[De Liturgie der Kerk iNvanoa amsarai w Het goud van de „Lutine" BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 30 JULI 1938 DERDE BLAD - PAG. 10 Voor Uw spijsvertering. GEMENGDE BERICHTEN BAND VAN MOTOR GESPRONGEN. Slachtoffer overleden. Gistermiddag omstreeks half zes is op den rijksweg onder Laren een ernstig on geluk gebeurd. De 46-jarige heer S. uit Haarlem begaf zich per motorrijwiel waarop als duopassa gier de heer V. uit Haarlem meereed, naar de T.T.-races te Assen, toen ter hoogte van hotel „De Witte Eergen" de achterband van let motorrijwiel sprong. Bestuurder en duopassagier Kwamen ten val. De heer S. bleef met zeer zware hoofdwonden bewus teloos liggen. Per brancard is hij naar het St. Jans ziekenhuis te Laren vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De heer V. bekwam lichte verwondin gen. Hedenmorgen om zeven uur is in het St. Jans-ziekenhuis te Laren overleden de 45-jarige heer S. uit Haarlem, die gister avond ernstig werd gewond bij het motor ongeval op den rijksweg ter hoogte van hotel „De Witte Bergen" onder de gemeen te Eemnes. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. Een ongeluk dat goed afliep. Gisteravond ongeveer half zes is op den grooten verkeersweg AmsterdamDen Haag, ongeveer drie K.M. van Hoofddorp, een verkeersongeluk gebeurd, dat zich ernstig liet aanzien doch wondergoed is af- geloopen. In een race om den voorrang kwam een personenauto in aanraking met een hoog met betonbuizen geladen vracht auto. Om een botsing te vermijden maakte de vrachtauto een zwenking, welke echter tevens den bestuurder het stuur deed ver liezen, waardoor de vrachtwagen radicaal omkantelde en dwars over den weg kwam te liggen. In de cabine bevonden zich de chauffeur en zijn assistent, die zich door het verbrij zelen van een ruit in veiligheid wisten te brengen, terwijl een passagier, die boven op de lading zat, over den weg werd ge slingerd. Alle drie kwamen echter met een hevigen schrik en wat schaafwonden vrij, zoodat alles nog zeer goed afliep. Een dame uit Amsterdam, welke in het bezit was van een verbandtaschje, verleen de de eerste hulp. De personen-auto reed door zonder om tö zien naar de aanrijding, welke zij eigen lijk op haar geweten had. HET SPEL AAN DEN WATERKANT. Jongetje verdronken. Het spelen aan den waterkant heeft gis teren te Rotterdam weer een jongetje het leven gekost. De zevenjarige S. Middel koop uit de Nijverheidsstraat was aan den kant bij het water op de Feijenoord- kade aan het spelen met zijn hond. Hij wilde het dier laten zwemmen, maar raak te daarbij zelf te water. Schippers van in de buurt liggende schepen hebben onmid dellijk getracht het knaapje, dat direct was weggezonken, weer boven te brengen. Met vereende krachten slaagde men er echter pas na tien minuten in het ventje met een scheepshaak op te halen. De in middels gearriveerde geneeskundige dienst heeft nog getracht met kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, maar dit gelukte niet meer. Het stoffelijk overschot van den jongen is overgebracht naar het ziekenhuis aan den CoolsingeL KLAP VAN DEN ROERSTOK OPGELOOPEN. Gistermiddag heeft zich te Helmond een botsing voorgedaan tusschen twee kolen schepen, welke in de Zuid-Willemvaart voeren. Een stuurman is hierbij ernstig ge wond. Een sleepboot, die twee geladen kolen schepen trok, was op het punt de geopen de brug tegenover de Tramstraat te pas- seeren, toen het eerste schip, de „Magda- lena" uit Hazerswoude uit den koers raakte. De stuurman van dit schip trachtte een botsing met de brug te voorkomen door een staaldraad om een paal van den wal te werpen. Het tweede schip voer echter door en kwam in botsing met het roer van de „Magaalena". Hierbij kreeg de stuur man, E. de Lange, den roerstok met zoo veel kracht tegen het hoofd, dat hij een zware hersenschudding opliep. De getroffene is naar het St. Antonius- ei ekenhuis overgebracht. MOEDER MET KIND BRANDEND UIT RAAM GESPRONGEN. Vroeg in den morgen is gisteren in de woning van een invaliden mijnwerker te Kaalheide (Kerkrade) een tragisch onge luk gebeurd. De vrouw van den mijnwer