Het Britsche koningspaar vertrokken. ZATERDAG 23 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9089 Se- Cckióch^Soii^aiit Telefoon: Redactie 15. MAdv. en Abonn.-tarieven rte paj. fc Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbra 11. EEN HARTELIJK AFSCHEID. Onthulling van een monument te Villers Bretonneux De trein met het Engelsche Koninklijke echtpaar is gistermiddag te 13.27 uur te v illers-Bretonneux aangekomen. Alvorens Parijs te verlaten, had de Koning een tele- giam gezonden aan minister-president Da- ladier, waarin hij zeide, dat de militaire parade te Versailles een grooten indruk op lem had gemaakt. Daladier heeft hiervoor telegrafisch zijn dank uitgesproken. Op hun reis naar Villers Bretonneux wer den de Koning en de Koningin overal har telijk toegejuicht. Te Villers inspecteerde ce Koning de Fransche en Australische eere-wachten. Voor het monument stonden i onderden Australische oud-strijders opge steld. Nadat de vorsten op de officieele tribune hadden plaats genomen, werden de volks- l.ederen gespeeld. Sir Earle Page, vice-pre- tident van den Australischen ministerraad, verzocht den koning het monument te wil len onthullen. Bij de onthulling te Villers-Bretonneux van het monument voor de in den oorlog gevallen Australiërs heeft president Lebrun een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide cat dit de derde keer is, dat op Franschen bodem een monument wordt onthuld ter na gedachtenis van de zonen van Engeland, die- op Franschen bodem zijn gesneuveld; eerst te Thiepval, daarna te Vimy, en thans op het beroemde Plateau van Sancerre, ter eere van het Australian New Sealand Army Corps, de onweerstaanbare „Ansae's" van het vierde Britsche leger, die van April tot Augustus 1918 voor Amiens hebben gestre den, 2000 krijgsgevangenen maakten, een grooten oorlogsbuit vermeesterden en 20.000 dooden op het slagveld lieten. De president verklaarde er prijs op te stellen, naast den Koning van Engeland deze plec- tigheid bij te wonen. Hij wees verder op de nauwe samenwerking tusschen de beide groote democratieën. Hun gemeenscha jp«v li;k ideaal van gerechtigheid is de beste waarborg voor het behoud van den vrede. Tenslotte dankte president Lebrun na mens de Fransche regeering de geheel re geering van Ax-stralië in de personen var de ministers, die aanwezig en de honderden pelgrims, die de Oceaan waren overg sto ken om zich te vereenigen op den bocem, waar zij met de gesneuvelden hébNm ge streden. Ook koning George hield een rede. Hij zeide o.a. dat het voor hem een groot voor recht was dit grootsche monumen' te ont- nullen en namens Australië den president van de Fransche republiek te beg "oeten, het hoofd van het groote volk, op welks bodem men thans stond en waarmede Engeland is verbonden door banden, die door het voor bijgaan der jaren niet zullen kunnen wor den verzwakt Na de onthulling van het monument ble ven nog slechts enkele minuten tijd voor het afscheid. Koningin Elizabeth verklaarde Lebrun diep co zijn getroffen dooT de ont vangst die haar in Frankrijk bereid :s. Ko ning George drukte Lebrun hatelijk de hand en gaf ex en eens uitdrukking aan ge voelens va-.: dankbaarheid voor de schit terende ontvangsten, die een onvergotelij- ken indruk bij hem zullen ach+enaten. Lebrun zeio'e een souverein dank en ver klaarde, da* 't 'oez -«k hem en de geheele bevolking groote vreugde bereid heeft. Ver volgens namen de Koning en de Koningin afscheid van Jtanneney, Herriot Daladier, de leden van de Fransche regeering en de civiele en militaire autoriteiten. Tegenover Albert Sarraur verklaarde de Koning nog zeer voldaan te zijn geweest over de orde maatregelen die genor'.en waren tijdens zijn verblijf in Frankrijk. In Calais bevond zich Geor^is Bonnet, die den Koning en de Koning'n uitgeleide deed. De Koning en de Koningin z'js op 17 uur 30 aanboord vai hun jacht „Enchantress" uit Calais vertrokken naar Dover, waar zij om 19 uur 10 aankwamen. WEER THUIS. Spoedig nadat de koning en de koningin in Buckingham Palace waren aangekomen stroomde een duizendkoppige mor'gte sa men voor het paleis. Het „God save the King" werd gezongen. De koning, de koningin en de beide prin sesjes kwamen daarop op het balkon van het