De Wedstrijden van de Leidsche Courant Alle soorten van verzekeringen SPORT De Vierdaagsche Afstandsmarschen Om den Zilveren Bal en Beker WOENSDAG 27 JULI 1938 BE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD -\PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN BEKNELD GERAAKT TCSSCHEN VRACHTAUTO EN MUUR. Oude man gedood. In een smalle straat in de binnenstad van Dordrecht is gistermiddag omstreeks toalf vier een ernstig ongeluk gebeurd. De 72-jarige heer van der Linden, die hier wandelde, geraakte bekneld tusschen een muur en een vrachtauto. De oude heer liep ernstige inwendige kneuzingen op en werd een woning binnen gedragen, waar hij korten tijd na het on geluk is overleden. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning van van der Linden overgebracht. HET AUTO-ONGELUK ONDER REEK. Nader vernemen wij, dat de naam van het verongelukte meisje Cleton is. Het is een nichtje van mevrouw Cleton, die de auto bestuurde en met ernstige verwon dingen naar het Wilhelminaziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. Dadelijk na het ongeluk verleende de geneesheer Kanters uit Grave de eerste hulp. In den loop van den middag arriveerde het parket uit 's-Hertogenbosch om sectie op het lijk te verrichten, waarna het stof felijk overschot naar het Wilhelminazie kenhuis te Nijmegen werd overgebracht. De toestand van mevrouw Cleton was omstreeks vijf uur gistermiddag bevredi gend. SCHOT HAGEL IN LICHAAM GEKREGEN. Aan gevolgen overleden. De zestienjarige J. de Booy, uit Wapser- veen, die Zaterdag tijdens de hertenjacht in het jachtveld een schot hagel in het on derlichaam kreeg, is gisteren in het Dia- conessenziekenhuis te Meppel aan de ge volgen overleden. JONGEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur was de 14-jarige P. A. de Krom met enkele vriend jes aan het zwemmen in het Lorregat te Puttershoek. Plotseling schreeuwde hij om hulp en verdween vervolgens in de diepte. Onmid dellijk schoten de andere jongens toe. Zij slaagden er in het slachtoffer op het droge te brengen. Geruimen tijd werd kunst matige ademhaling toegepast, doch men slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. BIJ HET ZWEMMEN DOOR HART VERLAMMING GETROFFEN. In het Graaf Ott-bad te Zutphen is gister avond een doodelijk ongeluk gebeurd. De 24-jarige J. B. aldaar was gaan zwemmen met zijn vriend. Na zekeren tijd vermiste de vriend B. Hij gaf daarvan kermis aan den badmeester, die terstond het bad is gaan af dreggen. Na ongeveer een uur kwa men leden van de zwemvereeniging Nep- tunus, die mede gingen zoeken. Een der leden, de heer Hartman, vond spoedig het slachtoffer. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De inmiddels gewaar schuwde doctoren hebben geconstateerd het slachtoffer aan hartverlamming is overleden. VRACHTWAGEN BOTST TEGEN TWEE TRAMP ALEN Ongeluk, dat buitengewoon goed afliep. Gistermorgen reed een zwaar beladen vrachtwagen met een eveneens volbela- den aanhangwagen, afkomstig uit Dor drecht, op den Utrechtscheweg tusschen De Bilt en Utrecht. Even vóór „Het Kalfje" sprong de ach terband van de vrachtauto, waardoor de beide wagens aan het slingeren raakten. Zij belandden op het rijwielpad en daar de wagens met vrij groote snelheid in een sloot dreigden te rijden, gooide de chauf feur, in een laatste poging om dat te voor komen, zijn stuur om. De kleine karavaan zwenkte terug naar den weg, maar nam twee palen van de hoogspanningsleiding mee. De eerste paal sloopte een deel der ca bine, de tweede schoof juist tusschen vrachtwagen en aanhangwagen in en bleef als een remslof voor het eerste wiel zitten. De