RIJNSTREEK Bij de inwijding van Zevenhovend parochiekerk DONDERDAG 28 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Het wel en wee in vroeger eeuwen Zooals kort geleden is bericht, zal mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, de in 1936 in gebruik genomen nieuwe kerk onzer Parochie, plechtig consa- creeren en wel op 17 Augustus a.s. Met 't oog daarop lijkt 't ons wel inte ressant onzen lezers over de kleine, maar bloeiende Parochie van Sint Jan een en ander te vertellen. De Parochie bestond reeds in de middel eeuwen. want reeds in 1338 vinden wij vermeld, dat hier een pastoor werd be noemd. Een privilege wegens trouwe diensten. In 1396 werd ze door Albertus, Graaf van Holland, verrijkt met een bijzonder privi legie (voorrecht), dat om zijn eigenaardige inhoud wel vermeldenswaard is, ook al om den reden, waarom het werd toegekend, en wel „om menighe trouwe dienste die zij den Graaf hebben gedaan en, als God 't wil, nog doen zullen" (duidelijkheidshalve zullen we de oude spelling zooveel mogelijk mijden), maar vooral „overmits zij gezeten zijn op de uiterste palen van ons land (doe lende op Holland) en aan de Gestichte van Utrecht". Welk bijzonder voorrecht dat nu wel was, is moeilijk na te vorschen. Moge lijke concurrentiestrijd tusschen deze twee Gewsten lijkt ons 't meest voor de hand liggende. De inhoud van het privilege kwam hierop neer, dat niemand „van onse luijden van Zevenhoven" gedaagd kon worden voor onze Baljuwen of rechters terzake van „dootslagen en van leemten die zijn maegen hadden gedaan of doen zullen", als hij den privilege-brief of een waarachtige copie ervan, kon vertoonen. Was hij hiertoe in staat, en was hij woonachtig in het am bacht, dan zou hij daardoor alleen reeds „quyt wesen". Voorzeker een groot voorrecht, als men dootslag van maeghen opneemt in onze tegenwoordige beteekenis. Het zou dan hierop ongeveer zijn neergekomen, dat men zich op vrij eenvoudige wijze van een las tig familielid of bloedverwant „ontdoen kon". Begrijpen wij den tekst, zooals wij die lazen echter goed. dan wordt bedoeld, dat op financieel gebied een begane fout ten opzichte van borgen onder familie, werd vergeven op conditie van vertoon van den brief of copie, zonder dus eenige rechterlijke inmenging. Waar stond vroeger de kerk? Meerdere malen hebben wij hooren be weren, dat .de Parochiekerk toen niet stond op de tegenwoordige plaats, en zich zou hebben bevonden op den tegenwoordigen Noordsche Dijk, een half uur gaans onge veer van waar ze nu staat. Op een bepaald gedeelte van dien dijk bevindt zich inder daad veel puin in den grond en op een plaats waarvan niemand ook niet zij overleving zich herinnert, dat daar hui zen zouden hebben gestaan. Bevestiging der meening wordt gevonden in het feit, dat in 1514 gesproken wordt van der. „Pastoer van Zevenhoven en Noorden". Eerst na de hervorming kwam de kerk aan het andere einde van het dorp het Noord einde, en ook eerst daarna vinden we een grooter aantal parochianen genoemd. In 1541 telde de gecombineerde parochie 64 communicanten. De in dat jaar op 34-jari gen leeftijd aangestelde Pastoor is dat lang gebleven, want in 1568 wordt hij nog ge noemd, en toen als een „oudt man, meer versekert de doot dan 't leven". Blijkens een visitatie-verslag van 1576 leefde hij echter toen nog en was hij hier nog in func tie. echter niet tot voldoening van zijn su perieuren, want hij werd toen aangemaand om toch te zorgen, dat hij de Synodale sta tuten en de besluiten der Kerkvergadering van Trente binnen een maand in zijn be zit zou hebben, en dat hij zijn onderhoori- gen goed in de grondbeginselen der gods dienst zou onderwijzen. De geschiedschrijver trekt uit deze ver waarloosde zielzorg de conclusie, dat 't daaraan te wijten is, dat de hervorming zoo spoedig in deze parochie doordrong, want reeds in 1580 wordt hier melding gemaakt van de eerste