Vleescltgebruik dalende Tornado boven New-York en omgeving. Ernstig vliegonge luk in Columbia. Het water eischt wederom slacht offers Ernstig spoorweg ongeluk in België Congres van den Kath. Bond voor Groote Gezinnen MAANDAG 25 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9090 Telefoon: Redactie 15. a.t„ ♦ofWiin r!« Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. 12 Va laser dan vorig |aar Het vleeschverbruik in Nederland heeft in het eerste kwartaal 12.7 pet. of één achtste deel minder bedragen dan in JanuariMaart van het vorige jaar. De consumptie per hoofd van de be volking daalde van 10.1 op 8.8 kilo; het totale verbruik van 87 op 77, dus met 10 millioen kilo. De consumptie van rund- en kalfs- vleesch daalde blijkens de cijfers van den Vee- en Vleeschhandel, ondanks bijna verdubbelden invoer, van 33.6 op 31.6 millioen kilo, dat is van 3.9 op 3.6 kilo per hoofd. Die van varkensvleesch daalde veel sterker, n.l. van 49.2 op 41.1 millioen kilo, dat is van 5.7 op 4.7 kilo per hoofd Die van paardenvleesch stéég van 2.1 op 2.6 millioen kilo, dat is van 0.25 op 0.30 kilo per hoofd. Bij dit alles komt nog de consumptie van het door de regeering via de ge meentebesturen aan werkloozen en be- lioeftigen gedistribueerde blikvleesch, n.l. ruim 2 millioen kilo of 0.25 kilo per hoofd. Opvallend is, dat er 5400 runderen, 75.000 varkens en 11.000 schapen min der zijn geslacht voor binnenlandsch verbruik, dat is resp. 5 pet., 18 pet. en 19 pet. minder. Bij de beoordeeling der vergelijking met het vorige jaar dient men te be denken, dat het vleeschverbruik toen reeds een laagte-record uitwees. Vorig jaar bedroeg de consumptie per hoofd, zonder blikvleesch 36.3 kilo, dus is dus gemiddeld 9.1 kilo per kwartaal; de eerste kwartaal-consumptie heeft toen echter 10.1 kilo bedragen; thans 8.8 kilo. Hieruit blijkt dus dat het verbruik nog steeds en voortdurend verder daalt, on danks den grooter wordenden invoer en ondanks den dalenden export. Vóór de crisis bedroeg de consumptie per hoofd gemiddeld 46 kilo per jaar, dus 11.5 kilo per kwartaal, terwijl toen de in voer kleiner en de uitvoer veel en veel grooter was. „Hbd." Groote schade en verscheidene slachtoffers Boven New-York en omgeving heeft zich een geweldig noodweer ontlast, gepaard gaande met zwaren regenval en buitenge woon feilen wind. Huizen en bruggen wer den vernield, boomen ontworteld, wegen beschadigd, verbindingen afgesneden. De schade, die werd aangericht, bedraagt mil- lioenen dollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door den tornado verrast werd is neergestort bij Woodbridge in Connecticut. Drie personen vonden daarbij den dood. De chauffeur van een autobus verloor de macht over zijn stuur en reed den wagen te pletter tegen een borstwering nabij New jersey. Hierbij werd een persoon gedood, terwijl negen personen gewond werden. Nabij "Yonkers ontstond tengevolge van een grondver schuiving een trein-ongeluk, waarbij veer tien reizigers verwondingen opliepen. Tal rijke plaatsjes in de omgeving van New- York werden overstroomd. In Zuidwest Texas zijn talrijke rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor een terrein met een oppervlakte van 8000 KM.2 vernield werd. Twee personen kwamen om, 500 personen zijn dakloos geworden. Twaalf personen omgekomen Volgens de jongste berichten uit alle dee- len van de Vereenigde Staten zijn door het noodweer van de laatste dagen twaalf per sonen om het leven gekomen. De mate- rieele schade wordt op vijf millioen dollar geraamd. Eenige honderden personen zijn dakloos. NIET MINDER DAN 27 DOODEN Vliegtuig viel onder toeschouwers Tijdens een parade van militaire vlieg tuigen in Columbia is een militair vlieg tuig tegen een tribune gebotst en onder de toeschouwers gevallen. Het toestel vloog in brand. 