De weg over de spoorbaan Alphen-Uithoorn NIEUWS Van groot belang voor industrie en achterland RECHTZAKEN AGENDA SPORT WOENSDAG 20 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DEOOG EN WARM. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot be trokken met weinig of geen neerslag tij dens den nacht en in den ochtend, over dag gedeeltelijk bewolkt, droog vrij warm Hoogste barometerst.: 765.6 te Le Havre en Scilly. Laagste barome|jerst.: 746.7 te Akureyri. Een lang gerekte rug van hoogen lucht druk strekt zich van Centraal-Europa via Midden-Frankrijk naar den Oceaan uit. Sinds gisteren is de druk in dit gebied een weinig gedaald. Over bijna geheel West- Europa is het rustig weer, in West-Duitsch- land regent het. Rond de Noordzee en het Kanaal komt nogal wat mist voor bij be trokken lucht. In Zuid- en Midden-Frank rijk is het onbewolkt en warm. De depres sie bij IJsland heeft zich in Noord-Ooste- liike richting bewogen en is een weinig in diepte toegenomen. Kleine storingen brach ten eenige neerslag over Schotland. Het la gedrukgebied rond de Oostzee is een wei nig opgevuld. 0\ier Zweden en Finland is het warm. Voor ons land mag tijdens' den nacht en in den vroegen ochtend opnieuw mistig en betrokken weer, met weinig of geen neerslag, wor den verwacht. Overdag klaart het wat op, waardoor het vrij warm en droog weer zal worden. LUCHTTEMPERATUUR. 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.41 uur tot Donderdagmorgen 4.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 21 Juli voorm. 9 en nam. 9.24 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 13.5 gr. C. Maan op 23.51 uur Woensdagavond. Maan onder 15.08 uur Donderdagmiddag. HET COLPORTAGEVERBOD TE OSS. N.S.B.-leden vrijgesproken. Vier Nijmeegsohe N. S. B.'ers hebben voor den kantonrechter te 's-Hertogenbosch terecht gestaan wegens overtreding van de politieverordening te Oss. In verband met de Ossche affaire waren zij naar Oss ge komen om te colporteeren met exemplaren van „Volk en Vaderland". De Ossche poli tieverordening verbiedt het zichtbaar dra gen van politiek drukwerk. De verbalisant werd gehoord en vervolgens verklaarden de verdachten, die als getuigen a décharge tegen elkander gehoord werden, dat zij de bladen niet zichtbaar voor zich geopend, doch opgerold onder den arm hadden ger dragen. De ambtenaar van het O.M. eischte bij gebrek aan bewijs vrijspraak. Mr. van Vessem trad als verdediger op. De kantonrechter wees een vrijsprekend vonnis wegens gebrek aan bewijs. ZWERVER VERVALSCHTE POST WISSELS. Een oude man had zich vandaag voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoor den wegens valschheid in geschrifte. Hij had zichzelf een postwissel van één gulden gestuurd, veranderde na ontvangst het be drag in 10.en poogde het vervalschte stuk te innen. De knoeierij was zeer onhan dig gedaan en de postambtenaar merkte direct, dat de wissel vervalscht was, zoodat de oude man onmiddellijk werd gearres teerd. Hij was al verschillende malen met de Het lot van de Ziendeweg. B. en W. van Alphen a. d. Rijn schrijven aan den Raad dier gemeente: Het nemen van een beslissing inzake het al of niet verleen en van gemeentelijke me dewerking aan de totstandkoming van een provincialen weg op de voormalige spoor baan AlphenUithoorn, welke medewer king een belangrijk financieel offer van de gemeente vraagt, eischt een zorgvuldig af wegen van de verschillende belangen, die met het vraagstuk samenhangen. Uiteraard wordt langs den geprojecteer- den weg die bij de galgmachine aansluit aan den Oostkanaalweg, een uitstekende verbinding verkregen met de hoofdplaats Alphen. i Een betere verbinding met Aarlanderveen. De afstand van af het centrum Aarlan derveen tot aan de nieuwe brug over het Aarkanaal bij Gouwsluis zal dan bedragen 5 K.M. De route van centrum Aarlanderveen vit den Mach ine weg langs Oostkanaalweg tot de bovengenoemde brug bij Gouwsluis zou een lengte hebben van 6,5 K.M. Te zeggen dat een bekorting van de ver binding AarlanderveenAlphen ra et 1,5 K.M. geen jaarlijksdh offer van 2400. wettigt zou volkomen begrijpelijk zijn. Maar zóó eenvoudig is het vraagstuk niet. Alvorens