De Ronde van Frankrijk. MAANDAG 18 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 WIELRENNEN Frechaut wint de negende, Anton v. Schendel de tiende étappe. Een van de moeilijkste gedeelte van de ronde van Frankrijk, het bergmassief der Pyreneeën, is thans achter den rug. De ne gende etappe, welke Zaterdag verreden werd van Luchon naar Perpignan, over een afstand van 260 K.M. heeft de renners door het laatste gedeelte van de sombere „cols" gebracht en hoewel ook op deze etappe de klimcapaciteiten der deelnemers gewicht in de schaal legde, was dit toch niet zoodanig het geval als in de voorgaande etappe. De hoogste top, welke Zaterdag geno men moest worden, was de „Col du Por- tet" met een hoogte van 1074 M. Hierna volgden nog eenige kleine bergen, zooals de Col d'el Bouich en de Col d'el Tel, resp. 740 en 700 meter hoog. Ook nu weer toonde de Italiaan Bartali zich de beste klimmer. Hij was het, die het eerst op den top van den Portet was, met 25 seconden voorsprong op den leider in het algemeen klassement, den Belg Ver- vaecke. Bartali kreeg hiervoor 1 min. 25 sec. tijdsvergoeding, waardoor hij in het alge meen klassement thans nog slechts 53 se conden achter den Belg ligt. Maar winnaar van deze etappe werd Bartali niet. De jon ge Fransche renner Frechaut kwam het eerst over de eindstreep, na in den eind sprint den Italiaan Mollo te hebben ver slagen. Om kwart over negen vertrokken de ren ners. In een kalm gangetje ging het door het dal en toen begon de weg al spoedig te stijgen naar het voornaamste obstakel op deze etappe, den top van den Portet. Goasmat en Cosson, de beide jonge Fran- schen, namen de leiding bij deze bestijging, maar al spoedig moesten zij deze afstaan. Na ongeveer 10 K.M. begon het te regenen, hetgeen een groot nadeel was, want het dalen zou nu nog meer dan anders een le vensgevaarlijk karwei worden. Voorloopig echter ging het nog naar boven. Talrijke renners kregen lekke banden, zooals Sylver Maes. en Vissers, die in de vorige etappe tweede was geworden. Op 5 K.M. van den top hing er een dichte mist, zoodat de om standigheden, in welke de renners moesten rijden, allesbehalve aangenaam mochten worden genoemd. Op 3 K.M. van den top nam een groep van vier renners, nJ. de Italianen Bartali en Mollo, de Spanjaard Berrendero en de leider in het algemeen klassement, Vervaecke, de leiding. Gezamenlijk vergrootten zij hun voor sprong, totdat Bartali op 1 K.M. van den top plotseling onweerstaanbaar omhoog trok, de drie andere renners konden hem niet houden en met 25 sec. op Veraecke, Mollo. Marcel Kint en Berrendero kwam de Italiaan als eerste op de pashoogte van den berg. Maar evenals in de voorgaande etappe was Bartali uiterst voorzichtig bij het afdalen, waarvoor hij nu door de glad de wegen des te meer aanleiding had. Hij werd ingeloopen door verschillende renners, onder wie. zich ook Frechaut, Vervaecke en Magne bevonden. Na korten tijd namen Mollo en Frechaut een voorsprong van eenige honderden meters, zij werden inge haald door Paminei en gedrieën liepen de vluchtelingen uit, terwijl uit het peleton slechts enkele renners wegliepen om de achtervolging in te zetten. Onder deze bevond zich ook Anton van Schendel, die gisteren uitstekend reed. De