De Vierdaagsche Aistandsmarschen DE LAATSTE LES VAN LANGELOT ZATERDAG 30 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 DE SCHOONE BELOONING NA VIER ETAPPES NIJMEGEN—NIJMEGEN. Dr. Colijn huldigt deelnemers. Vrijdagnamiddag is de Vierdaagsche 1938 afgesloten. De laatste dag was een zonnedag, 's Morgens trokken de mi litairen uit in het zondoorgloeide land onder den zang „Wij zijn niet bang". En inderdaad hebben de ruim 4480 deelnemers, die hun laatste parcours aflegden, moedig de hitte van den dag en de zwaarte van de binnenwegen doorstaan. Ze hebben hun Vierdaagsch wandelwerk op meer dan schitterende wijze bekroond. Vrijdagmorgen zijn er in totaal slechts zes deelnemers thuis gebleven en togen er 4481 de poort uit, het lange parcours op van Grave, Cuyk, Mook, Nijmegen. Wat is er gemarcheerd en wat is er bewonderd! Langs het geheele parcours stonden de menschen, in alle dorpen hingen de vlag gen uit en zelfs van de transen van de torens in het Maasgebied woei de driekleur. Allen hebben zich prachtig gehouden en werden zeer gewaardeerd. In Grave begon reeds de triomftocht, waar het vlaggende stadje in geestdrift alle groepen toejuichte. Toen kwam de zware marsch door den Eeerschen Overlaat, van Grave op Gassetl, Eeers en Cuyk. Dat was een lange, zon- rige, maar gelukkig goede weg, waarover in zeer snel tempo gegaan werd. zoodat de eerste veertiger om half tien in Cuyk was, waar hij eerst om tien uur werd verwacht. De pontonniers van Dordrecht hadden hier de gebruikelijke brug geslagen, waarover duizenden gingen tusschen half elf en twaalf uur, toen de groote Cuyksche door gang plaats vond. Feest in Cuyk. Hier was feest in Cuyk; drie muziek corpsen speelden er, dat van de Kon. Ned. Marine, dat van de bereden militaire po litie te Amsterdam en dat van den staf uit Amersfoort. Reeds hier werden den deel nemers bloemen aangeboden en de 55'ers, die langs de rozenkweekerijen van Habs moesten trekken, werden hier met rozen bedacht. Met het uur steeg de spanning in Cuyk en kwam er vroolijker stemming. De huzaren van jhr. van der Goes kregen een luid applaus, toen zij kort na de leerlin gen van de school voor reserve-officieren van Kampen over de brug gingen. In Cuyk werd opnieuw officieele be langstelling getoond en onze minister president, dr. Colijn, die in gezelschap van kapitein Breunese het parcours afreed en den overtocht over de Maas in oogenschouw nam, werd luide toe gejuicht. Met hem kwamen meerdere autoriteiten naar Cuyk, als daar o.a. waren: Generaal baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, vice-admiraal Fürstner, chef van het departement der Marine, Mr. baron Schimmelpenninck v. d. Oye, voor zitter van het N.O.C., generaal De Jong. ccmmandant van de Burgerwachten en meerdere hooggeplaatste officieren. Verder werden opgemerkt de burgemeesters van Nijmegen, Cuyk, Mill, enz. Zelden zagen wij in Cuyk zooveel belangstelling, al is de stemming daar ook wel eens enthousias ter geweest. De burgergroepen, die de 40 en 55 lie pen, hebben zich ook op den vierden dag uitstekend gehouden en versaagden geen oogenblik. V.I.V.O. uit Hilversum ging in volle geestdrift door Cuyk, terwijl ook de politie van Bussum zich waardig aansloot bij de politietroepen uit de hoofdcentra van 't land. Het Arnersfoortsche Wilhelmina en St. Hubertus vielen ook nu weer op door hun kranige