RIJNSTREEK ZATERDAG 30 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. ZOETERMEER MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND Botste tegen een auto op. Gistermiddag half twee had op de Dorpsstraat alhier een ernstig verkeers ongeval plaats. Onze plaatsgenoot, de 56-jarige tui nier A. v. d. M., reed per motorrijwiel met matige snelheid over de Dorps straat. Ter hoogte van de Delftsche Wallen passeerde hij eenige kennissen welke hij achteromkijkend groette. Dit achteruit-kijken werd hem noodlottig. Op hetzelfde moment kwam van te genovergestelde richting een autobus aangereden. Hoewel de bestuurder daarvan nog trachtte een aanrijding te voorkomen, was dit onvermijdelijk. De gevolgen waren ernstig. De heer v. d. M. vloog met het hoofd door de voor ruit van de autobus en kwam vervol gens op de straat teercht, alwaar hij, ernstig aan het hoofd verwond, bleef liggen. Het ergste werd gevreesd en onmiddellijk schoten behulpzame han den toe, om het slachtoffer bij den heer G. binnen te dragen. Aldaar werd hem geestelijken bijstand verleend en ge- j - i~ F coxpen door dokter W. E. Steur. Overbrenging naar het zieken huis St. Antoniushove te Voorburg werd noodig geoordeeld. De politie stelde on middellijk een onderzoek in. Behalve een vernielde ruit, bekwam de autobus een beschadigde radiateur; het motor rijwiel werd aan de voorzijde geheel vernield. Nader vernamen wij nog, dat bij de behandeling in het ziekenhuis is geble ken, behoudens ernstige snij wonden, ken, behoudens ernstige snij wonden, dat delbasisfractuur en beenbreuk heeft be komen. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk wel. Gooi uw oude rijwielplaatje niet weg. Naar de Plaatselijke Santoscommissie al hier mededeelt, doet de vereeniging San tos, de instelling voor de tuberculose-be- strijding van de katholieke middenstands organisatie, een beroep op alle rijwielge bruikers, om hun vervallen belastingplaatje niet weg te gooien, doch het af te staan aan Santos. De opbrengst hiervan wordt ge heel besteed voor sanatoriumverpleging van tuberculose-patiënten, die zelf niet over de noodige middelen beschikken om deze dure en vaak ook langdurige verple ging te bekostigen. Vele kleintjes maken één groote; één rij wielplaatje is maar een klein stukje ko per, maar bij honderdtallen wordt het een waardevol blok. De Santos-commissie zal gaarne deze plaatjes in ontvangst nemen aan het adres van den penningmeester, den heer L. Have naar, Vlamingstraat 27, alhier, alwaar men de plaatjes in de brievenbus zal kunnen de- poneeren, en de Commissie verder zal zor gen, dat zij op hun bestemming komen. VOORSCHOTEN Veilig Verkeer. In de Raadszaal kwa men gisteravbnd verschillende ingezete ren bijeen onder voorzitterschap van Bur gemeester M. F. Berkhout om te geraken tot oprichting van een vereeniging voor veilig verkeer.-Er waren reeds een 20-tal leden, die ondergebracht waren in de afd. Leiden en enkele van die leden waren eveneens ter vergadering aanwezig. Burgemeester Berkhout sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en was ver heugd dat zoovelen aan zijn oproep had den gehoor gegeven om hier aanwezig te zijn. De vraag zou kunnen rijzen, aldus de voorzitter, of het wel noodig zou zijn hier een vereeniging op te richten, maar onge acht waar men woont of welke werkkring ir.en heeft, een ieder heeft belang bij veilig verkeer en de vraag wordt'klemmender, v/anneer men vraagt hoe kunnen wij ons beveiligen tegen de gevaren van het ver keer. In verschillende plaatsen van ons vaderland zijn reeds vereenigingen voor veilig verkeer opgericht, om steeds het pu bliek te -wijzen op beveiliging. Behalve de overheid moeten ook anderen er van doordrongen worden. Verleden jaar is met mede werking van de onderwijzers op de scholen verkeersonderwijs gegeven, waar na een examen is afgenomen, zoowel theo retisch als practisch. Door den bond van vereenigingen wordt een diploma uitge reikt, wanneer met goed gevolg examen is gedaan. Dit diploma wordt geteekend door de examencommissie en het bestuur van de vereeniging. Als goed