OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 23 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. HILLEGOM Werklooien. Het aantal werkloozen bedraagt thans 137; vorig jaar bedroeg dit aantal per denzelfden datum 166. De da ling houdt aan. Gelukkig maar! Kosteloos Rijwielmerk. Alhier bestaat op de Donderdagen van 28 Juli en 4 Aug. gelegenheid van 68 uur aan het kantoor van den Rijksontvanger om een kosteloos rijwielplaatje aa nte vragen. Zij die er een ontvangen over 19371938 moeten dat be wijsstuk medebrengen. Geslaagd. De heer Hulsman alhier slaagde te Amsterdam voor het eindexa men der Chr. Handels H.B.S. aldaar. Personalia. Voor 't Mulo-diploma A slaagden onze plaatsgenooten H. Paase en F. de Lange, voor B B. A. Hylkema en R. van Huis. Onze plaatsgenoot, de heer F. Doomc- bal, slaagde te Amsterdam voor 't Mer- curius-diploma Boekhouden; hij werd op- geleld doro den heer G. Troost. Sportdag. In de maand Augustus zal de voetbalv. „Hillegom" een sportdag orga- miseeren, waaraan een wielerwedstrijd wordt verbonden. KATWIJK Personalia. Mej. den Dikken slaagde te Den Haag voor het examen Duitsche Handelscorrespondentie (Mercurius). De heer P. Dijkdrenth slaagde te Utrecht voor het examen meterijker (elec- triciteitsmeters) afgenomen door P.B.N.A. Aankoop bouwgrond. Naar we verne men is het gemeentebestuur in onderhan deling over den aankoop van het weiland naar de vroegere „Mierenweide", eigen dom van de familie Parlevliet. Bedoeling zou dan zijn om dit land te bestemmen en te exploiteeren als bouwgrond, zijnde een der mooiste plaatsen voor dit doel. Maar we vernemen ook, dat eenige inwoners voor nemens zijn het gemeentebestuur te ver zoeken tot bebouwing van dezen grond niet over te gaan, doch het te bestemmen voor plantsoen. Geboren: Nelletje, d. van D. Ruwaard en P. de Mol Alberta Christine, d. van T. H. Meijering en M. Laan Johanna, d. van C. Ravensbergen en C. van Os Cornelis, z. van J. van Dijk en T. van der Plas. Getrouwd: G. Haasnoot en A. B. E. Vooys. LEIDSCHENDAM Waterleidingzinker. Om vertraging in de scheepvaart in het Rijn-Schiekanaal te voorkomen, zal de waterleidingzinker voor de Vereeniging „De Vlietstreek", welke zinker tussohen de sluizen en de spoorbrug komt te liggen, op a.s. Zondagmorgen wor den gelegd, en wel te omstreeks 10 uur. St. Josephsgezellen. Zondag 24 Juli te 6.30 uur des morgens vertrek naar Brielle. Te half 12 ij na het Lof bijeenkomst. Dins dag 26 Juli te 8 uur Mar ia-Congregatie, daarna bijeenkomst. Vrijdag 29 Juli te 8 uur Tooneelclub „Adolf Kolping" en Zater dag 30 Juli na het Lof bijeenkomst. K. J. M. V. Zondag 24 Juli groote K.J.M.V.-trip. Maandag 25 Juli en Vrijdag 29 Juli Sociëteitsavond. Oplichting. In samenwerking met de gemeentepolitie heeft de Rijkspolitie giste- renavand op den Vlietweg, op verzoek van de politie te Bloemendaal, gearresteerd de 52-jarige W. Ph. L., wonende Tedinger- straat 23 alhier. Hij is verdacht van op lichting c.q. verduistering. Hij is nog den zelfden avond op transport gesteld naar Bloemendaal. NOORDWIJKERHOUT Concert. Woensdagavond geeft de har monie van het St. Bavo-Gesticht, alhier een concert op de gemeentelijke muziektent. Been gebroken. Op het kruispunt LangevelderwegDorpstraat Heerenweg had Vrijdagmiddag een olngeluk plaats. Een zoontje van den heer H. alhier stak plotseling den weg over en kwam onder een passeerenden fietser terecht. Door den val brak hij zijn been. Dr. Postel verleen de de eerste geneeskundige hulp, waarna het ventje naar het ziekenhuis werd ver voerd. Bouwen. Aan de Julianastraat wordt voor rekening van' den heer F. H. Backes, alhier een woonhuis gebouwd. VOORSCHOTEN K.J.M.V.