houding^ terwijl ook de Utrechtsche vereenigingen zich den laat- slen dag schitterend hielden. J)e laatste loodjes wogen ook hier weer het zwaarst. Toen men eenmaal over het véer te Cuyk was, lag weer voor de wan delaars open de zgn. Mooksche Steeg van Cuyk naar Mook, een weggetje tusschen twee hagen, dat in de vierdaagsche be schouwd kan worden als een handicap waar velen niet gemakkelijk over komen. In den Molenhoek was het weer leven dig en werden de deelnemers verwelkomd "'■or een groote menigte. Na Mook en Malden begon eigenlijk de triomfweg voor alle tippelaars, waarvan slechts weinigen niet met bloemen bedacht werden. De St. An- nalaan en de Groenewoudscheweg wa ren aan weerszijden als het ware met driedubbele hagen menschen bezet en tal van vr'enden en kennissen boden aan hun bekenden bloemen aan. Op het Molenveld had de gebruike lijke prijsuitreiking plaats, welke door meerdere autoriteiten werd bijgewoond en waarbij ook de minister-president Dr. Colijn tegenwoordig was. Hieron der volgt de lijst van bekroningen. De prijsuitreiking. Op het Molenveld had Vrijdagnamiddag de traditioneele kruisen-uitreiking plaats, welke ook gedeeltelijk geschiedde door Z. Exc. Minister Colijn, die daarbij eenige har telijke woorden richtte tot de buitenland- sche en ook tot de Nederlandsihe deelne mers in tegenwoordigheid van meerdere autoritieten, onder wie wij nog opmerkten mr. bai'on van Heemstra, commissaris van de Koningin in Gelderland, baron de Mar- qureau, militaii attaché bij het Fransche gezantschap, en.den heer Zapp,, generaal- secretaris bij het Duitsche gezantschap te 'e-Gravenhage. Dr. Colijn wijdde een apart huidewoord aan de manschappen van de Koloniale Reserve, die zich bij dezen marsch op bijzondere wijze onderscheiden hadden. Bijzondere waardeering sprak de Minister uit over de kranige houding van vele jon gere soldaten, die hoewel nog slechts eenige maanden onder dienst reeds op zulk een uitstekende wijze de marschen volbracht hadden. Spreker uitte zijn bijzondere sympa thie voor de Koxoniale Reserve, waar aan hij ziulke aangename herinnerin gen uit het verleden had, niet als mi nister-president, maar als oud-kame raad. Toen hij hedenmorgen de Kolo niale Reserve zag marcheer en, had zijn hart gepopeld. Spreker wees op het sterke plichtsgevoel van dit korps, waarop steeds gebouwd kan worden. Ook huldigde minister Colijn de Duitsche deelnemers en hoopte, dat zij de beste her inneringen aan de Holiandsche gastvrijheid zullen bewaren. Ook sprak de minister president tot de Engelschen, die hij com plimenteerde, in het bijzonder den heer Martin, die de eerste buitenlander is, aan wien het kruis voor tienjarige deelneming kon worden uitgereikt. De heer Van der Kaal, die reeds voor de 20ste maal meeliep, werd eveneens door den minister-president gehuldigd, terwijl kapitein Breunesse per soonlijk het cijfer 20 vooi twintig-jarige deelname overreikte aan jhr v. d. Goes, Ritmeester van de Huzaren, in wien hij schetste den man met het sterke Holiand sche karakter, die zijn manschappen weet aa nte vuren tot uiterste krachtsinspan ning. VIERDE DAG BLOEMENDAG! (Speciale correspondentie). NIJMEGEN, 29 Juli 1938. De laatste dag gaf nog een zeer moei lijke dag. Vrij vroeg en ook vrij kalm werd er afgemarcheerd. De weg liep over Grave raar Mill dwars over de groote hei. De zon brandde