De Ronde van Frankrijk. BIOSCOPEN TE LEIDEN RECHTZAKEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DINSDAG 26 JULI 1938 -IF. LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 1D WIELRENNEN. Zestiende etappe voor Marcel Kint Bartali handhaaft zich Marcel Kint heeft zijn overwinning van de vijftiende etappe herhaald: de Belg won ook de zestiende, welke vandaag van Aix les Bains naar Besangon leidde over een afstand van 284 km. Bartali wist niet alleen zijn voorsprong in de algemeene rang schikking te behouden, hij behaalde nog winst door als eerste de laatste pashoogte van het bergklassement de Col de la Fau- cille, te bereiken met 15 seconden voor sprong op den Belgische klimspecialits Vis sers. Voor deze prestatie kreeg Bartali een tijdsvergoeding van 1 min. 15 sec. waar door hij zijn voorsprong op Vervaecke in de rangschikking nog heeft kunnen ver- grooten. Onze landgenoot Anton van Schendel was in dezen rit uitstekend op dreef en wist op 30 km. van de finish met enkele andere renners te ontsnappen. Hij bezette een zeer goede achtste plaats. Middelkamp en Hellemons bleven in het hoofdpeleton zitten en werden gezamenlijk op de acht tiende plaats geklasseerd met drie minuten achterstand op den winnaar. In de alge meene rangschikking zijn er weinig ver anderingen gekomen. Na hun rustdag te Aix les Bains werd om ruim acht uur gistermorgen begonnen met de zestiende étappe. Van Aix les Bains ging het via Annecy en Genève naar Gex en van Gex uit begon de beklimming van den laatsten top, welke tevens voor het bergklassement telde: de Col de la Fau- cille, welke ruim 1300 meter hoog is. Elf kilometer lang moesten de renners de Jura- keten beklimmen, waarbij de helling op sommige punten meer dan 10 procent be droeg. Eerst bij deze beklimming geraakte het veld uit elkaar. Bartali toonde duide lijk aan, dat hij in ongenaakbaren vorm is. Kij bereikte het eerst de pashoogte met 15 seconden voorsprong op den Belg Vissers. Hij kreeg daarvoor een tijdsvergoeding van 1 min. 15 sec. Bij de afdaling kwamen de meeste renners weer bij. Dertig kilometer van Besangon liep een groep renners weg, doch Bartali. ziende, dat daar geen van zijn naaste concurrenten bij was, deed geen moeite de vluchtelingen te achterhalen. Vlak voor Besangon maakte uit de vijftien vluchtelingen zich nog een groep van vier renners los, waarvan Kint in de sprint won. Het resultaat van de etappe luidt: 1. Kint. België, 9 uur 39 min. 56 sec.; 2. Yvon Marie, Frankrijk, zelfden tijd; 3. Disseaux, België, 4. Bemardoni, Italië, al len zelfden tijd: 5. Egli, Zwitserland, 9 uur 41 min. 26 sec. met tien andere renners, waarvan Van Schendel. die op de achtste plaats kwam: 17. Neuens. Luxemburg, 9. uur 42 min. 57 sec. met 27 andere renners. Middelkamp en Hellemons behoorden ook tot deze groep. Verder Bartali, Vervaecke enz. Algemeene rangschikking: 1. Bartali 114 i'ur 30 min. 40 sec.: 2. Vervaecke 114 uur 51 min. 57 sec.; 3. Cosson 115 uur o min. 51 sec.: 4. Vicini 115 uur 7 min. 17 sec.; 5. Cle mens 115 uur 14 min. 34 sec.; 43. Middel kamp 117 uur 6 min. 26 sec.: 46. Van Schen del 117 uur 35 min. 8 sec.; 56 Hellemons 119 uur 17 min. 47 sec. EEN FRAAIE ZEGE VAN SCHULTE. Hij wint rond Longchamp over 100 K.M. Zaterdag heeft op het klassieke parcours