De vacantie in de bouwbedrijven. WOENSDAG 27 JUU 1938 29ste Jaargang No. 9092 Ste £eicUK^0oti/fca/nt Telefoa&i Redactie Adv. en Aboain.-tarieven ito nag, A Telefoon: Administratie 955. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L Terug in het vrije bedrijf Op de voorjaarsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond heeft prof. Lieftinck terecht de maatregelen, welke getroffen worden of dienen te worden ter bestrij ding der werkloosheid, verdeeld in die, welke gericht zijn op de vermeerdering der werkgelegenheid en in die, welke be oogen een betere verdeeling van den ar beid. Uiteraard achtte hij de eerste groep maatregelen primair, waarbij te denken valt aan steun aan het particuliere be drijfsleven en aan verdere uitvoering van openbare werken. Nu is het een feit, dat tot nu toe de werkloosheid in hoofdzaak bestreden is dcor tot deze eerste groep behoorende maatregelen. Veel is in dit opzicht gedaan, maar ge noegzaam doeltreffend was het niet: het overgroote deel van hen, die door werk loosheid werden getroffen, vond bij die maatregelen geen baat. Zeker, deze eerste groep van maatrege len blijft primair en activeering van het bedrijfsleven zal op den voorgrond moe ten blijven staan, terwijl ook uitvoering van openbare werken als middel ter be strijding der werkloosheid vooralsnog on misbaar zal blijven, maar de droevige er varing heeft nu wel geleerd dat we er daar mede alleen niet komen. Zoolang we nog zoover van het doel, dat we bereiken willen, af zijn," is het nood zakelijk gebruik te maken van een twee de groep maatregelen, die tot nog toe grootendeels op den achtergrond bleef en die een bétere verdeeling, een „spreiding" van den arbeid beoogt. De voornaamste van deze maatregelen zijn de verkorting van den arbeidstijd, naar de meening van den voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond en van velen met hem de eenige maatregel, die werke lijk oplossing brengt en voorts de door oud-minister Slingenberg geadviseerde verplichte opname in normale bedrijven van een groot aantal arbeiders, zoowel in industriëele als in landbouw- .en kantoor- bedrijven. We weten, dat ons steeds is voorgehou den, dat het werkloosheidsprobleem in het bedrijfsleven zijn oplossing vinden moet. We weten ook, dat de oplossingen, bui ten het bedrijfsleven gezocht, onvoldoende waren en we zijn er dan ook van overtuigd, dat aan maatregelen als bovengenoemd en waarschijnlijk, althans voor vele bedrijven, met elkander gecombineerd niet te ontko men zal zijn. Terug in het bedrijfsleven! Het is de moeilijkste, maar ook de na tuurlijkste oplossing van het werkloos heidsprobleem. Wij veronderstellen, dat ook het kabinet en met name de bekwame en doortasten de Minister van Sociale Zaken de oplossing in deze richting zullen zoeken. Althans, in dien hetgeen wij verwachten van an dere maatregelen niet een doorslaggeven de en spoedige vermindering van de werk loosheid kan worden aangetoond, is o.i. een oplossing, die gevonden wordt in ver korting van den arbeidstijd, verplichte opname in het bedrijfsleven of in welken vorm men dan ook den terugkeer naar het vrije bedrijf tot stand wil brengen, on ontkoombaar en gewenscht. Een dergelijke maatregel zal geld kosten en verzet uitlokken; daarvan kan men ze ker zijn. Maar het zal dan ook de hoofdmaatregel zijn, die alle andere maatregelen door zijn belangrijkheid overkoepelt en om zijn na tuurlijkheid voorafgaat. En het verzet zal geringer en beperkter zijn, naarmate de kosten beter over het geheele Nederlandsche Volk naar draag kracht zijn verdeeld. Tenslotte zal er naast het verzet groote erkentelijkheid zijn, grooter en breeder, naarmate de getroffen maatregelen rechter op het doel zullen afgaan. In Katholieken kring zal het het gevoeld worden als een blijde plicht: een regeering te steunen, die geen vrede neemt met een samenleving, waarin niet elk deugdelijk middel tot bestrijding van de ramp der werkloosheid in gebruik wordt gesteld. Vol belangstelling verwacht ons Volk den derden Dinsdag van September. S. VAN WIJNBERGEN. V ..Oss" mag nog niet worden geliquideerd! Inzake het Ossche.