predikant en al spoedig daar op van een eigen Remonstrantsche ge meente. De eerste herder na de Hervorming. Gedurende de jaren der hervorming en nog enkele jaren daarna, kon de Katho lieke godsdienst hier niet worden uitge- ofend: in 1653 werd hier benoemd Pastoor Uijttewaele, afkomstig uit Utrecht, tot welks Proostdij de parochie van ouds be hoorde; dit was de eerste Pastoor na de hervorming. Na de woelige dagen der hervorming werd de parochie hier wel op eigenaardige wijze weer gesticht. Paepsche stoutichheden. Genoemde Pastoor Uijttewaele vestigde zich in het naburige Nieuwveen, maar kon daar wegens de vervolging niet blijven en vestigde zich daarom in het Noordeinde al hier, waar hem door een rijke weduwe grond en een woning werd aangeboden. Hier leefde de pastoor ook wel niet vrij van de vervolgingen der hervorming, maar 't was blijkbaar toch wel uit te houden. In een brief der predikanten aan 't Hof van Kudelstaart en Aalsmeer wordt o.a. ge klaagd over „de onverdraeglijke stouticheijt van de Jezuieten en de papen", er is ook een „oHitiaoen predicant", maar daarnaast „een afgodisohen paap", doelende hier op den pastoor. In verschillende rapporten, hierna opgemaakt op last van het Hof, wordt die „stoute paepsigheit" aangehaald. Dit bleek een bron van ergernis te zijn voor hen, die de Katholieke Kerk verlie ten, en heel wat „discoursen en deliberaties en resolutiën" zijn over en weer gehouden en genomen. In 1650 wordt van de zijde van het Hof besloten, dat „het gepasseerde te Sevenhoven, roerende de toutigheid van de Pausgezinden, zal worden gelaten aan den Hove Provinciaal en dat de resolu tiën zullen worden gedresseert en uit de notulen geligt". De pannen moesten weer van 't dak. Hiermede was de strijd blijkbaar ten einde, behoudens dan nog wel een nog een maal begane stoutigheid, die hierin bestond, dat de pastoor de moed had gehad zijn een voudig kerkje met glimmende pannen te doen dekken. Op klacht van den predikant van Nieuwveen moesten ze worden verwij derd en door riet vervangen! Na de hervorming duiden de pastoors hier zich dikwijls aan met den titel van pastoor van „Sevenhoven en Nieuveen". Nog aanwezige kerksieraden hier wijzen erop, dat het één parochie was. De patroon der kerk van Nieuwveen, de H. Nioolaas, komt op enkele voor, met daarnaast St Jan. De pastoor na pastoor Uijttewaele was ook een Utrechtenaar, en werd hier aange steld in 1653, het sterfjaar van eerstgenoem de, en bleef hier tot zijn dood in 1682; over hem is weinig bekend. Wij mogen echter aannemen, dat hij de vervolging krachti? weerstaan heeft en niet voor een kleintje vervaard, wat is af te leiden uit zijn bij naam, n.l. de Paus. Na hem kwam een Brabander, pastoor van Gelder, die overleed in 1684. Deze overleed reeds op 35-jarig en leeftijd. De zilveren hoeken van een nog aanwezig mis saai maken melding van zijn pastoraat hier. Ook nu staan de Patroon-heiligen van Nieuwveen en Zevenhoven weer broeder lijk bij elkaar. Pastoor van Gelder legde een doop-regis- ter aan, dat echter slecht werd bijgehou den en groote hiaten vertoont. Het laatste ingeschreven doopsel is wel merkwaardig: ..Pieter Janze, geboortig van vreemde lan den qulikkerland, in een plaatzje, ge- naampt Bortwilder, dit kind heb ik ge doopt omdat de moeder hier in de craem is gevallen". Opgevolgd door Pastoor Pelt, die hier slechts kort was, kwamen eenige maanden, dat de parochie zonder herder was. En dat beteekende een gevaar van den kant der Jansenisten, die 't nu op de geloovigen ge munt hadden, echter zonder eenig resul taat. De „Pastoor-Paus" had blijkbaar zijn schaapjes degelijk onderricht, want wij vinden vermeld, dat „een dwerg, genaamd Karei de Bont, ook zijn troost had gezocht in Sevenhoven, maar daarop verhaalt van 'zijn slecht wedervaren op vigilie van Kerst mis 1696 te Sevenhoven. Die woelwater was bijna nooit thuis en zwalkte zelfs nog in 1700 rond om geld voor die Partij op te halen". In massa verzetten de geloovigen zich tegenover de leeraren van het nieu we geloof en er zat niet anders voor de laatste op, dan voor de aanhangers van het oude geloof het hazenpad te kiezen. Hierna bloeit het geloof in deze parochie, en bood men krachtig weerstand aan ver volging en verzet. Hierover nog iets in een volgend artikel, ALPHEN AAN DEN RIJN Sportdemonstratie. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der Gymnastiek- Vereeniging „Houvast", werd gisteravond met medewerking der R. K. S. V. „Wils kracht" op het IJsclubterrein onder veel belangstelling een sportdemonstratie ge geven. Vooraf werd een rondgang gemaakt door de gemeente, onder vroolijke tonen van het fanfarekorps „Excelsior" te Bos koop. Op genoemd terrein werden, na de gebruikelijke opmarsch, door den gymnas ten verschillende oefeningen gehouden, die zeer in den smaak vielen. Deze sportde monstratie eindigde met het nummer hoog- rek voor heeren, dat een uitbundig applaus ten deel viel. Na afloop werd gezamenlijk naar het clubgebouw opgemarcheerd, waar men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef Geboren: Cornelia Johanna, d. v. Arie den Hartogh en Trijntje Sjoerdsma Joannes Gijsbertus, z. v. Joannes Heems kerk en Joanna H. Bunnik. Overleden: Albert van der Vliet, oud 27 jaar. Ingekomen: Albertje Huisjes, Hoo- gedijk 4, van Hoogeveen Wed. W. Baks geboren de Groot, Hooftstraat 249, van Gouda Jan A. van Houwelingen, Wil lemstraat 42e, van Utrecht Johannes A. Groen, Emmaiaan le, van Hazerswoude Willemken Ruimerman, Raadhuisstraat 44, van Apeldoorn. Vertrokken: Cornelia H. Hoogeboom raar Heijthuijzen, Franciscaner klooster Johanna Zwijnenburg naar Hillegersberg, Asterstraat 2 - Antcnia G. Diks naar West stellingwerf, Wolvega Cornelis J. Bun- nik naar Bodegraven, Meije 53 Johannes J den Hertog, naar Alkmaar, Houttil 5 Dirk Boot naar Woerden, Leliestraat 12. BODEGRAVEN Duivenuitslagen. De jonge duiven zijn gelost in Duffel. De prijswinnaars zijn de volgende: 1 T. de Jong, 2 A. Vermeij, 3 T. de Jong, 4 A. Vermeij, 5 H. v. d. Heuvel, 6 D. Oost veen, 7 C. Uittenboogaart, 8 D. Oostveen, 9 F. Staalduinen, 10 T. de Jong, 11 T. de Jong, 12 T. de Jong, 13 D. Oostveen, 14 W. Degenhart, 15 P. Zeilstra, 16 Henk van de Heuvel, 17 P. Beens, 18 D. Oostveen, 19 D. Oostveen, 20 D. Kapteijn, 21 Piet Zeil stra, 22 T. Zwarts, 23 D. Kaptein, 24 D. Costveen, 25 C. Uittenboogaart, 26 F. Staal duinen, 27 C. Uittenboogaart, 28 Piet Zeil stra, 29 D. Oostveen, 30 Henk van de Heu vel, 31 T. de Jong, 32 C. Uittenboogaart, 33 Roel van de Star, 34 F. Staalduinen, 35 Piet Eeens, 36 D. Oostveen, 37 T. Sterk, 38 Roel van de Star, 39 P. Beens, 40 F. Staalduinen, 41 P. Zeilstra, 42 A. Vermeij, 43 Roel v. d. Star, 44 Roel v. d. Star,' 45 Henk van de Heuvel, 46 T. de Jong, 47, T. de Jong, 48 A. Vermeij, 49, T. de Jong. Het koppel werd ditmaal gewonnen door Chr. Oostveen. BOSKOOP Gemeenteraad. De agenda «voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop op 29 dezer is aange vuld met het volgende punt: 12a. Aanbieding van de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1937 met bijbehoorende be scheiden. HAZERSWOUDE (Groenendiik) Geslaagd. Gisteren slaagde te 's-Gra- venhage voor het Mulo-diploma A de jon geheer J: Wesseling. HOOGMADE Oranje-feest. Het is nu al zeven jaar geleden, dat n Hoogmade het traditicneele feest is gevierd, ter eere van onze geëer biedigde Koningin. De'ongunstige tijdsom standigheden waren hiervan de oorzaak. Nu het echter in September a.s. 40 jaar geleden zal zijn, dat H. M. Koningin Wilhelmina, de regeering over ons land opnam, en het ■*eheele land zich opmaakt dit zeldzaam ju- 'oleum op feestelijke wijze te herdenken, heeft zich ook in Hoogmade, op aandrang van verschillende zijden een feestcomité ge vormd, dat 't te houden feest zal orgainisee- ren. Dit comité bestaat