Moordaanslag te Rotterdam. 4 DONDERDAG 28 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9093 Ste Ccidóch^Soii^cmt Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V Tc groote ijver Spoedig moeten we weer nieuwe rijwiel plaatjes hebben. 't Is een impopulaire vorm van belasting heffing! Wij kunnen er ons alleen mee verzoenen, als wij bedenken, dat er geld en heel veel geld moet zijn; dat de Staat zelf armer is dan de armste en iederen cent, die hij uit geeft, eerst uit de zakken van de burgers moet halen; dat ten slotte aan bijna alle vormen van belastingheffing een onsympa thiek kantje zit, en niemand zal weten aan te geven, hoe, als déze belasting zou wor den afgeschaft, hetzelfde onmisbare bedrag op een andere sympathieke wijze uit de zakken der burgers kon worden gehaald. Maar 't kan ons wel erg moeilijk worden gemaakt, 6ns met dezen vorm van belas tingheffing te verzoenen, als de uitvoerders dezer wet bij het vervullen van hun plicht hun gezond verstand schijnen te hebben verloren. En daarvan zijn voorbeelden. De socialistische pers deelde gisteravond een zoo'n voorbeeld mede: In het centrum van Groningen wer den een dame en een heer „gesnapt", terwijl zij reden op fietsen, waaraan geen belastingplaatjes te bekennen vie len, evenmin als op de revers hunner kleedingstukken. De ambtenaar kon hun echter niet dan na een uitvoerig gesprek in gebarentaal aan het ver stand brengen, dat en waarom zij" in overtreding waren. Toen dit .tenslotte was gelukt, trok de heer een En- gelschman, naar inmiddels was geble ken zijn portemonnaie en haalde twee gloednieuwe belastingmerken te voorschijnt. Ieder zinnig mensch zou hier het einde van dit comediestukje verwachten, doch dan heeft hij buiten den plichtsgetrouwen ambtenaar ge rekend. Deze voerde althans een nieu we pantomine op, met bonnetjes en kwartjes, die nog in verkeerde handen terechtkwamen ook, alvorens ten lan gen leste de buitenlander in goed Ne- derlandsch geld zijn euveldaad had ge boet. Kijk, wij kunnen, door droeve er varing geleerd, langzamerhand begrij pen, dat .er menschen zijn, die meenen zóó het vreemdelingenverkeer te be vorderen. Wij kunnen evenwel voor dergelijke methoden weinig waardee ring koesteren. Laat men toch zoodanige, misplaatste kluchten van de-letter-der-wet in de komende weken ook voor „binnenlan- ders" vermijden! Wü sluiten ons bij dezen laatsten wensch van harte aan. Er zijn politiemannen, die niet anders zouden behoeven op te treden, als zij pro pagandisten zouden zijn voor een partij, welke zich het aankweeken van een op- standigen geest ten doel stelt! Naast de vele voortreffelijke politie-ambtenaren, die ieder onzer kent, loopep zulke proces-ver baal-jagers in een politiecorps rond als voor de orde en rust werkelijk gevaarlijke individuen. Voor zulke handhavers van de orde moet daarom worden gewaarschuwd! De politie moet nagaan, of de burgers zich aan de wet houden. Maar de ijver in dit opzicht kan ook te groot zijn en daar door schadelijk! Nederland en de Franco-regeering REGELING GETROFFEN INZAKE WEDERZIJDSCHE VERTEGEN WOORDIGING De regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: In aanmerking nemende, dat het gezag van generaal Franco zich thans uitstrekt over het grootste gedeelte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering met diens be wind een regeling getroffen inzake weder- zijdsche vertegenwoordiging in dier voe ge, dat elk van beiden een agent zal vesti gen teneinde de belangen van zijn landge- nooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen in een aantal nader overeen te komen