DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL". Door de Zwem- en Polovereeniging „De Zijl" worden dit seizoen na afloop van de competitie wederom nederlaag wedstrij den georganiseerd, waarvoor eenige fraaie prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Tot de clubs, die bereids de uitnoodiging hebben aanvaard behooren V. Z. V. I (Vel- sen); G. Z. C. I (Gouda); Maas I (Rotter dam); Haarlem I en H. V. G. I (Haarlem). Morgenaxond 8 uur vindt in verband met deze nederlaagwedstrijden in de zwemin richting „De Zijl" de eerste ontmoeting plaats tusschen het eerste zevental van de Zijl en V. Z. V. I (2de klas K.N.Z.B.). Vooraf wordt gespeeld een wedstrijd tus- schen de Zijl II en een L. Z. C.-combinatie. ZEILEN OM HET EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAP DER OLYMPIAJOLLEN. Gisteren werd op de Starnbergersee de derde race gehouden van het Europeesch kampioenschap in Olympiajollen. De Duit- scher Bickei wist opnieuw als eerste aan te komen, zoodat hij de leiding heeft geno men. Onze landgenoot de Jong bracht het er ditmaal veel beter af. Hij eindigde als goede derde, waardoor hij tevens enkele plaatsen op de ranglijst steeg. Het resultaat van de derde race luidt: 1. Bickei (Duitschland) 2 uur 14 min. 9 sec. 2. van Heinrich (Hongarije) 2 uur 16 min. 22 sec. 3. D e J o n g (Nederland) 2 uur 21 min. 22 sec. 4. Benussi (Italië) 2 uur 22 min. 21 sec. 5. Osinski (Polen) 2 uur 22 min. 54 sec. 6. Oswald (Zwitserland) 2 uur 24 min. 10 sec. 7. Frankrijk 2 uur 28 min. 24 sec. 8. Zuid-Slavië. 9. België. Algemeene rangschikking: 1. Duitschland 270.45 punten. 2. Hongarije 240.90 punten. 3. Italië 164.02 punten. 4. Zwitserland 133.32 punten. 5. Polen 125.4 punten. 6. Nederland 116.88 punten. 7. België 84.66 punten. 8. Zuid-Slavië 84.46 punten. 9. Frankrijk 68.25 punten. ATHLETIEK DE ESTAFETTE DWARS DOOR LEIDEN. Een avond-estafette op 1 September a.s. De estafette „Dwars door Leiden" wordt dit jaar georganiseerd als onderdeel van het feestprogramma ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In overleg met de politie is als datum vastgesteld Donderdag 1 Sept., terwijl de start is vastgesteld op 8.15 uur precies op de Kastanjekade. Nu het een avond estafette is kan zeer zeker een record in schrijving tegemoet gezien worden. De organisatie is in handen van de A.V. Holland. Bereids zijn een 100-tal uitnoo- digingen aan sportvereenigingen in Zuid- Holland verzonden. De inschrijving is opengesteld voor 2 afdeelingen n.l. een afdeeling A voor ath- letiekvereenigingen en een afdeeling B voor niet-athletiekvereenigingen. Dit is een kleine wijziging met voorgaande ja ren, toen een onderscheid werd gemaakt tusschen K.N.A.U.-vereenigingen en niet K.N.A.U.-vereenigingen. Voorts is door het K.N.A.U.-bestuur bepaald, dat in af deeling B geen loopers mogen deelnemen, die eertijds lid der K.N.A.U zijn geweest of dit eventueel nog zijn. Uit sportief- oog punt zijn deze nadere verschillen tusschen A en B toe te juichen. Behoudens nadere goedkeuring door de politie is de route dit jaar als volgt: Start Kastanjekade, voorts Heerenstraat, Koninginnelaan, Lam- meschansweg, Geeregracht, Levendaal, Plantage, Zoeterw. singel, Korevaarstraat, Steenschuur, Rapenburg O., Gijselaars- bank, Noordeinde, finish nabij het Leidsch Dagblad. Het aanvangsuur van deze traditioneele wedstrijd maakt voor dit jaar de deelna me van iedere Leidsche sportvereeniging mogelijk. Nadere inlichtingen over deze wedstrijd worden verstrekt door wedstrijdsecr. van Holland, den heer J. Gussenhoven, Voor straat 6, Voorschoten. WIELRENNEN AVONDWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. De uitslagen