Dc Kaag weck 1938 Holland versloeg de Friezen in den Regenboogstrijd. Dc Ronde van Frankrijk. Internat. Atletiek wedstrijden te Berlijn Olympische Spelen WOENSDAG 20 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Kuipers wint den open wed strijd der Regenboog klasse A. Jan Heinen eerste in de Drakenklasse. We schreven het gisteren reeds en we kunnen het nu herhalen: de Kaagweek is in windstilte ten onder gegaan. Weliswaar is er in den middag nog weer een vlaagje wind gekomen, waardoor er ten minste gezeild kon worden, maar van strijd is er geen oogenblik sprake meer ge weest. Zooals wij in ons nummer van gisteren ook nog konden mededeelen werd de Hol- land-Friesland-Begenboogwedstrijd ontij dig zeëindigd. De windstilte werd zoo fa taal, dat de schepen nagenoeg niet meer vooruit kwamen. Te "kwart over negen ge start, zaten de Regenbogen te 12 uur nog op het Norremeer en het einde was nog niet te voorzien. Het wedstrijdcomité greep toen gelukkig in: de baan moest worden af gekort, want te kwart voor twee moesten de Regenbogen opnieuw starten. Had men de baan niet afgekort, dan zou de middag wedstrijd minstens een uur uitgesteld moe ten worden en dit zou het middagprogram ma leelijk in de war hebben gebracht. De heer v. Hoolwerff nam den stand op het Zweiland op en met verschillende deel nemers op sleeptouw werd naar het socië teitsgebouw teruggekeerd. De uitslag werd: 1. H. F. Zuiderbaaan, 2. J. de Vries, 3. J. C. v. d. Velde, 4. L. de Wit (allen Holland), P. v. Dijk, M. Hen driks, K. Vrolijk (allen Friesland), W. Z. v. d. Mey (Holland), S. Kuipers en D. Op penhuizen (Friesland). Holland verkreeg met dezen laatsten wedstrijd 37.1 pnt. tegen Friesland 18. De eindstand werd daardoor als volgt: Hol land 94.2 prit., Friesland 71.1 pnt. De Hol landers hadden het vorig jaar zoowel tij dens de Kaagweek als in Sneek verloren.. De open wedstrijden. We vermeldden gisteren reeds de resul taten van de 45 M.2 Kruiserklasse en Vrij buiterklasse. De hoofdprijzen werden hier resp. gewonnen door Vermaat en v. d. Berg. In de Drakenklasse was Jan Heinen weer de eerste. Ondanks zijn gewicht scheen de Janmaat geen hinder van de windstilte te hebben. Hij behaalde voor de tweede maal de overwinning en zag zich tevens het best geplaatst in het algemeen klassement den hoofdprijs won met niet minder dan 105 punten, terwijl mevr. Eykelen er 78 haalde en W. H. van Lienden met 74 pun ten de derde plaats bezette. In de N.N. 16 M.2 klase Aa werd de Snee- ker K. Moedt dezen keer geklopt. Hij kwam zelfs niet in de prijzen, maar des ondanks legde hij beslag op den hoofdprijs met een punt voorsprong op den Haarlem mer F.lemming, die driemaal als tweede en dezen laatsten dag als derde eindigde. Eerste prijswinnaar werd in de laatste race de outsider J. Ek uit Hilversum. Dat Reitsma uit Oegstgeest in de Pam- pusklasse A met den hoofdprijs is gaan strijken, zal niemand verwonderen. Toch was het op dezen laatsten dag ook een out-sider, die op den eersten prijs beslag legde, n.l. R. ten Hoeve uit Den Haag, Reitsma wist in de laatste race op de tweede plaats te eindigen. In de Olympia- jollenklasse wist C. Giilcher als prijswin naar van den laatsten dag uit den strijd te komen. Lemstra was vandaag weer niet gelukkig. Hij eindigde weliswaar op de vierde