plaatsen sub-agenten kunnen worden benoemd, die werkzaam heden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning hetzij de jure, hetzij de facto houdt deze regeling niet in. De tot dusverre niet officieele vertegen woordiger van Franco te 's Gravenhage, markies de Piniez, is als officieel agent van de regeering van Franco bij de Nederland sche regeering geaccrediteerd. SIKKEL EN HAKENKRUIS De bladen berichtten de vorige week, dat Hitier den nieuwbenoemden Russischem ge zant heeft ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Het is maar een klein en niet heel be langrijk berichtje, schrijft de Nederlan der (chr.-hist.): „Een staatshoofd ontvangt een nieuwen gezant. Dat komt dagelijks voor. Er zouden echter nog wel eenige grapjes over deze speciale ontvangst zijn te ma ken. Zouden de heeren tegen elkaar heb ben gebogen, of zou de gestrekte arm de omhooggeheven vuist hebben begroet? Maar dit laten wij nu maar na. Wel zouden wij het boven weergegeven berichtje eerbiedig willen opdragen aan die Nederlandsche „volksgenooten", die er steeds op uit zijn Duitschland in tegen stelling tot het eigen land als de com munistenvijand en het communisteribol- werk bij uitnemendheid voor te stellen. En wij zouden him willen opmerken, dat onze „demo-liberale" regeering op princi- pieele gronden géén diplomatieke betrek kingen met Sovjet-Rusland onderhoudt. In tegenstelling tot het nationaal-socialis- tische Duitschland, dat in dit vriend schappelijke verkeer blijkbaar geen been ziet. Wie weet, wordt straks de- heer Dimi- troff nog niet eens Sovjet-gezant in Ber lijn. Hij heeft er al relaties!" PE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Door dè publicatie van het ont- werp-nationaliteiten statuut is de kwestie der Sudeten-Duitschers in een nieuwe fase gekomen. De Duitsche bladen zijn heftig verontwaardigd over dit ontwerp. De „Deutsche Diplomatisch-politische Korres- pondenz" schrijft bijv.: „De ontwerpen trachten onder een over vloed van bestuurstechnische détails, waar van enkele overigens eerder een achteruit gang schijnen te beteekenen, het feit te verbergen, dat de Praagsche regeering niet van ziris is met de principieele eischen der Sudetenduitsche partij en van de andere nationaliteiten rekening te houden. Er komt noch erkenning van de Sudeten-Duit schers als rechtsgelijk staatsvolk, noch toe kenning van het karakter der rechtsper soonlijkheid aan de Duitsche volksgroep en in verband daarmede van zelfbestuur op het aaneengesloten door Duitschers be woonde gebied in voor." In deze omstandigheden wordt de bemid delende taak van lord Runciman er niet gemakkelijker op. Donnadieu schrijft in „L'Epogl-ie" dat lord Halifax gisteren in het Hoogerhuis heeft medegedeeld, dat lord Runciman, toen hij zijn opdracht vernam, heeft ge zegd: „Dat staat gelijk met in een note- dop den Oceaan opvaren", doch de raads man van Zijne Majesteit is blijkbaar nog niet overtuigd van een schipbreuk, want hij heeft tien dagen noodig om zijn baga ge gereed te maken. GANDESA: De toestand aan de Ebro, waar de linksche troepen een aanval doen op Gandesa, is nog steeds niet opgehelderd. De linkschen beweren, dat zij deze stad met succes hebben aangevallen en haar geheel hebben omsingeld. De rechtschen beweren evenwel, dat zij den terugtocht voor deze omsingelaars hebben afgesne den en dat zij voortgaan met groepen re- publikeinsche soldaten te vernietigen. Men verklaart te Burgos nadrukkelijk, dat het verzet der regeeringstroepen aan deze- zijde van de Ebro geen verwondering kan baren, daar de bruggen achter hen vernield zijn. Er