rond de renbaan van Longchamp een weg wedstrijd plaats gehad over 100 kilometer, waaraan verscheidene bekende weg- en baanrenners hebben deelgenomen. De N.W.U. was. sterk vertegenwoordigd door Schulte, die voor de stal Dilecta reed, ï-ellenaers en Slaats, die door Helyette wa ren geëngageerd De baan. die geheel vlak is, moest 27 1/2 maal worden afgelegd. Onder de favorieten werd onze landge noot Schulte gerekend, die dit jaar een gelijksoortigen wedstrijd in den Tuin der Tuillerieën gewonnen heeft. Ook Pellenaers en Slaats hadden hun voorstanders. De meerderheid van stemmen verzamelde evenwel de Belg Kaers, die in korte en ■"•lakke rennen nog steeds een klinkenden ric.am heeft. Als ruim 3 uur het startsein gegeven wordt, hebben de deelnemers er onmiddel lijk een stevig vaartje in en voor de eerste ronde wordt een gemiddelde van ruim 42 K.M. genoteerd. Het is duidelijk, dat met deze snelheid ontvluchtingspogingen wei nig kans van slagen hebben. Wel kwamen er al gauw concurrenten in moeilijkheden e.n onder hen zagen wij den houder 'van het wereldrecord Archambaud. Onze vertegen woordigers hielden zich voorloopig zeer kalm en volstonden er mee hun plaatsen ;n het groote peleton te verdedigen. Eenige c rtvluchtingspogingen werden gemakkelijk verijdeld. Geheel achter in het peleton reed Schulte met Je handen hoog aan het stuur, lachend tegen het publiek. Hij had geen moeite mee te komen. Toen de 50 kilometer v/as afgelegd, begon de reeks van uitval lers, veelal door platrijden veroorzaakt. Kaers gaf in de 18e ronde op, in de 19e ron de gevolgd door Archambaud en vele ande- ïen. Toen staakten ook Cloaric en Ignat den strijd. Pellenaers schoot in de 23ste ronde vooruit en won de sprint. Toen de renners voor den 24sten keer voorbijkwamen, had Schulte zich gedetacheerd en met zijn groote snelheid onmiddellijk een 20-tal meter genomen. Dat was het beslissende cogenblik. Zonder ook maar een keer om te kijken vervolgde hij zijn spurt en ver grootte hij zijn voorsprong, ondanks het feit cat achter hem een felle jacht werd inge- OLYMPISCHE SPELEN DE ZOMERSPELEN TE HELSINGFORS IN JULI 1940 Programma o.m. zonder hockey en handbal Von Frenckel heeft tegenover pers vertegenwoordigers eenige interessan te bijzonderheden over de organisatie der spelen van de 12e Olympiade me degedeeld. Volgens von Frenckel, die lid van het Finsch Olympisch Comité is: zal men voorstellen de zomerspelen van 820* Juli 1940 te houden, waarbij handbal, hockey, basketball en poli niet op het programma zullen figu- reeren. De uitnoodigingen aan de ver schillende landen tot deelneming aan de spelen zullen in September van dit jaar worden verzonden. Voor dien tijd zal de Finsche Rijksdag zijn standpunt ten aanzien van de uit de organisatie der Spelen voortspruitende consequenties, hebben bepaald. Het Sta dion te Helsingfors zal worden uitgebreid tot een capaciteit van 52.000 toeschou wers. Voorts ligt het in de bedoeling een groot zwemstadion te bouwen. Men verwacht 450 sportjournalisten en hun arbeid zal door het geven van talrijke faciliteiten zooveel mogelijk verlicht worden. In dit verband is het van belang te vermelden, dat bin nenkort een kabel met 24 lijnen van Hel singfors naar Stockholm in gebruik zal kunnen worden genomen. Groote