Het goud van de „Lutine" Roof van edelsteenen uit het Rijks museum van Geologie en Mineralogie te Leiden VRIJDAG 29 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9094 Telefoon: Redactie IJ. Adv. en Abonn.-tarieven zie paf. 1 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OIVÏSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. I—ÜÜÉfclii— V Over anli-papisme Wij citeeren hier uit een artikel in de socialistische pers: Het is een merkwaardige ervaring, dat de Nederlandsche katholieken, die zoo gaarne prat gaan op de „macht" van him sterke Staatspartij, niettemin herhaaldelijk blijk geven van onge rustheid over hun positie in de Ne derlandsche volksgemeenschap. Juist in de laatste maanden moet de lezer van de katholieke persorganen den in druk krijgen, dat het al te luide ge roep over de eigen „macht" moet dienen om een innerlijk besef van zwakheid te verbergen. Gerechtvaar digde critiek op daden van de Staats partij en op katholieke ministers wordt dan opgevat als een campagne tegen „het" katholicisme in het alge meen en de katholieken bespeuren zóó spoedig en zóó vaak „anti-papis- me", dat ze gevaar zouden loopen, dit, op zichzelf weerzinwekkend, ver schijnsel zelf op te roepen. Bij dit citaat willen wij graag een kort commentaar geven. Van prat gaan op de „m acht" van de „sterke Staatspartij" is onder ons, ka tholieken, geen sprake. Wij zijn dank baar, dat wij in dezen tijd op politiek terrein een eenheid kunnen vormen in de R. K. Staatspartij; dankbaar, en, als ge wilt: trotsch. Maar in het prat gaan op macht ligt een uitdrukking van verwa tenheid en heerschzucht; welke eigen schappen de onze niet mogen zijn, en, ge lukkig, over het algemeen ook feitelijk niet zijn! Vandaar ook, dat wij inder daad ongerust zijn en ongerust moe ten zijn over onze positie in de Neder landsche volksgemeenschap, zoolang wij niet de overtuiging hebben, dat wij waar lijk katholiek zijn in onze persoon lijke gedragingen, in ons persoonlijk leven Van een al te luid geroep over de eigen „macht", dat de socialistische pers óns verwijt, is, zooals gezegd, onder ons over het algemeen geen sprake. Waar het wèl moet worden geconstateerd (niet alleen „al te luid", maar ook slechts „luid") keuren ook wij dit af. En dan het volgende: „Gerechtvaardigde critiek op daden van de Staatspartij" enz. wordt opgevat als anti-papisme. Ja indien dit zoo zou zijn, zouden wij, katholieken, zelf mede-schuld zijn van het „op zichzelf weerzinwekkend ver schijnsel" van het anti-papisme (waarom noemt de socialistische pers het anti-pa pisme een opzichzelf weerzinwekkend verschijnsel; 't is toch niet alleen opzich zelf, maar onder alle omstandigheden weerzinwekkend!!) Maarer is zooveel critiek op daden van de R. K. Staatspartij enz., welke kennelijk en allerduidelijkst niet gerechtvaardigd is. En, als wij dan denken aan anti-papisme, doen wij niets anders, dan eenvoudig onze oogen open zetten voor dewerkelijkheid! Helaas, is ook de socialistische pers lang niet al tijd vrij van de hier door ons bedoelde critiek! PRINS CYRIL AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. SOFIA, 29 Juli. (A.N.P.) Op zijn spoor - reis van Sofia naar Boekarest om de be grafenis van koningin Maria bij te wonen is prins Cyril, de broer van koning Carol, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein door een dal reed, rolde een groot rotsblok de helling af, en kwam op de spoorlijn terecht. De machinist wist den trein nog juist op tijd tot stilstaan te bren gen. Het rotsblok had de telefoon- en tele graaflijnen vernield, zoodat het bericht van het oponthoud eerst laat in de hoofdstad kon worden medegedeeld. GEEN DAGPASSEN NAAR DUITSCH- LAND De opheffing blijft gehandhaafd Naar aanleiding dat geen dagpassen meer aan autoreizigers naar Duitschland ver strekt worden, hebben zoowel de Ned. Spoorwegen, de A.T.O. onderneming en verschillende autobusondernemers te Arn hem, Nijmegen en Valkenburg zich tot de Duitsche consulaten gewend, met verzoek om deze bepaling, waar niet alleen de autobusondernemingen, maar ook de win keliers en café's in de Duitsche grensplaat sen groote schade van ondervinden, op te heffen. De Duitsche consulaten hebben echter afwijzend beschikt en tevens medegedeeld, dat geen dagpassen met het oog van smok