Academienieuws Laatste berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Burgerlijke Stand VRIJDAG 22 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. i LEIDSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE. Onder begunstiging van fraai zomerweer heeft gisteren de j aarlij ksche processie naar Brielle plaats gehad. Mèt de verschil lende geestelijken mee namen er 205 pel grims deel. Uit Wassenaar waren drie uit Hoogmade één pelgrim per fiets naar Brielle gegaan. Te 10 uur kwamen de pelgrims te Brielle aan, waar te 10.45 uur een plechtige hoog mis werd opgedragen door den weleerw. heer P. Verhoofstad. Vóór de Hoogmis kwa men de bruidjes met de offerkaars de kerk binnen, welke in plechtige processie naar het altaar werd gebracht en gewijd, terwijl de bruidjes in halven cirkel voor het al taar stonden geschaard. Na de wijding werd de kaars ontstoken en op den stan daard geplaatst. Kapelaan Verhoofstad werd bij het H. Misoffer geassisteerd door den weleerw. heer Kap. A. Lohman als diaken en den weleerw. pater dr. Polmann, van de Orde der Paters Montfortanen bij de Haagsche Schouw als subdiaken. De St. Odo-koorknapen onder leiding van den weleerw. heer E. Paap vertolkten de Misgezangen op stemmig-devote wijze, Staande voor in de kerk. De predicatie werd gehouden door den geestelijk leider der beevaart, den wel eerw. heer P. J. Hofstede, zulks naar aan leiding van de tekstwoorden: „Weest ge trouw tot in den dood, dan lal Ik u de Kroon van het Eeuwig Leven schenken (Uit het boek der Openbaring St. Joann.) Na de Hoogmis volgde eenigen tijd ont spanning, tijdens welke een uit 380 deel nemers bestaande Belgische processie bin nenkwam. Nadat vervolgens de reliquie-vereering in de kerk had plaats gevonden, werd te 1 uur een uitvoering op het Martelveld ge houden, waarop de St. Odo-koorknapen vanaf het monument geestelijke liederen ten gehoore brachten. De uitvoering werd even onderbroken door een voorlezing uit het leven der martelaren van Gorcum. Te half drie werd het plechtig Lof ge houden, waarbij de relieken in plechtige processie werden meegevoerd. De predica tie werd hier gehouden door den weleerw. pater J. Hillen van de Orde der Montfor tanen, waarin zij neer w. het leven en ster ven der Martelaren beschreef, de menschen opwekkend hun geloof trouw te beleven. Na processie met het H. Sacrament keerde men terug naar de kerk, waar met Tantum Ergo en plechtigen zegen werd besloten. Na een korte wijle ontspanning woonden de pelgrims nog het Lof bij in de parochie kerk, waarna men te half zes weer per boot vertrok. Vol blijheid keerde men gis teravond te kwart voor acht weer in de Sleutelstad terug. Wat nu de finantiën betreft, deze blijven de Commissie veel zorg baren. In 1937 werd uitgegeven het niet onbelangrijk bedrag van ƒ26.380.80 en hoewel hiertegen over staan, de van Overheidswege vastgestelde bijdragen, is toch nog veel te kort, om een sluitende rekening te maken. Hoewel de Commissie erkentelijk is voor den steun inzonder voor het huis te Lisse ontvangen, en vele Katholieken van Lei den en omgeving hunne gaven voor het Liefdewerk bijdroegen, doet zij met alle vrijmoedigheid opnieuw een beroep op alle Katholieken van Leiden en omgeving, deze zoo hoog nuttige en dringend noodzakelijke instelling, als Liefdewerk voor Kinderbe scherming met een bijdrage te steunen, want inderdaad is hier hulp noodig, daar het zeer