Uitslag van onze Herkenningsprijsvraag. NIEUWS BINNENLAND WOENSDAG 27 JULI 1938 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? VERANDERELJK. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot zwakke Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, aan vankelijk licht tot half bewolkt, later weer toenemende bewolking, aanvankelijk droog later toenemende kans op onweer, iets warmer. Hoogste barometerst.: 766.5 te Avord. Laagste barometerst.: 751.8 te Seydisfjord. Het zwakke gebied van lagen luchtdruk dn het Noord-Westen houdt stand. Aan de Zuidzijde vormt zich een nieuwe secun daire, die bezig is, zich uit te diepen voor het kanaal in het Zuiden van Ierland den wind weer doet krimpen. De onweersde pressie, die gisteren over ons land trok en plaatselijk zware regen gaf, trok naar het C'ostzeegebied en veroorzaakte in den nacht zware regens in West-Duitschland, Denemarken en Zuid-Noorwegen. In onze omgeving en in Frankrijk werd het veel koeler en luchtdruk steeg vrij veel. In midden en Oost-Duitschland en in de Oost- Alpen is het nog zeer warm. In Zwitserland is het weer bewolkt en iets koeler dan gis teren. Het is te verwachten, dat de sto ring in het Westen na de tijdelijke opklaring opnieuw den wind zal doen krimpen en de bewolking toe nemen ^n aanleiding zal geven tot opnieuw zwoel weer, met toene mende kans op onweer. LUCHTTEMPERATUUR. 20.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.31 uur tot Donderdagmorgen 4.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donedrdag 28 Juli voorm. 4 en nam. 4.24 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18.5 gr. C. Maan op 7.10 uur Donderdagmorgen. Maan onder 21.10 uur Donderdagavond. (Heden 27 Juli nieuwe maan). UITGELEID ING VAN EEN DUITSCHER Tweede Kamerlid Wendelaar vraagt inlichtingen Het Tweede Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van Justitie gevraagd of het juist is dat een Duitscher, die in Ne derland bescherming had gezocht tegen zijn Duitsche achtervolgers en die reeds sinds 4 November 1936 en laatstelijk met een steeds verlengde verblijfsvergunning in ons land vertoefde, half Mei gearresteerd is, eind Juni over de Duitsche grens uitgeleid is en terstond daarna te Emmerik doodge schoten is Verder vraagt l ij, of de minister wil me- dedeelen, waarom deze Duitscher gearres teerd is en hoe zijn uitwijzing te verdedi gen is van het standpunt der regeering af, zooals de minister dit 9 Juni j.L in de Tweede Kamer bij de behandeling van de interpellatie-de Visser heeft aangegeven en volgens hetwelk uitwijzing achterwege zou blijven, wanneer een vluchteling dien tengevolge ernstig gevaar zou dreigen. R.K. UNIVERSTEIT BENOEMING HOOGLEERAAR Het bestuur der St. Radbout-stichting heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.K. universiteit voor het geven van on derwijs in het Romeinsch en oud-Vader- landsch Recht de heer mr. B. H. D. Her- mesdorff, thans lector in het Romeinsch Recht aan genoemde universiteit. Na herhaald zorgvuldig schiften van het groot aantal oplossingen, dat op onze prijsvraag is binnengekomen, zijn de beschikbaar gestelde prijzen toegekend aan de volgenden: J. HOOGEVEEN, Johan de Withstraat 42: Gouden Dames- of Heeren horloge, Dressoir of Fauteuil, naar keuze. Mevr. W. M. A. VAN ZIJLGILLISSEN, Morschkade 9a: Fototoestel. J. S. TER LAAK, Acaciastraat 13: Wekkerklokje. H. J. FRANKHUIZENTIELE, ten Katestraat 2: Wekkerklokje. J. ANNARD, Haverzaklaan 1: Wekkerklokje. H. L. VAN DELFT Jr., Heerenweg 90, Warmond: Nikkelen Armband horloge. Mevr. UPHOFF, Roemer Visscherstraat 21: Nikkelen Armbandhorloge. W. PLOEG, Hertzogstraat 19: Nikkelen Armbandhorloge. M. VAN LIESHOUT, de la Reijstraat 16: Vulpenhouder. Mej. VAN VELZEN, Stadhouderslaan 19: Vulpenhouder. H. HENZING, Morschstraat 56: Vulpenhouder. De prijzen, voor zoover door de prijswinnaars nog niet ontvangen, kun nen aan ons Bureau worden afgehaald. DE DIRECTIE. WIJZIGING VAN DE TABAKSWET. Naar betere handhaving van verkoopverbod beneden kleinhandelsprijs. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Tabakswet zegt minis ter De Wilde, dat het de bedoeling van dit ontwerp is, dat de Tabakswet slechts gewij zigd en aangevuld wordt, om te komen tot een betere handhaving van het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten bene den den kleinhandelsprijs. Voorts wordt aan de memorie nog het volgende ontleend: Een belastingwet moet naar het oordeel van den minister niet dienstbaar gemaakt worden aan het saneeren van het bedrijfs leven. Mocht de tabakswet al eenige bepa lingen bevatten, welke in die richting wer ken, en wel ten behoeve van den kleinhan- deL dan behoeft dat nog geen aanleiding te zijn, op dien weg voort te gaan in den zin van het scheppen van bepalingen ten gunste van de producenten van tabaks fabrikaten. De bedrijfsgenooten zullen in de eerste plaats zelf de handen ineen moe ten slaan en, indien noodig, steun kunnen zoeken bij die maatregelen, welke daarvoor geëigend zijn. Gedacht wordt daarbij aan de mogelijk heid van verbindend verklaren van onder nemersovereenkomsten. Maatregelen tot steun van de klein- en middenindustrie kunnen daarom van den minister niet te gemoet worden gezien. De minister merkt verder op, dat ook de materie van de belastbaarheid van sigaren, als vallende buiten het bestek van het ont werp, thans geen punt van overweging kan uitmaken. Daar de bij de wet van 29 De cember 1933 ingestelde verhooging van den accenns tot 1 Januari 1939 geldt, zal eer lang de gelegenheid zich voordoen op het bedoelde punt terug te komen. De minister is dan wel bereid te over wegen of en in hoeverre de heffing van den differentieelen accijns op sigaren cor rectie behoeft. De materie van het verleen en van prefe rentie zal bij een eventueele algemeene herziening van de wetgeving betreffende de heffing van de invoerrechten en accijn zen in overweging worden genomen. Het zou minder juist zijn haar thans met be trekking tot den tabaksaccijns incidenteel onder de oogen te zien. Naar de meening van den minister valt het treffen van een regeling omtrent de belasting van het sigarettenpapier buiten het kader van het tegenwoordig wetsont werp. Hij kan echter mededeelen dat hij in de naaste toekomst de indiening van een wetsvoorstel betreffende een zoodanige regeling hoopt te bevorderen. Er bestaan bij den minister overwegen de bezwaren een wijziging van den twee den volzin van het eerste lid van artikel 16 der wet voor te stellen, om mogelijk te maken, dat zij, die den verkoop in het klein van sigaren buiten een lokaliteit uitoefe nen, ook andere dan stuksgewijs gezegelde sigaren verkoopen. Ten aanzien van de wenschen met betrek king tot het aan marktkooplieden toestaan van verkoop van tabaksfabrikaten bene den den kleinhandelsprijs kan de minister niet toegeven, dat deze lieden sinds het in werking treden van de Tabakswet eigenlijk buiten de wet leven. De bij artikel 4, letter c. van de wet van 29 December 1933 vast gestelde aanvulling van artikel 45 der wet, behelzende het verbod van verkoop bene den den kleinhandelsprijs, werkt eerst sinds 1 April 1934. Indien het marktkooplieden er om te doen is, beneden den prijs te verkoopen, vinden zij inderdaad in bovenvermelde wetsbepaling een belemmering. Het komt den minister gewenscht voor, er op te wijzen, dat het in artikel 45, derde lid, neergelegde verbod van het geven van geschenken niet als een incidenteele rege ling van het cadeau-verbod moet worden aangemerkt. ArnhemNijmegen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een „Goedkoope trein" naar Arnhem en Nijmegen op de Woensdagen tot en met 7 September. DE WERKLOOSHEID. Over de eerste verslagweek van Juli was het percentage lager dan over dezelfde periode in 1937. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 4 tot en met 9 Juli 1938 bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 563.000 personen (waaronder 76.000 landarbeiders). Voor de 487.