Katholieke Koeren en Tuindersbond BINNENLAND HIET VEREEHKGBAAR VRIJDAG 22 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 KATHOLIEKE VACANTIEHUIZEN VOOR JONGENS EN MEISJES. In alle Katholieke dag- en week bladen habben de ouders kunnen lezen, wat wij beoogen met onze R.K. Vavantie- huizen. De K.R.O. heeft ons zijn effect volle medewerking verleend bij onze pro paganda. Reeds zijn duizenden van onze vlugschriften verspreid onder de leerlin gen van de gymnasia en middelbare scho- ln. Van vele ouders mochten wij adhaesiebe- tuingeng ontvangen, waaruit blijkt, hoezeer het door hen op prijs wordt gesteld, dat voor hun jongens en meisjes de gelegen heid is geschapen, om in Katholiek ver band een gedeelte van de zomermaanden door te brengen, in een eigen sfeer en op zoodanige wijze, dat niet hoeft te worden gevreesd voor een inwerking van ideeën en levensopvattingen, die moeilijk in over eenstemming zijn te brengen met datgene, wat van jongs af aan in huisgezin en school en in jeugd vereen iging aan onze Katholie ke jongeren is bijgebracht. Ouders, wij mogen er bij u op aandrin gen: indien gij uw toestemming geeft tot het zelfstandig-reizen, dan moogt en moet gij ook met ouders-recht van uw kinderen eisch, dat zij gebruik maken van onze R.K. Vavantiehuizen. Zeker, nóg zijn wij in een begin-stadium. Nóg hebben wij slechts 15 huizen voor jongens en 15 huizen voor meisjes. Maar door uw medewerking, door uw beïnvloeding van uw kinderen zullen wij elk jaar meer in staat worden gesteld, het aantal vacantiehuizen op te voeren. Ons ideaal is, om in elke plaats waar een jongenshuis is, ook een meisjeshuis te ope nen en omgekeerd. Immers, wij gaan uit van de opvatting, dat de meest ideale vorm van reizen is: het gezamenlijk op va- cantie gaan van het geheele gezin of een gedeelte er van, met den vader als leider of de moeder als leidster. Dan is het nood zakelijk, dat allen in eenzelfde stad of dorp een nachtverblijf vinden. Tot nu toe is dit alleen het geval in Nijmegen, Utrecht, Am sterdam en Grnneken. Wie algemeene inlichtingen wil ontvan gen, vrage deze per brief aan, onder in sluiting van 10 cents aan postzegels. Men ontvangt dan onze „Gids voor R.K. Vacan tiehuizen voor '38" een reglement en het aantal verlangde aanvraagformulieren voor vacantiekaarten. Wenscht men alle gege vens betreffende de R.K. Wandelheemen in België, dan voege men nog 10 cents bij voor de Belgische Gids en reglement. Hierbij zij echter opgemerkt, dat de Bel gische Wandelheemen ten getale van 50 voor dit jaar uitsluitend zijn voorbehou den voor jongens. De bestaande Wandel heemen voor miesjes zijn gereserveerd voor de leden van het A.C.J.B.F.—V.J.V.K.A. Wij hebben hierover nog correspondentie gevoerd, met het resultaat, dat het bestuur heeft toegezegd, openstelling voor de Ne- derlandsche katholieke meisjes voor het volgend jaar in overweging 'ce zullen ne men. In Frankrijk bestaan zoowel Gites d'Eta pe voor jongens als voor meisjes. De Fran- sche Gids is verkrijgbaar ad ƒ0.30. Er be staan pl.m. 200 Gites d'Etape. Het nemen van een vacantiekaart is ver plicht voor eenieder, die gebruik wil ma ken van de vacantiehuizen. Zij worden ver strekt, zoodra wij van den aanvrager of aanvraagster hebben ontvangen: het vol ledig ingevulde aanvraagformulier, een posfoto van pl.m. 4x4 c.M., alsmede het voor de kaart verschuldigde bedrag, hetzij in postzegels, hetzij door storting op post rekening No. 240922 ten name van Pen- ningmeeser Interdiocesane Jeugdcommis sie, Lange Putstraat 44, 's-Hertogenbosch. Deze kosten zijn: voor individueele kaarten 1.05, voor hen dus, die zelfstandig op eigen gelegenheid reizen. Groepskaarten (ook leiderskaarten genaamd) 1.55, noodig voor een lieder of leidster, die met een groep ge bruik wenscht te maken van de Vacantie huizen. R.K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL De jaarvergadering te Nijmegen. Aan het slot van den eersten dag der jaar vergadering, welke de Ned. R.K. Bond van P T.T.