SPORT DONDERDAG 21 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT ATHLETIEK NED. RECORD 6000 M. HARDLOOPEN VERBETERD Van Yperen maakt te R'dam een tijd van 19 min. 29 sec. Zaterdagavond j.l. heeft de Rotterdam mer D. van Yperen een poging gedaan het Nederlandsch record op de 6.000 meter, dat sedert 9 Juni 1930 op naam staat van Jan Zeegers met een tijd van 19 min. 46.2 sec., gevestigd te Amsterdam, te verbeteren. De ze poging werd met succes bekroond. Van Yperen, die zijn poging op de Nenijto-sin- telbaan tijdens propaganda-wedstrijden van de Rotterdamsche athletiekcommissie deed, noteerde een tijd van 19 min. 44.4 sec. Deze prestatie zal echter nimmer als record kunnen worden erkend, daar geen officieele starten aanwezig was. Gisteravond heeft van Yperen op de zelfde Sintelbaan een nieuwe poging gedaan, thans onder officieele con trole. Ondanks het feit, dat de weersom standigheden minder gunstig waren dan Zaterdagavond j.L wist hij het record aanzienlijk te verbeteren en te bren gen op 19 min. 29 sec. Van Yperen liep door tot 8.000 Meter en ook over dezen afstand bleef hij binnen het record van Jan Zeegers, dat op 26 min. 2.4 sec. staat. De Rotterdammer deed er 25 min. 48 sec. over. Doch deze prestatie zal niet als record kunnen worden erkend, daar voor dezen afstand geen drie officieele tijdwaarne- mers beschikbaar waren. Van Yperen liep de 6.000 meter in voortreffelijken stijl en reeds de eerste 400 meter liep hij in 69 sec. Na 2 K.M. had hij een voorsprong van cir- va 230 meter en toen het gros van de loo- pers nog aan de tiende ronde bezig was, had van Yperen er eeds twaalf achter den rug. Voor de laatste ronde had hij nog 80 sec. over, doch deze had hij geenszins vol ledig noodig. Zooals gezegd liep hij de 8000 meter uit. Ook J. Walbeek (S.V.V.) en Groene weg (S. C. R.) liepen de 8000 me ter binnen het record van Zeegers n.l. resp. 25 min. 58 1/10 sec. en 26 min. 3 8/10 sec. KARL BAUMGARTEN VER BETERT HET NEDERL. RECORD 400 M. Schitterende tijden te Stockholm Karl Baumgarten is er tijdens de avond-athletiekwedstrijden te Stock holm in geslaagd het Nederlandsch re cord op de 400 Meter met 0.2 seconde te verbeteren en te brengen op 48.6 sec. Het oude record stond op zijn eigen naam met 48.8 sec., gevestigd op 26 Juni 1937 te Boedapst. Niet minder dan 18.000 toeschouwers woonden de wedstrijden op den eersten dag bij. Voor de eerste maal startten de Amerikanen dit seizoen in Europa en al da delijk werden er phenomenale prestaties geleverd. Dat onze athleten slechts tegen de allerbeste krachten van de wereld be hoeven uit te komen om topprestaties te leveren, is giseteravond opnieuw duidelijk bewezen. Karl Baumgarten kwam op de 400 meter o.m. tegen den Amerikaan Mal- lott uit, terwijl de Zweed Edtfelt als der de concurent kon worden genoemd. Het werd een prachtige race, welke door den Trekvogelman tot het einde toe prachtig werd volgehouden. Mallott werd eerste in 47.8 sec., terwijl Baumgarten 48.6 sec. no teerde, 0.2 beneden zijn record. De Zweed werd derde. Hinzs Baumgarten nam deel aan de 100 meter. Hierin kwam o.m. uit Ben Johnson die den