Letteren en Kunst BINNENLAND RECHTZAKEN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaaL Bij onze agenten ZO cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? DROOG EN WARM. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Noord-Ooste lijke tot Oostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm in het Noorden, in het Zuiden zeer warm. Hoogste barometerst.: 773.2 te Ona. Laagste barometerst.: 752.5 te Vardö. Het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich in den nacht sterk naar het Noorden en Noord-Oosten uitgebreid. In Noord-Scan dinavië stijgt de luchtdruk en het gebied met de hoogste barometerstanden zal spoe dig boven Midden- en Noord-Scandinavië komen te liggen. In het Noord-Westen nam de luchtdruk iets af. In Noord-Scan- dinavië en in Finland brachten krachtige winden uit het Noord-Westen zware re gens en afkoeling. In Oost-Europa herstel den zich de hooge temperaturen na een tijdelijke afkoeling, na onweders gisteren middag in Oost-Duitschland. Te Dresden viel gisteren overdag 7 m.m. regen" Een vlakke depressie over de Golf van Biscaje beinvloedt het weer voor den ingang van het Kanaal en brengt warmte in Bretag- ne en in het Zuiden van Ierland. Valentia meldde hedenmorgen 7 m.m. regen, welke in den nacht gevallen is. Op IJsland is het zomersch warm en ook op de Oostkust van Groenland werden gisteren zomertempera- turen gemeld. De hitte in Frankrijk was gisteren iets minder groot. In de Alpen bleef de temperatuur even hoog (Jung- fraujoch 0 graden Celsius), doch de be wolking nam iets toe. Het is te verwachten, dat de wind iets meer naar het Oosten zal omloopen en matig van kracht zal blijven en dat het zonnige en war me weer zal aanhouden, met de grootste warmte in het Zuiden. (Maximum boven 30 graden Cel sius). LUCHTTEMPERATUUR. 27.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Woensdagnamiddag 9.20 uur tot Donderdagmorgen 4.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 4 Juli voorm. 6.25 en nam. 9.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 22.5 gr. C. Maan op 15.46 uur Donderdagmiddag. Maan onder 0.19 uur Vrijdagnacht. MEDEDEELING. Naar aanleiding van het „communiqué" van den heer dr. H. Gerversman en ze ven en twintig andere zich noemende me dewerkers aan „De Nieuwe Gids", dat en kele dagen geleden in verschillende bla den gepubliceerd werd, deelt de Redactie van „De Nieuwe Gids" mede: „De Nieuwe Gids" heeft nooit een po litieke richting gehad. Geen „humanistisch- democratische"(7), zooals in voormeld „communiqué'1 beweerd wordt, en even min een andere. „De Nieuwe Gids'' was, is en blijft gewijd aan letteren, kun3t, wetenschap en wijsbegeerte. Het karakter van het tijdschrift verandert üet. Ook niet door de toetreding van dr. Alfred A. Haighton, die trouwens niet de eenige redacteur is. K. J. L. Alberdingk Thijm (L. van Deyssel) Alfred A. Haighton Jeanne Kloos Reyneke van Stuwe Louis Knuvelder. Redacteuren van „De Nieuwe Gids" Haarlem, 28 Juli 1938. GROOT- EN KLEINWINKEL- BEDRIJF. COMMISSIE GEÏNSTALLEERD. Wij lezen in het maandblad der R. K. Staatspartij Ruim een jaar geleden, het was in Fe bruari 1937, heeft een van de Kringen der Partij in de vergadering van den Partij raad het vraagstuk van de verhouding van het groot- en klei winkelbedrijf aan de orde gesteld in den vorm van een voor stel aan dien Raad, waarover van de zijde van het toenmalige Partijbestuur een praeadvies in gunstigen zin werd uitge bracht. Het voorstel van den Kring-Amsterdam luidde: „De Partijraad besluite tot het in stellen van een commissie, die zal hebben te onderzoeken in hoeverre, respect, welke maatregelen te treffen zijn ter regeling van de verhouding van het groot- en kleinwinkelbedrijf". Ter uitvoering van het