27 Personen werden gedood, 130 gewond. De onlangs gekozen president Santos, is ter nauwernood aan den dood ontsnapt; het had weinig gescheeld of het vliegtuig was tegen de tribune gebotst, waar hij plaats had genomen. Het vliegtuigongeval heeft zich voorge daan tijdens de feesten ter viering van het vierhonderd jarig bestaan van de stad Bo- ZES PERSONEN BIJ HET ZWEMMEN OMGEKOMEN IN ZWEMINRICHTING VERDRONKEN. Jongeman was de zwemkunst niet machtig In het natuurbad Staalbergven te Oisterwijk is gistermiddag verdron ken de 19-jarige van der L. uit Gel drop. Het schijnt, dat de jongen de zwemkunst niet geheel machtig is ge weest. Het ongeluk is door de groote drukte in het zwembad niet dadelijk bemerkt. Toen men na eenigen tijd den jongen uit het water had opgehaald, hebben twee geneesheeren, die zich in het zwembassin bevonden, kunstmatige ademhaling toege past, hetgeen evenwel geen resultaat meer had. TWEE JONGENS IN DE MAAS VERDRONKEN Zij konden niet zwemmen Gisteravond zijn twee jongens, de 12-jarige D. Krijgh en de 10-jarige D. van Herpt uit Well, gemeente Ammer- zoden, bij het zwemmen in de Maas, even buiten Well, verdronken. Toen de jongens gisteravond niet in de ouderlijke woning terugkeerden, ging men op onderzoek uit. Even buiten het dorp Well werden langs de rivier de kleeren van de knapen gevonden. Na langdurig dreggen zijn de lijkjes vanmorgen opge haald. De jongens waren de zwemkunst niet goed meester. TWEE ZWEMMERS DOOR KRAMP BEVANGEN. Een hunner verdronken. Gisteravond omstreeks half negen is op de Nieuwe Maas voor de Parkhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat een Russisch matroos het leven heeft gekost. Het ongeluk is aan eigen onvoor zichtigheid te wijten. Aan de Parkkade ligt momenteel ge meerd de Russische sleepboot Molnia, die hierheen is gedirigeerd om een, voor Rus land bestemde en één dezer dagen af te leveren baggermolen naar de Sovjet-Unie te sleepen. Te ongeveer kwart over acht begaven zich twee opvarenden van de sleepboot van boord om in de Nieuwe Maas te gaan zwemmen. Een kwartiertje later zijn bei den blijkbaar door zwemkramp bevangen, want zij riepen beiden om hulp. Toevallig was er juist een boot van den Havendienst in de buurt, die onmiddellijk naar de plaats waar de twee mannen zich in het water bevonden, voer. De bemanning slaagde erin, een ma troos nog bijtijds te grijpen; hij werd in bewusteloozen toestand aan boord ge haald en daarna overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie aan de Park haven, waar hij voorloopig onderdak heeft gekregen. De andere matroos kon men echter niet meer redden; hij verdween in de diepte en hoewel een inmiddels gearriveerde po- litieboot nog tot laat in den nacht ter plaatse heeft gedregd, is men er niet in geslaagd het lijk op te halen. In verband met het feit, dat de geredde matroos alleen Russisch spreekt was men er vannacht nog niet in geslaagd de na men van drenkeling en verdronkene vast te stellen. EEN ONDERWIJZER BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is bij het zwemmen in het Wylermeer te Beek bij Nijmegen de 32-jarige heer Roelands, onderwijzer der Muloschool van de Nijmeegsche school- vereeniging verdronken. De heer R. ver dween plotseling in de diepte en werd na eenigen tijd bewusteloos opgehaald. Drie doktoren hebben eenige uren lang ge tracht de levensgeesten te doen terugkee- ren, doch hun pogingen faalden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind adhter. MEISJE 1SI.1 HET BADEN VERDRONKEN Gisteravond omstreeks zes uur is op hst strand te Nieuw Helvoet het achtjarige dochtertje van de familie van Dorsen bij het baden verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. gota. In den ochtend defileerden vijfdui zend man van het leger voor den president. Na de parade voerde een jachtvliegtuig, bestuurd door luitenant Gesar Abadia, acro batische toeren uit, op geringe hoogte boven de troepen. Plotseling weigerde de motor, het