zit voor hen niets anders op dan door te vechten totdat hun krach ten zijn uitgeput en hun munitie verschoten is. Boven de sectoren van Flix en Amposto (aan de Ebro) zijn nu voortdurend 100 a 150 rechtsche legervliegtuigen in actie. Zij hebben nu alle bruggen verwoest. ONRUST IN RANGOON. RANGOON, 28 Juli (A.N.P.). Dinsdag j.l. hebben zich in Rangoon ernstige onge- legeldheden voorgedaan, welke zijn ont staan doordat een Mohammedaan een boek had uitgegeven, waarin het Boedisme werd beleedigd. Tijdens de ongeregeldheden werd een politieman gedood, een Europeesch politieofficier en zeven inlandsche politie mannen, alsmede 23 Indiër^ gewond. Een detachement van het Yorkshire lichte in- fanterieregiment herstelde de orde en bleef den geheelen nacht op wacht in de betrok ken wijk, gewapend met mitrailleurs. RANGOON, 28 Juli (A.N.P.). De gods dienstige onrust is opnieuw grooter gewor den. Een groot aantal personen werd ge dood of gewond en militairen moesten de oide herstellen. Op het oogenblik staat het geheele zakenleven stil en 'bevindt zich niemand meer op straat. Drie personen zijn gedood en dertig gewond. Vrouw ernstig door revolver schot gewond. r De dader gearresteerd. Op den Schiedamschen singel te Rotter dam werden vanmiddag omstreeks half één de voorbijgangers en omwonenden opge schrikt door een revolverschot. Ernstig ge troffen en bloedend zakte een vrouw in elkaar om onmiddellijk weer op te staan en wankelend een nabij gelegen kappers zaak binnen te loopen. Hier zakte zij wederom ineen en zeide: „Nu heeft hij zijn zin". Er schijnt reeds langen tijd tusschen den dader, den 30 jarigen J. K. en zijn 32- jarige verloofde mej. J. M., die in betrek king was bij de dames S., eveneens wonende aan den Schiedamschen singel, verschil van meening te zijn geweest. Toen mej. M. op weg naar haar betrekking vanmiddag K. ontmoette, moet deze, volgens ooggetuigen, met haar opgeloopen zijn. Tijdens een ont stane twist wond de man zich zeer op. Hij trok een revolver en.plaatste deze op den rug van de vrouw en vuurde. De kogel drong het lichaam binnen en verwondde ernstig de linker long. Toen de vrouw in elkaar gezakt was en voorbijgangers den man wilden grijpen, zwaaide deze met den revolver en schoot wederom. Het wapen ketste echter, waardoor verdere ongeluk ken werden voorkomen. K. nam de vlucht. Door velen achtervolgd, rende hij de Witte ae Withstraat in. Op den hoek van de Hart manstraat gekomen, dreigde een agent van politie den woesteling te zullen neerschie ten, waarop deze zich overgaf en naar de politiepost aan de Baan kon worden over gebracht, waar hij in voorloopige bewa ring is gesteld. In de kapperzaak had men inmiddels den GG. en G.D. gewaarschuwd. Per auto is de vrouw in ernstigën toestand naar het ziekenhuis aan den Cfrolsingel vervoerd. Een journalistieke excursie naar Dordrecht en Rotterdam Is eenigen tijd geleden een journalistie ke excursie naar de Maaswerken gemaakt, deze week heeft de minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, de or ganisator van deze tochten, in persoon een aantal journalisten naar objecten van werkverschaffing, werkverruiming en jeugdzorg in Zuid-Holland geleid. Van het punt van vereeniging (het sta tionsplein in Dordrecht) begaf het gezel schap zich per bus naar de in werkver schaffing uitgevoerde werken aan de oostzijde der stad gelegen, aan het rivier tje „Het Wantij". Het Wantijpark en het Wantijbad zijn onderdeelen van een plan tot het maken van een ontspanningsoord voor de inge zetenen van Dordrecht. Langs het Wantij zijn twee jachthavon- tjes ontworpen en tusschen