Practische Japonnen en Mantels voor werkende vrouwen Practische huisjaponnen Katoenen en linnen kantstoffen Bonte weefsels met effen garneeringen Ons Patronenhoekfe HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. De kleeding der vele jonge meisjes en vrouwen, die op kantoren of elders werkazam zijn, zal aan practische eischen moeten voldoen, zonder dat echter het vrouwelijke element uit het oog verloren mag worden. Het meest aan te bevelen zijn daarom diè modellen, welke door het aanbrengen van enkele details al reeds veel ge kleed er werken. De stof moet daarom steeds met zorg gekozen worden, omdat zeer veel van het slagen van een eenvoudige japon afhangt van weefsel, kleur en mo tieven. Mat blauw, oker- kleurig- of fraise linnen zal o.a. zeer geschikt zijn voor een model als links aangegeven is, terwijl het bedrukte weefsel tevens een aardig geheel vormt met de revers, die in de hoofdtint gekozen zijn of wel van wit piqué ge maakt worden. Links zijn verschillende details, die eenvoudige japonnen veel gekleeder ma ken en welke voor uitbreiding vatbaar zijn. Korte manteltjes van ander materiaal en in afstekende kleuren zijn practisch om op zomerjaponnetjes gedragen te worden, ter wijl ons wisselvallige klimaat een langen, aansluitenden mantel onmisbaar maakt. Zeer goe^kleedt het model rechts met op- gestikten bovenpas en breede ceintuur, die men met nesselgaten en smalle biezen van dezelfde stof kan sluiten of wel met een paar knoopen. De modellen der huisja ponnen hebben zich wel zeer gewijzigd en de losse peignoir is thans meer be doeld om op de slaapkamer gedragen te worden. De ontwerpen, die wij thans voor dit genre kleeding zien zijn niet alleen prac tisch, doch tevens gekleed en worden van alle moge lijke waschbare materialen gemaakt, die echter ook wasch- en kleur echt moe ten zijn. Onze afbeelding geeft drie verschillende model len, die onderling geheel van elkander afwijken en waarvan het middelste vooral zeer vlot en jeugdig kleedt. Gebloemde creton ne is hiervoor zeer geschikt, b.v. met knoopsluiting over de geheele lengte en een pigué kraagje als hals af werking. Rechts een japon, die evenals de geruite meer geschikt is voor de morgen uren. Beide modellen zijn met afstekend materiaal gegarneerd en sluiten ge deeltelijk met knoopjes Echt zomersch kleeden de katoenen, linnen en batisten weef seis, die open gewerkts, geborduurde motieven hebben een een kant-achtig geheel vor men. Men heeft ze zoowel in wit als in vele pastel tinten, terwijl er onderjur ken in dezelfde of geheel afstekende kleur onder ge dragen worden. Langen tijd heeft mei deze kant stoffen niet meer gezien, alhoewel wij op dit gebied vele mooie uitvoeringen zagen in andere motieven. Het al te zakelijke ele ment, dat de mode langen tijd beheerscht heeft, moest ten slote zwichten om plaats te maken voor de oorspronkelijke bedoe ling, die er op berekend is vrouwelijk en flatteus te werken. In hooge mate dragen hier ook toe bij de breed gerande met bloe men versierde zomerhoe den. De verschillende kant stoffen worden niet alleen tot japonnen verwerkt, doch men maakt er ook veel mantelcostumes van, die gedragen worden met dunne zijden blouses en vooral ook bolero's b.v. met batisten randen afge werkt, zooals de linker ja pon aangeeft, waarvan de voorpanden in het midden ingehaald zijn. De hierop volgende kan- ten japon heeft een crêpe de chine onder japon, welke aan het bovengedeelte een soort vest vormt; terwijl de rok midden voor gedeeltelijk open valt. Zeer apart werken de mouwen, die op de voorpanden gestikt, zijn, terwijl een gedrapeerde cein tuur om de taille wordt gedragen. De casaque japon heeft nog niet afge daan en kan als geheel of tweedeelig ge maakt worden. De ruimte onder het schou derstuk is ingehaald en doet de stof iets ruim over de buste