vliegtuig stortte omlaag, nabij de tri bune van den president en vloog in vlam men. Tot nu toe zijn 33 dooden geborgen, 104 personen werden gewond. Onmiddellijk zijn alle feestelijkheden gestaakt. SEINPAAL VERPLETTERDE EEN RIJTUIG. Vijf dooden en tien gewonden. Zondagmorgen is bij den ingang van het station te St. Truiden een ernstig spoorwegongeluk ontstaan. Door nog niet opgehelderde oorzaak ontspoorde het eer ste rijtuig van een personentrein. Het rijtuig werd geheel verpletterd. Volgens de eerste gegevens vielen vijf dooden en werden verschillende personen gewond. De oorzaken van het spoorwegongeluk aldaar zijn nog niet vastgesteld. Volgens bietgeen men reeds heeft kunnen vaststel len, heeft het zich als volgt afgespeeld: De trein van kwart over negen, die uit Landen kwam, zou het station van Sint Truiden binnenrijden en daartoe het derde spoor nemen om aan het perron te stoppen. De locomotief, de tender en de beide eerste derde klas rijtuigen volgden den wissel stand. Plotseling gleed het derde rijtuig van de rails, raakte een seinpaal, die om viel en die het rijtuig letterlijk verplet terde. De plaats van het ongeluk bevond zich op slechts 100 M. afstand van het station, zoodat spoedig hulpverleening was georga niseerd. Om half elf had men vijf lijken uit de puinen geborgen, evenals enkele ge wonden. Het verluidde aanvankelijk, dat zich nog vijf reizigers onder de brokstuk ken van het rijtuig zouden bevinden. Volgens de laatste berichten evenwel heeft het treinongeluk bij St. Truiden in totaal vijf dooden en tien gewonden ge- eischt. De slachtoffers zijn voor het meeren- deel uit Velm-lez St. Truiden. De woningbouw voor Groote Gezinnen In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht herdacht de Ne- derlandsche R. K. Bond voor Groote Ge zinnen zijn twintigjarig bestaan met een centrale raadsvergadering. In deze bijeenkomst werden de rappor ten behandeld in zake de bestrijding van het neo-malthusianisme en inzake den woningbouw voor groote gezinnen. De Aartsbisschop van Utrecht mgr. J. de Jong kwam persoonlijk de vergadering bezoeken om zijn sympathie te betuigen met het streven van den bond. Des morgens werden het hoofdbestuur en de afgevaardigden door het gemeen tebestuur van Utrecht officieel in de St. Michaelskapel ontvangen, waarbij de bur gemeester in een hartelijke toespraak zijn sympathie betuigde met het streven van den bond en vervolgens wees op de his torie van Utrecht en in het bijzonder van de Domkerk en Domtoren. Openingsrede van den voorzitter. De voorzitter de heer J. W. F. van Me- geren sprak bij den aanvang van de ver gadering des middags een belangrijke rede uit, waarbij hij o.a. verschillende brandende vraagstukken uit het politie ke leven aanroerde. „Ik verwacht", zeide spreker, „omdat in het huidige kabinet vier van onze beste menschen zitten, mannen, die niet alleen door het woord door de daad willen too- nen, dat het hun ernst is met onze gezins politiek. En onder deze mannen mag ik met eere noemen onzen Minister van So ciale Zaken, prof. mr. Romme. Gij allen hebt met vreugde vernomen de mede- deeling uit de Troonrede 1937, dat het in het voornemen ligt van de regeering bij het arbeidsinkomen meer dan tot nu toe het geval was, rekening te houden met de gezinsgrootte. Ge hebt kunnen lezen, hoe onze Minister van Sociale Zaken aan het werk is gegaan en met een voor-ont werp kindertoeslag is gekomen. Een ar beider wiens weekloon 24.bedraagt met negen kinderen, onder de vijftien jaar zal dus per week boven zijn week loon ontvangen zevenmaal 72 ct. is 5.04. Deze wet zal, zoodra ze is aangenomen in werking treden voor allen, die in werk verschaffing zijn,, zoodat dan hierbij niet alleen in Brabant en Limburg, maar ook boven de Moerdijk de kindertoeslag als instituut zal worden erkend. Voor de be drijven zal de wet geleidelijk worden in gevoerd. Gaarne