uit: voorz. Theo Bos man, hoofd der R.K. Par. school; seer. J. J Kapteyn; penningm. J. J. v. d. Post; leden- de wethouder C. W. Lieverse, het raadslid J. Zwetsloot en N. Lieverse, terwijl over een vertegenwoordiger der Ned. Herv. Ge meente nog onderhandelingen gaande zijn. Een comité, waarvan alleen maar goeds te verwachten is. Door het kort opeenvollen van het Patro- nesfeest der Parochie en het Veertigurenge bed, zal wel geen anderen dag overblijven dan de natonale feestdag, hetwelk echter op de feestvreugde slechts stimuleerend kan werken. De volgende week zal het feestcomité rondgaan bij de inwo-nenden om een inza meling te houden, waarbij het comité hoopt, dat de feestgezindheid zich moge uiten in rijke giften, want zonder deze bij dragen kan het comité niets doen. En na tuurlijk zullen hierbij de jongelui, die het meest naar 't feest verlangen, naast vader en moeder een „duit" n 't zakje doen, want hoe meer er wordt gegeven, hoe mooier en gevarieerder het programma zal zijn, dat eerdaags zal worden gepubliceerd. LEIMUIDEN „Symphonie". Het Muziekcorps „Sym- phonie" heeft met de motorboot van den heer K. van Heijningen een propaganda- tocht gehouden naar de Bilderdammer- buurt en het Tolhuis. Begunstigd door schit terend zomerweer vertrok men tegen des avond half acht van de brug te Leimuiden, onder de orolijke muziek. Gedurende den tocht langs de Drecht werd vroolijke irarschmuziek ten beste gegeven. Verschil lende jongedames bezochten met de col lectebus de langs de Drecht liggende boer derijen en huizen om de bewoners in de gelegenheid te stellen het corps fin.antieel te steunen. Te Bilderdam aangekomen, gaf het gezelschap een extra nummertje, het welk door de bewoners van deze buurtschap bijzonder op prijs werd gesteld. Ook zij lieten zich niet onbetuigd en offerden blij moedig hun gaven. Aan het Tolhuis werd het zelfde nog eens herhaald. Het begon GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM Voorzitter de Burgemeester, de heer P. Eoogenboom. Aanwezig 5 leden. De voorz. opent de vergadering met ambtsgebed en deelt mede, dat de heeren Edelman en Van Bunningen bericht heb- verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering wor den hierna voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de inge komen missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring der in de laatste raadsverga dering vastgestelde verordening tot aan vulling en wijziging van des bouwverorde ning (het kunnen gelasten van slooping van gebouwen). De Voorzitter zegt dat hieraan spoedig uitvoering zal worden ge geven. Voorts deelt de voorz. nog mede, dat door hem van de Voetbalvereen. „Bodegraven" te Bodegraven is ontvangen een bedrag van 111.20 zijnde de netto-opbrengst van de gehouden liefdadigheidsvoetbalwed strijden op het terrein in Oud-Bodegraven or.der deze gemeente. De verbinding met Leiden. Van den heer H. L. van Bunningen, on dernemer van de autobusdienst Alpnen aan den RijnGouda, via Zwammerdam en van de N.V. Auto busdienst „M. O. D. A." te Alphen aan den Rijn is een schrijven in gekomen waarin zij mededeelen, dat zij gemeenschappelijk de aangelegenheid, wel ke in de voorgaande raadsvergadering is behandeld, n.l. een betere rechtstreeksche verbinding van Zwammerdam met Leiden, hebben besproken en daarbij tot de con clusie zijn gekomen, dat gedurende de goedkeuringsperiode van de bestaande dienstregeling, geen wijziging kan worden aangebracht. Wethouder Hoogendijk zegt, dat nu al dus op een betere autobusverbinding geen uitzicht bestaat, hij voorstelt om aan de Spoorwegen te verzoeken de laatste trein, zoowel uit de richting Leiden als uit de richting Utrecht, hier te doen stoppen. Spr. meent dat dit zeer wel mogelijk is, aange zien het bedienend personeel van het voor malige station alhier nog ongewijzigd is gebleven en steeds wanneer een trein pas seert hier toch aanwezig is. De