agen Historie SPORT De Ronde van Frankrijk. ZATERDAG 23 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT HET OCEAANVL UCHTEN-SEIZOEN. POLITIEK EN VORSTENBEZOEK. GRENSINCIDENT IN HET VERRE OOSTEN. ITALIC KRIJGT LAST VAN RASSEN-IDEEëN Oceaanvlucht. Wij zijn thans in het Oceaanvluchten-seizoen. Zoo'n vlucht is altijd nog een min of meer gewaagde sprong, hoewel niet meer zóó sensationeel als in vorige jaren, toen het aantal misluk kingen heel wat grooter was. In de laatste weken zijn er drie pogin gen gedaan om den Oceaan over te vliegen en slechts één is mislukt, n.l. van een Roe meen, die al verongelukte voor dat hij ver trokken was. De andere drie kwamen er glansrijk, n.l. Hughes en zijn metgezellen, die maar met een doorvlogen rondom de wereld; de dolle Ier Corrigan, die „bij vergissing"' in Ierland terecht kwam in plaats in Californië: en tenslotte de „Mercury", die van Oost naar West vloog. Deze laatste tocht diende ter voorbereiding van een geregelden trans- atlantischen dienst. Naar kapitein Balfour, de Britsche on derstaatssecretaris van luchtvaart, dezer dagen in het Lagerhuis heeft meegedeeld, zullen er dit jaar vijftien vluchten over den Noordelijken Atlantischen Oceaan gemaakt worden, n.l. met de „Mercury", de „Cabot", een verbeterde vliegboot van het rijkstype, en een landvliegtuig van het type Alba tross. De „Mercury" zal in Augustus nog een vlucht maken via Botwood en dan te- rugkeeren via de Azoren en Lissabon. In September hoopt men de eerste vluchten te maken met de twee andere toestellen en in October zullen de drie typen elk een vlucht heen en weer maken, terwijl een tweede vliegtuig van het type Albatross naar New foundland zal worden gezonden en daar zal blijven om de omstandigheden in den win ter na te gaan en in deze omstandigheden te oefenen. De „Mercury" zal ook ditmaal over de Azoren en Lissabon terugkeeren. Wanneer de proeven slagen, zal de in voering van 'n geregelden luchtvaardienst tusschen Engeland en de Ver. Staten weldra tot uitvoering komen. Dan zullen Oceaanvluchten gaan behoo- ren tot den gewonen gang van zaken, waarvan men evenmin ophef maakt als bijv. van den geregelden K.L.M: dienst op Indië. Politiek bezoek. Het Britsche koningspaar heeft Frankrijk alweer verla ten en zit misschien thuis in een gemak kelijke stoel uit te blazen met een aspi rientje voor de hoofdpijn en een Norit- tabletje voor de vuile maag. Zij zijn in Frankrijk met groot enthousiasme ontvan gen en met echt Parijsche uitbundigheid gefêteerd met lunches, diners, tuinfeesten, open lucht voorstellingen, opera's enz. Ver sailles heeft z'n bekoorlijkheden laten be wonderen en de geest van den Zonnekoning heeft met de Engelsche gasten rond ge waard door de zalen en de gangen van zijn voormalige residentie. Inmiddels hebben lord Halifax, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken en zijn Fransche collega Bonnet met elkander geconfereerd. Want bij al die uiterlijke glans van feestelijkhe den had het bezoek een politieke kern. Parijs was den laatsten tijd wat gaan twijfelen aan de politiek van Chamberlain ten opzichte van Duitschland en Italië. Men was bijv. bevreesd, dat Chamberlain er mee in zou stemmen het Engelsch-Italiaansche accoord in werking te doen treden zonder dat ten aanzien van Spanje een regeling was getroffen