DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een krachtig protest van Graaf Von Galen, Bisschop van Munster WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9098 3)c Ceki&^Soti/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven rie pag. Giro 103003. Postbus 11. Sporlverdwazing Wij moeten er ons over verheugen, dat er belangstelling is voor de sport. De sport kan zijn zulk een bij uitstek gezonde ontspanning. In de sport kunnen liggen opgesloten zulke waardevolle eigenschappen voor de karakter- en wilsvorming. Dat is- niet sportief, zegt men, b.v., van een bestrij ding, die -niet recht-door-zee is en waar bij den tegenstander niet een volkomen eerlijke kans voor 100 pet. wordt gegeven. Maar, hëlaas, wat is er 'n sport-over- drijving, 'n sport-verdwazing! Als ons nageslacht op een hooger cultu reel peil zal staan, dan wij onder dit op zicht, dan zal het.... zich voor ons scha men, als het ziet de foto's van sporthelden in de pers van onzen tijd! Ter illustratie van de huidige sportver- dwazing vestigt de „Utrechtsche Courant" de aandacht op het volgende: In de Berner Alpen ligt een bijna 4000 M. hooge berg, de Eiger, stijl op rijzend uit zijne omgeving. De electri- sche Jungfrau-spoorweg omcirkelt hem aan den voet, deels door tunnels. Aan den noordkant is de kalksteenen rots, goeddeels met sneeuw en ijs be- dekt, zóó steil, dat er nauwelij'.cs een gems tegen óp kan. En nu schijnt het voor sommige menschen aanlokkelijk te zijn te probeeren door tóch tegen op te klauteren. Wil men perse op den top komen, dan is die van andere zijden te bereiken. Maar neen; men wil juist langs den onbegaanbaren weg naar boven. Alleen in de laatste drie jaren zijn. twaalf ervaren berg beklimmers bij zulke pogingen ver ongelukt. Hun lijken liggen aan flar den hier en daar in een of anderen afgrond. Nü hebben vier waaghalzen het opnieuw gewaagd, en wonder bo ven wonder is het hun gelukt, den top te bereiken en heelhuids weer bene den te komen.... Wat nu? Hun portretten staan in de pers, naast de foto van den bergreus. Deze werd gezegd „onneembaar" te zijn, en de roekeloozen, die met hun leven speelden, heeten den Eiger nu „over wonnen" te hebben. Is daar eenig nut voor hen of voor hun medemen- schen aan verbonden? Dergelijke praestaties zijn geen sport meer: ze zijn daden van ver dwazing, van reclame-zucht, van de ijdelheid „dat kan ik; wie doet 't me na?" Inderdaad: dergelijke praestaties zijn geen sport. Zij wijzen veel eerder op ge mis aan verantwoordelijkheidsbesef ten opzichte van de hooge waarde van het le ven, voor welks gebruik de mensch zijn -Schepper verantwoordelijkheid verschul digd is.... Gezonde sport heeft onze hartelijke sympathie. De sportverdwazing van dezen tijd ver afschuwen wij! PATER C. A. TONUS C.J.C.M. Zondag heeft onze stadgenoot pater C. A. Tonus C.J.C.M. uit handen van Mgr. E. de Boeck, Apost. Vicaris van Lisola in Bel gisch Congo in de kapel van O. L. Vrouw van Gratie te ScheutBrussel de heilige priesterwijding ontvangen. Pater Tonus zal zijn eerste plechtige H. Mis opdragen a.s. Zondag om half elf in de parochiekerk van St. Petrus, alhier. De klokken zwijgen in Oldenburg Het land Oldenburg, waar de katholieken in November 1936 van zich deden spreken door den moed, waarmede zij het kruis in de ka tholieke scholen verdedigden, is in diepe droefheid gedompeld. Op be vel van den Bisschop, Mgr. Cle mens August, Graaf von Galen, zijn tot teek en van treurnis de klokken in Oldenburg verstomd. Op den laatsten Zondag van Juli heeft de bisschop in een schrijven aan de geloovigen, dat van alle kansels is voorgelezen, de reden van dezen maatregel uiteengezet. „Er heerscht droefenis in het Oldenburg- sche gedeelte van ons bisdom. Sinds 3 Juli is het gebeier van de klokken der katho lieke kerken verstomd als een teeken van rouw, en iederen dag stijgen gebeden om hoog, opdat de Almachtige God