Een tweede aardbeienoogst DONDERDAG 4 AUGUSTUS 193» DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN TELEFOONKABEL BESCHADIGD Door een baggermolen. De baggermolen, welke sinds geruimen tijd. in den Rijn aan het malen is, heeft gisteren de telefoonkabel te pakken ge kregen en deze zoodanig beschadigd, dat de telefonische verbinding van een aantal aangeslotenen in de van Manderslopstraat en Raadhuisstraat werd verbroken. Door hetaanbrengen van een noodkabel zal ge tracht worden de verbinding voorloopig te hets tellen. ii Personalia. Voor het examen En- gelsch l.o. is geslaagd mej. N. de Bruijn. -Brandweer uitgerukt. Gisteravond is de brandweer uitgerukt naar „de Groene Weg", waar een hooiberg, staande,op het erf van den landbouwer S., wegens broei brandgevaar opleverde. „Hosanna". Het dameskoor van de Chr. zangver. „Hosanna" behaalde op het gehouden zangconcours te Leusden een V« prijs in de afd. uitmuntendheid met 332 punten. Geboren: Willem Comelis z. van G. Boon en A. M. Hogendoorn Catharina Elisabeth d. van Th. van Frankfoort en C. J. Krumpelman Helena Elisabeth Johanna d. van P. Dongelmans en E. de Korte Iefje Pieternella d. van A. Oost en P. J. Roest Wilhelmina Johanna Cornelia d. van P. C. Kempen en L. J. Vermeulen. Overleden: Petrus Johannes Wort- man, 15 dagen, overl. te Leiden Dora- thea van Leeuwen, 6 j., overl. te Leiden Arie van Wieringen 82 j., wedr. van Margje Oliemans. LEIMUIDEN Voetbal. Gisteren, Woensdag, speelde Leimuiden I een bekerwedstrijd op 't ter rein van de Wetering Boys tegen D. W. B. Er werd aardig gespeeld, doch uitblinkers waren er niet bij. Leimuiden was overwe gend sterker en won met 50. Ruststand 20. De opbrengst van dezen wedstrijd kwam -ten goede, evenals de speldjesver koop, aan het Groene Kruis te Oude Wete ring. De beker kwam nu in het bezit van Leimuiden en was door de overwinning van D. W. B. 't vorig jaar in het bezit van D. W. B. Door Dr. Bijl werd deze aan den .aanvoerder van „Leimuiden" overhandigd. Hij gunde hem deze ploeg' van harte, daar D. W. B. aan Leimuiden een lesje kon ne men. LEIDERDORP Werkloozen. Deze week staan bij het A-gentschap der Arbeidsbemiddeling 32 werkloozen ingeschreven, waarvan 18 steun- trekken. Gevestigd: K. Haijes en gezin, Mun- nikenweg 3a H. J. Slegtenhorst-van der Heide, Hoogm. weg 39 L. de Bruin, Hoofdstr. 44 L. Plaut en gezin, v. d. Valk Boumanv/eg 22 C. J. Kleijwegt en gez., Hoofdstraat 104e M. Th. Hooge- boom en gez., Berkenkade 20 D. Kloos en gez., Zijloordkade 9 A. van Maurik en gez., Zijldijk 8 J. F. Arends, Koning straat 49 G. J. Prooper, Groenendijk straat 5. Vertrokken* J. A. Smit' naar Noord- wijk, Hoofdstraat 70 M. Breebaart en gez. naar N.O. Indië, Makassar J. M. 349 T. Gijzenij en gez., naar Leiden, Waard 5 W. Chr. Smits en gez. naar Wormer, N.H. Pastorie D. van Loon en gez. naar N.O. Indië,Makassar J. M. Rijsdam-Koolmoes naar Alphen aan den Rijn, Hoorn 236 G. van der Vecht naar Voorschoten Hofweg 19 Jhr. W. H. van der Poll naar Schoonhoven, A. Bijlingsin- gel 34. Geboren: Wouter, z. v. M. Moraal en M. v. Winkel. Gehuwd: J. de Vries en J. M. Kool moes. TER AAR ACTIE KOUDE GROND TUINDERS Voorz. van den L.T.B. wijst verwijten af. Als uitvloeisel der besprekingen van de vorige bijeenkomst, welke ten doel had een sterke actie te ontplooien voor meer steun aan de koudegrond-bedrijven, werd gisteravond een openbare bijeenkomst ge houden in het café Hoogendijk, waarvoor een groote belangstelling bestond. Wanneer de voorz., de heer C. de Bruyn, allen een hartelijk welkom heeft toegeroepen, bijzonder loco-burgemeester D. v. d. Hoornkrijgt