van de gisteravond op de Alkmaarsche wielerbaan gehouden wed strijden luiden: Omnium voor amateurs: Sprint: Eerste rit: 1. Derksen, 2. Pronk (half wiel) 10,6 sec. Tweede rit: 1. Pronk, 2. Ooms kwart- lengte 10,6 sec. Derde rit: 1. Ooms, 2. Derksen kwartwiel 10,4 sec. Puntenwedstrijd: 1. Derksen 9 pnt., 2. Ooms 5 punten, 3. Pronk 4 pnt. 500 -meter met vliegenden start tegen het horloge: 1. en 2. Derksen en Ooms, beiden 31 sea, 3. Pronk 32,4 sec. Totaaluitslag: 1. Derksen 3)4 pnt., 2. Ooms 4)4 pnt., 3. Pronk 7 pnt. Achtervolging over maximaal 4 K.M.: Pijnenburg wint van Klink met 25 meter verschil in 5 min. 5,4 sec. Puntenwedstrijd voor beroepsrenners: 1. Groenewegen 8 pnt., 2. van der Voort 7 pnt., 3. Savelsberg 6 pnt. Af val wedstrijd voor professionals: 1. Weemaes, 2. Frank, 3. van Hout. 50 ronden op eigen kracht: 1. Roes, 2. Groot, 3. van der Voort. 60 K.M. koppelwedstrijd: 1. Pijnenburg Klink 1 uur 22 min. 29 sec. Op één ronde: 2. GroenewegenRoes 13 punten, 3. Mul lerSavelsberg 2 pnt. Op twee ronden: 4. GrootFrank 10 pnt. Op drie ronden: 5. Van Houtvan der Voort 5 pnt. PAARDENSPORT HET INTERNATIONALE CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN. Goede prestaties der Nederlandsche ruiters. Het internationaal concours hippique werd gisteren voortgezet met een jacht- springen, waarvoor een half Iersch en een half contingent parcours was uitgezet. In totaal moesten hindernissen met een maxi male hoogte van 1.42 meter worden over wonnen. Winnaar van dit suringconcours werd kapt. Ahern (Ierland) met het beken de paard „Blarny Castle". Tweede was de Duitsche officier Huck met „Olaf", derde werd capt. Corry met „Duhallow", terwijl de Fransche ritmeester Chevalier met „d'Hus" de vierde plaats bezette. Allen maakten fouten, waarbij de tijd besliste. Ritmeester Pahud de Mortanges werd vijf- det met „Silver Star", waarvoor 1 fout ge noteerd werd met „Maedel wie du" reed on ze alndgenoot een uitstekend percours en noteerde 1 fout. Ten slotte viel ook luit. Kloppenburg met „Godard" in de prijzen. Ook hier maakte deze combinatie 1 fout, doch de tijd was iets minder goed dan die van ritmeester Pahud de Mortanges. POSTDUIVEN. De Uiver. Wedvlucht van Halle 31 Juli. Los 8 uur. Eerst aankomende duif 10.33.30, laatst aan komende duif 10.57.36 uur. N. Hazenvoet 1, 14, 28, J. Benning 2, 8, 9. 23, A. Dubbe- laer 3, 6, F. Wassenburg 4, 20, 27, J. J. Phi- lippo 5, 15, 19, 29, M. Stikkeloum 7, 21, H. v Alphen 10. H. Seriier 11, 12, 16, 30, A. Lancel 13, 18, J. v. Léeuwen 17, A. Vijl- brief 22, 25, N. de Meij 24, 26. OLYMPISCHE SPELEN DE SPELEN IN 1940 TE HELSINGFORS. En de man, die verkeerd liep. Het besluit van Japan de organisatie van de Olympische Spelen 1940 te Tokio af te zeggen, heeft de plannen van den 26-jari- gen Rritz Steinghez wreed verstoord. Achttien maanden geleden is Steinghez ui1 Zwitserland vertrokken voor een wan deltocht naar Tokio met de bedoeling tij dig in de Japansche hoofdstad te arrivee- ren ten einde de Olympische Spelen in 1940 bij te wonen. Dezer dagen was hij juist te Cairo aangekomen. Hij wandelde door Zwitserland, Frankrijk en Italië, waar hij zich ingescheept had voor Egypte. Ten einde zich op zee in conditie te houden, wandelde hij op het dek van het schip twaalf uur achter elkaar. Stenghez was buitengewoon teleurgesteld toen hij het nieuws hoorde. Ik neem er nu maar een paar dagen vacantie van, ver klaarde hij, en dan wandel ik terug door Centraal Europa naar Zwitserland. Hem werd nog gevraagd of hij misschien van plan was naar Helsingfors te wandelen, waar de Spelen in 1940 worden gehouden, waarop Steinghez antwoordde, dat hij nog geen besluit had genomen, doch