geweldig en het gevolg was dan ook natuurlijk verbrandde gezichten en armen. We zagen dan ook vele tragische tooneeltjes van flauwvallen, bloed in de schoenen enz. Te Mill werd er dan ook een vrij lange rust genoten, ten eerste omdat er een lang en moeilijk traject op zat en ten tweede omdat er tusschen Mill en Mook ook nog heel wat gebeuren kon. De weg naar Cuijk viel allen zeer lang. Al gauw zag men de kerktorens van dat dorp boven de boomen verrijzen, maar als men zich dtn blij maakte met de gedachte dat het leed gauw geleden zou zijn en dus het dorp al gauw dacht te bereiken, had men het mis en ging de weg weer j*uist de andere kant op. Maar enfin die teleurstelling kwa men we ook wel weer te boven. Te Cuijk hadden de pontonniers voor de wandelaars een schipbrug geslagen. Bij die brug was het reusachtig druk. daar alle deelnemende wand'elaars juist daar samen kwamen. Aan de overzijde van de Maas werd door de meesten gerust in een oude boerderij die voor die gelegenheid voor café was in gericht. We troffen daar dan ook in goede conditie onze stadgenooten Luijs, de Ge broeders van der Linden, de Wekker, mej. Lemmers, v. d. Horst e.a. aan. Na aldaar getracteerd te zijn op Ovomal- tme ging de weg verder langs een smal grindpad naar Mook alwaar de groote weg die recht naar Nijmegen ging, werd be reikt. Langs dezen weg begon de belang stellende drukte eerst recht. Het enthou siasme wat daar heerschte is onbeschrijfe lijk. Duizenden belangstellenden stonden langs den kant van den weg om hun vrien den en kennissen op te wachten en hun bloemen te overhandigen. Ook ons vielen deze ovaties ten deel. AAlereerst werd de Leidsche polite: in de bloemetjes gezet door familie van Inspecteur Wijk, daarna door de familie Gerrits uit Nijmegen (oude be kenden van de politie) die tevens een fraaie fruitmand aanbood, vervolgens door de familie van Louwerse en als slot door ce collega's Wilschut en de Geus met hun echtgenooten. Zoo werd de intrede op het kazerneterrein voor ons onder daverend applaus van het publiek een ware zegen- tocht. Onze Commissaris, de Edelgestr. Heer R. J. Meijer, stond op het kazerneterrein zijn mannen af te wachten om ze voor hun kranige prestatie te feliciteer en. Na de prijsuitreiking werden we als belooning door hém getracteerd op bier met sigaren. Ongeveer 5 K.M. voor de kazerne ont moetten wij' voor het eerst in deze vier dagen de deelnemende groep van Pro Patria uit Leiden. De kerels waren er- best aan toe en zijn dan ook zonder uitvallers aan gekomen. Voor zoover mij bekend hebben alle Leidsche deelnemers op één na succes gehad. Inspecteur Wijk en Dijkstra hebben voor de achtste maal met succes de Vierdaagsche medegeloopen. Zij schieten dus al aardig op naar de gouden medaille. Eerlapd en Lou werse hebben viermaal; van Es driemaal en Visser tweemaa- aan de Vierdaagsche deel genomen. Ook dient een woord van hulde gebracht te worden aan Mr. C. J. Goudsmit uit Lei den, die vier dagen met groote blaren on der zijn voeten toch met hardnekkig vol houden tot een goed einde heeft gebracht. De door hem beloofde fuif is dan ook niet uitgebleven. We werden op onze kamer r.og gefeliciteerd door den heer Duijndam, inspecteur van Politie te Rotterdam, een oud-Leidenaar, die nog eventjes, al vorens hij naar de Maasstad terugkeerde, zijn stadgenooten kwam bezoeken. En zoo