plaats, doch werd na protest uit-, gesloten. De Hillegersberger de Jong bleef ook op den laatsten dag buiten de prijzen, maar desniettemin legde hij met een voorsprong van 20 punten beslag op den hoofdprijs. Lemstra eindigde met een gelijk puntenaan- tal als Huybers op de tweede plaats. In de Sharpieklasse A ging de strijd voor namelijk tusschen Jac. Stap en J. H. Lou- werse. Eerstgenoemde eindigde eenmaal als eerste en driemaal als tweede, terwijl Lou- werse tweemaal eerste, eenmaal tweede en eenmaal derde werd. Het zal voor de Friezen ongetwijfeld een vreugde geweest zijn, dat een hunner in den open wedstrijd der Regenboogklasse A op het zilveren Regenboog jacht beslag wist te leggen. Kuipers, de Sneeker „Waterrot", werd evenals Zaterdag ook nu eerste in de vloot van Regenbogen, terwijl hij Zondag derde en Maandag tweede was geweest. Kuipers behaalde daardoor het hoogst aan tal punten. Als men in aanmerking neemt, dat er van 21 Regenboogzeilers slechts zes Frie zen waren, waarvan er één geen enkelen dagprijs behaalde, dan is het resultaat: 12 dagprijzen voor de vijf overgeblevenen, te gen acht prijzen voor de overige 15 Hol landers zeker wel het beste bewijs, dat de Friezen geduchte tegenstanders op het wa ter zijn. De laatste uitslagen zijn: Regenboo'gklasse B: 1. Printer, st. J. H. Meyer, 2. Duck, st.vr. mej. P. Versluys, 3. Louisa II, st. R. Moedt. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen, 2. She, st.vr. mevr. B. Eykelen, 3. Ran, st. Ph. Keegstra. 4. Zilvermeeuw, st. B. J. Mo- ret. 5. Anja Kat.inka, st. M. van Breemen. Hoofdprijs: Jan Heinen (Amsterdam) 105 pnt., 2. mevr. B. Eykelen 78 pnt. Noord-Nederlandsche 16 M.2 klasse: 1. Soekasari, st. J. Ek Jr., 2. Aeolus, st. W. van Ioo, 3. Uurêst, st. C. C. Flemming, 4. Kemphaan, st. S. Oost. Hoofdprijs: K. Moedt (Sneek) 86 pnt., 2. C. C. Flemming (Haarlem) 85 p. Noord-Nederlandsche 16 M.2 klasse B: I. Jan van Gent, st. Joh. van Dusschoten, 2. Anak Angin, st. W. Bos, 3. Nelson, ts. R. Alt. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Tjif-Tjaf, st. R. ten Hoeve, 2. Ruiter, st. R. Reitsma, 3 Windveer, st. L. van Essen. Hoofdprijs: R. Reitsma (Oegstgeest) 73 pnt., 2. W. de Vries Lentsch (Nieuwen- dam) 51 pnt. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Op- passertje, st. H.è Stumpe, 2. Pinguin, st. B. Klomp Jr., 3. Zweialnd, st. M. H. van Hooff Jr. 12 Voetsjollenklasse A: E. Weetiekep II, st.vr. mej. Q. van Dijk, 2. Reveller, st.vr. mej. F. A. C. Leenen. Olympiajollenklasse B: 1. Daisy, st.vr. mej. Frida Hoekstra, 2. Gipsy, st. A. J. Slee, 3. Jan van Gent, st. Th. P. Beaujean, 4. Velocity, st. J. Smits. Olympiajollenklasse A: 7. Prul, st. C. Gülcher, 2. Dippy, st. P. J. J. Huybers, 3. Skim, st. P. Gülcher, 4. Goesting, st. W. Ritman, 5. Fram, st.vr. mej. C. van Gooi. Hoofdprijs: J. H. H. J. de Jong (Hille- gersberg) 106 pnt., 2. R. Lemstra (Amster dam) 86 pnt. en P. J. J. Huybers (Vlaar- dingerambacht) 86 pnt. 12 M.2 klasse B: 1. Wildebras, st. M. R. Mantz, 2. Pieternel, st. A. van der Heyden, 3 Aloha, sth. A. Borra, 4. Raket, st. W. F. Leemans, 5. Mieke II, st. jhr. W. H. van Swinderen. 12 M.2 klasse A: 1. Crabbelcatte, st. C. van Muyden, 2. AU Weather, st. Jac. Stap, 3. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse, 4. Ronny II, st. F. Overmans, 5. 