en zonder dat tevoren tus schen Frankrijk en Italië een overeenkomst tot stand was gekomen. Daarnaast waren ook andere kwesties, gelijk de positie van Tsjecho-Slowakije, waarover men in Pa rijs niet gerust was. Deze vrees is nu weggenomen. De gehou den tafelredevoeringen hebben duidelijk gedemonstreerd, dat de vriendschapsbanden tusschen Londen en Parijs sterker zijn dan ooit en dat beide regeeringen stevig van plan zijn één lijn te trekken in hun Euro- peesche politiek. Frankrijk en Engeland zijn in deze dagen hechter aaneengesmeed dan ooit te voren. Een alliantie moge tusschen hen niet bestaan, het wedenzijdsch begrip voor de leidende figuren, waarvan de koning rep te, is meer waard dan het meest belovende stukje papier. De Europeesche politiek heeft deze eenheid als een feit te aanvaar den. Het heeft er allen schijn van, dat Duitsch land er rekening mee wil houden, want vlak vóór het vertrek van het Britsche ko ningspaar stuurde Hitier zijn adjudant, ka pitein Wiedemann naar Londen, om eens te praten met lord Halifax. En uit de toon van de Duitsche pers tegenover het bezoek aan Parijs mag men afleiden, dat er hoop gekoesterd wordt op een mildere ver standhouding. Italië is over de toenadering van Enge land tot Frankrijk niet erg te spreken, want daarmee gaat de kans op vervroegde in werking treding van het Engelsch-Ita liaansche accoord fluiten. Vandaar dat de Italiaansche bladen ietwat knorrig slechts zeer weinig aandacht wijden aan het bezoek. Grensincident. Tusschen Rus land en Japan (Mandsjoekwo) is een inci dent gerezen, n.l. de bezetting door Russi sche troepen van een heuvel, welke in het grensgebied ligt tusschen Rusland en Mandsjoekwo. Dergelijke grensincidenten hebben zich daar in de buurt wel meer voorgedaan, maar vroeger heeft Moskou zich altijd vrij soepel getoond. Bij dit jongste incident is het evenwel anders; Moskou is zoo hard als een spijker. Het betreft hier de bezetting door de Rus sen op 13 Juli van een strategisch gelegen heuvel, die de haven van Raskin, in Korea, het Japansche koloniale schiereiland, be- heerscht; Raskin is het eindpunt van den spoorweg naar Hsinking, de hoofdstad van het Japansche wingewest Mandjoekwo, het vroegere Mandsjoerije. Bij de bezetting doodden de Russen een Japanschen sol daat, die in de nabijheid van Tsjangkoefeng op wacht stond. De Sovjetregeering heeft plotseling ontdekt, dat Tsjangkoefeng op Russisch grondgebied ligt, wat de Japan ners natuurlijk bij hoog en bij laag betwis ten. De Japanners willen wel praten over een eventueele nadere grensregeling, maar zij eisehen eerst ontruiming van het weder rechtelijk bezette gebied. De Russen wei geren en concentreerén hun troepen naar het omstreden punt. Te Tokio heerscht groote opwinding. De meening vindt aanhang, dat de Sovjets het plan koesteren voor een aanval op Japan. Wat hebben de Russen voor met de bezet ting van den heuvel van Tsjangkoefeng? Zij maakt in de delicate omstandigheden, waarin zich wegens den Japansch-Chinee- schen. oorlog het Verre Oosten thans be vindt, den indruk van provocatie. Is het de bedoeling der Russen op een gewapend con flict met Japan aan te sturen? Is Moskou ervan overtuigd, dat de Japanners zich, tengevolge van hun oorlog met China, zoo danig verzwakt hebben, dat thans het tijd stip is aangebroken om in