STADS NIEUWS KERKNIEUWS Will U iets weten? Een tentoonstelling „Leyds Goedt" ten naaimacÉe? C.F.MEERPOEL's ZATERDAG 23 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V2 HOE WORDT HET WEER? IETS KOELER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, aanvankelijk helder tot licht be wolkt met dauw in de nacht, overdag toe nemende bewolking, droog behoudens toe nemende onweerskans vooral in het Zui den en Oosten, iets koeler in het Zuiden, in het Noorden weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 765.0 te Ingö en Vardö. Laagste barometerst.: 746.4 te Seydisfjord. De hoogedruk in het Zuid-Westen breid de zich naar Ierland en Schotland uit, ter wijl de depressie bij Ierland iets dieper werd en Noord-Oostwaarts trok. Vlakke kernen van lage luchtdruk bevinden zich over Finland, Zuid-Scandinavië, de Rand staten en Midden-Frankrijk. Vooral de kern in Midden-Frankrijk is voor de ont wikkeling van het weer ten onzent van beteekenis. Over de Golf van Biscaje valt nl. koelere lucht of warmere lucht in, zoo dat het nabij de Pyreneeën en in het Rhone- dal reeds tot onweer kwam. Over Mid den- en Noord-Frankrijk, Zwitserland en Zuid- en West-Duitschland is het nog rus tig onbewolkt en vrij warm weer. Over de Britsche Eilanden is het wat koeler en zwaar bewolkt tot betrokken weer met zwakke uiteenloopende wind. Ten onzent mag bij aanvankelij ke opklaring morgen overdag weer toenemende bewolking wor den verwacht, daarbij nemen de onweerskansen vooral in het Zui den en Oosten toe. De wind zal waarschijnlijk via het Noorden naar het Westen of Zuid-Westen draaien. In het Zuiden is eenige daling van temperatuur te wach ten. LUCHTTEMPERATUUR. 18.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.37 uur tot Zondagmorgen 4.36 en van Zondagnamid dag 9.36 uur tot Maandagmorgen 4.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 24 Juli nam. 12.40 uur en op Maandag 25 Juli nam. 1.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Maan op 1.59 uur Zondagnacht. Maan onder 18.34 uur Zondagnamiddag. Maan onder 3.06 uur Maandagnacht. Maan onder 19.26 uur Maandagavond. MISSIONARISSEN VAN DE H. FAMILIE. Heilige Wijdingen. Op Zondag 24 Juli a.s. zal Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, in de kapel van het Instituut „St. Louis" te Cudenbosch, de volgende wijdingen toe dienen. Het H. Priesterschap aan de eerw. fraters J. Visser, Amsterdam; Fr. IvenBeek en Donk (N.-Br); A. van Geffen, 's-Hertogen- bosch; H. Kempes, Amsterdam; B. de Zwart, Dordrecht; J. Vis, Kwintsheul; C. v. d. Hoogte, Doefichem; W. Smits, Son !N.-Er.); A. de Koning, Amstelveen; Fr. 7. .d Linden, Utrecht. Het subdiakonaat aan de eerw fraters: M. Gevers; P. Luijpen; H. Hendriks; Th. Komen C. Tulen; M. Tulen; J. van Doom; Jac. Bos; G. Heyne; H. Nienhuis W. Appels; B. Bartels; W. Huijbregs; P. Verschuren; L. Pennings. De tonsuur aan de eerw. fraters: W. Douma; J. Reinders; Fr. van Kessel; Jac. Slangen; J. Hollak; Matth. Scheerman H. Sombroek; W Bogaerts; allen theolo ganten van het Seminarie St. Joh. Berch- mans der Missionarissen van de H. Familie te Oudenbosch. Nieuw Missiegebied. Aan de reeds bestaande missie's in Noor wegen (apost. prefectuur), Noord- en Mid den Amerika; Brazilië, Java en Borneo (apost. prefectuur), zijn wederom eenige nieuwe arbeidsvelden toegevoegd. De Duitsehe provincie heeft reeds een parochie overgenomen in Argentinië (Buenos Aires). De missionarissen van de Ned. provincie zullen thans ook hun krachten gaan wijden aan de missie in Chili.. Binnenkort zullen zij de zielzorg op zich nemen van eenige parochie's in de bisdommen Antofagasta en Linares. Pater Kokke uit Nijmegen, tot nu toe missionaris in Brazilië, is reeds ter plaatse om de eerste voorbereidingen te treffen. Op 7 October a.s. zullen van uit Holland 6 