schepen, welke in de havens ligplaats krijgen, zul len talrijke bezoekers, alsmede vreemde lingen onderdak verschaffen. De actieven zullen in de groote hotels in het centrum van de stad, alsmede in het Olympisch Eorp, worden ondergebracht. De huisvestingskwestie werd aan een speciale commissie gedelegeerd. Belangwekkend was voorts de me- dedeeling van von Frenckel, dat Fin land ook de winterspelen zal organi- seeren in het geval, dat Noorwegen om een of andere reden hiervan af stand zou doen. In ieder geval heeft het I. O. C. omtrent de winterspelen nog geen beslissing geno men. Wel heeft dit lichaam, volgens een bericht uit Lausanne, een officieel com muniqué uitgegeven, waarin bevestigd wordt, dat de Spelen van de 12e Olympiade aan de stad Helsingfors ter organisatie zijn aangeboden. >jet. Hij legde den laatsten kilometer onder daverend applaus van duizenden af en pas seerde met eenige honderden meters voor sprong de eindstreep. Hiermede heeft Schulte in enkele maan den tijds zijn. tweede internationale over winning bevochten. Slaats en Pellenaers eindigden beiden in het groote peleton, doch werden niet ge- c'asseerd, daar zij niet onder de eerste tien over den eindstreep kwamen. Het eindresultaat was: 1. Schulte, Neder land, 100 K.M. in 2 uur, 24 min. 19.6 sec., gemiddelde snelheid 41,571 K.M. per uur; 2. de Benne 'Frankrijk) op 300 meter; 3. Moretti (Italië); 4. Bonduel (België). VAN DE RIJSWIJKSCHE BAAN. Bernard Leene wint de sprint. Grim me zegeviert bij de stayers. Voor tamelijk veel publiek vonden gis terenmiddag op de Rijs wij ksche baan wed strijden plaats. Bernard Leene wist zich nog steeds de sterkste van de amateurs te too- nen door in de finale Dispo en Noordam te kloppen. Bij de B. Stayers was Grimme de beste. De goede roep, die er van den Duitschen Aurich uitging, werd niet bewaarheid, want in alle drie series presteerde hij to taal niets. Hoofd, de derde Hagenaar, hield Grim me en Leysse goed bij, en werd met ge ring verschil derde. Tot slot werd er een koppelrace over 20 km. (50 ronden) waarin goede sport ten beste werd gegeven. Slechts 7 renners na rren hieraan deel. De uitslagen luiden: 10 km. achter kleine motoren tusschen Hoofd, Leysse, van Aurich (Duitschland), Grimme. Het rijden van den Duitscher viel zeer tegen. Na 7 ronden kreeg hij een lap van Leysse, Grimme en Hoofd. Hij reed een te hooge versnelling. De uitslag van deze mache luidde: 1. Leysse (Boot); 2. Grimme (Groen) op 30 M., 3. Hoofd (Berkhout3 110 M., 3. Aurich (veldhuizen opgegeven. demi finales voor amateurs over 800 M.: 1. Bootman, 2. Noordam, 2e demi finale: 1. B. Leenen, 2. Dispo. Wedstrijd voor klein Hollandia over 20 ronden: 1. W. van Beek, 2. L. Secrève. 10 km. achter kleine motoren: 2e manche: 1. Grimme, 2. Leysse op 200 M., 3. Hoofd op 250 M., 4. Aurich op 4 ronden plus 50 M. Finale amateurs over 800 M.: 1. B. Lee ne, 2. Dispo, 3. Noordam, 4. Bootsman (ge vallen). 10 km. achter kleine motoren: 1. Grimme, 2 Leysse op 100 M., 3. Hoofd op 110 M., 4 Aurich op 3 ronden. Totaal uitslag: 1. Grimme 4 punten (gangmaker Groen), 2. Leysse 5 punten, (gangmaker Boot), 3. Hoofd 7 punten (gangmaker Berkhout), 4. Aurich 12 pun ten (gangmaker Veldhuizen). Klassementswedstrijd over 20 km. met 5 klassenenten: le klassement: 1. Dispo 3 pnt., 2. Hupje 3 pnt., 3. Noordam 2 pnt., 4. Hupje 1 punt. 2de klassement: 1. Dispo 4 pnt., 2. Hupje 3 pnt., 3. Noordam 2 pnt., 4. Van Rijn 1 punt. 3de klassemen:t 1. Van Riin 4 punten. 