schitterenden tijd van 10.4 sec. no teerde. Heinz Baumgarten werd derde in 11 sec. De Amerikaan Venske liep de 1500 me ter in den prachtigen tijd van 3 min. 49.4 sec., slechts 11/2 seconde boven het we reldrecord van Lovelock. Op de 110 meter horden werd Wolcott eerste in 14.2 sec., waarbij hij den Zweed Lidman royaal sloeg. De Fin Koas ontpopte zich als een dis cuswerper van groote allure, terwijl bij het kogelstooten de Estlander Kreek bo ven de 16 meter kwam. Varoff (V.S.) sprong 4.27 meter bij het polsstokhoogsprin gen. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 Meter: 1. Ben Johnson (V.S.) 10.4 sec. 2. Stenqvist (Zweden) 10.7 sec. 3. Heinz Baumgarten (Nederland) 11 sec. 400 M.: 1. Ray Mallott (V.S.) 47.8 sec. 2. Karl Baumgarten (Nederland) 48.6 sec. Nieuw Nederlandsch record. 3. Edtfeldt (Zweden) 48.9 sec. 1500 M.: 1. Venske (V. S.) 3 min 49.4 sec. 2. Jonsson (Zweden) 3 min. 52.2 sec. 3. Har- tikka (Finland) 3 min. 52.6 sec. 4. Igloi (Hongarije) 3 min. 55.8' sec. Szabo en Mos- tert zijn niet gestart. 110 M. horden: 1. Wolcott (V. S.). 14.2 sec. 2. Lidman (Zweden) 14.6 sec. 3. Ko- vacs (Hongarije) 14.9 sec. Discuswerpen: 1. Kotkas (Finland) 50.02 meter. 2. Hedvall (Zweden) 49.57 meter 3 Soerlie (Noorwegen) 49.33 meter. 4. Bergh (Zweden 49.21 meter. Kogelstooten: 1. Kreek (Estland) 16.05 meter. 2. Baerlund (Finland) 15.62 meter. 3. Bergh (Zweden) 15.42 meter. Polsstokhoogspringen: 1. Varoff (V.S.) 4 27 meter. 2. Aeaerma (Estland) 4 meter. 3. Gustavsson (Zweden) 4 meter. Hink-stap-spron'g: 1. Anderson (Zweden) 14.66 meter. OSENDARP, VAN BEVEREN, BOUMAN EN DE RUITER IN DEN HAAG. Nationale wedstrijden van „De Trekvogels". Zondag 24 Juli as. worden in het V. U. C. stadion de Nationale Atletiekwedstrijden gehouden door de N. A. V. „De Trekvo gels". Daar dit de eenige groote wedstrijd is welke dit seizoen in Den Haag gegeven wordt is de deelname groot. Alle groote vereenigingen schreven haar voornaamste leden in. Op de 60 m. en 80 yards (recordhouders resp. M. v. d. Berge en H. Broos sinds 1924) zal een recordpoging ondernomen worden door Osendarp (Trekvogels), van Beveren (A. V. '23), Boersma (A. A. C.), van Geen huizen (Haarlem), H. van Baumgarten (Trekvogels). Osendarp en van Beveren hebben de laatste weken in het buitenland blijk gegeven in bijzonder goeden vorm te z|jn, en het zal op dit nummer dus geducht spannen. Voor de 300 m. klasse A zijn de kansen voor K. Baumgarten (Trekvogels) en Mo- ser (A. V. '23) ongetwijfeld het grootst. Bouman (A. A. C.) die juist deze week zijn record op de 800 m. te Berlijn weer verbeterde heeft eveneens ingeschreven en vertoeft op de 800 m. a.s. Zondag in ge zelschap van Frits de Ruyter, de bekende athleet van Quick (Amsterdam), die eeni ge weken geleden het Nederlandsch re cord op de 1000 m. voor de neus van Bou man wegkaapte. Het is dit seizoen nog niet voorgekomen, dat beiden op de 800 m. uitkwamen, reden waarom wij groote ver wachtingen van deze ontmoeting hebben. Naast enkele nummers voor B en C- klassers zijn ook twee loopnummers voor dames ingelast. Tijdens deze wedstrijden zullen de ploe gen van