dat hij op zijn wandeltocht terug tijd genoeg had om er over na te denken. De rechten van den mensch ALS HUMORISTISCH MOTIEF.... Bepaaldelijk in min of meer zwaar-op-de- handsche tijden, zooals we ze nu beleven, is het eenigszins gewaagd om te uitbundig te zijn. over de rechten van den mensch. En om ze in de maling te nemen, er een zeer oorspronkelijk blijspel aan te wijden, zou levensgevaarlijk kunnen heeten voor ieder en elkeen, die niet zóó zwierig, licht en luchthartig de pen hanteert, als zekere Hongaarsche tooneelschrijver, Ladislaus Bus-Fekete. Hij en mét hem een reeks van deze „Parijzenaars van de Donau" kent het geheim van den speelschen toon, die glijdt zonder letsel te vinden of te be rokkenen, kent de manier om vraagstuk ken, waar anderen brandende kwesties door veroorzaken, te herschapen in even zoovele blijspelen, waarom wij lachen en ontwapend worden. Deze Ladislaus Bus-Fekete schetst ons den volmaakten butler, het verlengstuk al ler automaten, moderne gemakken en luxe artikelen, de onhoorbare alomtegenwoordi ge, de gerieflijke en steeds gedachteloos aanvaarde, die U het glas Tokayer voor houdt, als U dorst krijgt, die U Uw jas aan geeft, Uw thee op bed en die altoos present is met een nietszeggend gelaat, rappe han den en een onderdanigen rug.... Zulk een verrukkelijke butler is per sal do óók een menschDe Sovjet-ideologie maakt van zoo iemand een martelaar die ten laatste tot razernij komt. Het Fransche boulevard-spel maakt van hem den schalk- schen minnaar. De Hongaar Ladislaus Bus Fekte wijst erop, dat deze Butlerstem gerechtigd is..Hij is in dienst bij den Mi nister-President, een conservatief, die de regeer-tradities zijner doorluchtige vaderen voortzet. De butler is in de oppositie. Voor haar stelt hij zich candidaat en komt in 't Parlement, wordt fractieleider, laat het mi nisterie duikelen. Vrage: kan een blutier zijn heer en mees ter laten duikelen en voortgaan met hem thee op bed te brengen? De Barones, de blonde, totaal on-politieke, de dochter van den Premier, ontvlamt in liefde voor hem, maar beseft wel, dat haar idool maar de knecht isSociale perikelen te over! Bus-Feteke zwelgt er in, maar zijn mees terlijke schermpartij schramt niemand. Dick Foran in de Wild-West-film „Het uur der vergelding". Charles Boyer en Clau- dette Colbert in de film „Towaritsj". Tenslotte brengt zij hem thee op bed.... De Amerikanen (in casu: 20th Century - Fox) waren er bijzonder gretig voor te vinden, dit blijspel te verfilmen. Onder den titel „De Barones en de Butler" zal het stuk het komend filmseizoen sieren, nadat het (onder den titel „Jean") reeds een succes van de planken is geweest. De film gaf het uiteraard nog pittige uitbrei dingen: een parlementszitting in optima forma, enz. Annabella vervult de rol van Barones, William Powell is de butler, Heiry Ste phenson de Minister-President. En de rechten van den mensch vormen den dialoog, diein dit spel „over the teacups" toch wel een belangrijke plaats inneemt. En die bekeken worden met de zorge- looze oogen van dien blinkenden Hongaar- schen spot. EEN FILMPRIJSVRAAG. De Metro Goldwyn Mayer heeft ter ge legenheid van haar 15-jarig jubileum be sloten, in samenwerking met het officieele Fransche Centre National du Tourisme, een groote internationale prijsvraag, zoo wel voor Europa als voor Amerika, uit te schrijven. Daartoe heeft zij een korte pak kend film „France 1938" doen vervaardi gen, welke van 5 Augustus a.s. af in het Lido-Theater te Leiden zal worden ver toond. Aan alle bezoekers van dit theater zal een folder worden uitgereikt, waarop zij niet alleen nadere bijzonderheden ver meld vinden, doch tevens gelegenheid