S)z£eidóch&(3<yiVLCMt RIJKE GEMEENTEN BETALEN VOOR DE ARME BINNENLAND MAANDAG 18 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9084 Telefoon: Redactie 15. rAAn w «nnnki Adv. en Abonn.-tarie»ven zie pa*. Telefoon: Administratie m. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. PosttHU 11. De stortingen en uitkeeringen uit het gemeentefonds i. Met het oogmerk om de lasten, die op de verschillende gemeenten drukken, meer ge lijkmatig te verdeelen, zijn het gemeente fonds en het werkloosheids-subsidiefonds ingesteld. Uit het eerste fonds ontvangen alle, uit het laatste bijna alle gemeenten een jaarlijksche uitkeering, die naar be paalde maatstaven en formules voor elk geval afzonderlijk berekend wordt. Ten einde deze uitkeeringen mogelijk te maken, heft het rijk ten behoeve van deze fondsen de gemeentefondsbelasting en een aantal opcenten op deze en andere belas tingen. Voorts komt een deel van de hoofd som van enkele heffingen aan het werk loosheids-subsidiefonds ten goede, terwijl daarin tenslotte nog een aanzienlijke bij drage uit de algemeene rijksmiddelen wordt gestort. In een deel der gemeenten van ons land bedragen deze uitkeeringen méér dan door de ingezetenen via de daarvoor aangewezen belastingen in de fondsen is gestort; deze gemeenten hebben dus voordeel van het bestaan der fondsen. In andere gemeenten bedragen de stortingen van de ingezetenen méér dan de uitkeeringen aan de plaats hunner inwoning; deze gemeenten dragen derhalve via de fondsen bij in de huishou ding van andere steden of dorpen. In onderstaande tabel vermelden wij wat in Leiden en alle nabij gelegen gemeenten over het laatst-bewerkte dienstjaar van de fondsen, per inwoner in het gemeentefonds is bijgedragen en hoeveel daaruit, even eens pér inwoner, is uitgekeerd. Storting per Uitkeering per inwoner: inwoner: Gemeentefonds Leiden 8.04 13.99 Ter Aar 1.74 7.04 Alkemade 2.37 7.99 Alphen a. d. R. 4.71 6.39 Barwoutswaarder 3.65 10.93 Benthuizen 5.28 8.56 Bodegraven 7.35 6.33 Boskoop 4.03 8.94 H aarlememrmeer 4.50 10.45 Hazerswoude 2.93 7.52 Hillegom 5.99 10.85 Katwijk 3.79 6.88 Koudekerk 3.85 13.85 Leiderdorp 4.07 5.03 Leimuiden 3.30 6.85 Lisse 6.29 10.22 Moercapelle 4.37 7.13 Nieuwkoop 2.97 7.11 Nieuwveen 2.91 8.13 Noordwijk 5.31 5.73 Noordw.hout 2.72 6.16 Oegstgeest 18.05 5.85 Rietveld 3.60 9.29 Rijnzaterwoude 2.22 12.12 Rijnsburg 3.40 6.73 Sassenheim 4.95 9.83 Veur 5.59 10.31 Voorhout 2.26 12.95 Voorschoten 7.96 5.34 Waarder 2.99 6.96 Warmond 9.75 7.51 Wassenaar 58.83 2.74 Woerden 6.20 7.43 Woubrugge 2.95 7.73 Zevenhoven 2.37 9.63 Zoetermeer 4.74 7.64 Zoeterwoude 4.34 8.48 Zwammerdam 3.61 8.57 Reeds bij een oppervlakkige beschouwing van deze cijfers blijkt, dat het gemeente fonds, al werkt het ook geenszins vol maakt toch wel degelijk nivelleerend op den gemeentelijken belastingdruk werkt. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: Berlijn heeft alarm geblazen; het heeft troepenbewegingen aan de Tsje chische grens gezien en daarop het alar- meerende bericht de wereld in gezonden: Tsjecho-Slowakije mobiliseert. Praag heeft onmiddellijk dit sensationeele nieuws te gengesproken en behalve de Duitschers aan de Duitsche zijde van de grens schijnt ook niemand iets van die mobilisatie gemerkt te hebben. Wij zullen de mogelijkheid geenszins verwerpen, dat de Tsjechen hun voorzorgsmaatregelen treffen voor het ge val de