-personeel te Nijmegen heeft gehou den, heeft de Hoofdbestuurder van het R.K. Werkliedenverbond, de heer J. Schutte het congres toegesproken. Spr. was met ge mengde gevoelens naar het congres ge komen, wijl op de agenda een voorstel voorkwam, dat het R.K.W.V. niet aange naam is n.l. afscheiding van het R.K. Werk liedenverbond, Spr. wees erop, dat ver- tondenheid tusschen alle werkers noodza kelijk is. Uit de discussies, zoo kon spr. echter constateeren, is reeds komen vast te si aan dat er voor dit voorstel absoluut geen aanhang is. Spr. vroeg steun voor de actie van het Verbond, een actie die toch ook in het belang van S. Petrus is. Vol vertrouwen sprak de hëer Schutte als zijn overtuiging uit, dat men zijn eigen belangen goed zal zien, en daarnaar zal handelen, en uitte zijn beste wenschen voor het welslagen van het congres.(Daverend applaus). Na een H. Mis in de morgenuren van den tweeden dag heropende de heer M. v. d. Eroek uit Utrecht te tien uur de vergade ring. De bondsvoorzitter werd bij enkele candidaatstelling herkozen. De aftredende hoofdbestuursleden W. de Beurs uit Dordrecht, G. A. Coops uit Heerlen, L. H. v. d. Donk uit Eindhoven, E. G. Kalwij uit Nijmegen en L. Schreurs uit Vaals werden allen bij eerste stemming herkozen. Vervolgens werd overgegaan tot afhan- oeling en bean+woording der algemeene be schouwingen. De voorzitter deelde als zijn meening mede, dat de automatiseering van het P.T.T.-bedrijf niet in het belang is van het bedrijf, noch van het personeel, doch slechts in het belang van het kapitaal. In- ake de blijvende aansluiting bij het R.K. Werkliedenverbond hield spr., een warm pleidooi, de beweging trouw te blijven. Wat kan de eenling doen? Bovendien be staat het gevaar der anti-godsdienstige pro paganda, waartegen slechts een gezamen lijk optreden effect kan sorteeren. Trots de moeilijke tijden vroeg spr. met klem, mede werking te blijven verleenen aan het R.K. V/ erkliedenverfcond. Vervolgens werd behandeld het jaar verslag van den bondssecretaris, den heer Waterborg uit Utrecht. De Bond telt thans 8331 mannelijke en 520 vrouwelijke leden. De commissie ter bestudeering van het con- iributie-vraagstuk zal op het eerstvolgende congres haar conclusies aan de orde bren gen. Het ledenaantal van het kinder- en personeelsfonds steeg tot 3851. De reserve van het fonds liep op van 43302.07 tot 44796.31. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden tenslotte goedge keurd. Het voorstel tot wijziging van den bondsraad werd niet voldoende ondersteund zoodat het voorstel van het bestuur den bondsraad ongewijzigd te laten werd aan genomen. Hierna werd gepauzeerd. R.K. ELECTRO-TECHNISCHE WERKGEVERS. Voortgezette jaarvergadering van .,St. Antonius". De eerste Congresdag van de R.K. Elec- tro-technici St. Antonius te Eindhoven is Woensdagavond besloten met een trip naar het vliegveld „Welschap". Donderdagmorgen werd de dag ingezet met een H. Mis in de St. Catharinakerk, opgedragen door den geestelijken