voorste wagen was zeer ernstig be schadigd. De zijwand hing opengescheurd en de geheele voorzijde was geruïneerd. In de cabine zaten twee personen. Bei den zijn met den schrik vrijgekomen. De chauffeur zat eenigen tijd versuft langs den weg, doch toen hij wat van den schrik was bekomen, bleek hij ongedeerd te zijn. Nader verneemt de „Msb" nog, dat de be stuurder, de 28-jarige C. M. uit Dordrecht, een uur na de aanrijding toch nog met een ziekenauto van den G.G.D. naar de Rijks klinieken is overgebracht, daar men re den had, om aan te nemen, dat de man een lichte hersenschudding had bekomen. ONGELUK OP SPOORBAAN LIEP GOED AF. Op den bewaakten spoorwegovergang in den Muntweg te Nijmegen moest de be stuurder van een met steenen geleden truck met oplegger stoppen voor den overweg. Toen hij, nadat de boomen weer warer op gehaald, den overweg voor de helft was ge passeerd, voelde hij, dat er aan den wagen getrokken werd. Hij zag dat de boom aan de linkerzijde van den overweg weer was neergelaten en op den oplegger hing. Ter- zelfder tijd zag hij een trein uit de richting 's-Hertogenbosch naderen. De man had de tegenwoordigheid van geest om vol gas te geven en den overweg te passeeren, daar-, bij den boom meenemend, die dwars over de rails kwam te liggen. De bestuurder is daarop uit den auto ge sprongen en de lijn langs geloopen ten einde den machinist van den naderenden trein te waarschuwen. Even voorbij den overweg kwam de trein tot stilstand na den boom op zij geschoven en geheel ver nield te hebben. Onmiddellijk zijn de noodige veiligheids maatregelen getroffen. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Gisterochtend zijn te Reuver (L.) twee aaneengrenzende boerderijen, bewoond door en eigendom van de landbouwers Achten en Pou-ls, afgebrand. De inboedels gingen in vlammen op, doch het vee kon worden gered. Een vrouw werd door een neervallende balk getroffen en gewond. Wegens watergebrek viel aan blusschen niet te denken. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. TIMMERFABRIEK IN VLAMMEN. Gisteravond om elf uur is brand uitge broken in de timmerfabriek van de gebroe ders Agterhof aan den Wijnbergschen weg te Doetinchem, Het vuur vond volop vöed- sel in den zeer brandbaren houtvoorraad en breidt zich snel uit, zoodat men vreest, dat de geheele fabriek verloren zal gaan. Beide brandspuiten der gemeente Doetin chem zijn op het terrein van den brand en bestrijden het vuur met alle macht. Nader vernemen wij, dat het vuur is ont staan in de z.g. motmolen, waar zaagsel en krullen uit de werkplaats worden wegge zogen en worden afgevoerd naar het ketel huis om als brandstof te dienen. De brandweer bestreed de vlammen met twee stralen op een motorspuit, die het water uit den Ouden IJssel betrok en één straal op de waterleiding. Binnen een half uur was men het vuur meester. Zoowel het ter verzending gereedstaande werk, als de houtvoorraden bleven behouden. AFGEKEURD WEGENS „DOOFHEID." Een cursus om niet te hoeveu dienen Bij de laatste keuringen voor den mili tairen dienst te Amsterdam is, naar de „Tel." meldt, gebleken, dat op groote schaal lichamelijke gebreken zijn gesimu leerd. Maandenlang zijn zoowel de justiti- eele als de politie-autoriteiten bezig ge weest een omvangrijk onderzoek in te stel len. Het resultaat was het volgende: Zeventien dienstplichtigen hebben vol ledig bekend dat zij systematisch hebben gesimuleerd. Zij hadden nauwkeurig in structies ontvangen hoe zij voor de mi litaire dokters moesten handelen om op grond van doofheid te worden afgekeurd. Voorts waren zij zelfs in het bezit van doktersverklaringen warin