ker is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak bij een brandje in de linnenkast zelf in brand geraakt met haar 5-jarig dochteTtje, dat zij op den arm had. De oud ste zoon heeft nog getracht met een deken de vlammen te bluschen, doch de moeder rende met het kind op den arm naar boven en sprong uit een raam op de tweede ver dieping. De moeder en het kind werden naar het ziekenhuis vervoerd. Het meisje had ernstige brandwonden en inwendige kneuzingen. De moeder was licht gewond. Buren hebben het brandje in de linnenkast gebluscht. „Hbld". BRANDEN. Gisteravond om half acht brak door on bekende oorzaak brand uit in een der beide hooischuren van den kweeker J. Arends te Huissen. Het vuur, dat gretig voedsel vond, laaide hoog op en deelde zich al spoedig medt aan de tweede hooischuur en aan het rieten dak van de woning, de inboedel kon men nog in veiligheid bren gen, doch de woning kon men niet meer redden. De brandweer stond machteloos wegens gebrek aan water. Ten gevolge van den wind sloegen de vlammen over naar een nabijgelegen var- kensschuur. Tijdig kon het vee naar buiten worden gedreven, doch ook deze schuur ging verloren. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den hooiberg bij de boerderij van den landbouwer Goos te Notsel bij Ulvenhout. In een oogwenk stond de berg in lichter laaie. Het vuur. deelde zich mede aan een schuur waarin pas de oogst was binnengebracht. De schuur ging geheel in de vlammen op. De brandweer van Ginnelten stond machteloos tegenover de vuurzee en bepaalde zich tot nathouden van de boerderij, welke behouden bleef. Verzekering dekt de schade slechts gedeel telik. INBRAAK IN DE PASTORIE DER NED. HERVORMDE GEMEENTE TE REEUW1JK. Schrale buit voor brutale dieven. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de pastorie der Ned. Hervormde ge meente te Reeuwijk, bewoond door den predikant ds. W. Vroegindewey. De die ven hebben zich door bet indrukken van een ruit van de serredeur toegang ver schaft, waarna zij zich naar boven naar de slaapkamer van den predikant bega ven, waar het echtpaar sliep. Zonder dat ds. Vroegindewey of mevrouw iets be merkten, namen zij daar het jasje van den predikant weg, waarin diens sleutels zaten. Met deze sleutels is de beneden staande brandkast geopend, waarin na genoeg geen geld aanwezig was. Gister avond was juist het in huis zijnde geld naar elders overgebracht. De buit bestond daardoor slechts uit enkele kleinigheden. Behalve in de pastorie wer" 0nk in de consistoriekamer en in de kerk der Meel. Herv. gemeente ingebroken. Ook hier konden de dieven slechts kleinigheden bemachtigen. In totaal wordt circa 10. alsmede eenige voorwernen vermist. Nadat de diefstal ontdekt was, is met een politiehond een onderzoek ingesteld echter tot nog toe zonder resultaat. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Gisteren is te Amsterdam gearresteerd een dertig jarige man, die in verschillende winkels goederen kocht en deze betaalde met ongedekte chèque's van de postchèque en girodienst. Dit chèqueboek was niet het eigendom van den gearresteerde, doch van een man, met wien hjj in eenzelfde pension samen woonde. Deze had echter nadat hij, zooals hij meende, het boekje verloren had, zijn rekening opgeheven. In korten tijd mocht het de politie ge lukken den werkelijken eigenaar van het chèqueboekje op te sporen en daarna had men ook spoedig den zondaar ingerekend, die nu binnenkort de consequenties van zijn handelingen zal moeten ondergaan. NIEUWE WENDING IN DE ECHTELDSCHE MOORDZAAK. Orgeldraaier in vrijheid gesteld. Zooals reeds vrij algemeen verwacht werd, is er gisteren een nieuwe wending gekomen in de nog steeds niet opgehi 1- derde geschiedenis van den Echteldschen moord met berooving. De begin van deze maand aangehouden orgeldraaier van B. uit Echteld, dien de justitie na de bekentenis van den werk- loozen van Toorn voor den eigenlijken morodenaar hield, is gisteren in vrijheid gesteld. Omtrent de ware oorzaak van van B.'s vrijlating is nog niets bekend, maar het schijnt wel vast te staan, dat de jus titie over nieuwe gegevens beschikt, waar door ernstige twijfel ontstaan is over de uitlatingen van den werklooze van Toorn, dat van B. den moord pleegde en hij al leen het geld wegnam. In deze meening wordt men ten zeerste versterkt, doordat de justitie gisteravond ngo laat een onderzoek instelde in den tuin van de woning van van T. Dit onder zoek leverde echter niets op. Over de waarde van de goudstaaf, die de „Karimata" gisteren heeft opgehaald loo- pen de meening _*n uiteen tusschen 5000 en 7000'' gulden. 