bij het neerstrijken op het water, gisteravond om half twaalf, omge slagen. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. VLIEGEND NEDERLAND. Duizend passagiers op één dag de lucht in. Men kan zeggen, zoo schrijft men ons, dat het Nederlandsche volk dit jaar voor het eerst het eigen land bevliegt. In vorige zomers werd wel eens een aardig vervoers cijfer geboekt, maar in deze dagen vliegen de Nederlanders bij honderden dagelijks over het eigen land. Vooral Texel, de Zee- landlijn en de nieuwe verbinding met Leeuwarden zijn in trek. Op deze lijnen moeten geregeld grootere toestellen en extra vliegtuigen worden in gezet om het overstelpende aanbod te kun nen verwerken. Zaterdag jl. werd het hoog ste totaal in de geschiedenis der Neder landsche burgerluchtvaart bereikt: 576 luchtreizigers op één dag in eigen land. Hiervan reisden dan 223 op de Zeeland- lijn, 148 vén of naar Texel en 125 op den dienst AmsterdamLeeuwardenGronin gen. Zoo druk is het nog nooit geweest en het merkwaardige feit doet zich voor, dat in een land, zoo klein in oppervlakte als Ne derland, een zoo intensief luchtnet wordt onderhouden. Dit kent zijns gelijke niet in de andere luchtvaartgezinde staten en volkeren. Hoezeer het luchtverkeer in ons land is ingeburgerd, bewijst wel dat alleen op de Zeelandlijn op dezen Zaterdag zes zuige lingen meevlogen. Het was dezen dag overigens hoogtijdag voor het geheele K. L. M.-verkeer. Schre ven wij enkele weken geleden nog, dat het vervoersrecord van bijna 900 passagiers op een dag was behaald, thans vermelden de passagierslijsten een totaal van 1076, een cijfer dat met groote letters in de kronie ken van de K. L. M. neergeschreven dient te worden. Al deze passagiers reisden bin nen de Europeesche grenzen. Van dit ver keer nam Londen het leeuwenaandeel met een kleine 150, gevolgd door Scandinavië met ruim 100 en de Blauwe Donau express met bijna 100. DUITSCHLAND NIEUW DUITSCH TESTAMENTEN- RECHT. Wat is in strijd met het gezonde volksgevoel? De rijksregeering heeft een wet op het stellen van testamenten en erf contracten uitgevaardigd. Bij deze nieuwe wet wordt de opstelling van testamenten vergemak kelijkt. Tevens wordt er zorg voor gedra gen, dat deze vergemakkelijking niet door een kwaadwilligen erflater wordt mis bruikt. Volgens de wet is een testamentaire be paling nietig, wanneer zij in groven tegen spraak is met een gezond volksgevoel en inbreuk maakt op de overwegingen, die een van zijn verantwoordelijkheid bewuste erflater in acht moet nemen jegens fami lie en volksgemeenschap. Hieronder vallen bijv. de volgende geval len: toewijzing van een erfenis, op een wijze waardoor de familie benadeeld wordt, aan een persoon, waarmede de erf later in onzedelijke betrekkingen heeft ge staan, zakelijk niet gerechtvaardigde toe wijzing van familieherinneringen, familie sieraden e.d. aan vreemden, toewijzing van stukken van waarde aan een staats- vijandige organisatie, aanstelling van een Jood tot erfgenaam van een erflater van Duitsohen bloede met passeeren van naaste Arische verwanten. Nietig is voorts een testament, voor zoover een ander den erf later door gebruikmaking van zyn doods nood daarop invloed heeft uitgeoefend. In de motiveering van de wet wordt in ver is gekomen, zal volgens de nieuwe wet nie- gekomen, dat godsdienstbedienaars met miskenning van hun ware plichten invloed hebben uitgeoefend op een erflater aan het sterfbed, met gebruikmaking van den angst van den stervende, om een legaat ten gunste van hun na staande inrichtingen te verkrijgen. Een zoodanig optreden kan niet goedgekeurd worden. Een bepaling in een testament, die op deze wijze tot stand is gekomen