paleis. De koning boog verscheidene inalen en de koningin wuifde de menigte toe, waarna zij herhaaldelijk handkussen in ce richting van de juichende menigte wierp, sonen op het balkon, onafgebroken toege- Twee minuten bleven de vorstelijke per- juicht door de enthousiaste menigte. HET FRANSCHE MARIALE CONGRES IN BOULOGNE SUR MER Het Derde Eeuwfeest van de toewijding van Frankrijk aan Maria Onder grootsche deelname, zoowel van de zijde der geestelijkheid als van de ge- loovigen, wordt in Boulogne sur Mer het Fransche Mariale Congres gehouden, ter herinnering aan het feit, dat Lode wijk XIII drie eeuwen geleden het land aan de H. Maagd toewijdde. Op Woensdag, 20 Juli, is het Congres ge opend door den Kardinaal Legaat in de basiliek van O. L. Vrouw van Boulogne, een beroemde bedevaartsplaats. Terwijl Donderdag de dag der kinderen was, en in tegenwoordigheid van 50.000 personen, twintigduizend kinderen uit alle deelen van het land de zegen van Maria over Frankrijk hebben afgesmeekt, is Vrijdag geheel gewijd geweest aan de stu die. Vandaag, Zaterdag, hebben 350 huis vaders, afgevaardigden uit alle provincies en streken van Frankrijk, met aan het hoofd Generaal Castelneau en Prins Xa- verius van Bourbon Parma, de toewijding van Lodewijk XIII vernieuwd. Uit deze ontroerende toewijding laten wij hier enkele passages volgen: „Drie eeuwen geleden heeft de vrome koning Lodewijk XIII als een ware vader van zijn volk, zijn persoon, zijn koninkrijk en zijn onderdanen aan U toegewijd. Deze daad van dankbaarheid en toewij ding willen wij, erfgenamen van een ge deelte van zijn autoriteit, nu vernieuwen. Wij wijden U, Moeder, de Fransche fa milies toe. Onze christelijke families vor men de meest solide burcht van het Katho licisme. Maar in deze burcht is helaas een bres geslagen door leerstellingen van ge notzucht en egoisme. Laat onze huisgezin nen succesvol aan deze aanvallen weer staan, mogen de goddelijke wetten van het leven er bewaard worden, mogen de heili ge verbintenissen van het huwelijk er ge ëerbiedigd worden, mogen de christelijke deugden van het geloof er bloeien, de deug den van nederigheid en standvastigheid, waarvan gij ons in het Heilig Huisje van Nazareth het voorbeeld hebt gegeven. Wij vertrouwen U onze kinderen toe, o Maria; mogen zij talrijk zijn in onze huis gezinnen, en er eerbied en vreugde bren gen". Morgen, Zondag, zal de Pontificale Hoog mis worden opgedragen door Kardinaal Liénart, terwijl in den namiddag een gran diose historische optocht door de straten van de stad zal trekken. OPENLUCHTSPEL „BLIND MARIEKEN" TE UDEN. Mgr. Diepen op 15 Augustus naar Uden. Dezer dagen is het tooneeldecor voor het openluchtspel „Blind Marieken" van Jan Vuysters te Uden gereed gekomen. Dit décor rond de oude lindeboom werd aldus door den regisseur Kees van Iersel ontworpen, dat de spelmogelijkheden van het tooneelstuk tot hun volle recht kun nen komen. Geheel Uden wacht in spanning op de komende feesten van de „Kraushirren" (Kruisheeren) die zich driehonderd jaar geleden in dit Brabantsche stadje vestig den. De feesten zullen him hoogtepunt be reiken op 15 Augustus, als het miraculeu ze beeldje van O. L. Vrouw ter Linden met indult van Rome door Mgr. Diepen gekroond zal worden in de parochiekerk, daar de Kapel der Kruisheeren voor de te verwachten drukte te klein zal zijn. Naar ons zoo juist gemeld wordt zijn voor de eerste opvoering van het open luchtspel alle plaatsen reeds besproken. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Het Engelsche koningspaar is weer thuis. Het heeft een paar vermoeiende dagen achter den rug, doch het week-end komt goed van pas om zich weer te her stellen. Het bezoek aan Frankrijk is overi gens buitengewoon voorspoedig verloopen, de ontvangst en het afscheid waren aller hartelijkst en de gewisselde telegrammen bij thuiskomst bevestigen nog eens de ge voelens van hartelijke vriendschap tusschen de beide groote Westersche democratieën. TOKIO: Het incident aan de grens tus schen Rusland en het Japansche wingewest Mandsjoekwo is nog steeds niet uit de we reld, maar vandaag ziet de toestand er toch minder dreigend uit. De zaak is, dat Japan natuurlijk geen lust gevoelt om op dit oogenblik met Rusland oorlog te