't Is natuurlijk nog slechts een kleinig heid in verhouding tot wat men hoopt te vinden en ook in verhouding tot de kos ten, die zijn gemaakt. De gouden staaf, die gisterennacht is op gehaald, is gemerkt f b. b. 57. In 1858 is opgehaald een gouden staaf gemerkt f b. b. 56 en in 1801 (eenige jaren na het vergaan van de Lutine) een gouden staaf gemerkt f b. b. 58. Alle goudstaven van de „Lutine" zijn ge merkt f b. b., gevolgd door een nummer. Waarschijnlijk hebben de goudstaven ge legen in de volgorde der nummers. Over de waarde van de schatten van de „Lutine" aan goud en zilver het volgende: De goudlading was voor 900.000pond ster ling verzekerd bij Lloyds, dat thans 30 pet. van de waarde terug zal krijgen (volgens overeenkomst is de rest voor de „del vers"). Toen gisterochtend om zeven uur de nachtploeg van de „Karimata" voet aan den Terschellingschen wal zette, liep het geheele dorp uit. De loeiende „Stortemelk", het bootje van de firma Doeksen, dat de ploeg had overgevaren, kondigde de bevolking aan, dat er iets bijzonders gebeurd was. En men verdrong zich om de juichende man nen. „Er is goud gevonden". Deze bood schap ging van mond tot mond. Een ieder wilde het staafje op z'n minst zien; liefst betasten. De heer van der Capellen, inge nieur bij de gemeenschappelijke mijn- bouwmaatschappij BiUiton, die met de nachtploeg was meegekomen en de heer Bol van dezelfde maatschappij, liepen met de mannen naar hotel „Nap", waar het staafje in zijn blinkende glorie op het bil jart werd uitgestald. De opwinding van de dorpelingen was slechts van korten duur. Wie gistermiddag op het eiland aankwam, zag niets bijzon ders, behalve een enkele vlag op een sleepboot op de reede. De oude Terschellingers hebben wel is waar iets meer vertrouwen in den tinbag germolen gekregen, men twijfelt er toch aan, dat de „Karimata" meer zal opha len. De meest optimistische zegt: „Och, het is een begin". Toch heeft het plaat selijk muziekkorps gisteravond een mu zikale wandeling door het dorp gemaakt. De dagploeg van de „Karimata" heeft gisteren niets bijzonders opgehaald. Slechts enkele stukken hout kwamen, uit de diep te naar boven. Dat-er gisteren niet met meer succes gebaggerd is, behoeft nie mand te verbazen. De heer Bol verklaar de n.l., dat de molen thans een gedeelte van het reeds uitgebaggerde gebied nog eens zal afzoeken. De plek, waar het staafje gevonden is, is niet precies bekend. En het is van belang haar nauwkeurig vast te stellen om na te gaan, of daar ter plaatse niet meer goud verborgen ligt. Zoo baggert de molen dus rustig mid scheeps voort. En de groote massa goud zou, volgens de daarover békende beschei den, in het achterschip, waar zich de schatkamer bevond, liggen. De kans, dat er spoedig weer goud gevonden zal wor den, is dus niet groot. En dat zal zeker dien eenen Terschellinger verheugen, die vanochtend zei: „Nou ja, één staafje Men meldt ons nog uit Terschelling d.d. heden: De heer Schroder, agent van Lloyds te Amsterdam en lid van de firma Lange- veldt Schroder, die hier gistermiddag is aangekomen, is hedenmorgen naar Amster dam vertrokken met het opgebaggerde staafje goud. Het goud zal in Amsterdam in de brand kast ten kantore van de firma Langeveldt Schroder bewaard worden. Met den heer Schroder reisde de heer H. Schrijver Jr., procuratiehouder van ge noemde firma, mede terug. De nachtploeg van de „Karimata", die hedenmorgen om kwart over zeven op Ter schelling aankwam, met twee fotografen, die vannacht opnamen hebben gemaakt, heeft niets bijzonders opgehaald. De buit bestond slechts uit stakken wrakhout. De heer van den Broek, directeur van