dagen Historie SPORT ZATERDAG 30 JULI 1938 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 DE DAM TEGEN DEN BOLSJEWISTISCHEN VLOED. RÜNCLMAN BEGINT DINSDAG AAN DE TSJECHISCHE KRUISWOORD-PUZZLE. DE KERKENSTRIJD IN OOSTENRIJK IN VERSNELD TEMPO. HET LAND VAN BELOFTE. De dam, Rudolf Hess heeft bij gele genheid van de herdenking van den Juli- Putsch der nazi's ifi 1934, waarbij Dollfuss zoo schandelijk vermoord werd, te Klagen- furt een rede gehouden, waarin hij o. m. zeide, dat de Führer slechts één zorg ken de n.L het Duitsche volk van het bolsjewis me te redden. Daarom wenschte hij geen oorlog, want bij een nieuwen oorlog in Eu ropa zou de eenige overwinnaar het bolsje wisme zijn. De Duitsche nationaal-socialis- ten meenen nog altijd, dat zij het zijn ge weest, die Europa van het dreigende bols jewisme hebben gered en dat zij nog steeds de dam zijn, die de bolsjewistische vloed keert. Men mag daarover zijn eigen mee ning hebben, maar als Duitschland derge lijke dam-pretenties koestert, moet men wel bedenken, dat het dan ook zaak is om alle gevaar voor explosies, welke de dam beschadigen kunnen te weren, en ook om te voorkomen, dat de weerkracht van den dam wordt uitgehold door ondermijnende acties zooals Kerkvervolging e. d. Praag. Een kruitvat, vlak aan de grenzen van Duitschland, is bijv. Tsjecho- Slowakije, waar de Sudeten-Duitschers op aanstoken van Berlijn, geducht bezig zijn te spelen met brandende lonten. Mede ten gevolge v^a het misbaar, dat de Sudeten- Duitschers maken, is de Tsjechische regee ring te Praag ook al niet erg toeschietelijk om op royale wijze tegemoet te komen aan redelijke eischen. De Tsjechen hebben men moet dat erkennen nooit een open oog gehad voor rechtmatige verlan gens der Duitschers in het randgebied van Bohemen en dat heeft tenslotte er toe ge leid, dat de Duitschers, nu zich een goede gelegenheid voordoet, een grooten mond op zetten en meer eischen dan htm naar redelijkheid toekomt. Het gaat op het oogenblik hard tegen hard en beide partijen probeeren door slim gemanoeuvreer elkan der te „nemen". In diplomatieke kringen heerscht de overtuiging, dat de Tsjechi sche zaak op deze wijze niet voor elkaar komt en dat het ontbreken van overeen stemming tot een crisis in Europa kan lei den, redenen waarom men overal ijverig zoekt naar wegen, welke een uitweg uit de impasse zouden kunnen brengen. De Engelsche regeering heeft na vooraf gaand overleg met Berlijn en Praag be sloten lord Runciman naar Tsjecho-Slowa- kije te zenden tot het verleenen van zijn bemiddeling. Deze soepele interventie van Engeland schijnt wel juist op tijd te zijn gekomen, want de partijen staan zóó scherp tegen over elkander, dat men den indruk krijgt, dat het vandaag of morgen buigen of bar sten moet. In zoo'n situatie is de taak van Runciman alles behalve gemakkelijk. Hij heeft zijn missie zelf vergeleken met de vaart van een notedopje midden op den Oceaan. En minister-president Chamber lain heeft ervan gezegd, dat, naar hij hoop te, de bemiddelaar erin zou slagen, de pro blemen, die totdusverre onontwarbaar le ken, minder ingewikkeld te maken en ze aldus voor uiteindelijke oplossing vatbaar te maken. Zoowel de regeering te Praag als de Sudeten-Duitsehe partij hebben hun instemming betuigd met de komst van lord Runciman. Geen van beide partijen kon zich natuurlijk de weelde veroorloven, een zoo aanzienlijk vertegenwoordiger van een groote mogendheid als Engeland voor het hoofd te stooten door zijn tusschen- komst af te wijzen; maar klaarblijkelijk beschouwen zij Runciman toch als een figuur, die niet door vooringenomenheid wordt beheerscht. Ook Berlijn, ofschoon niet bepaald geestdriftig over Runciman's missie, wil hem, gelijk uit de Duitsche pers blijkt, niet noodeloos moeilijkheden in den weg leggen. Runciman's taak zal in werke lijkheid uiterst-moeilijk