r j mwj VOOR ONZE ZIEKEN. OMGEVING PETER SPEE RIJNSTREEK HET SDEALE GEZIN. MAANDAG 18 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 1 HILLEGOM „Herwonnen Levenskracht". Het plaat- lijk comité houdt hier haar jaarlijksche speldjesdag a.s. Zaterdag. De R.K. Harmo nie verleent hierbij haar muzikale mede werking, hetgeen het succes voor het mooie doel zeer zeker zal verhoogen. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. Stevens, kantoorbediende aan Openbare Werken, slaagde voor het examen Boek houden der Federatie van handels- en kan toorbedienden „Mercurius". KATWIJK AAN DEN RIJN VROEGE AARDAPPELEN IN OPSPRAAK! Zelden zijn de vroege aardappelen buiten de tuinbouwkringen zoo in opspraak ge weest als dit seizoen. En zelden is zooveel geschreven en gesproken over dure aard appelen als thans. Maar er is dan ook wel iets buitengewoons geschied. Het komt practisch hierop neer, dat er geen vroege aardappelen zijn doorgedraaid en er zul len dientengevolge ook geen vroege aard appelen behoeven te worden ingekuild. Dat is het groote feit van 1938. Wie maar iets weet van de ellende uit vorige jaren als gevolg van doordraaien en inkuilen en ver dere rompslomp begrijpt, dat de tuinders en de veilingbesturen dankbaar zijn voor dat groote feit van 1938. Het gaat nu nog om de laatste 14 dagen. Wel zijn thans de vroege aardappelen vrijgegeven, doch tot 1 Augustus vallen ze toch nog onder de steunregeling. Loopt het dus deze 14 da gen nog normaal en zijn de prijzen bevre digend, dan dient men op geen steun op vroege aardappelen te rekenen. Het gaat er dus maar om of de aanvoer van Eigen heimers en Bintjes waarvoor een oogstver- gunning aanwezig is, niet abnormaal groot wordt. De doorgedraaide aardappelen van de A.- en B.-groep zijn intusschen al afge nomen en ook deze kunnen worden uitbe taald. Voor de „afwijkende banken" en „groote" van de A,-groep, dus Eerstelingen,- mag 3.en die uit de B.-groep, Ninety- fold enz., 2.per 100 K.G. worden uitbe taald. De doorgedraaide goede groote en bonken van de A.- en B.-groep moeten voor export worden geveild en worden ze tegen 2.50 per 100 K.G. niet afgenomen, dan moeten deze worden opgeslagen. Aan de aanvoerders kan dan voor deze aardappelen uit de A.-groep f 4.en voor de B.-groep 3.per 100 K.G. worden uitbetaald. Het algemeen verloop van den afzet is voor de tuinders dit seizoen, althans zeker tot heden, wel gunstig. En op heden zijn er nog geen teekenen die er op wijzen, dat het de laatste 14 dagen slechter zal gaan. Er zijn, mede tengevolge der hoogere heffing van 30.op 50.per H.A. in deze om geving veel minder late aardappelen, Eigen heimers enz., uitgeplant dan vorige jaren. Dit zou voor den consüment wel eens erg nadeelige gevolgen kunnen hebben. Het fenomenale Orkest is wederom geëngageerd. Vanaf heden Middag en Avondconcert Café-Restaurant „Kieuw-Brittenburg" Boulevard 33, KATWIJK AAN ZEE LE1DSCHENDAM Geboren: Annie, d. vam L. Blom en M. Kronthorst Eduard, z. van J. N. J. Aalders en G. E. v. d. Horst Petrus Cris- tianus Cornelis, z. van L. J. de Konihg en M. A. H. van Winden Nicolaas Hendrik, z. van M. Boukema en G. J. Ravesteyn Corstianus Anthonius, z. van M. G. v. d. Pijl en J. Starrenburg. Overleden: H. Rensel, m. 44 j. LISSE „Herwonnen Levenskracht". Zaterdag is de jaarlijksche speldjesdag gehouden door „Herwonnen Levenskracht". Vanaf des morgens 9 uur reden een paar auto's een van den heer P. F. Scheepmaker, met reclameleuzen en de volgende met een ra dio-installatie van de Radio-Centrale uit Hillegom