voeren. Van den anderen kant vraagt men zich af, wat Rusland in het schild voert. In de Ja pansche bladen treffen we een verklaring aan van het bezetten door Rusland van de betwiste heuvel. De Russen zijn n.L overal bezig om de grenzen te versterken, ten ein de nieuwe ontvluchtingspogingen van ver dachte ambtenaren onmogelijk te maken. En bij deze grensversterking is thans ook het oog gevallen op de gunstige ligging van de bedoelde heuvel. Vandaar de happigheid van de Russen om dit gebied, waar de grenslijn toch al niet al te duidelijk te on derscheiden valt, in te palmen. „Kopenhagen" erf de Belgische zelfstandig- heidspolitiek EEN VERKLARING VAN MINISTER SPAAK. Dit nummer beslaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Vóór zijn vertrek naar Kopenhagen heeft de Belgische minister-president Spaak een verklaring afgelegd, waarin hij onder meer zeide: „De landen, die te Kopenhagen ver gaderd zullen zijn, vertegenwoordigen in ons gekwelde Europa een strooming naar gematigdheid, verzoening en xrrede. Wij willen onze belangstelling geenszins aan de groote vraagstukken onttrekken. Met wie kunnen wij die beter bespreken dan met degenen, wier belangen het meest met de onze overeenkomen? De agenda is nogal uitgebreid. Wij zul len natuurlijk van gedachten wisselen over den algemeen en toestand. Het zou mij niet verbazen, wanneer minister Koht (Noor wegen) het vraagstuk van bewapeningsbe perking ter sprake zou brengen. Waarschijnlijk zullen ook het vluchtelin genvraagstuk en de kwestie der handelsbe langen in Spanje behandeld worden. De correpondent van het „Vaderland" te Brussel meldt: Het besluit van minister-president Spaak, deel te nemen aan de conferentie der mi nisters van buitenlandsche zaken van Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Nederland en Luxemburg te Kopenhagen, heeft, in sommige Belgische kringen, nogal veel kri tiek uitgelokt. Zoo werd door verschillen de WaaLsche couranten geschreven, dat Bel gië, al meer en meer, zijn vroegere geal lieerden, Frankrijk en Engeland, den rug wil toekeeren om zich, definitief, op het Noorden te oriënteeren. Anderen gingen zelfs zoo ver te beweren, dat België ge neigd zou zijn het lidmaatschap van den Volkenbond onvereenigbaar te achten met de nieuwe richting, sedert 1936 door dit land gevolgd. Vóór zijn vertrek naar Kopenhagen, in gezelschap van dr. Van Langenhove, secre taris-generaal en den heer Laghart, kabi netschef van het departement van buiten landsche zaken, heeft minister Spaak aan de Brusselsche „Soir" o.m. het volgende verklaard: Het bericht, betreffende mijn reis naar Kopenhagen blijkt de aandacht van een deel der publieke opinie te hebben gevestigd op onze buitenlandsche politiek. Het kan dus wel eenig nut hebben nogmaals de internationale positie van België te be palen. De Fransch-Britsche verklaring van 24 April 1937 en de Duitsche verklaring van 13 October 1937 hebben op de duidelijkste wijze de zelfstandigheidspolitiek samenge vat welke door de huidige regeering wordt voortgezet. Het debat dat te Genève in den schoot van het Comité der XXVÏÏI plaats vond en de toelichting door mij. aan het Belgische parlement verstrekt, hebben onze positie ten aanzien van den Volkenbond en de verplichtingen voortspruitend uit het pact, gepreciseerd. Ik ben de meening toe gedaan, dat wij, sedert twee jaar, in onze handelingen, volkomen trouw zijn geble ven aan de beginselen welke wij toen heb ben uiteengezet. Er bestaat geen enkele re den om een politiek te wijzigen, die her haaldelijk, door het parlement werd goed gekeurd en zeer zeker door de overgroote meerderheid der Belgische bevolking wordt bijgetreden. In de gebeurtenissen der laatste weken komt niets voor, dat speciaal de aandacht verdient of beschouwd kan worden als een verscherping of een verzwakking van onze zelfstandigheids-politiek. Ik heb gezien, dat sommige bladen spraken van „afglijding". Ik begrijp de vrees niet, die sommige perso nen blijkt te hebben aangegrepen. Onze zelfstandigheidspolitiek is er op gericht in de hartelijkste termen te leven met al onze buren. Deze politiek vergt zekere „gestes" van internationale hoffelijkheid zonder welke de door ons gewenschte goede be trekkingen onmogelijk zouden