de gemeenschappelijke mijnbouw maatschap pij Billiton, is vanochtend met de „Storte melk", het sleepbootje van de firma Doek sen, naar den baggermolen gevaren. Met hem gingen de heer van de Capellen en de bekende schilder Piet van der Hem, die een teekening van de „Karimata" zal maken. Tenslotte vernemen wij, dat naar alle waarschijnlijkheid het goud, dat eventueel nog zal worden opgehaald, voorloopig op den baggermolen bewaard zal worden en dus niet onmiddellijk naar Amsterdam zal worden gebracht. HET AVONTUUR VAN DEN NEDERLANDSCHEN KANOVAARDER. Uit Nieuwpoort Wordt gemeld: Gistermorgen is de Nederlandsche onder daan, die er met het pleziervaartuig Bella Stock vandoor was gegaan, welk schip voor anker lag op het strand van Panne, ver hoord. Hij verklaarde Tassijn te heeten en 24 jaar oud te zijn. Zijn ouders wonen in Den Helder. Voorts verklaarde hij zijn militairen dienst vervuld te hebben bij de Nederlandsche marine in Oost-Indië. Men staat te Nieuwpoort Sceptisch tegen over de mededeelingen van Tassijn. Men zegt namelijk niet te begrijpen, dat, wan- EERSTE VRIJDAG N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria. Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 31 Juli. Achtste Zondag na Pinksteren. Mis: Deus. 2e gebed v. d. H. Ig natius, Belijder. Prefatie v. d. Allerheilig ste Drieëenheid. Kleur: Groen. Wat een zegen spreidden Christus' han den tijdens Zijn leven op aarde 1" Allen heeft Hij wèl gedaan" (Evangelie). Onder ons woont en leeft Christus in Zijn heili ge plaats, in Zijn Kerk. Daar is Hij nóg steeds zegenende en weldoende. Daar laat Hij ons, Zijn uitverkoren volk, eensgezind samenwonen; daar geeft Hij ons kracht en sterkte tegen onze vijanden (Introïtus); daar stort Hij Zijn barmhartigheid over ons uit (Gebed); daar laat Hij ons bedroefd hart weer opleven van vertrouwen (Gra duale); daar offert Hij Zich zelf op, iederen dag met en voor ons, als eèn aan Zijn he- melschen Vader welgevallige offerande tot ondersteuning van onze zwakheid naar ziel en lichaam (Stilgebed en Postcommunio). Alleluja! Onze ziel moet jubelen voor onzen God. Met een zingend hart moeten wij Hem loven en verheffen, want bij ons heilig Doopsel heeft Hij onze ooren ge opend voor het heilig Evangelie (Evange lie), ons door de .Apostelen gepredikt en ook door hun opvolgers. (Epistel). Met vreugde over onze opname in Zijn heilige, alleenzaligmakende Kerk ons offer ge bracht (Offertorium). MAANDAG 1 Augustus. Mis van St. Pe trus' banden: Nunc scio. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. d. zeven Machabeesche broeders, Martelaren. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Wit. Vandaag wordt de gedachtenis gevierd van de wijding van een kerk te Rome, toe gewijd aan den H. Petrus. In die kerk wor den bewaard de boeien, waarmee St.. Petrus te Rome en te Jeruzalem geboeid is ge weest. DINSDAG 2 Augustus. Mis v. d. H. Al phonsus de Liguori, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: Spiritus. 2e gebed v. d. H. Stephanus I, Paus en Martelaar; 3e tot den H. Geest (vanwege de priesterretraite in het Bisdom). Kleur: Wit. Te Napels geboren, werd de heilige Al phonsus na volbrachte studiën, uit gehoor zaamheid aan zijn vader, advocaat. Öm de gevaren, waaraan hij zijn ziel z9g blootge steld, onttrok hij zich aan dat beroep, werd priester en stichtte de zoo bekende Congre gatie van den Allerheiligsten Verlosser. (Redemptoristen en Redemptoristinnen). Alphonsus stierf in hooge ouderdom als bisschop van St. Agatha der Gothen. Om zijn buitengewone verdiensten voor de christelijke zedeleer verhief Paus Pius IX hem tot Kerkleeraar. WOENSDAG 3 Augustus. Vinding v. d. H. Stephanus. Mis: Sederunt. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e tot den H. Geest. Geen Credo. Kleur: Rood. Na langen tijd verborgen te zijn geweest werden op Goddelijke aanwijzing door een zekeren priester Lucanus nabij Jeruzalem gevonden de lichamen van de H. Stephanus, eerste Martelaar en van Gamaliël, Nicode- mus en Abion. (15e eeuw). DONDERDAG 4 Aug. Mis v. d. H. Domi- nicus, Belijder: Os Justi. 