't Geusje, st. B. E. Ott. Regenboogklasse A: 1. Waterrot, st. S. Kuipers, 2. Schelm, st. P. van Dijk. 3. Saen- den st. L. de Wit, 4. de Swan. st. H. F. Zui- derbaan, 5. Phecda, st. G. Deichmann. Hoofdprijs: S. Kuipers (Sneek). 12 Voetsjollenklasse A: 1. dr. Knock, st. R. Kagchelland, 2. 't Keggetje, st. J. W. v. d. Berg. 3. Vagebond, st. Th. van Helvert, 4 Ideaal, st. J. N. Karreman, 5. Ans st. G. Landsman. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Phoenix, st. J. van 't Oever. 2. Kabouter, st.vr. mej. H. Sewing. 3. Woelwatertje II. st. H. Fokker, 4 Doordrijver, st. K. Ideman, 5. Winde kind II, st. H. Asselbergs. 12 Voetsjollenklasse C: 1. Onyx, st. D. Verloop, 2. Duimelot, st.vr. mej. De Voogt, 3 Reward, st. H. Nijman. WIELRENNEN NIEUW SWIFT. De Nieuw Swift-ieden B. Lodewijks en W. van Rooyen namen deel aan de Ronde van Edam. Bij de nieuwelingen bezette B. Lodewijks de tiende plaats, terwijl bij de amateurs en onafhankelijken W. van Rooyen twaalfde werd. Bij de gehouden grasbaanwëdstrijden op de motorbaan te Hilversum verricht ten de leden Jac. de Groot en M. C. Se- gaar wederom fraaie resultaten. In den wedstrijd voor eigen kracht bezette M. Segaar de tweede en J. de Groot de derde plaats. Het lid A. van Amsterdam bezette op de wielerbaan te Deventer in den afval- wedstrijd de eerste plaats, in den sprint wer dhij tweede, terwijl hij in den kop pelwedstrijd met Gerritse vierde werd. Gisterenavond werd wederom team ge reden, doch kon door het slechte overne men der renners geen sprake wezen om een snelle tijd te maken. Het team bestond uit de renners J. Schüller, W. van Rooyen, M. Segaar, J. Laven, F. v. d. Berg en J. Hintzbergen. De afstand van 56 K.M. werd afgelegd in den tijd van 1 uur 34 min. 13 2/5 seconde. Een vijftal C-klassers re den een peletonrit over 21 K.M. waarbij het nieuwe lid J. Verwer de fout beging om direct hard op kop te trekken, waar van de overige renners dankbaar gebruik maakten. De geheele heenweg bleef Ver wer aan kop, doch na het keerpunt gin gen de renners om beurten demareeren en kon Verwer het vanzelfsprekend niet houden. Hij kan echter op een zeer goede wedstrijd terugzien, hoewel hij nog moet leeren zijn krachten te verdeelen. H. Noest welke voor training in deze cate gorie meereed won in den tijd van 39 min. 49 sec., gevolgd door C. Kapaan in 40 min. 6 sec. Aardig was hier den strijd tusschen Fr. Blom en het nieuwe lid W. Rombaut welke tesamen fel den sprint beslisten. Eerstgenoemde wist met een kwart wiel te winnen. A.s. Zondag zal een clubontmoeting plaats vinden op de wielerbaan te Heem stede, waaraan ook Nieuw Swift zal deel nemen, o.a. tegen de Spartaan, den Haag; Achilles, Haarlem; Gazelle, Amsterdam; Rotterd. Leeuw, Rotterdam. In de tijdrace en sprint zal het lid J. Schüller uitkomen; in de ploegachtervol ging rijden J. SchüllerJ. de Groot en J. Hintzbergen; in de eigen krachtwedstrijd rijden Schüller, de Groot en Hintzbergen, terwijl de nieuwelingen J. Laven in den voorwedstrijd uitkomt. In de Ronde van Tilburg a.s. Zondag zullen de leden A. van Amsterdam en W. van Rooyen uitkomen. 