STADS fXl NIEUWS Dc TT-raccs te Assen begonnen AGENDA ZATERDAG 30 JULI 1938 0E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER? WARM De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, droog, behoudens later jn het Westen eenige kans op onweer, warm Hoogste barometerst.: 767.6 te Berlijn en Dresden. Laagste barometerst.: 747.3 te Seydisfjord. Terwijl de toestand van mooi zomerweer op het continent aanhoudt, geeft de de pressie op den Oceaan op de Britsche Ei- landen betrokken weer met plaatselijk zware regens. Groote hoeveelheden vielen op de Zuidkust van Ierland en om de Ier- sche Zee. In het uitgestrekte gebied van lage luchtdruk, dat het geheele Westelijke deel van den Oceaan bedekt, en dat tot de Azoren reikt, bewegen de minima zich slechts langzaam in Noord-Oostelijke rich ting. Het gebied van hooge luchtdruk op het vaste land nam iets in beteekenis toe en verplaatste zich naar Midden-Duitsch- land. In Oost-Duitschland werd het iets koeler. De abnormale hitte in het binnen land van Finland en aan de Fransche Mid- dellandsche zeekust houdt stand. De at- mcsfeertemperaturen bereiken geleidelijk zeer hooge waarden. Op het Jüngfrau-joch was de temperatuur hedenmorgen plus 2 graden. Daar en boven de Saentis-top was het weer onbewolkt. Voor ons land is op het voortdu ren van het mooie warme zomer weer te rekenen, hoewel tegen den avond in het Westen de kans be staat op onweersvorming met af koeling. LUCHTTEMPERATUUR. 24.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.27 uur tot Zonadgmorgen 4.47 uur; van Zondagna middag 9.25 uur tot Maandagmorgen 4.49 HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 31 Juli voorm. 6.15 en nam. 6.40 uur, op Maandag 1 Aug. voorm. 7 en nam. 7.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 21 gr. C. Maan op 1 10 uur Zondagmorgen. Maan onder 22.20 gr. Zondagavond. Maan op 12.25 uur Maandagmiddag. Maan ondtr 22.45 uur Maandagavond. WORDT DE VERBUIGINGS-N NIET IN EERE HERSTELD? Aangekondigd K. B. zou niet verschijnen. Het door Minister Slotemaker de Bruïne aangekondigde besluit, waarin het spel- lingsbesluit 1936 aldus gewijzigd zou wor den, dat de verbuigingsuitgang „n" vol gens de regels van De Vries en Te Winkel weer in eere zou worden hersteld, is nog steeds niet verschenen, schrijft „Ons Noor den", en het blad heeft goede reden om aan te nemen, dat dit Kon. besluit ook niet te verwachten is. Het blad zegt vernomen te hebben, dat de Raad van State zich op het standpunt heeft gesteld, dat, waar het kabinet bij monde van den premier in de Eerste Ka mer verklaarde, dat de regeling van deze materie bij Kon. besluit onwettig was, het niet aanging, dat nu opnieuw door het ka binet willens en wetens een onwettig Kon. besluit wordt uitgelokt en dat, wanneer de regeering de spellingkwestie defintief wil oplossen, zij dit moet doen door een wet. Wat na -dit afwijzend advies is gebeurd, weet het blad niet, maar het zegt, uit zeer goede bron te hebben vernomen, dat het aangekondigde Kon. besluit tot herstel van de „n" niet te wachten is. DE UITBREIDING DER WEERMACHT De klachten en bezwaren, van verschil lende kanten uitgesproken met betrekking tot de bouwstijl van kazernes, hebben ook in de Tweede Kamer weerklank gevonden. In de Memorie van Antwoord op het wets ontwerp tot wijziging van zijn begrooting voor 1938 doet de minister van Defensie deze klachten af met de verklaring, dat het niet alleen gewenscht, maar ook noodzake lijk is, dat de genie de kazernes bouwt, om dat zij daarvan bijzondere studie heeft ge maakt en door jarenlange ervaring weet, aan welke gebruikseischen moet worden voldaan. Dé minister deelt voorts mede, dat de nieuwe -garnizoenplaatsen zijn: Zuidlaren, Steenwjjk, Oldebroek (Wezep), Gorssel, Doesburg, Grave, Weert, Vught, Eindhoven, Roermond, Roosendaal, Bussum, Alkaar, Ermelo, Hoek van Holland, IJmuiden en Apeldoorn, terwijl in tal van bestaande garnizoenen uitbreiding van legerings ruimte noodig is gebleken. Aangezien er op moet worden gerekend, de