daarop gevolg de besluit van den Partijraad heeft het Partijbestuur besloten, een studiecommis sie in het leven te roepen, aan welke het door Amsterdam verlangde onderzoek zóu worden opgedragen. Verschillende redenen en omstandighe den waren oorzaak, dat de door het P.B. aanvanKeiiJk geaaente safhenstelling üüi.er studiecommissie nog niet haar beslag hau gekregen, toen de presidiaatswisseling in de Partij volgde. Spoedig daarna heeft het D.B. in nieuwe samenstelling, onder leiding van den nieuwen Partijvoorzitter, de uitvoering van bovenbedoeld besluit ter hand genomen. Daarbij heeft het D.B. gepoogd, in een eenigszins gewijzigde sa menstelling der commissie, zijn wensch tot uitdrukking te brengen, dat een onbe vangen onderzoek van het gewichtige vraagstuk in zijn principieele gedaante zooveel mogelijk verzekerd is. Mede om die reden werd het theoretiscn-weten- schappelijk element in de commissie eenigermate versterkt. Zoo werd de samenstelling der commis sie als volgt: Th. P. J. Eisen te Naaldwijk, lid van het Partijbestuur, voorzitter; mr. dr. J. Beuns S.J. te Nijmegen, dr. G. de Gruyter te Den Bosch, drs. H. L. Jansen te Voorburg, mr. dr. C. Keulemans O. Carm. te Merkelbeek, J. A. Kolkman te Utrecht, mr. E. D. M. Koning te Den Haag, leden; mr. dr. C. Ch. A. van Haren te Wassenaar, lid-secretaris. Donderdag 7 Juli j.l. neeft de Partijvoor zitter deze commissie in het Dr. Schaep- mannuis geïnstalleerd. Na eraan herinnerd te hebben, hoe in een bepaald land een leuze werd uitgevaardigd waarin de dood aan de warenhuizen wordt gezworen, terwijl men thans met of zonder verwon dering moet vaststellen, dat zulk een be langrijke belofte na luttele jaren geheel en al in het. vergeetboek is geraakt, wees de voorzitter erop, dat men onzerzijds zich zal hebben te stellen op het stand punt van het algemeen belang. „Dat te bevorderen moet ons het vertrouwen der kiezers schenken. Ja, zelfs zonder dat vertrouwen te bezitten zou onze plicht het algemeen welzijn te behartigen, en geen groepsbelangen, welke niet op het algemeen welzijn zouden gericht zijn niet minder gebiedend zijn". Eenige vragen, die de commissie al spoe dig voor den geest zullen komen, heeft de Partijvoorzitter vervolgens aldus aange duid: Welke economisch-nuttige functie verricht het warenhuisbedrijf hier te lan de in dezen tijd; in hoeverre kan de mid denstand deze functie evengoed of mis schien beter verrichten; kan de overheid, voor zoover de middenstand deze functie niet zou kunnen vervullen, door maatre gelen hem daartoe in staat stellen; zijn er economisch-nadeelige kanten aan het groot-winkelbedrijf; kan de overheid die beknotten met welke middelen? Na aldus het veld verkend te hebben, zou de commissie zich kunnen afvragen, hoe de vergelijking tusschen de beide vormen der distributie (het groot- en het middenstandswinkelbedrijf) moet uitval len uit een gezichtspunt van sociologie. Na op deze wijze tot de materie te zijn gevoerd, heeft de commissie, die bij mon de van haar voorzitter de installlatierede van den Partijvoorzitter beantwoordde, haar werkzaamheden aangevangen. Moge zij, na de onvermijdelijke vertra ging bij haar samenstelling, spoedig met waardevolle adviezen tot het Partijbestuur komen. Een gewichtige en moeilijke taak is haar toevertrouwd! DAGLICHTSEINEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN Op het baanvak Den Haag H.S.M.Voor schoten (later tot Leiden), zal met den win- terdienst der Ned. Spoorwegen een auto matisch blok in dienst worden gesteld, waarbij voor het eerst bij de Nederland- sche Spoorwegen daglichtseinen zullen worden toegepast. De bekende seinpalen komen dan te vervallen. Drie seinbeelden zullen op borden van hoefijzeren vorm wor den aangebracht; le sein twee