te grijpen en in de situatie in het Verre Oosten een keer te brengen? Of hebben zij slechts de bedoe ling op Japan druk uit te oefenen, het slechts bevreesd te maken voor de gevol gen van een gewapend conflict met Rus land en het te dwingen met China vrede te sluiten? Hebben zij alleen de bedoeling, van de gebondenheid van Japan gebruik te maken om hun strategische positie te versterken? Het is nog te vroeg om op deze vragen antwoord te geven. De ontknooping, die spoedig volgen moet, is daartoe slechts in staat. Rassen. Italië heeft vroeger wel eens last gehad met zijn Rassen, n.l. in den Abessijnschen oorlog. Thans krijgt het op nieuw last van rassen-ideeën. Langs de befaamde as schijnt de rassen waan van Berlijn afgezakt te zijn naar Ro me, zeer tot ongenoegen van den Paus, die zich reeds meermalen tegen het mo derne racisme heeft uitgesproken. Hoe Mus solini zoo opeens is omgezwaaid is trou wens een raadsel, want nog niet lang ge leden (in 1932) heeft hij zich geheel an ders uitgelaten. In 1932 heeft de Duce een serie inter views toegestaan aan den schrijver Emile Ludwig, en de teksten van deze interviews heeft Mussolini indertijd grondig nagezien en gecontroleerd alvorens zij gepubliceerd werden. Een rechtsstaand Fransch blad stelt de 10 punten van 1938 tegenover de meeningen van Mussolini in 1932, en constateert punt voor punt een opvallende verandering van meening. In 1932 beweerde Mussolini: Het ras: dat is een sentiment, geen reali teit. De Apostelen van de superioriteit van het Germaansche ras zijn bijna geen van allen zuivere Germanen. Ik zal nooit gelooven, dat het ras biolo gisch bewezen kan worden. Natuurlijk bestaat er geen zuiver ras ATHLETIEK Karl Baumgarten verbetert hel record 300 meter te Stockholm In 33.8 sec. geloopen Op den derden, tevens laatsten avond, van de internationale athletiek- wedstrijden te Stockholm slaagde Karl Baumgarten er in het Nederlandsch record over 300 meter, dat sedert 6 September 1936 op naam staat van Osendarp met een tijd van 33.9 sec., ge vestigd te Amsterdam, met 0.1 sec. te verbeteren. Baumgarten kwam weer tegen Mallot uit. Hij wist den Amerikaan uitstekend bij te houden en werd slechts met gering ver schil geslagen. De tijd van den Amerikaan bedroeg 33.4 sec. Venzke heeft getracht het 8 jaar oude wereldrecord van Jules Ladoumegue over den kilometer te verbeteren. De Amerikaan mocht hierin niet slagen, hij bleef met een tijd van 2 min. 24.9 sec. ruim 1 seconde bo ven het wereldrecord. Over 1000 yards deed hij 2 min. 12.2 sec. en ook dit was geen nieuw wereldrecord. De belangrijkste uitslagen luiden: 300 M.: 1. Mallot (V. S.) 33.4 sec. 2. Karl Baumgarten 33.8 sec. Nieuw Nederlandsch record. 3. Edfeldt (Zweden) 34.7 sec. 300 M., klasse B.: 1. Heinz Baumgartei 34.5 sec. 8.00 M.: 1. Andersson (Zweden) 1 min. 52.8 sec. 2. Borck (V. S.) 1 min. 53.3 sec. 3 Wennberg (Zweden) 1 min. 54.3 sec. 4. Szabo (Hongarije) 1 min. 54.3 sec. 100 M.: 1 Venzke (V. S.) 2 min. 24.9 sec. 1000 yards in 2 min. 12.2 sec. 5000 M.: 1. Szilaghi (Hongarije) 14 min. 58.6 sec. 2. Johansson (Zweden) 15 min. 4.6 4 maal 100 M.: 1. V.S. 42.1 sec. 200 M. horden: 1. Wolcott (V. S.) 24.8 sec. 2. Kovacs (Hongarije) 25.2 sec. 3. Lunqvist (Zweden) 26.7 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Varoff (V. S.) 4.10 meter. Hoogspringen: 1. Ludqvist (Zweden) 1.93 meter 2. Cruter (V. S.) 1.93 meter. Vérspringen: 1. Stenqvist (Zweden) 7.01 meter. Speerwerpep: 1. Varszeghi (Hongarije) 65.20 meter. 