te betreuren zou zijn, als een werk van jaren, door finantieele onmacht zou moeten worden opgeheven. Zij besluit haar jaarverslag, steunend op een groot Godsvertrouwen, dat zij onder de bescherming van den H. Vimcentius Paulo, haar werk zal mogen blijven door zetten, tot steun en heil van het verlaten en verwaarloosde kind. LIEFDEWERK VOOR KINDER BESCHERMING TE LEIDEN. Op den feestdag van den H. Vincentius a Paulo werd de algemeene vergadering gehouden, waarin de secretaris van het Liefdewerk voor Kinderbescherming zijn jaarverslag uitbracht, waaraan wij het vol gende ontleen en. Het Liefdewerk voor Kinderbescherming is een afdeeling van de St. Vincentius-Ver - eeniging en beoogt de geestelijke en licha melijke verzorging van de onder haar voogdij gestelde minderjarigen, zoowel meisjes als jongens, vanaf den leeftijd van 2 jaar, wier opvoeding, door de onmacht der ouders, gevaar loopt. De kinderen, aan de zorgen der Vereeni- ging toevertrouwd, worden of in het Vin- centiushuis te Lisse of in gezin of andere gestichten geplaatst. Gedurende het jaar 1937 werden in het gesticht te Lisse 72 kinderen verpleegd met een aantal verpleegdagen van 19520. Het Vincentiushuis ligt aan den Rijks straatweg tusschen Sassenheim en Lisse, waarin het kenmerk van eenvoud heerscht, doch rekening houdende, met de' eischen aan een dei-gelijke inrichting verbonden, werden stelselmatig de zoo hoog noodige verbeteringen, aangebouw en interieur ge bracht, zoodat het geheel er stemmingsvol en prettig uitziet. De leiding berust bij de Zusters v. d. H. Carolus Borromeüs te Maastricht, van wien de kinderen een degelijke opvoeding krij gen, en met toewijding en liefde omringen zij het arme verlaten of verwaarloosde kind op zulk een wijze, dat er steeds een goede geest heerscht en de kinderen er een aangenaam tehuis hebben. Wanneer de schoolplichtige leeftijd ten einde is, wordt voor de jongens een werk kring gezocht, terwijl de meisjes in de in richting blijven tot hun 18e jaar, alwaar zij dan verschillende nuttige werkzaamheden verrichten en alvorens zij het huis voor goed verlaten, volgen zij eerst nog een naai-, kook- en diencursus, opdat zij dan een passenden werkkring kunnen bekomen. De gezondheidstoestand der kinderen is over 't algemeen uitstekend, terwijl de ge- neesheeren aan de inrichting toegevoegd, geregeld controle uitoefenen. De gezinsverpleging eischt mede een groote zorg. De kinderen worden 2 maal en indien noodig meerdere malen per jaar bezocht. Over 't algemeen gaf het gedrag der verpleegden wel reden tot tevreden heid. De crisis der werkloosheid drukte ook hier zijn stempel. Al was deze niet zoo zwaar, als 't voorafgaand jaar, toch moest de Commissie in vele gevallen belangrij ken financieelen steun verleenen, aange zien de Rijksbijdrage niet toereikend was, in hun onderhoud te voorzien. De Gestichtsverpleging had op normale wijze plaats, ook deze kinderen werden on danks de groote afstand waarin de Gestich ten gelegen zijn, 1 2 maal per jaar be zocht. Buiten deze bezoeken blijft men op de hoogte door rapporten en corresponden tie. Over het afgeloopen jaar werden 52 kin deren in gezinnen en gestichten verpleegd. FEESTAVOND SLAGERSVAKCURSUS. Toen Minister Steenberghe de vesti- gingseischen voor het slagersbedrijf in voerde, werd dit besluit van vele zijden toegejuicht. Immers, men zou zich niet meer zoo maar als slager kunnen vesti