het leed van hen zal afnemen. In vurig gebed smee- ken vooral de ouders, vaders en moeders, die bezorgd zijn om het zieleheid van hun kinderen, aan wie men de katholieke school ontnomen heeft". De bisschop wijst er dan verder op in zijn schrijven, dat de invoering van de „ge meenschapsschool" in Oldenburg geheel on wettig was. Nog op 11 Juni 1936 vaardigde de nationaal-socialistische regeering in Oldenburg een nieuwe schoolwet uit, waar in het confessioneele karakter van de volks scholen opnieuw wettelijk werd vastge legd. De schoolwet bepaalde uitdrukke lijk: „De scholen moeten op confessionee- len grondslag ingericht worden". Toch heeft dezelfde minister Pauly, die deze schoolwet van Oldenburg onderteekende, met Paschen 1938 tal van belijdenisscholen eenvoudig opgeheven. Deze maatregel beeft zoowel bij katholieken als bij pro testanten groote verontwaardiging verwekt. In verschillende gemeenten kwam het tot protestdemonstraties van de ouders, die met geweld van wapenen onderdrukt wer den. Zoo werden b.v. in de gemeente Gol- denstedt bij een protestmanifestatie een aantal aanzienlijke personen van de streek gearresteerd, en niet voor de rechtbank gebracht, maar in een concentratiekamp opgesloten, waar er nu nog 12 van hen worden vastgehouden. De nationaal-socia listische minister Pauly richtte een schrij ven aan de ouders, waarin hij dreigde de ouders, die hun kinderen niet naar de ge meenschapsschool zouden sturen, zonder gerechtelijk onderzoek of uitspraak door de geheime staatspolitie in Schutzhaft te laten nemen. De Bisschop vervolgt zijn schrijven aldus: Na dit dreigement van den minister Pauly verwonderde het mij niet, dat hij zijn schoolpolitiek bleef volgen en de Gestapo te hulp riep. Ik vermeldde reeds, dat 12 hoogstaande mannen uit de omge ving van Goldenstedt gearresteerd waren en sinds het begin van Mei zonder gerech telijke uitspraak in Schutzhaft worden ge houden. Zonder gerechtelijk onderzoek of uit spraak, zonder een strafbare handeling aan te wijzen en zonder de mogelijkheid zich te verdedigen, werden eveneens in het be gin van Mei de beide hulpgeestelijken van de gemeente Goldenstedt door de Gestapo uit het land Oldenburg uitgewezen, zoodat de ziekelijke pastoor in een gemeente van 2000 zielen als de eenige zielzorger over bleef. Zonder gerechtelijke uitspraak en zon der de gelegenheid te hebben, zich tegen de beschuldigingen te verweren, werden door de Gustapo op 28 Juni de 68-jarige pastoor en de 63-jarige Vicaris van Lönin- gen uit hun gemeente en uit het land Ol denburg uitgewezen. Men dreigde hen te zullen arresteeren, als zij Oldenburg niet denzelfden c(ag verlieten. Zonder gerechte lijke uitspraak en zonder de gelegenheid te hebben zich tegen de aanklacht te verzet ten, werd de Vicaris van Viskeb uit het land Oldenburg uitgewezen en op 6 Juli door twee politiebeambten over de grenzen van onze provincie gezet. Noch aan mij, den Bisschop, noch aan mijn plaatsvervanger voor het land Oldenburg, den bisschoppe- lijken Vicaris in Vechta, werden mededee- lingen vei-strekt over de beschuldigingen en de straffen. De Oldenburgsche Minister Pauly is nog verder gegaan. De geheime Staatspolitie heeft een uitwijzingsbevel uitgevaardigd tegen den Vicaris in Vechta zelf, wat hem op 27 Juni mondeling werd medegedeeld. Ook tegen den Vicaris is geen overtreding van bestaande wetten ten laste gelegd, ook hem heeft men niet voor de rechtbank ge daagd, ook hem heeft men geen gelegen heid gegeven zich voor een onpartijdige instantie te rechtvaardigen en te verdedi gen. De bisschoppelijke Vicaris in Vechta is voor de Staatsregeering plaatsvervanger van den Bisschop van Münster voor de ka tholieken in het land Oldenburg. Zonder den Bisschop ergens van in kennis te stet- len, ontving de Vicaris bevel zijn ambtsdis trict, het land Oldenburg, zijn vaderland, te verlaten. De Vicaris heeft aan dit bevel