2. Attervall (Zweden) 65.17 M. R.-K. ATHL.-VER. „DOCOS". Morgen nemen een aantal onzer athleten deel aan de Diocesane Kampioenschappen te Haarlem, welke door de R.-K. Athl. Ver. „Holland" aldaar worden georganiseerd. Deze wedstrijden worden gehouden op het Gem. Sportpark aan den Kleverlaan. Door de vacanties is de Docosploeg maar zeer klein, doch wij vertrouwen, dat zij des ondanks de Docoskleuren op waardige wij ze zal hooghouden. De ploeg vertrekt uit Leiden om 10 uur vanaf Haarlemmervaart hoek Maresingel. LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER. Zuid-Slavië in den eindstrijd der Europeesche zone. Het dubbelspel werd gisteren door Zuid- Siavische spelers gewonnen. Zij leidden thans met 30 en hebben zich dus reeds voor den eindstrijd der Europeesche zone geklasseerd-. De uitslag luidt: Kukuljevie en Mitic 'Zuid-Slavië) sloegen de Borman en Geel- hand (België) 6—3, 6—3, 3—6, 11—8. DuitschlandFrankrijk 20 Te Berlijn is de halve eindstrijd der Europeesche zone tusschen Duitschland en Frankrijk begonnen. De uitslagen van den eersten dag luiden: Henkei (Duitschland) sloeg Destremau (Frankrijk) 64, 75, 5—7, 5—7, 6—3. Stand na den eersten dag 20 voor Duitschland. meer. Zelfs de Joden zijn niet onvermengd gebleven. Het nationalisme heeft het geijl over het ras niet noodig. De kracht en de schoonheid van een na tie zijn juist het resultaat van gelukkige kruisingen. Het anti-semitisme bestaat niet in Ita lië. De Italiaansche Joden hebben zich al tijd goede staatsburgers getoond en hebben als moedige soldaten gevochten. Nu. in 1938, worden de volgende „offi- cieele" stellingen verkondigd: 1. Er bestaan menschelijke rassen. 2. Er bestaan groote en kleine rassen. 3. Het ras is zuiver biologisch. 46. Italië is van een zuiver Arisch ras. Er is sinds duizend jaar geen invasie in Ita lië geweest. Er bestaat dus een zuiver Italiaansoh ras. 78. Het is tijd dat de Italianen zich racisten noemen. Het Italiaansche ras heeft geen enkele Afrikaansche oorsprong. 9. De karaktereigenschappen van het Ita liaansche ras moeten onveranderd blijven. 10. De zuiver Europeesche karakter eigenschappen van de Italianen zouden veranderd worden door de kruising met welk ander buiten-Europeesch ras ook. WIELRENNEN Bartall vrijwel winnaar. Tevens koning der bergen. Nederlanders boekten grooten achterstand. De ronde van Frankrijk is practisch beslist: Bartali heeft Vervaecke de gele leiderstrui ontnomen en staat na de veer tiende étappe op de eerste plaats van het algemeen klassement met niet minder dan achttien minuten voorsprong op nummer twee, den Luxemburger Ma- thias Clemens, die Vervaecke naar de derde plaats heeft verwezen. Op alle drie bergen was Bartali, de koning der klimmers, eerste cn kreeg daardoor tevens verscheidene minuten tijdsvergoeding. Bovendien wist hij de étappe, welke van Digne naar Briangon leidde, te winnen en voorts kwam hij alleen aan met verscheidene minuten voorsprong op zijn naaste concurrenent. De ronde van Frankrijk is practisch dus beslist. Wel komen er nog enkele zware etappes, b.v. de vijftiende van Briangon naar Aix les Bains over de Galibier en de Izeran, maar