de heer Duynstee, secr. van het Nationaal Comité, het woord. Allereerst benadrukt de heer Duynstee het doel van het comité, wat niet aanma tigend is, doch dat uitsluitend studiema teriaal verzamelt, zulks ten dienste van de bestaande ox-ganisaties. Dan worden in groote lijnen de huidige steunuitkeeringen onder de loupe genomen, speciaal in ver houding tot de glasbedrijven, die komen te staan van acht tot een, met als slot de steun aan kleine tuinders. Deze regeling met slechts een bestaansnorm van negen gulden, welke noodig opgevoerd moet worden tot twintig, wil er gespi'oken wor den van een menschwaardig bestaan, gaat er bij de verschillende gemeentebesturen zeer slecht in. Ook in Ter Aar, met zijn 180 aanvragen, vallen er 31 in de B-rege- ling, 70 zijn in behandeling, doch hierme de schijnt men weinig haast te hebben. Naar spr.'s meening zijn de Departemen ten op wier belangstelling dit comité mag rekenen nog te weinig bekend met den noodtoestand van deze nijvere groep Perspectieven voor Roelofarendsveen Enkele maanden geleden, toen dagelijks groote hoeveelheden aardbeien der platglas- cultuur op de markt werden gebracht, ver schenen in „de Tuinderij" opzienbarende publicaties wat betreft het verkrijgen van een tweede aardbeien-oogst in één jaar. Wat was namelijk het geval? Reeds meer malen had men geconstateerd, dat voor namelijk bij de variëteit Deutsch .Evern na de voorjaarsoogst de planten voor de tweede maal in hetzelfde jaar gingen bloei er., met het gevolg een tweede, hoewel min der belangrijke, vruchtopbrengst. Op eigen initiatief hadden sommige kweekers reeds jaren terug proefnemingen ondernomen, om door een of andere bewerking der oude planten een na j aars-oogst te forceer en. Hierbij werd al eens eenig succes bereikt, maar het bleef toch telkens bij proefne mingen, zonder dat men tot vaste rich- lijnen kon komen om precies vast te stellen, op welke manier absoluut zeker het beoog de doel kon worden bereikt. Een directe oorzaak, aldus „de Tuinde rij", voor de proefnemingen, die thans op grooter schaal begonnen zijn, was een pu blicatie vanuit Amerika in 1934, waarin de meening werd vei'kondigd, dat de bloem- aanleg der aardbeien in verband moet staan 'met het korter worden van de dagen in de herfst. Op het Laboratorium voor Tuin- bouw-plantenteelt nu werd in 1935 bij aardbeien né. hun éerste oogst het daglicht in den zomer kunstmatig verkort. Met be hulp van asfaitpapier en dgl. wist men dit te bereiken. De resultaten hiervan waren van-dien aard, dat in 1936 de proef werd herhaald. De resultaten hiervan waren niet minder gunstig. In 1937 werden dan ook verschillende proeven ingezet, en het re sultaat hiervan zal in de komende herfst door bovengenoemd vakblad worden gepu bliceerd, nadat dit jaar nog enkele controle proeven hebben plaats gehad. Hoe heeft men thans de tweede oogst menschen,. want het is zijn overtuiging dat de minister van Economische Zaken wil helpen. Daax-om vraagt de heer Duynstee de medewerking tot het samenstellen van een enquete over den heerschenden nood. Spr. vx-aagt zich op slot van zaken af, wat de standsorganisaties al'die jax-en hebben gedaan, ondernomen of voorgesteld, in het belang van de koude grondcultuur. De heer J. Volgering, voorz. v. d. L.T.B.betreurt het dat men met deze actie de organisatie links heeft laten liggen .en geeft vexwolgens een opsom ming van de vele werkzaamheden, steunregelingen die tot stand zijn ge komen door den L.T.B. De steun heeft zijn ooi-sprong gevonden in de krachtdadige bijeenkomst in 1932, gehouden te Haarlem onder signatuur van den L.T.B., een extra-steun voor de Veenstreek heeft het hoofdbestuur be werkt, verhooging minimxxmprijzen, L.T. B.