12c Étappe voor Fréchaui, Middelkamp 14e. Weinig verandering in de algemeene rangschikking. De 12e etappe van de Ronde van Frank rijk leidde van Marseille over Toulon naar Cannes, door het Esterelgebergte over een totale afstand van 199 km. In een broeiende warmte werd deze etappe gere de en dit was wel een der voornaamste oorzaken, dat er zoo wekug uitlooppogin gen werden gedaan. De temperatuur was er niet ï.aar cir buitengewone inspannin gen te verrichten, welke wellicht slechts enkels minuten wmst zouden kunnen op leveren. Daa: kwam nog bij, dat de strijd eigenlijk x- -eds gestreden is in deze tour. Slechts de vijl bougst geklasseerden in deze Ronde hebben nog epn kans voor de zege. De oveiigen hebben reeds zoo'n greoten achterstand geboekt, dat er won deren zouden meetc-p gebeuren, wil een van hen nog <*r.n kansje krijgen En indien men Dedenkt, dat nr zes in de algemeene rang schikking, Gianello, toch nog ruim een kwartier achterstand op den drager van de gele trui heeft, dan is het duidelijk, dat er slechts nog van een duel tusschen Ver- vaecke en Bartali sprake is. Beide ren ners hebben hun knechten, beide groepen bewaken elkaar angstig en alleen Cosson, de best geklasseerde Fransohman zou mis schien nog vooi ctn ven using kunnen zorgen. De Alpen zulien dit nu eten uitwij- Evenais eergisteren werd er in het eer ste gedeelte var. de etappe kalm gereden. Eerst vijftig km. voor Cannes trokken Fre- chaut en Cosson er tusschen uit. Zij wisten hun voorsprong te c-ehouden, doch enkele andere renners als Yvcn Marie, Leducq en Vicini trokken met de beide vluchtelingen mee, zoodat in een gropp van tien renners de beslissing te Canr.es ir. de sprint moest volgen. Frechaut werd eerste in 6 uur 35 min. 26 sec. Middelkamp bezette een heel goede veertiende plaats met ruim drie minuten achterstand op den winnaar, Fre chaut. Van Schendel kwam in een groote gvroep te Cannes aan. In dit peleton be vonden zich ook Vervaecke, Martali en Magne. Vissers kwam met vertraging te Cannes aan, zoodat deze zijn derde plaats in de rangschikking is 'kwijtgeraakt. Helle- mons werd 56ste met bijna een half uur achterstand op Frechaut. In de algemeene rangschikking is onze. landgenoot thans 2 uur en een kwartier achter op Vervaecke. Hij bezet de laatste plaats. Middelkamp en Van Schendel hebben hun plaats in het klassement behouden. Ileide, de Duitsche wegrenner viel uit. De aankomst te Can nes vond veel later plaats, dan volgens de tabel was vastgesteld. Die werd veroor zaakt door het boemeltempo van driekwart der etappe. De uitslag van de 12de etappe luidt: MarseilleCannes 199 km.: 1. Frechaut, Frankrijk, 6 uur 35 min. 26 sec.; 2. Yvon Marie, Frankrijk, zelfden tijd; 3. Leducq, Frankrijk, zelfden tijd; 4. Vicini, Italië, zelfden tijd: 5 acht renners, waaronder Cosson en Mathias Clemens. 14. Middel kamp 6 uur 38 min. 48 sec.; 20. Van Schen del 6 uur 40 min. 6 sec.; 56. Hellemons 6 uur 42 min. 36 sec. Algemeene rangschiking: 1. Vervaecke, totaaltijd 75 uur 43 min. 43 sec.; 2. Bartali 75 uur 46 min. 28 sec.; 3. Cosson 75 uur 52 min. 28 sec.; 4. M. Clemens 75 uur 54 min. 38 sec.; 5. Vissers 75 uur 55 min. 17 sec.; 6. Gianello, 75 uur 59 min. 42 sec. 33. Mid delkamp 76 uur 34 min. 25 sec.; 35. Van Schendel 76 uur 36 min. 28 sec.; 67. Hel lemons 77 uur 55 min. 53 sec. Het landenklassernent: Het landenklasse- ment na de 12e etappe ziet er als volgt uit: 1. België 227 uur 39 min. 19 sec.; 2. Frankrijk 227 uur 58 min. 12 sec.; 3. Frank