adviseur, kapelaan Helden. Te kwart over tien werd in „Trianon" de jaarvergadering voortgezet. Bij de behandeling der voorstellen van af- deelingen vroeg de afdeeling Amsterdam de stichting van een fonds door den lande- lijken bond voor uitxeering bij overlijden, zooals dit bestaat bij den Ned. R.K. Bond van Loodgieters, Fitterspatroons en Ver- warmingsinstal! ateurs. Het hoofdbestur verklaarde, sympathiek ttgenover dit voorstel te staan. Een tweede voorstel-Amsterdam betrof de benoeming van een commissie ter be studeering van het vraagstuk: sluiting van een landelijk contract met de werknemers. Het H.B. achtte den toestand hiervoor niet rijp, maar beloofde deze contracten kringsgewijs ce bevorderen. Aangenomen werd het voorstel-Haarlem cat filialen van aangesloten leden zich moeten aanpassen aan besluiten en veror deningen van afdeelingen, waaronder deze filialen ressorteeren. Tevens werd beslo ten, dat de filiaalbestuurders lid worden van de plaatselijke afdeelingen. Op voorstel van de afd. Amsterdam kwam dan opnieuw aan de orde het aanstellen van een gesalarieerden ambtenaar. Tijdens de bespreking van dit voorstel stortten ver schillende afdeelingen belangrijke bedra gen voor de propaganda in het fonds. Besloten werd dat het H.B. het voorstel- Amsterdam zal bestudeeren en ter sprake brengen op de eerstvolgende bestuursver gadering. Bij de rondvraag vroeg de heer v. ,d Broeke (Rotterdam) een ontwerp voor ziek te- en ongeval1 en verzekering voor den Bond Het H.B. zal deze materie bestudeeren. Opgemerkt werd voorts, dat er ook een Middenstandsor.derlinge bestaat. De voor zitter vroeg nooit in „bokszaken" te koopen Hierna begaf het gezelschap zich naar de koffietafel in hotel Nijpels, waarna een excursie naar de Philipsfabrieken volgde. Te vijf uur werd het Congres gesloten. BORGSTELLINGSFONDSEN MIDDEN STAND. Wat in 1936 en 1937 tot stand is gebracht. In no. 2 van de „Verslagen en Mede- deelingen'' van de directie van Handel en Nijverheid van het Departement van Eco nomische Zaken, verschenen bij de Alge meene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage, worden bijzonderheden over de resulta ten der borgstellingsfondsen voor kleine middenstanders in 1936 en 1937 medege deeld. Op het einde van 1937 waren 32 van de 35 opgerichte fondsen door den minister van Economische Zaken erkend en met de uitvoering van hun taak begonnen. De fondsen in de rayons van de Kamers van Koophandel te Arnhem, Deventer en Groningen waren, hoewel reeds opgericht en bij de rijksregeling aangesloten, nog niet in werking getreden. Bedoelde 32 instellingen beschikten per 31 December 1937 tezamen over een ka pitaal van 450.161 en een inkomen van 124.481. Het nominaal uitgezette bedrag aan borgstellingen bedroeg op het einde van het jaar 267.326. In totaal werden 36 credieten geheel afgelost, en wel tot een bedrag van 10.650, terwijl op de resteerende posten 45.684 aan aflossing werd ontvangen. Het werkelijk loopende risico bedroeg op gemelden datum der halve 210.991. De achterstand in aflos singen en rente beliep 6581.84 of circa 2.5 pet. van het nominaal bedrag der borg stellingen, terwijl de verliezen ten laste van 1937 een bedrag van 2177 uitmaak ten of circa 0.8 pet. van het nominaal be drag. De onkosten waaronder - de kosten van oprichting, salarissen, vergoedingen enz., bedroegen in totaal 28.774. Het ba tige exploitatie-saldo der 32 fondsen over 1937 beliep in totaal 93.530. Het aantal bij de 32 fondsen binnenge komen