eveneens 'stond, dat zij doof waren of althans slecht- hoorend en ongeschikt voor den militairen dienst. Deze verklaringen zijn vermoede lijk te goeder trouw afgegeven, daar zij op zoodanige wijze simuleerden dat zelfs ervaren artsen er de dupe van werden. De jongens hebben hun nauwkeurige in structies ontvangen van een man, die er zijn werk van maakte om „afgekeurden" te kweeken. Ook in Haarlem en in vele Gooische gemeenten zou deze man een drukbeklante practijk hebben uitgeoefend. Het staat wel vast dat er veel meer dan zeventien gevallen zijn, waarin jongens ten onrechte zijn afgekeurd. Het onderzoek was zeer moelijk, omdat de „afgekeurden" ook dikwijls in hun par ticuliere leven doofheid voorwendden. Zij hadden de wetenschap van wat dooven wel of niet doen zich op zeer nauwkeurige wijze eigen gemaakt. Zij wisten precies hoe een doove zich gedraagt. Het is vaak voor gekomen, dat, wanneer zij verhoord wer den en men onverwachts, achter den rug van de jongens, een zwaar voorwerp liet vallen, zij geen schrik lieten blijken. Zij waren werkelijk gehard in de be proevingen, waarmede men eenvoudige si mulanten door de mand laat vallen. De jongens waren zeer goed geinstrueerd Het bleek, dat zij regelmatig een cursus in het simuleeren van doofheid volgden. De man, die deze lessen gaf en daarvoor be dragen tot 300.vroeg, had alle instru menten, die ook een oorarts bezit en kende alle wetenschappelijke benamingen van het oorlijden. Hij bracht de jongens zoover, na circa 2C lessen, dat zij volkomen op de hoogte waren van het deskundig onderzoek, waar aan de oorspecialist hen zou onderwerpen. Want, als zij de lessen beëindigd hadden, gingen zij naar een volkomen te goeder trouw zijnden specialist. Hier legden zij dan een soort examen af en de meesten slaagdencum laude, daar de specia list, aan simulatie ook niet denkende, hun grifweg het attest '„doof" gaf. Dit attest van den specialist diende dan weer om de keurende militaire artsen om den tuin te leiden. De jongens, zeer doof „doende" en in het bezit van zoo'n attest werden regelmatig afgekeurd. Typisch is het, dat vele afgekeurden thans11 maanden moeten dienen, om dat inmiddels de diensttijd is verlengd. OP MARSCH (Speciale correspondentie) NIJMEGEN, 26 Juli 1938. Als ieder jaar is het kamp bij den aan vang van den eersten marschdag reeds vroeg ontwaakt. Ook nu weer speelden ze nuwen bij de beginnelingen parten. Of schoon de reveille officieel om 4 uur wordt geblazen door een dienstdoend en hoorn blazer van de kazernewaoht van de Kolo niale reserve, hoorden wij om 3 uur al ge stommel in het aan onze kamer grenzend waschlokaal. Het duurt dan ook niet lang of allen zijn reeds voor de reveille uit de veeren. Vlug wasschen, voeten verzorgen, kieeden en naar de eetzaal. Ons ontbijt be stond uit wittebrood met ham, kaas en ei. Bij de Leidsche Politie is het de gewoonte, dat er een alvast naar het startbureau gaat om voor allen de startkaarten in ontvangst te nemen, want wacht men daarmede tot allen ontbeten hebben, dan kan men ach ter in een lange file aansluiten en bestaat de mogelijkheid, dat veel te laat gestart wordt. Om vijf minuten over vijf werd er ge start, wel vijf minuten voor den officieelen tijd, doch de officier die met den start was belast, zag geen kans de hunkerende wan delaars nog langer tegen te houden en in vredesnaam dan maar.... Het was prachtig zomerweer en het be loofde vrfj warm te zullen worden. Aller eerst ging het naar Berg en Dal, een mooi dorpje aan de Duitsche grens gelegen. De talrijke villabewoners zaten aan den kant van den weg om de voorbijtrekkende wan delaars gade te