-steun aan kleine tuinders, L.T.B., en tot slot verlaging omzetbelasting op fruit, de L.T.B. De vele bijeenkomsten van den L.T.B. stonden altijd in het tee- ken van de crisis. Hoe vaak is er voor af- deelingen niet aaxigedrongen op verhoo ging van de richtprijzen. Het verwijt,' dat de Bonden laksch zijn geweest, neemt spr. niet. Het lot van denarmen tuinder gaat hem bijzonder aan, doch men moet eerlijk de zaken bekijken; de L.T.B. zal blijven ijveren voor een betere bestaans mogelijkheid van deze groep kweekers. Ter voox-koming van verwarring, geeft de nog een verklaring van het hoofdbestuur van den L.T.B. die Zaterdag in het Bondsorgaan zal komen over de me dewerking aan deze actie onder auspiciën van het nationaal comité. Als repliek zegt de heer Duynstee, dat het niet te doen is om versnippering, neen, heer Volgering nog 'n verklaring van 't H.B nisatie. Nooit heeft een dergelijke bond een rapport samengesteld, nooit zijn cij fers gekomen bij de officieele instanties over de individueele bedrijven. Nederland, financieele staande op een gezonde basis, heeft nog genoeg geld om ons te hulp te komen. Door deze actie wordt men wak ker geschud ende resultaten zijn tastbaar. De heer A. C. Hoogervorst laakt de uitingen, die gericht zijn tegen de organi satie, want hij die van nabij weet wat het plaatselijk bestuur doet, bijzonder de voorzitter, moet er respect voor hebben. Waren alle tuinders volbloed L.T.B.'ers, bezochten zij de groote bijeenkomsten, dan zou er veel meer kracht van uitgaan. Derhalve spoort hij de Katholieken aan, hun organisatie te steunen, desnoods bin nen drie dagen een rapport in te leveren over de financieele uitkomsten van het be drijf. Op een vraag van den heer A. Uytte- waal, de actie te ondernemen binnen het raam van de standsorganisatie, ant woordt de heer Duynstee, hiertoe altijd bereid te zijn. De heer de Jager, accountant, dir. van het Utrechtsch Landbouwgenootschap, be pleitte een zoo snel xnogelijke samenstel ling van het rapport, daar de nood hoog gestegen is. Hiervoor is noodig vijf gulden per bedrijf, terwijl de heer Verhulst ver zocht tot volledige medewerking. Critiek op gemeentebestuur en organisatite moet van zijn zijde niet worden verwacht. Naast de verbetering van kleine tuin ders steunregeling, zal het comité ook pogingen in het werk stellen om de toe slagen op de tuinbouwproducten meer in overeenstemming te brengen met de wer kelijke kostprijzen. verkregen? Geheel door toepassing van het Amerikaansche beginsel, dit is: verkorting op kunstmatige wijze van den dag. Toen de eerste oogst ongeveer half Mei ten ein dt liep, heeft men gedurende zes weken de planten een dagelijksche belichting ge geven van twaalf uur n.l. van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur. Op kunstmatige wijze hield men het gewas van verder dag licht verstoken. Nadat de zes weken wa ren verstreken, kregen de planten weer de gewone natuurlijke dag van den zomer.' Door nog enkele kleinere vakkundige be merkingen te verrichten, kon men aan de planten overigens de natuurlijke groei laten, de bloemen gingen zich ontwikkelen en weldra kwamen de vruchten. Waar het volgens deze proefnemingen dus voornamelijk om gaat is: het beginsel der verkorte belichting. Aan de hand van bovengenoemde gege vens hebben ook verschillende Roelof- arendsveensche kweekers een proef geno men om een tweede oogst te verkrijgen. Met nadruk moet er op gewezen worden, dat het allemaal nog proefnemingen zijn, waarvan het verschillend resultaat nader gecontroleerd zal moeten worden. Het kan heel goed gebeuren, dat met inachtneming van bodemgesteldheid, weerinvloeden etc.