de Machineweg voor zwaar ver keer zou kunnen worden opengesteld zou deze weg van een gesloten wegdek van voldoende breedte, op een stevige fundee ring, moeten worden voorzien. De directeur van gemeentewerken schat deze kotsen met inbegrip van rooien der beplanting, herstellen der bermen op onge veer 15.per strekkende meter, uitma kende voor een lengte van 1370 M. 20.550. Aannemende voor zulk een verharding een levensduur van 15 jaar geeft dit bere kend tegen een rente van 3 y2 pet. een jaar- lijksche annuïteit van 1785. Maar hiermede is iy>g niet alles gezegd. Niet alleen dat het jaarlijksch onderhoud van den Machineweg eenigermate zou toe nemen, doch het zware verkeer zou wellicht ook véél meer dan tot heden het geval is gebruik gaan maken van het Noordeinde, welke weg momenteel wel van een goed wegdek is voorzien, maar waarvan ook, ge let op de zich in den weg bevindende bui zen van gas en waterleiding het zeer de vraag is of dit wegdek op den duur tegen het zwaardere verkeer bestand zou zijn, en indien wél, dan valt zeker te rekenen op verhoogde onderhoudsuitgaven en is het de vraag of deze uitgaven, gevoegd bij die voor den Machineweg, wel in beteekenen- de mate zullen blijven beneden de door de provincie gevraagde 2400.per jaar. Op bovenstaande wijze is zelfs met be trekking tot Aarlanderveen het vraagstuk nog maar eenzijdig belicht. De provinciale weg geeft Aarlanderveen niet alleen in stede van den spoorweg, we der een goede verbinding met Alphen en daarmede een aansluiting aan het groote wegennet, het verschaft ook een uitnemen de verbinding rhet Nieuwkoop en verder gelegen plaatsen. Het zou echter onjuist zijn het belang van den geprojecteerden weg, alléén af te meten naar het nut dat Aarlanderveen er van zou kunnen trekken. Goede verbindingen met achterland. Het vraagstuk moet o.i. in breeder ver band worden bezien en wel in dezer voege of de weg van voldoende beteekenïs kan zijn voor héél de gemeente. Bij de goede verbindingen die Alphen allengs gekregen heeft of spoedig bezitten zal, bleef er steeds een belangrijke lacune en wel in noord-oostelijke richting. Hierin voorziet de ontworpen provin ciale weg, al zou een ander tracé ware men niet op den voormaligen spoorbaan aangewezen mogelijk nog verkieslijker zijn geweest. Zooals thans ontworpen, vindt de weg, in de omgeving van Uithoorn aansluiting aan den provincialen weg in Utrecht, welke oostelijk aansluit aan het Noordhollandsch wegennet in het Gooi en westelijk aan den justitie in aanraking gekomen, „een paar keer" zooals hij het uitdrukte. „Elf maal", verbeterde de president, het strafblad raadplegende. „En u bent als ja renlang zwervende". Ook dat vond de oude baas „overdreven". „Alleen de laatste jaren" rectificeerde hij. Weer raadpleegde de president het straf blad, waar alles nauwkeuriger geboekstaafd staat dan den verdachte lief is. Het blijkt, dat hij in 1914, in 1922, in 1923 en in 1934 wegens landlooperij is veroordeeld en daar bij waren nog veroordeelingen wegens an dere feiten genotuleerd. Met het oog op het strafblad vorderde de officier van justitie, mr. A. L. F. van Dullemen, een gevangenisstraf van tien maanden. Mr. Koster bepleitte de uiterste clementie. Vonnis 26 Juli. DE HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN IN DEN HAAG. Noordholltndschen provincialen weg Uit hoornAalsmeerHoofddorpHeemstede. Is deze linker aftakking voor Alphen van minder belang, een verbinding met het Gooi is ongetwijfeld wél van groote betee- kenis. I Het belang van de industrie bij goede wegen. Het blijft uiteraard moeilijk de betee kenïs van eiken goeden autoweg afzonder lijk te beoordeelen en in geld af te wegen. Dit kan ook niet geschieden in het on derhavige geval. Wat wij alleen kunnen zeggen is dit, dat een net van goede verkeerswegen voor een plaats als Alphen, naarmate het verkeer te water afneemt en dat per as toeneemt, van groote beteekenis is. In verband hiermede is het misschien niet ondienstig er op te wijzen, hoe belang rijk die omzetting van scheepvaartverkeer naar dat per as bij enkele onzer indus- trieele ondernemingen reeds geworden is. Onderstaande cijfers geven daarvan een beeld, waarbij de namen der eigenaars zijn vervangen door letters: 1932/1933 1936/137 schip auto schip auto A. (betonindustrie) 80% 20% 35% 65% B. 93% 7% 69% 31% C. 94% 6% 72% 28% D. (dakpannenindustr.) 