blijken. Dinsdag a.s. vertrekt hij naar Praag. Kerken«trijd. Het tweede ge vaar, dat Duitschland's weerkracht tegen het bolsjewisme kan ondermijnen, is de funeste invloed, welke uitgaat van de systematische onderdrukking van de Kerk, eerst in Duitschland en na den Anschluss ook in Oostenrijk. De „Maasbode" schrijft daarover De Kulturkampf, de strijd teigen de ka tholieken is in Oostenrijk ontketend, pre cies op dezelfde wijze als in Duitschland, in een versneld tempo, want in Oostenrijk moest in enkele weken gedaan worden, wat in Duitschland vijf jaren in beslag nam. En dat niettegenstaande de uitdruk kelijke belofte aan Kardinaal Innitzer, bij het 'sluiten van den vrede" gedaan. Het was trouwens niet anders te verwachten: de innerlijke dynamiek van het nationaal- socialisme drijft onverbiddelijk en uit- principieele noodzaak naar de volle ver wezenlijking van de eigen levensbeschou wing, van den nieuwen Duitschen gods dienst, het Duitsche heidendom. Aan deze consequentie is niet te ontkomen; alleen het tempo zou vertraagd kunnen worden; doch zelfs dit is niet geschied, het is inte gendeel versneld, om de gelijkschakeling ook op dit gebied volmaakt te maken. De katholieke scholen worden vernie tigd, van de met zooveel vreugde tegemoet geziene katholieke universiteit van Sal'z- burj zal niets komen, de Rosenbergsche ideeën worden den kinderen ingepompt, er worden den kinderen de grootste moei lijkheden in den weg gelegd om hun Zon dagsplichten te vervullen, openlijk wordt gespot met Paaschbiecht en gebed op de scholen, het kerkelijk huwelijk is gede gradeerd, de katholieke organisaties zijn opgeheven, de katholieke pers is vernie tigd, terwijl alle anti-kerkelijke geschrif ten druk en ongehinderd gecolporteerd wor den; er wordt openlijk tot geloofsafval aangespoord; hooge kerkelijke feestdagen, welke zelfs door de marxisten geëerbie digd werden, zijn afgeschaft; den Oosten- rij kschen katholieken is een huwelijkswet geving opgedrongen, welke niets anders is dan een oude eisch van het beruchte communistische manifest, in Salzburg zijn drie kloosters ontruimd, waarbij de kloos terlingen eenvoudig op straat zijn gezet. Degenen, die. verwacht hebben, dat de inlijving van het Katholieke Oostenrijk in het Derde Rijk een periode van verdraag zaamheid en verzoening zou inluiden en men meende, dat de houding van het Oos- tenrijksche episcopaat daartoe de brug zou vormen zij zijn wel bedrogen uit gekü- men. Land van belofte. In het „be loofde land" beginnen de gewelddaden zoo langzamerhand een dergelijken omvang aan te nemen, dat men haast kan gaan spreken van een burgeroorlog. De Britsche overheid staat daar machteloos tegenover. Aanvankelijk dacht Londen, dat men met zachte hand verder kwam dan met irritee rend machtsvertoon, maar toen de daden van terreur niet ophielden doch integen deel steeds erger werden, grepen de Brit sche troepen in. Tot nog toe evenwel zon der merkbaar resultaat. Er worden gere gelde veldslagen geleverd, strafexpedities worden ondernomen, huizen van terroris ten worden voor straf in brand gestoken; niets helpt. Heele benden Arabieren over vallen afgelegen Joodsche kolonies en ver jagen de kolonisten. De Joden hebben tot voor kort hun discipline bewaard, maar den laatsten tijd bijten zij van zich af. Van lieverlede hebben ook de extremis ten onder de Joden, voortdurend ziende hoe links en rechts Joden het slachtoffer v/erden van de willekeur der Arabieren, zich niet langer kunnen bedwingen; zij beantwoorden thans de gewelddaden der Arabieren met soortgelijke gewelddaden. De op de groentenmarkt te Haifa gepleeg de bomaanslag is van het verlangen tot weerwraak blijkbaar de jongste uiting. Dergelijke daden van tegengeweld, hoe be grijpelijk zij overigens ook zijn, spelen ten volle in de kaart der Arabische terroristen, die behoefte hebben aan agitatiemateriaal