om hun oplossing te vermelden. De vijf voor ons land vastgestelde prij zen bestaan uit reizen per trein en per vliegtuig naar Frankrijk en verblijf aldaar. De reis moet in de maand September worden ondernomen. De Jury, welke de bij de M. G. M. in gekomen antwoorden op 25 Augustus ten huize van den Franschen persattaché, Henry Asselin te den Haag, zal bekronen, bestaat uit: Henry Asselin, pers-attaché Fransche Legatie, Ben van Eysselstein, redacteur Haagsche Courant, W. P. Hoog- staaten, redacteur Maasbode, mr. Johan Huyte, redacteur Nieuwe Rotterd. Cou rant, M. Loranchet, directeur Centre Na tional du Tourisme, mr. H. Scholte, Publi city Manager Metro Goldwyn Mayer, F. L. D. Strengholt, directeur Metro Gold wyn Mayer, Victor E. van Vriesland, hoofdredacteur Groene Amsterdammer, Jan Wiersma, redacteur Arbeiderspers, den Haag, Max Tak. EEN SCHURK ALS HELD.... Men breekt met een oude Traditie! Naar onze Hollandsche begrippen is het een klein beetje gek, dat Hollywood zweert bij de gewoonte, om den schurk in een filmwerk een snorretje te geven en den held glad geschoren te doen. Zou iemands schurkachtigheid zetelen in eenige haren links en rechts van zijn neus? Zou iemands blanke onschuld blijken en blinken in het scheermes van den barbier? Hoe komt men aan zulk een vreemde traditie? Zij is gelegen in de naieveteit van een deel van het bioscooppubliek. Dat onbe wust is van zijn verlangen, van stonde af aan reeds te hebben „doorgehad", dat die eene met dat snorretje niet zoo'n beste was en dat die andere, die eerst zoo verdacht v-erd, toch wél de goeie jongen blijken zou. Bat dit kinderlijke deel der toeschouwers zich heeft laten leiden door dit kleine, harige wegwijzertje, is.... een fabrieksge heim, of: oud, eerwaardig gebruik, al naar men het noemen wil. Aan de 20t"n Century-Foxfilm, aan haar productieleider Darryl F. Zanuck óf aan oen regisseur Henry King de eer te hebben gebroken met dezen sleur! In de groote film „In Oud Chicago" maken wij kennis met de gebroeders O'Leary, waar van Jack de brave oppassende zoon is, die zijn moeder verheugt, door op te klimmen tot Burgemeester van Chicago. Deze rol wordt vervuld door Don Ameche en hij •draagt in deze functie een snor. En zijn broer is Tyrone Power, ditmaal Dion O'Leary geheeten en hij is een schurk clean shaven. Daaruit blijkt wél de waarheid van de woorden, die deze O'Leary's eenige malen ir het verloop van deze film uitspreken: „We O'Leary's re a strange tribe" („Wij zijn een vreemde stam"), want als men zóó tegen den draad ingaat, blijkt, dat men den moed bezit, alle conventies te trotsee- ren! JULIEN DUVTVTER MAAKT EEN FILM OVER JOHANN STRAUSS. Zooals reeds werd gemeld is thans in de Metro Goldwyn Mayer studio in produc tie „The Great Waltz". De hoofdrollen worden vervuld door Luise Rainer en Fernand Gravet. De vermaarde Weensche zangeres Miliza Korjus, speelt een belang rijke bijrol. Deze film wordt vervaardigd ondor lei ding van den grooten Franschen regisseur Julien Duvivier, en zij brengt ons een episode uit het leven van Johann Strauss. Vooral de strijd tusschen de oude en de jonge Strauss, met als achtergrond de on sterfelijke wals „An der Schonen Blauen Donau", speelt een groote rol in deze film. De balletten staan onder leiding van Albertina Rasch, terwijl de muziek wordt uitgevoerd door een orkest van 90 man met een speciale viool-sectie. In dit orkest is het grootste aantal Stradivarius-, Amati- en andere zeldzame violen vereenigd dat ooit in een orkest werd saamgebracht. Fernand Gravet speelt de rol van Johann Strauss, terwijl voor de rol van Aartsher tog, later Keizer Franz Josef, Henry Hull is geëngageerd. VERZORGING