75% 25% 16% 84% Wij wezen tot heden nog niet op het vraagstuk van den Ziendeweg. De wijze waarop de plaatsing van dezen weg op het tertiaire wegenplan vastgekoppeld is aan de totstandkoming van den provincialen weg op de spoorbaan, achten wij niet zon der bedenking, te meer, daar de Ziendeweg o.i voldoet aan den eisch, welke door de Staten van Zuid-Holland in hun vergade- ring avn 22 Juni 1.1. is gesteld, n.l.: „dat hij zijn begin- en (of) eindpunt heeft op: c. een met inachtneming van het voren staande op het tertiair wsgenplan ge plaatsten weg". Waar de Kromme Ziende aansluit aan de Lmdenhovestraat welke op het tertiair wegenplan voorkomt voldoet o.i. de Ziendeweg aan dien eisch. De Ziendeweg. Zooals bekend mag wonden veronder steld, wordt de Ziendeweg niet op het ter tiair wegenplan geplaatst, alvorens over eenstemming tusschen provincie en ver schillende localiteiten omtrent de bijdra gen voor den provincialen weg op den spoorbaan is verkregen. Bovendien moet een verbeteringsplan door Gereputeerde Staten zijn goedgekeurd. Van ingrijpenden aarden zullen deze ver beteringen niet kunnen zijn en zich bepa len tot: het aanbrengen van de nog ontbre- kened gedeelten beschoeiing, teren van het wegdek en maken van uithaalplaatsen. De kosten hiervan zullen volgens glo bale raming vam den directeur van ge meentewerken ongeveer bedragen f 31.450. Na aftrek van de provinciale bijdrage, beteekent dit voor de gemeente Alphen een jaarlijksch bedrag per K.M. van 519. Momenteel bedragen de jaarlijksche on derhoudskosten 1750.3,7 473. per K.M. Een verbeterde Ziende zou op die wijze aan de gemeente 519.473. 46.per K.M. of voor de bij Alphen in onderhoud zijnde 2.225 K.M. f 102.35 per jaar meer kosten, dan thans het geval is. In werkelijkheid is de toestand voor de gemeente echter veel gunstiger. Komt de Ziendeweg niet op het tertiair wegenplan dan zal de ontbrekende schoeiing, ter leng te van de berm aangegeven 1530 M. t.z.t. en misschien reeds vrij spoedig,- toch moeten worden gemaakt en dan voor rekening van Nieuwkoop en Alphen, terwijl aan het te ren op den duur ook niet zou zijn te ont komen. Ongetwijfeld beteekent het t.z.t. plaatsen van den Ziendeweg op het tertiair wegenplan derhalve eer een voordeel dan een nadeel, te meer, daar bij niet tot stand- koming van de overeenkomst en daarmee vervallen van den geprojecteerden weg op den spoorbaan, Uithoorn en Alphen be zwaarlijk zouden kunnen ontkomen aan een verbetering van den Ziendeweg. Vermoedelijk zou bij niet totstandko ming van den provincialen weg de feite lijke toestand nog aanmerkelijk ongunsti ger voor onze gemeente worden, omdat bij het ontbreken van een weg voor zwaar verkeer op den duur niet te ontkomen zou zijn aan een veel grondiger verbetering van den Ziendeweg dan voor plaatsing op het tertiair wegenplan noodzakelijk is, waar voor door den directeur van gemeentewer ken indertijd een cijfer is genoemd dat ligt boven 'het drievoud van het bedrag dat met de eenvoudige verbetering zal zijn ge moeid en voor de gemeente zware lasten zou medebrengen. Om al hier bovengenoemde redenen ach ten B. en W. het in het belang van de ge meente de door de provincie gevraagde medewerking bij de tot standkoming var een weg over .de spoorbaan AlphenUit hoorn te verleenen en stellen den raad misdien voor te besluiten om de gevraag de bijdragen in het onderhoud van dien weg, ad 2400.per jaar, toe te zeggen. Nu vaststaat, dat H. M. de Koningin de huldiging ter gelegenheid van haar re- geermgsjubileum door de Haagsche be volking zal aanvaarden en daartoe op 31 Augustus de gelegenheid zal geven, kan vvo'den medegedeeld, dat deze huldiging zal Deslaan uit twee gedeelten, n.l. le een huldiging door alle vereenigingen, waarin de Haagsche bevolking zich heeft ver- eenigd en welke langs een bepaalden weg zullen worden opgesteld, welke H. M. zal volgen en 2e een huldigingsoptochl, wel ke langs de Koningin zal trekken. Het eerste