deze beide haventjes is de zweminrichting gebouwd. De werkzaamheden zijn begonnen in Juni 1933; tot nu toe is aan deze werken besteed een bedrag van ruim 500.000, waarvan c.a. 210.000 aan loonen voor werkloozen is uitbetaald. Gedurende ca. 5 jaren is aan een aan tal werkloozen varieerend van 40 tot 120 man werk verschaft. Na bezichtiging van dit object van werkverschaffing volgde een bezoek aan de centrale werkplaats te Dordrecht. Hier wordt gelegenheid gegeven aan jongens van 1424 jaar, die al in een vak werk zaam zijn geweest, hun eigen beroep practisch te beoefenen en daardoor onder deskundige leiding hun vakken nis en vaardigheid te onderhouden en te vergrooten. Geen classicale theoretische cursussen worden hier gegeven, maar ver schillende vakken (timmeren, smeden, bankwerken, schilderen, dat van electri- cien, automontage, autogeen- en electrisch lasschen) uitgeoefend tegen een kleine wekelijksche vergoeding. De jongens der C. W. hebben bij de arbeidsbeurs, als er werkkrachten noodig zijn, een streepje voor. Zij hebben hun eigen werkplaats ingericht en verschillende andere werken uitgevoerd o.a. het bouwen van landbouw- schuren in de „Biesbosch", dat 41 jon gens werk verschafte. Het aantal deelne mers bedraagt thans 73. In het eerste half jaar van 1938 plaatste de C. W. 268 jon gens bij verschillende werkgevers. In den Biesbosch. De indijking van den Biesbosch, uitge voerd door de op instigatie van het ge meentebestuur van Dordrecht opgerichte vereeniging „de Biesbosch" met steun van rijk en provincie, ten doel hebbende de bestrijding van de werkloosheid, heeft een kleine 1000 H.A. aan den Nederland- schen bodem toegevoegd. De kwaliteit der nieuwe gronden is uitstekend en de oog sten staan kwantitatief en kwalitatief bo venaan. Dezen nieuwen polder, waarin nu 16 gezinnen wonen, heeft het gezelschap per bus doorgereden. Dijken ter lengte van ongeveer 8 y2 Kilometer, een uitwaterings sluis ,de aanleg van wegen en het in cul tuur brengen van het ingedijkte gebied gaf velen wat en sommigen zelfs een le- vensbestaan. Tot het einde van 1937 is in totaal f 2.076.000 aan directe loonen uitbetaald. Het gezelschap bezichtigde eenige land- bouwschuren door jeugdige werkloozen van de Dordtsche Centrale Werkplaats gebouwd en reed daarna naar Dordrecht terug, waar in hotel „Bellevue" geluncht werd. Woningbouw in Zwijndrecht. Na de lunch moest minister Romme naar den Haag terug. De burgemeester van Zwijndrecht, de heer J. A. J. Jansen Manenschijn, heeft het gezelschap in zijn gemeente de af braak, in werkverschaffing, van krotwo ningen en den bouw van nieuwe wonin gen, eveneens in werkverschaffing, maar meestal met inschakeling van aannemers, laten zien. De eerste 50 woningen zijn gereed en een tweede groep van 58 woningen is aan besteed. In Rotterdam. De regen stuurde het laatste deel van deze excursie eenigszins in de war. De bedoeling was, dat wij in de eerste plaats eenige objecten door jongere werkloozen uitgevoerd zouden bezichtigen n.l. het Museumpark, het Openluchttheater met speelweide en het talud aan den Wytema- weg .Met de bus reden wij er voorbij, om, na de thee, door een in den polder Blij- dorp in werkverschaffing aangelegd park te rijden. De bestratingen in verschillende stads gedeelten van de Maasstad zijn en worden eveneens in werkverschaffing uitgevoerd. Ook is men in werkverschaffing begonnen met den aanleg van ontspanningsterreinen om het noordwesten van Rotterdam. In de toekomst wordt een ring van derge lijke terreinen aangelegd: „dat worden de longen van Rotterdam", naar een van de hoofdambtenaren