vallen. Vooral voor jonge figuren zijn deze modellen zéér ge schikt. IETS VOOR LICHAMELIJKE STRAFFEN De moeder is in hoofdzaak aangewezen als opvoedster der kinderen. De vader is in de meeste gevallen het grootste deel van den dag afwezig en zo.odoende niet in d^ gelegenheid zijn aandacht steeds en aan hen te besteden. Toch houdt er een leeftijd dat kinderen wel eens door een krachtige hand geleid moeten worden, hetgeen ^oor- al in die gevallen noodig is, dat de moeder overwicht blijkt te hebben. Kinderen moe ten vooral geen te weekelijke opvoeding hebben, liefde en een zekere mate van strengheid kunnen heel goed samengaan. Onder strengheid verstaan wij echter niet, dat gehoorzaamheid door kracht mid delen wordt afgedwongen in den vorm van lichamelijke straffen. Slaan is een gebrek aan paedagogische kracht en werkt steeds onaangenaam op een kind in, terwijl zijn verkeerde eigenschappen niet verdwijnen, doch voor bepaalden tijd onderdrukt wor den. De taak der opvoeders is evenwel de eigenschappen, die in kiem aanwezig zijn aan te kweeken en de minder goede in andere landen te leiden. Alle kinderen zijn weer anders en zelfs in één gezin verschil len zij onderling, zoodat de opvoeding niet alleen veel liefde en geduld, doch tevens tact en verstand vereischt. Het steeds maar toegeven, aan de eischen van kinderen is een evenzeer een gebrek aan paedagogisch kracht als het andere uiterste het links en rechts uit- deelen van klappen. Wellicht zal het in een enkel geval wel eens noodig zijn, dat een kind op ietwat hardhandige wijze wordt aangepakt, doch alle weldenkende men- schen worden toch pijnlijk getroffen, in dien zij zien, dat een moeder haar kind „flink" om de ooren slaat! Overwicht moet men op kinderen heb ben, zulks is een uitgemaakte zaak, doch dit moet men op beheerschte wijze weten te verkrijgen. Bij de opvoeding moet men het oog ge richt houden op het doel, n.l. de vorming der kinderen tot menschen, die nun plaats in het leven op waardige wijze zullen We ten in te nemen. De middelen, die hiertoe noodig zijn moeten op weloverdacnte wijze toegepast worden, met een groote mate van zelf beheersching en waar deze ont breekt kan men geen respect der Kinderen verwachten evenmin als onvoorwaardelij ke gehoorzaamheid. Niet voor niets wordt gezegd, dat de opvoeding der kinderen de groo.tste taak is, die op de schouders der ouders rust en daarom vereischt zij den vollen mensch. Camelia's een schoonheid Uit het verre Oosten. Wij weten, dat de hoofdfiguur uit be kende roma van Dumas, Marguérite Gau- tier, de camelia tot haar lievelingsbloem had gekozen. Nimmer zag men haar zonder deze prachtige exotische bloem en de dichters schilderen haar graf, als bedekt met came- lias. Theater en film hebben ons het leven dezer Parijsche grisette uitgebeeld en steeds viert „la Dame aux Camélias" nieuwe triomfen. Wordt hierdoor wellicht telkens de aan dacht gevestigd op deze wondermooie bloem? Reeds jaren terug, in grootmoeders tijd, was de camelia of Japansche roos zooals men deze bloem noemde, een modeplant. Angstvallig werd hij verzorgd, bewon derd, om tenslotte weer in vergetelheid te geraken. De camelia, zooals deze groenblijven- de plant in de botanische wereld heet de Camelia Japonica kwam in het be gin van de 18e eeuw uit Japan naar Euro pa. In het slotpark bij Dresden vindt men nog de eerste exemplaren welke in Europa geplant werden. De planten zijn verwant aan de thee struik en worden in het land van her komst soms tien meter hoog; de knoppen doen denken aan die der wilde roos. Men heeft de camelia ook zoodanig we ten te '-weeken, dat hij geschikt is voor kamercultuur en gedurende de winter maanden zal hjj de aan hem besteede zor gen beloon en met een rijke bloemen pracht. De plant is zeer gevoelig en moet een vaste plaats behouden, eveneens een zelf de mate