gedeelte zal door veel vlag gen, bloemen en enthousiasme aan de Koningin een indruk geven van de dank baarheid van haar volk. Het tweede ge deelte zal aan deze gevoelens in een meer samervattenden doen zeer decoratie-s en vorm uiting geven. Kunst, wetenschap, nijverheid, arbeid, gymnastiek, sport, hygiëne, vissehenj en phiiantropie worden naast zuiver natio nale vereenigingen door interessante groepen en praalwagens vertegenwoor digd Voegt men hier nog bij de Indische deelneming, die door talrijke kleurige exotische groepen met praalwagens wordt gevormd, dan kan men met vertrouwen den 31sten Augustus tegemoet zien. Donderdag, R K. Reclasseeringsvereeniging, St. Vincentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht 32. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 t.m. Vrijdag 22 Juli a.s. waargenomen door de apthoteken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, Tel. 502, G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. BILTARTEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Morgen worden in het clublocaal van de B.V. „P. v. Cleef" de barragepartijen ge speeld voor de eerste plaats in het kam pioenschap van Leiden en Omstreken, waarvoor het programma luidt: J. Th. BeukB. de Roo; B. de RooB. Tee gelaar; B. TeegelaarB. de Roo. HET REGEERINGJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Défilé van de Weermacht. Blijkens Algemeene order van den Com mandant van het Veldleger, zal ter gele genheid van het 40-jarig Regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin op 29 Augus tus a.s. een défilé worden gehouden van de Weermacht. Dit défilé, dat ruim een uur zal duren, heeft plaats op het nieuwe ge deelte van de van Alkemadelaan te 's Gra- venhage, gelegen tusschen de Waalsdor- perweg en de Pompstationsweg. Algemeene samenstelling: Het geheel bestaat, behalve den C.V. met zijn staf uit: Groep I: De Koloniale Reserve, onder commando van den Commandant der Kolo niale Reserve. De onderdeelen der Koninklijke Marine. De infanterie, divisiesgewijze, onder com mando van den Divisie-commandant. De overige onbereden en niet gemotori seerde onderdeelen van de Koninklijke Landmacht, onder commando van den Gou verneur der Koninklijke Militaire Acade mie. Colonne-lengte plus minus 2800 M. Groep II: De bereden lichte troepen (o.m. cavalerie, wielrijders en rijdende artille rie) onder commando van den Commandant der Lichte Brigade. Colonne-lengte plus minus 1400 M. Groep ni. De Veld-Ar tiller ie, onder com mando van den Inspecteur der Artillerie. Colonne-lengte plus minus 950 M. Groep IV: De gemotoriseerde troepen, onder commando van den Commandant van de Brigade Luchtdoel-Artillerie. Colonne-lengte plus minus 4000 M. Buiten de Staven zal de totaal sterkte der deelnemende troepen ongeveer 11000 man bedragen. Het défilé zal worden besloten met een parade-vlucht van de vliegtuigen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. 1-4 R. I. wordt ingedeeld als gemotori seerd bataljon en vertrekt met auto's van het Korps Motordienst in den vroegen ochtend van 29 Augustus naar Den Haag. Het 6e Regiment veld-artillerie vertrekt eveneens in den vroegen morgen langs den weg naar 's-Gravenhage. De troepen keeren omstreeks 17.00 uur naar hunne garnizoenen terug, na een warme maaltijd te 's-Gravenhage te hebben genttttigd. De commandant van het Veldleger heeft bijzondere orders uitgegeven betreffende de tenue en het uiterlijk voorkomen van den troep; o.a. moeten allen voorzien worden van nieuw ledergoed, kleur der helmen en grijze kleeding zooveel mogelijk uniformi teit, enz. FEESTAVOND R. K. MILITAIREN- VEREENIGING. Het was gisteren voor de R. K. Militai- renvereeniging een feestdag een aan tal soldaten deden hun plechtige opdracht als nieuw lid der vereeniging. 