zal volgens de nieuwe wet nie tig zijn. TERECHTGESTELD. Hedenochtend is Wilhelm Kaschel, die door den krijgsraad ter dood was veroor deeld wegens hét verraden van militaire ge heimen aan het buitenland, terechtgesteld. TSJECHO SLOWAKIJE Runciman aangekomen VRIEND VAN ALLEN, VIJAND VAN NIEMAND. Verklaring voor de pers. Lord Runciman, de Engelsche bemidde laar in de Sudentenduitsche kwestie, is gistermiddag te Praag aangekomen. Ruciman werd verwelkomd door den chef van het protocol, den chef van het Kabinet van den premier, den chef van het Kabinet van den minister van Buitenland- 6che Zaken en door vertegenwoordigers can den burgemeester, terwijl Kundt, de voorzitter van de parlementaire club der Sudetenduitsche partij en Sebekowsky een ander vooraanstaand lid van deze par tij eveneens bij de begroeting aanwezig waren. Gistermiddag om zes uur heeft Runci man in zijn hotel de journalisten en spe ciale correspondenten ontvangen. In het Engelsch las hij hun een geschreven ver klaring voor, waarin hij zegt: „Allereerst ben ik een rechtzetting ver schuldigd. Ik heb niet zelf gevraagd -den taak, die mij hier wacht, te mogen vervul len. Ik heb daartoe nooit den wensch uit gesproken. Maar voor mijn vertrek uit Londen zijn de Sudetenduitschers en de Tsjecho-Slowaaksche regeering het er over eens geworden, dat ik hierheen zou komen. Ik moet hen beiden dank zeggen voor de goede, mij bereide ontvangst. Ik ben veertig jaar in de politiek werk zaam geweest. In den loop van die lange periode heb ik begrepen, dat een perma nente vrede slechts verzekerd kan worden door wederzijdsche concessies. Ik 'ben een vriend voor allen en een vijand van niemand". Vervolgens deed Runciman een beroep op de pers om hem haar steun te verleenen bij den zwaren taak, die hem wacht. Run ciman wisselde nog eenige woorden met de journalisten, maar weigerde iets aan zijn verklaring toe te voegen. Berlijn verwacht er niet veel resultaat van. De zending van lord Runciman naar Praag wordt te Berlijn steeds meer be schouwd als een onderneming, welke tot mislukking is gedoemd. Onder het op schrift: „Runciman tusschen twee werel den" schrijft de „Allgemeine Zeitung", dat de Sudetenduitschers pas voldaan zullen zijn, wanneer zij de erkenning van hun volksgroep zullen hebben verkregen. De erkenning, dat deze groep in staat is zich zelf te besturen, laat geen plaats meer voor de ideologie van een Tsjechischen nationa- len staat. Doch alleen die verandering zal den vrede en de orde kunnen verzekeren, welke men van de zending van Runciman verwacht. Dat karakteriseert er ook de moeilijkheden van. In Engeland denkt men, dat Runciman een compromis zal moeten vinden. DE TSJECHISCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Duitsche persstemmen. In verband met het gisteren berichte vliegen van Tsjechische vliegtuigen boven Duitsch gebied schrijft de Berliner Lokal- anzeeiger o.a.: Tsjecho-Slowakije toont met zijn nieu we provocatie, dat het aan alle verzoenings pogingen lak heeft en voornemens is de rol van agent provocateur tegenover den Europeeschen vrede voort te spelen. Duitschland protesteert in den scherpsten vorm tegen de brutale manier der Tsjechen om het Duitsdie geduld steeds weer op de proef te stellen. De bladen wijzen er verder op, dat dit gebeurd is juist op den dag, waarop Run ciman in Praag is aangekomen, zoodat hij een indrukwekkend aanschouwelijk on derricht heeft kunnen krijgen van de wer kelijkheid, die hij wil zoeken. ITALIË ITALIë'S SCHOLEN GESLOTEN VOOR BBUITENLANDSCHE JODEN. Ook al wonen zij in Italië. Met ingang van het nieuwe schooljaar 19381939 is op de Italiaansche onderwijs inrichtingen van eiken