van vocht 'jheid en temperatuur. Een al te warme woonkamer is onge schikt, wel vraagt de camelia licht en lucht, doch de temperatuur mag niet hoo- ger zijn dan 6-10 graden, willen de knop pen niet afvallen, doch zich tot mooie bloemen ontwikkelen. In de zomermaanden kan de plant op een schaduwrijk plekje in den tuin gezet worden en zal dan nieuwe krachten op doen. Vóór de nachtvorst optreedt wordt hij echter weer in huis gehaald. Een niet deskundige verzorging komt tot uitdrukking in afvallen van knoppen en bladeren. SCHOONHEIDSVERZORGING IN DE OUDHEID. Uit oude schrifturen blijkt, hoezeer de vrouwen in de oudste tijden zich ook on ledig hielden met de verzorging van haar uiterlijk schoon. Om een mooie teint en zachte huid te krijgen, legden zij 's avonds vóórdat zij zich ter ruste begaven, een soort dikke brij op het gelaat van brood en ezellinnen-melk. waardoor zich een soort korst vormde. De arme sohoone be hield dit „masker" tot den volgenden mor gen en daarna werd het afgewasschen met lauwe ezellinnenmelk. Oogleden en wimpers werden met anti monium geverfd en een interessante bleeke teint werd verkregen, door het opleggen van krijt, terwijl de wangen zacht rood gekleurd werden met vermiljoen. Overleveringen melden, dat de Griek- sche schoonen de wenkbrauwen met roet zwart maakten er, om grooter te lijken wer den er kurkzolen in hare sandalen en schoenen gelegd! Men spreekt thans zoo vaak over het dwa ze „opmaken" der moderne vrouw, doch reeds in de vroegste oudheid heeft de zucht om door het uiterlijk te behagen reeds be staan! Afwisseling tracht men aan te brengen op bont- bedrukte weefsels in den vorm van effen lint, in één of meerdere kleuren der motieven. De mode is zéér grillig, zoödat telkenmale weer getracht wordt iets anders te vinden, waar door veelal een zekere on rust ontstaat. Thans weer brengt men garneeringen aan op weefsels, die hier aan feitelijk geen behoefte hebben omdat zij van zich zelf al ietwat druk zijn. Men kan echter op zeer bescheiden wijze aan de zen eisch tegemoet komen, zooals de middelste schets aangeeft, waarin op taille hoogte een strik van band fluweel is gehecht met lange afhangende einden. De ingehaalde ruimte aan voorpand geeft een zeer goed effect evenals de af werking van de rechter japon, die zeer apart is. De rak van dit model is opgeknipt, terwijl smal lint of bandfluweel om de taille is gehecht, dat met kleine strikjes wordt afgewerkt. 1 neering van ribsluit, dat in verticale rich- Een afkleedende lijn geeft de effen gar- j ting is aangebracht. JAPON MET BOLERO. Succespatroon 3463. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm. en verzend kosten. Bolero's maken een japon op zeer ge schikte wijze af en men kan er menigmaal verrassende effecten door verkrijgen. Aar dig is om een effen rok in bolero te nemen met een gestreepte blouse in aansluitend model, zooals deze afb. aangeeft. De bloe- menstrepen zijn zeer modern en apart is om een bloem op de zakjes te werken met kleine festonsteken. Voorbaan heeft naad in het midden. Patronen in de maten 404244 en 46. ZOMERJAPON VOOR SLANKE FIGUURTJES. Succespatroon 2802. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm. en verzend kosten. Zeer jeugdig kleedt deze japon, bestaan de uit glad lijfje en achtbaans rok met wijd klokkende onderlijn. De mouwen be staan uit pofj es, met recht band van piqué afgewerkt, waarvan ook de omliggende kraag is. Sluiting met knoopjesniidaen voor. Patronen voor 18 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad" Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: PatrooD No. Hierbij Ingesloten 1 Maat aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modetnad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 1 y3, 3, 5, 10 of 12 V, cent. doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14