brengen wij hulde aan de voortvarendheid, waarmede minister Romme zijn voor-ontwerp heeft inge- PE WERELD IN VOGELVLUCHT SALAMANCA: De gevechten in Spanje zijn gedurende het week-end in hevigheid toegenomen. Niet alleen is de opmarsch aan het front van Teruel voortgezet en zijn daar weer verscheidene dorpen door de rechtschen genomen, maar onverwacht is er een rechtsch offensief ingezet in het Zuiden, in Estremadura, waar o.a. de stad Castuera in handen van de Francotroepen is gevallen. Deze stad is de hoofdstad van Estremadura. De burgerlijke gouverneur en de generale staf van het zuidelijk leger waren er gevestigd. De opmarsch der rechtsche troepen duurt voort en het le ger van generaal Quieipo de Llano heeft reeds voor de in den „zak van Benito" opgesloten regeeringstroepen alle verbin dingen naar het Oosten afgesneden. De rechtsche cavallerie, die op de flanken ope reert, heeft Zondagochtend honderden ge vangenen gemaakt. TOKIO: Het grensincident tusschen Rus land en het Japansche wingewest Mand- sjoekwo begint aan spanning te verliezen. Het is duidelijk, dat de Japanners de kwestie in geen geval op den spits willen drijven. Zij kunnen een conflict met Rus land op het oogenblik niet gebruiken. Voor gesteld wordt thans van Japansche zijde, om een commissie in te stellen, teneinde de kwestie van de grensregeling nader onder het oog te zien. HAIFA: Ondanks alle maatregelen van de Engelsche regeering om de orde in haar mandaatgebied te handhaven, gaat de ter reur in Palestina steeds voort. Vanochtend is weer een bom geworpen te Haifa, waar door minstens 30 slachtoffers zijn gevallen. Het ziet er niet naar uit, dat de rust daar inhet „beloofde land" spoedig zal zijn teruggekeerd. diend. Gelukkig luidt het advies van den Hoogen Raad inzake den kinderbijslag, wat de algemeene strekking betreft, gun stig. Jammer genoeg zijn er ook onder onze Katholieken sommigen, die geen rechtsgrond kunnen vinden om den kin dertoeslag aan de groep van gezinsvaders van de z.g. kleine zelfstandigen, toe te kennen. Niemand minder dan de voorzit ter van de R. K. Staatspartij, mr. dr. Ver schuur heeft in deze stad (Utrecht) op Zondag 3 Juli verklaard geen rechtsgrond te zien voor den kindertoeslag aan deze groep, de kleine zelfstandigen. Zonder protest heb ik deze uitlating niet kunnen laten passeeren. Persoonlijk heb ik Z. Exc. geschreven, dat er wel degelijk rechtsgronden aanwezig zijn, die men ook in België heeft laten gelden, die hierop neerkomen, dat in deze verworden maat schappij het groote gezin hoe langer hoe meer beteekenis gaat krijgen voor de na tie, dat in ons door en door verouderd en steeds opgelapt belastingstelsel het groo te gezin gedupeerd wordt en dat de nieu we leger wetten onuitvoerbaar zouden blij ken te zijn, zoo er geen groote gezinnen waren". „Z. Exc. Minister Romme heeft meer gedaan", ging spr. voort. Inderdaad zeg ik geen woord te veel, als ik beweer, dat de lijn door hem gevolgd geheel in het teeken staat van onze gezinspolitiek. Er is een tweede minister aan wien wij onze hulde niet kifanen onthouden; ik bedoel de Minister van Economisch Zaken, Steen- berghe. Van hem weten wij, dat hij mee leeft met onzen bond, hoe overtuigd hij is van de noodzakelijkheid tot daadwerke lijken steun aan het groote gezin over te gaan. Het zijn vooral onze kleine boeren en tuinders wier lot hij heeft verzacht. Op de derde plaats noemen wij Minis ter Goseling, die ons heeft toegezegd een beter en meer waarachtige regeling van de echtscheiding die zal moeten berusten op reëele gronden en niet gefingeerde mo tieven en hoewel het eenigszins buiten het verband ligt, meen ik toch goed te doen te protesteeren tegen hen, die een hetze hebben ontketend tegen minister Goseling, een hetze, die in wezen gericht is tegen ons Katholiek geloof. De afgunst op ons katholieken, de afgunst op onze staatkundige macht en