missionarissen de reis naar Chili aanvaarden. Benoemingen. Door den Hoogeerw. Pater Provinciaal werden benoemd voor de missie in Chili: P. Th. Kokke, M.S.F.; P. H. Kox, M.S.F., beiden tot nu toe in de missie van Brazilië werkzaam. Alsmede de eerw. paters: Ch. Verheugd, M.S.F.; C. v. d. Spek, M.S.F.; J. Visser, M.S.F.; A. Hoog-Antink, M.S.F.; en de eerw. Broeders: Br. Canisius; Br. Willi- brord. Voor de missie op Java, de paters C. Hendriks, M.S.F. en H. ten Haaf, M.S.F. In de Nederlandsche huizen zijn benoemd: cct provinciaal-eoconoom P. M. Verschure, M S.F.: tot econoom te Kaatsheuvel P. Alb. Padberg, M.S.F.; tot leeraar te Oudenbosch P. J. Meyer van Putten, M.S.F. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Stompwijk naar Slenaken? Hoe veel K.M.? Antwoord: Stompwijk, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Willemstad, Moer- cijk, Terheyden, Breda, Tilburg, Moer gestel, Best, Eindhoven, Geldrop, Huze, Maarhuze, Weert, Keipen, Roermond, Echt, Susteren, Sittard, Amstenrade, Harlen, Gulpen, Slenaken. Afstand 260 K.M. Vraag: Welke is de route van Leiden naar Amersfoort? Hoeveel K.M.? Welke zijn de mooiste streken en bezienswaardig heden van Barneveld naar Vasse? Antwoord: Leiden, Alphen, Bodegra ven, Woerden. Utrecht, de Bilt, Zeist, Soes- terberg, Amersfoort. Afstand 72 K.M. De rest van uw vraag kunnen we hier onmo gelijk beantwoorden. Daar is zooveel schoon te zien, dat we er kolommen mee zouden kunnen vullen. U doet het beste U te wen den tot 'n toeristenbureau. Vraag: Kunt U twee routes opgeven van Bodegraven naar Groesbeek? Hoeveel K.M.? Antwoord: Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bilt, Zeist, Wouden berg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Ginkel Arnhem, Eist, Lent, Nijmegen, Groesbeek, Afstand 115 K.M. Bodegraven, Utrecht, Zeist Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Wageningen, Opheusden, Zette, Andelst, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen, Groesbeek, Afstand 100 K M. Vraag: Welke is de kortste weg van Voorhout naar Epe over Hilversum? Hoe veel K.M.? Antwoord: Voorhout, De Leeghwater, Leimuiden, Mijdrecht, Wilnis, Loenersloot, Hilversum, Baarn, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Amelo, Harderwijk, Hierden, Nun- rpeet, Het Soerel, Tongeren, Epe. Afstand 130 K.M. V r a ag: Welke is de mooiste en kortste weg van Leiden naar Roermond? Antwoord Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Rhenen, Wageningen, Opheusden, Lent, Nijmegen Mook, Gennep, Arcen, Venlo, Tegelen, Reu ver, Swalmen, Roermond. Vraag: Welke is de route per fiets van Warmond naar Brussel via Tilburg? Hoe veel K.M.? Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Voorschoten, Veur, Rijswijk, Delft, Over- schie, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Wil lemstad, Moerdijk, Terheyden, Breda, Til burg, Poppel, Turnhout, Herenthals, Meche- len, Brussel. Afstand 215 K.M. Vraag: Ik heb jam gemaakt, welke niet dik is geworden. Wat is daarvan de oor zaak? Ik heb gebruikt: 10 p. witte suiker, 10 p. aardbeien en 13 bladen gelatine. Ik heb alles een goed uur laten koken. Is basterdsuiker beter? Er is ook gela- tinepoeder; is dat beter dan de bladen? Antwoord: Gelatine meekoken is nooit geschikt. Wilt u de jam zonder penjel maken, dan doet u het beste een gedeelte van de aardbeien te vervangen door ra barber of bessen of bessensap. Omdat aard beien allen moeilijk voldoende dikke jam geven. Heel smakelijk is b.v. het gebruik van 3/4 K.G. aardbeien en 1/4 K.G. rabar ber of 1/2 K.G. aardbeien en 1/2 K.G. ra barber. Per K.G. vruchten is 3/4 K.G. sui ker voldoende. Een good will-expositie, gericht op kwaliteits product VAN 30 AUGUSTUS- 6 SEPTEMBER Zooals reeds eerder gemeld, ligt het in het voornemen om in het kader der feeste lijkheden ter gelegenheid van het a.s. 