He! bezoek van het Engelsche koningspaar Een dag van feestelijkheden Het Katholicisme in de „Ostmark" DONDERDAG 21 JULI 1938 Se Ccld^eh^Sotvïmit Te'rz; 93s. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 10300S. Postbus 11. DE KERK ZAL OPNIEUW MOETEN BEGINNEN. In het Zondagsnummer van de wel ingelichte „Deutsche Presse" te Praag, geeft een bijzondere corres pondent een uitvoerige beschrijving over de godsdienstige verhoudin gen in het huidige Oostenrijk. Wij ontleenen hieraan de volgende bij zonderheden: Oostenrijk bezat een groot aantal zeer goede Katholieke scholen. Van de ongeveer 4000 leerlingen der kweekscholen bezoch ten er meer dan 2000 de Katholieke Oplei dingsscholen. Verder telde Oostenrijk ongeveer 1400 Katholieke kloosterscholen. En als de kroon op het werk stond boven al deze inrichtin gen van onderwijs de Middel-Europeesche Katholieke Universiteit van Salzburg. Jammer genoeg zal het Katholicisme dit alles in de toekomst niet kunnen behouden. De reusachtig offers, die steeds opnieuw voor de Salzburger-Universiteit gebracht werden, zijn, menschelijkerwijze gesproken, voor niets geweest. De Katholieke kweek scholen wil men gelijkschakelen, zoodat de geheele opleiding der onderwijskrachten op één lijn komt te staan. Wat de Katholieke instellingen voor La ger Onderwijs betreft; deze zullen niet op geheven worden, maar men zal, zooals ook elders reeds is geschied, trachten zooveel mogelijk leerlingen naar de neutrale scho len te trekken, met het gevolg, dat de mees te Katholieke inrichtingen wegens gebrek aan leerlingen hun deuren zullen moeten sluiten. Ontelbaar zij de kleine zorgen van het schoolwezen: In de jaren 1921 tot 1923 heeft Glöckel (Socialistisch Schoolpoliticus Red.) alle Weensche schoolbibliotheken „gezuiverd". De Index der Nationaal-So- cialistische autoriteiten is nog belangrijk omvangrijker. Talrijk zijn ook de klachten der Katho lieken over de hindernissen die het bijwo nen der H. Mis op Zondag in den weg wor den gelegd. (Excursies der Hitierjugend op Zondag) en over de minachting waarmee over de godsdienstoefeningen gesproken wordt. (Paaschbiecht, schoolgebed, enz.). Dat er veel onderwijzers zijn, die tijdens het onderricht niet aarzelen de verderfe lijke ideeën van Rosenberg te behandelen en te propageeren, zal na dit ales wen nie mand meer verwonderen. Droevig is het lot, dat den meer dan 10.000 leden tellende Katholieken Onder wijzersbond in Oostenrijk getroffen heeft. Ook deze bloeiende vereeniging werd ont bonden. Vergeten is, wat de Katholieke On derwijzers gedaan hebben tijdens de roode terreur in Weenen, hoe zij, met inzet van htm geheele persoonlijkheid, op de bres gestaan hebben om het Bolsjewisme te be strijden. De Katholieken zijn ontsteld over de nieuwe huwelijkswetgeving. Wel tracht men deze wet bij de Katholieken goed te praten door te zeggen, dat het verplichte burgerlijke huwelijk niemand belet, om het huwelijk ook kerkelijk te laten inzege nen. Maar door de nieuwe wet op de gel digheid van het huwelijk, wordt het ker kelijke huwelijk volslagen gedegradeerd. En over de geheele wereld zijn de leiden de Katholieke persoonlijkheden het daar over eens, dat het gedwongen burgerlijke huwelijk van het standpunt der zielzorg bezien, buitengewoon gevaarlijk is. Hier en daar gewaagt men reeds over een „Völkisch huwelij ksrecht". De nieuwe wet heeft met de „nationale belangen" niets uit te staan. Het gedwon gen burgerlijke huwelijk is een oude eisch van de Communisten en stond reeds op het sociaal-democratische partijprogramma. En wat indertijd zelfs niet aan de Oostenrijk- sche bolsjewisten werd toegestaan, toen zij toch bijna 50 procent der stemmen behaal den, wordt thans door de vertegenwoordi gers van het „positieve Christendom" in gewilligd. Het is dringend noodig, dat dit eens duidelijk ter kennis van de katholieke wereld wordt gebracht. Slechts door groote persoonlijke offers der Katholieken heeft men in Oostenrijk uitgebreide kath. organisaties kunnen op richten. En thans worden alle katholieke vereenigingen, met uitzondering van de liefdadigheidsinstellingen en Congregaties, ontbonden. Hierdoor verliest de zielzorg een groote steun bij haar moeilijk