heer Koning zou willen vragen de beide laatste treinen alleen te laten stop pen op verzoek tot het uitlaten van pas sagiers. De heer van Leeuwen zou het laten stop pen op verzoek niet willen beperken tot de beide laatste treinen, doch dit te willen uitbreiden ook voor andere treinen. Het is en blijft zoowel voor ingezetenen als voor Ibezoekers van onze gemeente zeer hinder lijk dat het station is opgeheven. De voorz. merkt op, dat het hinderlijke in hoofdzaak betreft het niet kunnen thuis komen met een laatste trein, omdat er dan geen autobus meer is en ook zij die ge woon zijn Zondagsavonds thuis te komen, ondervinden daarvan veel last. Het van hier vertrekken is nog wel te regelen met een aansluitende autobus op het station Alphen aan den Rijn of Bodegraven. De heer Linschoten zou om nog iets te bereiken bij de Spoorwegen, voorloopig nog maar niet te veel willen vragen. Het voorstel van Wethouder Hoogendijk vindt ten slotte algemeene instemming. Schaken in een door de gemeente verlicht en verwarmd lokaal. Het bestuur van de Zwammerdamsche Dam- en Schaakclub vraagt voor haar we- kelijksche speelavonden gedurende de maanden September tot en met April de beschikbaarstelling van een verlicht en verwarmd gemeente-lokaal, het liefst het leegstaande lokaal der voormalige O. L. School of anders het Gemeente-lokaal in de Kerkstraat. De voorz. zegt, dat dit verzoek is inge komen, nadat de agenda voor deze verga dering reeds was uitgegaan. Het is wel wenschelijk het eerst in B. en W. te behan delen, omdat aan de inwilliging nogal be zwaren zijn verbonden. Wethouder Hoogendijk wil het verzoek nu maar afdoen. Spr. vindt het Dam- en Schaakspel een nuttige bezigheid, die de jongelui van de straat houdt. Hij zou het lokaal der vroegere O. L. school beschik baar willen stellen met verlichting, doch met de conditie dat verwarming geheel voor rekening der vereeniging komt. De heer Linschoten vraagt of de gemeen te wel op den goeden weg is om dergelijke lokalen te verhuren. Doen wij hierdoor on zen hotelhouder geen concurrentie aan, al waar nu de avonden worden gehouden. Wethouder Hoogendijk zegt, dat de club naar een andere gelegenheid uitziet, om dat de lokaliteit op den duur te klein wordt. De heer van Leeuwen meent te weten, dat verschillende ouders van jeugdige spe lers bezwaar hebben, dat de speelavonden in een café worden gehouden. De Vereen, betaalt nu een zekere huur om het gebruik van consumptie te voorkomen. Wethouder van de Poll acht deze aange legenheid niet zoo dringend, dat nu reeds een besluit moet worden genomen. Laten wij eerst deze zaak nog eens bezien. De voorz. is er ook voor het verzoek eerst in handen van B. en W. te stellen, waartoe vervolgens wordt besloten. 2. Behandeling rapport, betreffende de drinkwatervoorziening met voorstel aan de gemeenee Bodegraven, inzake het ver- leenen van concessie. Ter behandeling van dit punt wordt de openbare vergadering geschorst en in ge- heimes zitting overgegaan. De feestelijkheden. 3. Beschikbaarstelling crediet voor de herdenking van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In verband hiermede leest de Voorz. een schrijven van Ged. Staten voor waaruit blijkt, dat de Regeering geen bezwaar heeft dat ook gemeenten, welke voor 1938 een bijzondere rijksbijdrage noodig hebben, gelden beschikbaar stellen voor het ge noemde doel, doch dat daarbij in acht ge nomen moet worden, dat voor feestelijk heden op de scholen de uitgaven ten hoog ste 0.25 per leerling mogen bedragen, terwijl andere uitgaven voor versiering enz. alleen kunnen worden toegelaten in dien vaststaat dat uit bijdragen van inge zetenen niet voldoende middelen daarvoor kunnen worden bijeengebracht. Hiervoor kan, voor gemeenten met minder dan 5000 inwoners ten hoogste 50.worden toe gestaan. De voorz. leest ook nog een schrijven van den voorz. van het Oranje-Comité voor waarin een zoo ruim