A. A. C. (Amsterdam) die record houdster is, Minerva (Rotterdam), Pro Pa- tria (Rotterdam) en „De Trekvogels" (Den Haag) een aanval doen op het record 3 x 1000 m. estafette. De middag wordt besloten met de esta fette over 4 x 200 m., waarvoor de ploegen van „Haarlem" (Haarlem), A. A. C. (Am sterdam), V. en L. en „De Trekvogels" (Den Haag) hun sterkste ploegen afvaard-i gen. haagsche kampioenschappen. De Haagsche Athletiek Commissie heeft het bij de tweede helft van haar kampioen wedstrijden niet zoo met het weer getrof fen als jl. Woensdag. Toch vallen de be haalde resultaten mede, vooral als- men in aanmerking neemt dat de „prominen ten" als Osendarp, Baumgarten enz. niet van de. partij waren. De uitslagen waren: 800 m. hardloopen: 1. Nauta, Trekv. 2 m. 4.6 sec.; 2. Westermeijer, V. en L. 2 min. 4.9 sec.; 3. Houtert, V. en L. 2 m. 6.3 sec.; 4. de Roo, Rijswijk 2 min. 7.3 sec.; 5. Ha- gedoorn, Trekv. 5000 meter hardloopen: 1. de Groot, Trek vogels 16 m. 38.1 sec.; 2. van Rijn, Trekv. 16 m. 38.3 sec.; 3. Zwaan, Trekv. 17 min. 0.2 sec.; 4. Jol, Trekv. 17 m. 0.3 sec.; 5. J. de Roo, Rijswijk. 200 meter hardloopen: 1. J. Nota, Hol land, 24.7 sec.; 2. Kok, V. en L. 25 sec.; 3. H. C. van Es, V. en L., 25.2 sec.; 4. K. Kamp, V. en L. 25.3 sec. Verspringen met aanloop: 1. W. Roest, Trekv., 6.69 m.; 2. A. G. J. de Bruijn, V. en L., 6.63 m.; 3. M. F. van Es, V. en L. 6.40 m. Speerwerpen: 1. J. Nix, V. en L., 43.49 m.; 2. F. van Es, V. en L. 43.21 m.; 3. S. Hiemstra, Zwal., 42.16 m. nationale wedstrijden te haarlem. Gisteravond zijn op het Haarlem-terrein Nationale Atletiekwedstrijden gehouden, welke de volgende resultaten opleverden. 100 M. Invitatie, dames: 1 H. de Vries, A.D.A. 13.2 sec.; 2. A. Bolwidt, Gitz, 13.2 sec.; 3. F. Berendes B.G.V. 13.4 sec.; 4. A. Loohuis A.D.A. 100 M. Invitatie, heeren: finale: 1. J. J. Grijzeels, Pro Patria 11.3 sec.; 2. A. Schaap, Haarlem 11.4 sec.; 3. A. Peereboom, A.A.C. 11.5 sec. 800 M. Invitatie: 1. Middelkoop, A.A.C. 2 min. 04.3 sec.; 2. P. Bruin, A.A.C. 2 min. 04.6 sec.; 3. Jac. Zaal, A.A.V. 1936. 1500 M. Invitatie: 1. A. Kalkman, trek vogels, 4 min. 18 sec.; 2. De Ruiter, Veritas, 4 min. 22 sec. 3. C. Berkhouwer, A.V. Alk maar 4 min. 27 sec. 4x100 M. Estafette dames: 1. A.D.A.. Amsterdam, 51.3 sec.: 2. B.G.V.Bloemen- doel. 54.9 sec.; 3. G.I.F.A., Haarlem, 54.9 sec. 4x100 M. heeren1. gemengde ploeg be staande uit J. J. Grijzeels, Propatria, G.V.D. Wilk A.V. Alkmaar, N. Barentz Hellas en E. Meulemans, Trekvogels in 44.9 sec.; 2. A.A.C.Amsterdam 45 sec. 3. H.A.V. Haar lem 45.4 sec. Polsstokhoogspringen: 1. C. Lamoree, Haarlem, 3.65 M.; 2. J. Verbes, Haarlem, 3.50M.; 3. H. M. Kluft, Haarlem, 2.75 M. WATERPOLO A.Z.C. I—WJK.C. I 3—1 In den beginne blijken de bezoekers wat sterker. De eerste worp naar het begeerde doel komt dan ook van die zijde, maar het leder gaat naast W.Z.C. blijft aanvallen, maar het werpen door de voorhoede blijkk niet te zuiver, zoodat ettelijke kansen ver loren gaan. Ook A.Z.C. beproeft aan de an dere zijde haar geluk en dan komt voor de Alphenaren uit een corner door Thim het eerste doelpunt (10). Aan beide zij den gaan dan over of naast te werpen eenige goede kansen verloren. Als de dek- lat voor A.Z.C. nog eenmaal redding brengt komt de rust. Dadelijk na hervatting volgt een snel opzwemmen des A.Z.C.