- rondom het beginsel der verkorte belich- txng veranderingen moeten worden aange bracht. Zoo werden eergisteren de eerste aard beien van de 2de oogst op de veiling te Roelofarendsveen aangevoerd. Zooals ook in het voorjaar gebruikelijk is, waren de vruchten op voortreffelijke wijze in kleine cartonnen doosjes verpakt, heerlijk door vorm en kleur. Juist als in het voorjaar arriveerde dit kunstmatig gekweekte pro- duct in den namiddag op Schiphol, om na een korte vlucht met een Douglas-machine in Engeland te worden afgezet en aldaar tegemoet te komen aan de kooplust van onze overzeesche buren. Moge de verschillende experimenten, welke te Roelofarendsveen zijn onderno- n en, op den. duur leiden tot een goed ge regelde, rondom beproefde en vervolmaak te najaars-aaardbeien-cultuur. Met span ning volgen we het verdere verloop van deze met ernst aangepakte cultiveering. Wanneer meerdere gegevens bekend wor den, komen we op dit alles nog nader terug. Dé heer J. v. d. Berg vond de handelwij ze van de christelijke organisaties bene den peil wat die doexi voor de gezinnen is: gewoon laten ronddobberen in hun armoedig bestaan. De heer J. Egberts wees op den onvoldoenden steun aan de bedrijven, die de laatste jaren lang niet toereikend is om deze in stand te houden, en hij drong aan op verhooging. Aan het einde gekomen van deze bewo gen bijeenkomst, werd een commissie be noemd, die met het samenstellen van het rapport van dienst belast zal zijn. Het zijn de heeren: J. Versluys, A. v. Straaten, N. v. Eyk, C. de Bruyn en A. Uyttewaal. De laatste onder voorbehoud. Bij de sluiting wekte de heer Duynstee allen op tot medewerking. Geboren: Antonius Jacobus, z. v. A. "Valentijn-v. d. Berg. Gevestigd: A. Boex-, Alphen aan dexi Rijn; C. J. M. Kraan, Katwijk; J. S. Lan'k- haar, Rotterdam; J. van Noort, Warmond; A. M. Kokshoorn, Warmond. Vertrokken: J. M. v. d. Vlugt, Am sterdam; F. J. Hoogervorst, Nieuwveen; C. H. v. d. Anker, Zoeterwoude. WOERDEN Pei-snoalia. Voor het examen Duitsch 1. o. is geslaagd de heer D. Eylers. Polowedstrijd. De polowedstrijd voor de competitie tusschen W.Z.C. I en Forel I eindigde in een gelijk resultaat 00. Het was van het begin tot het eind een zeer onsportieve vertooning, die niets, maar dan ook niets, met sport te maken had. Het fluitje van den .scheidsrechter klonk onafgebroken, terwijl in de tweede helft twee spelers uit het water werden gezonden. Forel II speelde tegen Watertor uit Bilthoven en verloor met 01, ZEVENHOVEN BIJ DE INWIJDING VAN ZEVENHOVEN'S PAROCHIEKERK. De moeilijkheden van den aanleg v-an eexi katholiek kerkhof waren voor pastoor Ut- berg van verschillenden aard. Allereerst bleek het noodig te zijn, voor bewezen diensten te moeten betalen. Niet minder dan 500.werd betaald wegens het zijn van „dienstbaar" voor den aanleg. En eerst daarna werd er mede begonnen, maar ook al weer niet zoo vlot als de pastoor het wilde. Deze wild n.l. behoorlijke vak- menschen tewerk stellen, maar de boeren, beducht voor de komende kosten, boden hun arbeiders aan. De Pastoor weigerden deze, omdat dit naar zijn meening zou gaan ten koste van een nette aanleg, zooals hij het uitdrukte. „Het moest een kerkhof en geen konijnenberg zijn!" Een derde moeilijkheid was, dat Gedep. Staten van Zuid-Holland ook niet in alle opzicht meewerkten. De Pastoor had het College verzocht geen hooge muur te plaatsen, omdat de middelen daartoe ont braken, omdat „de zoo weinig vermogen de Ingezetenen der gemeente