en vergezeld van een aantal jon ge dames door het dorp en naaste omge ving, terwijl wethouder P. Warmerdam Cz. met zijn auto met een paar verkoopsters de buitenwijken voor zijn rekening nam. Des avonds te 10 uur kwam men in het Bonds- gebouw bijeen om het resultaat vast te stel len. Dat was verrassend, want de opbrengst bedroeg 214.74! Het PI. Comité dankt dan ook allen, die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen dit schitterende resultaat te bereiken! Bekroond. De R.K. Gemengde Zang- vereeniging „St. Gregorius", onder afdee- ling van de afd. Lisse van den R.K. Volks bond, directeur de heer W. J. Mizee te Oegstgeest, behaalde gisteren op het Natio naal Zangconcours te Breda in de Eere- afdeeling den eersten prijs met 386 punten, het hoogste aantal van het geheele con cours. NOORDWIJK Gemeenteraad. Morgen (Dinsdag) mid dag te half vier komt de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de navolgende punten 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling notulen. 4. Verslag van den schoolartsendienst over 1937. 6. Voorstel tot vermindering van de pacht van een perceel land aan den Heerenweg over 1937. 7. Voor stel tot wijziging der verordening op de keuring van vee en vleesch 8. Aanvraag om medewerking voor een verbouw van de „School met den Bijbel". 9. Voorstel tot wijziging van het salaris van de schrijfster- typiste op het politiebureau. 10. Voorstel tot wijziging van het salaris van de administra tieve hulp bij de administratie der steun- verleening enz. 11. Vaststelling van een verordening voor verhaal van kosten in verband met besmettelijke ziekten. 12. Re clames hondenbelasting 1938. 13. Crediet voor feestviering in verband met het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. 14. Wijziging van de gemeentebegrooting voor 1938. Verbouw „School met den Bijbel". Van het bestuur der vereeniging voor Chr. On derwijs te Noordwijk aan Zee is een aan vrage ingekomen om medewerking inge volge de lager.-onderwijswet voor een ver bouwing van de „School met den Bijbel" aan den Nieuwen Zeeweg. Deze verbou wing bestaat uit het navolgende: Het ma ken van een bergplaats voor leermiddelen en een bergruimte voor schoonmaakbenoo- digdheden; herstelling van den westelijken muur van het schoolgebouw en verbetering van verschillende privaten en urinoirs; al- geheele verbouwing van het middelste lo kaal, zoodanig dat dit niet meer in een vooruitgeschoven positie zal staan ten op zichte van de overige lokalen; verandering van dak en dakbedekking van het eerste gedeelte van den schoolgang (n.l. tot het middelste lokaal); het maken van één hoofdingang. De kosten van een en ander zyn geraamd op 7950.Waar het bestufir dier school een onderdeel zelf zal bekosti gen wordt van de gemeente medewerking gevraagd tot een bedrag van 3835.wel ke medewerking B. en W. den raad voor stellen te verleenen. SASSENHEIM STAKING IN EEN BOUWBEDRIJF. Hedenmorgen is bij de firma C. J. Kie- bert te Sassenheim, aannemer in het bouw bedrijf, een staking geproclameerd voor doorvoering van het landelijk collectief contract, waarbij deze firma steeds in ge breke bleef. Een achttiental arbeiders zijn hierin betrokken. Personalia. Onze plaatsgenoot», mej. Jos. Bemelman, slaagde te 's Gravenhage voor het diploma Mercurius. „Herw. Levenskracht". Zooals reeds eerder gemeld, is de verkoop van speldjes voor „Herw. Levenskracht" wegens om standigheden uitgesteld. Dit uitstel is echter geen afstel. De verkooping zal nu plaats hebben op Zaterdag 23 Juli. Het