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 23,2 (in de vorige verslagweek, 20 tot en met 25 Juni 1938), was dit percen tage 23,1). In de eerste verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren a.v.: 1932 26,2 1933 24,2 1934 25,9 1935 29,3 1936 30,8 1937 24,3 1938 23,2 Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stondien op 9 Juli 1938 in totaal 328.599 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 310.477 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 310.363 werkloos, on der wie 297.285 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening namen in April 1938 de navol gende aantallen personen deel aan het cul tureel werk voor werkloozen: cursussen 17.830, werkobjecten 1879, centrale werk plaatsen 1997. kampen voor jeugdige per sonen 1952. INSECT-VB^'mDING UIT VLIEGTUIGEN Samenwerki: j tusschen Ned. Heide- Maatschappij en de V.O.S. Donderdagochtend zullen eenige des kundigen van de Nederlandsche Heide- Maatschappij op het vliegveld Ypenburg een proef-installatie bezichtigen, die in een vliegtuig van de V.O.S. is gebouwd, om planten en boomen te bestuiven en zoo doende schadelijke insecten te verdelgen. Met deze installatie zullen proeven worden genomen en indl i deze slagen zal een de finitieve installatie worden aangebracht Het voordeel van het bestuiven uit de lucht is, dat men vooral den bovenkant kan bestuiven, hetgeen van den grond r.f vrijwel onmogelijk is. Naar men zich zal herinneren heeft de Nederlandsche Heide-Maatschappij reeds eerder met de V.O.S. samengewerkt, n.L bij het bestrijden van boschbranden, welke waarnemers in vliegtuigen hadden gesigna leerd. HET VOORMALIGE INSTRUCTIE BATALJON TE KAMPEN. Vandaag waren in Kampen bijeenge komen oud-volontairs van het voormalige instructie-bataljon, dat tot 1924 in Kampen heeft gelegen. Hun aantal mag geschat wor den op ongeveer achthonderd. Een feestelijke met vlaggen versierde stad heette hen welkom. Om half twee 's middags werden de leden van het eere-comité in de Stadsge hoorzaal ontvangen. Hierbij was ook de minister-president, voorts de oud-generaal- majoors G. H. C. Cramer, G. H. Fraser, H. de Iongh, H. J. de Klein, J. L. van der Moer, H. Zeeman, J. P. A. van Weeren, prof. L. van Vuuren, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, en vele anderen. Na deze ontvangst begaf men zich naar de voormalige instructie-bataljon-kazerne, waar de reünisten zich intusschen reeds hadden verzameld. En, terwijl de stafmu- ziek van het eerste regiment infanterie vroolijke klanken ten gehoore bracht, werd ook hier de kameraadschap vernieuwd en werden oude herinneringen opgehaald. Voorafgegaan door de staf muziek werd om kwart voor drieën met vieren uit de flank atgemarcheerd naar de Nieuwe Kerk aan den Broerweg. Na korte begroetingswoorden, gesproken dcor den voorzitter van het comité, W. F. O. van der Drift, den burgemeester van Kam pen, den heer H. M. Oldenhof en den gar- nizoens-commandant van Kampen, luite nant-kolonel J. K. Lammerts, hield de mi nister-president, dr. H. Colijn, een rede. DE WINKELSLUITINGSWET EN HET REGEERINGSJUBILEUM. De minister van oeconomische zaken heeft in verband met de viering van het regeeringsjubileum van de Koningin bur gemeester en wethouders van alle gemeen ten gemachtigd, een al dan niet voorwaar delijke ontheffing te verieenen van het be paalde in de Winkelsluitingswet ten aan zien van de werkdagen, waarop de viering van dit jubileum in de verschillende ge meenten zal plaats hebben. De machtiging geldt voor het geopend hebben van win kels (art. 2) en het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land en waterwegen (art. 8). „SANTOS" Dezer dagen hield de vereeniging voor tuberculosebestrijding „Santos", instelling van den Ned. R.K. Middenstandsbond, haar jaarvergadering te 's-Gravenhage, in welke bijeenkomst Kapelaan W. M. Bekkers werd geïnstalleerd als diocesaan propagandist voor het bisdom 's Hertogenbosch, en de heer C. Kloppenborg als bestuurslid, aan gewezen door het Nationaal Verbond van Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen. Uit het jaarverslag over 1937 bleek, dat 101 tuberculoselijders uit den Middenstand door „Santos" waren geholpen met finan- cieele bijdragen voor tezamen 21158 ver- pleegdagen, het hóógste aantal dat sinds de oprichting van „Santos" in één jaar is be reikt De kosten hiervan bedroegen niet min