aanvragen bedroeg op ultimo De cember 1937 4307, aan 883 aanvragers werd een crediet verleend, d.i. 20.5 pet. der aanvragen. Het gemiddelde crediet- bedrag was 311.57 en de gemiddelde looptijd twee jaar en vier maanden. Van de 944 gemeenten, gelegen in de 32 rayons, waren 345 bij de fondsen aan gesloten. Het aantal inwoners dezer 345 gemeenten bedr. 5.108.013 tegen 7.040.388 totaal in die districten. WAAR BLIJFT RIJTIJDENBESLUIT? De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd: Is het juist, dat de Minister van plan is de uitvaardiging van het Rijtijdenbe sluit, gebaseerd op de Wet van 9 Novem ber 1936, (Stbl. 802), te verschuiven, tot dat een Reglement Autovervoer van Goe deren zal zijn in werking getreden? Indien dit inderdaad juist is, welke is dan de reden om dit Rijtijdenbesluit, het welk reeds ruim anderhalf jaar op zich laat wachten, tot dat tijdstip uit te stel len, waar het zich toch volstrekt niet en kel tot de vrachtauto's bepaalt? Is de Minister niet van oordeel, dat de veiligheid op den weg, geheel afgeschei den van alle sociale wenschelijkheden daartoe, een spoedige invoering van het Rijtijdenbesluit noodzakelijk maakt? Indien het antwoord op de laatste vraag bevestigend luidt, wanneer kan uitvaar diging dan tegemoet worden gezien? HET CENTRALE VLIEGVELD. De belangen van Utrecht. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor het gebied Utrecht is besloten zich tot de re geering te wenden inzake de bestaande plannen tot inrichting van een centraal vliegveld in Nederland. De verkeerscom- missie zal een adres over deze aangele genheid opstellen. De voorzitter, dr. F. K. Fentener van Vlissingen, zeide ter toelichting van het voorstel van het bureau der Kamer, dat deze kwestie voor Utrecht van groot be lang is. De huidige toestand is niet bevre digend, daar de internationale maatschap pijen- bezwaar hebben tegen het tweemaal landen. Ook voor de nationale luchtvaart kan een centraal vliegveld van beteeke- nis zijn. Als het wegenplan is uitgevoerd, zal het goed zijn te bestudeeren, of hier in geen verandering kan worden ge bracht. Wellicht zou voor Utrecht een centraal vliegveld de juiste oplossing kunnen zijn. In de Amsterdamsche gemeenteraad is ter sprake gekomen de dreigende verhui zing van de muziek-bibliotheek naar Utrecht, op grond van het feit, dat Utrecht meer centraal is gelegen. Het raadslid Mok maakte de opmer king, dat wanneer het de bedoeling mocht zijn, deze muziekbibliotheek een meer „centralen" zetel in den lande te geven, men niet te Utraeht maar te Leider dorp wezen moest.... DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 21 tot 28 Juli vastgesteld op 50 cent per K.G. Restauratie van het Stadhuis te Gouda. Bij besprekingen met ir. Vetter van het Werkfonds- is de aandacht gevestigd op een tweetal belangrijke werken te Gouda, wel ke in de naaste toekomst voor uitvoering in aanmerking zouden komen en waarop reeds herhaalde malen door den raad is aangedrongen. Overeenkomstig het advies van genoem den ingenieur hebben B. en W. daarop tot het bestuur van het Werkfonds de vraag gericht of op principieele medewerking van het Werkfonds kan worden gerekend voor de uitvoering van deze plannen, t.w. de restauratie van de gevels van het Stad huis en de verbetering van de verkeers obstakels aan het eind van den Kattensin- gel, het Bolwerk en de Wachtelstraat al dan niet in aansluiting op den Koninginne weg. Bij schrijven van 16 Juli j.L heeft de Al gemeene Secretaris van het