STADS (X) NIEUWS SPORT AGENDA H. Landstichting ELTAX 666 BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f"">1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? WARM De Bill seint: Verwachting: Matige tot zwakke N. O. tot O. wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, droog weer, later toenemende be wolking met toenemende onweerskansen, aanvankelijk zeer warm. Hoogste barometerst: 772.7 te Stockholm. Laagste barometerst.: 760.1 te Rennes. Het gebied van hocgen luchtdruk in het Noorden trok over Scandinavië en ligt thans in het Oostelijk Oostzeegebied. Over de Westzijde strekt het zich uit tot de zeeën Noordelijk van IJsland en reikt tot de Oostkust van Groenland. Het Oostelijke maximum is gescheiden van dat op den Oceaan door een strookvormig gebied van lagen luchtdruk, met Noord-West-Zuid- Oost gerichte as, dat over het Westen van Frankrijk tot de Golf van Lyon 'reikt. In dit gebied van lagen luchtdruk kwamen in den nacht aan beide zijden van het Kanaal onweders tot ontwikkeling. In de Balti- sche staten werd het koeler. De koelere luchtstroom in het Oostelijke Oostzeege bied bracht eenige afkoeling in Oost- Duitschland, waar onweersregens vielen. Het warmst was het hedenmorgen in de omgeving van Weenen en aan de Fransche Riviera. In onze omgeving was de tempe ratuur in den morgen iets hooger dan gis teren. In West-Duitschland kwamen in den nacht onjvcders voor en in den avond en nacht werden weerlicht en donder waar genomen langs onze Oostgrens. Het is te voorzien, dat het weer voorloonig nog zeer warm zal blij ver, met winden uit Noord-Oost tot Oost. De onweerskansen zullen ech ter tijdelijk gaan toenemen. LUCHTTEMPERATUUR. 28.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.18 uur tot Vrijdagmorgen 4.54 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 5 Aug. voorm. 10.40 en nam. 11.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 22.5 gr. C. Maan op 15.46 uur Donderdagmiddag. Maan onder 0.19 uur Vrijdagnacht. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanal Vilvoorde (België). Afstand tot het hok van den eersten prijs winnaar 130.23 K.M. In concours 65 dui ven, die om 7 uur in vrijheid werden ge steld met Zuid-Oostenwind. De eerste prijswinnende duif werd om 9 uur 1 min. 2 sec. geconstateerd en had met een ge middelde snelheid van 1076 m. per min. gevlogen. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 9 uur 16 min. 29 sec. De prijzen werden als Volgt be haald: J. Caspers, Stompwijk 1, 8, N. N. 2, B. Versteegen 3, 5, 11, G. A. v. Adri- chem 4, H. H. J. van Klaveren 6, 13. J. Verhoeven 7, 9, 10. G. Zwaan 12. Wedvlucht vanaf Dax (Fr.). Afstand tot het hok van den eersten prijswinnaar 1017.86 K.M. In vrijheid gesteld op Vrij dag 29 Juli om 13 uur met N. O. wind, die tijdens de vlucht om omgeloopen naar Zuid-West, werd de eerste vogel Zaterdag 30 Juli geconstateerd om 14 uur 32 min. 24 sec. Deze bereikte een gemiddelde snel heid van 915 meter per minuut. De laat ste prijswinnende duif werd geklokt om 16 uur 20 min. 18 sec. De prijzen werden als volgt behaald: J. Caspers, Stompwijk 1, G. Zwaan 2, N. N. 3, C. A. van Adrichem 4. De kampioenschappen oude duiven van Laroche Migennes tot en met Dax werden behaald door: J. Verhoeven met 145 p., G. A. v. Adrichem met 119 p., J. Caspers, Stompwijk met 116 p. DE VERONGELUKTE DIENST PLICHTIGE Met militair eerbetoon uitgeleide gedaan Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den dienstplichtige Bouvé van het 6e R. V. A., die Zondag l.L tengevolge van een enstig ongeluk is overleden, met mi litair eerbetoon uitgeleide gedaan vanaf het Academ. Ziekenhuis tot aan de ge meentegrens. Het eere-escorte bestond uit: een eere detachement bestaande uit 1 luitenant, 2\ onderofficieren, xorporaals en manschap pen en 4 trompetters; een vuurpeleton be staande uit 1 onderofficier en 12 korpo raals en manschappen; 12 soldaten deden dienst als drager en 4 soldaten als slippen- drager. Aan het graf te Rotterdam zal het Re giment vertegenwoordigd zijn door den kapitein J. F. M. Steenmetzer, 1 onderof ficier en 1 soldaat. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar Zuid-Limburg. Voer de excursie, welke de „Vereeni- ging van Mathesianen" af en toe houdt, is veraf nooit een bezwaar. Reeds werden meerdere malen buitenlandsche fabrieken en instellingen bezocht en zoo was dezer dagen Zuid-Limburg aan de beurt voor een bezoek der „Mathesianen". Op 1 en 2 Augustus werd een tweedaagsche ex cursie gehouden naar verschillende fa brieken en bezienswaardigheden van dit interessante eh toch altijd nog te weinig bekende en bezochte landsdeel. De per autobus heen en terug gemaakte reis was voor de ruim dertig deelnemers op zich zelf reeds een belangrijk num mer van het goed voorziene, maar toch niet overladen programma. Den eerste dag werd een bezoek gebracht aan de boven- grondsche werken van de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade, waarvan gezegd kan worden dat het het grootste en best geoutilleerde mijnbedrijf van Europa is. De gang van de mijnwerkers werd gevolgd vanaf zijn binnen komen in de mijn tot het oogenblik dat hij in de 660 meter die pe schacht afdaalt. Langs kleedzalen, sa nitaire inrichtingen, mijnlampmagazijn en noodzakelijke technische voorzieningen ging het tot aan de lift, waar het dave rende van de bovenkomende wagens, het inladen van de leege wagens en het ge lijkertijd uitduwen van de volle wagens, werd aanschouwd. Vandaar werd het ge- heele bovengrondsche bedrijf gevolgd, waaronder de groote gasfabriek een zeer belangrijke plaats inneemt. Op het vele vierkante kilometers groote terrein be vindt zich ook het modem ingerichte Stik stof bindingsbedrijf der Staatsmijnen, dat als een van zijn hoofdgrondstoffen en als een belangrijke drijfkracht het gas van de mijn „Maurits" betrekt. Door samendruk king en vloeibaarmaking (het was voor de Leidenaars een trotsche gedachte, dat de groote fabriekspraktijk hier op het wereldberoemde werk van het Leidsche koude-laboratorium voortgebouwd had!) werden waterstof en stikstof in zuiveren toestand bereid en bij 800 atmosferen en meerdere honderden graden hitte tot ver binding gebracht om zoo weer de grond stof ammoniak te leveren, waaruit de kunstmeststoffen worden samengesteld. Het was een tocht van uren lang door de kolossale bedrijven, waarbij het den door de directie aangewezen geleiders gelukte om toch eenige idee te geven van wat er hier gebeurt en omgaat. Na de rondgang in het rijk der techiek volgde die in het rijk der natuur en daar- ben werd het neusje van de zalm geno ten: een tocht langs Nederlandsch zuid grens. Door het Maasdal en over de heu vels ten zuidoosten van Maastricht ging het naar het Gulpdal, dat tot vlak aan de Belgische grens, bij het prachtig gelegen dorp Slenaken, werd gevolgd. Langs een van de mooiste hellingen van ons land ging het bergopwaarts naar Eperheide om vandaar in het Geuldal af te dalen. Op deze rit konden de deelnemers zich over tuigen, dat ook Nederland in den waren zin des woords „buitenlandsche uitzich ten*' kent; tot diep in België strekten zich de schitterende panorama's uit. De roem van het Geuldal is al wat meer in het noorden verbreid en de rit, welke op deze excursie verder werd gemaakt tot Val kenburg, was een demonstratie, dat die roem niet onverdiend is, Valkenburg straalde in de drukte van zijn zomersei zoen en hier werd een bezoek gebracht aan de Historische plek, de ruïne van het Kasteel van Valkenburg, welke sedert het vorige jaar opnieuw in de belangstelling staat door de daar gedane ontdekking der oude vluchtgangen uit de vroeg-middel- eeuwen. De excursisten, die gedurende de beide dagen