mogelijke gemeente lijke subsidie wordt gevraagd. Na breedvoerige bespreking wnrdt met algemeene stemmen besloten een subsidie van 200.te verleenen, n.l. 100.voor de schoolkinderen pl.m. 400 kinderen; a. 0.25 cent per kind en 100.voor ver siering enz. Bij de rondvraag verlangt niemand meer het woord, waarna de vergadering door den voorz. wordt gesloten. reeds donker te worden toen de terugvaart werd begonnen Met een flinke marsch begaf men zich vanaf de brug door het dorp naar het café Sneeboer. De totale opbrengst van deze rond.gan- gen en rondvaarten "heeft het gezelschap 1 40 opgebracht, met een flink versterkte kas kan men dus in den komenden winter weder verder oefenen. Er wordt tegen woordig flink gespeeld en gestudeerd, voor al met oog op de komende Oranjefeesten, wil het toch wel wat zeggen om weer een goed muziekgezelschap te hebben en niet meer op krachten van buiten de gemeente aangewezen te zijn. Geboren: Nicolaas Adrianus, z. v. J. J. Straathof en E P. Straathof Gerarda, d v. C. van Wieringen en J. E. Pieneman. Vertrokken: J. Komen en gezin naar N. Amstel T. Kooij en gezin naar Haar- lemmerliede. Ingekomen: M. Turk, Oude wetering no. 16, van Amsterdam B. Staphorst, Dorpsstraat 343 van Wateringen. TER AAR Plechtige H. Mis van den eerw heer Zuyerveld, O.S.C. In aansluiting op ons bericht over de eerste plechtige H. Mis van den eerw. heer J. Zuyerveld, O.S.C., kunnen wij thans me dedeelen, dat de neomist om zeven uur Zaterdagavond wordt ingehaald vanaf Aardam. Omstreeks half acht is de stoet aan de Groote brug, alwaar de jonggewijde priester zal worden toegesproken door eerw. heer kapelaan Groen. Hierna wordt de stoet officieel geformeerd; de volgorde is als volgt: een heraut, groep ruiters, Arti, bruidjes Graal, Gezellen, Kruisvaart, de neomist met de geestelijkheid der parochie, familieleden en tot slot weer een groep ruiters. Wij verwachten vele ruiters en een groot contingent Gezellen. Op het kerk plein gekomen zullen een kleine honderd bruidjes den Priester een welkomstlied toezingen. Hierna plechtig Lof. Zondag is de Plechtige H. Mis om tien uur, bruidjes begeleiden den neomist van af de pastorie naar de kerk. De feestpre- dicatie wordt gehouden door den zeereerw. heer Y. Snabel, O.S.C. Des namiddags officieele receptie, in het parochiehuis, welke een aanvang neemt om half drie. Hier komen natuurlijk vele parochianen den neomist feliciteeren en tevens worden dan gedachtenis-prentjes uitgereikt. Ongetwijfeld zal zoowel Zaterdagavond als Zondag den geheelen dag. de vlag wap peren van de woningen der katholieken. ZOETERWOUDE (H. R.) Geslaagd. Gisteren slaagde te 's-Gra- venhage voor het Mulo-diploma A de jonge heer Jan van Mil. ZWAMMERDAM Landing van een zweefvliegtuig. Gis- ttrmiddag vond hier een door den heer W. J. de Jong, wonende te Rijswijk, op het zweefvliegtuig P.H. 75, uitgevoerde over- landvlucht zijn einde in een goed geslaagde landing. De zweefvlieger, die zich op het vliegveld Ypenburg door een motorvlieg tuig had laten opsleepen legde de afstand YpenburgZwammerdam af in 11/2 uur. Minder geslaagd was de landingplaats die de heer de Jong had uitgekozen. Hij verkeerde in de meening op een zeer gunstige plaats te zijn geland, nabij ver schillende goede verkeerswegen. Dus op een gunstige plaats om te worden opgehaald. In werkelijkheid bevond hij zich midden in de polder Middelburg op een plaats die slechts te bereiken is over grasdammen en niet dan na het openen van ontelbare hek ken, welke deze dammen, waarop vee weidt, in stukken van enkele honderden meters verdeelen. Het duurde dan ook geruimen tijd voor dat hulp kwam opdagen en de gemeente veldwachter van Zwammerdam ter plaatse was. De heer de Jong had toen zijn vliegtuig reeds voor vervoer gedemonteerd. Het per auto ter plaatse ophalen zal echter niet zoo gemakkelijk gaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12