Voorschotenaar, aldus de voorzitter, voelde ik dat het meer nut zou hebben, wanneer hierop namen van ingezetenen zou prijken, inplaats van namen uit Leiden en dit heeft geleid tot overleg en het plan om in deze gemeente eveneens een vereeniging op te richten. Nadat de voorzitter de doelstelling van de vereeniging had voorgelezen en niemand het woord verlangde, werd z. h. stemming tot oprichting van de vereeniging in deze gemeente besloten. Op voorstel van den voorzitter werden tot voorloopig comité benoemd de heer en: W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, L. G. Stolk. Ir. R. Meyer, G. L. de Graaf en Mr. F. C. R. Drossaart Bent- fort. Alle heeren namen hun benoeming aan. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede dat verschillende personen hun instem ming hadden betuigd, zoodat hij kon mede- deelen dat de vereeniging was opgericht met 50 leden. Na allen nog eens dank te hebben gezegd voor hun tegenwoordigheid en de beste wenschen te hebben geuit voor het werk der vereeniging. werd de verga dering gesloten 40 Jarig Jubileum. Zondag 31 Juli a.s. herdenkt de heer C. van Leeuwen den dag, dat hij in dienst trad als wegwerker van de Ysel stoomtram maatschappij, thans de N Z.H.T.M. Bij de electrificatie van de lijn ALPHEN AAN DEN RIJN GEEN WIELERWEDSTRIJD Wegens aesthetische bezwaren Op de laatst gehouden vergadering van de organisatie der feestelijkheden bij het a.s. regeerings-jubileum, is besloten in te gaan op een aanbod van de Leidsche wie lerclub „Swift" om op een der dagen tus- schen 1 en 6 September: een ronde door Alphen a. d. Rijn te houden, behoudens na dere goedkeuring der overheid. Het lag in de bedoeling deze ronde door Alphen te verrijden langs de Dr. Lovincklaan, het St. Jorisplein, en de Stevinstraat, welk parcours door touwen zou kunnen worden afgezet, zoodat het verkeer in dit stille ge deelte der gemeente weinig hinder van den wedstrijd zou ondervinden. Naar ons thans van de zijde van het hoofdcomité wordt meegedeeld, heeft de burgemeester op grond van aesthetische overwegingen zijn goedkeuring aan den wedstrijd onthouden zoodat de wielersport van het feesthro- gramma moet worden geschrapt. Op 't nippertje. Toen gistermorgen trein 3381, die om 8.56 van hier naar Utrecht vertrekt, een onbewaakte overweg bij Alphen aan den Rijn naderde, zag de machinist, dat een landbouwer met door een paard bespannen wagen de spoorbaan nog wilde passeeren, terwijl de sneltrein met een snelheid van ongeveer 80 K.M. snelheid aankwam. De machinist had de te genwoordigheid van geest direct krachtig te remmen, waardoor de trein juist nog voor den wagen op de spoorbaan tot stilstand kwam, waardoor hij een ernstig ongeluk wist te voorkomen. Nu kreeg alleen de trein eenige minuten vertraging. Speldjesdag De speldjesdag ten bate van het T.B.C.-fonds ter bevordering der Gezondheid in de Grafische vakken heeft opgebracht de somma van 84.101/2. Minder aangenaam was het feit dat door de politie een tweetal zeer jeudige meisjes werd betrapt op het wegnemen van geld uit een der busjes, waar deze meisjes mee liepen. Het zou dan ook zeer zeker in het vervolg in het belang van hen, die moeten collecteeren zijn, indien de busjes van een behoorlijk slot werden voorzien. Aanbesteding Door den architect W. Brouwer alhier werd Vrijdagmiddag het bouwen van een winkel en een woonhuis te Uithoorn in twee perceelen. De inschrij vingen waren alsvogt: Perceel I: De bouw A. v. Dam, Alphen aan den Rijn 6210. D. Bruines, Uithoorn 6720.v. d. Zee, Uithoorn 6650.A. J. de Buis, Uithoorn 7102.Fa. Wed. M. de Kleer, Alphen aan den Rijn 7200.—; Koekman en v. Scheppingen, Mijdrecht 7639.C. de Jong, Mijdrecht 8925. Perceel II: Glas, schilder en behang werk: S Baken, Mijdrecht 680.75; H. Domburg, Mijdrecht 578.—; F. Otto, Mijdrecht 635.A. v. d. Bijl, Mijdrecht 694.90; J v. Kempen, Mijdrecht 839. Door den architect W. B. Kroon werd in Hotel Centraal in 3 perceelen aanbe steed den bouw van een dubbel woonhuis aan de Gaslaan alhier. De inschrijvingen waren alsvolgt: v. Beijeren en Snel 5174.Oudenes, Turkenburg en Gesman 5757.v. Egdom 5430.Derenberg en v. Wijk 5875.Wed. de Kleer 6000.A. v. Dam 5748.Barreveld 5068.