vergezeld waren van ir. D. C. van Schaik, ontvingen van deze een persoonlijke uitlegging over de geschie denis van het Kasteel en over de door hem in 1937 verrichtte werkzaamheden voor het vrij leggen der oude vluchtgan gen. Zoowel op de resten van de oude rid derburcht als in vluchtgangen, waardoor eens de Valkenburgsche kasteelheeren trokken om hun belegeraars parten te spe len, konden de deelnemers onder den in druk komen van wat zich hier vroeger boven- en ondergronds heeft afgespeeld. Ook de Fluweelen Grot, een van de meest romantische mergelgrotten van Zuid-Lim burg waar eens de beruchte rooversbende der bokkenrijders huisde, waar in den Franschen tijd vluchtelingen verbleven en Valkenburgs pastoor in de sombere on derwereld leefde en een kapel had inge richt om zijn parochianen bij te staan, Werd bezocht; de oude vluchtgangen van het Kasteel vormen er één geheel mede. Op de tweede excursiedag was Maas tricht aan de beurt en stonden twee van zijn bekendheden op het programma: de SL Pietersberg en de aardewerkfabricatie. Allereerst werd de cementfabriek de „Enci" bezocht, waar de directie voor een leerzame rondgang had gezorgd. Over den St. Pietersberg werd een prachtige wan deling gemaakt, waarop ir. van Schaik een en ander over de onderaardsche gan genwereld en de geschiedenis van den berg vertelde. Ook hier werd de onder wereld bezocht; het noordelijk gangen stelsel van den St. Pietersberg, dat in de laatste jaren voor het vreemdelingenbe- zoek is opengesteld en waar dank zij de onderzoekingen van ir. van Schaik de gangen in al hun vormen en met him ge schiedkundige herinneringen een ver- nieude attractie vormen, werd door ir. van Schaik aan de deelnemers getoond en verklaard. Zij konden zich hierbij over tuigen, dat de St. Pietersberg nog lang niet „afgegraven" is zooals het wel eens heet, maar dat hier een van Maastricht's mooiste bezienswaardigheden blijkbaar al leen maar een tijdlang onderschat en mis kend is! De middag van den tweeden dag was gewijd aan een bezoek aan de bekende fabriek van Petrus Regout „De Spinx". Weinig zullen de deelnemers aan dezen tocht vermoed hebben wat aan de fabri catie van het dagelijks gehanteerde drink en eetgerei en aan die van sanitaire aar dewerk verbonden is; op de rondgang door dit reuzenbedrijf kregen ze er ech ter eenig idee van, al voelden ze, dat een volledig inzicht slechts te krijgen zou zijn door er minstens evenveel dagen aan te besteden als nu uren ter beschikking stonden. Aan het einde van deze excursie dankte de voorzitter den heer J. S. Gobel het eerst ir. van Schaik voor zijn groote me dewerking ons getoond. Voorts bracht hij een woord van dank aan den directeur van M. S. G., ir. van Dijk, die deze excur sie ook heeft medegemaakt. Verder sprak hij den wensch uit dat bij een volgende excursie het aantal deelnemers nog groo- ter zal mogen zijn. De „Mathesianen" zullen aan deze reis zeker een mooie en nuttige herinnering bewaren en den indruk hebben opgedaan dat in het Zuid-Limburgsche land nog voor weken lang aan excursie braak ligt. ANTIEKE WEEFGETOUWEN. In de stedelijke werkinrichting te Lei den, welke inrichting sinds eenigen tijd in beheer is overgegaan aan het Leger des Heils bevonden zich o.m. een tiental an tieke weefgetouwen. Eenige dezer getou wen dragen een jaartal, het oudste getouw Is gedateerd 1651, op andere weer komen de initialen van Leidsche fabrikanten voor, c.m. die van eenige nog bestaande Leidsche fabrieken. Deze getouwen werden in de achter ons liggende eeuwen door de Leid sche fabrikanten aan de inrichting geschon ken. Teneinde te voorkomen dat de laatste herinneringen aan Leidsche Textielindus trie in het grijze verleden naar elders zou den verhuizen, heett de directie der N.V. Koninklijke Nederlandsehe fabriek van Wollen dekens v/h J C. Zaalberg Zoon te Leiden thans