gen, maar men moest voldaan hebben' o.a. wat betreft de kennis van het slagers- bedrijf. Vandaar dat in vele plaatsen sla gersvakcursussen werden ingesteld, wel ke cursussen onder leiding van de S.V.O. in Utrecht stonden. Zoo was er ook een dergelijke cursus ingesteld in Leiden, welke cursus door de slagersorganisaties werd terzijde gestaan en waarbij een com missie van bijstand de leiding van den cursus in handen had. Men moet zich een dergelijken cursus niet te licht voorstel len, omdat de vele slagerspatroons, sla- gerszoons en personeel na een heelen dag hard werken nog 's avonds tijd moesten vinden om de lessen van den cursus te volgen. En dan het weinige, wat hun aan tijd nog restte, werd besteed om te studee- ren voor de examens; we kunnen dus wel zeggen, dat de cursustijd voor de cursisten een zeer zware tijd is geweest. In Februari van dit jaar werd met den cursus begonnen door een 25-tal leerlin gen onder de bekwame leiding van de leeraren, de heer en: dr. Sperna Weiland, Streng, Stroosma, van Meurs en v. d. Veen. Zes maanden lang van harde en ingespannen studie gingen voorbij, waar aan ook dikwijls de vroolijke noot niet ontbrak. En toen eindelijk de examentijd voorbij was, bleek dat 80 pet. geslaagd was. Voorwaar een mooi resultaat! Gisteravond was de lang verwachte avond der diploma-uitreiking. Hiervoor hadden de cursisten zelf een feestavond georganiseerd in een der zalen van „De Burcht", waarbij ze de leiding gegeven hadden in handen der commissie van bij stand. De Hofenk-band zorgde voor pret tige en beschaafde muziek. Deze avond werd bijgewoond door den S.V.O.-afge- vaardigde, den heer v. d. Zwaag; alle leeraren, behalve de heer v. d. Veen wa ren aanwezig. Ook de slagersorganisaties waren vertegenwoordigd. De voorzitter van de comm. van bijstand, de heer G. Bergers, begon met een welkom toe te roepen allereerst aan de cursisten: Ver volgens verwelkomde hij den heer v. d. Zwaag, de leeraren en de afgevaardigden der div. slagersorganisaties. Na zes zware maanden arbeid, aldus spr., zien velen hier de kroon op hun werk gezet. En wan neer nu een droevige gebeurtenis een sla gersgezin zoü treffen, dan zal de zoon klaar staan om den vader op te volgen en het bedrijf in handen overgaan van hen, die nu alle bijzonderheden van het vak kennen. Spr. zeide, dat hier te Leiden voor enkelen een uitzondering zal worden ge maakt wegens langen dienst, zoodat die enkelen een zaak zullen kunnen openen zonder in het bezit te zijn van het diplo ma, maar de cursisten moeten begrijpen, dat het altijd de vraag zal blijven, of die menschen wel het vak onder de knie heb ben. Met het toewenschen van een genoe- gelijke avond besloot de heer Bergers zijn openigsrede. Vervolgens werd overgegaan tot de diploma-uitreiking. Onder applaus namen de cursisten deze in ontvangst, maar hier hoort wel een extra woord van hulde aan den cursist de heer Kok, die wegens de buitengewone moöie lijst van cijfers het gildemedaille in ontvangst mocht nemen. De heer v. d. Zwaag bracht vervolgens dank namens de S.V.O. aan allen, die bij dezen cursus behulpzaam zijn geweest. De leeraren vanwege het voor de toe komst gereed maken van de cursisten, de commisise van bijstand, w.o. vooral de nijvere werken en secretaris, de heer v. d. Sfeen Jr., en ook de cursisten werden belankt, omdat dezen hebben ingezien, dat een groote kentering in de slagers wereld is ingetreden. De