-nieuws. Maandag 18 Juli j.l. hield de plaatselijke K.J.M.V.-afdeeling „St. Jan Baptist" haar aangekondigde boom stronk-conferentie in de duinen te Wasse naar. Hoewel niet alle leden acte de pré- sence hadden gegeven, kan deze avond, onze eerste in dit genre, zoo niet quantita- tief dan toch zeker qualitatief alleszins ge slaagd genoemd worden. Het onderwerp van de conferentie vormde een gedachten- wisseling over de Vrijmetselarij. Onder ideale weersomstandigheden gaf de inlei der van de belangwekkende bespreking, voor zoover mogelijk, op een uiterst bevat telijke wijze een beschouwing over het ont staan, de organisatie, wezen en doel van de loge. Haar anti-clericale en anti-katho lieke tendenzen lichte spreker duidelijk toe. In dit verband werd nader ingegaan op het humanisme. De machtsinvloed van de vrijmetselarij in al zijn uitingen in het maatschappelijk leven, in radio, film, pers en carrière werd door den inleider tevens naar voren gebracht. Het lidmaatschap van de loge, met haar karakteristieke geheim zinnigheid, haar anti-christelijke aard, haar verderfelijke mentaliteit is absoluut ver boden voor den katholiek. Tal van neutrale instellingen ademen haar geest. Katholieke actie op radio, film en persgebied zijn ele mentaire eisch om weerstand te kunnen bieden tegen die mysterieuze grootmacht. Een interessante discussie vormde het slot van deze zoo buitengewoon geslaagde avond, die de voorzitter na den inleider dank te hebben gezegd met de K.J.M.V.- groet sloot. Wij herinneren alle leden aan de laatste bijeenkomst van het seizoen a.s. Maandag 25 Juli. Enkele belangrijke punten staan op het program. WARMOND Collecte. De in deze gemeente gehou den oollecte ten bate van het Groene Kruis en de T.B.C.-vereeniging heeft de niet on belangrijke som opgebracht van 66.15. Voorwaar voor de collectrices een mooi succes, waarvoor hun een woord van bij- zonderen dank toekomt.. Oranje-Commissie. In de laatst gehou den algemeene vergadering van de Oranje- Commissie is in de vacature door het be danken van den heer v. d. Zalm, 2e secre taris der vereeniging, benoemd de heer mr. J. M. Hempenius. Het nieuw samengesteld bestuur is als volgt: J. Bergman le voorzit ter, mr. J. M. Hempenius 2e voorzitter, C. J. M. Machen le secretaris, C. J. Stijnman 2e secretaris, A. H. A. Burcksen le penning^ meester, Mh. Jansen 2e penningmeester, J. Langelaar, secretaris afdeeling Harddrave rij. C. Zwetsloot plaatsvervangend be stuurslid. Bezoek Studio. Een aantal dames van de afdeeling „Het Wit-Gele Kruis", die zich waar noodig belasten met de hulp in de huishouding, dames van de R.K. Wijkver pleging en de zelatrices van het H. Hart hebben gezamenlijk een autotocht onder nomen naar Hilversum ter bezichtiging van de studio van de Kath. Radio Omroep. Het tochtje werd besloten met een gezamen lijke maaltijd in Amsterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN Vervalscht rijbewijs. Vrijdag is tegen den autobestuurder A. R. uit Utrecht pro cesverbaal opgemaakt wegens het in bezit hebben van een vervalscht rijbewijs. Fabrieksongeluk. Vrijdagavond had de metaalbewerker C. v. d. Z. werkzaam op de motorenfabriek „De Industrie" het ongeluk een wegspringende ijzeren sleu tel tegen het hoofd te krijgen. Dr. v. d. B. verleende de eerste hulp en liet de man, die een hersenschudding bleek te hebben bekomen, per ziekenauto van de garage Vreeswijk naar zijn woning aan de Come- li» de Vlamingstraat vervoeren. Geboren: Cornelia d. van Cornelis de Hertog en Anna Maria van Brugge. Ondertrouwd: Dirk Streefkerk 29 j. en Trijntje Cornelia Drenth 25 j. Dirk Ketel 26 j. en Elizabeth Gruis 26 j. Joltes Rijnsburger 27 j. en Cornelia de Roode 22 j. Gehuwd: Johannes Marinus