tegen de Joden en liefst de geheele iVabi- sche bevolking tot opstand zouden bren gen. Bij de Joden groeit de overtuiging, dat de Engelsche militairen niet in staat zijn, hen tegen het terrorisme rer Arabie ren te beveiligen en dat zij, met gebruik making van hun eigen uitstekende verde digingsapparaat, zelf voor hun veiligheid zullen moeten zorgen. Wanneer die overtuiging in practijk wordt gebracht, is het hek van den dam en is de burgeroorlog een feit. Clubnieuws der KaUi. Sportvereenlgingen MISSIE-WEDSTRIJD TE ROELOFARENDSVEEN D.O.S.R.D.O.S.S. Voor de missie van Pater Amundus van BerkeL Twee kampioenen zullen morgen met elkaar een strijd aangaan, waarbij door die clubs op de eerste plaats een zeer hoog staand doel wordt nagestreefd n.l.: zich in dienst stellen van de Missie, en dan nog v/el speciaal van de Missie van onzen plaats genoot Pater Amandus, die enkele jaren geleden naar de tropische streken vertrok. Op het oogenblik vertoeft een confrater van Pater Amandus voor eenigen tijd in •het vaderland, en bij het vernemen van de sympathieke daad van Dos heeft hij geen moment geaarzeld om naar Roelof- arendsveen te komen en bij den wedstrijd den bal af te trappen. Door al deze feiten wordt de wedstrijd van morgen van zeer groote beteekenis, en wanneer de plaats- genooten van Patre Amandus in groote getale opkomen naar het sportterrein van Dos, dan steunen zij dezen keer niets an ders dan de Missie, omdat de entree-gelden voor dat doel zijn bestemd. Mogen dus vooral de inwoners van Roelofarendsveen bet er niet bij laten zitten! „Liefde voor Harmonie" zal muzikale opluistering bren gen; voor de spelende clubs is een prach tige lauwerkrans te verdienen, wat de spanning van den strijd nog aanmerkelijk kan vergrooten. We vertrouwen dan ook, dat onze sportmannen een aantrekkelijke partij yoetbal zullen vertoonen. D.O.S.R.D.O.S.S., het moeten ongetwij feld gelijkwaardige clubs zijn. Beide be haalden het kampioenschap in hun afdee- ling der 2de klasse I.V.C.B., beide deden een greep naar het eerste klasseschap. We weten, dat de Amsterdammers in de pro motie-competitie onfortuinlijk waren, ter wijl de Roelofarendsveenders zich ineens bij de prominente clubs van het land lie ten indeelen. Maar ondanks dit klasse- verschil van thans, durven we toch moeilijk een klasse-verschil in spel-opzicht te voor spellen, en dit te gaan zien morgen is een attractie op zich. De hoofdschotel, welke dezen middag geboden wordt, is met verschillende pi kante voor- en nagerechten aangevuld. Om 1 uur: finale Junioren-Tournooi Afd. A.: Teylingen aLisse a. De eerste prijs is een voetbal, de tweede prijs een medaille. Om 2.30 uur: de Missie-wedstrijd D.O.S.R. -D.O.S.S. Om 4.30 uur: D.O.S.R. VLeimuiden (O.D.I.) m. Voor de overige elftallen: D.O.S.R. II gaat naar Woerden om V.E.P. I voor de nederlaagwedstrijden te ontmoeten, ver trek om 1 uur. Verder op ons terrein om 12.30 uur trai nen voor de a-junioren en voor D.O.S.R. Ill en IV. De b-junioren vertrekken om 10.45 naar Docos om a!|3aar tegen Lisseb uit te komen in een wedstrijd van 2 X 20 min. N.B. Nog enkele leden kunnen zich op geven voor het c-elftaL Zij melden zich spoedig bij het Bestuur! Teylingen. Junioren: Morgen gaan onze A-Jun. naar R'Veen om daar uit te maken wie in het bezit komt van den eersten of 2en prijs voor de door D.O.S. uitgeschre ven serie wedstrijd. Tegen Lisse a zal ge kampt moeten worden, zoodat de Teylin- gers wel de tanden op elkaar zullen moeten zetten om een overwinning te behalen. Aanvang 1 uur. Ook het C-elftal moet naar Leiden voor de seriewedstrijden van Docos. Deze spelen tegen Lissec en zou Teylingen eventueel winnen, dan komen zij in aanmerking voor den tweeden prijs. De overige elftallen hebben allen rust. Nic. Boys; Morgen is voor Nic. Boys I de dag voor het bekertournooi. Zooals uit den vorigen