■Ssafc. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd in het verre Oosten i^iss\E«*¥ld BUITENLAND Z.H. de Paus tegen het racisme hecl&iJ&Mlcl Mêcy! asyiyy Vereen. v.Nat. Veiligheid Luxemburgsche gifmengers veroordeeld OMGEVING ZATERDAG 30 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE STRIJD OM GANDESA- De linksche troepen rukken verder op. Naar vernomen wordt zijn de regeerings- troepen gistermorgen aangekomen in het gezicht van Nonaspe, ten Noordwesten van Gandesa, op de samenvloeiing van de Ma- tarana en de Alaga. Zij zijn thans dus in het Noorden en in het Zuiden voorbij de stad gekomen in hun opmarsch naar het Oosten. De opmarsch der colonnes naar No naspe in het Noorden en naar Bora in het Zuiden, geschiedde in verband. In het Noor den kwamen de colonnes op deze wijze op de vlakte van Caspe, terwijl zij in het Zui den doordringen in bergachtig gebied. Deze vorderingen der regeeringstroepen langs den weg van Gandesa naar Alcaniz stellen hen in staat dien weg te controlee ren en tevens hun stellingen voor Gandesa te versterken. De slag rondom Gandesa is zeer hevig ge worden. Ondanks het intensieve optreden der rechtsche luchtstrijdkrachten blijven de regeeringstroepen den Ebro overtrek ken met manschappen en materiaal. Het rechtsche legerbericht. Het communiqué van het groote hoofd kwartier te Salamanca meldt o.a. van het front van Estramadura, dat Öe rechtschen verder opgerukt zijn, en dat zij door een handige manoeuvre den weg van Puerto naar La Acedera hebben bevrijd. De zui vering van den zak van La Serena is thans bijna voltooid. Van de andere fronten is niets te melden. Falset gebombardeerd. De op 30 K.M. ten Oosten van den lin keroever van de Ebro gelegen stad Falset is gisterochtend viermaal door een vijftig tal rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Talrijke huizen stortten in, een groot aantal menschen onder het puin begravend. Er zouden 25 dooden zijn. Het bombardement van het Britsche stoomschip „Kellwyn". In het Britsche Lagerhuis is het bombar dement op het Britsche stoomschip „Kell wyn", dat in de haven van Gandia tot zinken is gebracht, ter sprake gekomen. In antwoord op verscheidene vragen verklaar de onderstaatssecretaris Butler, dat het schip, dat een lading steenkool aan boord had, op 26 Juli aangevallen is door een laagvliegend toestel. De inlichtingen, welke tot dusverre ontvangen zijn, aldus Butler, geven de gedachte in, dat de aanval opzet telijk geschied is. DE STRIJD OM HANKAU Welke plannen heeft Tsang Kai Sjek Volgens uit Sjanghai ontvangen berich ten, aldus het Japansche Telegraaf agent schap Domei, zou Tsang Kai Sjek plannen hebben om de provincies Hoepeh, Honan en Anhwei te laten overstroomen, tenein de den Japanschen opmarsch naar Hankau te stuiten. Deze berichten halen een uiteen zetting aan van een buitenlandsch mili tairen deskundige, die gezegd heeft, dat deze tactiek van Tsjang Kai Sjek uitge voerd zal worden, wanneer de Japansche troepen Hankau genaderd zullen zijn. Taihoe gevallen. Men geeft te Hankau thans toe, dat Taihoe, gelegen op 50 mijl ten Noord- Oosten van Kioekiang, is gevallen. NIEUW INCIDENT AAN DE RUSSISCHE GRENS. Tweeërlei lezing. Uit Kiejo wordt gemeld, dat tien Rus sische soldaten ongeveer 800 meter ten Noorden van Tsjankoefeng zijn doorge drongen op Mandsjoerijsch gebied. Tijdens hun inval, die gisteren om 14.40 uur ge schiedde, vuurden de Russische soldaten op Japansche grenspatrouilles. Na een uur strijd werden zij teruggedreven. De Russische lezing van het incident luidt als volgt: Een Japansch-Mandsjoerijsche af deeling heeft getracht, zich meester te maken van een heuvel, die gelegen is 2 K.M. ten N. van Tsjangkoefeng: De Sovjet-Russische grenswachten hebben de afdeeling terug gedreven. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. De Sovjet-zaakgelastigde te Tokio heeft opdracht gekregen, bij de Ja pansche regeering tegen deze grensschen- ding te protesteeren. -k23 ^^^SBStËMBÉBBinUmEmZENttiia VAN HET VATICAAN De ware rassenleer in de Propaganda Fide OPNIEUW DOOR DEN PAUS VEROORDEELD. Ongelukkige nabootsing van Duitsch voorbeeld. Voor de derde maal en met een indruk- wekkenden overvloed van bijzonderheden en uitweidingen heeft Z.H. de Paus gis teren zijn veroordeeling uitgesproken over ce rassenleer, het separatisme en het over dreven nationalisme. Bij een ontvangst van leerlingen van een college der Propaganda Fide sprak de Paus n.l. een zeer iar.ge redevoering uit, waarin hij hen waarschuwde tegen de nieuwe theorieën. Allereerst preciseerde de Paus den zin van de universaliteit der Kerk, waarover hij in een vorige redevoering had gesproken. Fel keerde hij zich tegen het begin der campagne, welke ten doel heeft deKatholieke Actie te treffen, welke er van wordt beschuldigd anti-racistisch en dus anti-fascistisch te zijn. „Wij willen niets scheiden in de men sehelijke familie en wij beschouwen het racisme en het overdreven nationalisme als slagboomen, die tusschen de menschen worden opgericht. Iemand heeft beweerd, dat er dus een onherstelbaar doctrinaal verschil bestaat tusschen de Katholieke Actie en de fascistische partij. Het is vreemd iets bijzonders te vragen van de Katholieke Actie, alsof de Katholieke Actie iets op zichzelf staands was, met een eigen leer, een eigen Credo. De Katholieke Actie be staat in de Kerk, zij is de Katholieke Kerk, omdat zij het leven is der Katholieke Kerk. De Katholieke Actie, evenals de Katholieke Kerk, is Katholiek, d.w.z. universeel. Men vergeet, dat het menschelijk geslacht, het geheele mensehelijke geslacht één enkel en groot, universeel ras is. Men kan echter niet ontkennen- dat in dit universeele ras plaats is voor speciale rassen, als even- zoovele verschillende variaties. En evenals er in groote muzikale compositie groote \ariaties zijn, waarin men echter hetzelfde algemeene motief vindt, dat terugkeert, dat weerklinkt, dat bezielt, maar in verschil lende tonen, toonaarden en uitdrukkings wijzen, evenzoo bestaat er in het mensche- lijk geslacht één groot universeel ras, één enkele en algemeene mensehelijke familie, die verschillende variaties heeft. Men vraagt zich af, waarom Italië met deze on gelukkige nabootsing er behoefte aan had het voorbeeld van Duitschland te volgen. Voorts stelde de Paus de hinderlagen aan de kaak van hen, die „de Katholieke Actie zouden willen treffen zonder de Kerk te treffen Neen. aldus de Paus, dat kan men niet: „wie de Katholieke Actie slaat, slaat de Katholieke Kerk, want hij slaat het Katholieke leven". „Let goed op; ik beveel u aan, de Katho lieke Actie niet te treffen. Ik raad u dit aan, ik verzoek het u om uw bestwil, want wie de Katholieke Actie slaat, slaat den Paus, en wie den Paus slaat, sterft. Dit is een waarheid en de geschiedenis bewyst die waarheid". Voortgaande, betreurde de Paus het, dat Italië Duitschland heeft meen en te moeten navolgen. Hij herinnerde eraan, dat de oude Italianen, wanneer zij over ras spra ken, de woorden „schooner, sympathieker, minder barbaarsch" gebruikten over de lieden „van Italiaansche afkomst". De Paus besloot zijn rede met te doen opmerken, dax men de ware rassenleer in den boezem van de Propaganda Fide vond, waar leerlingen van 35 naties vereenigd zijn. „Allen zonen van dezelfde moeder, "an dezelfde familie en opgevoed aan de zelfde tafel van dezelfde waarheid en de zelfde goederen". DUITSCHLAND CULTUREELE VEREENIGING DER JODEN. De raad van Joodsche gedelegeerden in Duitschland heeft besloten tot het in het leven roepen van een genootschap, waarin van nu af aan alle Joden in Duitschland gegroepeerd zullen zijn en waarmede alle cultureele vereenigingen verbonden zullen worden. HONGARIJE SPIONNAGEZAAK ONTDEKT. In de Hongaarsche bladen wordt veel op hef gemaakt van een communiqué van het Hongaarsche Telegraaf agentschap betref fende de ontdekking van een spionnage- zaak. De spionnen, die voor rekening van een nabuurstaat werkten, drongen, vol gens het communiqué, onder de meest uit- eenloopende