geen ge hoor gegeven en heeft geweigerd vrijwil lig en zonder toestemming van den Bis schop van Munster zijn post te verlaten. Hij heeft mij onmiddellijk schriftelijk be richt gezonden over de gebeurtenissen. Toen ik hiervan op 28 Juni bericht ont ving, heb ik mij onmiddellijk telegraphisch tot den Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler gewend met het verzoek, dit bevel ongedaan te maken. Ik heb mij eveneens gewend tot den Rijksminister van Kerke lijke Aangelegenheden en tot het Bureau van de Staatspolitie in Berlijn. Eerst op den avond van 1 Juli ontving ik een ant woord uit Berlijn, een schrijven van den chef van de Rijkskanselarij, Rijksminister dr Lammers, die de ontvangst van mijn tele gram aan den Führer bevestigde en mede deelde, dat verdere berichten zouden vol gen. Intusschen was de Gestapo reeds met dwang tegenover den Vicaris Verwerk op getreden. Op 30 Juni werd hij in den avond door twee politiebeambten bewaakt, in een auto gezet en naar Münster gebracht, waar hij des avonds om ha.x tien op het Domplein in vrijheid werd gesteld! Dit is naar mijn weten sinds de tijden van de zoogenaamde Kulturkampf in de vorige eeuw voor de eerste maal, dat men in Duitschland een hoogwaardigheidsbekle der van de Katholieke Kerk wegens zijn rechtmatig optreden voor godsdienstige belangen met dwang van zijn post verwij dert, zonder zich rekenschap te geven, of zijn kerkelijke ambtsbezigheden daardoor gehinderd of onmogelijk gemaakt worden. De Rijksminister van Kerkelijke Aange legenheden antwoordde mij op 9 Juli, dat dc Vicaris reeds uit Oldenburg gezet was, omdat hij rechtmatige verontwaardiging onder de bevolking gewekt had. Ik ant woordde daarop, dat deze verontwaardi ging veel meer veroorzaakt was door de onwettige invoering van de gemeenschaps school in Oldenburg. Op 18 Juli heb ik nogmaals bij den chef van de Rijkskanselarij geprotesteerd tegen de houding van de,Gestapo en voorgesteld, om den Vicaris de gelegenheid te geven, zich voor een onpartijdige rechtbank te gen de beschuldigingen te verdedigen. Dit voorstel werd jammer genoeg niet aan vaard. Nadat mijn protesten zijn afgewe zen, moet ik erop rekenen, dat de Vicaris Verwerk voorloopig niet naar zijn ambts district zal kunnen terugkeeren. Ik voel mij echter verplicht aan alle ge loovigen van het bisdom Münster mede te deelen, hetgeen den laatsten tijo in Olden burg geschied is. De Bisschop spoort de geloovigen en alle priesters aan om vooral te bidden voor de jeugd, opdat het katholieke geloof door hen aan het nageslacht kan worden gegeven. „In dit gebed aldus zegt de Bisschop van Münster willen wij ook heel bijzonder den in groote moeilijkheden zijnden en in zijn bisschopsstad bedreigden Bisschop Sproll van Rottenburg en zijn diocesanen gedenken". De Bisschop besluit dit belangrijke docu ment met te wijzen op de woorden van Christus, die zoo beteekenisvol zijn voor de zen tijd: „Zalig zijn zij, die vervolging lij den om wille der gerechtigheid, want hun is het Rijk der Hemelen". PE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: Na het bombardement van Ko- reaansch gebied door Sovjet-vliegtuigen en de hernieuwde Japansche aanval op Russisch grondgebied, schijnt de Tsjang Koe Feng-affaire in de afgeloopen 48 uren de grenzen van een eenvoudig grensinci dent overschreden te hebben. Het zijn wer kelijke vijandelijkheden geworden op een beperkte schaal, waarvan de inzet niet meer de grensheuvelen van Madsjoekwo is, doch het prestige der beide regeeringen en der beide legers. Van Tokio uit bezien geeft de toestand den indruk, dat de regeeringen voor het oogenblik de gebeurtenissen nog in de hand hebben en nog denken een einde te ma ken aan het conflict, zoodra zij de ge- wenschte resultaten zullen hebben verkre gen. De zaak staat thans zoo, dat zij ge noopt zouden kunnen zijn het conflict een zekere uitbreiding te doen nemen, zonder