onderhandelingen met de Sudeten- Duitschers niet geheel en al verloopen naar den wensch van Berlijn, maar overigens ligt deze Duitsche berichtgeving geheel in de lijn van de kunstmatige spanningkwee- kerij, welke de Duitsche persorganen den laatsten tijd toepassen. Nog altijd weet de Duitsche pers incidenten te melden tusschen de Tsjechen en de Sudeten-Duitschers, vergezeld van minder vleiende commen taren. Men zie maar eens welke bedragen per in woner b.v. uit Wassenaar naar andere ge meenten toevloeien. Van de besproken ge meenten zijn er slechts vijf, wier ingezete nen meer aan het fonds bijdroegen, dan aan hun gemeente werd uitgekeerd. Het zijn in volgorde gerangschikt: Wassenaar 56.09 Degstgeest 12.20 Voorschoten 2.62 Warmond 2.24 Bodegraven 1.02 Daarentegen wend méér ontvangen dan was bijgedragen door: (allen weer per hoofd der bevolking) Noordwijk 0.42 Leiderdorp 0.96 Woerden 1.23 Alphen a. d. R. 1.68 Moercapelle 2.76 Zoetermeer 2.90 Katwijk 3.09 Benthuizen 3.30 Rijnsburg 3.33 Noordw.hout 3.44 Leimuiden 3.55 Lisse 3.93 Waarder 3.97 Nieuwkoop 4.14 Zoeterwoude 4.14 Hazerswoude 4.59 Veur 4.72 Woubrugge 4.78 Hillegom 4.86 Sassenheim 4.88 Boskoop 4.91 Zwammerdam 4.96 Nieuwveen 5.19 Ter Aar 5.30 Alkemade 5.62 Rietveld 5.69 Leiden 5.95 Haarlemmermeer 5.95 Zevenhoven 7.27 Barwoutswaarder 7.28 Rij nsater woude 9.90 Koudekerk 10.— Voorhout 10.69 In een volgend artikel zullen wij nagaan, welke gevolgen voor de besproken gemeen ten voortvloeien uit de werking van het werkloosheids-subsidiefonds. De „Lokalanzeiger" gaat zoo ver, om de Tsjechen te betitelen met „Hyena's van het slagveld" en zegt, dat het Duitsche Rijk in hun oogen slechts een lijk is, dat de gieren zouden willen verscheuren. De „Nationalzeitung" van Essen uit zich op dreigenden toon. Men zal goed doen, aldus dit orgaan, de lankmoedigheid van Duitsch- land niet te overschatten. Het zou b.v. wel eens kunnen gebeuren, dat Duitsch- land zijn vreedzame werken, welke het overal onderneemt, onderbreekt, indien het de versterking van zijn grenzen be langrijker acht. Het zou ook kunnen ge beuren, dat het vraagt, of Tsjecho-Slowa kije, „dat vliegtuigmoederschip van de Sovjets", op den duur in het hart van Europa wel te dulden is. Wanneer men voortdurend met zulk een taal bedreigd wordt, is het begrijpelijk, als men eens onderzoekt, of de grens wel ste vig beveiligd is. TOKIO: Een ander grensincident heeft zich voorgedaan op de grens tusschen Rusland en Mandsjoekwo. Daar hebben een paar man Russische soldaten een heu vel bezet, welke volgens de Japansche regeering op het gebied van Mandsjoekwo ligt. Nu is de grens daar niet zuiver afge bakend en de Russen beweren, dat het Russisch gebied is. Op zich zelf heeft dit geschil weinig te beteekenen, maar in ver band met het Chineesche conflict, kunnen zulke incidenten gemakkelijk als aanlei ding dienen voor eventueele interventies. PARIJS: De Fransche hoofdstad maakt zich gereed om het Britsche koningspaar officieel en plechtig te ontvangen. Zoo'n bezoek is geen kleinigheid als men be denkt, dat de Fransche regeering niet min der dan 8 millioen francs beschikbaar heeft gesteld voor het restaureeren van de apar- tementen in het paleis aan de Quay d'Or- say, waar het Engelsche koningspaar zal verblijven. Bovendien zijn er waarschijn lijk nog 4 millioen francs noodig voor de recepties, feesten en illuminaties, zoodat