's Morgens te 7 uur werd door den zeer- eerw. pater S. Smitz, pastoor van de Har- tebrug, een H. Mis opgedragen, waaronder algemeene communie van de nieuwe le den. Na de kerk vereenigden zich de jon gemannen aan een ontbijt in het vereni gingsgebouw. Gisteravond werd door den pastoor die directeur is van deze vereeniging het Lof gecelebreerd, waaronder de pas toor een pittige predicatie hield. Onder dit Lof deden de nieuwe leden hun op dracht. Ter viering van deze gebeurtenis en tot feestelijk onthaal van de nieuwelingen was in het vereenigingsgebouw een vroo- lijke avond belegd, waarop behalve vrij wel alle leden ook een veertigtal jonge dames genoodigd waren. Deze jongedames hadden zich zeer verdienstelijk gemaakt met den verkoop van speldjes voor de R. K. Militairen-vereeniging. De avond werd opgeluisterd, behalve door genoemde jonge dames, met accor deon- en pianomuziek. Een tweetal hu moristen verkochten grapjes en wat dies meer zij onder groote bij al van het auditorium. Pater-directeur sprak een hartelijk woordje. Het feest werd in de meest-genoegelijke stemming doorgebracht. ERNSTIGE STORING IN HET TREINVERKEER. Stroomdraad voor „De Vink" was gebroken. Gisteravond om vijf minuten vóór half zeven ontdekte spoorwegpersoneel van het station alhier, dat de stroomdraden boven het opkomend en boven het afgaand spoor halverwege „De Vink" en het station wa ren gebroken. De oorzaak hiervan was niet bekend. Aangezien de gebroken draden naar beneden hingen en daardoor dreigden de treinen onder stroom te zetten, werd het verkeer gestaakt en kwam aan deze zijde geen enkele trein het station alhier bin nen, evenmin als er een vertrok. Onmiddellijk ging men er toe over het getroffen baanvak stroomloos te maken. De opgehouden treinen werden daarna met behulp van een op het emplacement aan wezige stoomlocomotief over het stroom- looze gedeelte gebracht en zoodra de baan vrij was ving men met het herstellings werk aan. In zeer korten tijd was de rij- draad van het hoofdspoor Amsterdam- Rotterdam, zooverre in orde gebracht, dat de treinen op eigen kracht het station al hier konden uitrijden en met gestreken beugel het stroomlooze gedeelte, dat tot 200 a 300 meter was ingekort, konden passee- ren. Van het hoofdspoor Rotterdam—Amster dam nam de draadreparatie belangrijk meer tijd in beslag. Verschillende treinen moesten hier met stoomkracht over het stroomlooze gedelte worden gebracht. Eerst om kwart over acht konden ook hier de treinen, met gestreken beugel over en- kele honderden meters, op eigen kracht de plaats van het defect voorbijkomen. Trein 1138, die om 18.40 van hier naar Amsterdam moest vertrekken, kwam met veertig minuten vertraging in de hoofdstad aan. Ook stoptrein 3848 naar Haarlem, die drie minuten later vertrekt had groote vertraging. De overige treinen naai* Am sterdam hadden een vertraging van hoog stens tien minuten. Aan het Centraal Station te Amsterdam heeft men een reservetreinstel ingelegd voor de richting Rotterdam, doch reeds de tweede binnenkomende trein kon in reser ve worden geplaatst. In den loop van den avönd was de treinvertraging geheel opge heven, alhoewel de alhier binnenkomende trein een gedeelte met gestreken beugel moest afleggen. OUDE GRANAAT GEVONDEN. Bij de werkzaamheden tot verbreeding van den Haagweg naar de Vink is giste ren tijdens het uitbaggeren van de langs den weg loopende sloot een oude granaat gevonden, met een diameter van 10 c.M. De militaire politie heeft het projectiel, dat nog ongeschonden was, naar de Artillerie inrichting aan de Hembrug vervoerd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5839 Naamlooze Ven- rootschap Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid. Leiden, Rapenburg la. Pro curatie verleend aan: C. H. Zaayer, Leiden. (BB.P. 2216. „De Zwaluw", Leiden, Kaiserstraat 35. Dienstverrichting. Wijz. handelsm. in.: Expeditie „De Zwaluw". Het bedrijf omvat: expeditie, meubel- en pianotransport. Gistermiddag te half vier is het 13-jarige meisje G. v. D. uit de Marislaan met de linkerhand door de ruit van een woning aldaar gevallen. Met vrij diepe snij wonden aan de hand en den linkerelleboog is het meisje door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De politie alhier heeft gisteren een be kenden spiritusdrinker, die bij den uitgang van het station zijn roes lag uit te sla pen per -vrachtauto naar het politiebureau overgebracht. Een flesch half gevuld met spiritus werd nog bij den man aangetrof fen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2