rijk b 228 uur 9 min. 43 sec.; 4. Italië 228 uur 13 min. 53 sec.; 5. Frankrijk c 228 uur 25 min. 43 sec.: 6. LuxemburgZwitser land 228 uur 44 min. 24 sec.; 7. Spanje Nederland 229 uur 8 min. 25 sec.; 8. Duitsch- land 230 uur 54 min. 18 sec. Gemeld kan nog worden, dat Meulen- berg de ronde heeft gestaakt. "ZESDAAGSCHE" TE ROTTERDAM. Op de wielerbaan „De Kreek" te Rotter dam is gisteravond een twee uurs koppel wedstrijd gehouden, de eerste van een se rie van zes, welke deze week achter elkaar worden verreden. De stand luidt: 1. MaardenburgHellemons 9 pnt.; 2. MeerschaertKooy 0 pnt.; Op één ronde: 3. MartensCoomans 16 pnt.; 4. BoslandVan der Stel 13 pnt.; 5. Van GentRiethoven 13 pnt.; 6. Koumans Kuipers 4 punten. Op twee ronden: 7. De GroenPiet Vos 5 punten. Het koppel Van GentVan Helvoirt moest den wedstrijd staken, omdat laatst genoemde tijdens een der jachten zoo on gelukkig kwam te vallen, dat hij in een ziekenhuis ter observatie moest worden opgenomen. Riethoven vormde met Van Gent toen een nieuw koppel. Binnen 8 meter vo® xtroathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- 4^ genwoordig verboden! (tfgro Bouman verbetert het Neder- landsch record 800 meter. Osendarp wint de 100 meter Op de internationale atletiek wedstrijden, welke gisteravond voor 22.000 toeschouwers te Berlijn werden gehouden, won Osendarp de 100 meter in 10.5 sec. vóór de beste Duitsche sprinters. Een zeer fraai succes behaalde Bouman op 800 meter. Hij slaagde erin, dank zij ook den geweldigen strijd welke hij zijn concurrenten moest voe ren, het Nederlandsch record met 0.2 sec. .te verbeteren en te brengen op 1 min. 54.2 sec. Het oude record stond eveneens op zijn naam met een tijd van 1 min. 54.4 sec., gevestigd op 15 Mei 1.1. te Kassei. Met deze prachtige verrichting werd onze landgenoot tweede achter den Pool Gassowski na een fel duel met Schumacher. Van Bever en werd op de 200 meter tweede in 21.9 sec. achter den Duitschen sprv.ter Scheuring. De Duitschers hadden hun bes te loopers over de 100 en 200 meter ver deeld, waarop de T.C. van de K.N.A.U. besloten had ook Osendarp en van Beveren over beide nummers te verdeelen en niet zooals eerst in de bedoeling had geiegen beiden in de twee nummers te laten uit komen. Het gevolg was, dat èn Osendarp èn van Beveren tegen de beste Duitsche cracks van het oogenblik werden geplaatst. Scheuring bleek iets sneller te zijn dan de Amsterdammer, doch deze liet Gillmister met flink verschil achter zich. De Ruyter kwam op de 1500 meter uit. Waarschijnlijk: was deze athleet nog wat vermoeid van de wedstrijden van Zondag j.l. te Amsterdam, in ieder geval kon mj bet tempo van Jakob, van den Fransch- man Normand cn van Schaumburg niet bij houden. Deze drie loopers kwamen binnen de vier minuten binnen. Op de 4 x 100 meter estafette werd de Nederlandsche ploeg, bestaande uit van Geenhuizen, Boersma, van Beveren en Osendarp derde in 42.3 sec. De Duitsche ploeg, waarin Xersch, Homberger, Necker- mann en Scheuring zaten en die dus kan worden beschouwd als de officieele lan denploeg, werd eerste in 41.7 sec. Bij de dames viel de prestatie van Stïlla Walasiewiecz op, die de 100 meter in 11.8 sec. aflegde. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 M.: 1. Osendarp 10.5 sec; 2. Kersch (D.) 10.6 sec; 3. Neckermann (D.) 10.7 sec. 200 M.: 1. Scheuring (D.) 21.7; 2. Van Beveren 21.9 sec; 3. Gillmeister(D.) 22 1 sec. 400 M.: 1. Har-big (D.) 48 sec; 2. Linnhoff (D.) 49 sec. 800 M.: 1. Gassowoski (Polen) lmin 53.1 sec; 2. B ou m a n 1 min. 54.2 sec, nieuw Nederlandsch record; 3. Schumacher (D.) zelfden lijd. 1500 M.: 1. Jakob (D.) 3 min. 58.2 sec; 2. Normand (Frankrijk) 3 min. 59.4 sac.; 3 Schaumberg (D.) 3 min. 59.6 sec.; 4. Sta- niszewski (Polen) 4 min. 0.5 sec.; 5. D e Ruyter 4 mm. 1 sec. 3000 M. hindernis: 1. Kaindl 9 min. 18.6 sec. 400 M. horden: 1. Joyce (Frankrijk) 53.9 sec.; 2. Scheele (D.) 54.4 sec. 4x100 M. estafette: 1. Duitsche ploeg 47.7 sec; 2. Deutscher sportklub Berlijn 42.1 sec.; 3. Nederland 42.3 sec. Hinkstapsprong: 1. Kotratschek (D.) 15.28 meter" nieuw Duitsch record. Speerwerpen: 1. Sule (Estland) 72.22 M.; 2. Issak (Estland) 71.85 M. Kogelslingeren: 1. Hein (D.) 55.27 M.; 2. Storch (D.) 52.71 M. Dames: 100 M.: 1. Stella Walasiewicks ;Polen) 11.8 sec. Zimmer (D.) 11.5 sec. NEDERLANDSCHE PLOEG NAAR ENGELAND. Naar wij vernemen zal een sterke Ne derlandsche ploeg deelnemen aan de inter nationale athietiekwedstrijden, weilke op 1 Augustus a.s. te Londen in het White City-Stadion worden gehouden. Naar men weet komen op deze wedstrijden ook de .Amerikanen aan den start. Voor ons land zullen op de 100 en 220 yards uitkomen Osendarp en van Beveren, op den halven mijl Bouman, voor het discuswerpen en het kogelstooten de Bruyn en op het hoog springen Spanjerdt. Verder zal Brasser oeelnemen aan het nummer 120 yards hor den. POSTDUIVEN „De Uiver" (Leiden). Wedvlucht Bordeaux d.d. 16 Juli, losge laten 5.40 uur 1ste duif 104612, d.d. 17 Juli laatste a.k. duif 74645 17 Juli A. Fasel 1, M. Pet 2, J. v. d. Steen 3, N. de Meij 4, K. Stikkelorum 5 en 9, J. J. Philippo 6, D. v. d. Nieuwendijk 7 en 8, J. v. d. Wijngaarden 10, J. Benning 11, A. Zirkzee 12. Wedvlucht van Duffel. Zondag 17 Juli. Losgelaten 8.30 uur. 1ste a.k. duif 1021 2e Generaal met 1 en 3 vogels. Door Finland aanvaard. Beperking van het programma. Het gemeentebestuur van Helsingfors heeft in een speciale bijeenkomst de opdracht van het I. O: C. om de Olympi sche Spelen in 1940 in de Finsche hoofdstad te organiseeren, in dank aan vaard. De vertegenwoordiger van Fin land in het I. O. C. Ernst Krogius, zal het Internationaal Uympisch Comité van dit besluit op de hoogte bren gen. In aansluiting op deze voor Finland zoo belangrijke bijeenkomst werden onmiddellijk twee commissies samen gesteld, die zich met den bouw van het stadion en van het Olympisch dorp en verder met de financieele zijde der Spelen zullen bezig houden. Ofschoon niet duidelijk omschreven, mag men aannemen, dat het hier alleen de zo merspelen van 1940 betreft. De winterspe len zullen in een der eerstvolgende dagen wel aan Oslo worden gegeven. Beperking van het programma. Ernst Krogius heeft zich gisteren nog te legrafisch tot Graaf de Baillet Latour ge wend, waarin hij den I.O.C.