vluchtelingen hadden echter al eenige mi nuten voorsprong genomen en hoewel Magne, Berrendero en Lowie een deel van den achterstand inhaalden en ook Van Schendel tezamen met den Franschman Yvon Marie op de ontvluchten inliepen, wisten deze drie zich toch aan den kop te handhaven. Jaminet moest tenslotte we gens een lekken band afstappen en toen kwamen Mollo en Frechaut ten slotte alleen op de baan te Perpignan. Mollo kwam het eerst op de baan, maar de duizenden toeschouwers zagen onmid dellijk daarop Frechaut verschijnen, die ten slotte zijn tegenstander in den sprint met een lengte versloeg. Bijna een minuut later kwamen Magne, Berrendero en Lowie binnen, tewijl nog een minuut later onze landgenoot Van Schendel als zesde de eindstreep passeerde, direct daarop gevolgd door Marie. Middelkamp kwam zeven minuten na Frechaut de baan op en eindigde als 53ste, terwijl Hellemons een half uur na Middel kamp als zeventigste binnenkwam. De Duitscher Heide werd voor eenzelfde feit als in de voorgaande etappe Speicher, uit den koers genomen, n.l. wegens het zich laten trekken door auto's. In het algemeen klassement zijn de drie Nederlandsche rijders vooruitgegaan, maar voor Middelkamp en Hellemons is dit voor een groot deel te danken aan de vele uit vallers, die zich in het klassement nog voor hen bevonden. Van Schendel ging van de 57ste naar de 45ste plaats, Middelkamp schoof van de 53ste naar de 47ste plaats, terwijl Hellemons een plaats vooruit ge gaan is en thans als zeventigste geklasseerd staat. De uitslag van de etappe luidt: 1. Frechaut (Frankrijk) 7 uur 8 min. 15 sec.; 2. Mollo (Italië) in denzelfden tijd; 3. Magne (Frankrijk) 7 uur 9 min. 5 sec.; 4. Berrendero (Spanje); 5. Lowie (België) in denzelfden tijd; 6. Anton van Schendel (Nederland) 7 uur 10 min. 32 sec.; 7. Ma rie (Frankrij) in denzelfden tijd; 8. Serva- dei (Italië) 7 uur 11 min. 2 sec.; 9. Lau- wers (België); 10. Bartali (Italië): 11. een groep van 41 renners, onder wie Vervaecke, ANTON VAN SCHENDEL étappe winnaar. Vissers, Goasmat, in denzelfden tijd; 53. Middelkamp (Nederland) 7 uur 15 min. 14 sec.; 70. Hellemons (Nederland) 7 uur 45 min. 44 sec. DE DERDE NEDERLANDSCHE ZEGE. De tiende etappe van de Ronde van Frankrijk heeft de derde Ne derlandsche zege opgeleverd. An ton van Schendel heeft eenigen tijd noodig gehad om op volle toe ren te komen, maar nu hij dat dan bereikt heeft, heeft hij getoond met de beste te kunnen wedijve ren. In de bergetappe van Zater dag werd hij reeds zesde en giste ren heeft hij zijn kans schoon ge zien om een etappe van de ronde van Frankrijk te winnen, de eerste van zijn leven. Van Schendel was de eenige renner, die een beetje voor leven zorgde op deze tien dc etappe. Want veel bijzonders was er niet te zien. Er moesten drie stukken gere den worden, n.l. van Perpiognan naar Narbonne, van Narbonne naar Beziers en van hier naar Montpellier. Op het eerste gedeelte, dat 63 k.m. lang was, bleven de renners voortdurend bijeen, in een flink tempo ging het over goede wegen, totdat plotseling een rood-wit- blauwe trui naar voren schoot: Anton van Schendel. In een snellen wip had hij eenige meters voorsprong genomen en het duurde niet lang, of deze voorsprong bedroeg eeni ge honderden meters. Tot