vestigingswet was voor velen een knellende band, maar aan den anderen kant moeten we de vele verbeteringen zien, die deze wet heeft tot stand gebracht. Vervolgens sprak spr. den afgewezen candidaten moed in en wensch- te hun bij een volgend pogen veel succes toe. Spr. stelde den heer Cuiper als voor beeld voor de geslaagde cursisten, met dat voorbeeld voor oogen, zouden ze het in de toekomst ver kunnen brengen. Al len moeten trachten het slagersvak om hoog te heffen en een voorbeeld nemen aan de vroegere slagers en vooral aan den heer Cuiper. Na deze begeesterende rede sprak na mens de cursisten de heer A. v. Leeuwen een dankwoord aan de leeraren en hij beklemtoonde dezen dank door het over reiken van div. geschenken. Ook den heer v. d. Steen werd een geschenk aan geboden. Dr. Sperna Weiland en de heer Stroosma dankten in geestige speeches voor de geschonken cadeaux. De heer v. Meurs dankte eveneens, maar hij voegde er nog een korte leerzame les aan toe: de regeering kan niet voor alles zorgen, aldus spr., maar wij moeten zelf voorgaan, dan zal de regeering ons vanzelf later helpen. De heer v. d. Steen Jr. bracht eveneens dank voor de attentie en herin nerde er aan, dat de vestigingswet voor velen was een staf om te gaan, maar ook voor velen een stok om te slaan. Leiden ech ter heeft een staf om te gaan van gemaakt. De heer Werner feliciteerde namens de sla gersorganisatie de cursisten en spoorde hen aan altijd trouw lid te zijn van de organi saties en de vergaderingen trouw bij te wonen. Hij sprak de hoop uit, dat de com missie van bijstand haar taak weer even goed zou vervullen bij den nieuwen cursus als ze het bij dezen cursus gedaan had. Tot slot van de rij sprekers sprak de heer v. d. Steen Sr. een welgemeend woprd over het verleden en de toekomst van het sla gersbedrijf. Hij als oud-slager ziet de toe komst met veel optimisme tegemoet. De cursisten, die anders bij de lessen liefst zoo gauw mogelijk weggingen, ble ken nu geen haast meer te hebben, want nog langen tijd bleef men gezellig bijeen. Een oud-carsist, de heer Visser, deed en kele voordrachten, de band zorgde goed voor muziek en de kwinkslagen waren niet van de lucht. Het was werkelijk een zeer prettige avond en het was ook een goed slot van het afgeloopen cursusjaar. (Voor vervolg stadsnieuws zie pag. 14) LEIDEN. Bevorderd: tot arts: de heeren M. C. Raeven, Lei den, N. Wakkie, Wassenaar, Th. Stel- ma, Tzurn (Fr.). AANVARING TUSSCHEN NEDER- LANDSCH EN NOORSCH MOTOR TANKSCHIP. Uit Vlissingen Wordt gemeldt: In den af geloopen nacht heeft nabij het vuurschip „Sandettie" eer aanvaring plaats gehad tusschen het Noorsche Motortankschip „Belita", gebouwd in 1932, groot 6323 bruto t n 3760 registerton, van de reederij Reidar Rod te Tonsbeig, komende van Port San Luis en bestemd naar Antwerpen, en het nieuwe Nederlandsche motortankschip Barendrecht'gebouwd in 1938, bruto 9385 ei netto 5617 registerton, van van Omme- rtns scheepvaartbedrijf te Rotterdam. De „Barendrecht" maakte zijn eerste reis van Schiedam naar Abadan. Het tankschip „Belita" passeerde Vlis singen vanochtend omstreeks half zeven en zou schade hebben opgeloopen aan den •voorsteven. Het maakte water in de voor- pek. Door trimmen van het schip heeft men het gat, dat door de aanvaring was ontstaan, boven water kunnen krijgen, zoodat de reis naar Antwerpen kon worden voortgezet. D? „Barendrecht" is, zooals ge meld, vanmorgen met schade aan den voor steven in den nieuwen waterweg terugge keerd. BRUTALE DIEFSTAL IN „SPLENDID" TE SCHEVENINGEN. Geldkistje met ruim 800.buitgemaakt. Vannacht heeft in het café-rest. „Splendid" oo den Badhuisweg te Scheveningen 'n bru tale diefstal plaats gehad, waarbij een geld kistje inhoudende 842.