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin in de Stadsgehoorzaal een tentoon stelling te organiseeren van de Leidsche industrie met bijbehoorende groepen. Deze tentoonstelling zal niet het karak ter van een Jaarbeurs hebben noch direct van een verkoop-beurs. Het ligt n.l. in de bedoeling een good-will-expositie te orga niseeren, een demonstratie gevend van het geen er in de Leidsche industrie leeft, wat zij voortbrengt en hoe er gewerkt wordt. Aan deze tentoonstelling, welke van 30 Augustus tot 6 September gehouden wordt, zal door de groot-industrie in algemeene zin worden deelgenomen. Daarnaast zal er zijn een zoo volledig mogelijke inzending van vakpatroons en vakopleiding, een overzicht van hetgeen de dienst van Gemeentewerken in de laatste jaren tot stand bracht in den vorm van aanleg van nieuwe wegen, nieuwe brug gen, reiniging, rioleering enz., een verzame ling foto's van „Oud Leiden", vermoede lijk ook inzendingen van V. V. V., van Vei lig Verkeer en ten slotte van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, die de schakel is tusschen al deze groepen. Leiden produceerde steeds kwaliteit. Bij de vorming der plannen voor dez tentoonstelling onder leiding van den archi tect, den heer D. L. Landman, kwam de tentoonstellingscommissie meer en meer tot de overtuiging, dat de oude Sleutelstad, die zich steeds gespecialiseerd heeft op kwa liteit, nog steeds op den kwaliteitstitel aan spraak mag blijven maken. Men beschouwe hiervoor de diverse in dustrieën eens, hoe zij artikelen producee- ren, die in kwaliteit hier in den lande noch in het buitenland geëvenaard worden. Er zijn hier industrieën gevestigd, welke haar evenknie in de wereld niet hebben, een ge volg dus van het feit, dat slechts kwaliteits producten vervaardigd worden. Deze gedachte bracht de tentoonstellings commissie op het denkbeeld deze vormen bij elkaar te brengen: Leiden en kwaliteit te zien als één geheel. Dat is de grondslag geworden voor de geheele tentoonstelling en hierop voortwerkend kwam men tot de conclusie, dat er eigenlijk toch in het Lendsch industrieele leven niet veel veran derd is. Wat men thans echter wil bevorde ren is de herleving, het in eere herstellen van de aloude traditie, dat Leiden is de stad van het kwaliteitsproduct en deze ge- dachter weer voor immer vast te leggen Op deze gedachtengang voortbouwend ging men op zoek naar kenmerken dezer oude traditie en waar zou men dat beter kunnen doen dan in de Lakenhal, waar alle oude kenmerken van Leiden's vroegere glo rie met piëteit bewaard worden. Alle oude merken, welke in de Lakenhal aan vroe- geren tijd herinneren, werden bijeen ge groepeerd en daaruit vormde men een nieuw embleem, dat men hieronder vindt afgebeeld. Zooals men ziet stelt het voor een leeuw, die met het kromzwaard het stadswapen verdedigd, getooid met een kroon, ter ge legenheid van het regeeringsjubileum en met het onderschrift: „Leyds Goedt", ver zinnebeelden wat goeds Leiden kan voort brengen. De indeeling der tentoonstelling. De plattegrond voor de tentoonstelling, welke de geheele Stadsgehoorzal in beslag neemt, is de voorbereidingstijd is nog slechts kort reeds geheel uitgestippeld. Alle Leidsche groot-industrieelen hebben zich er een plaats gereserveerd. Ook in deze stands is lijn gehouden. Geëxposeerd zal worden: 1. de grondstoffen en zoo moge lijk haar herkomst, 2. een vereenvoudigd bewerkingsschema der artikelen en 3. een verwijzing naar de kwaliteitseigenschap pen. De Lichtbedrijven, die een schakel vormen tusschen bedrijf en product, heb ben een speciale plaats .op het podium ge kregen. De vakpatroons exposeeren wat er in de verschillende vakbedrijven gedaan wordt en hoe b.v. een huis met alle benoo- digde materialen wordt gebouwd en ge- installeerd. De