—; v. d. Helm f 4997.—; L. v. Beuse- kom 5173.in massa 6032.L. v. d. Leek 5999.—; J. Vonk 5417.—; C. Koppe 5595.Fa. W. Schotte, Zevenhuizen 5981.v. Engelen 5489.W. J. Bergs- hoeff 6475.Schreuder en v. Dille, Was senaar 5788.in massa 6748. Perceel II Lood:gieterswerk: Oosterom 515.A. J. v. d. Linden 479.Koele- wijn 596.Bonte 560. LeidenDen Haag is ook van Leeuwen overgegaan en als wegwerker in dienst ge bleven. Het jubileum wordt Maandag 1 Augustus herdacht. Aanrijding. Gistermorgen is de wiel rijder H. v. d. L. aangereden door een auto, bestuur door V., ter hoogte van De Vink. De wielrijder ging van het rijwielpad uit dc richting Leiden naar den Leidscheweg, toen hij werd aangereden door de luxe auto. Het rijwiel werd vernield en v. d. L. be kwam verschillende verwondingen, en werd door den heer V. gebracht naar het Academisch zikenhuis te Leiden. LEIDSCHEN DAM St. Josephsgezellen. Zondag 31 Juli te 11.30 uur en ha het Lof bijeenkomst. Dins dag 2 Augustus te 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Zaterdag 6 Augustus na het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 1 Augustus: Socië teitsavond. Te 8.30 uur speelt de afdeel ing Leidschendam op het A.V.V.-terrein een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen de K.J.M.V., afdeeling Wassenaar. WARMOND St. Josephsgezellenver. Maandag 1 Augustus verplichte maandvergadering; de heer van der Zalm zal spreken over „de Gebrs. de Wit". De Gezellen en ad- spiranten worden verzocht Zondag a.s. tij dig aanwezig te zijn voor de processie in den tuin van de pastorie. Personalia. Geslaagd voor het eind examen der tuinbouwschool voor meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk (Z.-H.) mej. E. Knottenbelt. Perceel II, Loodgieters werk: Oosterom daal, Woubrugge 289.Tabernée en zn. 480.—; J. M. Wijsman 448.—; C. G. Hoogendoorn 591.Bauer en v. Keeken 375.—; J. Verhoef 340.—. AARLANDERVEEN Feestprogramma. Door het feest-co- mité is een feestprogram samengesteld, eventueele wijzigingen voorbehouden. Dit programma ziet er als volgt uit: 5 September. Voormiddags 10 uur: kin deroptocht met muziek, alleen voor school gaande kinderen; een prijs is beschikbaar voor de leukste kleederdracht. Tractatie met overleg van het hoofd der school. Namiddag 26 uur: Kinderspelen om leuke prijzen, 's Avonds: zang met geluid versterker; daarna concert. 6 September: Voormiddag 7.30 uur: re veille blazen door 2 herauten te paard. 9 uur voormiddag: groote optocht van nij verheid. Namiddag 16 uur: volksspelen. 1.30 uur: Kuipsteken voor dames en hee ren. 3 uur: Wedloop enz. voor heeren boven 15 jaar. 4 uur: Gecostumeerde oudHolland- sche ringrijderij met paard en versierde tilbury, waarvan heer of dame uit Aarlan- derveen. 6 uur: Leuk spelletje voor dames boven 16 jaar. 8 uur: Groot avondfeest, na dere bekendmaking volgt. Beide avonden schitterende illuminatie, waarvoor prijzen beschikbaar worden gesteld. Het vereenigingsgebouw met plein, als ook het plein voor de Ned. Herv. Kerk zijn reeds door het feestcomité gehuurd. Concours. Bij het gehouden concours te Maasdijk behaalde de Chr. Gem. Zang- vereeniging „De Lofstem" in de Superieur afdeeling een tweede prijs met 284 pun ten. ALKEMADE Geboren: Aloysius Johannes Maria z. van G. J. van der Meer en J. M. van der Meer. BOSKOOP GEMEENTERAAD. Vrijdagavond kwam de Raad der ge meente Boskoop in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen. In verband met het mooie zomerweer was de temperatuur spoedig vrij drukkend, wat tot resultaat had, dat werd begonnen met een frissche duik in de.... Gouwe. B. en W. waren van meening, dat wegens druk scheep vaartverkeer en de buitensporigheden van sommige zwemmers door achter boot jes te gaan hangen enz. hun besluit in zake verbod van zwemmen in de Gouwe volkomen gemotiveerd was, het zedelijk gedrag nog daargelaten. Veel water deed dit punt opspatten en wel de heer Noest was het, die als eerste de lange rij van debaters