groene lich ten boven elkaar is: veilig; 2e groenlicht boven en geel onder, teeken het volgende signaal zal onveilig zijn; 3e rood licht bo ven en geel onder: onveilig, de trein moet stoppen. Voorloopig worden 20 palen met 25 daglichtseinen tusschen Den Haag en Voorschoten in dienst gesteld. OPRICHTING FILMIMPORT-VERHUUR EN EXPLOITATIE-ONDERNEMING Zooals reeds werd bekend gemaakt, stel de de Katholieke Film Actie pogingen in het werk om te komen tot een filmimport-, distributie- en exploitatie-onderneming, welke haar taak verricht onder patronaat, in overeenstemming en samenwerking met de Katholieke Film Actie. Na een zeer uitgebreide bestudeering van deze aangelegenheid en vele onderhandelin gen is dit pogen thans, door de financieele medewerking van een aantal katholieken en katholieke instellingen, geslaagd. Dezer dagen is de oprichtings-acte gepas seerd en de koninklijke bewilliging op de statuten van de naamlooze vennootschap „Gofilex" (afkorting van Goede Film Ex ploitatie) aangevraagd. De kantoren der N.V. zijn gevestigd: Steenschuur 17, Leiden (Tel. 1310). Tot di recteur is benoemd de heer P. N. Brouwer. De N.V. is aangesloten als lid-filmver huurder en lid-reis-exploitant bij den Ned. Bioscoop Bond. Nadere publicaties over een en ander volgen binnenkort. N.V. Filmafdeeling K.S.A. In verband met de oprichting van de N.V. „Gofilex", waaraan de N.V. Filmaf deeling der K.S.A. hare medewerking ver leende, is besloten deze N.V. op te heffen. Alle correspondentie over filmhuur, ver tooningen, filmprojectie-toestellen, etc. moeten thans gericht worden aan: N.V. Go filex, Steenschuur 17, Leiden (Telef. 1310). PROF. W. VAN DER MADEN Benoemd tot legeraalmoezenier Bij Koninklijk besluit van 25 Juli is, met ingang van 1 Augustus 1938 benoemd tot aalmoezenier in vasten dienst, de zeer- eerw. heer W. A. J. van der Maden, pro fessor aan het klein-seminarie Ypelaar. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND Meer dan twee ton verdeeld; f 40.000 meer dan het vorig jaar De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels bericht, dat dezer dagen aan de deelgerechtigde in stellingen voor kinderbescherming het haar toekomende aandeel uit de twee-ton- actie van December/Januari j.l. zal worden overgemaakt. Uitgekeerd wordt: aan 22 instellingen voor achterlijke kin deern samen 21.856.03; aan 87 instellingen voor zwakke en zieke kinderen samen 45.733.45; aan 246 instellingen voor ver waarloosde kinderen samen 123.349.50; ann 13 instellingen voor gebrekkige, doof stomme, enz. kinderen samen 10.353.39. Voorts ontving het kinderfonds P.T.T. 5.188, zoodat in totaal voor het kind be schikbaar is 206.520.37, zijnde een aan zienlijk bedrag (plm. 40.000) meer dan verleden jaar 167.024.05). RESTITUTIES BIJ UITVOER VAN EIEREN, EIERPRODUCTEN EN PLUIMVEE Wij vernemen van bevoegde zijde, dat met ingang van 31 Juli 1938 de volgende wijzigingen in de restituties bij uitvoer van eieren, eierproducten of pluimvee zijn aan gebracht: a. kippeneieren 0.77,5 per 100 stuks, b. eendeneieren 0.50 per 100 stuks. Voor de koelhuis- en kalkeieren worden deze bedragen slechts vergoed, voorzoover ten genoegen van de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee is aangetoond dat de eieren op of na 31 Juli 1938 zijn opge slagen of wel ingekalkt. c. Tevoren als monopolieproduct inge voerde eieren 0.77,5 per 100 stuks. d. Op of na 31 Juli 1938 geproduceerde bestanddeelen van kippen en/of eenden eieren 0.15,5 per k.g. netto. e. Levende piepkuikens 0.08 per k.g. le vend gewicht. f. Geslachte piepkuikens 0.09 per k.g. netto. h. geslachte ganzen 0.09 per k.g. netto. i. Geslachte kippen, hanen en eenden 0.02 per k.g. netto. j. Levende kippen en hanen 6.65, 20, of .13.25 per wagon, al naar