Gemeentewerken komen uit met de talrijke verbeteringen uit den laatsten tijd, de vakopleiding laat zien wat huishoud- en industriescholen, Ambachtsschool en M. S. G. en de Instrumentsmakersopleiding te beteekenen hebben. Op de balcons zullen de electriciteits-in- stallateurs, in de kleine zaal de gas-instal- lateurs laten zien waartoe zij in staat zijn. De foyer wordt gereserveerd voor het houden van lezingen en het vertoonen van bedrijfsfilms. Wat de lezingen betreft zal gesproken worden over: „De Leidsche in dustrie voorheen en thans "de „Economische beteekenis van de Leidsche kwaliteitspro ducten" en „Leiden en omgeving als plaats van vestiging voor de nijverheid, als woonplaats en als studiecentrum." Er is voor deze tentoonstelling een affi che vervaardigd, welke op ruime schaal zal worden verspreid, terwijl aan de hoofd wegen, welke tot de stad voeren borden zullen verrijzen, waarop de tenoonstelling onder de aandacht van alle passanten zal worden gebracht. Het propagandaboekje vor deze tentoon stelling zal in 20.000 xemeplaren gratis huis aan huis worden bezorgd. De kosten hier van zullen gedeeltelijk worden bestreden door de gemeentelijke subsidie, terwijl de Leidsche Vereeniging van Industrieelen me de haar volledige medewerking toezegde. De tentoonstellingscommissie, welke blij kens deze gegevens zeer intensief aan de voorbereidinggsplannen gewerkt heeft, ver trouwt, dat de opzet zal slagen en dat al dus haar pogen met succes bekroond moge worden, een wensch, welke ook wij van harte gaarne in vervulling willen zien gaan. DE JUBILEUMFEESTEN. Wedstrijd voor gecostumeerde wielrij ders sters) De Jubileumcommissie deelt ons eenige bijzonderheden mede aangaande den wed strijd voor gecostumeerde wielrijders (sters) met daaraan verbonden optocht door de stad, welke ter inleiding van de feestelijk- reden op Zaterdag 3 September a.s. des morgens om 9 uur zal worden gehouden. De deelneming staat open voor alle jon gens en meisjes boven de 14 jaar. Voor de mooiste en meest origineele costuums wor den aardige prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop van den feestelijken rondgang met muziek door de stad, ontvangen alle deelnemers een gereserveerde plaats bij de „Ronde van Leiden" te houden wielerwed strijd. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag 28 Juli a.s. hoopt onze stad genoot, de heer F. W. de Winter, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar onafgebroken werkzaam is geweest bij de Steenfabriek „Ouderzorg" te Leiderdorp. Voordien was hij alreeds 13 jaar bij dezelfde zaak werk zaam, vanaf het jaar 1899, echter met on derbreking van ongeveer een jaar, zoodat de heer de Winter thans bij elkaar 38 jaar 38 jaar bij „Ouderzorg" werkt. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 3069. Land-Exploitatie- Maatschappij „Noordwijkerhout", Sassen- heim, Hoofdstraat 92. 5723. Woning-Bureau „Eigen Haard", Oegstgeest, Boonstraat 11. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Januari 1938 om gezet in een vennootschap onder firma on der den naam: „De Vereenigde Nederland sche Venn. Makelaarsbureaux „Eigen Haard" (B.P.). Vennn.: J. C. J. Witmans, Oegstgeest en J. N. Lancel, Leiden. Soort v. bedrijf: makelaarsbedrijf, handel en expl. in onr. en roerend goed, bezorgen van as suranties, enz. Nieuwe inschrijving. 7212. E. Pinto, Oegstgeest, Regentesselaan 42, vee handelaar. E.: E. Pinto, Oegstgeest. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 Juli a.s. waarge nomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Flim, Kortmann, Kors, Meijboom en Ho- vens Gréve. van prima kwaliteit en toch niet zoo duur! Dan naar: kwaliteits naaimachinehandel AlleenBreestraat 171 - Tel. 2657 ST* Uitsluitend 1ste klas merken. 