thans bestaande en de nieuwe garni zoenen te handhaven, is kazernebouw in permanente vorm het meest raadzaam. Semi-permanente bouw zou groo- tere kazemeterreinen en voorzeker hooge- re onderhonds- en herstellingsuitgaven hebben gevorderd. Bovendien kan de le gering in dergelijke gebouwen niet aan de zelfde eischen voldoen als in permanente gebouwen, terwijl voorts veelal door ge meentebesturen semi-permanente bouw niet wordt toegelaten. De plannen van de regeering met be trekking tot de aanmaak en de aanschaf fing van materiaal in het bijzondei ten be hoeve van de infanterie en de artillerie, worden stelselmatig uitgevoerd. Het was bekend, dat veelal met lange levertijden moet worden gerekend. Het mogelijke wordt gedaan om de aflevering te bespoe digen. Met betrekking tot de aanbouw en de aanschaffing van vliegtuigen zijn bereids belangrijke bestellingen gedaan, terwijl de nieuwe organisatie en de daarmede ver band houdende maatregelen ten behoeve van de personeelsvoorziening voor de lucht strijdkrachten in bewerking en voor een deel onder meer voor wat betreft het in opleiding nemen van een grooter aantal adspirant-vliegers reeds in uitvoering zijn. WANHOOPSDADEN VAN DUITSCHE VLUCHTELINGEN? Het Tweede Kamerlid Donker heeft aan den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat gedurende den laat- sten tijd wederom eenige Duitsche vluchte lingen, terwijl zij zich hier te lande in af wachting van de beslissing over hun al of- niet-uitleiding in arrest bevonden, zich van het leven hebben beroofd of pogingen daartoe hebben gedaan? 2. Wil de minister bij bevestigende be antwoording van de voorgaande vraag mededeelen: a. Hoeveel van vorenbedoelde personen zich in den loop van het laatste jaar van het leven hebben beroofd of pogingen daar toe hebben gedaan, onder welke omstandig heden deze daden hebben plaats gevonden en of en in hoeverre daarbij de vrees voor uitleiding naar Duitschland van invloed is geweest. B. Welke maatregelen er worden getrof fen om zelfmoord of poging daartoe van zich in arrest bevindende vluchtelingen te voorkomen en of de minister deze maat regelen voldoende acht. c. Op welke wijze, alvorens een beslis sing wordt genomen tot uitleiding van vluchtelingen naar Duitschland, de minis ter zich vergewist, of een betrokken vluch teling aldaar levensgevaar dreigt. d. Of, naar het .deel van den minister, een uiterst nauwgezette beoordeeling van de vraag, of den vluchteling bij uitleiding naar Duitschland levensgevaar dreigt en het niet-overgaan tot uitleiding zoodra om trent het antwoord op deze vraag maar eenige twijfel rijst, niet mede zouden kun nen bijdragen om betreurenswaardige voorvallen als bovenbedoelde zelfmoorden en pogingen daartoge te voorkomen of al thans om deze in aantal te beperken. e. Of de minister van meening is, dat de onder c. bedoelde methode van onderzoek en de tot dusver gevolgde wijze van beoor deeling van de vraag, of tot uitleiding moet worden overgegaan, voldoende waarbor gen voor het leven van vluchtelingen, die naar Duitschland worden uitgeleid, geven? SPOORWEGTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. De plannen voor een groote" spoorweg tentoonstelling in 1919 te Amsterdam te houden, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan der Spoorwegen nemen vas ts. vormen aan. De tentoonstelling zal een beeld geven van de ontwikkeling der Spoorwegen in 100 jaar. De bouw zal geschieden als werkobject voor jonge werkloozen. De tienduizendste kampeerkaart uitgereikt Hedenmorgen is ten kantore van de Nederlandsche Kampeerkaarten Centrale te Amsterdam de tienduizendste kampeer kaart uitgereikt. Den betreffenden kam peerder, den heer A. de Rijke, agent van politie te Amsterdam, werd bericht, tfat hij niet alleen zijn kampeerkaart koste loos ontving, doch haar tevens in de toe komst gratis kon laten verlengen. EEN MOTOR TUSSCHEN DE TOESCHOUWERS. Een ernstig, twee lichtge wonden. De T.T.