wedstrijd gebleken -is, komt Nic. Boys uit tegen V.D.O. I. De wedstrijd begint te 2.30 uur en st£»at onder leiding van den heer Voorduin uit Amsterdam. Het beloofd een spannende strijd te worden. Wij zijn benoeuwd wie den beker zal be machtigen. Vóór deze wedstrijd wordt nog gespeeld door Nic. Boys III (die voor het eerst in het veld komen tegen V.D.O. III van Uithoorn). In verband met de congregatie is de training niet a.s. Woensdag. Het zal den ieden nader nog worden bekend gemaakt, welke dag het zal plaats hebben. De Junioren-elftallen zullen Zondag na de wedstrijden trainen. V.D.S. Zondag a.s. zal alhier een voet balwedstrijd worden gespeeld, die des na middags om 12.30 uur een aanvang neemt tusschen Alphensche Boys II en V.D.S. I, terwijl des namiddags om drie uur een be slissingswedstrijd zal worden gespeeld voor de promotiereserve 3e klasse, tus schen de beide elftallen Esto II van Bode graven en Leimuiden II van Leimuiden. De secretaris van den voetbalvereeniging V.D.S. te Noorden maakt bekend dat van de gehouden verloting een viertal prijzen nog niet zijn afgehaald. Inlichtingen zijn te bekomen bij G. Vroomhof, Noorden l B-167. EEN SPAANSCH VOETBAL-ELFTAL. Op het eiland Ameland zijn ongeveer 35 Spanjaarden geïnterneerd. Zij hebben in Spanje gestaan en gestreden aan de zijde van Franco en hebben bij een overwinning van de roode troepen een asyl gevonden in het Nederlandsch consulaat. Vandaar zijn ze naar Nederland getransporteerd. En kele hunner zijn 'n keer ontvlucht, om weer aan de zijde van Franco te gaan strijden, maar uit Spanje, dat zij reeds hadden be reikt, naar Nederland teruggezonden. In Ameland zijn uitsluitend geïnterneerd degenen, die of ongehuwd zijn of gehuwd, maar wier gezin in Spanje is achtergeble ven (er is maar één gehuwd paar: man, vrouw en dochtertje). De in een Amelandsch hotel geïnter neerden kunnen nu van 's morgens tot 'avonds 11 uur zich bewegen, met dien verstande, dat zij zich enkele keeren moe ten „melden". De geïnterneerden zijn allen katholiek en allen trouw in het vervullen van hun godsdienstplichten. De verhouding tus schen hen en den pastoor van het eiland is zeer vriendschappelijk. Als een bewijs, dat er tusschen de bevol king van het ei'and en de Spanjaarden een goede relatie bestaat, kan wel dienen, dat er verleden week een voetbalwedstrijd is gespeeld tusschen een door de geïnterneer den gevormd elftal en een elftal van het eiland Ameland. In de zomer-maanden biedt het zoo mooie eiland Ameland, rijk aan ongerept natuur schoon, ook veel afwisseling door het toe risten-bezoek. De bevolking 2000 zielen (waarvan 500 katholiek) is dan wel door de toeristen veel meer dan verdub beld. Wij vreezen echter, dat in de winter maanden de verveling voor deze menschen een ramp zal worden. Het eiland biedt dan, vanzelfsprekend, heel weinig afleiding voor hen, die dag-in, dag-uit niets hebben te doen voor hen, die aan afleiding zoo'n behoefte hebben, omdat hun gedachten met verlangen en heimwee uitgaan naar hun dierbaar land, hun Spanje en naar hun familie en vrienden in het vaderland, die allen blootstaan aan groote gevaren van ellenden en dood. Wij hebben dezer dagen bij een persoon lijk bezoek kunnen constateer en, hoe cor rect dezte Spanjaarden allen ook zeer beschaafde lieden zich op het eiland ge dragen; ook hoe dankbaar zij zijn, als men hun een dienst bewijst. Dit laatste hebben wij b.v. kunnen constateeren, toen pater van Rijckevorsel S.J., op verzoek van pastoor Koelman, speciaal voor hen naar het eiland was gekomen en daar na een predicatie in de Fransche taal in de conversatie-zaal van het hotel een H. Hartbeeld had geïntroni- seerd. Er m o e t in de komende wintermaanden wat voor deze Spanjaarden worden ge daan speciaal voor dezen, voor wie het noodiger is dan voor de op het vasteland geïnterneerden. Allen verstaan Fransch en