Werkfonds be richt, dat de bovengenoemde wérken, wat den aard der plannen betreft, zich alles zins leenen voor financiering uit het Werk fonds, en de verdere voorbereiding dezer plannen kan geschieden. De werken zijn inmiddels ingeschreven als Werkfondsplan no. 1844 (Stadhuis) en no. 1845 (verkees- verbetering). B. en W. hebben tot het voorbereiden dezer plannen inmiddels opdracht gege ven. Ned. Bond van Sigarenwinkeliers. Dezer dagen hield de Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen zijn 31ste bondsvergadering in hotel De Roode Leeuw te Amsterdam. De bestuursvrkiezingen brachten het af tredende dagelij ksch bestuur, de heeren Jongejans, Metselaar en Tiesinga, opnieuw resp. als voorzitter, secretaris en penning meester aan het roer, terwijl de heeren Rummenie, van Berkel en Leonard allen aftraden en de heer Groenewegen als be stuurder werd herkozen. Aangenomen werd een ondernemersover eenkomst inzake de distributie van sigaren. De algemeene vergadering verklaarde zich in principe voor invoering van een bonds- merk sigaren. Het hoofdbestuur stelde 3 moties voor, resp. aan den ministerraad, den minister van financiën en den minister van econo mische zaken, inzake uitreiking van ta- baksvergunningen aan personeelcoöpera- ties, verkoop van tabaksartikelen in rijks gebouwen en regeling van het automaten- vraagstuk. Dc overname van de land- bouw-crisismaatregelen A. FLESKENS DE NIEUWE VOORZITTER De vergadering van den Ned. R.K. Boe ren- en Tuindersbond, welke gisteren ge houden is te Roermond in het Land bouw huis, werd bijgewoond door den minister van Economische Zaken, mr. M. Steenber- ghe, mr. dr. A. van Rhijn, voorzitter van het college van regeeringscommissarissen en ir. Roebroek, secretaris-generaal van den Landbouw. In zijn openingswoord heeft de waarne mende voorzitter, de heer L. F. J. M. ba ron van Voorst tot Voorst deze gasten dan ook met bijzondere waardeering verwel komd. Naast hen noemde hij ook de ver tegenwoordigers van het Kon. Ned. Land bouw Comité, den Chr. Boeren- en Tuin dersbond, van den Alg. Ned. Zuivelbond en van de R.K. Studentenvereeniging St. Franciscus te Wageningen. De vergadering was voorts van groot belang wegens de verkiezing van een voor zitter, ter vervulling van de vacature, ont staan door het aftreden van den heer J. Verheggen. Bij enkele candidaatstelling werd de heer A. Fleskens, burgemeester van Geldrop, als zijn opvolger benoengd. Van den aftredenden voorzitter werd met hartelijke woorden afscheid genomen, waarbij ook minister Steenberghe zeer waardeerende woorden sprak. Voorts schet ste de minister de huidige moeilijkheden van den landbouw, waardoor hij wilde uit eenzetten, hoe zware taak den nieuwen voorzitter wacht. Het is nog niet mogelijk optimistische verwachtingen te koesteren t.a.v. den toestand. De minister sprak,, na eenige algemeene opmerkingen te hebben gemaakt over den landbounw, zijn ver trouwen uit in lI—i nieuwen voorzitter, die om zijn functie en om zijn persoon het vertrouwen der regeering geniet. De heer J. Bemelmans sprak daarna den heer Ver heggen toe namens Z. H. Exc. Mgr. Lem- mens. De aftredende voorzitter dankte ver volgens voor de hartelijke woorden tot hem gericht, en voor het eere-voorzitter- schap, dat hem is aangeboden. Ook de nieuwe voorzitter, de heer Fleskens, dank te voor het vertrouwen in hem gesteld, waarbij hij als voornaamste punten van zijn program noemde de bescherming van godsdienst en zeden; de bescherming van den stoffelijken