opende. Spreker achtte het eerste gedeelte van de motivee ring van B. en W. overbodig, waar het scheepvaartverkeer over de maand Juni van het vorige jaar in vergelijking met de maand Juni 1938 een vermeerdering van 2 schepen per dag had te boeken. Wat betreft de buitensporigheden zou spreker het zeer betreuren, wanneer het college van B. en W. aan enkele belha mels het genoegen zou verschaffen voor hen een politieverordening in het leven te roepen. Immers bij de lijst van ruim 520 handteekeningen van „Gouwe-zwem-voor- standers" blijkt duidelijk de goede wil uit de verschillende toezeggingen van mede werking. Ook de heer v. Kleef meent, dat de vrij-gevochten Boskoopers zich niet kun nen vereenigen met beperkte zwemgele- genheden als het zwembad, en een tuin- sloot prefereeren. Spreker geeft dan ook geheel zijn instemming met het voorstel tot intrekking van het besluit. De heer Haring kan zich echter zeer wel vereenigen met het beleid van B. en W. daar ook hij in het scheepvaartver keer een groot gevaar ziet in verband met motorschroeven enz. Na nog breedvoerig betoog van verschillende zijden werd het voorstel tot opheffing van het zwemver- bod in stemming gebracht en met 8 te gen 5 stemmen verworpen. Achtereenvolgens werden nu goedge keurd de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur, over het dienstjaar 1937 evenals de vast stelling van de verordening op het beheer der bedrijven (behoudens een kleine op merking van den heer Brand), en het voor stel tot het treffen van een nadere ge meenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening in geval van brand. Een voorstel tot nadere regeling van de annuiteiten van voorschotten, verleend aan woningbouwcorporaties hield in, dat dit zou zijn over een verloop van 10 jaar. De heer Boekraad echter was van mee ning, dat wanneer deze jaarlijksche aflos singen zouden worden gelijk gesteld met het bouwvoorschot (hetwelk een verlen ging zou beteekenen tot 39 a 43 jaar), dit een groote tegemoetkoming zou zijn aan de verlaging der huurprijzen. Na lange discussies werd ook dit laatste voorstel in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Met 1 stem tegen werd vervolgens aan genomen de vaststelling van een veror dening, regelende het'verleenen van pen sioen aan de wethouders. Alsnu komt ter sprake het voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van de Chr. Ned. Herv. Scholen te Boskoop tot het aanleggen van een speelplaats. Het voorstel luidde over te gaan tot aankoop van een perceel tuingrond gele- GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE De gemeenteraad kwam Donderdagmor gen in vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de Burgemeester, de heer A. Warnaar. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van den Min. van Binnenland- sche Zaken, dat in zake woningsverbete ring van arbeiderswoningen, die in minder goede conditie verkeeren en gevaarlijk moeten worden geacht, door het Rijk een bijdrage in de kosten ter verbetering daarvan zal worden verstrekt. B. en W. achten het gewenscht, naaf aanleiding van enkele woningen, door verschillende leden hiervoor aangewezen in de gemeente, door den gemeente-opzichter een onderzoek te doen instellen, en een rapport uit te bren gen, om deze zaak in den raad te bespre ken. Naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Benthuizen om in de aanslui ting aan de telefoon van den Rijksveldwach ter Koren alhier een derde in de kosten bij te dragen, wordt gunstig door den raad beschikt. Tevens wordt besloten de gemeen te-veldwachterswoning telefonisch te doen aansluiten, daar dit in dringende gevallen noodzakelijk is. Op voorstel van B. en W. wordt besloten over te gaan tot onbewoon baarverklaring van de woningen A. 39, A. 41, A. 43, A. 45 en A. 47, aangezien na een grondig onderzoek van den gemeen te-opzichter, gebleken is, dat genoemde wo ningen ongeschikt zijn voor bewoning on in zulk een staat verkeeren, dat zij niet meer voor gebruik kunnen worden in orde gebracht. De heer Scheel vestigt de aan dacht van B. en W. op de noodzakelijkheid van