juist in de bergen domineert de nieuwe drager van de gele trui, zoodat zijn zwaarste tegenstrevers hier weinig kans zullen krijgen iets van hun achterstand in te halen, laat staan een voorsprong te nemen. Integendeel, men verwacht, dat Bartali morgen op de beide cols opnieuw zal zegevieren, waardoor zijn voorsprong nog aanzienlijk grooter zal worden. Tenzij er zich onvoorziene omstandigheden voor doen, waarbij wij in de eerste plaats aan. pech denken. Want Vervaecke kreeg gis teren vier lekke banden en Bartali slechts één. Inderdaad zat het den Belg in deze etappe niet mee. Maar ook zonder die lekke banden zou Vervaecke zich voor de groote kwaliteiten van Bartali hebben moeten buigen. En onze landgenooten? Middelkamp kwam als 46e aan met bijkans drie kwar tier achterstand op den winnaar. Van Schendel werd 56e en arriveerde bijna een uur later dan de Italiaan. Hellemons werd laatste (57e) en noteerde een tijd van 9 uur 52 min. 32 sec. Bartali heeft thans een totaaltijd van 93 uur 56 min. 22 sec., Helle mons als laatste is op enkele minuten na. vier uren achter. Een uur vroeger dan oorspronkelijk was vastgesteld, vertrokken 61 renners uit Digne. Drie zware bergen moesten wor den beklommen, drie zware afdalingen stonden er voor de boeg. Was het dan niet begrijpelijk, dat de deelnemers het aan vankelijk wat kalmpjes aan deden, in af wachting van den grooten slag, welke ze ker zou ontbranden? Via Bareme (30 K.M.) ging het naar het dorpje Alios, aan den voet van de 2250 meter hooge col d'Alios, zestien kilometer ging het nu voortdurend opwaarts, een klim van 800 meter naar de pashoogte. Berrendero was de eerste, die opogde te ontsnappen, maar hij werd spoe dig door Bartali en Vissers ingehaald. De beide laatsten gingen door, doch Vervaecke, ziende, dat zijn leiderstrui in gevaar was, wist zich met uiterste krechtsinspanning bij zijn landgenoot en zijn gevaarlijksten tegenstander te voegen. Op 1000 meter van de top loste Bartali stuk voor stuk zijn concurrenten en op de pashoogte had hij negen seconden voorsprong op Vissers, der tien seconden op Cosson, die weer gevolgd werd door .Vervaecke, Magne, Sylver Maes, en Neuville. Op dat moment was Vervaecke zijn leiderstrui reeds kwijt, omdat Bartali tevens nog 1 minuut extra tijdsvergoeding kreeg. Bij de afdaling naar Barcelonette kreeg Vissers bandbreuk, evenals Ver vaecke, Bartali profiteerde hiervan onmid dellijk, door in duizelingwekkende vaart beneden te suizen, ten einde te trach ten zijn voorsprong zoo groot mogelijk te doen worden. Voorbij Barcelonette begon de over 10 K.M. zich utistrekkende klim naar de Col de Vars (2215 meter) weer was Bartali het eerst boven, 10 seconden later gevolgd door Cosson, op 1 min. 8, seconden lag Vervaecke, op 1 min. 17 seconden iftathias Clemens, de Luexemburger, die een prachtige prestatie in deze zware Alpenetappe heeft verricht. Op de pashoogte van den Col de Vars zaten er 150 van de 219 K.M. op. Weer ging het in scherpe dalingen naar beneden. Nu leed Bartali bandbreuk, maar ook Vervaecke bleef er niet van gespaard. Bij Guillestre op 1000 meter hoogte begon weer de langzame maar langdurige klim naar den derden berg, den Col d'Izouard, welks bijna 2400 meter hoog is. Over 30 K.M. moesten de renners 1300 meter stijgen. Opnieuw bleek Bartali de beste klimmer