DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Italianen rukken op naar Valencia VREESELIJK AUTO-ONGELUK TUSSCHEN ARNHEM EN NIJMEGEN De berooving van den kantoorlooper te Tilburg Verrast door een springvloed WOENSDAG 20 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9086 S)e. £cld^ch^Soii^<Mit Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pog. Giro 10300». Postbus 1L Dit nummer bestaat uit vier bladen. Bij het 25-jarig Priester jubileum van Pater Joachim S.S.C.C. DE NEDERLANDSCHE PATER MATEO. EEN LEVEN IN DIENST VAN DE H. HART-INTRONISATIE. Een Intervïeuw met den Jubilaris. „Mag ik U. beminde medebroeders in Ne derland, een nieuw werk aanbevelen, een werk dat in andere landen met zooveel succes reeds is begonnen, het werk van de Intronisatie van het H. Hart, het Koning schap van Christus in de gezinnen!" Ziedaar de oproep van den grooten Apos tel Pater Mateo, in 1914 vanuit Chili ge schreven naar zijn Nederlandsche Confra ters, de Paters der H.H. Harten, die in die dagen hun klein-seminarie hadden in Grave Nog geen tien jaar later moest Pater Mateo bekennen, dat zijn oproep van uit een ander werelddeel aan het kleine Nederlandsche volk een succes had gehad, dat niet op na tuurlijke wijze te verklaren is. Zijn oproep voor de Intronisatie in Neder land was een zaadje worden, dat uitge groeid is tot een onverwoestbare boom cank zij de zegen des hemels ende alle moeilijkheden teboven komenden wil van Pater Joachim, de directeur van het werk der Intronisatie in Nederland, wiens 25-jarig priesterfeest op 3 Augustes niet ongemerkt mag voorbijgaan. De oproep van Pater Mateo werd ge hoord door Pater Joachim, toen deze kort na zijn priesterwijditg als leeraar in Grave verbleef en die het werk der Intronisatie tot zijn levenstaak kreeg. De met moeilijkheden bezaaide weg was weggelegd voor een man, die de weg naar het priesterschap niet zonder moeilijkhe den had moeten vinden.Pater Joachim Kaptein werd in 1889 geboren in de Zilk bij Hillegom. Op 16-jarige leeftijd trad hij in. 'het klein Seminarie der Damianus- stichting. In 1913 werd hij priester gewijd, en in 1914 kwam de oproep van Pater Mateo Sindsdien behoort zijn leven aan het werk der Intronisatie. De vrucht der moeilijkheden. Als wij tegenover den jubilaris zitten dan zijn wij verwonderd een andere man te 2ien dan wij verwacht hadden. Wij vragen ons af: is dit de man, die volgens de kalen der tegen de zestig jaar loopt en die leven van zorgen en moeizame arbeid achter den rug heeft? Het is waar, dat zijn haar grijs is, en dat de kleine bril geëntoureerd is door wat rimpels in het gelaat, maar op zijn ge zicht straalt een levenlust en levensmoed, f-en enthousiasme en een blijheid, en in zijn woorden klinkt een idealisme, dat wij alleen zouden verwachten bij een pas ge wijd priester, die al zijn verlangens in ver vulling ziet gaan, als hem zijn levenstaak wordt opgedragen. Wij hebben hem gevraagd, ons iets te vertellen over zijn leven, zijn moeilijkhe- de, maar zijn eerste woord is, dat er al leen maar wat te vertellen valt van het Werk, van het Intronisatiewerk, van de Nachtaanbidding. Wij kunnen niets anders doen, dan dit toestaan, want zijn leven is samengesmolten met het werk der Intro nisatie en met het apostolaat. Als wij iets willen vragen over zijn leven, dan moet alles weer neerkomen op zijn werk, het Apostolaat der Intronisatie. Hoe bent U er eigenlijk toe gekomen, ce oproep van Pater Mateo te beantwoor den? Ik was nog maar korten tijd priester, en toen ik de oproep van Pater Mateo ge lezen had, was ik een en al vurigheid voor dit plan. Maar de middelen waren voor- loopig nog zeer beperkt. Ik schreef een ar tikel in de „Almanak der H.H. Harten" en hoopte daar wonderen mede te doen. Maar het resultaat was nihil. Het gesproken woord moest het doen, en tot enkele be kenden richtte ik het verzoek om er eens