-voorhoede, die een corner brengt, welke onbenut blijft W.Z.C. heeft dan weinig geluk, wanneer De film der Olympische spelen 1936 in Nederland. Een documentaire sportfilm met vele hoogtepunten. Twee jaren zijn verloopen sedert in de maand Augustus van 1936 te Berlijn de Spelen der elfde Olympiade zijn gehouden. Reeds worden allerwege voorbereidingen getroffen voor de spelen van 1940. Berlijn is al bijna vergeten. In die twee jaren heeft Leni Riefenstahl gewerkt aan een sportfilm van groote do cumentaire waarde, welke de herinnering aan de Berlijnsche spelen voor altijd leven dig zal houden. Het is een documentaire sportfilm ge worden met vele machtige hoogtepunten, met slechts één fout,.... dat zij te laat is uitgekomen. Veel is er sedert 1936 in de sportwereld veranderd en schril is de te genstelling van de machtige geestdrift over de Olympische overwinningen van Rie Mas tenbroek en het feit, dat deze Nederland- sche zwemster op het oogenblik sportief reeds in het vergeetboek is geraakt. Veel is er sedert 1936 in de wereld veranderd. Maar de cameraman van Leni Rierenstahl geeft het weer, zooals het was: de mach tige binnenkomst van de sterke Oostenrijk- sche ploeg, welke zoo'n diepen indruk heeft gemaakt. Maar niet alleen als documentaire sport film is de 8 K.M. band welke wij in haar eerste opvoering te Amsterdam mochten aanschouwen, van groote waarde, ook spy- chologisch zijn er schitterende staaltjes in verwerkt en de film, een prachtig geheel, zal ook hen, die niet het voorrecht had den de Berlijnsche Spelen geheel of ge- deltelijk by te wonen, weten te pakken door haar vaart en haar voortreffelijke techniek. 80 K.M. filmband zijn er door de tien tallen cameramannen van Leni Riefen stahl opgenomen, een tiende van dezen af stand is de film. Het is de bedoeling deze op twee verschillende avonden te draaien. Wij, die beide gedeelten achter elkaar heb ben gezien, hebben kunnen constateeren, dat zelfs deze vier uur lange film niet ver moeiend werkt. Zeker, de spelen zijn in Duitschland gehouden, in de eerste plaats is het een Duitsche film en dus sterk ge kleurd. Doch dat is volkomen begrijpelijk, vooral indien men bedenkt, dat de ahtle- ten van dit land ook inderdaad veel gepres teerd hebben. Vrijwel nergens werkt dit echter storend en zeer veel beelden zijn op genomen van niet-Duitsche athleten, waar bij vooral Amerika, Japan, Engeland en Nederland goed voor den dag komen. Bij het dameszwemmen is het steeds Ne derland, dat men ziet en hoort, we zien Rie Mastenbroek op de 100 meter, we zien haar de felle eindspurt trekken op de 400 meter tegen de toen~nog niet overheer- schende Ragnhild Hveger. We leven weer mee, als we duidelijk constateeren, dat Nida Senff haar keerpunt mist, dat zij. te ruggaat en dat zij op de laatste 50 meter met inspanning van alle krachten een Olympische overwinning weet te behalen. We hooren de yell „H. O. L. L. A N. D., Holland spi'eekt een woordje