dit niet kun nen goedmaken"; in de plaats van een muur wilde men een dichte heg hebben. Het verzoek werd afgewezen. Ten spijt hiervan echter kwam het kei-k- hof in 1826 toch gereed en werd het om geven door een planken schutting, bestre ken met kalk. In datzelfde jaar verliet deze pastoor onze parochie, en gedurende geruimen tijd bleef men zonder herder, wat als een straf werd beschouwd, want „de geestelijke over heid was ontevreden, niet alleen, omdat zij pastoor Utberg hadden bedroefd door hun oneenigheid bij den kei'khof-aanleg, maar veel meer nog door hun ontevreden heid over zijn onderricht der kinderen, welke ontevredenheid zoover ging, dat sommige oxxders door een klopbroer uit Langeraar de kinderen in hun woning ca techismus lieten geven". Voor het vervul len der godsdienstplichten was men aan gewezen op Langeraad en Noorden; be- gewezen op Langeraar en Noorden; be- pastoor. De in 1827 benoemde pastoor v. d. Bosch dacht al spoedig over bouw van een betere kerk en opruiming van het onaanzienlijke gebouwtje. Door bemiddeling van pastoor Tomas in den Haag werd aan Schrant, sol- liciteur bij het gouvernement, opgedragen het „gormeeren en besolliciteeren van een .rekwest aan den Koning teneinde uit 's Lands kas een bijdrage voor onderstand te verkrijgen". De heer Schrant had twee jagr noodig eer hij kon antwoorden hoever' hij was gevorderd. Hij kon toen meedeelen, dat de Koning het verzoek had doox-gezonden aan Binnenlandsche Zaken, deze aan den Gou verneur der Provincie, die 't op zijn beurt aan 'den Burgemeester zou sturen. Het. had succes. In 1829 werd een onder stand van 3500 toegekend voor het ver- grooten en herstellen, op voorwaarde, dat dit bedrag eerst dan zou worden uitgekeerd .als zou zijn aangetoond, dat het overige benoodigde geld ook aanwezig was. Hoe moeilijk dit ook was, men kwam er, en toch weer vrij eenvoudig, want pastoor en kerkbestuur deelden in 1831 mede, dat „zij zich in hun kwaliteit volkomen daar toe in staat bevinden van in dat tekort be hoorlijk te voorzien en aansprakelijk te stellen". In 1833 werd de kerk aanbesteed, gegund en gebouwd; zij zou het meer dan hon derd jaar uithouden. In 1936 is ze gesloopt; hierover echter later. Tijdens de verbouwing kerkte men in de huiskapel der pastorie, welke voor deze gelegenheid vergroot werd. Blijkbaar be viel dit den parochianen goed, want, toen de gerestaureerde kerk weer in gebruik zou worden genomen, betreurde men 't, de kapel te moeten verlaten' en voor de goede zorgen van den pastoor beloonde men hem. De deken had de parochianen gewezen op hun onderhoudsplicht voor den pastoor en zij meenden dit niet beter te kunnen doen dan hem een honorarium toe te kennen voor het gebruik der kapel, of zooals de aanteekeningen luiden „ter tegemoetko ming der last en onzuijvex-heid zijner hui zing, tijdens bij de toe doenene reperatie Woensdagmiddag vergaderde de Gemeen teraad. Afwezig waren de heeren Beijen en Noox'dhoek. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een subsidie aanvraag van het .Oranjecomité, waaraan een bedrag van 1000.werd toegestaan voor de ko mende feesten. De heer Uithol deed een poging om nog een extra bedrag te veiiee- nen van 500.voor uitdeeling aan be- hoeftigen, maar de voorzitter ontrfaadde dit ten sterkste. Een bedrag van 200. reeds voor dit bedrag werd toegestaan als steun voor uitzending van zwakke kin deren. Het bedrag zal volgend jaar ver hoogd wox-den, terwijl vastgesteld werd dat de gemeente de helft der kosten tot een max. van 5 per dag zal bijdragen? Het waterleidingbedrijf. Vastgesteld werd de balans van het