comité hoopt op de medewerking van alle gemeen tenaren. ZOETERMEER Voetbal. D.S.O. 3 speelde om 12 uur tegen de Musschen 4 een nederlaagwed strijd. Er werd behoorlijk gespeeld. Bij de rust was de stand 32 voor Musschen 4 en het einde bracht een overwinning van 53 voor Musschen 4. Om 2 uur speelde D.S.O. I tegen de Mus schen 1 en 2. D.S.O. beproefde bij dezen wedstrijd een nieuwe mid voor, waardoor de opstelling anders werd dan gewoonlijk. Dit had waarschijnlijk tot resultaat dat D.S.O. 1 sterker was dan ooit. Het samen spel vlotte uitstekend. Bij' de rust had D.S.O. reeds een voorsprong van 3 doelpun ten en het einde bracht een 61 overwin ning voor D.S.O. Personalia. Voor het examen bakkers- vakschool, afgenomen aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, is geslaagd de heer D. G. Boon. ALPHEN AAN DEN RIJN DE GRAANDIEFSTALLEN. Een der helers ingesloten. Zekere S. alhier en H. uit Koudekerk, die Vrijdag door de politie werden aange houden als bedacht betrokken te zijn als helers bij de graandiefstallen door het per soneel der firma C. en die ter beschikking van de Officier van Justitie te 's-Graven- hage werden gesteld, zijn weder op vrije voeten gesteld. K. uit Woubrugge, die eveneens werd gearresteerd, is in het Huis van bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Personalia. Voor het examen akte N 8 is geslaagd mej. D. van den Berr AARLANDERVEEN 50-jarig jubileum. Bij het herdenken van het 50-jarig bestaan der fabriek van zuivelwerktuigen der firma van 't Riet, was door het personeel een prachtige ver siering aangebracht. Dat het personeel der fabriek door de firmanten zeer gewaardeerd wordt blijkt uit het feit, dat ter gelegenheid van dit 50- jarig jubileum aan allen een week vacan- tie wordt gegeven met behoud van loon. Daar de firma door het geheele land be kend is, heeft het hen dien dag niet aan belangstelling ontbroken, en zijn er van verschillende zijden gelukwenschen bin- nenn gekomen. Des avonds heeft het Fan- faregezelschap „Excelsior" een serenade gebracht. BODEGRAVEN Priesterfeest. Naar we vernemen zullen met het a.s. Priesterfeest van den weleerw. heer Jordanus Maria Oonk hun welwil lende medewerking verleenen, alle leden en aspirant-leden van de Graal, de Kruis vaart en nog eenige andere vereenigingen. De neomist zal Zaterdagavond 30 Juli met de trein van tien voor half zeven in Bodegraven arriveeren, waarna hij op feestelijke wijze zal worden ingehaald. Zijn eerste tocht zal zijn van het station naar onze kerk, alwaar hij een plechtig lof zal celebreeren. Zondag om half elf uur zal de eerste plechtige H. Mis worden opgedragen. HAZERSWOUDE Geboren: Maria d. van G. van Gent en P. van Elswijk. Getrouwd:T. Hoogendoorn, 35 jaar en A. K. Francken, 31 jaar. N. van Luijk 31 jaar en A. J. v. d. Pol, 26 jaar. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Eerst wanneer een moeder begint te beseffen, dat haar zegen over het kind een heel bijzondere, gees telijke kracht heeft, haar gebed een heel aparte beteekenis, haar geestelijke verzorging voor den kleine een heel Lijzondere genees kracht eerst als de vader be gint te begrijpen, dat zijn werk, zijn offer, zijn vermaning, zijn gebed, zijn voorbeeld gedaan tot geestelijke vorming van zijn kinderen niet alleen een vader lijke, maar tevens in zekeren zin priesterlijke waarde heeft, dan eerst wordt bet bewustzijn tot het leven van 'n ideaal gezin wakker. Mgr. F. Frencken. KOUDEKERK Gevestigd: Op.A 66 Neeltje van der Boon, van Alphen a. d. Rijn A 102 Si mon Dubbelaar, van Bergen N.