mee". We zien de ceremonie protocolair der Ne- derlandsche overwinning op de 100 meter rugslag met Nida Senff en Rie Masten broek in het met 100.000 toeschouwers be zette stadion, we hooren het Wilhelmus klinken. Maar wij zien ook minder goede momenten voor Nederland. Prachtig is de opname van lt. Tonnet bij de zware hindernis in den uithoudingsproef van de military, waar het paard driemaal weigert en de ruiter wordt uitgeschakeld. We zien de ongelukkige 4 maal 100 meter estafette van Osendarp c.s., maar daarnaast treffen we weer de prachtige finale op de 100 meter waar Jesse Owens eerste werd en Osendarp derde. Documentair is deze sportfilm van ont zaglijke waarde. De vertraagde opnamen van den hink- stapsprong en van het hoogspringen zijn schitterend geslaagd. De athleten, die deze opnamen zien, en het nog niet zoo ver heb ben gebracht, zullen er veel uit kunnen leeren. De cameraman heeft alles scherp waargenomen. Wij zien de verschillende starthoudingen der athleten, wy bemerken een scherpe worp via de deklat overgaat A.Z.C. doet het beter, wanneer een voorzet van links door THIM wordt ingezet (20). Dezelfde speler vergroot daarna weer den voorsprong en onmiddellijk voor het einde hebben de Woerdenaars het genoegen door hun links voor-den. achterstand tot 3—1 te reduceeren. a.z.c. n—w.z.c. n 3—0 De strijd tusschen de beide reserve ze ventallen leverde van A.Z.C een 30 over winning op. De thuisploeg komt al dadelijk 'sterk in den aanval. Nadat enkele worpen op het Woerensche doel geen doelpunten hebben opgeleverd, opent Bijl voor A.Z.C. de score (10) W.Z.C. probeert gelijk te maken, doch verder dan een corner komt het niet. Na een korte pauze vergroot Bijl voor A.Z.C. den voorsprong, de thuisploeg "blijft domineeren Laf os geeft eens mooi naar Bijl, die deze kans keurig benut (30) Weldra is het einde daar. a.z.c—w.z.c. (Dames) 0—4 De W.Z.C. dames hebben gisteravond de Alphensche sexe een gevoelig lesje gegeven Het thuis ploegje begreep al heel weinig wat polo-spel beteekent. De bezoeksters waren sneller, speelden technisch veel be ter vooral de kleine midvoor zwemster, wist de Alphensche doel-dame nogal eens te verschalken. De linksvoor van W.Z.C. opende keurig de score (01), de midvoor volgde spoedig haar voorbeeld (02). Bei een quasi rust of een voortdurend trappe len als by nerveuse renpaardjes. De mo menten van de wedstrijden zelf zyn niet minder geslaagd. Het hoogtepunt is wel de 1500 meter, waarin Lovelock zijn sedertdien nog niet verbeterd wereldrecord van 3 min. 47.8 sec. vestigde. Van begin tot eind is deze 1500 meter ge nomen, op zichzelf reeds een technisch wonder van den eersten graad. Iedere pha se van den strijd is opgenomen en daar tus- schendoor geven de close ups der tribunes prachtig materiaal van gelaatsuitdrukkin gen, van spanning, van teleurstelling, van vreugde, van verdriet der toeschouwers. Wij zien de wonderbaarlijke race van Salminen, Askela en Iso Hollo op de 10.000 meter, waarna driemaal de Finsche vlag in de Olympische masten kon worden ge- heschen. De marathonwedstryd is wreed in al zijn grootheid. Alle phasen van de 42 