voorwendsels, zich voordoen de als makelaars in huizen enz., bij Hon gaarsche personen binnen, met het doel, te trachten bepaalde inlichtingen te ver krijgen. De raam van den nabuurstaat wordt niet onthuld. GRIEKENLAND DE OPSTAND OP KRETA BEWEGING GISTERAVOND ONDERDRUKT. .De gouverneur van Kreta heeft Metaxas medegedeeld, dat de opstandige beweging volledig is onderdrukt. De orde is in Kanea hersteld. De autoriteiten hebben de open bare gebouwen weer bezet. De opstande lingen hebben de stad ontruimd en zijn op de vlucht geslagen. Uit Kanea wordt nog gemeld, dat bij een der uitgangen van de stad vluchtende op standelingen slaags zijn geraakt met gen darmen. Drie personen werden gewond. Gisteravond te zeven uur waren de oproer lingen geheel uit de stad verdreven ofwel gearresteerd. Zetel der regeering van Kreta verplaatst. De Grieksche regeering heeft de zetel der regeering van Kreta van Kanea over geplaatst naar Candia. Een der leidende figuren van de opstan dige beweging in Kanea is een neef van Venizelos, Mitsotakis geheeten, die afge vaardigde van Kreta was en minister in het kabinet van Kondilis. Markellos, de prefect van Kandia, is voorloopig benoemd tot gouverneur-generaal van Kreta ter vervanging van Spakianakis, die in Kanea werd vastgehouden. Het naderen van de vliegtuigen, die de regeering uit Athene derwaarts had ge- zt nden, heeft een snel einde bereid aan den opstand. Berichten van Kreta, die deze feiten melden, voegen hier aan toe, dat teen de vliegtuigen in zicht kwamen, de oproerlingen uiteen gingen. PALESTINA HET VERDEELINGSPLAN. Bezoek van den Egyptischen premier. Mohamemd Pasja, de premier van Egyp te, is gisteren te Londen ontvangen door den Britschen minister van koloniën, Mal colm Maodonald. Men gelooft, dat de Egyp tische premier o.m. den minister van kolo niën sommige voorstellen heeft willen voorleggen, afkomstig uit de Arabische wereld en betrekking hebbende op de op lossing van het Palestijnsche probleem. In politieke kringen krijgt men te dien aan zien den indruk, dat de Britsche regeering thans besloten is volgens de practische aan bevelingen, die de oommissie-Woodhead over ongeveer drie maanden zal voorleg gen, de verdeeling van het Palestijnsche gebied toe te passen in een Arabische zóne, een Joodsche zóne en een Britsch mandaat op de Heilige Plaatsen. DE TERREUR DUURT VOORT. Op den weg van Toelkarem naar Kalki- lieg zijn twee Arabieren doorgeschoten. In het Mohammedaansche stadsdeel van Nabloes zijn vier vrouwen door een bom licht gewond. Op den weg van Jeruzalem naar Jaffa is een bom naar een Joodsche bus geworpen, ten gevolge waarvan een Jo din licht gewond werd. Het verbod, zich na een bepaald uur op straat te bevinden, blijft bestaan. BRITSCH-INDIË DE ONRUST IN RANGOON VERMINDERD. De toestand te Rangoon is aanmerkelijk verbeterd, niettegenstaande nog een zekere spanning merkbaar is. Officieel wordt me degedeeld, dat sedert Dinsdag 53 personen zijn gedood en 279 gewond. Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van Man ter dood, vrouw dwangarbeid ONBEWOGEN HOORDEN ZIJ HET VONNIS. Het „gifmengerspaar van Asselborn", dat terechtstaat voor het Luxembursche assizenhof onder beschuldiging de wet tige echtgenoote van den één uit den weg te hebben geruimd, en pogingen tot ver giftiging van den echtgenoot van den an der te hebben gedaan, is gisteravond ge vonnist. De man, Adam Salzburger, werd ter dood veroordeeld; vrouw Tangeten, zijn medeplichtige, kreeg 25 jaar dwang arbeid. Naar men weet, wordt de dood straf in Luxemburg wel uitgesproken, maar niet toegepast. In een requisitoir, dat meer dan twee uren in beslag nam, heeft de advocaat- generaal, mr. Robert Als, het assizenhof, waarvoor de moordenaars van Asselborn terecht stonden, op het hart gedrukt, ge zien de hardnekkigheid waarmee dit mis- dadigerspaar den dood van Wilhelm Tan geten nastreefde, de wet in haar volle zwaarte toe te passen, aldus de „Vooruit". Het is niet aan te nemen, aldus de advo caat-generaal, dat