welstand der boeren en het vrijmaken der boeren van onnoodige overheidsbemoeiing. Na deze min of meer plechtige voorzit tersverwisseling werden een aantal huis houdelijke aangelegenheiden behandeld, waarbij de notulen werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag, de rekening over 1937 en de begrooting over 1938. Het voornaamste van de vergadering was een inleiding van den heer ir. J. H. H. Be melmans over „de overneming door het ge organiseerde bedrijfsleven van maatrege len, door de regeering genomen ten behoe ve van den landbouw". Spr. betoogde allereerst in het kort de maatregelen, die den ondergang van velen moeten voorkomen en daarom niet alleen nu, maar ook in de toekomst noodig zullen blijven. Hierbij moet men echter uitgaan van de stelling, dat een groote gemeenschap niet zoo goed de maatregelen kan uitvoe ren als een kleinere. Dit is ook een der stellingen van de encycliek van den Paus, en het is verheugend, dat ook de regeering daarvan overtuigd is, zooals o.m. nog ge bleken is op de onlangs gehouden pers conferentie. De maatregelen dienen dus door de boe ren en tuinders te worden overgenomen. Er bestaat verschil van meening over de vraag of het overnemen-practisch mogelijk is. Spr. is ervan overtuigd, dat de moge lijkheid bestaat, maar het is noodig, dat er eenige voorwaarden worden gesteld. De overheid meent, dat bij het treffen van maatregelen een zeker minimum van be looning moet worden gegarandeerd. Het is echter de vraag, of de organisaties zich met dit minimum tevreden kunnen en mo gen stellen. Zij moeten den eisch stellen van belooning der boeren en tuinders in evenredigheid tot de andere bedrijven. De prijzen van de landbouwproducten zouden hierop gebaseerd moeten zijn. Het is zeer moeilijk uit te maken, hoe groote beloo ning de rechtvaardigheid eischt. Spr. meent dat de prijzen der producten zoo hoog moe ten zijn, dat de productiekosten vergoed worden, dat de lasten, rustende op het be drijf, uit de productie betaald kunnen wor den en verder, dat een behoorlijke vergoe ding voor den arbeid gegeven kan worden. Als minimum voor deze belooning zou spr. wenschen, dat het gemiddelde van de loo- nen van de minst gekwalificeerde arbei ders als norm wordt genomen. Deze eisch van welstand was de eer ste voorwaarde, die de katholieke boe ren en tuinders zullen moeten stellen. Als tweede voorwaarde zal moeten wor den gesteld de eisch, dat de overheid haar apparaat ter beschikking stelt der organisaties. Onder dit apparaat moet men verstaan de sanctiebevoegdheden, den voorlichtingsdienst en de finan- cieele middelen. Als derde voorwaar de zullen de boeren den eisch moeten stellen, dat de crisismaatregelen niet verstarrend zullen werken, doch dat verruiiming en aanpassing aan de om standigheden en gewijzigde productie- eischen mogelijk zouden moeten blij ven Na deze meer principieele uiteenzetting behandelde ir. Bemelmans het was een merkwaardig gezicht, dat men alleen in het Limburgsche land kan aantreffen, een ingenieur in priestertoog de practische uitvoering, zooals hij zich deze zou wen schen. Het is noodig, dat aan het hoofd van alles een centraal coordineerend orgaan komt, waarin de maatregelen in nationaal verband kunnen worden bezien. Een cen trale adviescommissie is niet voldoende, omdat deze niet over voldoende kracht en bevoegdheid zou beschikken. Dit centrale coordineérènde orgaan, dat opgebouwd is op de drie centrale landbouworganisaties, stelt vast, of er maatregelen