5345 KERMISGENEUGTEN Vroeger. In vroeger jaren pleegden Leidens inge zetenen eenmaal per jaar de bloemetjes buiten te zetten. Kermis-houden noemde men zulks. Wat was nu eigenlijk, nuchter be schouwd, het resultaat van een aantal da gen kermis-houden? Om te beginnen werd er natuurlijk feest gevierd, waardoor men veel geld kwijt raakte, zeer tot genoegen van de spullebazen. Tegelijkertijd nam men een „zekere" hoeveelheid alcohol houdend vocht in, waardoor soms „on- eenigheid" ontstond tusschen verschillende familiestammen, met als resultaat, dat voornoemde families uitgeroeid dreigden te worden en het feest meestal eindigde met oogen, die andere kleuren aannamen en neuzen, die vervormd raakten, om van andere dingen maar niet te spreken. Het uiteindelijk resultaat van de kermis-viering was tenslotte, dat men veel geld kwijt was, een flinke „kater" er bij had en een hu meur, hetwelk een week noodig had om weer eenigszins op peil te komen. Zoo was het vroeger, maar dan Nu. Dezer dagen kan men ook kermis gaan vieren, maar op een iet wat andere ma nier: nu zal men geen ruzie krijgen met andere stedelingen, zal men ook geen „ka ter" overhouden en geen humeur, dat be neden het vriespunt staat. Ook zal men niet veel geld kwijt raken. Goed onthou den: niet veel geld! Want een klein beetje armer zult gij deze kermis verlaten, an ders hebt gij geen kermis gevierd. Maar namen vroeger de „spullebazen" het geld mee en zag men het nooit meer terug, thans nemen andere kermis-exploi- tanten het mede en ziet men het wel terug, zij het in anderen vorm en dan nog wel met rente. Gij lieve lezeres en gij geachte lezer, die deze regelen doorworsteld hebt, gij zult wel begrepen hebben waar het op uitdraait. En als u het begrepen hebt, dan zijn we ongeveer waar we wezenmoeten, want dan is u duidelijk, dat de bodem van de geldkist geheel te zien is. Deze geldkist behoort toe aan de jeugdbeweging van de Heerensingel-parochie. Het is dus de groots kunst om deze kist weer vol te krijgen. Een groote kunst is het niet, als velen eens een kijkje komen nemen in de Maria Gij- zensteeg. Het wordt dan een klein kunstje om de geldelijke zorgen van den directeur en zijn wakkere helpsters en helpers wat te verlichten. Vroeger was het kermis en gaf men ongevraagd zijn geld uit. Nu is het ook kermis en vraagt men om wat geld. Laat u dan niet „kennen" en gaat eens ge zellig kermis-vieren in de Maria Gij zen- steeg, alwaar vele attracties u wachten. Het gaat toch om de jeugd, waarop ieder zyn hoop heeft gevestigd. Immers, zij7 die nu nog jong zijn, worden ook groot en moe ten mannen worden. Kerels, waarop wij, die dan oud zijn geworden, moeten kunnen rekenen en steunen. En zij zullen het ver trouwen, dat gij thans in hen stelt, niet be schamen en op de bres staan voor het mooi ste, dat wij bezitten, ons Katholiek Geloof. En nu voor de laatste maal: vaders en moeders, ooms, tantes en aanverwante fa milieleden tot in den zeventienden graad, de laatste oproeping en aansporing alvorens het feest men leze: „kermis" gaat be ginnen. Komt in stroomen naar dit zomer- festijn zonder weerga. Offert eenige kleine zilverstukjes, want gedenkt het spreek woord: „Vele kleintjes maken de geldkist der jeugdbeweging vol". De kermis werd gisterenavond door den eerw. kapelaan Verhoofstad met eenige sympathieke woorden geopend, waarin dank werd gebracht aan allen, die mede werkt hebben om deze waarlijk fraaie ker mis, met tientallen nieuwste attracties, in elkaar te zetten. Dat hij moge slagen tot heil van de jeugdbeweging van de Heeren singel-parochie, opdat leidsters en leiders voort kunnen gaan met hun zegenrijken arbeid onder leiaing van hun directeur. De kermis is nog te bezoeken heden (Za terdag) van 35.30 en van 711.30 uur; Zondag van 35.30 en van 811.30 uur; Maandag van 711.30 uur.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2