kelen van deviezen meer zullen worden j\ uitgegeven. Oe „Karimata" haalt de eerste staat op Vannacht heeft de „Karimata" de eerste staaf goud, afkomstig van het wrak van de „Lutine" opgehaald. Het was omstreeks half drie, dat deze vondst werd gedaan. De heer Van Ca- pellen was aan boord van de Karimata toen deze eerste staaf van de vele, welke men hoopt te vinden, in de zeef van den baggermolen werd ontdekt. Vanmorgen bij de aflossing werd het eerste goud, dat men thans gevonden heeft, meegebracht naar het eiland om ter hand te worden gesteld aan den leider van het bedrijf der Billiton-maatschappij op Ter schelling, den heer Bol. Hij en de heer van Capellen kwamen er meer naar ho tel „Nap", waar de staf zijn hoofdkwartier heeft. Onmiddellijk werd op het hotel de vlag geheschen. De staaf is 20 c.m. lang en 6^ c.m. breed, weegt 3.5 kg. en is gemerkt B. B. 57. Toen op het eiland bekend werd, dat het eerste goud was gevonden, werd van tal van schepen in de haven de vlag gehe- Het Museumbezit, dat grootendeels eigendom van het rijk is, bestaat uit echte en onechte edelsteenen en natuurlijk is de zorg voor de waardevolle steenen grooter dan voor de andere. Daarom worden de edelsteenen des nachts steeds in de brand kast bewaard. Toen gistermiddag nu te 4 uur de be ambte, belast met de controle in het mu seum zijn ronde deed en de vitrine met edelsteenen wilde opbergen in de brand kast, kwam hij tot zijn grooten schrik tot de ontdekking, dat het slot der vitrine ge forceerd en een aantal steenen uit de collectie ontvreemd was. Hij sloeg onmiddellijk alarm, telefo nisch werden de directeur van het museum, prof. dr. B. G. Escher en de politie gewaar schuwd. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek leverde echter nog niet de minste aanwij zing op in welke richting het onderzoek zich zou moeten richten. Bij een dadelijk plaats gehad heb bende inventarisatie kwam men tot de ontdekking, dat vermist werden: 12 diamanten, 9 robijnen, 14 saffieren, 18 smaragden, 7 berysteenen, 10 Aqua marijnen, 17 topazen, 1 Alexandriet, alle steenen waren geslepen. schen en lieten de sirenes zich hooren. Vroeger dan anders was het druk op het eiland.' Iedereen, die van de vondst ver nam, ging naar de haven. Er was echter niets te zien en behalve deze eene staaf is er sinds vannacht half drie niets meer ge vonden. Men neemt dan ook aan, dat deze staaf bij vorige bergingspogingen van de „goudschat" van de Lutine is los geraakt en verdwaald. Het feit echter, dat de „Karimata" ook deze „verdwaalde" staaf naar bo ven heeft gebracht, heeft het optimisme dat de goudschat geheel zal worden gevonden, nog versterkt. Vol ver wachting gaat men de komende dagen tegemoet. Wij vernemen omtrent de gevonden goud staaf nog de volgende bijzonderheden: Het edelmetaal werd geheel schoon en onaangetast door het zeewater naar boven gebracht. Wat het gewicht betreft hebben wij getracht eenige vergelijkende gegevens te verkrijgen. Deze zijn echter vrij schaarsch. De gouden staaf f. b. b. 56, die in 1858 is opgehaald, woog 4,5 Nederland sche ponden en de zwaarste gouden staaf, welke in den loop der jaren naar boven is gebracht, was een van 6,25 Nederlandsche ponden. Een Nederlandsche pond kan ongeveer gelijk gesteld worden met 1 kg. Uit deze gegevens blijkt, dat de f. b. b. 57 (welke vannacht is opgehaald en 3,5 kg. woog) tot de lichtere staven be hoort. De waarde van het gestolene is moeilijk te schatten en hangt zooals bij dergelij ke voorwerpen veelal het geval is voor een groot deel af van de minder of meer dere kostbaarheid der voorwerpen. Aange nomen wordt echter, dat de waarde zal lig gen tusschen de 2000 en 5000. Bij nadere beschouwing blijkt, dat de dief vrijwel systeemloos te werk is gagaan. Weliswaar heeft hij een bijzondere voor liefde getoond voor de edelsteenen uit de mooie collectie, welke vroeger tot het be zit van Koning Willem I behoorde, doch daarnaast zijn ook mindere kostbaarheden ontvreemd. De edelsteenen, welke deels door aan koop, deels door schenking in het bezit van het museum waren gekomen, kwamen uit nagenoeg alle deelen der wereld. Er waren er bij uit Siberië en Britsch Inidë, uit Salzburg en Frankrijk, uit Peru, Bra zilië enz. De Alexandriet was het eenige bezit van dien aard van het museum en eerst