geschikte arbeiderswoningen in de ge meente, en hoopt, dat de meeste spoed zal worden betracht om hierin te voorzien. De voorzitter zegt, dat deze zaak de volle aan dacht heeft en houden zal vam B. en W. Hierop komt aan de orde een voorstel tot wijziging van het besluit tot deelneming in de verwaarborgingsregeling van de Frauderisico-onderlinge van Gemeenten. Naar aanleiding van een schrijver hierom trent van Ged. Staten stellen B. en W. voor het verzekerde bedrag van ƒ9000, te ver- hoogen tot 11.000, en de datum van ver zekering te stellen op 1 Jan. 1938. De to tale kosten zullen dan bedragen 96.37. Na gehouden bespreking wordt conform voor stel van B. en W. besloten. Op een verzoek om ontheffing van hondenbelasting over het tweede halfjaar 1938 van den heer Kas telein wordt afwijzend beschikt, aangezien het beest bij den aanvang van het 2e half jaar nog in leven was. Door B. en W. wordt overgelegd de Ge meente-rekening en de rekening van het Waterbedrijf, over -937, waarvan de gewo ne dienst sluit met een batig saldo van 2657.37, en die kapitaaldienst met een ba tig slot van 2497.24. De rekening van het Waterbedrijf sluit met een voordeelig saldo van 1492.57 Tot lid der commissie tot het onderzoeken van de rekeningen wor den aangewezen de heeren N. P. Kaptein, M. Noordam en W. van Klaveren. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot verkoop van het visdhrecht op de Molen vliet aan den Ambachtspolder tegen een bedrag van 42.47. De gemeenschappelijke regelingen voor de kringen Alphen aan den Rijn en Gouda tot onderlinge hulpverlee ning in geval van brand, wordt op voor stel van B. en W. na gehouden bespreking opnieuw vastgesteld. Goedgevonden wordt wijziging der begrooting. dienst 1938. De voorzitter deelt mede, dat het B. en W. gewenscht voorkomt aan het einde van den Loetweg, voor het verkeer om te kunnen draaien, op het eigendom van den heer Voorbij een betonnen wegdek te doen aan brengen, daar de weg op den duur niet bestand zal blijken te zijn voor het door gaande verkeer. Na toelichting en bespre king wordt hiertoe besloten. Bij de rond vraag vestigt de heer G. Goedhart de aan dacht van B. en W. nogmaals op de ijsco- venters op Zondag aan den Rijndijk, en acht handhaving van de wet op winkelslui ting op den dag des Heeren, noodig. De voorzitter belooft hiervan nota te zullen nemen en sluit daarop de vergadering. gen tegenover de school aan den Zijdeweg. Waar echter dit stukje grond bij een prijs van 90.per R.R.2 plus de onkosten van verharding etc. wel wat prijzig zou worden, werd, hoewel de Raad niet af keurend staat tegenover „een" speel plaats, toch „deze" speelplaats te kost baar geacht en bij stemming dit voorstel dan ook met algemeene stemmen verwor pen. Een nagekomen voorstel om het Oranje Comité te subsidieeren met een bedrag van 500.bij de a.s. feestelijkheden van het Regeeringsjubilé vond algemeene bij val, terwijl de heer v. d. Staak bij de rondvraag voorstelde om ook de werk- loozen een gift te doen toekomen. Spr. wilde tevens een verzoek tot de werkge vers richten om hun personeel dien dag vrijaf te geven met behoud van loon. Ook de heer Loef maakte als nestor nog even gebruik van de rondvraag om den burgemeester te feliciteeren bij vermeer dering van jaren. Spr. sprak namens den raad de hoop uit, nog lang getuige te mo gen blijven van een goede verstandhou ding. Hierna sluiting. Personalia. Voor het diploma boek houden van de Federatie voor Handels- en Kantoorbedienden (Mercurius) slaag den mej. W. M. v. Oosterom en de heeren H. Koetsier en C. Trimp. Opleiding gaf de heer A. G. de Ruyter. Voor het diploma huishoudkundige slaagde dezer dagen te Leiden onze plaats- genoote mej. E. H. Houtzagers. BODEGRAVEN Personalia. Voor het te Utrecht ge houden Mulo-examen slaagden de dames N. Sprey, J. Snaterse, R. Jongeneel en de heeren D. Linschoten en I. Zwaneveld. Concours. Het groote muziek- en zangconcours op 10 en 11 Augustus a.s. nadert en vol belangstelling zien we uit naar hetgeen, dat dit Bodegraven brengen zal. Het zal wel druk worden al ligt het „concoursterrein" wel wat aan den bui tenkant. Het aantal deelnemende vereeni gingen bedraagt 48. Het programma voor de beide dagen is overvol. De eerste dag begint men reeds om 11 uur en gaat aan één stuk door tot kwart over zes, met vrijwel telkens om het kwartier een andere vereeniging. Donderdags moet men reeds om half elf beginnen en het duurt tot kwart over acht, zonder pauze. In de loop der volgen de week zullen we in de gelegenheid zijn om nog nadere bijzonderheden omtrent het concours te vermelden. HAZERSWOUDE Hanze. Donderdagavond vergaderde de „Hanze" in café ,'t Zwaantje. Voorzit ter F. Kouenhoven opende op gebruikelijke wijze de vergadering. De notulen werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Van de ingekomen stukken werd behan deld: het schrijven van de contact-cqmmis- sie der 3 middenstandsbonden, door welke verzocht werd mede te doen met de actie: Nederlandsch fabrikaat. Deze actie zou ge voerd worden in de a.s. feestweek van het regeeringsjubileum: 31 Aug.10 Sept. Na eenige bespreking werd besloten aan deze actie mee te doen. Hierna volgde het verslag van den Cen- tralen Raad, welken door den heer Bennek ven werd gelezen. De vragen daaromtrent werden tot tevredenheid beantwoord. Aan de orde kwam de a.s. Hanze-dag te Alphen a. d. Rijn. De secretaris zette het programma van dien dag uiteen. Verschil lende sprekers zullen den middag vullen, waarna een plechtig Lof en daarna om streeks half acht de avondvergadering. Al gemeen werd besloten tot bijwoning van dien middag en avond. Uit een schrijven van het hoofdbestuur bleek, dat de naj aars-Centrale raad ge houden zal worden 26 Oct. Het H. B. hoop te dan tevens het 10.000ste lid te kunnen, installeeren. Er werd hard aan gewerkt, om de nog ontbrekende 290 voor het mooie getal, aan te voeren. De voorz. sprak nog een opwekkend woord voor het Santos fonds. Hij memoreerde weer eens het mooie doel en groote nut daarvan en wekte de le den op, die nog geen contribuant of lid waren, dit toch zeker te worden en tevens anderen daarvoor te winnen. Hierna slui ting. KOUDEKERK Gevestigd: H. van der Voorst A, Wille. Vertrokken: J. M. Louwers naar Hazerswoude L. IJ. van Wijngaarden n. Wassenaar P. J. Kook naar Udenhout S. Dorrepaal naar Leiden A. E. Dui ker naar Leiden A. Struijk naar Leiden. Geboren: Jacob Barend Coenraad z. van C. Kagenaar en L. Hogenes. Jan Hendrik z. van J. Oelius en G. Mandema- ker. NIEUWVEEN Overleden: A. de Wit 77 j. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Voor het Mulo-diploma slaagde onze plaatsgenoot L. Geluk. ZWAMMERDAM Negen-jarig meisje redt jongetje uit het water. Of het kwam door de vangst van een geweldige visch, dan wel dat het zien zwemmen van al die visschen aanstekelig op hem werkte, zal wel altijd een raadsel blijven, misschien verloor hij alleen maar zijn evenwicht, maar in elk geval verdween de negen-jarige visscher Gerrit Tukker op een gegeven moment onder water. En waarschijnlijk zou het niet zoo goed voor hem zijn afgeloopen indien niet de negen jarige Ada Kool in de nabijheid was ge weest om hem te helpen. Deze merkte nu gelukkig in welk gevaar onze jonge vis scher verkeerde en trachte hem te helpen door het toesteken van zijn hengel. Toen dit niet hielp de hengel was, als gevolg van het water te glad geworden om vast te houden wees zij hem hoe zwemmen de den wal te bereiken. Eenmaal aan den walkant kon zij hem daarop op het droge trekken. Waar de andere aanwezige kinderen slechts bleven staan toezien en in hun ver bouwereerdheid zelfs verzuimden hulp te halen, is het zeker aan de tegenwoordigheid van Ada Kool te danken dat Tukker niet is verdronken. Steunverleening werkloozen. Thans zijn bekend de cijfers inzake de steunver- leening over de eerste helft van 1938. Uit gegeven is aan steun 5568.11, in 1937 8259.97. Dit belangrijk verschil is naast de in uitvoering zijnde werken aan den Rijksstraatweg, mede te danken aan de meerdere werkgelegenheid, welke dit jaar zoowel voor boomkweekers als landarbei ders heeft bestaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7