K.M. zijn in de film verwerkt: het op geven van Zabala, den favoriet, het machi nale loopen van den kleinen Japannees Son. In dit gedeelte van de film bereikt ook de muziek haar hoogtepunt en zijn beeld en klank tot een harmonieuse een heid samengesmolten. De cameraman beeldt de waarheid uit. Hij draait de razende geestdrift der Ita lianen als Lanzi op de 800 meter naar vo ren komt en hun matelooze teleurstelling als het blijkt, dat hun landgenoot in de eindspurt faalt. Wy zien de dolle vreugde der Amerikanen bij het polsstokhoogsprin gen over de overwinning van Maödows en de stille gezichten der Japanneezen, om dat hun favoriet geslagen werd. Wij zien op de officieele tribune Hitier, zooals hy meeleeft met elk nummer op bet groene veld, op de roode baan. Wij zien hem enthousiast opspringen, als de 4 maal 100 meter estafetteploeg der Duitsche da mes op een zekere Olympische zege schijnt uit te loopen en ook zijn moedeloos arm gebaar, als hij constateert, dat de vierde loopster het stokje laat vallen en alle kans op de verwinning verkeken is. Leni Riefenstahl is er o.i. volkomen in ge slaagd een goede film samen te stellen, welke een grandioos beeld geeft, van wat ce Olympische Spelen voor een land, voor een massa, voor een ploeg en voor een en keling kunnen beteekenen. HET VOORLOOPIG PROGRAMMA VAN HELSINGFORS. Von Frenckel, lid van het Finsch Olym pisch Comité heerft een programma voor de spelen van 1940 samengesteld, hetwelk natuurlijk een voorloopig karakter draagt. Dit provisorische programma ziet er als volgt uit: Athletiek 8 dagen in het Olympisch Sta dion. Het Stadion zal worden verbouwd, zoodat het ruimte zal bieden aan 50.000 toeschouwers. Worstelen 7 dagen in de tentoonstellings hal. Deze hal biedt plaats aan 12.000 toe schouwers. Boksen vijf dagen in de tentoonstellings hal. Schermen 12 dagen in de tentoonstel lingshal en in het Stadion. Gymnastiek 2 dagen in het Stadion. Schieten. Deze tak van sport zal worden georganiseerd op hetzelfde terrein, waar de jongste wereldkampioenschappen wer den gehouden. Zeilen. Het clubgebouw van de Nylund Jacht Club zal bet centrum vormen. Voetbal. Het tournooi zal worden geor ganiseerd volgens hetzelfde systeem als de jongste wereldkampioenschappen. Wed strijden op de diverse voetbalvelden van de hoofdstad. Paardensport. In het hippische stadion, dat in 1936 ter gelegenheid van de Noor- sche kampioenschappen werd gebouwd. Roeien en kanosport: Op elke bruikbare baan bij Helsingfors. Gewichtheffen: in het stadion. Hockey, polo en handbal zullen niet in het programma worden opgenomen. Wielrennen en Zwemmen worden in dit programma niet gememoreerd. Het schijnt de bedoeling te zijn deze takken van sport, evenals hockey, polo en handbal te laten vervallen. Voetbal daarentegen is wel opgenomen. Finland schijnt toch wel wat overvallen te zyn met het bericht, dat Japan afstand van de Spelen doet. Positieve gegevens zijn nog steeds niet te verkrijgen. doelpunten liepen van een leien dakje daar de Alphensche dames haar tegenstanders veel te vrij lieten liggen. Na de rust maakte de rechtsvoor der bezoeksters er spoedig 03 