Waterleidingbedrijf, op welke balans, die in totaal een eindbedrag geeft van 420.000 een bedrag van 228.500.voorkomt als „goodwill". Aan dit nieuwe waterbedrijf was vervolgens weer een groot deel van de vergadering gewijd. Tot adviseur-werd benoemd het Ingenieurs Bureau Eksteen te Bilthoven. Vervolgens werd een geld- leening gesloten a pari van 4 ton, tegen 3 y2 pet., ingaande 1 Maart 1939, terwijl van 15/8 tot 1/3 een kasgeldleening zou worden verstrekt voor slechts 5/8 pet. De afslössing zal geschieden niet in 40 jaar, zooals was voorgenomen, maar reeds in 30 jaar. Tegen een lagere rente was alleen te leenen bij uitgifte tegen 98 pet. Vervolgens werd behandeld een rap port van den adviseur over den toestand van het overgenomen waterbedrijf en de r.oodige verbeteringen. De toestand van het waterbedrijf werd erbarmelijk slecht genoemd, ten minste wat betreft de installatie. Ge bleken was dat de persbuis van pom pen naar de toren al jaren gebroken was en inplaats van vervangen gere pareerd was, met een bandje, waar door elk oogenblik de watervoorzie ning kon worden gestagneerd. Van de bronnen was de eerste heelemaal de fect, de tweede lek, zoodat hij sloot water meebracht, de derde en vierde slechts matig goed en de vijfde en nieuwste ook niet heelemaal meer in tact, terwijl de laatste 9, die het wa ter moesten leveren, meer dan het dubbele moesten presteeren, dan waar voor ze eigenlijk waren bedoeld. De- fectraken van een zou de heele water voorziening stagneeren. De zuiglejding lag te diep en was verzakt, waardoor het al is voorgekomen, dat men uren lang met alle macht moest werken om water te krijgen. Voorgesteld werd twee nieuwe pompen te slaan, de filters, die in geen jaren wa ren ververscht, geheel te vernieuwen, de Diesel-Motox-en, die 6 jaar oud zijn, maar 'totaal verwaarloosd geheel te doen her stellen of verniewen en als resexwe te ge bruiken en de bediening voortaan te doen van het kerkgebouw, de godsdienstoefe ning binnen Z.Eerw. woning is verrigt". Nog maar pas was de nieuwe kerk be trokken, of de vreugde werd verstoord: door de bevinding „dat op zommige plaat se de muuren met aanhoudende regens doorsloegen". Twee metselaarsuit Zwammerdam en Aarlanderveen werd opgedragen een rap port samen te stellen, en als gevolg daar van werd in 1835 besloten „den voorgevel af te breken, de toren enkele voeten voort te kruien en daarna de kerkmuren wat aan te bouwen en er weder een voorgevel aan te bouwen, waardoor het groote gebrek was weggenomen en de kerk tegelijkertijd nog wat ruimer werd". Toen de restauratie goed en wel achter den rug was, vex-liet pastoor v. d. Bosch de parochie en volgde pastoor Keil hem in begin 1838 op. Wij hebben reeds eerder verteld, dat pastoor Utberg eerder predikant in Har- lingen was. In dien tijd was Keil daar zijn organist, en was daar tevens schoolmees ter. Utberg vond hem een bekwame jonge ling, en begaafd, en gaf hem daarom toen reeds dikwijls van zijn eigen lectuur; daar van ging een goede invloed uit. Evenmin ais Utberg zich kon vereenigen met-de feesten, ter eere van Luther ge geven, kon Keil dat. Het was bij die ge legenheid, dat hij te Harlingen zich bij een groot feestmaal en na een pompeuze toast van een vurig protestant, niet bedwingen kon, opstond en verklaarde, dat de Her vorming een jammerlijke mislukking was, die een scheuring veroorzaakte in den boe zem van het Christendom, waardoor velen van de Moederkerk werden losgerukt. Van toen af bestreed hij openlijk het protestantisme, en legde zich toe op de leer der Katholieke Kerk. Zijn familie dwarsboomde hem hierbij uittermate, doch