slaan. Trouwens langs den geheelen weg stonden veel belangstellen den. Ik vraag me dan vaak af: „Zouden de menschen in Leiden voor zoo iets even veel interesse hebben als de Nijmegenaars en dan moet ik tot mijn spijt bekennen: „Neen". We ondervonden dat maar al te vaak wanneer we door Leiden en omstre ken trainingsmarschen houden. Hier wordt je allerlei hatelijks toegeschreeuwd en daar wordt je uitgelachen of minachtend aan gekeken. Anders gaat het hier. Een ieder zegt vriendelijk „goeden morgen", infor meert hoe het gaat en begroet de deelne mers bij aankomst met applaus en bloemen. De tocht liep verder tusschen bosschen, afgewisseld met roggevelden en weilanden naar Groesbeek en Mook, alwaar we onze eerste rust genoten. We hadden toen 30 K.M. geloopen. In Mook ontmoetten we verscheidene kennissen, o.a. Mr. Goudsmit, de Van der Linde's en anderen. Ook zagen we, nu niet als wandelaarster maar als belangstellen de, mej. Hoppenbrouwer, lid van de R. K. Vereeniging „Klimop" te Leiden, met haar vriendin, haar vroegere trouwe verzorgster mej. v. d. Sluis. Na Mook raakten alle Leidsche wande laars verspreid. De een rustte hier, de an der daar en sommigen rustten in het ge heel niet meer, maar toch waren allen vrij vroeg in de kazerne terug. Bij aankomst werden we verzorgd door den heer Hendriks van den G.G. Dienst uit Leiden, die thans met vacantie in Nijmegen vertoeft en voor zijn genoegen per rijwiel den tocht had medegemaakt. Na een flink bad waren allen weer in vorm en over de eerste marsch wordt niet meer gesproken. Allen zijn in vroolijke stemming, behalve onze Jan. Die kwam tot de tragische ont dekking, dat hij zijn spoorkaartje Nijmegen —Leiden had verloren, maar daar houden we wel weer een collecte voor. In ieder ge val, morgenochtend gaan we vol goeden moed weer op stap. DE WEG WAS LANG EN HET WAS ZOO WARM. Op den eersten dag van de vierdaag- sche afstandsmarschen kwamen 4570 deel nemers aan den start. Dat is 190 minder dan er zich aanvankelijk hadden aange meld. Maar 176 deelnemers waren thuis gebleven en veertien hadden het beter geacht niet mee te trekken. Het was reeds om vijf uur dag voor de 55-ers, die in den koelen ochtend onder bedekte lucht de wandeling aanvaardden over geacciden teerd terrein. Het begin was niet zwaar. Over de mooie wegen van Berg en Dal en door den Meerwijk en langs het Groes- ke, was men weldra op de asphaltbaan naar Groesbeek. In den kom van het dorp ontmoette men alle deelnemers, want eerst daar werden de verschillende afstanden gesplitst. De lange afstandloopers zetten hier koers naar den St. Maartensberg en na den primitieven veldweg door landelijk schoon te hebben bewandeld, belandden zij op den schaduwrijken St. Maartens berg, waar zij kennis maakten met een der fraaiste stukjes natuurschoon van Oost-Nederland, door welk ideaal oord zij den Plasmolen bereikten. Hier kwamen zij van de schaduw in het licht en werden zij in de vlakte door de warmte, welke drukkend was onder een dichtbewolkten hemel, overvallen. En zoo moesten de meesten een moeilijk parcours afleggen langs de Maasoevers, waarbij vooral het landelijke weggetje van het Cuyksche veer naar Mook voor de voeten der wan delaars een martelweg werd. Aan den traditioneelen |dolenhoek waren aanwezig generaal-majoor A. R. van der Bent, com mandant van de 4de divisie en adj. i.b.d. van H. M. de Koningin en generaal-ma joor W. Sillevis, commandant Van de twee de divisie, vergezeld van enkele N.B.L.O.