gelang van het land van bestemming. DERDE ORDE STUDIE-DAGEN. Nagekomen telegram van den Paus. Na afloop der Studiedagen van de Der de Orde, in het St. Willibrord-college der Paters Franciscanen te Katwijk a. d. Rijn gehouden, kwam een telegram binnen van Z. H. den Paus, waarin Z. H. geluk- wenschen uitsprak met het welslagen de zer Studiedagen en Z. H. aan de leiders en deelnemers aan deze studiedagen den Pauselijken Zegen schonk. DE MISSIE DER R. K. STAATSPARTIJ. Terug uit Indië. De heeren Mr. F. Teulings en Max van Poll, die in opdracht der R. K. Staats partij een reis hebben gemaakt naar Ned. Indië, zullen morgen met den trein van 10.07 uur aan het Staatsspoor-station te Den Haag van hun reis terugkeeren. HAAGSCHE RECHTBANK. EEN HANDIGE FRANSCHE JUFFROUW. Leidsche winkeliers werden slachoffer van haar wisseltruc. Voor de Haagsche Rechtbank heeft te recht gestaan de 45-jarige Frangaise E. M. uit Bordeaux, van beroep kaartlegster, die zooals men zich nog wel zal herinneren, in de maanden Mei en Juni van dit jaar een aantal winkeliers uit Leiden heeft benadeeld door, met voor haar aanvanke lijk nuttig effect, met succes een wissel truc toe te passen. In het verdachtenbankje staande maakt zij den indruk van een zigeunertype te zijn en na een zeer bedeesd begin doet zij haar Fransche afkomst eer aan door druk gebaren makend en ongelooflijk rad van tong haar onschuld te betuigen, alles in de Fransche taal. Verdachte werd bijgestaan door een tolk. Als eerste getuige werd gehoord de Leidsche winkelier W. E. A. van H., die vertelde, dat verdachte op 31 Mei bij hem in den winkel was gekomen en daar een briefkaart had gekocht van 5 cent, welke briefkaart zij met een bankbiljet van ƒ25 betaalde. De winkelier had wisseldgeld te rug gegeven bestaande uit twee briefjes van tien gulden en wat zilvergeld. De ver dachte echter wilde een briefje van tien gulden ook graag gewisseld hebben voor specie. Terwijl de winkelier dit verzoek in willigde had verdachte van deze gelegen heid gebruik gemaakt om op een ongeloof lijk snelle wijze het bankbiljet van 25 ook weer in haar bezit te krijgen. Pas later had de winkelier het feit bemerkt maar toen was van achterhalen van de juf frouw geen sprake meer. Het was toen een tijdje rustig geweest maar op 18 Juni was verdachte weer naar Leiden gekomen om te trachten haar prac- tijken nogmaals te probeeren. Zij was toen gekomen bij de filiaalhoudster mej. J. B. te Leiden alwaar zij een fleschje limona de had gekocht voor 20 cent. Hier had zij evenwel niet betaald met een bankbiljet van ƒ25.maar had zij aan de winkelier ster gevraagd of deze zoo goed wilde zijn om wat los geld in te wisselen voor een bankbiljet van 25.— Dat had de filiaal- houdster gedaan maar toen haar man later de kas opmaakte had hij bemerkt, dat er een tekort was van juist 25. Het nummer van het bankbiljet was echter bekend en deze kennis is ten slotte vor de handige in koopster fataal geworden want toen de re cherche haar later op het perron te Lei den aanhield en aan den lijve had onder zocht was het bankbiljet te voorschijn ge komen, terwijl het nummer klopte met dat wat de winkelier miste. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert deed even een boekje van verdachte open waaruit bleek, dat zij in België en Frankrijk tallooze malen veroordeeld is ge worden. In haar geboortestad Bordeaux liefst maar vijf maal. Spr. concludeerde hieruit dat verdachte een internationaal misdadigster is die haar practijken nu ook in Nederland eens kwam probeeren. Een flinke straf is hier zeer zeker op zijn plaats en spr. eischte dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. De verdediger wees er op dat verdachte het heel hard gehad heeft in haar leven en dat zij het