dit bezoek de Fransche regeering ongeveer 12 millioen francs kost. Dit is echter be langrijk minder, dan het bedrag, dat Ita lië besteed heeft om Hitier te ontvangen: dat kostte meer dan 230 millioen lires! DOODELIJK ONGELUK BIJ NIEUWE WETERING Leidenaar van auto gevallen Hedennacht te kwart over een Is op den Langeweg nabij Nieuwe-Wetering. de 24-jarige W. Varkevisser uit Lel den, wonende Rijndijkstraat 6, van den bok van een keetwagen gevallen, welke gekoppeld was achter een vrachtauto. De ongelukkige, die vermoedelijk in slaap was gevallen, kwam met zijn hoofd op den bitumen weg terecht en liep een zware hersenschudding op. Door een naast hem zittenden arbei der werd de chauffeur van den vracht wagen op hetzelfde oogenblik gewaar schuwd, zoodat de wagen terstond tot stilstand kon worden gebracht. Geestelijke en geneeskundige bij stand werden verleend door pastoor Kwakman en dr. Hupkes van Rijp we tering. De chef-veldwachter en de brigadier van den rijksveldwacht waren even eens spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd naar het Sint Elisabethgesticht te Leiden vervoerd en is aldaar nog hedenmorgen overle den. MEX1CAANSCHE OLIE IN BESLAG GENOMEN Naar wij vernemen heeft een Neder- landsche vennootschap, na bekomen toe stemming van den president van de ar rondissementsrechtbank te Middelburg, beslag gelegd op een lading van circa 10.000 ton Mexicaansche benzine, die zich aan boord bevindt .van den tanker W. R. Lundgren, varende onder Zweedsche vlag en thans ligengde. in de Schelde bij Hansweert. De benzine is in Mexico geladen en is afkomstig van één van de raffinaderijen van de Mexican Eagle Oil Company, wel ke maatschappij zooals bekend is getroffen door het onteigeningsbesluit van den president van Mexico van 18 April 1938. Deze benzine is in Mexico geladen in opdracht van het korten tijd geleden op gerichte verkoopkantoor van de Mexi caansche regeering. VEEWEIDERS EN MESTERS VRAGEN BIJZONDERE STEUN. De Nederlandsche Vereeniging van Veeweiders en Mesters heeft een brief aan de ministers van Algemeene, van Economische en van Sociale Zaken ge zonden, waarin zij voor haar leden steun voor hun bedrijven of schadevergoeding vraagt wegens de aankoop van 4000 ton buitenlandsch vleesch. Tevens verzoekt de vereeniging om in het vervolg voor de vleeschvoorziening der werkloozen, mede in het belang der geheele Nederlandsche veehouderij, slacht rijp vee aan te koopen op de binnenland- sche markt en wel voor een derde ge deelte bij de leden, aangesloten bij de meergenoemde vereeniging en voor twee derde gedeelte bij de leden van vereeni- gingen, die dé verbetering van de Neder landsche veestapel beoogen en de tuber culose bestrijden, of bij leden 'van stam- boekvereenigingen. Om te voorkomen, dat de prijzen kunst matig in de hoogte gedreven worden, wordt verzocht, regelmatig overleg te plegen met de Nederlandsche Vereeniging van Veeweiders en Mesters. Dringend wordt in overweging gegeven in geen ge val mager vee uit de markt te doen ne men, daar dit funest zou zijn voor de binnenlandsche vleeschdistributie en al leen de import van buitenlandsch vee in de hand zou werken. VEERDIENST GORINCHEM— SLEEUWIJK. De af deeling Wegen en verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat de groote veer boot „Gorinchem V" op Dinsdag 19 Juli a.s. uit de vaart zal worden genomen, zoo dat groote vrachtauto's (langer dan 10 Meter) op dien dag moeilijk over het veer GorinchemSleeuwijk kunnen worden vervoerd. Lelden De heer P. M. van Velzen heeft met in gang van 1 October a.s. ontslag aangevraagd als organist-directeur van het zangkoor der St. Petruskerk, na deze functie zestig volle jaren te hebben bekleed. Als zijn opvolger zal optreden de heer H. Rijnbeek te Nieuw-Vennep, die reeds eenige jaren als hulporganist aan de St. Petruskerk verbonden was. De heer Rijn beek behaalde zijn diploma aan de Kerk- muziekschool te Utrecht. ALG. NED. ZUTVELBOND (F.N.Z.). Uit het zoo juist verschenen jaarverslag van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) blijkt, dat op 31 December 1937 bij de vereeniging waren aangesloten 8 provin ciale bonden met 423 leden-fabrieken (v. j. 430), verwerkende 2.588.349.180 K.G. melk, tegen 2.473.871.077 K.G. melk in 1936. De gemiddeld per fabriek verwerk te hoeveelheid melk steeg van 5.8 mil lioen K.G. tot 6.1 millioen K.G. per jaar. Aan 120 van de 259 personen, die aan de examens van de F.N.Z. deelnamen, werd een diploma uitgereikt. De proefnemingen inzake de duurzaam heid der boter, in 1953 aangevangen, wer den met goed gevolg voortgezet. Als gevolg van het resultaat der inter nationale keuringen van boter en kaas op de tentoonstelling, verbonden aan het elfde internationale zuivelcongres, verzocht het bestuur de commissie, belast met de uit voering der proeven, de kwaliteitsverbe tering van het product in meer algemee- nen zin te willen behandelen. Een commissie werd ingesteld ter be studeering van het vraagstuk der berei ding van textiel-saceïne, zoowel van den technischen als van den organisatorischen kant. Ontworpen werden de grondslagen voor een eventueel leveringscontract, be nevens statuten voor een caseïne-melk- wolorganisatie der coöperatieve zuivelbe reiding. De geldelijke omzet der afdeeling cen trale aankoop steeg van 1.411.000 in 1936 tot 1.727.000 in 1937. De technische dienst werkte in het tweede jaar van zijn bestaan met gunstig resultaat. Besloten werd, dezen dienst thans definitief in te stellen. DE OVERVLOED VAN AARDBEIEN. Beroep van kath. vrouwen op den minister. Het bestuur van den R. K. Dioc. Vrou wenbond in het bisdom Haarlem heeft het volgend telegram verzonden aan den minister van economische zaken: „Het bestuur van den R. K. Diocesanen Vrouwenbond in het bisdom Haarlem, kennis genomen hebbende van een be richt in de pers van 15 Juli, verzoekt uwe Excellentie dringend, te willen bevorde ren, dat niet tot vernietiging van aard beien wordt overgegaan alvorens kinder kolonies, vacantiescholen, oude-lieden-ge- stichten, ziekenhuizen en andere instel lingen, wier middelen het niet toelaten hun inwonenden en verpleegden voldoen de fruit te verschaffen, van dezen over vloed hebben kunnen profiteeren. Zal indien noodig, gaarne medewerken aan distributie''. TROMPENBURGH WORDT STAATS EIGENDOM. Naar de „Vooruit" verneemt, is het landgoed Trompenburgh te 's-Graveland, dat in de zeventiende eeuw voor den Zee lander Cornelis Tromp als buitenverblijf is gebouwd, door deszelfs onlangs overle den eigenaar, den heer F. E. Blaauw, bij testamentaire beschikking aan den staat vermaakt. Bij het landgoed behooren lan derijen met boerderijen. De making aan den staat betreft ook de bekende collec tie dieren van den heer Blaauw op Gooi- lust, alsmede verzamelingen kunstvoor werpen op Trompenburgh en andere plaatsen. Dat de staat in het bezit komt van dit historische landgoed, verdient natuurlijk wanne toejuiching. De financieele gevol gen van de making voor den staat kun nen op dit oogenblik nog moeilijk wor den vastgesteld, omdat eerst moet worden nagegaan, welke lasten tegenover het be zit staan. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Duitsche Nieuwsbureau bericht een mobilisatie van Tsjechische troepen in het grensgebied. Een tegenspraak van Praag. (2de blad.) Z.H. de Paus veroordeelt het overdreven nationalisme. (2de blad). Een grensincident tusschen Rusland en Mandsjoekwo. (2de blad). De troepen van Franco zijn reeds door gedrongen op het grondgebied van de pro vincie Valencia. (2de blad). Omgeving Te Nieuwe Wetering kwam een Leldsche jongeman op noodlottige wijze om het leven. (1ste blad). Eerste Plechtige H. Missen te Zoeter- meer en te Zoeterwoude. (2de blad). Sport en Wedstrijden De Kaagweek. De Friezen winnen den open wedstrijden der Regenbogen A, (4de blad). Matige tijden bij de Nationale Zwem- kampioenschappen. Het Y wint den R.D.Z. beker. Metman wint de 100 M. rug. (4de blad). Osendarp en van Beveren wonnen in de Engelsche athletiek-kampioenschappen. (4de blad.) Anton van Schendel wint de tiende étappe in de ronde van Frankrijk. De ne gende ronde voor Frèchaut. (4de blad). Helsingfors en de Olympische Spelen. (4de blad). Jaarvergaderingen van I.V.C.E. en K.N.K.B. (4de blad). MGR. MUTSAERSOORD. Beeld onthuld in het St. Agnes-paviljoen. De R.K. Herstellingsoordvereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mut- saers" heeft den heer Barend Mutsaers, den oom van wijlen Mgr. Mutsaers, wonen de te Capelle. (België), indertijd benoemd tot beschermheer der vereeniging. Er be staan nauwe banden tusschen vereeniging en beschermheer, die herhaalde malen een bezoek heeft gebracht aan het herstellings oord en op ondubbelzinnige wijzen van zijn sympathie deed blijken. De nauwe relatie tusschen de vereeni ging en de familie Mutsaers kwam vooral tot uiting, toen in de verleden jaar gehou den jaarvergadering het besluit werd ge nomen om het kinderhuis op den berg den naam te geven van „Agnes-paviljoen" naar Mevrouw Agnes Mutsaers-v. Spaendonck. De familie Mutsaers toonde hare erken telijkheid voor dit besluit door het aanbie den van een Agnes-beeld, waarvan de ver vaardiging werd opgedragen aan den be kenden kunstenaar Charles Vos te Maas tricht. Donderdag is dit beeld, dat aangebracht werd in den noordelijken gevel van het Kinderhuis, op intieme wijze plechtig ont huld. Naast de familie Mutsaers, het hoofdbe stuur van de herstellingsoordvereeniging, waren aanwezig pastoor Poels, oud-rector van het Mgr. Mutsaers-oord, de heeren ir. J. Kayser, architect en Charles Vos, als mede de eerw. Zusters en de vele bewoners van het herstellingsoord. De voorzitter van de Herstellingsoord vereeniging, de heer F. Timmermans uit Utrecht, sprak de aanwezigen toe. Hij wees op de verwantschap van de familie Mut saers met St. Raphaël en de vele en goede hulp, door de familie aan St. Raphaël en het Mgr. Mutsaersoord verleend. De onthulling van het mooie beeld ge schiedde door Mevr. Mutsaers, waarna het door pastoor Pels werd gezegend. Namens de familie Mutsaers sprak de heer Barend Mutsaers, die daarbij vroeg om gebed voor de families.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1