-wedstrijden zijn vanmorgen op het circuit van Drente aangevangen met een drietal nationale races, een no viteit, welke waarschijnlijk oorzaak was, dat de belangstelling dit jaar wel licht nog grooter was dan ooit te voren. Naar wij van de T.T.-commissie ver namen, werd het aantal toeschouwers, dat zich langs het circuit bevond, op zeventigduizend personen geschat. De weeromstandigheden waren buitenge woon gunstig. Een heerlijk frisch wind je zorgde er voor, dat het niet al te warm werd. In alle drie klassen der nationale races werd het een spannende kamp. In de zware klasse gebeurde er he laas een ongeluk. In de 500 cc.-klasse werd het gedu rende uur-race de nationale wed strijden waren op één uur totaal be paald een spannend duel tusschen Maltha en Knijnenburg. In de voorlaatste ronde kwam Knij nenburg uit Wassenaar, die op tien meter achter Maltha lag, bij het uitkomen van den bocht te de Haar, een driehonderd meter van de pits verwijderd, ten val. Hij zelf kwam in een droge greppel naast den weg te recht. De machine maakte enkele bui telingen en plofte over de met stroo bedekte afschutting temidden van het publiek neer. Eén toeschouwer werd daarbij ernstig gewond. Met een ge broken been moest het slachtoffer naar het ziekenhuis te Assen worden over gebracht. Twee andere toeschouwers werden licht gewond. De'rijder Knij nenburg zelf kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig let sel af en kon zich te voet naar de pits begegeven. De uitslagen in de drie nationale races v/aren: 250 cc. klasse: 1. A. Maasland jr., Den Haag, met Matchless, tijd: 1 uur, 7 min. 37 3/5 sec.,gemiddelde uursnelheid 102.8 K.M. 350 cc.-klasse: 1. J. Visser, Midlum, met Lady, tijd: 1 uur 6 min., 59 sec., gemid delde, uursnelheid 118.5 K.M. 500 cc.-klasse I. B. Maltha. Rotterdam, met Triumph, 1 uur 5 min. 37 sec. gemid delde uursnelheid 121 K.M.; 2. J. Bron, Amsterdam, met Vincent H.R.D., tijd 1 uur 6 min. 17 3/5 sec., gemiddelde uursnelheid 119.6 K.M. De snelste ronde in de drie klassen der nationale races werd gemaakt dooi Maltha, namelijk in de derde, met een tijd van 7 min., 59 sec., d.w.z. een gemiddelde van 124.3 K.M. INGEZONDEN STUKKEN „TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN" TE WOLFHEZE. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche collecte, ten bate van de nationale stich ting: „Tehuis voor alleenstaande blinden" te Wolfheze eerstdaags plaats hebben. In dit Tehuis, waarin onvermogenden geheel kosteloos opgenomen zijn, is plaats voor blinden uit het geheele land en van eiken godsdienst en overtuiging. Reeds van af de oprichting bleek, uit het groot aantal aan vragen om opname, hoezeer naar deze in stelling werd verlangd en nog steeds komen aanvragen om opname in. Om de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaffen, is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nauwelijks door de inkomsten wonden gedekt. Blind! Wilt gij u even verdiepen in de beteekenis van dit woord; slechts één oogenblik nadenken over de mogelijkheid, dat gij zelf blind waart? Moeten wij niet juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot vam die stakkerds te ver zachten? De stichting te Wolfheze moet zoo goed als geheel van nationale liefdadigheid be staan.... Laat toch ieder helpen naar ver mogen! eel ft den tijd. Als o soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is een prettige 'ek heid. da» er een indere wagen voor u trfn klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustip z IJ n beurt afwachtVb>» kwaliteits naaimachinehandel AlleenBreestraat 171 - Tel. 2657 Uitsluitend 1ste klas merken. 5345 Levering uit voorraad van: Adler - Lada - Pfatf - Dürkopp - Husqvarna LEIDEN. Zaterdag, Streekvergadering R. K. Volks bond, Hotel „Den Burcht", 3.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Jaspers, v. Leeuwen, Simons en Stoffers. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Juli tot en met Vrijdag 5 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8. Tel. 274. Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland hield gistermiddag in de raadzaal van het gemeentehuis te Katwijk een openbare vergadering onder voorzit- tershap van den heer D. ten Cate Brouwer. Deze opende de vergadering met een in memoriam van het overleden lid der Ka mer, den heer J. J. Reynders. Spr. herin nerde eraan hoe de thans overledene was een eenvoudig, maar zeer gewaardeerd lid der Kamer, die de belangen van het tuin bouwbedrijf in Alkemade altijd op warme wijze behartigde. Zijn nagedachtenis zal bij de Kamer en haar leden in eere blijven. Deze woorden werden door de leden staande aanhoord. De notulen der vorige vergadering wer den vastgesteld. De ingekomen stukken leverden weinig stof tot bespreking op. Op verzoek van de „VEBO" te Leiden werd door de Kamer besloten een drie tal medailles beschikbaar te stellen voor de eind Augustus te houden tentoonstelling van vee en bodemproducten. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat van het gemeentebestuur te Leiden tot de Kamer van Koophandel „voor Rijnland" het verzoek is ingekomen om een vertegen woordiging der Kamer af te vaardigen naar het défilé voor H.M. de Koningin te Am sterdam. De Kamer zal gaarne aan deze uit- noodiging gehoor geven. De verkiezing voor de Kamer, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Reynders, zal plaats hebben op Dinsdag 27 September. Van het gemeentebestuur van Leiden was een verzoek om advies der Kamer op een adres aan den raad ingekomen, in welk adres de Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden-organisaties vragen, om een Winkel sluiting op Zaterdagavond te 8 uur. Naar aanleiding van dit adres adviseerde de Leidsche Middenstandscentrale het ver zoek af te wijzen. De Kamer heeft gemeend haar onderzoek verder uit te strekken en meende goed te doen een referendum hier over onder de winkeliers uit te schrijven. De heer v. Appel kon zich maar matig met dit voorstel vereenigen en hij vroeg of het bureau der Kamer niet voldoende vetrtrouwen stelt in de Middenstandscen trale. Naar aanleiding hiervan zegt de voörz., dat de Kamer zich had kunnen refe- reeren aan het advies der Middenstands centrale, doch daaraan blijkt de gemeente Leiden niet voldoende te hebben. En de Kamer meent haar advies niet te kunnen geven dan na zoo grondig mogelijk onder zoek. Naar aanleiding van een verzoek van en kele Katwijksche reeders om den minister van Waterstaat te verzoeken de scheep vaart iets ruimere gelegenheid te geven tot passeeren van de nieuwe brug in den nieuwen rijksweg SassenheimAmster dam, zegt de voor., dat daartegen geen be zwaar bestaat. Na eenige discussie wordt aldus beslo ten. De leden en plaatsvervangende leden van de Bevrachtingscommissie worden herko zen. In de vac.-Bokslag als plaatsvervan gend lid wordt benoemd de heer C. van Rijn te Katwijk. Naar aanleiding van een voorstel der Kamer om aan de regeering een adres te zenden inzake de distributie van levens middelen in natura, ontspon zich een uit gebreide discussie, welke tot gevolg had, dat besloten werd deze kwestie nog eens terdege onder de oogen te zien. Hierna kwam ter teafel 't voorstel van 't bureau der Kamer om aan den Minister van Economische Zaken een adres te ver zenden inzake de overneming der land bouwcrisismaatregelen door belanghebben den, gelijk zulks door de consumptiemel kers bereids geschiedt. Dit adres hebben v/e deze week reeds in concept gepubliceerd. Na een uiteenzetting over de bedoeling van dit adres door den secretaris der Ka mer, mr. P. G. Knibbe, voerden verschil lende leden hierover het woord, waarna besloten werd het adres te verzenden. Naar aanleiding van een daartoe door het tentoonstellingscomité „Leyds Goedt" gedaan verzoek stelde het bureau der Ka mer voor deel te nemen aan deze in begin September te houden tentoonstelling. De Kamer keurde dit voorstel goed, ter- wyl het bureau der Kamer gemachtigd werd de hiervoor te maken kosten uit te geven. De voorz. deelde vervolgens mede, dat van het tentoonstellingscomité nog een verzoek was ingekomen om een bijdrage voor een poststempel tijdens deze tentoon stelling. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. Na de rondvraag ging de Kamer in huis houdelijke vergadering. Een greep in de brandkast. VREEMDE BEZOEKER MAAKT HONDERD GULDEN BUIT. In het filiaal der Velo-waschmachines aan de Breestraat alhier heeft gistermiddag te omstreeks 4 uur een brutale diefstal plaats gevonden. Een dochter van den fi liaalhouder ontdekte toen zij in de winkel kwam een man, die vrij geruischloos waarschijnlijk door een zij steeg was bin nengekomen en naar haar vader vroeg. Het meisje ging naar haar moeder om te zeg gen, dat er een man was. Toen de moeder in den winkel kwam stelde de man dezelfde vraag en verdween daarna. Het optreden van den vreemden bezoeker wekte de arg waan van de vrouw op en toen een onder zoek werd ingesteld bleek, dat er uit een brandkast, staande in een kantoortje, gren zend aan den winkel 7 bankbiljetten van 10.12 rijksdaalders en nog eenig klein geld was ontvreemd, tot een totaal bedrag van 125.De man had blijkbaar een greep in de brandkast gedaan op het mo ment, dat niemand in den winkel was. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die een onderzoek instelde, dat tot nog toe zon.der resultaat is gebleven. De man sprak met een Duitsch accent, hij droeg een beige costuum, een blauwe strop das en een zilveren ring aan de linker- pink. Hij is 1.70 M. lang, heeft een gele gelaatskleur en donker achterover gekamd haar. DE A.S. JUBILEUMFEESTEN. De versiering der stad. De Jubileumcommissie heeft aan onzen stadgenoot, den heer Scheepstra, het ont werpen ongedragen van een passende ver siering van enkele bruggen en andere pun ten in de stad gedurende de feestelijkheden in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. DE LEIDSCHE DEELNEMERS AAN DE VIERDAAGSCHE Wat de Leidsche deelnemers betreft, ver dienen bijzondere vermelding de presta ties der Leidsche politie en van Pro Pa- tria, maar ook die van de drie gezusters van Tol, die voor de tweede maal de marsch geheel uitliepen en het kroontje kregen, terwijl hun broer als jongste deel nemer aan de 55 K.M. de zilveren me daille kreeg. R.K. STUDENTEN-VEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS" De inlichtingencommissie der R.K.S.V. ,,St. Augustinus" is voor het jaar 1938'39 als volgt samengesteld: Rector R. Reynen, Moderator der ver- eeniging, Hooigracht 15 Leiden. J J. Ver- sélewel de Witt Hamer, secretaris, hiertoe is alle correspondentie te richten. Adres secretariaat: Rapenburg 24 Leiden. Monde linge inlichtingen aldaar te verkrijgen iedere Dinsdag en Donderdag van 25 uur namiddag. E. van Breukelen, Laan van Meerder- voort 825, den Haag. J. P. Hustinx, Roelofs straat 86 Den Haag. J. Vismans, Heem raadsingel 101, Rotterdam. Mej. W. Wisse, Nw. Crooswijkscheweg 28a, Rotterdam. Mej. C. Neyzen, Oude Delft 257, Delft. A. van de Sande, Bisschop Zwijsenstraat 15, Tilburg. W. Gieskens, Brandstraat 15, Sit- tard. Mej. M. van Cranenburgh, Wagen weg 63 Haarlem. P. Sprangers, Prinsen kade 10 Breda. P. van den Toom, Schie 84, Schiedam. A. van Velzen, Waranda 171, Schiedam. M. Vaessen, Rolduckerweg 34, Kerkrade. F. van Schijndel, Terwee weg 100 Oegstgeest. M. Madlener, Stooplaan 15, Dordrecht. J. van Kempen, „de Zonne", Utrechtsche straatweg, Woerden. Aankomende studenten kunnen aan de ze adressen inlichtingen verkrijgen omtrent studie, vereeniging, etc. WIELRUDSTER AANGEREDEN. En zeer ernstig gewond. Hedenmorgen te half negen is de 17-ja rige wielrijdster C. R. uit de Heerensteeg op den hoek van de Breestraat en het Kort Rapenburg tegen een paaltje van de over steekplaats gereden. Zij verloor daardoor de macht over haar stuur, reed tegen een tweede paaltje en kwam vervolgens te val len. Er passeerde op dit moment een vrachtauto, die haar met het rechterachter- wiel raakte. Ernstig gewond bleef zij lig gen. De dokter van den E.H.D. gaf haar een injectie en deed haar naar het Acad. Zie kenhuis vervoeren. Haar toestand is zor- gelyk.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2