-H. A. 25 Lambertus de Lange en gezin, van Wou brugge B. 58 Arie Breedijk en Mijn- dert van Zijtveld, van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: Arie C. Zaal naar Al phen a. d. Rijn, Gouwsluischeweg 23 Magdolna Szalay naar Zoeterwoude, Hoo- ge Rijndijk F 138 Gerritje J. Rommers naar Zeist, Gerolaan 34 Willem Bate laan naar Curasao, Emmastad Anton A. Jansen naar Wassenaar, Johan de Wit- straat Lodewijk A. de Bruin naar Lei derdorp, Hoofdstraat 44 Theodorus H. Lintsen en gezin naar Alphen a. d. Rijn, Willemstr. 39 Brechtje Lekx naar Al phen a. d. Rijn, Leliestraat 7. LEIMUIDEN R.K.S.V. „Leimuiden" Gisteren speel de Leimuiden thuis een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen Langeraar. 't Weer was goed, doch er stond wat veel wind. Toch werd er nog aardig gespeeld. Lei- muinde was echter in de meerderheid, zoo wel vóór als na de rust. De ruststand was 20 voor Leimuiden. Het einde kwam met 40 voor Leimiuden. Leimuiden I was te gast bij Teylingen I. Leimuiden speelde met 6 invallers en verloor met 34. A.s. Zondag zullen op het voetbalterrein nieuwe pasfoto's genomenworden van de nieuwelingen en van degenen, wier pas foto ouder is dan 3 jaar. Men zorge dus op het terrein aanwezig te zijn. De wed strijd Leimuiden IIVan Nispenll was af- gelascht. NOORDFN Sportnieuws. D. S. V. (Door Sport Vereenigd) heeft haar naam moeten ver anderen wegens het bestaan van nog een vereeniging van dien naam. Thans is het V. D. S. (Vereenigd door Sport). Zondag kwam V. D. S. II tevergeefs naar 't veld daar Stormvogels III niet kwam op dagen. Om 2.30 uur speelde V. D. S. I een vriend schappelijke wedstrijd tegen D. E. S. II. Dank zij de groote productiviteit van de voorhoede wonnen zij verdiend met 94. Zaterdagavond om 7 uur trainen. Ieder een moet komen, om goed getraind de win tercompetitie in te gaan. Voorts kan nog worden gemeld, dat V. D. S. de prijs gewonnen heeft in de nederlaag- wedstrijden door D. E. S. uitgeschreven. De prijs viel haar ten deel door een 52 over winning van de club van dien naam. NIEUWKOOP Voetbal. Op eigen terrein speelde N. V. V. II een vriendschappelijke wedstrijd tegen een combinatie-elftal uit Alphen aan den Rijn. Deze wedstrijd werd gewonnen door N. V. V. met 8—3. ROELOFARENDSVEEN Kindsheid optocht. Een feit van het beteekenis is telken jare de bonte stoet van heiligen eerbiedwaardigen en vr.n allerlei personen en middelen, welke be trekking hebben op de missioneering Het is interessant om dit propaganda-feit door kinderen gade te slaan, hoe zy zich alle moeite vaak geven moeten om aan hun jonge gezichten de ernstige trekken te geven van de personen, die zij uitbeelden en die zij in hun jeugdige fantasie aldus voorstellen. Wat vaardige handen door smaakvolle kleeding engrime tot een zoo waar slui tend geheel weten te maken, lokt altijd weer grooten bijval uit, van der hart der zeer talrijke toesphouwers langs de straten en wegen. Ieder jaar hetzelfde en toch telkens iets nieuws, een jong, frisch idee. Zoo werkt een goed, georganiseerde Missie-actie, waarbij in de uitbeelding door door de jeugd het moeizame werk der ouderen verscholen ligt een groote propa ganda uit onder de jeugd. De plaatselijke harmonie verleende bij dit alles stemmige opluistering en hoewel aanvankelijk donkere buien dreigden was 's middags ook wat dit betreft niets minder te duchten. Het was overdreven in alle opzichten een zeer geslaagde feest. UITHOORN Openluchtspel. Bij gelegenheid van het Koninklijke jubileum zal op 31 Aug. 1938 