werk. Hetzelfde geldt ook voor de katholieke pers. Iedere provincie bezat meerdere groo te drukkerijen. Na de machtsovername wer den de katholieke bladen weldra gelijkge schakeld, ofwel zij moesten him verschij nen staken, terwijl van den anderen kant op het oogenblik in Oostenrijk talrijke anti katholieke tijdschriften aan den man ge bracht worden. Terecht vraagt men zie haf, wat zal er van het Katholieke Oostenrijk, thans „Ost mark" genaamd, terecht komen? Vaststaat, dat de diep-geloovige Katho lieken buitengewoon teleurgesteld zijn. Zij hadden vast gehoopt, dat de beken de verklaringen der Oostenryksche Bis schoppen den dreigenden Kulturkampf zou voorkomen. Doch deze hoop bleek ijdel te zijn. Eenige jaren geleden bloeide het katho- TUINFEEST TE PARIJS. President Lebrun en zijn echtgenoote hebben zich gisteren tegen half vier naar de Britsche ambassade begeven om het Britsohe koninklijk paar te begeleiden naar de tentoonstelling van Engelsche kunst in het Louvre. Aan een intiem noenmaal op de Quai d'Orsay is deelgenomen door Halifax, Da- ladier, Bonnet, Chautemps, Herriot, Blum en Corbin. Halifax's besprekingen met de Fransche staatslieden eindigden tegen 16 uur. Daarna begaven Halifax en Daladier zich naar „Bagatelle" waar een tuinfeest werd gehouden. Te 16.10 uur begaven de koning en de koningin zich eveneens naar „Bagatelle", wederom luide toegejuicht. Een elegante menigte verdrong zich in het park van „Bagatelle", terwijl de mu ziek speelde en fraai zomerweer aan alles kleur bijzette, toen om vier uur 25 de ko ninklijke gasten arriveerden. De koningin was in het wit gekleed, de koning droeg een jaquette. Het hoogtepunt van het tuin feest werd gevormd door een divertisse ment, dansen en muziek. Om 5 uur 40 vertrokken de koning en de koningin weer, uitgeleid door president Lebrun en zijn eohtgenoote, terwijl de gasten geestdriftig: „leve de koningin, leve de koning" riepen. Tijdens het tuinfeest heeft Koning Geor ge een bedrag van 100.000 francs aan Le brun ter hand gesteld ten behoeve van de Parijsche armen. Gisteravond heerft sir Eric Phipps, de Engelsche ambassadeur den president der republiek, Lebrun, en zijn echtgenoote een groot officieel diner aangeboden, waar tal van op den voorgrond tredende per soonlijkheden, ministers, hooge officieren enz., benevens Halifax en Bonnet aanza ten. President Lebrun en zijn echtgenoote vertrokken tijdig om in de opera den ko ning en de koningin te ontvangen, die er een galasoirée kwamen bijwonen, welke te hunner eere werd gegeven. HET BRITSCHE KONINGSPAAR IN DE OPERA. Onder de stormachtige toejuichingen van de menigte is de Engelsche koning, wiens auto door een eskadron republikeinsche garde was omgeven, naar de opera gere den, waar ruiters van de republikeinsche garde in gala-uniform zich in een haag hadden opgesteld en de eerbewijzen brach ten. Na door president en mevrouw Le brun te zijn ontvangen, begaf het konings paar zich naar zijn loge, welke ontstaan is door de samenvoeging van drie kleinere loges. Nadat de volksliederen waren ge speeld, nam de voorstelling een aanvang. De elite van de Fransche society en de Britsche kolonie te zamen meer dan 2000 personen was tijdens de galavoor stelling in de opera bijeen. De koningin droeg een wit-satijnen japon, geinspireerd op een der japonnen, die koningin Victoria bij haar bezoek aan Frankrijk in 1855 droeg. In het haar droeg zij de beroemde Koh-I-Noor, den grootsten diamant der wereld. De koning droeg de scharlaken uniform van veldmaarschalk met de gouden epauletten. Gedurende den geheelen duur der voor stelling gaf de menigte voortdurend luide den wensch te kennen, dat de koning op het balkon zou verschijnen, en verscheide ne malen hief zij de „Marseillaise" en het God save the king" aan. Om vijf minuten ever half twaalf verlieten de koning en de koningin de opera met hetzelfde ceremo nieel als bij aankomst, onder onbeschrij felijk enthousiasme van het publiek. Na dat van president en mevrouw Lebrun afscheid was genomen, waren zij om tien minuten voor twaalf op het ministerie van buitenlandsche zaken terug. Even daarna verscheen de koning op het balkon van de Klokkenzaal om het panorama van Parijs te bewonderen. PARIJS