deze weefgetouwen aan gekocht. Het ligt in de bedoeling de getou wen geheel te doen repareeren, daarna 2al in overleg met bevoegde instanties ge tracht worden de getouwen in een passen de omgeving te plaatsen. OEFENING HEILIG UUR. Hedenavond van half negen tot half tien vindt in de parochiekerk aan den Haag- weg de Oefening van het Heilig Uur tot Eerherstel aan het H. Hart plaats. Moge het bezoek, vooral van de leden van den Vriendenkring ter eere van het L Allerh. Sacrament groot zijn. SPELDJESDAG „SPEELTUIN WESTERKWARTIER". Ten bate van de Leidsche Speeltuinver- eeniging „Westerkwartier", aangesloten bij oe Leidsche Speeltuinfederatie, zal Zater dag 6 Augustus a.s. een speldjesdag wor den gehouden. De heer C. F. Lardu, voorzitter van de Speeltuinvereniging „Westerkwartier" zal Vrijdagavond 8.30 uur via de Radiodistri butie een opwekkend woord spreken, naar aanleiding van een ontmoeting van Gijs en Bram, afgewisseld door accordeonmu- ziek. Ook de secretaris van de vereeniging „Eerste hulp bij ongelukken" zal zijn mede werking verleen en. In het 10-jarig bestaan kon een mooie moderne speeltuin in „Het Haagwegkwar- tire" geopend worden. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7220. „Van der Vlugt Bros", Sassenheim, Teijlinger- laan 63. Het kweeken van en de binnen- en buitenlandsche handel in bloembollen, planten, gewassen, zaden en aanverwante artikelen in den uitgebeidsten zin. Af komstig uit Haarlem. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Onder begunstiging van mooi zomerweer is op Dinsdag 2 Augustus j.l. het jaarlijk- sehe uitstapje gemaakt met de kinderen van leden van bovengenoemde vereeniging en volwassenen. Het was nog vroeg in den morgen, toen een 12-tal groote touring-cars de buurt kwam binnenrijden, waar velen, gewekt door het hoorngeschal, een kijkje kwamen nemen naar den uittocht van 270 kinderen en ongeveer 100 volwassenen, die zich had den doen inschrijven om dezen uitgaansdag te maken. Te ruim 8 uur v.m. werd de tocht in de beste stemming aanvaard. Voorafgegaan boor de Leidsche motorpolitie werd ge reden van Leiden naar Rijnsburg, Katwijk aan Zee, langs het strand boulevard door de Zilk naar Haarlem en Bloemendaal. In Bloemendaal werd het Hertenkamp en het Kopje bezocht, waarna de kinderen werden onthaald op krentenbroodjes en limonade. Vervolgens werd de tocht ver der voortgezet naar Bergen. In Bergen in den tuin van het restaurant Duin-Vermaak hebben de kinderen onder leiding van hun geleiders(sters) zich kun nen vermaken aan verschillende toestellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Daar tusschen door werden aan de kinderen rijkelijk versnaperingen uitgedeeld, o.a. melk, limonade, snoep enz. Omstreeks 4 uur n.m werd vertrokken, en gereden vanaf Bergen, door Alkmaar, Zaandijk, Amsterdam, Haarlem, naar Groe- nendaal, aldaar werd eenige oogenblikken vretoeft, om de grooten en kleinen ge legenheid te geven hun ledenmaten wat uit te strekken. In Groenendaal werden de kinderen onthaald op broodjes en limonade, waar na te omstreeks 7.30 uur n.m. de terug tocht wer daanvaard naar Leiden, tusschen Groenendaal en Leiden werden de kinderen onthaald op chocolade. Een winkelier uit de buurt der Woning bouwvereniging Eensgezindheid, die on bekend wenscht te blijven, liet aan de volwassen dames, die den tocht mede maakten een doosje gevuld met fijne cho colade uitreiken, welke attentie eveneens zeer in den smaak viel. Namens alle dames welke de tocht heb- men medegemaakt, hartelijk dank aan den onbekenden gever. Omstreeks 8.30 uur n.m. werd Leiden bereikt en de vroolijke stemming bewees, dat door groot en klein volop waS genoten. Bij aankomst in de straten der Eensge zindheid was veel publiek aanwezig. Alles is in de beste orde verloopen, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de gelei ders (sters) en de keurige regeling door Leiden, door de Leidsche motorpolitie, waarvoor hier een woord van dank op zijn plaats is. Ook enkele leden van de E.H.B.O. die bereidwillig den tocht hebben medege maakt, hebben geen dienst van beteekenis behoeven te doen, wat gelukkig is, ook aan deze leden een woord van warme, dank. Het bestuur kan op dezen dag terug zien, met het voldane gevoel zoowel volwasse nen als kinderen een prettigen dag te heb ben bezorgd. Voor het examen Engelsch l.o. is te Utrecht geslaagd mej. A. H. van Halde ren. De heer H. P. A. van Bergen Henegou wen is geslaagd voor het Staatsexamen B. Voor het examen Duitsch 1. o. is geslaagd de heer H. Kriek. Gisteren slaagde voor het examen Fransch L.O. de heer G. H. v. Brussel, opgeleid door Mevr. Spijker, alhier. LEIDEN. Donderdag 89 uur n.m. Bureau-zitting R.K. Reclasseeringsvereeniging, H. Kerkgracht 32 (St. Vincentius- gebouw). De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Juli tot en met Vrijdag 5 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, teL 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8. Tel. 274. op Woensdag 10 Augustus met onze nieuwe touringcar Volw. fl. 2.75, kinderen tot 15 jaar fl. 2.— Vertrek o. 8 uur Beestenmarkt 65 Plaatsbespreken noodzakelijk Woensdagmiddag 3 Augustus werd een aantal werkloozen verrast met een gratis voorstelling, aangeboden door de Direc tie van het circus. Dit aanbod waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt was gedaan door de be moeiingen van den secretaris van den Centr. Bond van Werkmeesters en ander Cpzichthoudend Personeel. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat eenieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim,is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Gedupeerde badgasten te Katwijk a. Zee. Sinds eenige jaren werd den badgasten „gelegerd" aan 't strand ten Z. van 't Uit wateringskanaal oogluikend toegestaan, al daar vrij te baden, 'n Milde en zeer gewaar deerde toepassing van 'n raadsbesluit. Dit jaar echter, wordt de gem.-verordening streng toegepast en bedoelde badgasten worden daardoor gedwongen vóór en na *n bad 'n ware „woestijntocht" te onderne men naar en van 't stille strand! Daarom deze vraag: Waarom is de grens van het vrij en niet-vrij-baden aan 't Noorder- strand precies gesteld bij het Kanaal en niet 'n 100 meter ten Z. er van? De gemeen te Katwijk wil toch niet haar ingezetenen der omgeving N. Boulevard dupeeren, door dat er badgasten zullen zijn, die 't Zuider- strand gaan prefereeren, waar niet zoo'n hinderlijk opstakel de grens van vrij en niet-vrij-baden vormt? Laten we hopen, dat de gemeente Kat wijk 'n flink gedeelte harer jaarlijksche badgasten spoedig zal gerieven door 'n zui delijker grens vast te stellen of de beken de soepele toepassing te gedogen. U, geachte Redactie, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Een badgast. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De gemaskerde Ade laar (Bob Livingsto ne, William Farnum) Sensatie Wild-West lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur raatinée. Goedgekeurd Lido: Ali Baba gaat naar filmstad (Eddie Can tor). Anna Marie, de vijf de piloot (Annabel- la). Klucht Dramatisch lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: De Gentleman-Vage- bond (Paul Hörbi- ger, Hilde Kraal). Eva en Co. (Miriam Hopkins, Joël Mc. Crea). Komisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur Goedgekeurd v volwassenen Trianon: Een avontuur in ho tel „Excelsior" (Gus- tav Fröhlich, Tibor van Holmay). Jimmy erft één dol lar. (Madeleine Car roll, Francis Lede- Komisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: rer). Shall we dance (Fred Astaire, Ginger Ro gers). Hoogvliegers (Whee ler en Woolsey). Muz. dansfilm Comedie lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2