aard de toelating van buitenlandsche Joodsche leerlingen verboden. Dit geldt ook voor buitenlandsche Joden, die zich in Italië gevestigd hebben. De Fransche bladen hebben berichten gepubliceerd omtrent anti-Joodsche agita tie op de Italiaansche scholen, waar kinde ren hun Joodsche medeleerlingen toege schreeuwd zouden hebben: Jullie bent geen Italianen. Het Italiaansche persagentschap Stefani wijst thans bij wijze van dementi op de opmerkingen in de Italiaansche bladen, dat sedert de eerste'dagen in Juli alle scholen gesloten zijn en de kinderen met vacantie. PALESTINA DEELINGSCOMMISSIE KEERT TERUG. De Arabieren werkten niet mee. Na zes maanden den toestand in het land zelf te hebben bestudeerd, is de commissie, welke belast is met het uitwerken van de verdeeling van Palestina, gisteren naar En geland teruggekeerd. De „Times" wijdt naar aanleiding van dit feit een beschouwing aan de Palestijn- sche kwestie. Toen de commissie op haar plaats van bestemming aankwam, broeide er al wat. Bij haar vertrek sloegen de vlam men hoog uit en was inmiddels het heftigste conflict sinds de bezetting door Engeland uitgebroken. Na haar komst op 27 April, zonder de statie, die de intrede van de haar vooraf gaande koninklijke commissie kenmerkte, besteedde de commissie de eerste weken van haar verblijf aan een reis door het }and. Daarna kwamen sir John Woodhead en zijn drie medeleden regelmatig te Je rusalem bijeen, gewoonlijk twee maal per dag. De getuigen, die voor hen verschenen, konden zelve beslissen, of zij in het open baar dan wel met gesloten deuren gehoord wenschten te worden. Daar de meesten aan het laatste de oorkeur gaven, is tot dusver onbekend gebleven welk materiaal aan de enquêteur voorgelegd is. Omtrent den vermoedelijken irihoud van hun rap port kan men zich derhalve in het geheel geen denkbeeld vormen. Het heeft de bijzondere aandacht getrok ken, dat de commissie zich zoo streng aan haar opdracht gehouden heeft. Deze luiddt aanbevelingen te verstrekken voor de grenzen van het Joodsche en het Arabi sche gebied benevens van de enclaves, die definitief of tijdelijk onder Britsch bewind zouden moeten blijven en een onderzoek in te stellen nopens de economische en financieele kwesties, die bij een verdee ling betrokken zijn en ten aanzien waar van beslissingen genomen zullen moeten worden. De commissie heeft dit aldus uitgelegd, dat zij zich althans officieel moest beper ken tot de gedetailleerde uitwerking van een verdeelingsplan min of meer in den geest van de koninklijke commissie-Peel en zich niet in moest laten met mogelijke andere oplossingen dan verdeeling. Krachtens deze opdracht waren de Ara bieren de opvattingen toegedaan, dat zij geen inlichtingen behoorden te verstrekken daar zij tegen het beginsel der verdeeling gekant zijn. BRITSCH-INMË DE ONLUSTEN IN RANGOON. Nog steeds nieuwe slachtoffers. In verscheidene districten is het nog steeds onrustig en komen telkens nieuwe gevallen van plundering en moord voor. In Tharawaddy zijn twintig Indiërs ge dood en een gelijk aantal gewond. In totaal zijn thans tachtig dooden gevallen en drie honderd personen gewond. Te Yenangyaunge het in Britsche bezit zijnde Birmeesche petroleumcentrum, heeft de politie zich genoodzaakt gezien het vuur te openen, tengevolge waarvan twee Bir- manen gewond werden. Bij het daarop volgende gevecht vielen vijf dooden en vijftig gewonden. Aan de eigendommen der oliemaatschappijen is geen schade toe gebracht. Te Rangoon zelf is het rustig. Buitenlandsche berichten AUTOBUSONGELUK IN DUITSCHLAND. Een autobus met vyf-en-twintig inzit tenden is in de nabijheid van Wolfsbach in een sloot langs den weg geraakt en