- officials, de representanten van de Road Walking Assosiation, van de Duitsche Reichsjugend en van de Fransche wan- Op 7 Aug. lc ronde voor den Beker, op 14 Aug. voor den Bal Gisteravond heeft op het bureau van de Leidsche Courant de loting plaats gehad voor de wedstrijden om de Züveren Leid sche Courant Bal en Zilveren Leidsche Courant Beker. Deze loting had het volgende resultaat: ZILVEREN L. COUR. BAL. A Teyl. IDocos I. B Meerburg I—Alph. Boys I. C S. J. C. I—D. O. S. II. D S. J. C. II—Lisse I. E Winnaar AWinnaar C. F Winnaar BWinnaar D. G Finale tusschen winnaar E en F. De wedstrijden om den Zilveren Bal hebben plaats op: le ronde 14 Augustus. Halve finale 28 Augustus. Finale 5 September. LEIDSCHE CD1 'uANT BEKER. Eerste ronde. A Teyl. Ill—Alph. Boys II. B Lisse III—S. M. C. L C Docos IITeyl. II. D K. R. V. I—S. J. C. HL E Foreholte II—V. V. L. II. F Trekvogels I—D. O. S. IV. G Meerburg IILeimuiden II. H Leimuiden ID. S. V. I. I Foreholte ITrekvogels II. J D. O. S. III vrijgeloot. Tweede ronde. K Winnaar JWinnaar A. L Winnaar IWinnaar F. M Winnaar HWinnaar C. N Winnaar BWinnaar E. O Winnaar DWinnaar C. Derde ronde. P Winnaar LWinnaar O. Q Winnaar KWinnaar M. R Winnaar N vrijgeloot. Halve Finale. S Winnaar NWinnaar P. T Winnaar Q vrijgeloot, Finale. U Winnaar SWinnaar T. De wedstrijden voor den Beker hebben plaats: le ronde 7 Augustus. 2e ronde 14 Augustus. 3e ronde 21 Augustus. Halve finale 28 Augustus. Finale 5 Septebmer. DE PROGRAMMA'S. Om een vlotte afwerking van deze se riewedstrijden te verzekeren is het nood zakelijk, dat de wedstrijden volgens het opgestelde schema worden afgewerkt. Het programma voor de 1ste ronde van den Zilveren Beker op 7 Augustus luidt als volgt: Leiden: 12.30 uur: Teyl. IIIAlph. Boys II, J. Turk. 1.45 uur: Fcreholte HV. V. L. II, J. van Goozen 3 uur: Foreholte ITrekvogels II, P. SpeeL W armond 12.30 uur: Docos IITeyl. II, J. v. Berg. 1.45 uur: K. R. V. I—S. J. C. Hl, M. v. d. Klauw. 3 uur: Lisse IIIS. M. C. I, A. v. Veelen. Roelofarendsveeen: 12.30 uur: Meerburg IILeimuiden II, G. Bouwmeester. 1.45 uur: Trekvogels ID. O. S. IV W. Bank. 3 uur: Leimuiden ID. S. V. I, H. F. v. Ruiten. Voor de volgende ronden zal het program ma wekelijks worden bekend gemaakt. Het programma voor de wedstrijden om den Zilveren Bal, dat op 14 Augustus aan vangt, luidt als volgt: Voorhout: 2 uur: Teylingen IDocos I P. Angevaere 3.15 uur: S. J. C. IILisse I, C. v. d. Geer Leiden: 3.15 uur: Meerburg IA. Boys I, W. Casper. Noordwij. k: 3.15 uur: S. J. C. I—D. O. S. II, D. Haverkorn. delorganisatie. Hier defileerden de mili taire korpsen en de burgergroepen en ook de individueele loopers voor de autoritei ten. Allen maakten in weerwil van de drukkende warmte toch een uitstekenden indruk. Vooral viel hier op de houding van de manschappen van de Koloniale Reserve, de Cadetten, de Adelborsten, de Mariniers en de Cavaleristen van Jhr. v. d. Goes. Ook de burgergroepen, als de verschillende burgerwachten, de Haagsche Vierdaagsche, de Utrechtsche postale wandelsportvereeniging, de damesgroep van de Unilever, enz., maakten een uit stekenden indruk. Trouwens naast de burgerwachten, de B.V.L.'s en de politie- sportvereenigingen, vielen vooral op de postale sportvereenigingen, samengesteld door verschillende postambtenaren uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotter dam, Tilburg, enz. Deze postmannen ko men in de vierdaagsche uit, goed getraind en moreel gesteund door hun directies en de hoofdleiding van P.T.T. De postman nen besteden hun eigen vacantie aan de vierdaagsche met het vooruitzicht dat hun door de directie drie extra verlofda gen zullen worden verleend ingeval zij de vierdaagsche tot een goed einde bren gen. De mannen hebben een P.T.T.