van Nie- kerk 36 j. en Jenneke Maria Petronella Margaretha van Leeuwen 30 j. Pieter Deelstra 51 j. en Neeltje de Groot 40 j. Johannes Martinus van Kreuningen 34 j. en Cornelia van Tilburg 23 j. Overleden: Trijntje van Dam 93 j., wede. van Klaas Blonk Willem Nico- laas Andries van Varik 4 dagen (overL te Leiden). Gevestigd: Theodorus H. Lintsen, fabrieksarb., Willemstraat 39, van Kou dekerk a. d. Rijn CM. 24d Egbertus J. I. C. Hoekstra, zonder beroep, Raadhuis straat 44, van Voorburg, Laan van Hel- denborg 21 Adriana M. van Nood, zon der beroep, Hoorn 188, van Arnhem, Euse- bius Buitensingel 42 Elisabeth Ver sluis, winkeljuffr., Julianastraat 24rood, van Den Helder, Langevliet 10 Bar bara Zieltjes, dienstbode, Wisserstraat 23, van Leiden, Zoeterw. weg 68 Brechtje Lekx, zonder beroep, Leliestraat 7, van Koudekerk aan den Rijn. Vertrokken: Aaltje de Vries, dienst bode, Steekterweg 61, naar Assen, A 144 Franciscus Th. van Hoeij, landarbei der, Achtermiddenweg 6, naar Oss, Ru- waardstraat 52 Wed. H. Koudstaal van Gijn, Wilhelminastraat 37, naar Rot terdam, de Vliegerstraat 33. BODEGRAVEN Geslaagd. Gisteren slaagden voor het examen costumière Zuster M. Ida, Kr.- Al- lard, Rie Heijman, Leni Kolner-, Truus Poels, Nelly Rath, en voor het examen Lin gerie: Louise Rohmann. Allen waren op geleid door de Eerw. Zucter Gabina van het St. Josephs-Instituut alhier. Reis ouden van dagen. Naar we ver nemen bestaat er bij onze ouden van da gen heel veel belangstelling voor den ge organiseer. i.-i ooottoCiit van Woensdag a.s. naar Rotterdam. Er hebben zich 'n kleine 150 deelnemers opgegeven, waarvan er ongeveer 1/4 af komstig is uit Nieuwerbrug. Bovendien zullen verschillende autobestuurders, die in andere jaren hun auto ter beschikking hebben gesteld, ook thans meegaan, zoo dat het aantal, evenals andere jaren, weer de 200 zal naderen. De deelnemers van Nieuwerbrug zullen door een autobus van den heer H. L. van Bunningen worden afgehaald en naar de boot worden gebracht. We hopen dat het weer mooi zal zijn, zoodat onze oudjes een pleizierige en gezellige dag zullen hebben, wat wij hen van harte toewenschen. BOSKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente zal op Vrijdag 29 Juli des namid dags te 7 uur ten gemeentehuize bijeenko men in openbare vergadering, ter behan deling der volgende punten. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der vergaderingen 'van 30 Mei en 22 Juni 1938. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Aanbieding van de re kening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het dienst jaar 1937. 6. Voorstel tot vaststelling van de verordening op het beheer van de be drijven. 7. Voorstel tot het treffen van een nadere gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening ingeval van brand. 8. Voorstel tot nadere regeling van de annuiteiten van voorschotten verleend aan woningbouw corporaties. 9. Voorstel tot vaststelling van een verordening, rege lende het verleenen van pensioen aan de wethouders der gemeente. 10. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouden van Chr. Ned. Herv. scho len alhier tot het aanleggen van een speel plaats. 11. Voorstel tot wijziging en aanvul ling van de begrooUng - c - ite en der bedrijven, dienrt 1938. 12. Voorstel tot verhuur van de woning Burgerm. Colijn- straat 39. 13. Rondvraag. Tuinbouwschool. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken, zijn, voor het tijdvak van 1 September 1938 tot lSeptember 1939, wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkstuinbouwschool te Boskoop, G. Bleeker te Santpoort, W. C. van Gelderen te Rotterdam, W. L. Olthof te Leiden en A. Schuit te 'slGravenhage. L-iatermor- g n, toen de chauffeur van de firma Splitt- hof uit Rotterdam, met een op z'n auto ge laden nieuwe el metrische draaibank van ruim 2 ton, nabij den Goudschen Rijweg de oprit voor de brug wilde nemen, is door onbekende oorzaak het gevaarte gaan schuiven en van den wagen gevallen. De draaibank, welke uit massief gegoten ijze ren deelen bestond, werd geheel vernield, zoodat de schade aanzienlijk is. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Naar wij nader vernemen treft ook den chauffeur geen schuld en was de lading verzekerd. LEIDERDORP HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM De feestelijkheden Gelijk reeds eerder in ons blad werd ge meld, zullen ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileu. van H.M. de Koningin verschillende feestelijkheden alhier plaats vinden, waarbij o.a. naast volksspelen en e- avondfeest oen optocht op het program stond. Dank zij veler medewerking zijn thans de benoodigde gelden nagenoeg bij een, zoodat de optocht inderdaad kan door gaan. Deze optocht zal zijn historisch-allego- risch. Voor het houden van een uitsluitend historische optocl t was niet voldoende deelneming, terwijl ook de kosten voor een g-mengden optocht niet zoo hoog loopen. De voornaamste groep zal, wat het his torische deel betreft, worden gevormd door die van Frederik Hendrik. Een tweede groep wordt gevormd met als hoofdpersoon Pieter van der Does. De ze was van 1587—1599 baljuw en dijkgraaf van Rijnland, alsmede Schout van Leiden. In 1588 nam hij een werkzaam aandeel in den strijd tegen de Onoverwinnelijke Vloot en werd hij tot belooning voor zijn betoon de dapperheid in dezen strijd benoemd tot luitenant-admiraal van Holland. Hij be woonde te Leiderdorp het huis Ter Does. Verdere groepen zijn dan nog een afdee ling zeesoldaten, een schuttersvendel en aen Oranjevendel. Het allegorischr deel zal o.a. bestaan uit diverse praalwagens waarbij „De Oogst" en „De elf Provinciën" en tevens twee of meer huifkarren met Rijnlandsche jeugd. De Commissie doet haar best het feest op zoo luisterrijk mogelijke wijze te vie ren. Op de burgerij van Leiderdorp wordt hierbij een beroep gedaan om een passende versiering aan te brengen. Daar voor dit doel aller medewerking noodig is zullen voor de mooiste versieringen prij zen worden uitgeloofd. Personalia. Voor het examen Hoofd- acte is geslaagd de heer J. Wemer. NIEUWVEEN Gevestigd: H. v. Eek van Hoogeveen A. Kuperus van Arnhem M. C. Ley van BergenM. J. F. Weijermans van Bergen C. J. Warnaar van Bergen Vertrokken: D. W. Mars naar Am sterdam Overleden: A. Schippers, 83 jaar. Ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, zal in Augustus a.s. in beperkte oplaag verschijnen: Een Pracht Boekwerk met talrijke mooie foto's uit het leven van H. M. de Koningin 'n dezelfde uitvoering als het boekwerk, hetwelk vorig jaar is uitgegeven van „Het Leven van onze Kroon prinses in beeld". PRIJS 75 CENT. Men bestelle reeds nu door het bedrag van f,0.75 te storten op postrekening no. 103003 of per post wissel te zenden aan ons bureau: Papengracht 32. KOUDEKERK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 25 Juli des avonds te 7.30 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Adres Bestuur der Oranjevereeniging om subsi die in verband met het a.s. Regeeringsjubi leum van H.M. de Koningin. 4. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 16 De cember 1937 inzake het treffen eener rege ling voor onderlinge hulpverleening bij brand en idem tot het treffen van een nieu we regeling. 5. Voorstel tot onderhandsche verhuur van een stukje tuingrond, naast de Algemeene Begraafplaats aan A. C. Vet te Hazerswoude. 6. Aanbieding gemeente-re kening dienst 1937. 