het einde toe hield onze landgenoot het tempo vol en als eerste kwam hij te Narbonne over de eindstreep met tien seconden voorsprong op zijn achtervolgers. Het tweede gedeelte van de etappe, naar Beziers, ging over een afstand van 27 k.m. en was een rit tegen het horloge. De drager van de gele trui, Felicien Ver vaecke, bleek hier de snelste. Hij reed zeer snel en maakte een tijd van 39 min. 31 sec. De Nederlandsche renners deden het kalmer aan. Van Schendel spaarde zich kennelijk voor het nog volgende derde ge deelte en werd met een tijd van 43 min. 1 sec. op" de 46ste plaatsgeklasseerd. Middel kamp deed het heel wat sneller. Met een tijd van 41 min. 11 sec. werd hij zestien de. Ook Hellemons deed het sneller dan van Schendel. Hij werd 46ste met 42 min. 34 sec. Tenslotte moesten nog de 78 kilometers naar Montpellier afgelegd worden. En weer was van Schendel hier voortdurend in de voorste gelederen te vinden. Vlak voor de aankomst zette hij nog een felle spurt in en kwam als eerste over de eindstreep. Over de drie gedeelten tezamen werd een klassement opgemaakt en hierin bezette Van Schendel de eerste plaats. Op de vol^ gende plaatsen volgden Magne, Lauwers, Mersch, Marie en Clemens met denzelfden tijd. Middelkamp werd met anderhalve mi nuut achterstand vijftiende, terwijl Helle mons met bijna vijf minuten achterstand op de 63ste plaats terechtkwam. In het algemeen klassement heeft Ver vaecke nog steeds de leiding. Maar Batali heeft weer acht seconden van zijn achter stand kunnen afknabbelen en staat thans rog slechts 45 seconden op den Belg ten achter. Hellemons behield zijn 70ste plaats, maar van Schendel en Middelkamp scho ven weer eenige plaatsen naar voren. Van Schendel ging van de 45ste naar de 42ste plaats, terwijl Middelkamp twee plaatsen vooruitging en nu de 45ste plaats van Van Schendel heeft overgenomen. De Duitscher Heide, die gisteren uit den koers genomen was, omdat hij zich door automobielen zou hebben laten voorttrek ken, heeft tegen dezen maatregel gepro testeerd, met het gevolg, dat hij vandaag weer mocht meerijden. De uitslag van de etappe luidt: 1. Anton van Schendel. Nederland, 4 uur 2 min. 32 sec., 2. Magne, Frankrijk, 3. Lau wers, België, 4. Mersch. Luxemburg, 5. Ma rie, Frankrijk, 6. M. Clemens. Luxemburg, allen in denzelfden tijd. 16. Middelkamp, Nederland, 4 uur 4 min. 10 sec. 63. Helle mons, Nederland, 4 uur 7 min. 21 sec. Algemeen klassement: 1. Vervaecke, Bel gië 62 uur 3 min. 28 sec.: 2 Bartali, Italië 32 uur 4 min. 13 sec.; 3. Vissers, België 62 uur 11 min. 14 sec.: 42. Van Schendel 63 uur 0 min. 51 sec.; 45. Middelkamp 63 uur 3 min. 27 sec.; 70. Hellemons 64 uur Landenklassement: 1. België 186 uur 54 min. 55 sec.; 2. Frankrijk 187 uur 15 min. 6 sec.; 3. Italië 187 uur 31 min. 51 sec.; 4. Frankrijk B 187 uur 40 min. 15 sec.; 5. LuxemburgZwitserland 188 uur 5 min. 24 sec.: 6. Frankrijk C., 188 uur 18 min. 15 sec.: 7. NederlandSpanje, 188 uur 32 min. 59 sec.; 8. Duitschland, 189 uur 37 min. 52 sec. NATIONALE GRASBAANWEDSTRIJDEN TE LEIDEN. Gisteren was het 19 jaar geleden, dat de Leidsche Ren- en Tourvereeniging Swift" werd opgericht, reden voor het bestuur om dezen dag eenigszins feestelijk te herden ken. De keuze was gevallen op nationale