hoofdzakelijk gedaan heeft voor haar kinderen daar haar man haar in de steek heeft gelaten. Pleiter roept dan ook de uiterste clementie in want niemand is gebaat met een zwaren straf omdat ver dachte als haar straftijd om is toch als on- gewenschte vreemdeling het land zal wor den uitgezet. De president merkte hierbij op, dat zij er dan aan een andere zijde weer vlug inkomt. De uitspraak werd vervolgens bepaald op 9 Augustus. INBRAAK IN EEN CLUBGEBOUW TE OEGSTGEEST. Tegen den vermoedelijken dader twee jaar gevangenisstraf gecischt. De politie te Oegstgeest heeft een knap stukje speurderswerk verricht door een inbraak, welke weinig houvast bood zoodanig uit te werken, dat de Officier van Justitie op dit bewijsmateriaal twee jaar ge vangenisstraf kon eischen. De zaak had zich als volgt afgespeeld. In het eind van April van dit jaar had de politie van Oegstgeest een tip gekregen dat er ingebroken zou worden in het clubhuis staande op het ten nispark aan den Abtspoelweg te Oegst geest. De politie had evenwel tevergeefs op den loer gelegen want er gebeurde niets. Later evenwel zag de rijksveldwachter P. Jansen uit Oegstgeest iemand op verdachte manier in den omtrek sluipen. Aanhou ding was het gevolg geweest en de aange houdene gaf op v. d. Vijver te heeten. De veldwachter kwam dit niet erg geloofwaar dig voor derhalve werd de man meegeno men naar het bureau. Daar was gebleken, dat hij niet v. d. Vijver heette maar was A. v. d. H. geboren te Leiderdorp en woon achtig te Leiden al waar hij het be roep van varensgezel uitoefende. De veld wachter was later nog eens gaan kijken en had toen een jute zak gevonden, inhou dende een radiotoestel en een aantal nou- gatblokken alles uit het clubgebouw af komstig. Verdachte evenwel ontkende ten stelligste deze voorwerpen ontvreemd te hebben. De veldwachter was verder gaan speuren en was tot de ontdekking geko men, dat er een ruit vernield was van het clubgebouw en aan deze ruit kleefde een klein beetje bloed. Toen verdachte aan een nader onderzoek werd onderworpen was gebleken, dat hij een klein schrammetje aan zijn hand had dat nog versch was alhoe wel verdachte vertelde, dat hij dat een week geleden had opgeloopen bij cement sjouwen. Ook dat was nader onderzocht er toen was gebleken, dat hij den vorigén dag nog geen wondje had. Verder had ver dachte voor dien avond een fiets geleend van een boekbinder uit Leiden, terwijl bij die fiets een jute zak gestaan had, waarin zich eenig zeegras bevond, welk zeegras de boekbinder ook gebruikte. Verdachte weet alles aan een toevallige omstandigheid maar kon geen verklaring gever hoe de zak met gedeeltelijk zeegras plus het ont vreemde radiotoestel daar gekomen was. Verdachte had zijn heele verdediging ge baseerd op het feit, dat hij in het clubge bouwtje iets wilde doen, dat heel mensche- lijk is. Maar de politie had nog meer pijlen op haar boog gehad want door proeven met een rijksspeurhond te nemen was gebleken, dat het dier, na lucht te hebben gekregen van het kozijn van het clubgebouw, waar verdachte door geklommen zou zijn, én de verdachte èn diens schoen had aangeblaft en daarna èn bij de verdachte èn bij de schoen was blijven zitten blaffen, trots het feit, dat de schoen tusschen andere dito's had gestaan terwijl verdachte tusschen een aantal andere personen was geplaatst. De Officier achtte na al deze getuigen verklaringen het ten laste gelegd bewezen. Verdachte doet nu wel heel onschuldig maar bovendien wijst het strafblad uit dat hij reeds negentien maal veroordeeld is ge worden voor vermogensmisdrijven. Spr. eischte dan ook gezien de vele aanwijzin gen en het ongunstig strafblad van ver dachte een gevangenistraf voor den tijd van twee jaar. De verdediger van verdachte achtte de feiten