IN FEESTSTEMMING. In de straten van Parijs was het gister avond drukker dan ooit. Het gemeentebe- lieke geloof in geheel Oostenrijk. Alleen in 1934 zijn 50.000 godsdienstloozen naar den waren Schapstal teruggekeerd. De massa van het proletariaat zal in de toekomst het teeken van het Kruis niet meer volgenMen zal bij de godsdiensti ge wederopbouw slechts kunnen rekenen op een kleine groep der meer ontwikkel de burgers. Voor het Katholicisme in Oostenrijk moe ten nieuwe wegen gebaand worden. Inplaats van een bloeiende katholieke or ganisatie zal de Katholiek alleen komen te staan, de Katholiek, die voor zijn mede- menschen een voorbeeld zal moeten zijn van waarachtig Christelijk leven. stuur van Parijs heeft een groot openbaar bal op het Stadhuisplein aangeboden, ter wijl voorts in enkele sohouwburgen gra tis voorstellingen werden gegeven. BEZOEK AAN VERSAILLES. Vandaag zal het Britsche koningspaar een bezoek brengen aan Versailles. Heden ochtend heeft een défilé van de troepen plaats gehad, terwijl in den middag in de Spiegelzaal van het slot een dag uit den tijd van Lodewijk XIV zal herleven. De plaats is rijk versierd en reeds vroeg stond een groote menigte in den regen te wachten tot het koningspaar aan zou komen. Zeer veel werk is gemaakt van de lunch, welke de koninklijke gasten in de Spiegel zaal werd aangeboden. Hieraan werd aan gezeten door 260 personen. Chef Biton en zijn beide helpers hebben den geheelen nacht doorgewerkt om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. Met vlieg tuigen werden de primeurs aangevoerd, welke vanmiddag werden opgediend. Te half elf verlieten de koning en pre sident Lebrun het ministerie van buiten landsche zaken om naar Versailles te gaan. Te voet begaven zij zich naar het Station des Invalides, waar een detachement re publikeinsche garde de militaire eer be wees. Te vijf minuten over elf reed de trein met den koning het station van Versailles binnen. 101 saluutschoten werden gelost en een detachement mariniers had de eere- wacht betrokken. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: Heel Parijs is in feeststem ming. De vorstelijke gasten uit Engeland worden gefêteerd met noenmalen, diners, tuinfeesten en gala-voorstellingen in de Opera. De Britsohe kranten wijden er na tuurlijk lange verslagen aan.. Evenals gisteren lijkt het vandaag of de Engelsche kranten gedrukt zijn te Parijs. De verslagen van de speciale correspon denten en de foto's geven een duidelijk beeld van het enthousiasme van de bevol king van Parijs. Ook wordt evenwel aan dacht geschonken aan de besprekingen van Halifax met de Fransche ministers. Men twijfelt er niet aan, of dit zal een bevesti ging van de tot nu toe gevolgde gedragslijn van beide landen met zich brengen en ook meent men, dat Halifax verslag heeft uitge bracht van zijn bespreking met kapitein Wiedemann. Ten aanzien van de „Goodwill"-bood- schap", welke kapitein Wiedemann namens den Fuehrer is komen brengen, schrijft de „Daily Expres" dat het Tsjechische vraagstuk geregeld moet worden, doch zon der bloedvergieten en in ieder geval zon der het vergieten van Britsch bloed. De „Daily Telegraph" schrijft, dat in Engeland deze boodschap met vreugde is ontvangen; de toenadering moet van Duitschland uitgaan. TOKIO: Het incident aan de grens van Rusland en Mandsjoekwo dreigt scherpe af metingen aan te nemen. Niet alleen heb ben de pogingen om tot een vreedzame re geling te komen geen resultaat Japan v/il wel onderhandelen over de afbakening der grens, doch alleen als de Russische troepen, die de betwiste heuvel bezet heb ben, worden teruggetrokken; hetgeen Mos kou weigert maar de Russen trekken groote troepenmassa's samen in de Possiet- baai, welke gelegen is in de onmiddellijke nabijheid van de omstreden plek. Het heeft er allen schijn van, dat Rusland voorbe reid is op een eventueel treffen met Ja pan. Japan kan zich echter de weelde van een conflict met Rusland moeilijk veroor loven met het oog op z'n campagne in China. LADING DYNAMIET ONTPLOFT. Elf dooden. Bij Baltimore zijn tengevolge van het ontploffen van een lading dynamiet ver scheidene menschen om het leven geko men en vijftien gewond. De ontploffing der dynamietlading