„schandaal" schrijft nu de „Vrijzinnig-Democraat" als volgt: „Onbeslist is de vraag, of de minis ter beleidvol heeft gehandeld door de maatregelen zoo plotseling en sensa tioneel te nemen. Een dergelijke vraag van beleid raakt de groote lijn van het regeeringsbeleid niet en behoort, waar van eenig onrecht niets is gebleken, tot het terrein der uitvoerende macht. Ze ker had de minister „handiger" gedaan, als hij de leden der Ossche brigade geleidelijk promotie had laten maken naar verschillende streken des lands. Deze vraag van administrratieve doel matigheid ten aanzien van een kwes tie van zeer ondergeschikte beteekenis mist m.i. echter staatkundig belang. Het is te hopen, dat de gevallen be slissing een einde zal maken aan deze affaire, welke reeds te lang de publie ke opinie heeft bezig gehouden. Er zijn belangrijker zaken te behandelen. Meer dan 300.000 werkloozen wachten op werk! Ons volk heeft aan niets zóó zeer behoefte als aan eendracht. Strijd over detailvragen van administratief beleid kan deze slechts verstoren". Wij hebben van den aanvang af er op gewezen, dat rondom „Oss" een politiek relletje van zéér minderwaardig allooi wordt gemaakt. Het „Nationale Dagblad" wilde onmiddellijk uit het„schandaal" van Oss partij-politieke winst slaan en mèt een blad als de „Telegraaf" heeft het een anti-papistisoh vuurtje gestookt tegen den katholieken minister Goseling, tegen het.... „politiek" Katholicisme! Wij hebben van den aanvang af er op gewezen, dat men hoogstens van meening kan zijn, dat minister Goseling een an dere, een betere tactiek had kunnen vol gen, maar dat men in die meening, natuur lijk, niet een voldoende rechtvaardiging vindt voor politieke gewichtig-doenerij als het instellen van een parlementaire en quête e.d. Daarvoor is de kwestie is er al dan niet een zoo goed mogelijke tac tiek gevolgd? van te gering staatkun dig belang. De „Vrijzinnig-Democraat" betoogt nu precies hetzelfde. Maar.... het blad komt te laat. Nu er zooveel kabaal is gemaakt, zooveel laster is verspreid rondom „Oss", nu mag.„Oss" nog niet worden geliqui deerd, nu verlangen wij, dat de Tweede Ka mer de zaak-„Oss" zal brengen tot die volle klaarheid, welke ce ophitsers van de pu blieke opinie zeiden te wenschen, en waar in dan diezelfde ophitsers zullen komen te staan althans voor ieder, die de werke lijkheid zien kan en wil! in hun schandelijk bedrijf van leugen en laster! WAAROM MARCHANT KATHOLEK WERD Dat de N.S.B. steeds meer in anti-katho liek vaarwater is geraakt, is bekend. Dat ze daarbij vopr communisten, Ling- beekianen en Kerstianen niet onder doet, niet minder. Maar een zoo minne insinuatie als dezer dagen op een N.S.B.-vergadering te Nijme gen door den heer Mussert tot uiting werd gebracht, teekent{' de anti-katholieke men taliteit wel op een heel bijzondere wijze: Hij zeide n.l.: „Ik spreek nu niet over Marchant, die er de lucht van kreeg, dat de dictatuur van het politiek katholicisme komende was... en er graag bij wou zijn". Dit is een zoo het natuurlijk gevoel kren kende insinuatie, dat commentaar hierop ons volkomen overbodig lijkt. Niet alleen ieder katholiek, maar ieder mensch, die hecht aan eigen overtuiging, keert zich verontwaardigd van zulk een richting af. „Gelderlander". VRACHTAUTO OMGESLAGEN BIJ UITWIJKEN VOOR WIELRIJDSTER. Twee personen gedood. Vanmorgen zijn op den Zwolschenweg te Deventer de 69-jarige H. Koning en de 17-jarige A. van 't Spijker, die daar lie pen, onder een vrachtwagen, welke om viel, geraakt en gedood. De bestuurder van den wagen, W. Wolt huis uit Groningen, wilde uitwijken voor een wielrijdster,- waarbij de wagen kan telde. Koning werd zeer ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis. Van 't Spijker kwam geheel onder den zwaren wagen terecht en was op slag dood. De bestuurder van de auto kreeg lichte ver wondingen aan een der armen. De wiel rijdster bekwam geen letsel. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis zijn visie op den toeestand in Europa weergegeven. Hij heeft de verschillende problemen de revue laten passeeren, zoo als de Tsjecho-Slowaaksche kwestie met de Sudeten-Duitschers, Spanje en de belem mering van de inwerking treding van het accoord mét Italië, China en tenslotte de passiviteit van den Volkenbond. Daar de overeenstemming met de Sude ten-Duitschers, achter wie zich Berlijn heeft geplaatst, op het oogenblik de meest- urgente kwestie is, wordt de meeste aan dacht gewijd aan hetgeen Chamberlain daarover zeide. Men ziet de zending van Runciman naar Praag hoopvol tegemoet en heeft met geruststelling vernomen, dat Runciman zijn rol kan spelen onafhanke lijk van de Britsche regeering. Want als Runciman naar Praag zou gaan als verte genwoordiger van een groote mogendheid, die aan de kleine mogendheid den wil van den grooten broer zou moeten opleggen, dan zou dat een minder wenschelijke in terventie beteekenen. MADRID: In Spanje hebben de link- schen een afleidings-offensief ontketend door onverwacht de Ebro over te steken en eenige plaatsjes te hernemen. De bericht geving over deze manoeuvre is verward en erg tegenstrijdig. Terwijl de linkschen suc cessen melden, beweren de rechtschen, dat de aanvallers afgesneden en in de pan ge hakt zijn. HANKAUHoewel de Chineezen bewe ren, dat het den Japanners nog niet gelukt is Kioekiang geheel te bezetten, wordt van Japansche zijde bericht, dat de Japansche troepen reeds verder oprukken in de rich ting van Hankau. De aanval op de nu reeds weer „voormalige" residentie van Tsjang Kai Spek -al niet lang meer op zich laten wachten. Kasuitkeering en Steunvér- Ieening als vorig jaar De Minister van Sociale Zaken heeft be sloten de regeling voor de kasuitkeering en de steunverleening gedurende de vacantie- week van de arbeiders in het bouwbedrijf, zooals de in de circulaire van 11 Mei 1936 is vastgesteld, ook voor dit jaar van toepas sing te verklaren. Deze regeling is aldus: Kasuitkeering: Kasuitkeering mag niet worden verstrekt aan hen, die den laat- sten werkdag, voorafgaande aan het intre den der vacantie, gewerkt hebben. Kasuitkeering mag wel worden verstrekt aan hen, die voor het intreden der vacan te reeds werkloos waren, mits zij niet vol doende vacantiebons hebben (20 of meer). Voor hen, die vacantiebons hebben, wordt de uitkeering voor elke 2 bons met y2 dag verminderd. Steunverleening: Degenen, die den laatsten werkdag, voorafgaande aan het intreden der vacantie, gewerkt hebben, kunnen in de vacantieweek niet in de steun regeling worden opgenomen. Degenen, die vóór het intreden der va cantie reeds werkloos waren, kunnen in de vacantieweek in de steunregeling opgeno men worden, c.q. blijven. De waarde der vacantiebons, welke in het bezit zijn van den ondersteunde, wordt voor 2/3 op de steunuitkeering over de va cantieweek in mindering gebracht. Ondersteld moet worden, dat een bouw vakarbeider voor elke week, liggende in het tijdvak tusschen de vacantieweken in 1935 en 1936 vacantiebons heeft ontvangen, be houdens voor die weken, waarin hij: - le. 6 dagen kasuitkeering heeft genoten, dan wel voor de werkloozenkas 6 wacht- dagen heeft doorgemaakt; 2e. als geheel werkloos in de steunrege ling was opgenomen; 3e. volledig bij de werkverschaffing was geplaatst; 4e. een z.g. wandelweek voor de werk verschaffing, dan wel een wachtweek voor de steunregeling of de werkverschaffing heeft