ever na te denken en met anderen te praten Hetzelfde jaar nog verrichtte ik de eer ste Intronisatie in het huis van mijn ouders te Zilk bij Hillegom. Een dame in Reyen had enkele gezinnen voorbereid, en daar werden zes intronisaties verricht, kort daar op volgde de gemeente Horst met 100 In tronisaties. Voor Horst stelde ik ook de Korte vernieuwing der toewijding bij het avondgebed", op Zelden werd een gebed zoo vaak herdrukt, juiste getallen zijn niet te geven, maar het loopt in de honderd duizenden. De moeilijkheden waren echter niet ge ring, velen vonden het werk „Fransch", „niet geschikt voor ons nuchter volk", of een „vrouwendevotie". Maar de jaren daar op hebben geleerd, dat het werk door God gezegend werd. De dagbladen begonnen te schrijven over Met 40.000 man weluitgeruste troepen. VALENCIA, 20 Juli. (A. N. P.). In re- geeringskringen wordt medegedeeld, dat het Italiaansche troepen zijn, die aanval len in de richting van Valencia. De as van hun offensief is de groote weg van Teruel naar Sagunto. Zij tellen 40.000 man, weluitgerust met materieel. Zonder deze Italiaansche troe pen, zouden de rechtschen geen meter voor- uitgerukt kunnen zijn, verklaart men in regeeringskringen. Verder verklaart men hier, dat groote hoeveelheden Italiaansch oorlogsmaterieel zijn ontscheept te Cadix en de oorlog zou een geheel ander beeld krijgen, wanneer de vrijwilligers zouden worden teruggetrokken. Het bezetten van de Col Eraguda geeft de troepen van Franco een bevoorrechte positie. Andere Italiaansche afdeelingen pogen de regeeringstroepen ten Zuid-Wes ten van Barracas in den rug te komen. Gisteren is generaal Piazoni met zijn brigade „Zwarte Pijlen" voor Begis opge rukt, toch is de overwinning zwaar ge weest. Drie rechtsohe vliegtuigen zijn om- laaggeschoten, Een Italiaansch kapitein vlieger werd gevangen genomen. het werk, in de litteraire wereld volgde een niet onsympathieke polemiek over de naam „Intronisatie", die gelukkig echter behou den bleef; waardoor ook de eenheid dezer devotie over de geheele wereld bewaard kon worden. Zelfs de niet-katholieke bla den schreven waardeerend over deze de votie, en het enthousiasme bereikte haar 1 oogtepunt toen Pater Mateo Crawley Boevey in 1916 een rondreis maakta door Nederland, en stampvolle zalen trok. Het was een mooie tijd, alle acties ter eere van l.et H. Hart leefden op, en gingen een nieuwe bloei tegemoet. Hoe werd het werk na dien tijd ge propageerd? De grootste diensten werden bewe zen door vele priesters en een leger van leekenapostelen, die de gezinnen voorbe reidden, tot de Intronisatie van het H. Hart. Met Confraters heb ik gepreekt, H. Hart- dagen werden gehouden enz. Bovendien deden de brochures nuttig werk. Van mijn kleine brochure „Aan de vrienden van het H. Hart" worden in Nederland en Indië ongeveer 600.000 (zeshonderdduizend!) exemplaren verspreid, dank zij vooral den ijver van een dame!!!! Na een vijftal andere brochures gaf ik een hoekje over het Intronisatiewerk uit in het Esperanto, een hoekje, dat zijn weg raar alle werelddeelen gevonden heeft. Mijn laatste uitgave is de brochure „Het H. Hart en de Pausen", een verzameling van uitspraken van de opvolgers van den H. Petrus over de devotie tot het H. Hart. Voorts wordt iedere maand vóór de Eerste Vrijdag het blaadje „De Liefde koning" uitgegeven in een enorme oplage. Verder sprak P. Joachim nog over de vele vruchten van het werk der Introni satie en de ononderbroken nachtaanbidding. Plannen voor de toekomst. En of we nog plannen hebben? En genoeg! We gaan vooruit, we moeten voor uit, want de godsvrucht tot het H. Hart kan en moet de wereld redden. Dat blijkt duidelijk uit de woorden die de Pausen over de devotie tot het H. Hart en de Introni satie gesproken hebben. In Nederland werken 1200 propagandis ten voor dit doel. Maar velen beseffen nog i.iet, dat de doorvoering van