van. Het 4e doelpunt der W.Z.C. dames ontlokte protest bij de A.Z.C.'ers. De scheidsrechter de heer Weyers, die zijn taak met nauwgezetheid vervulde, consta teerde doelpunt, had groote verrassing en uitbundige vroolijkheid bij het publiek wijl het thuis ploegje niet begreep dat de bal in het doel lag. Einde kwam met 40 voor W.Z.C. duitschland—nederland te hamburg. Het Duitsche zevental samengesteld. Het Duitsche zevental, dat Zondag 24 Juli a.s. te Hamburg tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Wenninger (Weenen). Achter: Baier en Gunst (beiden Hanno ver). Midden: Tauber (München). Voor: Schulze (Maagdenburg), Schnei der (Duisburg) en Kienzle (Stuttgart), Reserves: Allerheiligen (Hannover) en Strauss (Aken). Deze spelers zijn ook gekozen in de ploeg, welke Duitschland op de Europee- sche kampioenschappen te Londen zal ver tegenwoordigen. PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE DEN HAAG. Aan de springconcoursen, welke in het kader van het concours hippique op 23 en 24 Juli as. in het Westbroekpark te Den Haag worden gehouden, zullen o.m. deel nemen luitenant Greter met „Carina", Lt. van Sc'naik met „Santa Bell" en Lt. Grup- pelaar met Peacock". De heer Leejwenburg van de stal Pas man zal in het Haagsche concours uitko men met de paarden „Feldblumc", „Sel- loe", ..Sportwelt" en „Duenenoank". Ver der zal Luit. de Bruine met „Forward", „Milord" en „Duplessy" starten, mej. Ger- ritzen met „Sofia", ritm de Kruyss met „Giovenezza", ritm. van de Voort van Zijp met „Hannes" en „Present" en de heer Dietricht met „Lotka". In het nummer schoonste rijpaard zal de inspecteur der cavalerie, kol. H. F. M. ba ron van Voorst tot Voorst, met „Joujou d'Amour" in het strijdperk treden, terwijl verder genoemd moeten worden mevr. van Hoboken met „I'm Alone", dr. Schuermann met „Blarney Boy", de heer Sauerzapf met „Ino", mevr. Louwman met „Gidran Bi- bor" en mej. Lampen met „La Pelouse". Uiteraard vermeldt het programma naast de sprinconcourses en rijpaardennummers de nummers voor tuigpaarden, verder een concours voor Scheveningsche nettenwa- gens en een nummer voor Shetland-ponies. CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Gisteren is op het sportterrein te Hoofd dorp het traditioneele concours hippique gehouden, dat de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij daar telkenjare xn Juli houdt. Voor de platte landsbevolking van heinde en verre is dit altijd weer het paardensportfestijn bij uit nemendheid. Ook ditmaal was de belang stelling zeer groot. Het hoofdnummer van het concours be stond uit het groote sprinconcours. De lengte van het parcours bedroeg 725 meter. Er moesten zeventien hindernissen worden genomen, waarvan de hoogste 1.35 meter was. De toegemeten tijd bedroeg 126 se conden. Een der hindernissen was de z.g. piano met Ierschen wal. Er werden veel fouten gemaakt, te veel in verhouding tot de lichte hindernissen. Verschillende ruiters werden uitgebeld wegens herhaald weigeren der paarden. De uitslagen luiden: Springconcours: 1. mevr. PasmanGos- selaar, Beerta met Lotka Ober. Dietrich) 4 ft. en 95 sec.; 2. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Amsterdam met Spurt (ber. Ernst) 497; 3. D. H. Pasman, Den Haag, met Prince Igor (ber. C. Dietrich) 8100; 4. en 5 P. F. Dothout Mees, Den Haag. met Ecureuil (ber. eig.) en lt. Greter, Amers foort met Carina (ber. eig.) 8101; 6. mevr. PasmanGosselaar, Beerta, Den Haag, met Aranka (ber. C. Dietrich) 11 117; 7. D. H. Pasman, Den Haag, met Feld- blume (ber. P. Leeuwenburg) 12105. Dressuurproeven viertallen: 1. Landelij ke Rijvereeniging „Ritmeester de Kruyff" te Halfweg 42.2 p.; 2. Dezelfde 41.0; 3. Landelijke Rijvereeniging Beyaert te Pur- merend 41.3 pnt. Achttallen: 1. de Amstel Ruiters te Bo venkerk, 90.7 pnt. (tevens kampioen); 2. „Kapitein van der Wal" te Hoofddorp 85.5 pnt.; 3. „Pegasus" te Bovenkerk 77.2 pnt. Eenspannen hengsten: 1. W. C. J. v. d. Grift, Baarn, met Tebertus (ber. R. K. Velstra te Marssum); 2. Dezelfde met Pro tector. Voorbrengen der M. C. merriën: 1. J. M. Knoop te Nieuw Vennep met Tekla; 2. J. Parlevliet te Nieuw Vennep met Siedel- da; 3. Joh. C. Gehrels Gr. IJpolder, met Thalia. Handicap springconcours, open voor paarden Van alle klassen: 1. P. Meerburg van „Kapitein v. d. Wal" met Clara 14 p.; 2. J. Groenewoud van de „Badhoeverui- ters" te Bad Hoevedorp met Nelly en A. Verhagen van de Amstelruiters te Bo venkerk met Sonja, beiden met 13.5 punt; 4. W. Immink van de Amstelruiters te Bovenkerk met Riena 13 pnt. Tweespannen landbouwtuigpaarden (merriën); aangespannen voor boerenwa gens, gereden door landbouwers: 1. J. Par levliet te Nieuw Vennep met Rieda en Sie- delda; 2. Gebr. Bruynis en D. van Wierin- gen te Abbenes met Ovia en Jetta; 3. H. Muilenburg te Gorinchem met Sharolina en Aurila Eenspannen tuigpaarden, waarvoor heng sten, hackney's en paarden, die f 250 of meer in totaal als eenspan hadden ge wonnen, uitsloten: 1. R. K. Velstra te Marssum (Fr.) met Carlina; 2. H. G. van Straaten te Utrecht met Prospect; 3. A. Buurman te Heemstede met Patty. Klavertje-drie, open voor groepen van drie ruiters der Landelijke Rijvereeniging; 1. „Beyaert te Purmerend; 2. de Venneper Ruiters te Nieuw Vennep; 3. „Kapitein v. d. Wal" te Hoofddorp. Eenspannen fokmerriën, type landbouw- tuigpaard: 1. J. H. Alta te Oudemirdum met Upacha 2. W. Raasmakers te Steen bergen met Kwieria: 3. J. Parlevliet te Nieuw Vennep met Siedelda. Schoonste rijpaard: 1. H. J. Modderman te Ede met Gidran Bibol; 2. mevr. Luyten v. d. Bent te Rotterdam met Ino; 3. G. J. Riem te Wassenaar met Microb. Eenspannen tuigpaarden, hengsten en hackney's uitgeslo er' 1. R. K Velstra te Marssum (Fr.) met Piet; 2. J. H. Alta te Oudemirdum met Upacha; 3. A. Stehouwer te Dubbeldam met Roland. Eenspannen luxe tuigpaard. open klasse: 1. C. G. H. Otjens te Dongen met Lady Love; 2. H. F. Bultman te Heemstede met Bingley Victor; 3. E. J. Speelman te Sas- senheim met Haddon Filippine. Tweespannen tuigpaarden voor luxe rij tuig (hackney's uitgesloten); 1. R. K. Vel stra te Marssum met Piet en Lucas; 2. A. Stehouwer te Dubeldanx met Robert en Roland; 3. Stal Spijkervet te Steenwyk met Tipouna en N.N.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9