doorgemaakt, mits vaststaat, dat hij in die week niet heeft gewerkt. Niettemin is de arbeider bevoegd aanne melijk te maken, dat hij over één of meer weken, waarin hij vermoed wordt vacantie bons te hebben ontvangen, deze niettemin niet heeft kunnen verkrijgen b.v. doordat hij niet of te weinig gewerkt heeft, niet in het bouwbedrijf heeft gewerkt, dan wel gewerkt heeft op een plaats, waar de bepa lingen der collectieve arbeidsovereenkomst betreffende de vacantiebons niet van kracht zijn. LEIDEN. PROF. BAAS BECKING'S BENOEMING TE BUITENZORG. Tot directeur van 's Lands Plantentuin. Uit Batavia wordt aan de „Tel." gemeld: Er is alle kans, dat de bezwaren, bij de fa culteit te Leiden gerezen in verband met de tijdelijke benoeming van Prof L. G. M. Baas Becking tot directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg zullen worden opgeheven. Tevens zal de hoog leeraar dan worden belast met de reorgani satie' der proefstations, waarmede de re geering vanwege de contingenteerings- maatregelen indirect bemoeienis heeft. De bezwaren golden het garandeeren van prof Baas Becking's hoogleeraarsambt aan de universiteit te Leiden. Prof Baas Becking is hoogleeraar in de plantenkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en als zoodanig verbonden aan de fa culteit der wis- en natuurkunde. Volgens een vroeger telegram zou hij bestemd zijn om de heer K. W. Dammerman, die met pension gaat, tijdelijk op te volgen. De laatste trad ongeveer zes jaar geleden in functie. De reorganisatie der proefstations, waar van hierboven sprake is, zal wel in hoofd zaak betreffen een bemoeienis met het gouvernementeele Algemeene Proefstation voor den Landbouw. De andere proefsta tions zijn particulier en hiermede heeft de Indische regeering slechts zijdelings te doen, vanwege de restrictie, toegepast op thee, rubber en kina. Zij zijn onderdeelen der Centrale Vereeniging tot beheer van proefstations voor de overjarige cultures in Nederlandsch-Indië, waarvan dr. F. Kramer voorzitter is, zoowel van den raad van beheer, den raad van advies als van het dagelij ksch bestuur. Prof Baas Becking bezocht eenige jaren geleden Ned. Indië. Hij heeft zich toen reeds ingelaten met pogingen, uit Neder land gedaan, ten einde te verkrijgen, dat de wetenschappelijke instellingen van het Indische gouvernement meer gelegenheid tot plaatsing van afgestudeerden der Ne derlandsche hoogescholen zouden gaan bie den. Met name heeft hij toch zeer geijverd voor het te werk stellen van doctoren in de biologie. Daartoe zou de basis der weten schappelijke inrichtingen eenige wijziging moeten ondergaan. Het betreft hier wat wij zouden willen noemen de botsing tusschen het zuiver we tenschappelijke werk en de toegepaste we tenschap. De groep-prof Went c.s. met daarachter de universiteit van Utrecht en Leiden, hebben ter zake een uitgesproken belangstelling voor deze Indische aange legenheid. Hiervoor is de Ned. Natuur wetenschappelijke Raad blijkbaar niet on gevoelig. De laatste dient van advies op het gebied der natuurwetenschappen. In feite heeft men te doen met een strijd tusschen de wetenschap: Leiden en Utrecht waarbij ook prof. dr. J. C. Koningsberger een rol speelt en de practijk, in casu Wa- geningen. Waar de Indische regeering momenteel voor de noodzaak staat, het bezuinigings mes weder te hanteeren, zal prof. Baas Becking zich voor een moeilijke taak zien geplaatst. Overigens mag men van zijn werkzaamheid, die, naar wij meenen, een jaar zal duren, veel goeds verwachten, waar immers enkele locale candidaten voor het directeurschap van 's Lands Planten tuin werden gepasseerd en men, stellig op practische gronden, de voorkeur gaf aan een tijdelijke benoeming van den Leidschen hoogleeraar. ZUINIGHEID MET VLIJT ROME, 27 Juli (A.N.P.) In verband met de schaarste van graan in Italië, heb ben