de godsvrucht tot het H. Hart de redding der wereld is, ook niet, dat het een godsvrucht is van mannelijke harten voor een Mannenhart! Ik ben nog vol plannen maareen dag moest 48 uur hebben. Ik voorzie nog heel bijzondere dingen voor de godsvrucht van het H. Hart. Wij leven, in een tijd van reacties. De vijanden van den Godsdienst halen veel omver, maar dat is tegelijkertijd een aanleiding ,ran veler ontwaken. Er is zooveel onwer kelijks tegenwoordig, en daarom begint de Christus met het laaiende Hart, de eenige groote werkelijkheid der wereld, al meer en meer te trekken. Op het hordes van het klooster der Paters der H.H.Harten te Ginneken, nemen wij afscheid van Pater Joachim, en wij wen- schen hem nog veel en vruchtbaar werken toe. En Pater Joachim voegt ons laatste woord nog toe: „De devotie tot Zijn Goddelijk Hart, het is mijn levenswerk geweest, en het zal het blijven tot aan mijn dood!" Twee dooden - Zeven gewonden Dertien personen in een zeven-persoons wagen. Vannacht omstreeks half een heeft op den Rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen, nabij Elden onder de ge meente Eist een ernstig auto-ongeval laats gehad, waarbij, voor zoover tot nu toe bekend, twee personen het le ven hebben verloren en een zevental gewond werd. In een zevenpersoons-auto keerden in den nacht dertien personen uit Arn hem naar Nijmegen terug. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed deze auto tegen een truck met aanhangwagen. Tengevolge hiervan verloor de chauf feur van de personenauto de macht over zijn stnur. De auto sloeg van den berm over den kop en kwam in een sloot terecht. De gevolgen waren ont zettend. De meeste inzittenden kwa men geheel of gedeeltelijk onder den wagen terecht. Een aantal van hen wist direct uit hun benarde positie te komen. Anderen moesten worden geholpen. Voor zoover tot nu toe bekend is, wer den twee der inzittenden, een zekere K. en een zekere H., beiden uit Nij megen afkomstig, gedood. Vier andere inzittenden werden ernstig gewond. Drie van hen zijn naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd, terwijl de vierde naar het ziekenhuis te Nijmegen is ge bracht. Nog drie andere inzittenden lie pen minder ernstige verwondingen op. Zij konden naar huis gaan. Alle inzittenden van de auto waren afkomstig uit Nijmegen. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval in. De inzittenden van de verongelukte auto hadden deelgenomen aan een biljart-avond te Arnhem en keerden na het middernach telijk uur naar hun woonplaats terug. De auto werd bestuurd door den chauffeur B. uit Arnhem, die veel te veel passagiers in zijn niet al te sterken wagen liet plaats ne men. Ter hoogte van de Kroonsche Wal, waar de straatweg in dien betonweg overgaat en er een kleine bocht in den weg is, kwam de taxi in botsing met den uit Groningen af- komstigen grooten vrachtwagen. De personenauto vloog over den kop, over het rijwielpad heen en kwam gedeel telijk in de langs den weg loopende sloot terecht. Zooals gemeld waren de gevolgen ca- tastrophaal. De 36-jarige H. H. uit Nijme gen werd op slag. gedood. Vier der inzit tenden, de 40-jarige Th. A. K., de 58-jarige F. L. V., de 25-jarige T. R. en een zekere H. v. L., allen uit Nijmegen bleken zwaar ge wond. Spoedig na het ongeval waren zoowel de rijks- als de gemeentepolitie van Eist ter plaatse. Dr. Jaspers uit Eist en een juist passeerend geneesheer verleenden de eerste hulp. Nadat zij de ernstig gewonden voorloopig behandeld hadden, werden de zen naar de ziekenhuizen te Nijmegen en Arnhem vervoerd. De chauffeur B. is als verdacht van dood door schuld in arrest gesteld. Nog in den loop van den nacht kwam ook het parket uit Arnhem ter plaatse om den toestand op te nemen. Bij het aanbreken van den dag werd de auto met behulp van een kraanwagen uit de sloot gelicht. De auto lag ongeveer drie meter beneden den weg half in het water. Toen de wagen was opgehaald vond men nog het lijk van den 48-jarigen H. C. K., eveneens afkomstig uit Nijmegen. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat den chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. De namen der overledenen. Bij het auto-ongeluk te Elden werden ge dood de 36-jarige H. Huiser en de 48-jarige H. C. Krum, beiden uit Nijmegen. Het stoffelijk overschot is naar het gemeente ziekenhuis te Arhhem vervoerd. In het gemeenteziekenhuis te Arnhem zijn opgenomen de 40-jarige Th. A. Kup- pen, de 58-jarige F. L. Verhecht en de 25- jarige T. Regouin, allen uit Nijmegen af komstig. Het ernstigst was de heer Verhecht eraan toe, die vermoedelijk een breuk in de wer velkolom heeft opgeloopen. Onmiddellijk levensgevaar bestond er evenwel niet. De toestand van den heer Kuppen was vrij goed. Hij kreeg een hersenschudding en een beenwonde, de heer Regouin had ook een hersenschudding bekomen, doch ook zijn toestand was naar omstandighe den gunstig. Het vierde slachtoffer, de heer H. van Uden, eveneens uit Nijmegen, die naar het St. Canisiusziekenhuis aldaar is gebracht, had een niet ernstige beenwonde opgeloo pen. De eerste hulp aan de slachtoffers werd verleend door den passeerenden dokter Van der Belt uit Nijmegen. De auto, waar mede het ongeluk is gebeurd, was een zes- persoons Citroën, een gestationneerde taxi uit Nijmegen, Twee personen hadden naast den chauffeur plaats genomen. Daar achter zaten er drie en ook de achterbank was door drie man in beslag genomen. De drie overige personen zaten op de knieën van hun mede-passagigers. Het voertuig slingerde over den weg en botste tegen den vrachtwagen van de transportonderneming „De Noordster", die den dienst onderhoudt van Tilburg op Groningen. Na de botsing is de Citroën over den kop geslagen en links van den weg in de sloot geraakt en half gekanteld. De zwaar ge havende wagen is vanochtend door de ga rage Ankersmit te Eist gelicht en in beslag genomen. De justitie heeft de lijken der beide overleden slachtoffers in beslag genomen en ter sectie naar Arnhem doen vervoeren. Bij het voortgezet onderzoek is de po litie gebleken, dat vanuit Arnhem het ge zelschap met twee auto's was vertrokken. In de tweeden wagen waren de vergezel lende dames gezeten. Deze is kort na het ongeluk de plaats des onheils gepasseerd doch de inzittenden hebben niets van het gebeurde bemerkt, zoodat de auto is door gereden. De verongelukte wagen behoorde aan de auto-verhuurinrichting Everts in de Arend Noordynstraat te Nijmegen. De berooide, die zeil In het complot zal, en drie mede plichtigen gearresteerd Zooals gemeld werd op Maandag 11 Juli j.l. te Tilburg uit de tasch van den kan toorlooper van de firma Eras, die aan de Amsterdamsche Bank 5600 had geïnd en daarna in de Damstraat bij de firma Maes- sen nog even een pakje afhaalde en daarbij zijn fiets buiten had laten staan, 3600 gestolen. De beroofde maakte alarm, de politie ging onmiddellijk op zoek naar den dader. De wegen rond Tilburg werden afgezet, maar de brutale roover werd niet gevon den. Bij het voortgezette onderzoek kwam aan het licht, dat in den tijd, dat de kantoor looper na zijn eerste bezoek aan de Am sterdamsche Bank, een boodschap had ge daan aan het postkantoor, de Amsterdam sche Bank was opgebeld met de vraag om den kantoorlooper van Eras te zeggen, dat hij bij de firma Maessen in de Damstraat een pakje moest halen en nu balen, dat noch de firma Eras noch de firma Maes sen die boodschap had doorgegeven. De dader, die met die boodschap den looper naar de plaats had gelokt, waar hij werd „beroofd", moest dus wel zeer goed op de hoogte zijn geweest van de interne bijzonderheden van de zaken, die er bij betrokken waren. De mogelijkheid, dat de berooving zou zijn gepleegd door een „toe- valligen" roover, kwam daardoor te verval len. De zaak