dier gemeente het uit drukte. Als laatste doel van dezen dag begaven de excursionisten zich naar een der groo- ste Rotterdamsche werkverschaffingsob jecten: het bosch- en parkplan Kralingen. De verwezenlijking van dit plan steunt op een in den zomer van 1911 genomen be slissing van den gemeenteraad, die de laag gelegen landen rondom den Kra- lingschen plas tot boschaanleg bestemde. Dit plan omvat een oppervlakte van 400 H.A. Het terrein rondom den Kralingschen plas moest vóór den aanleg worden op gehoogd tot iets meer dan het niveau van de plas, dat beteekende 6 a 7 M. De grond uit de Waalhaven is voor dit doel gebruikt. Men hoopt, dat dit werk in 1940 voltooid zal zijn. En hiermede was deze excursie ten einde. EEN SPOOR VAN PATER JACQUINOT. TOKIO, 28 Juli (A.N.P.). Naar thans ver nomen wordt, heeft pater Jacquinot, die eenige dagen vermist wordt, 20 Juli ge luncht in een restaurant te Yokohama, in gezelschap van een zekeren Goldstone, een juwelier uit Chicago en een derde, wiens identiteit niet bekend is. Denzelfden dag werden drie spoorkaartjes voor Kobe voor Goldstone gereserveerd. De politie te Kobe is onmiddellijk gewaarschuwd. Dit nummer bestaat nit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Storm van verontwaardiging in de Duit sche pers over de gepubliceerde ontwer pen van het Tsjechische nationaliteiten statuut. (2de blad). De linksche Spaansche troepen zouden Gandesa omsingeld hebben. (2de blad). Rede van lord Halifax in het Britsche Hoogerhuis. (2de blad). Het gifmengersproces in Luxemburg. (2de blad). Binnenland De Nederlandsche regeering heeft met generaal Franco een regeling getroffen inzake wederzijdsche vertegenwoordiging. (lste blad). MAXIMUM-SNELHEID UNIFORM? WAARSCHIJNLIJK 50 K.M. IN ALLE GEMEENTEN. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van Waterstaat, binnenkort bij de invoering van de Verkeerswet voor te stellen voor alle plaatsen van Neder land eenzelfde maximum-snelheid te bepalen. Vermoedelijk zal dit, zoo meldt de Telegraaf, voor de bebouwde kommen der gemeenten 50 K.M. per uur zijn. Alle gemeentebesturen zijn tot dusver vrij geweest in het bepalen van de maxi mum-snelheid, wanneer deze bepaling niet lager was dan 20 K.M. per uur. Wil men een nog kleinere maximum-snelheid voor bepaalde gedeelten in een bebouwde kom vaststellen, dan is daarvoor de goedkeifë ring van Geduteerde Staten noodig. Vrijwel nergens houdt men zich aan snel heden, die wel is waar op de verkeersbor den zijn aangegeven, doch in de praktijk zelden of nooit worden opgevolgd. Vermoedelijk zal de minister bij de nieuwe wetsvoorstellen (de 50 K.M. als maximum-snelheid) een speling van 5 K.M. voorstellen, zoodat de automobilist of mo torrijder eerst bij het overschrijden van 55 K.M. strafbaar zou zijn. FRANS6H MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vijf slachtoffers. LYON, 28 Juli (A.N.P.). Vannacht is bij heuvel Saint-Rambert Dalbon een militair vliegtuig brandend omlaag gestort. Uit het v/rak zijn vijf lijken geborgen. BRITSCH SCHIP GEZONKEN. LONDEN, 28 Juil (A.N.P.). Het Britsche stoomschip „Triton" dat tengevolge van het slechte weer een toevlucht had gezocht in de baai van Portlock in Somerset, is op een Mip geloopen en gezonken. De beman ning was in staat zwemmende de kust te bereiken. DE NATIONALE BEDEVAART VERTROK, ZOO ALS GEMELD, WOENSDAG NAAR LOURDES. Zieken worden op het Centraal Station te Amsterdam in eten trein gedra gen. De Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, neemt wederom deel aan deze bedevaart.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1