te zijn, wederom was hij het eerst boven en verkreeg aanzienlijke tijdsvergoeding, n.l. 2 min. 15 sec., het maximum wat te be halen viel. Op de drie bergen had Bartali reeds meer dan vijf minuten extra winst verkregen. In het bergklassement is zijn puntenaantal vrijwel onbereikbaar gewor den. Nog vijftig kilometers scheidden Bar tali van Briangon, het eindpunt der etappe. En toen bewees de Italiaan, dat hij niet al leen een groot klimmer is, maar ook een moedige daler. In duizelingwekkende vaart, alles riskeerend, gooide hij zich door de bochten, remde scherp af. had onmiddellijk weer een pijlsnelle vaart. Niemand kon hem bijhouden, alleen stormde hij op Briancon af. En met vijf minuten voor sprong op zijn landgenoot Vicini passeerde hij het eerst de finish. Vervaecke had een achterstand van ruim een kwartier. Volkomen uiteengetrokken kwam het veld binnen, slechts zelden zat er een groepje bijeen. De slag was afgeloopen, Bartali had glansrijk de zege behaald. Het was een goede dag voor de Italianen, onder de zes eersten waren vijf Italianen. Boven dien heeft Italië de leiding in het landen- klassement genomen. De uitslag van de veertiende etappe luidt: DigneBriangon 219 K.M. 1. Bartali (Italië) 8 uur 49 min. 7 sec.; 2. Vicine (Italië) 8 uur 54 min. 23 sec.; 3. Mathias Clemens (Luxemburg) 8 uur 55 min. 55 sec.; 4. Servadei (Italië) 9 uur 25 sec.; 5. Mollo (Italië) 9 uur 32 sec.; 6. Mar- tano (Italië) 9 uur 4 min. 8 sec.; 7. Gallien (Frankrijk) 9 uur 5 min. 20 sec.; 8. Cosson (Frankrijk) zelfden tijd; 9. Lowie (België) 9 uur 6 min. 29 sec.; 10. Vervaecke (België) zelfden tijd; 11. Egli (Zwitserland) 9 uur 7 min. 14 sec.; 46e. Middelkamp 9 uur 34 min. 20 sec.; 56e. Van Schendel 9 uur 48 min. 10 sec.; 57e. Hellemons 9 uur 52 min. 32 sec. Algemeene rangschikking: 1. Bartali totaaltijd 93 uur 56 min. 22 sec.; 2. Ma thias Clemens 94 uur 14 min. 7 sec.; 3. Ver vaecke 94 uur 17 min. 52 sec.; 4. Vicini 94 uur 20 min. 9 sec. 5. Cosson 94 uur 25 min. 18 sec.; 6. Vissers (België) 94 uur 31 min. 44 sec.; 7. Gianello (Frankrijk) 94 uur 32 min. 46 sec.; 8. A. Magne (Frankrijk) 94 uur 37 min. 29 sec.; 9. Goasmat (Frankrijk): 10. Disseaux (België); 38e Middelkamp 95 uur 33 min. 45 sec.; 47e. Van Schendel 96 uur 3 min. 58 sec.; 57e. Hellemons 97 uur 45 min. 46 sec Landen klassement: 1. Italië 233 uur 7 min. 17 sec.; 2. België; 3. Frankrijk. NIEUW SWIFT. Zondag a.s. is er recordrijden over een afstand van 39 K.M. Start 9 uur. De Nieuw Swift-leden A. van Amster dam en W. van Rooyen nemen deel aan de Ronde van Hasselt (N.-Br.). SWIFT. Voor morgen staat er een sprint op het programma. Samenkomst aan het clublo kaal, 8.30 uur. UE „ZESDAAGSCHE" TE ROTTERDAM De stand na den vierden avond van de z.g. Zesdaagsche, welke op de baan „de Kreek" te Rotterdam wordt gereden, luidt: 1. Meerschaertxan der Kooy 11 punten, op een ronde achterstand: 2. MartensCoo- mans 46-pnt.; 3. BoslandKuiper, 40 pnt.; met. twee ronden achterstand: 4. van Gent - -Riethoven 46 pnt.; 5. van der Maagden burgHellemons, 44 pnt.; met drie ronden achterstand: 6. de GroenDietvorst 17 pnt. In twee uren werden afgeleegd 71.8 K.M. Koumans en van Stek gaven heden avond op, zoodat Kuiper met Bosland een nieuw koppel vormde. 32* RONDE VAN FRANKRIJK

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9