grasbaanwedstrijden, welke dan ook op het R.K. Sportpark aan den Haagweg werden georganiseerd. Liet het weer zich des mor gens minder gunstig aanzien, bij het aan- vangsuur scheen het zonnetje en konden een groot aantal toeschouwers genieten van spannende wedstrijden met als voornaamste punt een koppel wedstrijd over 100 ronden met vier klassementen. De voornaamste uitslagen luiden: Sprintwedstrijden kwartfinale: 1ste se rie 1. C. Gros, 2. J. Althuizen; 2e serie: 1. J. v. d. Meer, 2. W. Rijsbergen; 3e serie: 1. N. de Romijn, 2. C. Paarts. Demi-finale: 1ste serie: 1. W. Rijsber gen, 2. C. Gros; 2e serie: 1. N. de Romijn, 2. J. v. d. Meer. Finale: 1. N. de Romijn, 2. J. v. d. Meer, 3. W. Rijsbergen. Klassement wedstrijd over 20 ronden met om de 5 ronden een klassement: Th. Holst 23 pnt., 2. J. Geerlink (den Haag) 15 pnt., 3. F. Boskè. Handicapwedstrijd over 4 ronden: 1. J. Veltman (van Meet), 2. J. de Graaf (40 M. voorgift), 3. F. Holswilder (20 M. voorgift). Afval wedstrijd over 20 ronden (23 deel nemers): 1. J. de Bruin, 2. v. d. Pluim, 3. de Vries (allen den Haag). Koppel wedstrijd over 100 ronden met vier klassementen: lste klassement 1. de Vinkde Romijn, 2. Althuizende Bruin, 3. v. d. MeerRijs bergen. 2e klassement: 1. de Vinkde Romijn, 2. Althuizende Bruin, 3. v. Eyk-Ooykaas. 3e klassement: 1. Althuizende Bruin, 2. v. d. MeerRijsbergen, 3. de Boer-Hols- wilder. 4e klassement 1. LavenKapaan. 2. de Vinkde Romijn, 3. v. d. MeerRijsber gen. Totaal klassement: 1. de Vinkde Romijn 14 pnt. Op twee ronden 1. Althuizende Bruin. 13 pnt., 3. v. d. Meer—Rijsbergen 10 pnt., 4. LavenKapaan 5 pnt. PAARDENSPORT HET INTERN. CONCOURS HIPPIQUE TE AMSTERDAM. Prinses Juliana en Prins Bernhard wonen den Landenwedstrijd bij. Op den derden dag van het concours stond de Groote Prijs van Amsterdam op het programma, een springconcours over 18 hindernissen met maximale hoogte van 1.50 meter, waarbij in eerste instantie het aan tal fouten besliste. Zes deelnemers slaag den er in het parcours zonder fouten af te leggen. Voor hen w.rden verscheidene hindernissen, o.a. een grijze muur, midden in het veld, verhoogd tot 1.60 meter. De uitslag luidt: 1. Oblt. Brinckmann (Duitschland) met „Oberst 2" in 1 min. 27 2/5 sec., 0 fouten. 2. Luit. De Bruine (Nederland) met „Er- nica" 0 ft., 1 min. 29 2/5 sec. 3. Oblt. Brinckmann (Duitschland) met „Baron 4", 0 ft., 1 min. 33 2/5 sec. 4. Capt. Ahern (Ierland) met „Ireland's Own", 4 ft.. 1 min. 311/5 sec. 5. Ritm. Hasse "met „Tora", 4 ft., 1 min. 33 1/5 sec. 6. P. Leeuwenberg (Nederland) met „St. Geoge", 4 ft., 1 min. 42 1/5 sec. De laatste dag. He zesde internationaal concours hip pique te Amsterdam werd Zondagmid dag besloten met den grooten landenwed strijd, waaraan de equipes van Neder- lan. België, Ierland en Duitschland deel namen. Na een zeer spannenden kamp tusschen de Hollandsche equipe. Duitsch land en Ierland werd het team van Duitschland eerste met totaal zestien fou ten, gevolgd door Nederland met twin tig fouten en Ierland met 24 fouten. Twee deelnemers slaagden er in beide malen zonder fouten het zware parcours rond te komen, n.l. luitenant de Bruine met Emica en capt. Ahorn met Ire land's Own. Voor den individueelen prijs sprongen beiden over een nieuw par- caurs, waarop zes verhoogde hindernissen waren uitgezet. Alleen onze landgenoot s'aagde er in zonder fouten rond te ko men, voorwaar 'n fraai succes van dezen ruiter. Het Prinselijk paar. Tijdens de prijsuitreiking van het dames- springen een wedstrijd, welke aan den prijs der naties voorafging arriveerden II. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard in het Olympisch stadion. Het Prinselijk paar heeft verder tot het einde de sportieve gebeurtenissen op het groene veld aanschouwd, terwijl Prins Bernhard na afloop persoonlijk de prijzen van den lan denwedstrijd uitreikte. Bij zijn komst werd het prinselijk paar ontvangen door de leden van het comité van het internationaal concours hippique, de heeren J. H. Scheltema, voorzitter van de N.V. Maatschappij „Het Nederlandsch Sportpark", res. kolonel jhr. K. F. Quar- les van Ufford, voorzitter van den Neder - landschen Hippischen Sportbond, res. ma joor W. A. M. Westerouen van Meeteren, algemeen secretaris en Jan J. van den Berg, directeur van het Olympisch stadion. In het gevolg van het Prinselijk paar za gen wij Prinses Ratibor, freule van Heecke- ren van Keil, freule van Reenen en G. M. van Burmania baron Rengers, waarnemend grootmeester van H.K.H. Prinses Juliana en verder den adjudant van Prins Bern hard. kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt. Tijdens de tweede ronde van den landen wedstrijd vertoefde Prins Bernhard, die in de uniform der blauwe huzaren was, gerui- men tijd op het terrein, waar Z. K. H. bij verschillende moeilijke hindernissen van dichtbij de verrichtingen der ruiters aan schouwde. Eerst om half zeven, na de offi- cieele prijsuitreiking, vertrokken Prinses Juliana en Prins Bemhard van het sta dion. Het damesspringconcours werd. evenals het vorig jaar door mej. Gerritzen gewon nen, ditmaal met „Sofia". Deze amazone kwam nu definitief in het bezit van den zilveren beker, uitgeloofd door het bestuur van. de Arnhem Caroussel Sociëteit. Met „Sofia" maakt zij een foutloos parcours over de 16 hindemissen, welke een maxi mum hoogte van 1.30 M. hadden. Geen der andere deelneemsters slaagde er verder in het parcours zonder fouten af te leggen. De uitslagen. De uitslagen luiden: Damesspringcon cours: 1. mej. J. C. Gerritzen met Sofia 0 ft., tijd 1 min. 41 2/5 sec.; 2. freule van Lim burg Stirum met Carley 4 ft., tijd 1 min. 32 sec.; 3. mevr. Gundlach met Sport 4 ft., tijd 1 min. 47 sec.; 4. mej. O. Abas met Rub 7 ft., tijd 1 min. 49 sec.; 5 mej J Leonard (België) met Fly Fore 7 ft., tijd 1 min. 54 sec. Schoonste rijpaard: lichte klasse: 1. Ca rina van lt Greter; 2 La Pelouse van de Amsterdamsche Rijtuig Mij., gereden door mej. Lampen; 3. Poncho van ritm. jhr. van der Goes. Eervolle vermeldingen: Ino van L. van der Bent, gereden door W. Sauerzapf, Oiseau van de Amsterdamsche Rijtuig Mij. gereden door mej. Stevens. Zware klasse: 1. Frère Gris van mej. P. M. R. Versteegh; 2 i'm Alone van stal Duin hoeve gereden door mevr. D. v. Hoboken; 3. Licorne van jhr. J. A. G. Sandberg gere den door A. W. Timmer. Eervolle vermeldingen: Modesty van lt. P. J. B. Ruys de Perez gereden door ritm, A. d. Heuff.. Glazon van lt. de Voghel (Bel gië)). Jachtpaarden: Zware klasse: 1. Jumpy van lt. Fabius; 