behoort ook de 28ste Vierdaag sche weer tot het verleden. Het weer is, evenals het vorig jaar het geval was, reusachtig gunstig geweest. Het mag den laatst en dag wat warm geweest zijn, maar daartegenover staat, dat er in die vier dagen geen druppel regen is gevallen. Met al de opgedane prettige herinneringen gaan we morgen weer gezamenlijk naar de Sleutel stad terug en zullen we in den komenden tijd weer nieuwe krachten scheppen voor het volgend jaar. OVER DE OOSTZEE GEZWOMMEN. Jenny Kanunersgaard bereikt haar doel in 40 uur en 2 minuten. De Deensche zwemster Jenny Kammers- gaard is er in geslaagd de Duitsche Oost zeekust zwemmende te bereiken, nadat zij Woensdag om 18.51 uur te Gjedser in De- nemerken te water was gegaan. Zij arri veerde gisteren omstreeks kwart over elf ten Westen van Warnemünde tusschen El- menhorst en de Stolteraa. Zij heeft den afstand, welke 42 K.M. be draagt, afgelegd in 40 uur en 2 min. Hierbij heeft men te bedenken, dat het genoemde aantal kilometers de hemelsbreedte tus schen beide kustplaatsen weergeeft. In ver band met de vele zeestroomingen heeft de zwemster in werkelijkheid evenwel onge veer zestig kilometer afgelegd. Het laat zioh begrijpen, dat mej. Kam- mersgaard met ongekenden jubel te War nemünde ontvangen werd. Eenige duizen den personen verwelkomden op geestdrif tige wijze het kranige meisje, dat in het ge heel geen blijken van vermoeidheid gaf. Nadat zij haar doel had bereikt, werd zij onmiddellijk aan boord van de politie- boot genomen, welke haar met andere mo torbooten was tegemoet gevaren. Tijdens den zwemtocht hield een dokter, die zich in een der begeleidende vaartui gen bevond, een oogje in het zeil en liet haar door middel van een zwemmer le vensmiddelen aanreiken. Radiomuziek zorgde voor de noodige afleiding. Het grootste deel van het traject heeft Jenny met een mooien rustigen slag ge zwommen, doch gisterochtend had zij te gen een sterken, kouden stroom op te tor nen. Het was prachtig, te zien met welk een vinnigheid zij het laatste stuk van het geweldige traject zwom. Toen zij aan wal stapte, werd zij door het publiek enthouiast toegejuicht, terwijl een muziekkorps zich deed hooren. Mej. Kammersgaard heeft als gast van het gemeentebestuur van Rostock haar in trek in een hotel te Warnemünde genomen. Zij was .zeer onder den indruk van haar welgeslaagde poging. WATERPOLO POELMEER I—L.Z.C. I 4—1 Gisteravond werd bovenstaande wed strijd in de zweminrichting „Poelmeer" gespeeld. Beide ploegen verscheenen met invallers aan de start. L.Z.C. miste Elzinga terwijl Poelmeer II invallers telde, voor Westen en v. Bargen. Het is een zeer vlotte partij ge worden, waarin Poelmeer de overwinning volkomen verdiend heeft, zoowel door grootere snelheid, als betere baltechniek. L.Z.C. heeft echter zijn best gedaan, de ne derlaag zoo gering mogelijk te houden. Af en toe zetten Tegelaar en Lut goede aanval len op. Direct na het beginsignaal nam Poelmeer het iniatief en ging tot den aanval over. De L Z.C.