hij hield voet bij stuk, en na onderricht van den Aartspriester Cramer ging hij naar Mechelen, waarhij werd geloopt en ge- vromd. De Prins-Aartsbisschop van Mechelen werd zijn peetoom. Door zijn studie als schoolmeester ging zijn voorbe reidende studie voor priester zeer vlot, en na enkele jaren in Wax-mond te zijn ge weest als theologant, werd hij in 1824 in Mechelen priester gewijd. Na drie kape- laansplaatsen en een één-jarig pastoraat te Obdam, kwam hij hier. Wel een toevallige samenloop van om standigheden. Gedurende zijn pastoraat bleef hij zijn moeder onderhouden, met wie hij, even als met zijn ovei'ige protestantsche familie, in de beste verhouding omging. De door pastoor Cock gebouwde pastorie vroeg nu de zorgen van pastoor Keil. Hoe die aan geld daarvoor kwam, zullen we in een. volgend artikel zien. VAN BODEGRAVEN geschieden door automatische electrische motoren. Dat kost iets meer aan stroom, maar inplaats van twee man een geheele week zou maar 1 man 1 dag per week noo dig zijn en zoodoende, zou het een bespa ring geven, die de geheele reorganisatie in 6 jaar zou invex-dienen. Critiek ontbrak niet. Het ontbrak natuuxiijk niet aan critiek op het vroegere beheer en de heer de, Mars verklaarde dankbaar te zijn dat de ge meente het bedx-ijf had overgenomen, om dat het blijkbaar niet in goede handen was geweest. De vooi'zitter achtte het vroegere beheer onverantwoordelijk voor een dei-gelijk be drijf, dat de publieke zaak dient. D,e to tale kosten der verbetering werden be groot op 14.000.waarna het bedrijf voorloopig veilig is en nader kan worden bezien wat moet volgen. Ook de heele fil terinstallatie, die verouderd is moet n.l. in de toekomst veranderd worden, terwijl dan ook nog maatregelen moeten worden beraamd, die de kwaliteit van het water zullen verbeteren. Het gevraagde ci-ediet werd verleend. De kosten kunnen, plus de resteerende 20.000 voor de overnamesom gedekt worden door het steeds aanwezige kasgeld van de gemeente. Raadsbesluit niet uitgevoerd. Een schei-pe discussie ontstond vervol gens over een besluit van B. en W. De Raad had in de vorige vei-gadering beslo ten het z.g. „groote" stratenplan uit te voeren. Dat was besloten met een meerder heid van 1 stem, terwijl de wethouders voorstemden. Daags na dit besluit bleek, dat de toestand van den Meijeweg gevaar lijk glad was en daarop werd besloten eerst die weg een geheel nieuw teqx-dek te ge ven en dan niet het „groote" maar het „kleine" stratenplan uit te voeren, omdat de begrooting anders niet toereikend was. Op deze handelwijze, niet om het mate- rieele, maar het formeele, kwam scherpe critiek. Achter elkaar kwamen de heeren Jongeneel, v. d. Heijden, Van Elk en Uit hol de houding bestrijden als een terzijde zetten van een Raadsbesluit. Dat de Meije weg verbeterd wex-d, vond men goed, maar een raadsbesluit moest uitgevoerd worden. Tenslotte vereenigde men zich er echter mee, dat in de volgende vergadering be slist zal worden of de rest van de straten nog zal worden uitgevoerd of niet. De gemeenterekening werd aangeboden met een batig saldo van 18.877.72, die van het G E. B. met een winst van 12.000.De heer Uithol' deed opnieuw een poging om een feestgave te verkrijgen voor de be hoef tigen, maar vond geen bijval. In de winter is dat eerder noodig, meende men en liever wilde men t. z. t. bij de z. g. Nieuwjaarsbedeeling een extra gift be schikbaar stelle n. Het Oranjefeest en een bedeeling wilde men niet verbinden. Het voorstel werd tenslotte ingetrokken, waar na de vergadering werd gesloten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12