-president me dedeelt, dat Helsingfors de organisatie der Spelen in 1940 aanvaardt. Het ligt in de bedoeling deze Spelen te beperken tot de traditioneele takken van sport, zooals die ook in het oude Griekenland plaats von den, dus met uitsluiting van de moderne spelen. Graaf de Baillet Latour zal verder tele grafisch met de leden van het I. O. C. over leg plegen inzake de nog te nemen maatre gelen. Meening van baron Schimmelpenninck. Aan. den president van het Ned. Olym pisch Comité, mr. A. Baron Schimmelpen ninck van der Oye, hebben wij gevraagd, wat precies de bedoeling van Finland in zake het in 1940 te verwerken programma zou kunnen zijn. Hij deelde ons mede, dat men zich slechts kan verheugen op het feit, dat de Spelen, vooral 'nu zij in een klein land worden gehouden, een eenvoudiger opzet zullen krijgen, dan de laatste malen het geval is geweest. Dat zal de sport ten goede komen. Maar wat Finland precies met de beperking van het aantal takken van sport, bedoelt, is mij niet duidelijk. Zouden inderdaad de moderne taken te Helsingfors uitvallen, dan zouden b.v. voet bal en hockey niet in het programma wor den opgenomen, evenmin bijv. kano, hand bal of polo, takken van spoi't, welke er de laatste tien jaren bij zijn gekomen. Indien voetbal en hockey zouden verdwijnen, zou ongetwijfeld een belangrijke attractie voor het publiek vervallen en het is de vraag, of dat wel wenschelijk mag worden geacht. Finland zal zich zoo spoedig mogelijk om trent zijn bedoelingen dienen uit te spre ken, want klaarheid op dit punt is ge- wenscht. Als lid van het I.O.C. zal ik bin nenkort, aldus Baron Schimmelpenninck, wel gelegenheid vinden met den president van het I.O.C. over deze aangelegenheid van gedachten te wisselen. Aan den anderen kant is het begrijpelijk, dat Finland zijn programma wil beperken. Men heeft nog slechts twee jaar tijd en al les moet opnieuw worden georganiseerd. Zooals bekend worden de technische aan gelegenheden van eiken tak van sport door de internationale sportbonden behandeld. Deze laten het gewoonlijk wel aan de na tionale bonden over, maar men heeft er geen begrip van, wat hier allemaal bij komt kijken. En hoe minder takken van sport, des te sneller zal dit in zijn werk kunnen gaan. Athletiek zal natuurlijk wel een voorname plaats innemen, maar ook zwemmen, boksen, worstelen en de ruiter sport zullen op de Spelen van 1940 te Hel singfors domineeren. 20 uur laatst aankoemnde duif 1122 uur. Th. v. Alphen 1 en 5, H. Wassenburg 2 en 3, A. Fasel 4 en 13, J. J. Philippo 6 en 29, C. Oppelaar 7, H. Seriier 8, 9, 18, 28, A. Dubbelaar 10, M. Pet 11, J. Fakkel 12, en 16, J. Benning 14 en 27, H. Vijlbrief 15, 24 en 26, H. van Alphen 17 en 22, H. Sterk 19, A. Lancel 20, J. v. d. Steen 21, J. van Leeuwen 23, J. v. d. Wijngaarden 25 en 30. Het Oosten N. B. v. Z. (Leiden). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Weert. Afstand der resp. hoken 130135 K.M., in concours 102 vogels, welke om 1 uur met Z.W.-wind in vrijheid werden gesteld. De eerste vogel werd geconsta teerd om 3.8.44 met een gem. snelheid van 1011.07 M. per minuut. De laatste punten- tellende vogel om 3.25.52 met 907.94 Meter per minuut. D e uitslag was als volgt: v. Gennip 1, 2, 13, 15, Romijn 3, 5, 6, 8, Singerling 4, 12, 17, 21, v. d. Berg 7, 10, Houthoff 9, 11, 18. Cos- see 14, Jonk 16, v. Duuren 19, 20, Schro der 22, 23, 24, Boekkooi 25, Alting 26. A.s. Vrijdag inkorven voor Maastricht. De kampioenschappen werden gewonnen door Geel le Vitesse le Fond met 1 vogel, le Generaal met 1 en 3 vogels, v. Duuren

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12