alhier, onder leiding van den heer A. Keers worden opgevoerd het openlucht spel „De Prinselijke Hand". DE KWAKEL Aanbesteding. In café J. Leenders had Dinsdag j.l. de aanbesteding plaats van 5 landarbeiderswoningen n.l. drie aan de Bakerdijk en twee aan de Drechtdijk. In geschreven werden perceel a. en b. en in massa: 1. Hertog en v. d. Heuvel, Aalsmeer a. 8313, b. 5702, massa 13090; 2. Gebr. Vink, Noorden, massa 13427; 3. K. P. Onel, Amsterdam, a. 8470, b. 5675, massa 13980; 4. Vink en Burgers, Aals meer, a. 8433, b. 5742, massa 14935; 5. Ten Brake en Holweg, Lichtevoorde, massa 14300; 6. A. J. de Beus, Uithoorn, a. 8760, b. 5760, massa 14321; 7. D. Bruines, Uithoorn, a. 8350, b. 6000, massa 14350 ;8. Gebr. v. d. Berg, Onderk. aan den Amstel, a. 8802, b. 5948, massa 14750; 9. v. Scheppingen en de Haas, Uit hoorn, a. 8985, b. 1940, massa 15525; 10. Egberts, Nieuwveen, a. 9480, b. 6520, massa 15950; Th. Kempers, Nieuwveen, a. 9885, b. 6790, massa 16574. Gunning aangehouden. ZOETERWOUDE Burgerwacht. De kringwedstrijd zal in plaats van op 20 Juli eerst 27 dezer wor den gehouden en aanvange om 9.30 uur. Personalia. De heer Jos. Pols, volon tair ter gemeente secretarie alhier, is ge slaagd voor het voorbereidend examen ge meente administratie. SCHOONHOUDEN DER VAARTEN. Rijnland doet een voorstel. Eenige maanden geleden heeft het gemeentebestuur van Zoeterwoude be sloten voortaan het schoonmaken der vaarten, voor zoover daartoe als eige naresse niet vérplicht, niet meer voor rekening dezer gemeente te doen uit voeren. De diverse polderbesturen zagen zich nu voor eene moeilijkheid geplaatst omdat daaraan onkosten wa ren verbonden voor de betrokken pol ders. Er is toen naar eene oplossing gezocht en men heeft zich gewend tot het Hoogheemraadschap van Rijnland, terwijl het gemeentebestuur eveneens ter kennis van Rijnland bracht dat het den bestaanden toestand niet wenschte voort te doen bestaan. Het Hoogheem raadschap meent thans eene oplossing gevonden te hebben en heeft zich nu gewend tot het- gemeente en de diver se polderbesturen met het voorstel, om aan Rijnland te vergoeden een be drag van 25.per 1000 meter over de geheele breedte der wateren, tegen welke vergoeding het Hoogheemraad schap op zich zal nemen de wateren eenmaal 's jaars schoon te maken. Voorgesteld wordt eene voorloopige regeling aan te gaan voor den tijd van 5 jaren, terwijl de betrokken in stanties voor 1 Augustus berichten of ze met de regeling instemmen. ZEVENHOVEN Geboren: Petrus Joseph z. van A. Pietersen en C. J. v. d. Zwet. Vertrokken: C. G. de Dood naar Duitschland. ZWAMMERDAM Inkwartiering. Van 27 op 28 Juli a.s. zal een afdeeling huzaren in deze gemeen te overnachten. Manschappen en paarden zullen bij de ingezetenen worden inge kwartierd. Ondertrouwd: Leendert de Kruijf, 27 jaar, expediteur, wonende te Zwam- merdam en Adriana Maria de Knikker, 29 jaar, wonende te Reeuwijk. Gevestigd: Mej. H. van Eek, A45, van Waddinxveen Mej. M. B. Appel man, C 46, van Hoogkarspel Joh. Alb. Freijee, B 138, van Nieuwveen. Vertrokken: Mej. M. E. de Bruin, naar 's-Gravenhage A. Domburg naar Bodegraven Mej. A. Woudenburg naar Bodegraven. 'V ■P*/ vfA Steunt Luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag Wij welen, dat ,,De Leidsche Courant" In zeei vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten In een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aeu patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van d© verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7