zijn. Geen politiek van afzondering. Wat de conferentie van Kopenhagen be treft zeide de premier, dat deze bijeenkomst niets anders is dan de natuurlijke voortzet ting van een reeds bestaanden toestand. Herhaaldelijk toch hebben de vertegen woordigers van Nederland, Zwitserland, Luxemburg en België te Genève, met hun collega's'uit de Noorder landen geconfereerd, om hun gemeenschappelijke houding ten opzichte van de gestelde problemen te be palen. Het komt mij ten zeerste gewenscht voor, aldus mr. Spaak, dat België met de landen die te Kopenhagen vertegenwoor digd zullen zijn, de nauwst mogelijke eco nomische en politieke betrekkingen onder houdt. Onze zelfstandigheidspolitiek is geen politiek van afzondering. In de omgeving van den minister-presi dent werd ons verzekerd dat, behalve de kwesties, door mr. Spaak opgesomd verder nog over de Zwitsersche opvatting van den inhoud van artikel 16 van het Volken- Het Engelsche Koningspaar is na het be zoek aan Frankrijk weer in Engeland te ruggekeerd. (2de blad). De Duitsche gezant te Londen, von Dirk- sen, heeft een onderhoud met Chamberlain. (2de blad). De Sudeten zouden geheime instructies aan de plaatselijke organisaties hebben ge geven. (2de blad). Deensch schip ten Oosten van Barcelona gebombardeerd en tot zinken gebracht. (2de blad). Het grensincident van Tsjangkoefeng. (2de blad). Binnenland Op den onbewaakten overweg bij Meeden is gisteren een vrachtauto door een trein gegrepen; de bestuurder overleed aan zijn verwondingen. (3de blad). Sport en Wedstrijden De Italiaan Bartali won gisteren de 14e etappe van de Ronde van Frankrijk en is practïsch winnaar. (3de blad). Nieuw Nederlandsch record 300 M. van Karl Baumgarten. (3de blad). MINISTER STEENBERGHE TE IJMUIDEN Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, bracht heden, verge zeld van dr. H. M. Hirschfeld, directeur-ge neraal van het departement van Handel en Nijverheid, een bezoek aan van Leer's walsbedrijven en het hoogovenbedrijf. Omstreeks tien uur vanmorgen arriveer den de bezoekers per auto aan de steiger te Velsen, waar een groot gezelschap ter begroeting aanwezig was. Van het hoog ovenbedrijf waren o.m. aanwezig de direc teuren ir. G. A. Kessler en ir. A. H. Ingen- housz, verder de commissarissen van de hoogovens onder wien de heeren S. Ro- drigues de Miranda en Jacq. Rustige, wet houders van Amsterdam, mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk, B. van Leer, directeur der N.V. van Leer's Vereenigde Fabrieken en directeur van de N.V. van Leer's walsbedrijven, ir. C. Gel derman, lid van de directie der N.V. van Leer's walsbedrijven enz. Met een stoombootje van den Rijkswater staat voer het gezelschap allereerst naar de walsbedrijven, waar de fabriek en het de monstratiegebouw bezichtigd werden. Na dat men hier genoten had van een kopje koffie, werd de in aanbouw zijnde staalfa briek bezichtigd. Het volgende bezoek gold de Slakkenberg, gelegen in het duinterrein nabij Wijk aan Zee. Omstreeks twaalf uur werd een deel van het „Bergmassief" door ontploffing uit elkaar geslagen ter verdere vergruizing, waarna het materiaal naar al le deelen des lands wordt verzonden om te dienen tot verharding van wegen enz. Vanmiddag zal de buizen-gieterij worden bezichtigd en na de lunch in het Casino der hoogovens wordt een bezoek aan het hoogovenbedrijf gebracht, o.a. zullen de ministers en de gasten een ijzerafsteek bij wonen. Tijdens een toespraak, welke minister Steenberghe bij zijn bezoek aan de van Leer's walsbedrijven hield, heeft hij mede gedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer B. van Leer te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau, als erkenning van zijn verdiensten als in dustrieel. bondspact van gedachten zal worden ge wisseld. Tevens wordt het zeer waarschijn lijk geacht, dat de Belgische premier van de aanwezigheid, te Kopenhagen, van mi nister Partijn, gebruik zal maken om ze kere punten, die meer in het bijzonder Bel gië en Nederlnad betreffen, samen te be spreken. NA DE ONTHULLING VAN HET AUSTRALISCH MONUMENT TE VILLERS BRETONNEUX DOOR KONING GEORGE, LEGDE KONINGIN ELIZABETH EEN KRANS AAN DEN VOET VAN HET GEDENKTEEKEN.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1