VAN HET DIALECT OP DE FILM. Evenmin als in een verzorgde tooneel- uitvoering een boer uit Groningen zou kunnen optreden, die b.v. sappig Lim- burgsch of rond Zeeuwsch. sprak, even min kan de Amerikaansche film zich ver oorloven om bij den tegenwoordigen hoo- gen stand der geluidstechniek maar een voudig Amerikaansch Engelsch te spreken. Amerika is tenslotte een werelddeel en het behoort tot de finesses van de Amerikaan sche film, die het publiek in andere landen meestal nog voorbijgaan, om de onderling zeer verschillende tongvallen, die in dat werelddeel gesproken worden of werden, haarfijn te onderscheiden, daar het Ame rikaansche publiek natuurlijk zelf wel nauwlettend op deze verschillen reageert. Wij zijn wel gewend het Amerikaansch Engelsch van het gewone Engelsch te on derscheiden, maar pas in sommige uitge sproken zangfilms of films met een sterke couleur locale begint het ons op te val len, dat b.v. een film, die in het Oosten van Amerika of Boston speelt, in zjiver Engelsch Amerikaansch gegeven wordt, terwijl het Zuid-oosten tot Alabama toe de zangerige invloed van het negerdialect verraadt, het Zuiden, Louisiana en spe ciaal New Orleans, de Fransche afkomst Billy Mauch en Harry Watson in de film „Penrod Sam". der eerste kolonisten, in het Westen spe ciaal het volumineuze Spaansch-Mexi- caansch, het Noorden en midwesten veel al invloeden van den zwaarderen Duit- schen tongval der daar overheerschend uit Noord-Europa gekomen bevolking. In het bijzonder komen deze verschil len tot uiting in een film, die speelt onder de voortrekkers en eerste Amerikaansche burgers, zooals de nieuwe Metro Goldwyn Mayer operette „Het Meisje uit het Verre Westen". Deze film speelt immers in de dagen van de gold-rush van 1849, toen de tienduizenden, die op één plaats samen kwamen, dikwijls elkaar nauwelijks kon den verstaan, waaruit daardoor langza merhand de daaruit ontstane Amerikaan sche taal, het tegenwoordige „america- nese", wellicht zijn korte, pregnante, plas tische uitdrukkingswijze verkreeg. Prai rie-trekkers en blokhutbewoners, van na ture weinig spraakzaam en toch verstoken van de moderne communicatiemiddelen van krant en omroep, waren wel gedwon gen elkaar de loopende verhalen en nieuwsmededeelingen in door hun sober heid onmiddellijk aansprekende woorden te doen. Om deze taalverschillen in zoo uiterst verzorgde, groote verfilming als die van de in Amerika wereldberoemd gebleven oude David Belasco operette „Het Meisje uit het Verre Westen" volmaakt tot uiting te brengen, engageerde Metro Goldwyn Mayer den „radio-dialect-doctor" Dave Weber, wiens taak het was Jeanette Mac Donald speciaal het „hilly-billy-twang" van midden Missouri, jaargang 1849, bij te brengen. Haar tegenspeler Nelson Eddy spreekt het typische, gekruide dialect van Illinois. In Walter Pidgeon herkent zelfs de buitenlandsche toeschouwer het veel zachtere, onder sterken negerinvloed staan de taalidioom van Virginia. Leo Carillo, die men in deze film weer eens in een echte bandietenrol zal zien, spreekt een uitgesproken Mexicaansch (en derhalve Spaansch) Engelsch. De groteske Buddy Ebsen vertolkt het in Amerika altijd hoo- gelijk geapprecieerde sleepende plantage- Engelsch van den „Alabama-kid", terwijl in dit Babyion nog het Cockney-Engelsch van enkele pas den Oceaan overgestoken gouddelvers, een eigen noot toevoegt. Niet minder dan 33 andere Amerikaansche dialecten, benevens het noodige Duitsch- Amerikaansch van den muziekprofessor en het Italiaansch-Amerikaansch van den missionaris Vader Sienna, worden door minder belangrijke spelers in deze film gesproken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10