-wagen ter beschikking, waarmede tegelijkertijd in eigen proviandeering kan voorzien worden. Nieuw in de vierdaagsche is de deelneming van een groep van een veer tigtal leden van de Deutsche Reichs Ju- gend. Deze jongelui marcheeren heel rus tig en correct in een kalmeerend tempo en leggen een bewonderenswaardige dis cipline aan den dag. Na het middaguur, toen de meesten den Molenhoek gepas seerd waren, werd de temperatuur koe ler en kon de tweede helft van het par cours over Heumen, Overasselt, Hatert naar Nijmegen in een prettiger tempo en op minder vermoeiende wijze worden af gelegd. Het verloop van den middag was dan ook normaal en een zacht regen tie was voor velen een ware verkwikking. De meesten kwamen op tijd te Nijmegen te rug en er heerschte om en op het Molcn- veld een montere stemming. Het aantal uitvallers was betrekkelijk laag en be droeg op den eersten dag negen. WATERPOLO POELMEER I—DE ZIJL I 3—0. Gisteravond werd in de zweminrichting „Poelmeer" bovenstaande wedstrijd ge speeld. Het geheel werd een vrij matige strijd. Soms werd er wel zeer lusteloos ge speeld, ofschoon de partij wel aantrekkelijk was. Direct na het beginsignaal probeert De Zijl tot den aanval over te gaan, hetgeen mislukt. Direct komt Poelmeer naar voren en Westen schiet uitmuntend in. De goal kon echter niet toegekend worden, daar De Zijl een overtreding gemaakt had, waar voor reeds gefloten was. Spoedig hierop is het toch Westen, die met een hard schot Poelmeer de leiding geeft (10). Poelmeers voorhoede wordt voortdurend gesteund door C. Witte, die met zijn ge vaarlijke rushes voortdurend nieuwe kan sen voor Poelmeer schept. De goede Zijl- verdediging weet voorloopig erger te voor komen. Poelmeer blijft echter druk uitoefenen en keeper Kloots wordt eenige malen ge holpen door de lat. Vlak voor de rust geeft Witte den bal uitmuntend door naar Wes ten, die onhoudbaar scoort (20). Na de rust blijft de Poelmeer-druk aan houden. Toch kan Poelmeer haar meerder heid niet in een doelpunt uitdrukken. Eenige kansen laat De Zijl onbenut voor bijgaan. Goed gerichte schoten van Vink en Vroom worden keurig verwerkt. Dan rusht J. IJdens naar voren, gesteund door dr. Liezenberg. Laatste speler weet zich goed vrij te maken en de hem toegespeelde tal weet hij onberispelijk in een doelpunt om te zetten (30). Scheidsrechter P. de Jong leidde den sportieven wedstrijd naar behooren. L. Z. C. I—R. Z. C. I 1—6. Gisteravond speelde voor de competitie 2e klas L.Z.C. I tegen R.Z.C. I, De Rot terdammers speelden een snel spel en kwamen spoedig in de meerderheid. Mede door een misverstand in de achterhoede en een fout van den L.Z.C.-keeper kwam de rust met 30 voor R.Z.C. Na de rust maakte Elsinga na een rush vanuit de achterhoede 13. Daarmede hadden de L.Z.C.'ers hun kruit verscno- ten en voerden de Rotterdammers den stand op tot 16, met welken stand het einde kwam. L. Z. C. II—H. Z. en P. C. V. Deze wedstrijd is wegens het niet op komen van H.Z. en P.C. niet doorgegaan. Veteranenwedstrijd. A.s. Donderdagavond te 8 uur wordt op het Fabrieksarbeiders-terrein (le laan links voorbij het Acad. Ziekenhuis) een wedstrijd gespeeld tusschen de Fabr. Ar beidersveteranen en de Slagers Patroons- veteranen. De slgaers verschijnen als volgt in het veld: Doel: Th. de Hollander. Achter: Th. v. d. Meer en H. Verhoog. Midden: H. Roo ij akkers, Jac. Visser, W. Visser. Voor: C. Alkemade, D. Volbeda, J. Die ben, Bohemen, Th. v. d. Berg. GOLF NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert op a.s. Zondag 31 Juli een wedstrijd oim den British Challenge Cup 36 holes tegen Bogey.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9