de eigenaars van hotels en restau rants opdracht gekregen te zorgen, dat hun personeel en klanten geen brood vermor sen. Zoo weinig mogelijk brood mag op tafel worden gezet en stukjes brood, welke overgelaten zijn, moeten op de een of an dere wijze worden gebruikt. Dll nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlain ziet ontspanning in Europa (2e blad). Een tegenoffensief der linksche troepen in Spanje (2e blad). De bemiddelaarsrol van Londen in de Tsjecho Slowaaksche kwestie (2e blad). Groote spanning in Palestina (2e blad). Binnenland Memorie van Antwoord in zake het wets ontwerp tot wijziging van de Tabakswet. (iste blad). Mededeelingen over den stand der werk loosheid. flste blad). Proeven zullen worden genomen betref fende insectenbestrijding uit de lucht. (1ste blad). DE NAT. BEDEVAART NAAR LOURDES ROODE-KRUIS-TRANSPORTCOLONNES VERLEENEN HULP BIJ ZIEKENVERVOER. Hedenochtend is om 8.05 uur van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage de Nationale Bedevaarttrein naar Lourdes vertrokken, waarbij in de verschillende plaatsen de transportoolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis wederom met personeel en het modernste materiaal voor vervoer van zieken en gewonden hulp heb ben verleend. Door een ploeg van de transportcolonnes van de afdeeling den Haag van het Neder landsche Roode Kruis, bestaande uit 8 helpers en 2 helpsters, onder leiding van den ploegcommandant H. de Lange, was kort na zeven op het goederenemplacement aan de Rijs wij ksch estraat een personen- wagon voor het transport van 10 manne lijke en 13 vrouwelijke patiënten in ge reedheid gebracht. Vier patiënten werden geheel liggend vervoerd op de bekende veerende ziekenramen volgens het verbe terde systeem de Mooij, twee half zittend half liggend en de rest zittend. Met groote toewijding en vaardigheid werden de pa- tienten uit de ambulance-auto's in den trein overgebracht en daarin geïnstalleerd, on der groote belangstelling van familieleden en bekenden. Na aankomst van den bedevaarttrein uit Amsterdam, die mede talrijke bedevaart gangers en zieken aanvoerde, werd de Haagsche wagon gerangeerd en aan den trein gehaakt. De helpers en helpsters van de Haagsche transport- en verpleegcolon- ne vergezelden de aan him zorgen toever trouwde zieken en invalieden tot Roozen- daal, waar zij weder voor het transport in den Franschen Lourdestrein zorgdroegén. Namens het Haagsche Lourdescomité trad als treinleider op de heer Chr. Lamens. De Haagsche geestelijkheid- was vertegen woordigd o.a. door pastoor Vermeulen, die zijn groote erkentelijkheid uitte voor de hoogelijk gewaardeerde hulp, welke het Nederlandsche Roode Kruis bij het transport der zieke of invaliede Lourdés- gangers verleent. Naar verluidt zal volgend jaar een natio nale bedevaarttrein naar Lourdes vertrek ken, die geheel naar de plaats van bestem ming zal doorloopen, waardoor het toch al tijd vermoeiende overladen in Roozendaal voortaan vermeden zal kunnen worden. DE AMERIKANEN ZIJN TEGEN DICTATUUR NEW-YORK, 27 Juli (A.N.P.) Volgens een statistiek, opgesteld door dr. George Gallup, directeur van het Amerikaansch instituut voor de openbare meening, zijn in de Vereenigde Staten twintig personen tegen één tegenstanders van dictatoriaal geregeerde landen. Op de vraag: „Indien een oorlog uit zou breken tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene zijde en Italië en Duitschland aan de andere, aan welke zijde zoudt gij staan?" spraken van de honderd personen zich 65 vóór Frankrijk en Engeland, drie voor Italië en Duitschland, terwijl 32 geen partij zouden kiezen. Op de vraag: „Indien in Europa een oor log uit zou breken, zouden dan de Ver eenigde Staten den vrede kunnen bewa ren?" verklaarden 54 tegen 46 zich vóór den vrede.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1