Salzburger zich in alles door zijn minnares, vrouw Gertrude Tan geten, heeft laten leiden; het misdadigers- paar was het in alles roerend eens en bei den zijn schuldig. De vrouw vond geen middel sterk genoeg, en men vergete niet, dat de gebruikte hoeveelheden strychnine HILLEGOM Herwonnen Levenskracht. De speld jesverkoop ten bate van H. L. bracht hier op 80.75. Waar het veel kleinere Sas- senheim voor dit mooie doel f 117.05 boekte, kunnen we over de Hilelgomsche opbrengst jammer genoeg niet roe men. Hopen we volgende keer beter. KATWIJK Geboren: Bastiaan z. van J. Ouwe hand en L. Vlieland Jacob z. van H. van Beelen en C. Schaap Krijna d. van H. van Beelen en C. Schaap Pieter z. van G. Hoek en J. Guyt Cornelia Ja- coba d. van A. F. Zwanenburg en C. J. Molenaar Gerretje d. van J. v. d. Waay en G. van Vliet Johanna d. van M. Aandewiel en N. van der Boon Aldert z. van L. van Schie en B. van Duyn. Ondertrouwd: G. Haasnoot en J. de Mol W. J. van Zwammerdam en M. G. Regter. Overleden: Marijtje de Best 64 j., wede. v. C. Ouwehand Gerritje uit den Bosch 44 j., geh. 'met Fr. Hei'msen. LISSE Onder een paard zijn pooten door. Gisteren des namiddags omstreeks 6 uur kwam een met paard bespannen wagen de uitry van de fa. G. van der Meij's Zo nen aan de Schoolstraatzijde uitgereden, terwijl het ongeveer 6-jarig zoontje van den heer C. W. B. alhier kwam aangere den op zijn autoped. Het knaapje lette vermoedelijk niet g'oed op en reed staande op zijn autoped pardoes tusschen het paard zijn voor- en achterpooten door. Het dier schrok en begon te trappen, doch de jongen was reeds weg uit deze gevaar lijke zone. Het knaapje was hevig ge schrokken en werd het gebouw van den R. K. Volksbond binnengebracht, alwaar dokter Haase een onderzoek instelde. Naar wij vernemen bekwam het ventje geen groot letsel. De bestuurder van het voertuig behield zijn kalmte en wist verdere onge vallen te voorkomen. Hem treft naar wij hebben vernomen geen schuld. 50 jaar getrouwd. Het echtpaar N. van der Eist en C. den Hollander, respectie velijk 73 en 78 jaren oud, hoopt op 9 Aug. a.s. het gouden huwelijksfeest te vieren. In verband met hunne gezondheidstoe stand, zal deze herdenking zonder uiter lijk feestbetoon geschieden. Deze wensch zullen de omwonenden ongetwijfeld eer biedigen. NOORDWIJK Verkooping. De gehouden verkoop van landerijen aan den Duinweg ten overstaan van notaris mr. C. Punt, had de navolgen de uitslag: Perceel 1 groot 43.76 A voor 3520, aan M. Broekhuizen, pers. 2 groot 165.90 H.A. voor 6000 aan C. Hoek Mzn., perc. 3 groot 1.45.20 H.A., voor 5200 aan A. C. v. d. Weijden, perc. 46 groot 3.08.10 H.A. voor 14205 aan W. v. d. Meulen qq„ perc. 789, groot 3.77.70 H.A. voor 12.202, aan W. v. d. Meulen q.q., perc. 10 groot 2.28.60 H.A. voor 5300 aan W. v. d. Niet. Ten overstaan van notaris A. B. ter Haar van een woonhuis met schuur en erf aan de IJmuiderstraat groot 158 c.A. voor 28.500 aan W. P. Janson, allen alhier. voldoende waren om 20 menschen om het leven te brengen! Het is dan ook een wonder, dat Wilhelm Tangeten het leven er af gebracht heeft, en het pleit voor zijn ijzersterk gestel. Gedurende dit vernietigende requisitoir zitten de beide verdachten zonder eenig uiterlijk teeken van berouw onverschil lig op de verdachtenbank voor zich uit te staren. Dan komt de verdediging aan het woord Mr. Lambert Schaus verlangt nog een zit ting met gesloten deuren waarin hij, naar hij zegt, een belangrijke verklaring wenscht af te leggen. Daarna werpt hij de schuld voornamelijk op Gertrude Treis, de vrouw van Tangeten. Vroeger was Salzburger een oppassend werkman, aldus de advo caat, die echter steeds dieper zonk, toen hij onder den verderfelijken invloed van deze vrouw kwam. Onder haar suggestie vergiftigde hij zijn eigen vrouw en toen zei hij: ,Nu heb ik mijn deel gedaan, doe jij nu het jouwe!" Mr. Henry Cravatte uit Diekirch treedt als verdediger van vrouw Tangeten op. Deze tracht aan te toonen, dat de schuld van alles bij Salzburger gezocht