noodig zijn, verschaft de financiën en verdeelt de uit voering over de gewesten. Hieronder komen de suborganen, die bepaalde productiesta tistieken omvatten, bijv. akkerbouw, vee teelt. Vervolgens krijgt men de geweste lijke organisaties die de controle over de uitvoering moeten uitoefenen en als laat ste instantie de plaatselijke commissies van uitvoering en advies, die zouden bestaan uit de vertegenwoordigers van de plaatse lijke boerenbonden. Het contact tusschen deze instanties zou moeten gaan via het centrale orgaan. Aan het slot van zijn betoog uitte spr. nog een specialen wensch t.a.v. de kleine boeren. Ook deze zullen moeten worden ge holpen door de landbouw-organisaties, om dat ook bij hen bewaard moet blijven de eigenwaarde van den boer en opdat hij zich niet teveel als een gesteunde zal voe len. Over de mogelijkheid dat de organisatie van het boerenbedrij zal kunnen voeren tot organisatie van het geheele bedrijfsle ven, sprak de inleider liever niet, want het zou mogelijk zijn, dat men hierdoor in be paalde kringen een groot verzet zou ontke tenen. Beter is het af te wachten hoe de uitwerking in het boerenbedrijf zal zijn en deze regeling als voorbeeld voor anderen te laten gelden. Deze voordracht, welke uitmuntte door helderheid en nuchterheid, was geen aan leiding voor verdere besprekingen, zoozeer was de vergadering het met ir. Bemelmans eens. Bij de rondvraag werd het woord ge voerd door de vertegenwoordigers van den Cl r. Boeren- en Tuindersbond en van de R.K. Studentenvereeniging te Wageningen, waarna de vergadering door den voorzit ter werd gesloten. FABELTJES. De „Opmarsch" schrijft: Duitschland heeft bepaalde Neder landsche vaklieden noodig, zoo nu weer Nederlandsche visschers. Het biedt dezen visschers een loon aan, dat zeer ver boven de loonen van de Duitsche arbeiders is gelegen. Als men den heer Rost van het Mussertsche dagblad moet gelooven, zou het systeem van de Nederland sche regeering zijn, plaats te maken voor immigranten. Dit zou dan begonnen zijn met de Joden-boycot tegen Duitschland. De heer Rost leeft n.l. in den waan, dat onze export op Duitschland terugliep door die boycot. Hij weet, natuurlijk wel, dat dit een fabeltje is. De export liep terug: le. door het Duitsche ge brek aan duiten; 2e. door het Duit sche streven naar autarkie, waarin ook de plaatsing van vakkundige vis schers uit Nederland en Noorwegen past. Wij lezen ook nog: „De zonen onzer boeren die gehoopt hadden in de Wieringermeer op va- derlandschen bodem hun hofsteden te bouwen, moesten lijdelijk toezien hoe de volksvreemden hun plaatsen innamen". Er is geen woord van waar! De lief hebbers voor Wieringermeergrond zullen dien kunnen krijgen, naar on zen smaak te duur en in te groote com plexen. Daaraan staat in het geheel niet in den weg het feit, dat eenige tientallen uit Duitschland verdreven Joden tijdelijk in de Wieringermeer een onderdak vonden om er het boe renvak te leeren om naar elders te verhuizen. Intusschen: het blad van den heer Mussert heeft den mond zoo vol over de Nederlanders, die in Duitschland werken, maar wil het ook eens ver tellen, hoeveel Duitschers in Neder land en in Indië arbeid vinden? Katholiek en socialist is onver- eenigbaar. Religieus-socialisme, christelijk-socialisme, zijn uitdruk kingen die een tegenspraak in sluiten s het is onmogelijk degelijk Katholiek te zijn en tegelijk socia list in den waren zin van het ^woord. Pins

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6