— is buitgemaakt. Dit kistje, waarin de ontvangsten van den geheelen dag worden gedeponeerd, neemt de gérant, die boven het restaurant slaapt e^ken avond mee naar zijn kamer. Dit had hij gisternacht eveneens gedaan. Midden in den nacht werd hij wakker en hoorde het gepiep van zijn kamerdeur. Toen hij op stond om te kijken of er onraad was, be merkte hij, dat het bewuste geldkistje was verdwenen. Blijkbaar was een indringer door de geopende deuren van de slaap kamer naar binnen gekomen en op dezelfde wijze verdween en. Hedenochtend kon men over deze inbraak nog weinig meedeelen, daar het politie onderzoek in volle gang is. Vast staat evenwel, dat de dief wel zeer goed van de gewoonten van de zaak op de hoogte is geweest. WISSELTRUC TOEGEPAST. De Haagsche politie heeft wederom ge arresteerd den fruitkoopman J. G. L., be kend onder den naam „Ponempie", L. die z:ch eenige malen heeft schuldig gemaakt ,n. wisseltruc te hebben toegepast. L. is voor dit feit vele malen met de po litie in aanraking geweest en ook reeds verscheidene keeren veroordeeld. KIND DOODGEREDEN. Vanmiddag is het driejarig zoontje van ce familie Huismans te Numansdorp door een vrachtwagen bestuurd door zijn vader overreden en vrijwel onmiddellijk gedood. Het kind stond aan den weg op zijn va der te wachten. Toen de man, die het kind niet bemerkt had, achteruitreed, is het kind onder den wagen geloopen, waardoor het het zware voertuig over het lichaampje kreeg. LIJK VAN VERDRONKEN ZWEMMER GEVONDEN. Het lijk van den Zondagmiddag bij het baden in zee verdronken 34-jarigen ver dronken inwoner van Amsterdam is van middag tusschen de pieren van IJmuiden door een vletterman drijvende aangetrof fen. De vletterman waaarschuwde den kapi tein van de sleepboot „IJmuiden" „Junior" van het bureau Wijsmuller, die het lijk heeft geborgen. De politie heeft het naar het lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats latten overbrengen. FEN WERK VAN RAPHAEL ONTDEKT? MILAAN, 22 Jul (ANP) Bij een aantal schilderijen van een particuliere verza meling, die ter restauratie aan de hoede van een deskundige waren toevertrouwd, heeft men een Madonna ontdekt, waarop de woorden „Raphael urbinas pingebat hr.no 1518" (Raphael van Urbino heeft dit werk geschilderd in 1518) te lezen waren. Men acht het niet uitgesloten, dat hier werkelijk een stuk van den grooten meester gevonden is, daar er een opmerkelijke ge lijkenis bestaat met het middengedeelte van Raphaels werk „De Heilige Familie", dat zich in het Louvre bevindt. RECHTSPRAAK AAN DE LOOPENDE BAND. MOSKOU, 22 Juli (ANP) De „Prawda" schrijft, dat de rechters te Moskou de pro cessen in te snel tempo behandelen en wijst op het feit, dat het hof van beroep 188 zaken per dag beslist. Het blad neemt de klacht van een advo- caat over, die op den grondslag van den jchturigen werkdag heeft berekend, dat gemiddeld aan iedere zaak drie minuten wordt besteed De helft daarvan wordt door de rechters nog gebruikt voor het heen- en weerloopen tusschen rechtszaal en raad kamer. WEDEROM JODEN GEDOOD. JERUSALEM, 22 