ge kanteld. Acht personen werden gewond, van wie drie ernstig. NOODWEER OP FORMOSA. In het Noorden van Formosa heeft een noodweer, bestaande uit feilen storm en regen, sedert Dinsdagmorgen ernstige scha de aangericht. Een telefonisch bericht uit Taihokoe meldt, dat acht-en-dertig huizen ingestort zijn, terwijl 215 huizen onder wa ter staan. Het spoorwegverkeer is ge stremd. BENOEMINGEN Bij de paters Montfortanen. De pater Provinciaal der Montfortanen heeft benoemd: voor de missie in den Belgischen Congo de paters J. Keulen, L. Bollen, Fr. Aelbers en Br. Ludovicus. Voor de missie van Porto-Amelia (Port O.-Afrika): de paters J. Menten en J. Bu- ner. Voor de missie van Nyasaland pa ter Fr. Timmermans. Voor Amadora (Portugal) pater P. Hijnen. Voorts tot leeraar te Schimmert: de paters C. van Leuven en J. Cloots; tè Kontich-Kazernen pater G. Snackers; tot assistent te Hoens- broek-Station pater J. Bosch; te Leenhof - Schaesberg pater J. Habraken. V'r a a g 1. Welk is de kortste weg van Leiden naar Oirschot? Hoeveel km.? 2. Welk is een korte en mooie weg van Oirschot naar Heerlen? Hoeveel km.? 3. En welke is een mooie en toch korte weg van Heerlen naar Langeweg; hoeveel km.? 4. Van Langeiveg naar Leiden; hoeveel km.? Antwoord: 1. Leiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Vreeswijk, Vianen, langs Meerkerk, Go- rinchem, Nieuwendijk, Geertruidenberg, Oosterhout, Dongen, Tilburg, Oirschot. 101.3 km. 2. Oorschot, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Maarheeze, Weert, Ittervoort, Echt, Susteren, Sittard, Amstenrade, Heerlen. 97.5 km. 3. Heerlen, zelfde weg terug tot Tilburg, daarna Rreda, Terheiden, Langeweg. 141.4 km. 4. Langeweg, Moerdijk, Dordrecht, Zwijn- drecht, Rijsoord, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, 69.6 km. DE VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET IN DE VACANTIE Nu in dezen vacantietijd zoo velen op reis gaan, kan het zijn nut hebben nog eens te herinneren aan enkele in ons land gelden de bepalingen betreffende de vasten- en onthoudingswet. In de jongste aflevering van „Het Schild" vinden we daarover, naar aanleiding van een gestelde vraag, de vol gende uiteenzetting: „Wanneer men op reis is en niet bij par ticulieren eet, dus b.v. in hotels of in den trein, dan is men ontslagen van de onthouij dingswet, de wet, die op bepaalde dagen het gebruik van vleesch verbiedt. Maar dit houdt niet in, dat men ook ontslagen is van de vastenwet, de wet die gebiedt op bepaalde dagen slechts eenmaal daags een vollen maaltijd te gebruiken enz. Per se, dus op zichzelf beschouwd, is iemand die op reis is, niet gedispenseerd in de vasten wet. Van de vastenwet kan men ontslagen zijn, o.a. door ziekte, zwakte, zwaren ar beid enz. Dit geit natuurlijk ook voor iemand die op reis is. Zou dus het reizen zwaar en vermoeiend zijn, dan is hij daar om van het vasten ontslagen. Maar m.i. zijn er pleizierreisjes, die nu niet zoo zwaar of vermoeiend zijn. Het hangt dus van de om standigheden af. Iemand die op reis van het vasten zou gedispenseerd zijn, zou dan ook meermalen per dag vleesch mogen gebrui ken op die dagen. Moet hij op reis wel vas ten, dan mag hij op vastendagen, die geen onthoudingsdagen zijn, ook maar eenmaal per dag vleesch gebruiken". Uitgesproken: Gorter, groentenhandelaar, Vijfhui zen, gem. Haarlemmermeer, Hoofdweg 41. cur. mr. J. H. Junge. M. Lijdesdorff, winkelier in heeren- confectie, Haarlem, Duinoordstraat 78; cur. mr. M. van Toulon van der Koog. J. Commissaris, koopman in gras, Heemstede, Cloosterweg 1; cur. mr. J. H. Junge, Haarlem. V ernietigd: D. H. Reinink, De Kaag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6