2. Hupje 3 punten, 3. Dispo 2 punten; 4. Vijf huizen 1 punt. 4de klassement: 1. Dispo 4 punten; 2. Vijfhuizen 3 punten; 3. Hupje 2 punten; 4. Van Rijn 1 punt. 5e klassement: 1. Hupje 4 punten, 2. Dispo 3 .punten, 3. Van Rijn 2 punten, 4. Vijfhuizen 1 punt. Totaaluitslag: 1. Dispo 17 punten, 2 Hup je 13 punten. 3. Van Rijn 8 punten, 4. Vijf huizen 8 punten. „NIEUW SWIFT'*. Hedenavond is er teamtraining voor A. en B.-klassers. De C-klassers rijden 25 km. Start 7 uur. Donderdag a.s. tijdrace voor A, B en C- klassers voor competitie. A- 'en B-klassers rijden 50 km. De C- klassers 25 km. Start 7 uur. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. FINALE BISSCHOP-BEKER. Zondag 31 Juli a.s. zal op het Sportpark te Noordwijk de finale worden gespeeld voor den Bisschop-beker tusschen G. D. A. IZeevogels I. De wedstrijd vangt aan te 2.30 uur, G. D. A. uit Loosduinen, welke voor onze omgeving geen onbekende is, speelt 2e klas I. V. C. B.. terwijl Zeevogels uit Egmond a. d. Hoef uitkomt in de 1ste klas D. H. V. B. Wij kunnen dus een pit tige ontmoeting verwachten waarvoor naar wij vertrouwen flinke belangstelling zal bestaan. TOERISTENKAMPIOEN no. 30 De jongste „Toeristenkampioen" is in een zomersch kleed gestoken: op de voor pagina prijkt een fraaie, zonnige foto van de zandverstuivingen bij Stroe op de Ve- luwe. Het eerste artikel is gewijd aan het brandgevaar, dat vooral met dit droge zo merweer in bosch en heide zeer groot is. Bij veelzeggende foto's wordt in dit artikel de boschbrandbestrijding op de Veluwe uitvoerig geschetst. Ieder is, (na dit artikel gelezen te hebben) méér nog verplicht, zich ten voorbeeld te stellen tegenover de roekeloozen, die niet voldoende doordron gen zijn van de waarheid van het bekende rijmpje: „Elke bosch- en heidebrand is verlies voor stad en land". In „Wandeltoe- risme in het Bergland" geeft ir. W. Sturm tal van nuttige wenken voor hen die ons lage land verlaten, om zich in hooger re- rionen wandelend te vermeien. Dat niet alleen de A.N.W.B. zijn leden inlichtingen verstrekt, maar wederkeerig ook de leden den A.N.W.B. inlichten, leert het artikel: „Het verkennen door Bondsleden". Verder bevat dit nummer, behalve een aardig ar tikeltje over het eeuwenoude torentje van Oud-Leusden, nog een schets over Visby op het eiland Gotland, een uitvoerige re portage over de opening der grenskiosken, een pennevrucht „Langs den waterkant" en een schets vai Hugo Heymans over het Li- do-Agnuzzo. AUTOKAMPIOEN no. 30 De laatstverschenen „Autokampioen" geeft een uitvoerige reportage over de stichting der grenskiosken van den A.N. W.B., waarvan de eerste te Beek, bij Nij megen, op 20 deze geopend werd. Doel en werkwijze der kiosken wordt tot in bijzon derheden uiteengezet. Verder neemt de Internationale Zesdaag- sche, die in Wales verreden werd, een be langrijke plaats in. Tenslotte vindt men in dit nummer een uiteenzetting van mehk- waardige moeillijkheden in verband met de clearing en een groote kaart van de vor deringen der Reichs Autobahnen in Duitschland. POSTDUIVEN „Het Oosten N. B. v. Z." (Leiden). Wedvlucht met jonge duicen vanaf Maas tricht. In concours 102 vogels, welke om 12 uur met Z.O. wind in vrijheid werden gesteld. Afstand der resp. hokken 166171 km. De le vogel werd geconstateerd om 24643 met een gem. snelheid van 1013.49 meter per mjn. De laatste puntentellende vogel om 3743 met 887.36 m. per min. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Tarzan's wraak (Glenn Morris, Elea nor Holm). Je kunt niet alles hebben (Alice Faye, Charles Winninger). Romantisch Komisch lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natmée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino; Modern Times (Chai'lie Chaplin). Verloving met hin dernissen (Jack Buschman). Komisch Komisch 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Trianon: I'll take romance. (Grace Moore). Kom je ook bij de brandweer (Joe E. Brown). Amusement Klucht lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex; Prins en Bedelknaap. (Eroll Flynn, Claude Rains, Mauch twee lingen). Charlie Chaplin als filmheld. (Charlie Chaplin). Speelfilm Klucht lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd Luxor: Afgekeurd. De uitslag was als volgt: 1 en 15 Hiting, 2 en 3 Boekkooi, 4, 11 en 25 Romijn, 5, 8, 18 en 22 v. d. Berg, 6 en 26 Geel, 7, 12 en 17 Singerling, 9 v. Duuren, 10 en 14 Schroder, 13. Cossée, 16 v. Gennip, 19 Jonk, 20 en 21 Breesijk, 23 en 24 Houthoff. A.s. Donderdag inkorven voor Ciney. Wassenaarsche Postduivenclub. Zondag hield de Wassenaarsche Postdui venclub een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vilvoorden (België), afstand pl.m. 136 km. Wegens mist werden de duiven eerst te 10 uur 50 in vrijheid gesteld met Z. W. wind, terwijl hier de wind Oost was. De eerste duif bereikte het hok te 1 uur 7 min. 6 sec. en had gevlogen met een ge middelde snelheid van 90.81 meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 1 uur 18 min. met 13 sec. en had gevlogen met een snelheid van 899.63 meter per minuut. De uitslag was: 1, 7, 11 en 13 C. Versteeg Jr. 2, 10, 19, 20, 22 en 26 J. H. M. Brouwer. 3, 4 en 8 L. H. de Kleine. 5, 9, 12, 14, 15, 23 en 25 P. Bouwmans. 6, 17, 21 en 24 J. J. Pennaarts. 16 en 18 W. C. van Beekum. 27ste K. I. Waasdorp. Winnaar van den wisselbeker uitgeloofd voor de behaalde meeste punten met de twee eerstgetoonde vogels van de stations Duffel en Vilvoorden werd de heer C. Ver steeg Jr. met 186 punten. De eerste opvol gers waren de heeren P. Bouwmans en L. H. de Kleine ieder met 177 punten. „De blauwband" (Alphen). Wedvlucht vanaf Duffel. In concours 240 duiven; los 9 uur 45, aankomst: R. Groe- neveld 1, 7, 14, 17; J. Vernes 2, 19, 24; A. Xandaal 3, 4, 15; R. Kuipers 5, 12; J. Rooda 6. 8; P. G. Borgers 9, 11; G. Stapper 10; R v. Egmond 13, 16; J. de Jager 18; C. v. Ofwegen 20; H. Martens 21, 22; W. v. Eijk' £3; A. v. Walderveen 25- KANTONGERECHT TE LEIDEN. Roekeloos gereden. P. E. P., uit Den Haag. die verstek liet gaan, moest terecht staan, omdat hij als bestuurder van een auto had gereden op den Gravelandschenweg te Noordwij- kerhout en toen plotseling zonder dat er eenige reden toe aanwezig was, naar links was uitgeweken. De gevolgen van deze manier van rijden waren nog al ern stig geweest want doordat de snelheid 60 km. had bedragen was verdachte met een zandauto