moest goed voorbereid zijn. De recherche kreeg daarop ernstige ver- deking tegen een persoon, die al meerma len met haar in aanraking was geweest en die wel in staat werd geacht tot een der gelijke, geraffineerde daad. Deze persoon, de 32-jarige J. A., ex-filmoperateur, vroe ger te Tilburg woonachtig, thans zwervend, die een zwager is van den beroofden bank- looper, bevond zich begin van de vorige week in Antwerpen en daar trachtte de Tilburgsche recherche hem op te vangen. Deze poging mislukte aanvankelijk, daar de verdachte zich alweer in Nederland be vond. Terwijl zijn verblijfplaats hier werd opgespoord, vertrok hij weer naar Antwer pen en daar werd hij opgewacht door den VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Het bezoek van het Britsche konings paar aan Parijs. (2de blad). De uitgewerkte eischen der Sudeten- Duitschers gepubliceerd. (3de blad) Het bombardement van Hankau heeft 1500 slachtoffers geëischt. (3de blad). Binnenland In den afgeloopen nacht reed een zeven- persoensauto met dertien inzittenden na bij Elden op een truck; twee personen wer den gedood, zeven gewond. (1ste blad). Bij een bosting tusschen twee autobus sen met zenuwpatiënten te Gel een werden vijf inzittenden gewond. (41e blad). Lelden Treinstagnatie door het breken der stroomdraden. (1ste blad). Sport en Wedstrijden De laatste dag der Kaagweek. (4de blad). Fréchaut wint de 12e étappe van de Ron de van Frankrijk. (4de blad). NEGEN KINDEREN VERDRONKEN BATAVIA, 20 Juli, (ANP) Nabij het visschersdorpje Tjipatoedjah, aan de Zuid- kust van Java, en de buurt van Tasikmalaja, zijn zeventien inheemsche schoolkinderen tij het oversteken van een riviertje, door een springvloed verrast. Binnen enkele seconden steeg het water tot 21/2 meter boven het normale peil. Negen kinderen zijn verdronken. Tilburgschen inspecteur van de recherche, J. Stevens, De verdachte had een groot bedrag aan Nederlandsch bankpapier bij zich. Hij wist echter niet alleen niets van de berooving af, maar hij had een pracht van een alibi. Het alibi was zoo mooi, dat hoewel de Til burgsche inspecteur op dat moment niets meer kon bereiken, hij toch geen oogen- blik er aan twijfelde, dat hij op het goede spoor was. Daar de Belgische politie ook belang had bij de gedragingen van dezen persoon, zou hij toch in de gaten gehouden worden. Het alibi, dat uitwees, dat de verdachte Maandagmorgen in Amsterdam was ge weest, bracht de politie naar de hoofdstad, waar zij een paar medeplichtigen op het spoor kwam, namelijk den 40-jarigen chauffeur J. J. V. en den 44-jarigen koop man J. H. O. Door ijverig speuren werd haar nu lang zamerhand de heele zaak duidelijk en gis teren kon zij er toe overgaan den „beroof den" looper te arresteeren, tegelijkertijd met de twee Amsterdamsche medeplichti gen, die in Vaals werden aangehouden, waar zij met een drietal dames goede sier maakten van den buit. De looper, de 30- jarige A. Th. A. van B., viel na een lang durig verhoor door de mand. Zijn zwager had het plan opgezet. De looper heeft na het beuren van het geld, in een stille straat in de buurt van het station, de pakken met bankbiljet ten aan de twee Amsterdamsche jon gens ter hand gesteld. Deze zijn toen per trein vertrokken. De looper ging daarna naar de firma Maessen aan de Damstraat en toen hij weer buiten kwam, heeft hij de tasch opengerukt en alarm geslagen, alsof hij daar was be roofd. Toen dus de politie ter plaatse kwam, was er geen gevaar, dat de dieven nog kon den worden aangehouden. Van H. en de Amsterdammers V. en O. zijn ingesloten in het politiebureau te Til burg en zullen na het onderzoek naar Bre da worden overgebracht en ter beschik king van de justitie worden gesteld. A. be vindt zich te Antwerpen in arrest. Ongeveer 1500 van het geroofde geld is nog op de daders in beslag genomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1