nochtans toe te fctaan, dat het uitgroeit tot een algemeenen oorlog. Voor Japan is de herovering van Tsjang Koe Feng door geweld een gelegenheid, Rusland en de wereld te toonen, dat een oorlog in China het leger in Mandsjoekwo niet verlamt. Ten aanzien van Rusland vreest Japan, dat het 't bewijs wli geven van zijn militai re kracht door op een beperkt terrein alle bruiken. Men wil evenwel zelf^ in dat ge bruiken. eMn wil evenwel zelfs in dat ge val gelooven, dat een conflict gelocali- seerd zal blijven, indien, naar men zegt, Sovjet-Rusland wil voorkomen, dat het spel der bondgenootschappen het nood zaakt ook op een Europeesch front te strij den. Volgens optimistische opvattingen zou den derhalve de tegenwoordige toestand en de vijandelijkheden volgens de in ze keren zin klassieke methoden der politiek van het Verre Oosten, het noodzakelijke voorspel kunnen zijn van een diplomatieke regeling, welke voor een zekeren tijd de strijdkrachten, die aan de grenzen van Mandsjoekwo tegenover elkander staan, zou vasthouden. „DE NIEUWE AFGOD" „De nieuwe Afgod" dit is de titel van c n brochure van het Katholiek Comité van Actie „Voor God". „De nieuwe Afgod". Door Koenraad Ju lius. In deze brochure wordt op overtuigen de wijze gedocumenteerd, dat de inhoud van het nieuw-heidendom in Duitschland groot is en funest! Bij het lezen stijgt onze ergernis over zooveel schandelijke bestrijding van God, Godsdienst en Kerk. En met onze ergernis onze verbazing, hoe er Christenen, hoe er Katholieken kunnen zijn, die deze ergernis niet met ons deelen. Hoe is een zoo groote mate van kortzich tigheid mogelijk? Wie goed materiaal over de vervolging in Duitschland wil bezitten, leze dit boekje. Het is o.a. verkrijgbaar in den tent op de Leidsche Zaterdagsche markt de tent van het Katholiek Comité van Actie „Voor God". uit Dit nummer bestaat drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Nieuwe gevechten tusschen Russen en Japanners aan de Koreaansche grens. (2de blad). Fraaie richtlijnen voor Duitsche jeugd leiders. (2de blad). Een fel artikel van Farrinace tegen den Paus over het rassenprobleem. (2de blad). In Duitschland geen Joodsche meer. (2de blad). Binnenland De missie der R.-K. Staatspartij terug uit Indië. (1ste blad). Door de R.-K. Staatspartij is ingesteld een commissie om een rapport uit te brengen inzake groot- en kleinwinkelbedrijf. (1ste blad). Nadere bijzonderheden over het vlieg ongeluk bij Rijswijk. (2de blad). Vergadering der Eerste Kamer. Critiek op beleid inzake de luchtbescherming. (1ste blad). Wijzigingen in de restituties bij uitvoer van eieren, eierproducten of pluimvee. (lste blad). Eenige grepen uit het verslag der Alge- meene Rekenkamer over 1937. (lste blad). Vele verdrinkingsgevallen. (3de blad). NIEUWE VREDESVOORSTELLEN VAN JAPAN AAN CHINA. HONGKONG, 3 Aug. (A.N.P.) Naar hier wordt bevestigd, heeft de Chineesche regeering onlangs nieuwe voorstellen van Japan gekregen tot het beëindigen van de vijandelijkheden. Deze voorwaarden zijn aanmerkelijk minder hard dan de vo rige. De grootste geheimhouding wordt in acht genomen. De voorstellen worden thans te Hankau bestudeerd. DRIE „VLIEGENDE FORTEN" NAAR COLUMBIA. WASHINGTON, 3 Aug. (A.N.P.) Het Amerikaansche ministei'ie van oorlog heeft een vlucht zonder tusschenlanding van Florida naar Bogota georganiseerd, welke Zondag a.s. ter gelegenheid van de ambts aanvaarding van president Santos van Columbia zal plaats vinden, en waaraan drie viermotorige bommenwerpers, z.g. „vliegende forten" zullen deelnemen. Deze vlucht moet, naar men hier verklaart, als een Amerikaansch vriendschapsgebaar worden beschouwd. Het militair vliegtuig F.K. 51 No. 22, op weg van Ypenburg naar Soesterberg, stortte Dinsdag even na den start neer. Van de beide inzittenden werd de bestuurder gedood en de waarnemer ernstig gewond

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1