ge schiedde ten gevolge van een te vroege ontsteking tijdens bouwwerkzaamheden in een tunnel. De slachtoffers zijn arbei ders, die in den tunnel werkzaam waren. Nadere berichten melden, dat er elf doo- den zijn gevallen, van wie zeven levend bedolven werden. Zeven andere arbeiders zij.n min of meer ernstig gewond. Vacantiereis van prinseliik paar Men meldt ons van officieele zijde: Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn heden per auto naar het buiten land vertrokken om in Heiligendam in een der villa's van den groothertog van Mecklenburg voor een vacantie- verblijf van enkele weken aan de Oost zeekust te vertoeven. Prinses Beatrix gaat op deze reis met hare verzorgster, jonkvrouwe Feith, met hare ouders mede. Dit is dus de eerste groote reis van het prinsesje. Het jacht „Piet Hein" is reeds in de haven van Warnemuende aangekomen, teneinde aan het prinselijk paar de ge legenheid te openen bij gunstige weers omstandigheden kleine tochtjes langs de kust te maken. Onze grensbeveiliging Strategische positie verbeterd In een artikel over de grensbeveiliging en de strategische positie van Nederland zegt Ons Leger: Of indien een tegenstander snel en ver rassend optreedt, 't afweerapparaat onmid dellijk en op de juiste wijze en de juiste plaats zal in werking treden hangt nauw samen met de getroffen voorbereidingen, want, ondervindt de opmarsch door de aan gebrachte versperringen, hindernissen en vernielingen, zooveel vertraging, dat de zwakke kernen in staat zijn een overmacht een belangrijk oponthoud te bezorgen, dan komt er meer tijd beschikbaar voor de mi litaire grensbevolking om zich gevechts vaardig te maken. Het behoeft geen betoog, dat alles erop gericht moet blijven om de mobilisatie van de grenstroepen een buitengewoon snel ver loop te doen hebben. Eenvoud is hierbij het kenmerk van het ware. De mobilisatie dezer troepen moet eerder twee weken te vroeg plaats hebben, dan één minuut te laat, daar het telaat zijn ge lijk staat met vernietiging. Indeeling van artillerie bij de grens troepen is even noodig als indeeling van luchtdoelartillerie, daar een overval met gemotoriseerde eenheden gepaard zal gaan met luchtaanvallen om den tegenstand op den grond te verlammen. De grensverdediging zal dan ook nimmer paraat kunnen zijn, zonder een parate lucht verdediging. Goed geoefende en bewapende grens troepen moeten mits gesteund door sterke defensieve grensstellingen, in staat geacht worden een onverwachten inval aan de grenzen te keeren. Door de maatregelen, welke de Regee ring in Maart genomen heeft ten opzichte van de grensbevolking, hebben wij daad werkelijk getoond, dat wij krachten noch offers zullen sparen om met alle kracht enze zelfstandigheid te handhaven en het zal niet de eerste maal zijn, dat ons land door het nemen van krachtige maatregelen, een ramp heeft weten te voorkomen. De strategische positie van ons land is veranderd door het feit, dat België niet meer met Frankrijk is verbonden, daar België tot de zelfstandigheidspolitiek is teruggekeerd. Nu België niet langer met Frankrijk is vereenigd, is hiermede tevens de positie van Nederland eenigszins gewij zigd. Aanvankelijk werd bij een Duitsche om- trekking tegen Frankrijk op den Noord- vleugel alleen ons gebied geschonden en had men rekening te houden met het op onthoud en de vergrooting van den weer stand van onze weermacht, terwijl men thans nu België naast Nederland staat op verdubbeling van het oponthoud en den weerstand moet rekenen, ook al zijn daar toe geenerlei afgespraken of voorberei dingen getroffen. Bij een omvatting op den Noordvleugel moet op krachtig verzet van ongeveer 1 000.000 man van naast elkaar opgestelde Nederlandsche en Belgische troepen ge rekend worden, afgezien van het feit, dat Engeland om redenen van eigenbelang niet zal dulden, dat deze landen door een andere mogendheid bezet worden, zoodat de schender van Nederland en België tevens op een onmiddellijk krachtig Engelsch ver zet zal moeten rekenen. Zoodra Nederland en België hun weer kracht op peil hebben gebracht en de grensverdediging georganiseerd is, zal de kans op een overval aanmerkelijk dalen, want zoodra de tegenstander den indruk heeft gekregen, dat de genomen afweer- maatregelen zoo krachtig zijn, dat de over val gevaar loopt te mislukken, zal hij het lisico voor deze mislukking niet durven aanvaarden en van deze onderneming moe ten afzien. De geheele weermacht geeft thans vast beraden uitdrukking aan den wil van ons geliefd Vorstenhuis en van ons volk om onze zelfstandigheid en onafhankelijkheid te behouden en zoo noodig tot het uiterste te verdedigen. Onder deze omstandigheden behoeven wij niet te vreezen voor een stormloop op onze „Vaderlandsche Veste", want mocht hij komen, dan zal hij stranden op den Ne- derlandschen volkswil. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het bezoek van het Engelsche konings paar aan Parijs. (1ste blad). Het grensincident tusschen Rusland en Mandsjoekwo neemt dreigende vormen aan. De Russen concentreeren hun strijd krachten. (2de blad). Besprekingen tusschen Halifax en Hitiers adjudant (2de blad). Franco's opmarsch in de richting vai» Sa gun to. (2de blad). Sport en Wedstrijden Nieuwe Ned. records op 400 en 6000 Meter. (3e blad). Concours hippique te Hoofddorp. (3de blad). De film der Olympische Spelen 1936 te Amsterdam vertoond. (3de blad). Omzetbelasting en het groote gezin Mogelijkheid van enkele vrijstellingen Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betrefende het ontwerp van wet tot herziening van de omzetbe lasting 1933 en wijziging van de alge- meene wet van 26 Augustus 1822 is het volgende ontleend: De minister van Financiën is het niet eens met die leden die van oordeel zijn, dat de omzetbelasting het zwaarst drukt op dat deel der bevolking, hetwelk dien druk het minste kan lijden. Verschillende van de in de wet vervatte voorzieningen hebben immers juist de strekking cm, bmnen het kader van het mogelijke, den druk der belasting op de minder draag- krathtigen, in verhouding tot dien op bet overige deel der bevolking, te verlichten. Het omwerp dankt zijn ontstaan aan het verlangen orn, door het aanbrengen van een aantal technische wijzigingen, zekere ongelijkheden weg te nemen, welke, juist bij een belasting als de onderwerpelijke, door haar storenden invloed op de con currentieverhoudingen hinderlijk zijn voor handel en industrie. Voor zoover de tegen het ontwerp aan gevoerde critiek zich mocht richten tegen de voorgestelde verlenging van den gel digheidsduur der omzetbelastingwet, ver- eenigt de minister zich met die leden, die van oordeel zijn, dat de opbrengst van de belasting door 's rijks schatkist voorloopig niet kan worden gemist. Het onderhavige ontwerp van wet be helst inderdaad geen bijzondere maatre gelen strekkende tot verlichting van de lasten, drukkende op de groote gezinnen, al zullen die gezinnen onder bepaalde om standigheden van de tijdens de behande ling in de Tweede Kamer bij amendement in het ontwerp opgenomen vrijstellingen van fruit en van gerookte haring kunnen profiteeren. De minister kan intusschen mede- deelen, dat in een mogelijk ontwerp tot verhooging van het heffingsper centage der omzetbelasting enkele nieuwe vrijstellingen van eerste le vensbehoeften niet zullen ontbreken. Met betrekking tot de meer algemeene vraag betrefende de behartiging van de belangen van het groote gezin op het ge heele gebied der belastingwetgeving, brengt de minister in herinnering dat, ten einde deze aangelegenheid in alge meen verband onder de oogen te zien, in den loop van het vorig jaar de commis- sie-Fleskens is ingesteld. Deze commissie is met haar arbeid nog niet gereed geko men, doch de minister verwacht, dat zulks nog in den loop van dit jaar zal geschie den. Met betrekking tot hetgeen in het ver slag is opgemerkt nopens de mededeeling van den minister tijdens de n ondelinge behandeling van het ontwerp in de Twee de Kamer aangaande de vrijstelling van machines, moge er, zulks ter voorkoming van misverstand, op worden gewezen, dat de door den minister overwogen vrijstel ling niet op de omzetbelasting of het bij zonder invoerrecht doch op het gewone invoerrecht betrekking beeft. Het ligt in de bedoeling dit punt bij de thans in over weging zij}-de herziening van de tariefwet 1934 tot een oplossing te brengen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1