beteekenis, de angst voor onzen groei in de toekomst, dat al les heeft er toe geleid ons tè treffen in den persoon van den minister van justi tie. Het is niet gelukt, zal niet gelukken omdat men een principieel man als Gose ling niet uit het zadel zal lichten door de angst alleen. De drukkende belastingen. In zijn kritiek op den Minister van Fi nanciën, mr. De Wilde, wees spreker op de wanverhouding in opbrengst tusschen Dit nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De begrafenis van koningin Maria van Roemenië. (2de blad). Een rechtsch offensief aan alle fronten in Spanje. (2de blad). Bomaanslag te Haifa. Minstens 30 doo den. (2de blad). Een ernstig spoorwegongeluk bij Sint Truien in België. Vijf dooden. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Vliegongeluk in Columbia veroorzaakt 26 slachtoffers. (Luchtv., 2de blad.) Binnenland Tweedaagsch congres van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. (1ste blad). De toestand van Pastoor Perquin ach teruitgaande. (1ste blad). Benoemingen in het bisdom Haarlem. (lste blad). Zes personen bij het zwemmen door verdrinking om het leven gekomen, (lste blad). De afgeloopen dagen kenmerkten zich wederom door verschillende ernstige on gelukken op den weg. (3de en lste blad). Sport en Wedstrijden ZWEMMEN: De samenstelling der Ned. zwemploeg voor de Europeesch kampioen schappen te Londen. (2de blad). ATHLETIEK: Succesvolle athletiek- kampioenschappen van den D. H. A. K., waar nieuwe records werden gevestigd. (2de blad). CRICKET: België verslaat Nederland te Tilburg. (2de blad). PAARDENSPORT: Uitstekend geslaagd tweedaagsch concours hippique te Den Haag. (2de blad). Pastoor Perquin De lichte verbetering, welke ruim een week geleden in den toestand van Pastoor Perquin, den voorzitter van den K. R. O., mocht worden vastge steld, heeft niet aangehouden. Op nieuw is er een inzinking gekomen, zoodat de toestand zich weer ernstiger laat aanzien. Onder geen beding kan bezoek, van wie dan ook, worden toegestaan. de gehuwden en ongehuwden, welke is blijven bestaan, ondanks het duidelijk be toog van mr. Teulings in de Tweede Ka mer en de overweging van minister Oud, die de wanverhouding niet kon ontken nen, maar toch niet aandurfde een vrij gezellenbelasting in te voeren, zooals Bel gië, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Griekenland, Italië en andere landen. Nog altijd heerscht in Nederland een vrijge- zellenprivilegie en zijn op dat punt de fiscale wetten gezinsvijandig. Minister De Wilde zoekt aldus spr. bovendien den weg van den geringsten weerstand en verhoogde eenvoudig over de geheele linie de inkomstenbelasting en nauwelijks had Z. Exc. de buit binnen of hij durfde zelfs verhooging aankondigen van de personee- le belasting, die juist zoo onevenredig zwaar drukt op de groote gezinnen. „Maar dit zeg ik u, hiertegen zullen wij ons ver zetten, met alle middelen", die ons ten dienste staan en reeds heb'ik met meer dere kamerleden erover gesproken, die toegezegd hebben den minister duidelijk te maken, dat Z. Exc. verdere verhooging van belasting niet in deze richting zal hebben te zoeken". En over een verdere verhooging der omzetbelasting zou naar spr. meening niet mogen worden gesproken alvorens het vraagstuk der billijke verhouding der be lastingen tusschen gehuwden en onge huwden is opgelost en ook Nederland tot een vrijgezellenbelasting is overgegaan. Bij de bespreking van de werkloosheid merkte spr. op, dat elk deugdelijk middel moet worden aangegrepen om onze ar beidskrachten in het normale bedrijfsle ven terug te voeren. Daartoe wil de regee ring o.a. de industrie beschermen en hier treft wil de groote ommekeer bij minister Colijn, die nimmer daarvan heeft willen weten. Belangrijk achtte spr. ook de toe- Wat de Bond verwacht, dat de Reqeering doen zal

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1