2. Robin Hood van H. P. Timmermans; 3. Frère Gris van mej. P. M. R. Versteeh4. Microb van G. J. Riem. Lichte klasse: 1. Forward van lt. de Brui ne: 2. Charley van lt. Verlinden (België) 3. Sympathie van de Amsterdamsche Rij tuig Mij. gereden door mevr. Gundlaoh; 4. Tarzan van lt. de Voghel (België). Eei'volle vermeldingen: Silver Star van ritm. Pahud de Mortanges en Santé van de Amsterdamsche Rijtuig Mij. Landenwedstrijd: fout le r. 2e r. tot. Ritm. Momm met Alchimis 0 4 4 Ritm. K. Hase met Tora 12 4 16 Obltn. Brinckmann met Baron 4 4 0 4 Obltn. Weidemann met Olaf 8 0 3 Nederland: Lt. de Bruine met Ernica 0 0 0 Lt. Greter mat Carina 9 4 12 Res. lt. dr. van Schaik met Santa Bell 0 8 8 Lt. Gruppelaer met Peacock 15 16 31 Ierland: Capt. Corry met Red Hugh 4 0 4 Capt. Ahern met Irelands Own 0 0 0 Capt. Lewis met Limerick Lace 93 y« 19 112 v; Lt. O'niallain met Dohallow 16 4 20 België met Fox 18 3/4 40 58 3/4 Lt. de Vogel met Tarzan 4 15 1/4 19 1/4 Lt. Verlinden met La Biguine 37 1/2 30 113 1/2 Lt. Comte Dumanceau de Bergendael met Old Chap 40 20 69 Enduitslag: 1. Duitschland met ritm. Momm met Alchimist, obltn. Brinckmann met Baron 4 en oblt. Weidemann met Olaf totaal 16 ft., 2. Nederland met lt. de Brui ne met Emica, lt. Greter met Carina en res. It. dr. van Schaik met Santa Bell, totaal 20 ft. 3. Ierland met capt. Corry met Red Hugh, capt. Ahern met Irelands Own en It. O'Niallain met Dohallow, totaal 24 ft. 4. België met lt. Fallon met Fox, lt. de Vo ghel met Tarzan. lt. comte Dumonceau de Beregndael, totaal 147 ft. DRAVERIJEN OF WOUDESTEIN De uitslagen van de gisteren op Wou- destein gehouden draverijen luiden als volgt: V-prijs: Handicap heerrijders le klasse. Afstand 2900 M. 1. „Welkom van Aduard" eig. de heer J. Haar Jzn. te Wijde Wormer, K.M.-tijd 1.28 1/5; 2. Nelly Duffy, eig. de heer L. Kooistra te Heeren veen, K.M.-tijd 2. Duizend Guldenprijs. Handicap heat le klasse. Afstand 1610 M. Beslissing: Vorst Wahnfried, eig. P. Albers te Rotterdam, K.M.-tijd 1.26 1/10;2. Rabenhaupt, eig. de beer R. van Leeuwen te Oegstgeest; 3. Determination, eig. de heer J. de Vlieger te Nieuw-Vennep; 4. Fatima, eig. de heer J. Haan Jzn. te Wijde Wormer. W-prijs. Heatprijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 1650 M. le Heat. „Allouez", eig. de heer J. de Vlieger te Nieuw-Vennep K.M.-tijd 1.28 3/4. 2e Heat: „Aviatrice", eig. Stal b, K.M.-tijd 1.31; 3e Heat: „Bouwina Seott, eig. de heer H. B. v. d. Veen te Ruinerwold, K.M.-tijd 1.35 9/10; 4e Heat (beslissing): „Bouwina Scott, eig. de heer H. B. v. d. Veen te Ruinerwold, alleen over den baan. X-prijs. Kortebaandraverij Handicap voor alle in Nederland geregistreerde paarden, aangespannen, te rijden inseries, max. afstand 790 M. Beslissing: „Fanfare", eig. PH. Knijnenbu.rg, 780 M., 1.04; „Zon nestraal, eig. PH. Konijnenburg, 730 M.; „Fatima", eig. J. Haan Jzn., 790 M.; „Sister Bond", eig. F. A. Bosveld, 770 M. Koopt bij hen, die In Uw Dagblad adverteeren (I. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondag ln het Olympisch Stadion te Amsterdam de wed strijden op den laatsten dag van het intern ationaal concours hippique bijgewoond. Tijdens 't spelen van de volksliederen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16