-achterhoede wist echter het gevaar te bezweren, maar Poelmeer bleef druk uitoefenen. J. IJdens plaatste de bal op Vink, die onhoudbaar scoorde. L.Z.C. ant woordde met een uiterst gevaarlijke aan val en spoedig had Tegelaar succes en maakte gelijk. Kort voor de rust scoorde J. IJdens (2—1). Na de rust was Poelmeer een tijdlang overwegend sterker. Witte en Liezenberg zetten zeer goede aanvallen op. Spoedig wist Vink de score te verhoogen en te brengen op 31, en na eenige goede aan vallen van L.Z.C., die echter geen succes opleverden, bracht J. IJdens de stand op 41. Hiermee eindigde de interessante wedstrijd. Scheidsrechter H. G. de Kok leidde den wedstrijd uitmuntend. LAWNTENNIS OM DEN DAVIS-BEKER. DuitschlandZuid-Slavië 11. Gistermiddag is te Berlijn de finale der Europeesche zone van het tournooi om den Davisbeker tusschen Duitschland en Zuid- Slavië met de twee enkelspelen begonnen. Puncec, die schitterend op dreef was, won van Henkèl, terwijl Van Metaxa Pallada versloeg, zoodat de stand na den eersten dag 11 is. Op de banen van RotWeisz volgden 4500 toeschouwers de wedstrijden. De Zuid-Slavische kampioen versloeg zijn tegenstander op overtuigende wijze in drie sets met 61, 75, 61. Puncec had den bal prachtig onder controle, hij speelde met harde, vlakke slagen, terwijl ook zijn voeten werk feilloos was. Henkei daarentegen was niet al te goed in vorm; zijn groote fout was, dat hij zioh herhaaldelijk naar het net liet lokken. De tweede set, tijdens welke een lichte regen voor een welkome afkoe ling zorgde, was buitengewoon spannend. De derde game werd zeer scherp omstre den. Henkei nom met 21 de leiding, hield Puncec vast op de baseline en voerde zijn voorsprong tot 51 op, zoodat iedereen er op rekende, dat hij de set winnen zou. Hen kei kon zijn zenuwen evenwel niet beheer- sohen, zoodat Puncec, die zich schitterend herstelde, snel ophaalde en met 75 beslag op deze set legde. Men verwacht, dat Puncec na deze mooie zege zeker een plaats op de wereldrang lijst zal krijgen, temeer, daar hij ook reeds te Parijs en Wimbledon heeft getoond wat hij waard is. Von Metaxa behaalde in Vijf sets 16, 64, 61, 36, 1210 de overwinning op Pallada. JapanCanada 20. Te Montreal is gisteren voor de eerste ronde der Amerikaansche zone van het tournooi om den Davisbeker de ontmoeting tusschen Canada en Japan begonnen. De Japanners wonnen beide enkelspelen in drie straight sets. Nakano sloeg Wilson met 62, 63, 62 en Yamagishi klopte Murray met 61, 63, 63. SCHAAKCLUB L.S.C. LISSE. De wedstrijd om het zilveren paard. Stand na de 7e ronde: Groep I: gesp. gew. rem. verl. pnt. C. van der Lip 6 5 1 5K 5 K C. Markusse 7 4 2 1 5 J. Brauckman 7 4 1 2 F. van Dijk 5 3 2 3 H. T. Lamers 6 3 3 3 J. G. Snel 7 3 4 3 J. Th. Koppen 7 1 6 1 P. Boogerd 7 1 6 1 Groep II: J. Boogerd 7 7 7 G. Zeestraten 7 5 1 1 5H H. van Diemen 5 2 2 1 3 P. G. Meyland 6 3 3 3 H. Kuipers 6 2 4 2 H. van Wamel 6 1 1 4 1 K M. de Blieck 7 1 1 5 IK H. Giliams 4 1 3 K WIELRENNEN NIEUW SWIFT. De 6e rit der Zomercompetitie welke werd verreden, bestond uit een tijdrace. Ondanks een zeer sterke wind werd er snel gereden. De uitslag in de A en B-klasse gaf de navolgende uitslag: 1. J. Schüller, tijd 52 minuten 51 seconden; 2. M. C. Segaar, 54.03; 3. Al'b. Lodewijks, 54,17; 4. J. de Groot, 54.22; 5. J. Hintzbergen (B.