Juli. (A. N. P.). In de Joodsche nederzetting Motza ten Westen van Jeruzalem is een Joodsche arbeider doodgeschoten, twee Joodsche hulpagen ten van politie werden eveneens gedood en drie boeren gewond. Dit geschiedde toen de vrachtauto, waarmede zij van Ramatha- kovesh kwamen, werd beschoten. Het vuur werd beantwoord en twee Arabieren wer den gedood. CHILI VERSTERKT ZIJN LUCHTMACHT SANTIAGO, 22 Juli (ANP) Chili, dat tot dusverre voor zijn veiligheid in hoofd- ztak op zijn vloct vertrouwde, gaat nu zijn luchtmacht versterken. De minister van defensie heeft een wetsontwerp ingediend tot het benoemen van 250 nieuwe officieren voor de nieuwe vliegtuigen, die uit Duitsch- land en Italië geleverd worden. Bovendien voorziet het ontwerp in uitbreiding van den gionddienst en den technischen staf HONDERDEN CHINEESCHE JONKEN VERNIELD. HONGKONG, 22 Juli (ANP) Volgens een mededeeling van de organisaties van Chineesche visschers te Hongkong zijn se dert 12 September van het vorige jaar, toen de Japanneezen overgingen tot blokkade van de Chineesche kust, 412 jonken ver brand of tot zinken gebracht. Daarbij zijn 8430 mannen, vrouwen en kinderen omge bracht: velen hunner verdronken of ver brandden levend. De schade wordt geschat op vijf millioen dollar. ONRUST OP NIEUW GUINEA. PORT MORESBY (Nieuw Guinea), 22 Juli (ANP) Nabij de Tauririvier aan de Papoeagolf hebben zich ernstige ongeregeld heden voorgedaan. De autoriteiten vreezen, dat een Europeesch politie-officier is gedood Versterking is per vliegtuig naar de plaats des onheils gezonden. LEIDEN, 22 Juli. Vee. Aanvoer: 333 run deren, 261 kalveren, 892 schapen, 1168 var kens, 7 paarden, 20 veulens, 32 bokken of geiten, 34 zeugen. Prijzen: 35 stieren 210 270, schoon gewicht 5458 cent, handel stroef; 115 kalf- en melkkoeien 230315, handel tamelijk; 105 varekoeien e. a. 140 —210, handel matig; 78 vette koeien 180 290, schoon gewicht 5274 cent, handel iets vlugger; 38 vette kalveren 5090, schoon gewicht 5482 cent, handel zeer matig; 123 nuchtere kalveren 712, 200 vette schapen 1925, zuiglammeren 13 17, 200 weideschapen 1722, 487 lam meren 711, handel matig; 526 mestvar- LEIDEN. Geboren: Krijn Cornells zoon van J. Fakkel en E. Lancel Pieter Willem, zn. van W. P. Dool en J. Schaft Pieter, zoon van B. Philippo en E. Redel Petrus Pau- lus Maria, zoon van P. P. Devilee en J. H. Polane Paulus Petrus Maria, zoon van P. P. Devilee en J. H. Polane. Ondertrouwd: J. Kriek jm. 25 jaar en J. Vermond jd. 24 jaar J. J. Lucie jm. 31 jaar en A. M. van Rijn jd. 30 jaar P. J. B. van Wees jm. 26 jaar en C. J. van Laarhoven jd. 26 jaar. Overleden: A. Felzel gehuwd met F. Plaizier 57 jaar W. N. A. van Varik zoon 4 dagen J. C. G. Giere dochter 53 jaar. kens 2145 en 608 biggen 1318, han del zeer matig; 20 veulens 80130, han del tamelijk vlot, 32 bokken of geiten 27 handel matig; 34 zeugen 6085, handel zeer matig. Kaas. Aanvoer 86 partijen waarvan 67 partijen Goudsche kaas le soort 22.50 24.00, 2e soort 2122, 19 partijen Leid- sche kaas le soort 2224.50, 2e soort 1921 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 22 Juli. Vee. Aanvoer: 132 Enter stieren 85185, 128 Twenter- stieren 185340, 252 vette koeien 140 270 per stuk, 4668 cent per kg.; 404 melk- en kalfkoeien f 135320; 16 pinken 70155, 16 vette kalveren 1858, 463 graskalveren 2570, 394 nuchtere kal veren 4.008.50, 217 vette schapen 11 26, 62 weide schapen 1019, 173 lam meren 712, 330 vette varkens f 40145 per stuk, 4854 cent per kg.; 32 magere varkens 2245, 187 kleine biggen 10 18 per stuk, 33 bokken en geiten, 51 paar den. Totaal aanvoer 2890 stuks. Kaas. Nagelkaas 933, Edammer kaas 740, Aanvoer 880 kg. Boter. Mijnboter 1.26 per kg. Aan voer 1 zesde vat. Commissie 0.79. ALKMAAR, 22 Juli. Kaas. Aanvoer 44 stapels, zijnde 110.000 kg. Prijzen: Fabrieks kaas kleine 21.50, Boerenkaas kleine 20.50, Boerenkaas commissie 26.50 per 50 kg. Handel goed. 