absoluut niet bewezen en concludeer de vrijspraak en onmiddellijke invrijheid- steling van de verdachte. Zonder in raadkamer te gaan wees de rechtbank dit verzoek af en bepaalde de Uitspraak op 9 Augustus. WIE OVERVIEL DEN SLAGERS KNECHT? Vrijspraak geëischt voor verdachte. Het was een vreemde zaak, die de recht bank vervolgens kreeg uit te zoeken, welk uitzoeken ruim een uur in beslag nam. Wat was het geval? Op 14 Mei van dit jaar, des avonds om streeks negen uur, zou er op den Vlietweg tusschen Leidschendam en Rijswijk een slagersbediende overvallen zijn ten ein de hem van zijn beurs, met een inhoud van ongeveer 60.— te berooven. Als verdach te was aangehouden geworden M. Pr. v. d. B geboren te Veur, laatst koopman in Den Haag thans ged. in het Huis van Bewaring. Reeds vanaf zijn aanhouding had verdach te ontkend iets van deze overval af te we ten. Het geval had zich als volgt afgespeeld. Op den avond van den 14den Mei had een slager te Rijswijk een telefoontje gekre gen of hij een bestelling wilde laten bezor gen op een boerderij aan den Vlietweg. Binnen de vijf minuten was de opgegeven bestelling klaar gemaakt en kon de sla gersbediende v. d. Krogt er mee wegrij den. Op den Vlietweg aangekomen bleek hem dat hij om bij de bedoelde boerderij te komen eerst een donker paadje af moest rijden, omzoomd door boschjes, zoodat het er tamelijk donker was. In het laantje ge komen had hij een hem onbekende man tegen een boom zien zitten. Hij had toen nog gevraagd of hij zoo goed ging naar het hem opgegeven adres. De man had toen ge antwoord met een veranderde stem vol gens de bediende „ja achteraan". Inderdaad was het adres gevonden geworden maar daar wist men niets van een bestelling af, zoodat de slagersbediende hoogst verwon derd weer terug was gereden. Op den Vliet weg aangekomen had hij plotseling een stomp achter in zijn nek gekregen en was vervolgens van zijn fiets getrokken. Omdat hij hard ging gillen en schreeuwen was de aanrander op de vlucht gegaan zonder de beurs met ƒ60 te krijgen. De slagersknecht had zijn aanvaller ech ter niet herkend. Ook zeven gehoorde ge tuigen konden niet pertinent verklaren, dat de man in de verdachtenbank de aanvaller geweest was. Wel kwam er iets anders aan het licht, dat een geheel andere kijk op de zaak gaf want een getuige verklaarde, dat de slagersknecht en de verdachte in zijn bijzijn hadden afgesproken om een beroo- ving in elkaar te zetten. De slagersknecht gaf dat toe, maar zeide tevens zich later te rug getrokken te hebben omdat hij bang was voor de gevolgen. Ook een afspraakje dat hij het geld zou verliezen, opdat het door verdachte „gevonden" kon worden, was niet doorgegaan. Daarom was het nu zoo eigenaardig, dat hij zijn aanvaller niet herkend had. Zoo als reeds gezegd, bleef verdachte ontken nen, iets met deze zaak te maken te heb ben en had zelfs een alibi dat echter niet goed te controleeren was omdat niemand van de zeven getuigen kon zeggen hoe laat het nu eigenlijk geweest was. De een zei negen uur en de ander wist zeker, dat het kwart voor tien geweest was. De Officier van Justitie, mr. Rouffart, zeide dan ook dat hij trots het dagvaarden van de zeven getuigen niets wijzer was ge worden. Het bewijsmateriaal dat toch al zwak was, is hem door deze getuigenver klaringen geheel uit de handen geslagen. Niemand immers weet precies wat er nu eigenlijk gebeurd is. Spr. kan dan niet an ders doen dan vrijspraak tegen den ver dachte eischen met bevel om de voorloo- pige hechtenis onmiddellijk op te heffen. De Rechtbank hief, zonder in raadkamer te gaan, het voorarrest van verdachte op en bepaalde de uitspraak op 9 Augustus. Wie z'n omzet wi! vermeerem, moei adverleeren!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2