der dan ƒ25115.De gemiddelde duur der verplegingen vertoont stijging; met in stemming werd echter geconstateerd, dat in ruim 75 pet. der gevallen genezing of be duidende verbetering werd bereikt. De inkomsten waren over 1937 weder iets hooger dan het voorgaande jaar, en laten voor 1938 de beschikbaarstelling toe van een verpleegfonds groot 28812. Aan de hand der reeds loopende gevallen en g dane toezeggingen werd berekend, dat on geveer dit geheele bedrag voor de verple gingen in 1938 noodig zal blijken te zijn. In drie van de vijf bisdommen werden de beschikbare verpleeggelden zoowel in 1937 als in de eerste helft van 1938 bedui dend overtroffen door de noodzakelijke verpleeguitgaven. Voor 1937 werd het ge zamenlijk tekort van deze drie diocesen 3136.door overschrijving uit de fond sen der beide andere diocesen gedekt. Plannen werden besproken, om tegenover de verhoudingsgewijs dalende opbrengst van tal van bloemendagen, meer uitbrei ding te geven aan de propaganda voor vaste, vrijwillige bijdragen van de bonds leden. In dit verband werd aan het Burean opdracht verleend om o.a. de in het bis dom Breda reeds eenige jaren bestaande „zegelactie" landelijk uit te werken. Voorts werd de grondslag gelegd voor een bijzondere actie om de oprichting te bevorderen van werkzame Santoscommis sies in die afdeelingen van den Ned. R.K. Middenstandsbond, waar tot dusver niets voor Santos wordt gedaan. DE NEUWE GIDS Acht en twintig medewerkers weigeren hun verdere medewerking. De volgende letterkundigen, dr. H. Ger- versman, Augusta Peau, Frits van Raalte, Joannes Reddingius, Leo Rikmenspoel, dr. P. H. Ritter Jr., mr. dr. Benno J. Stokvis, dr. Aeg. W. Timmerman, Aleida Timmer man-van Pellecom, Cornelis Veth, J. J. Zeldenthuis, Marie Schmitz, jhr. dr. Nico van Suchtelen, Laurens van der Waals, J K. Rensburg, dr. J. D. Bierens de Haan, Eva Raadtde Canter, mr. Francois Pau wels, Maurits Dekker, Sam Goudsmit, Ja cob Hiegentlich, prof. P. H. van Moerker ken, R. van Genderen Stort, Willem de Wijk, Willem de Merode, M. H. van Cam- pen, Max Kijzer, en M. Mok, allen behoo- rende tot de medewerkers van „De Nieuwe Gids", deelen ons mede, dat zij kennis ge nomen hebbende van het feit, dat na het overlijden van dr. Willem Kloos „De Nieu we Gids" van de N.V. Electr. Drukkerij „Luctor et Emergo", werd gekocht door het Coöperatief Uitgeversbedrijf U.A. te 's Gra- venhage, en dat tot de redactie is toegetre den de bekende fascist, lid van Zwart Front, dr. A A. Haighton, overwegende, dat daardoor een belangrijke fascistische in vloed aanwezig is in de leiding van den „Nieuwe Gids" en daardoor het gevaar ont staat, dat de humanistisch-democratische traditie van het tijdschrift te loor gaat, niet meer als medewerkers van het tijdschrift wenschen op te treden en besluiten dit ter kennis te brengen van het Nederlandsche publiek. KARIMATA LIGT OP DE GOEDE PLAATS. Onbekend, of de Lutine door midden gebroken is. Zooals reeds is gemeld, heeft de „K&ri- mata" een aantal Spaansche „matten" naar boven gebracht. In totaal zijn thans zes van deze zilveren munten gevonden. Ook vele z.g. „ballastbrooden" en kope ren munten zijn de laatste dagen gebag gerd, alsmede een stuk van een soheeps- kanon en een deel van een koperen ketel. Nu men uit de vondsten heeft kunnen opmaken, dat de „Karimata" zich boven het wrak van de „Lutime" bevindt, heeft men de z.g. „snede" (dat is dus de breedte, waarover gewerkt wordt) verminderd, aan gezien het weinig doel heeft, links en rechts van het wrak te baggeren. Hierdoor wordt bereikt, dat het baggerwerk boven het wrak zelf thans sneller voortgang vindt. Men nadert dan ook steeds dichter 't midden- en achterschip, waarbij echter wel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat het schip in twee stukken is gebroken, welke zich misschien in den loop der jaren niet in dezelfde richting hebben bewogen, zoodat voor- en achter schip in dat geval niet direct achter elkaar zouden liggen. KAMER YAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergadert Vrijdagmiddag in het Raadhuis te Katwijk aan Zee, te half drie uur. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming leden en plaatsvervangende leden van de Bevrachtingscommissie. Distributie van levensmiddelen in na- tura. Overneming der - Landbouwcrisismaat regelen door belanghebbenden. Jubileumtentoonstelling' 30 Augustus— 6 September. Overneming der Landbouw crisismaatregelen door be langhebbenden. Het bureau der Kamer stelt voor aan den Minister v. Economische Zaken volgend adres te richten: De publicaties omtrent het voornemen om de uitvoering der Landbouwcrisismaat regelen te doen overnemen door de be langhebbenden zelf, hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland met groote ongerustheid en zorg vervuld. De Kamer zou het in dit verband op zeer hoogen prijs stellen, indien Uwe Excellen tie ernstig zou willen nagaan of het niet van het hoogste belang geacht moet worden: om, als de regeling omtrent de „produc tie" van land- en tuinbouwproducten door de belanghebbenden land- en tuinbouw- ciganisaties zal worden overgenomen, de regeling omtrent de „verhandeling" dier producten op te dragen aan de organisaties van den handel, en de regeling omtrent de „verwerking" dier producten aan de fabri kantenorganisaties, zulks geheel overeen komstig de door de Regeering zelf ten voor beeld gestelde consumptiemeikregeling; om, als het niet mogelijk mocht blijken deze splitsing door te voeren, niet aan één groep toe te staan de levensbelangen der andere groep te regelen; om, met het oog op de rechtszekerheid, geen regelingen te treffen, waardoor het niet langer mogelijk zal blijven, duidelijk 'vast te stellen, wie voor bepaalde maat regelen de volle verantwoordelijkheid moet dragen; om, nu voor de landbouwcrisismaatrege len een definitieve regeling dient te wor den geschapen, eerst dan daartoe over te gaan, als tegelijkertijd daarbij de recht- positie van den land- en tuinbouwer, den handelaar en den fabrikant zal zijn vast gesteld, opdat de thans bestaande uiterst gebrekkige rechtsbedeeling door een dui delijke, goed omschreven regeling zal wor den vervangen; om, aangezien de vaststelling van teelt regeling en minimum-prijzen, monopolie heffingen, prijsverschillen, vergoedingen voor gepresteerde diensten enz. moeilijk aan de belanghebbenden zelf kan worden overgelaten, mede te deelen. dat de Regee ring voor dergelijke regelingen, die ge woonlijk de levensbelangen van meer dan één groep en zeer zeker in hooge mate het algemeen belang raken, zelf de volle ver antwoordelijkheid zal blijven dragen; om, alsdan evenwel aan het bedrijfsleven in zijn velerlei schakeeringen en vele tegen gestelde belangen groote invloed op de te troffen en getroffen maatregelen te geven; om daarbij, zoolang daartoe geen ander en beter plan zal zijn ingediend, bijzon dere aandacht te schenken aan het denk beeld der Leidsche Kamer van Koophandel, om aan landbouw, handel en nijverheid gelegenheid te geven Bureaux voor Con trole en Advies, door de Regeering te er kennen, te stichten en om aan deze dank zij de erkenning semi-officieele bureaux goede wettelijke bevoegdheden toe te kennen; om ernstig te overwegen, of, nu de Re geering zoo diep in het maatschappelijk leven moet ingrijpen, niet met gebruik making van deze denkbeelden een doel treffende vertegenwoordiging van het zoo sterk in belangensferen gedifferentieerde bedrijfsleven bij de Hooge Overheid kan schapen, die beantwoordt aan de groote nooden en behoeften van dezen tijd; om, als de Landbouwcrisiswet door een nieuwe wet zal worden vervangen, in den naam dier wet tot uitdrukking te brengen, dat het is een wet, welke niet alleen re geert de productie van, maar ook den han del in, en de verwerking van landbouw producten. De Kamer hoopt, dat Uwe Excellentie het de Kamer van Koophandel niet euvel zal duiden, dat zij in dezen critieken tijd, nu de levensbelangen van tal van bedrijven ook uit haar district op het spel staan, zich veroorlooft Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken, ten spoedigste het Nederland sche bedrijfsleven gerust te stellen ten aanzien van de bovengenoemde punten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2