zijn goed ontwikkeld; een bibliotheek Fransche boeken b.v. zou hun zeker een welkome en nuttige afleiding geven. Wij brengen deze noodzaak want een noodzaak is 't hier onder de aan dacht van degenen, die iets kunnen doen, cm het verblijf der op Ameland geïnter neerden gedurende den a.s. winter te ver aangenamen. DE FINALE OM DEN BISSCHOP BEKER. De aangekondigde finale om den Bis schopbeker tusschen G.S.A. I en Zeevogels I in het sportpark te Noordwijk is uitgesteld en zal nu worden gespeeld op Zondag 7 Augustus. DOCOS. Deelname aan de Nederl.kampioenschappen Zondag worden te Hilversum de Neder landsch e Kampioenschappen gehouden op het Gemeentelijk Sportpark aan den Soestdijkerstraatweg. Hieraan zullen ook een twaalftal Docos-athleten deelnemen. Of een van hen het to't een kampioenschap zal brengen gelooven wij niet. Wel zijn wij benieuwd naar de verrichtingen van de olympische estafetteploeg bestaande uit de loopers J. van Rood en, F. Hakkaart, G. Kallenberg en H. J. Averdieck. Of zij het tegen de sterke recordploeg van Holland uit Haarlem zullen bolwerken betwijfelen wij, doch wanneer zij in den strijd met de sterk ste ploegen van Nederland de tweede plaats veroveren zijn wij al meer dan te vreden. In de hoofdklassen zullen verder nog om de persoonlijke kampioenschappen uitkomen: J. van Rooden op dé 1500 M.; A. Gieske polstokhoogspringen; F. Hakkaart 400 M.; H. J. Averdieck 100 M.; M. van Steenbergen en vermoedelijk ook L. van der Klugt 5000 M. Verder zullen uitkomen in de B-klasse A. Paardenkooper en J. G. Le Rütte op de 100 M.; A. van Rijt 400 M.; J. de Graaf 3000 M. en J. vander Hoeven kogelstooten en speerwerpen, alsmede nog een estafetteploeg 4 x 100 M. Wij vertrou wen, dat alle weer voor uitstekende presta ties zullen zorgen en dat ze de Docos-kleu- ren zullen hoog houden. De Docos-ploeg maakt de reis naar Hil versum per trein en vertrekt uit Leiden om 10.15 uur. Supporters, die eventueel de reis wenschen mede te maken, kunnen zich als nog aansluiten. DE NEDERLANDSCIIE KAMPIOEN SCHAPPEN. Nagekomen inschrijvingen. Voor de Nederlandsche Athletiekkam- pioenschappen, welke op 7 Augustus a.s. te Deventer worden gehouden, zijn nog de volgende inschrijvingen binnengekomen: 100 meter: J. Grijseels Jr. (Pro Patria Rotterdam). 200 meter: J. Grijseels Jr. Vèrspringen: H. H. van der Tooien (Pro Patria, Rotterdam). Hoogspringen: H. H. van der Tooien. Speerwerpen: W. Mess (Pro Patria, Rot terdam). Discuswerpen: W. Mess. Polsstokhoogspringen: Tj. Pasma (U.D.I., Arnhem). NIEUW WERELDRECORD VAN MALMOTT. De 500 M. in 1 min. 1.5 sec. Donderdag zijn, begunstigd door mooi weer, te Gothenburg tweedaagsche atle tiekwedstrijden begonnen, waaraan een sterke Amerikaansche ploeg deelnam. Ben Johnson liep de 100 meter in 10,4 sec. De verdere uitslagen waren: 800 meter: 1. Borck 1 min. 54,7 sec. 1500 meter: 1. Fenske 3 min. 57,4 sec. 400 meter: 1. Mallot 47,5 sec. Discuswerpen: 1. Bergh, 49,46 meter. Hinkstapsprong: 1. Hallgren 14,57 nieter. 400 meter horden: 1. Areskoug 55,4 sec. Hoogspringen: 1. Cruter 1,95 meter. Vèrspringen: 1. Stenquist 7.07 meter. 4 x 100 nieter estafette: 1. Amerika 42,7 sec. Tijdens de Vrijdag te Gothenburg voort gezette atletiekwedstrijden verbeterde de Amerikaansche hardlooper Malmott het wereldrecord 500 meter, door dezen afstand af te leggen in 1 min. 1/5 sec. Het oude record stond met 1 min. 2/5 sec. op naam van den Amerikaan Eastman, op 6 Augustus 1934 te Oslo gevestigd. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Den Haag: H.C.C.Free Foresters (31 Juli en 1 Aug.). le klasse: V.V.V.—V.O.C.; R. en W.— Haarlem. Overgangsklasse: ExcelsiorH.B.S.; Spar ta—H.C.C. Ill; P.W.—Quic (N.).; C.V.H.— A.C.C. I. 2e klasse B: AjaxV.O.C. II; Hermes D. V.S. II—Excelsior II; H.C.C. IV—Quick (H.); A.S.V.—V.U.C.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14