in botsing gekomen welke auto omver werd gereden. De eigenaar van de zandauto, E. J. Bakker uit Noordwij- kerhout, diende een civiele vordering in van 36.50 zijnde schade aan de auto toe gebracht. Nadat ook nog de bloemistknecht C. de Winter als getuige het een en ander nader had uitgelegd achtte de ambtenaar het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen. De eisch werd een geld boete van 20 subs. 10 dagen hechtenis en toewijzing van de C. V. ad 36.50. Uitspraak conform. Onveilig licht. De schipper N. van H. uit Den Haag zou door het roode licht van de Spanjaards- brug te Leiden gevaren hebben. De brugwachter van Zoest vertelde dat het licht rood was en dat verdachte niettemin doorgevaren was, waardoor bijna een aan varing was ontstaan. Verdachte was het daar niet meer eens en had daartoe een getuige meegebracht. Deze vertelde pre cies hetzelfde als den brugwachter maar toen verdachte hem in de rede viel en zei- de dat het' juist andersom was ging ook deze getuige weer overstag en draaide zjjn verklaring maar weer om. Natuurlijk werd deze getuige dadelijk geloofd. Het O. M. en den kantonrechter achtten het ten laste gelegde bewefen en hielden zich geheel aan het getuigenis van den brugwachter zoodat zoowel de eisch als de uitspraak werden een geldboete van 6 subs. 4 dagen. Het versche brood. J. K., bakker te Voorschoten moest w ederom terecht staan, omdat hij des mor gens om acht uur, dus voor tien uur, versch brood had verkocht of afgeleverd. De ambtenaar deelde mede, dat dit de vijf de herhaling in twee jaar is. Verdachte zeide, dat er reden voor bestaan had, want een vereeniging moest dien dag uit en dan namen de menschen graag versch brood mede. Voor de laatste maal wilde de ambtenaar het ditmaal nog met een geldboete af laten loopen, maar dat is dan absoluut de laat ste maal. Als het nogmaals gebeurt dan volgt er zeer zeker hechtenisstraf. De eisch werd een geldboete van f 15 subs. 5 dagen. De kantonrechter was het hiermede vol komen eens en veroordeelde overeenkom stig den eisch en waarschuwde verdachte voor de laatste maal. Het rijbewijs. M. v. d. S., te Warmond, was aangehou den toen hij in zijn auto reed ert daarbjj was gebleken, dat hij niet in het bezit van een rijbewijs was. Nooit mee genomen deel de verdachte heden mede. De ambtenaar wees hem er op, dat hij het beste doet om- voortaan zijn rijbewijs wel mee te nemen, want anders zullen er nog meerdere ver balen volgen. Eisch 8 subs. 4 dagen. Uitspraak vanwege de slechte geldelijke omstandigheden 4 subs. 2 dagen. Overwerk. P. de R., bakker te Leiden had zijn knechtje langer allerlei heerlijkheden laten maken. Dat mag nu eenmaal niet, want daar zet de arbeidsinspectie een punt ach ter. Deze punt kostte verdachte een geld boete van 5 subs. 2 dagen. 175. En hoe grootmoeder en Langelot ook zochten, er was geen spoor meer van den bal te ontdekken en nadat ze een uur gezocht hadden, gaven ze het op want het was tijd om naar bed te gaan. 176. Daar had de bal nu net op gewacht. Ze had zich na melijk stilletjes in de suikerbus verstopt en toen Langelot en grootmoeder uit de keuken gingen, haalde die stoute bal alles over hoop. Hij strooide zoo maar de bruine suiker over de tafel.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10