moet worden. Als de verdachten gelegenheid tot een laatste woord krijgen, wijst de president van het gerechtshof hun er met nadruk op, dat dit de laatste kans is, iets in het midden te brengen, dat nog op het vonnis van invloed zal kunnen zijn. Salzburger staat op en zegt: „Het spijt mij, wat ik gedaan hebDie vrouw draagt daaraan alleen de schuld".... Vrouw Tangeten antwoordt enkel: „Ik heb niets meer te zeggen". Dan trekt het hof zich terug. Des avonds om half zeven eerst komt het de gerechts zaal weer binnen; dan spreekt de president het vonnis uit. Ook bij het vernemen van dit vonnis was geen der twee misdadigers, althans uiterlijk, bewogen: onverschillig luister den zij naar de uitspraak. NOORDWIJK AAN ZEE Concert en lampion-optocht. Op het terras tegenover „De Landbouw" op de Noord-Boudevard gaf de Harmoniekapel Crescendo" een openlucht concert, waar voor buitengewoon veel belangstelling be stond en dat een gezellige drukte op de Boulevard bracht. Na afloop had nog een goedgeslaagde lampionoptocht plaats, waaraan door vele honderden werd deel genomen en welke, zooals altijd, een fan- tastischen aanblik opleverde.toen de stoet de hoogte aan den Ouden Zeeweg beklom. De V. V. V. als organisator kan op een goed geslaagden avond bogen, waardoor aan de vele gasten eenige genoeglijke uren zijn verschaft. STOMPWIJK HARDDRAVERIJ OP WOENSDAG. 17 AUGUSTUS. Volksfeesten op Donderdag 18 Augustus. De Harddraverij-Vereeniging „Nooit Ge dacht" heeft vorige week haar 2e verga dering gehouden in Café „Het Blesse Paard". Met het oog op de belangrijke agenda was de opkomst der leden zeer goed. Om 8 uur werd deze vergadering geopend door den voorzitter, den heer Cor Waaijer, die alle leden hartelijk welkom heette. In het bizonder werd door hem welkom ge heeten de eere-voorzitter, de edelachtbare heer Burgemeester W. Keijzer, waaraan on ze vereeniging veel te danken heeft, daar hij steeds bereid is tot hulp. Spr. memoreer de de afwezigheid van het bestuurslid M. Belt, die wegens ziekte verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Spr. wenschte hem van deze plaats in verband met zijn ernstige ziekte, een spoedig en geheel her stel toe. Daarna werd he nieuwbenoemde be stuurslid, de heer Theo de Haas, door spr. geïnstalleerd. De voorz. feliciteerde hem, en hoopte dat hij ook zijn beste krachten zou geven, evenals zijn vader, wijlen den heer C. A. de Haas, altijd voor de vereeni ging had gedaan. De heer de Haas nam daarna het woord en dankte den voorz. en de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Ver volgens werd door den secretaris, den heer G. Olsthoorn, de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen, welke onder dank van den voorzitter werden goedgekeurd en onderteekend. Daarna werd het nieuwbenoemde be heer L. C. Stijnman, de uitslag van de ver pachting voor de vermakelijkheden, welke uitslag alle redenen tot tevredenheid gaf. Punt 5: Bespreking der draverij. De dra verij wordt dit jaar gehouden op Woens dag 17 Augustus n.m. 2 uur. Als prijzen worden beschikbaar gesteld een eerste prijs van 400 gld. en drie premies resp. 100, 75 en 25. Tot starter werd benoemd de heer A. Comimijs, Den Haag. Op Donderdag 18 Augustus des v.m. 2 uur wordt er een groote nationale ringrijderij gehouden met paard en tilbury, weder om geldprijzen, eerste prijs 40, 20 10 en 5, met tevens een prachtig kunstvoorwerp voor de mooiste versiering. De inleg be draagt 1.50 voor inwoners en 2 voor biuten de gemeente wonenden. Hierna werd overgegaan tot het verdee- len van de verschillende functies, welke leiding geven over verschillende onderdee- len. Bij de rondvraag werden enkele vragen tot aller genoegen door den voorzitter be antwoord en aangenomen. Dan dankt de voorzitter de leden voor hun opkomst en voor de prettige wijze waarop de bespre kingen van dezen avond gevoerd zijn. De hoou uitsprekende op mooi weer, sloot de voorz. de vergadering op de gebruikelijke

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6