7. Aanwijzing commis sie van onderzoek van de rekening 1937. 8. Wijziging begrooting dienst 1938. NIEUWKOOP Eendjes-jager. Naar wij vernemen is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een zekere W. uit Noorden wegens het zich wederrechtelijk toe-eigenen van een aantal jonge eenden, toebehoorende £"n den veehouder V. alhier. Vm gebroken. Eenige kinderen had den spelender-wi,j het drie-jarig dochtertje van den vischhandelaar L. alhier op een stok gezet en wilde het zoo met zich mee dragen. Het kind kon haar evenwicht niet houden en viel achterover op den grond. Zij kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zij een onderarm brak. Dr. Koert heeft de arm g^zet en gespalkt. G e b p r e n: Johanna Maria, d. van J. Pietersen en J. Rip. Martinus z. van G. Klerks en A. Kwakkenbos Overleden: Th. van der Weijden, 70 jaar, echtgenoote van A. Beuk. NIEUWE-WETERING ORANJE-FEESTEN OP 31 AUGUSTUS EN 1 SEPTEMBER! Naar wij vernemen zal ook Nieuwe- Wetering ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van onze geëerbie digde Koningin feest vieren. Het belooft volgens het programma een grootsch feest te worden. Geopend zal worden met een rondgang door het dorp, opgeluisterd met muziek door de plaatse lijke fanfare „Door Gunst Verkregen", vergezeld van de schooljeugd enz. Hierna nemen de verschillende festiviteiten een aanvang. Jiegonnen zal worden met ring- rijden van fietsers en daarna ringrijden voor paard en tilbury, waaraan ook da mes zullen deelnemen. Vervolgens alerlei spelen, waaronder ook een sportwedstrijd voor jongens en meisjes van 18 tot 81 jaar wat echter door het bestuur nog geheim wordt gehouden. Vele en verschillende attracties zullen het aanzien van het feest terrein, hetwelk door de heer Kroon hier toe welwillend is -afgestaan, verhoogen. Op 6 September nu zal door alle Oran jeverenigingen van Alkemade een aubade gebracht worden aan den edelachtbare heer Burgemeester als vertegenwoordiger van Hare Majesteit, waaraan ook door Nieuwe Wetering zal worden deelgeno men. Het bestuur verwacht een groote toeloop van omliggende plaatsen, omdat er in de verre omtrek op die dagen geen feest zal zijn, dat Nieuwe-Wetering zal overtreffen. TER AAR De Nal ln de flank gereden. Gistermid dag weid een der autobussen van de Nal aangereden door een vrachtwagen, welke een groot aantal zuurstofapparaten ver veerde. De zijwand van de bus werd op een paar plaat-..i flink geramd en wel zoo dat de schade op ruim tachtig gulden moet geschat worden. Na proces-verbaal opge maakt te hebben door de gem. politie, -ht de expediteur zijn reis vervolgen. WOERDEN Toelatingsexamen H.B.S. Voor het toelatingsexamen-tot de H.B.S. alhier zijn geslaagd: G. v. Aalst, H. Beck, G. J. van Beek, A. J. Beijer, G. Beijer, P. L. v. d. Boon, P. D. Burggraaf, N. Buysert, C. P. S. v. Dam, J. G. C. v. Dam, K. Dekker, N. H. L. Elderhorst, W. v. d. Ham, W. G. Haye, A. de Jongh, W. J. Karsberge'n, G. v. Kempen, H. L. Knoll, H. C. Koert, J. de Koning, R. Mollema, W. J. van Mouwerik, H. E. J. Nijenhuis, A. Pastoor, W. J. Schot, N. P. Steehouwer, Y. J. Talman, W. Vaal, W. H. Verburg, G. S. de Vries, M. G. v. Vul pen, M. A. C. v. Wijk. ZEVENHOVEN Goed voorgaan, doet goed volgen. Daar de ouden van dagen er onlangs een dagje tusschen „uitgeknepen" zijn, zullen dit nu ook de schoolkinderen doen. Maan dag a.s. 25 Juli zullen zij per autobus naar Rhenen gaan. De drie hoogste klassen dei R.K. school komen hiervoor in aanmerking, Het zal voor velen dezer kinderen een stuk van hun leven zijn, daar de meesten van hen nog nooit hun dorp verWen bebben Wij wenschen him veel

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7