's HERTOGENBOSCH, 22 Juli. Boter. Aanvoer 20.300 kg. Prijzen: hoogste 1.34, laagste 1.28 en middelprijs f 1.31 per kg. ROELOFAERENDSVEEN, 22 Juli. Groen- tenveiling. Aardbeien 8 cent per pond, bloemkool 67 cent per stuk, sla 0.80 3.60 per 100, kas-snijboonen 1.151.80,, idem volle grond 1.351.45, aanvoer 27.800 kg., idem stek f 0.651.05, dubb. stam 2.002.10, princesseboonen 2.40, idem zonder draad 2.702.85, peulen 0.602.55, capucijners 0.85, tuinboo- nen 2531 cent alles per 10 kg., augurken groot 1.952.15, aanvoer 19.125 kg., bom men 1.251.45, stippel 6570 cent, alles per 25 kg. BOSKOOP, 22 Juli. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 15 27 cent, Wendland 1527 cent, Hadley 20 33 cent, Duisburg 1632 cent, Briarclif 1323 cent, Butterfly 1220 cent, Steward 2544 cent, Wilh. Kordes 1013 cent, Ro- salandia 1835 cent, florex 2031 cent, Phoebe 41 cent, Vierlanden 1524 cent, Edith Helen 1426 cent, Aug. Noack 12 18 cent, Else Poulsen 1524 cent, Paul Grampel 1521 cent, Rosa Mundi 1528 cent, Mevr. v. Straaten van Nes 15—21 cent, Lady Godira 1832 cent, Queen Ma ry 1523 cent, Bijou 1626 cent. Pink Perfection 1221 cent, Dahlia's 48 cent, Gladiolen 47 cent, Asclepia 58 cent, Gerbera 912 cent, Clematis Durandi 20 34 cent, Clematis Prins Hendrik 1.00 1.10, idem Le Coultre 1.10, Tritoma 610 cent, Ligustrum 18 cent. AARLANDERVEEN, 21 Juli. Eierenvei- ling. Prijzen: kippeneieren 2.803.30 en eendeneieren 2.602.70 per 100; kaas 23 25 cent per pond. KATWIJK a. d. RIJN, 21 Juli. Groenten- veiling. Per 100 kg.: Vroege aardappelen: Bonken 2.403.0, groote 3.00—4.80, Drielingen 2.203.20, Eigenheimers gr. 3.004.40, idem Drielingen 2.204.40, per 100 stuks: sla 1.402.20, bospeen 5.408.30, kroten 22.40, peen per kist 0.50—1.00. NIEUWVEEN, 21 Juli. Eierenveiling. Aanvoer: 1423 kippeneieren 2.903.60, 54 eendeneieren 2.102.40 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 21 Juli. Eierenveiling. Aanvoer 5910 stuks. Prijzen: 2.853.55 per 100 stuks. UITHOORN, 21 Juli. Kaas. Op de kaas markt werden aangevoerd 26 partijen (1270 stuks); Goede kaas le soort met Rijksmerk f 2324, 2e soort 2122 per 50 kg. Handel kalm. LOOSDUINEN, 21 Juli. Groentenveiling. Bloemkool le soort 6.001.20, idem 2de soort 2.103.90. rijen komkommers le soort 2.803.50, 2e soort 2.00. gele idem 2.302.40 per 100 stuks, stamprincessen 17, tomaten A f 6.80—9.60, idem B f 7.40 —8.60, idem C 6.00—8.40, idem CC 4 4.80, idem bonken f 4.006.20, groote boonen 4.70 per 100 kg., spinazie 728 cent per 4 kg., postelein 3638 cent per 6 kg., salade le soort 1.80 per 100 krop, pieterselie 1.00 per 100 bos. andijvie 0.50 1.40 per 100 struik, zwarte bessen 48 per 100 kg. W1SSFLNOTEERINGEN (AMS^^nAM) Londen, 8.951 /16 Berlijn 73.07 Parijs 5.023/4 Brussel 30.7<>i/2 Zwitserland 41.65 Kopenhagen 39.971 /2 Stockholm 46 171/2 Oslo 45. New York 1.82 Praag 6.29

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3