-kl.), 57,26. De C-klasse gaf de navolgende uitslag: 1. J. v. Klinken, 29 min. 54 sec.; 2. Fr. Blom, 31.01; 3. W. Rombaut, 32,11. Den stand der zomercompetitie na 6 rit ten is thans: A. klasse: 1. Alb. Lodewijks, 46 punten; 2. M. C. Segaar, 34 pnt., 3. R. Riethoven, 28 pnt.; 4. W. van Rooyen, 26 pnt.; 5. en 6. J. de Groot en J. Schüller ieder 16 pnt.; 7. T. van Rooyen, 8 pnt.; 8. K. de Haas, 6 pnt. B. klasse: 1. J. F. Hintzbergen, 38 p<nt.; 2. Fr. v. d. Berg, 22 pnt.; 3. J. Laven, 20 pnt.; 4. H. Noest, 14 pnt. C. klasse: 1. J. L. van Klinken, '54 pnt.; 2. Fr. Blom, 48 pnt.; 3. C. Kapaan, 24 pnt.; 4. W. Rombaut, 10 pnt.; 5. J. Verwer, 2 pnt. In een gehouden rit tusschen twee C. klassers en de B. klasser H. Noest, gaf laatstgenoemde drie minuten voorgift en wist zijn beide tegenstanders in te loopen met de volgende uitslag: 1. H. Noest, 31,20; 2. Fr. Blom, 31,25; J. Verwer, 31,35. A.s. Zondag zal voor alle categariën een DE NIEUWE WEG DORDRECHT—MOERDIJK- BRUG. Hedenmorgen 10 uur is het wegvak KrabbewegMoerdijkbrug, ter lengte van ongeveer 7 km. voor voor motorverkeer opengesteld. Hiermede is wederom een ge deelte van den rijksplan weg no. 16 Rotter damDordrechtMoerdijkPrincenhage Zundertgrens voltooid, en is het Zuiden dichter bij het Noorden gekomen, zooal niet in afstand, dan wel in tijd. De oude weg toch was veel te smal voor het drukke autoverkeer, terwijl bovendien door de tallooze wielrijders wegens gebrek aan vrij liggende rijwielpaden de veiligheid vaak bedenkelijk in het gedrang kwam. Op het nieuwe wegvak zullen in de toe komst 2 gescheiden rijbanen aan het ver keer ter beschikking staan; voorloopig is slechts de Westelijke baan uitgevoerd, wel ke een breedte heeft van 6,25 m., met kant- stroaken van 0.50 m. en een harde parkeer- strook van 2.50 m. Rijwielpaden zijn niet aangelegd, doch de oude weg wordt aan rijwielverkeer overgelaten, dat deze met het locale verkeer moet deelen. In deze belangrijke Noord-Zuid-verbin- ding begint geleidelijk eenige teekening te komen. In 1934 werd het wegvak Jsselmon- deZwijndrecht voor het verkeer openge steld, waarvan nu ook de tweede rijbaan wordt aangelegd, en in 1936 volgde de Moerdijkbrug. Het gedeelte Princenhage- grens wordt niet nieuw aangelegd, doch de bestaande weg wordt en is reeds voor een groot deel gemoderniseerd. Voorjaar *39(1) komt de overbrugging van de Oude Maas aan de beurt en dan rest nog de nieuwe weg MoerdijkbrugPrincenhage, waarvan de voltooiing over enkele jaren ls te ver wachten. Dan is de traverse door Rotterdam op peil gebracht en blijft als uiteindelijke voltooiing in deze route voor den automo bilist slechts de rondweg om Rotterdam als onvervulde wensch. tijdrace worden gereden, waarvan de start om negen uur plaats vindt. De Nieuw Swift-leden M. Segaar, W. van Rooyen nemen Zondag deel aan de Ronde van Etten, terwijl het lid A. van Amsterdam des avonds uitkomt in de voor- wedstrijden achter groote motoren op de Stadionbaan te Amsterdam, voor het Kam pioenschap van Nederland. A.s. Maandag starten A. Lodewijks, M. Segaar, W. van Rooyen en A. van Amster dam in de Ronde van Apeldoorn. „SWIFT" Voor Zondag a.s. is door de sportcommis- sie vastgesteld de 80 K.M. wegwedstrijd voor de A-klasse. Voor de B-klasse 60 K.M., de C-klasse 30, terwijl de junioren 15 K.M. zullen rijden. Samenkomst 8.30 uur clublokaal. 183. De politieagent had niets in de gaten, maar de men schen keken hem allemaal even gek aan. De jongens op straat bleven hem na staan kijken, omdat ze dachten dat die agent een neger was. 184. Zoo kwam de agent bij grootmoeder aan en reikte haar de enveloppe over, waarin de brief zat met het be vel om terstond bij den rechter te komen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15