onlangs in bezit gekomen. De waarde ervan is echter niet bijzonder groot. Het toezicht onvoldoende. Men vraagt zich ongetwijfeld af, hoe die ven hier op klaarlichten dag in een mu seum, waarin steeds personeel aanwezig is en toch ook vrij veel bezoekers komen, ongestoord hun slag konden slaan. Zoo vreemd is dit echter niet, als men bedenkt, dat het toezicht ten eenenmale onvoldoende is en ook niet voldoende kan zijn zonder dat hiermede groote uitgaven gepaard zouden gaan. Het museum is daar voor trouwens ook weer te groot gewor den. Het oudste gedeelte van het museum werd in 1893 in gebruik genomen. In De cember 1930 werd begonnen met den aan bouw van een nieuwen vleugel, welke in begin 1933 gereed kwam in welke gebruikt wordt voor onderwijs en onderzoek. De oude vleugel is daardoor geheel vrij gekomen voor museumruimte en werk plaats. Deze laatste bevindt zich gelijk vloers, Op de eerste verdieping is een kleine zaal voor algemeene geologie een tweede voor vulkanologie en een derde voor mineralogie, petrografie en nuttige delfstoffen, waaronder de edelsteenen, waaruit nu een gedeelte is geroofd. Het toezicht nu in het museum is ten eenenmale onvoldoende. Er is geen vaste zaalwacht, het beschikbare personeel heeft geregeld zijn werk. Wel worden de bezoekers zoo mogelijk steeds begeleid, maar wanneer hun aantal wat grooter wordt en zij zich over ver schillende zalen verspreiden is het niet goed mogelijk steeds voor voldoende be waking te zorgen, iets wat voor het mu seumbezit, zoo dit eigendom is dan wel in bruikleen door rijk of particulieren werd afgestaan, noodlottige gevolgen kan heb ben. Het onderzoek, dat de politie onmiddel lijk instelde, is uiterst moeilijk, omdat nie mand iets bijzonders had opgemerkt en ook het aantal bezoekers gisteren niet grooter geweest was dan anders. Iedere bezoeker is verplicht, voordat hij het museum mag betreden, zijn naam, zijn ambt of functie en woonplaats in een boek in te schrijven! Uit den aard der zaak zijn deze gegevens niet steeds duidelijk geschreven en ook was dit gisteren niet het geval. Volgens de inschrijvingen van gisteren waren alle bezoekers op één na van buiten Leiden, de meesten uit Den Haag. In verband met dezen diefstal heeft de waarnemend commissaris van politie, de hoofdinspecteur W. G. Weijers, gisteravond per radio-omroep verzocht, dat alle per sonen, die gisteren het museum bezochten, zich zoo spoedig mogelijk tot hem zouden wenden tot verstrekken van mogelijke in lichtingen. Wie zijn de daders? Omtrent de dader van deze diefstal heeft de politie nog geen enkele aanwijzing in handen. Of hij zich heeft laten insluiten in het museum, dan wel zich als gewoon bezoe ker heeft voorgedaan, zonder daarbij het boek te teekenen, valt op 't oogehblik nog niet te zeggen. Aangenomen kan echter worden, dat de diefstal in den middag gepleegd is. Te 12 uur althans hebben enkele bezoekers ge constateerd, dat de collectie nog in haar geheel aanwezig was. Het museum is des ochtends bezocht door twaalf bezoekers; des middags door zeven. Het ontvreemde is, evenals de andere collecties van de Rijks-musea niet verze kerd. Een twintigtal jaren geledetn werd in het Rijks-Ethnografisch Museum aan de Hoogewoerd eveneens een diefstal gepleegd Daarbij werden toen eenige gouden scha len ontvreemd. Van de daders werd toen nimmer een spoor gevonden. DE TERREUR IN PALESTINA DUURT VOORT. HAIFA, 29 Juli. (A.N.P.) Gisteren zijn tengevolge van het ontploffing van een bom twee Arabieren ernstig gewond. Twee bom men, welke in Joodsche wijken ontploften, hebben geen schade aangericht. Twee bandieten, lid van een bende, wel ke op Joodsche hulppolitie bij Ramatyoha- nan, niet ver van Haifa, hadden geschoten, zijn tijdens een achtervolging door politie en militairen, geholpen door vliegtuigen, gedood. JERUSALEUM, 29 Juli. (A. N. P.) Van ochtend zijn twee bommen gevonden in druivenkisten op de Joodsche groente markt in het Westen van Jerusalem. Zij werden verwijderd voor zij konden ont ploffen, doch veroorzaakten een groote onrust onder de Joodsche kooplieden, die de Arabieren van de markt verdreven. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERMIST. SAN FRANCISCO, 29 Juli. (A.N.P.) De vliegboot van de Pan American Airways „Hawai Clipper", welke met zes passagiers en een bemanning van negen personen op weg was van Guam-eiland in den Stillen Oceaan naar Manilla, een afstand van 1600 mijl, is verscheidene uren over tijd. Het laatste bericht van de vliegboot heeft men ontvangen, toen zij op 565 mijl van Manilla was. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Rondom het Tsjechische nationaliteiten- ontwerp. (2de blad). Een onbedachtzaam woord in het Brit- sche parlement (2de blad). De linkschen blijven successen melden aan de Ebro. (2de blad). Pater Jacquinot terecht. (Buitenl. Ber. 3de blad). Binnenland Tegen een aantal machinisten van D-trei- nen is proces-verbaal opgemaakt wegens smokkelarij. (4de blad). Lelden Uit het rijksmuseum voor geologie te Lei den is voor eenige duizenden aan edelstee nen gestolen. (1ste blad). Omgeving Te Katwijk aan Zee zijn bij het baden twee personen verdronken. (3de blad). Te Leimuiden is een boerderij tot den grond toe afgebrand. (3de blad). ONGELUK TIJDENS SCHIET OEFENINGEN. KORPORAAL ERNSTIG GEWOND Vanochtend is tijdens de oefeningen van het garnizoen te Steenwijk op het buiten goed heerlijkheid „De Eeze", bij Steenwijk, een ernstig ongeluk gebeurd. De milicien-koropaal Beintema, afkom stig uit Blija, kreeg van vlakbij een schot van een losse patroon in de borst, tenge volge van het ontijdig afgaan van een ge weer. De patroonsplinters drongen door tot in de long. Na door den garnizoens-arts, dr. Rys- bosch uit Steenwijk, te zijn behandeld, is het slachtoffer, dat zeer veel bloed verloren had, naar het Diaconessen-ziekenhuis te Meppel overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Vier vrijwilligers boden zich voorbloed transfusie aan en zijn eveneens naar het Diaconessen-ziekenhuis overgebracht. RUSSISCH VAARTUIG BESCHOTEN. TALLINN, 29 Juli. (A.N.P.) Nabij de ha ven Narva Joessu heeft een Estlandsche kustwacht het vuur geopend op een vaar tuig van de Sovjet-Russische kustwacht, dat zich binnen de Estlandsche territoriale wateren bevond. Het vaartuig verdween zonder het vuur te hebben beantwoord. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Het laatste woord is over de ontwerpen van het Tsjechische nationali teitenstatuut nog niet gesproken of geschre ven! Naar aanleiding van de publicaties in de bladen is reeds een belangrijke deining ontstaan, ofschoon naar de Praagsche regeering verzekert daaruit geen inzicht geput kan worden, daar het slechts onvol ledige fragmenten zijn. Volgens den Praag- schen correspondent van het Vaderland kan, met voorbehoud van enkele wijzigin gen in het voltooide wetsontwerp, worden gezegd, dat reeds als zeker bekend is ge worden, dat in Bohemen een landdag wordt ingesteld van 120 gekozen leden. De voor zitter van den landdag heeft tevens de lei ding in den landelijken bestuursraad, die uit den landdag wordt samengesteld. Deze bestuursraad zal 12 leden tellen. Elk lid krijgt de opdracht zich speciaal met een bepaald onderwerp, b.v. het onderwijs, bezig te houden. Mutatis mutandis zou men hier van een landelijken ministerraad kunnen spreken. De leden van dit comité zullen echter in het bijzonder de belangen te behartigen krijgen van de volksgroep waartoe zij behooren. Hoe men deze beide opdrachten wil com bineeren is nog niet bekend. Mogelijk dat twee leden van verschillende nationaliteit een bepaald onderwerp ter behartigng wordt gegeven. Voor Slowakije en Moravië-Silezië zijn ook landdagen ontworpen. In deze landen zul len zij 60 leden tellen; de bestuursraad zal echter ook hier uit 12 leden bestaan. Wanneer Lord Runciman te Praag komt, vindt hij dus zoowel het standpunt der re geering als dat der oppositie duidelijk om schreven. VITRINE, WELKE 'S NACHTS IN DE BRANDKAST LIGT, OP KLAARLICHTEN DAG GEPLUNDERD Verscheidene steenen uit de collectie van Koning Willem I Gistermiddag ontvingen wij het alarmeerende bericht, dat uit het Rijks museum voor Geologie en Mineralogie aan de Garenmarkt alhier, voor een belangrijk bedrag aan edelsteenen was geroofd. Deze ontdekking was omstree ks 4 uur gedaan, toen een beambte van het Museum de collectie echte edelsteenen in de brandkast wilde opbergen. Het bleek hem toen n.l., dat de vitrine geforceerd was en dat verschei dene edelsteenen uit de collectie ontbraken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1