2e gebed tot den H. Geest. Geen Credo. Kleur: Wit. De heilige Dominicus is de stichter van de Orde der Dominicanen of Predikheeren, welke Orde St. Dominicus stichtte tot be strijding van de ketterijen van zijn tijd. De heilige stierf te Bologna in 1221. VRIJDAG 5 Augustus. Feestdag van O. L. Vrouw ter Sneeuw. Mis: Salve. 2e gebed tot den H. Geest. Prefatie van Maria (in vullen: En U op het feest). Kleur: Wit. In de vierde eeuw leefde er te Rome een r(jk en godvruchtig echtpaar, dat kin derloos was ge/bleven. Hun rijkdom be steedden zij aan werken van barmhartig heid en liefdadigheid. Groot was hun gods vrucht tot de H. Maagd. Zij dachten er aan iets grootsch ter eere van Maria tot stand te brengen en vroegen voortdurend aan Maria hun te doen weten, wat Haar het meest aangenaam zou zijn. In den nacht van 4 op 5 Augustus werden zij begunstigd met een verschijning van Maria, die hun beval een kerk te bouwen, daar, waar zij den vol genden morgen de grond met sneeuw be dekt zouden vinden. In die dagen zetelde Paus Liberius op den Stoel van St. Petrus. Hij was uit de ballingschap teruggekeerd en liep met het plan rond, om op één van de zeven heuvelen van Rome een kerk te bouwen. Die heuvel was de Esquilinus. Evenals die echtgenooten kreeg ook Paus Liberius bovenvermelde verschijning. Den volgenden ochtend nu bleek, dat werkelijk op de Esquilinus een hoeveelheid sneeuw gevallen was. Paus Liberius bouwde nu dan ook met de geldelijke hulp van die echtgenooten een kerk ter eere van Matia. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezon-gen votiefmis van het H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Glo ria. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 6 Augustus. Feestdag van de Gedaanteverandering des Heeren op den Thabor. Mis: IHuxenuit. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Xystus II en Gezellen, Martelaren. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Feestdag van de wijding van de Patriarchale Basiliek van de H. Maria ter Engelen van Portiuncula. Mis: Beatus homo. 2e gebed v.d. H. Alphonsus; 3ê (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Ste phanus. Prefatie van Maria (invullen: En U om de feestviering). DONDERDAG. Mis v. d. H. Vader Domi nicus: In medio. Credo. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. neer hij bij de marine gediend heeft, hij er niet in geslaagd is het pleziervaartuigje naar de haven terug te brengen. Bovendien zou hij tusschen 2 en 5 uur des nacht door de duisternis het zoeken naar zijn kano niet hebben kunnen voortzetten, zoodat men niet begrijpt, dat hij desondanks op zee is gebleven. Ook wijst men er op, dat de man geen geld bij zich heeft, hetgeen hij ver klaart door te zeggen, dat zijn portemonnaie in het water is gevallen, toen hij zich op een gegeven oogenblik vooroverboog. Tassijn is naar Veurne overgebracht, waar hij ter beschikking is gesteld van den procureur des konings. EEN BIG RIET 8 POOTEN. Bij den landbouwer G. te Strijp bij Eind hoven heeft een zeug 8 biggen ter wereld gebracht, waarvan er één 8 pooten, 4 ooren en 2 staarten heeft. Een paar dierenartsen, die het biggetje, dat heel goed op 6 van zijn 8 pooten loo- pen kan, onderzochten, snraken het ver moeden uit, dat het wel in leven zal blij* Het dier zal naar de veeartsenijkundige kliniek te Utrecht worden gezonden. HOOFDFILMS De gemaskerde Ade laar (Bob Livingsto ne, William Farnum) Ali Baba gaat naar filmstad (Eddie Can tor). Anna Marie, de vijf de piloot (Ar.nabel- la). De Gentleman-Vage- bond (Paul Hörbi- ger, Hilde Kraal). Eva en Co. (Miriam Hopkins, Joel Mc. Crea). Een avontuur in ho tel „Excelsior" (Gus- tav Fröhlich, Tibor van Holmay). Jimmy erft één dol lar. (Madeleine Car roll, Francis Lede- rer). Shall we dance (Fred Astaire, Ginger Ro gers). Hoogvliegers (Whee ler en Woolsey). Sensatie Wild-West Klucht Dramatisch Komisch Komisch Komisch Muz. dansfilm Comedie AANVANGSUUR lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 8—11 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag, Woensdag jn Donderdag 2 uur. lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10