OM HET NATIONAAL KAMPIOENSCHAP Dc Olympische spelen in 1940 MAANDAG 18 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Spannende races, doch matige tijden. Het Y wint deiinltiei den r.d.z.-beker. Verrassende zege van Metman op de 100 m. rug Zaterdag en Zondag zijn in het Gemeen telijk Zwemhad te Haarlem de Nationale Zwemkampioeschappen gehouden. De Zaterdag was voornamelijk gewijd aan voorwedstrijden. Slechts één beslissing werd verzwommen, n.L de 1500 M. heeren borstcrawl. Deze hadden de volgende uitslag: 1. en kampioen: S. Moolenaar (IJ) 21 min. 35.2 sec.; 2. W. Geerling (IJ) 21 min. 42 sec.; 3. H. van Rootselaar (IJ) 22 min. 23.2 sec.; 3. A. A. v. d. Boegaerde (D. W. R.) 23 min. 0.8 sec. De tweede dag van de wedstrijden om het nationale kampioenschap hebben in te genstelling met Zaterdag, niet die mede werking gehad van de weergoden, welke wenschelijk ware geweest, doch de som bere wolken hebben weinig aan het wel slagen van het zwemfestijn afgedaan. Een groote verrassing was wel het prach tige zwemmen van J. Merkenstein (Dol fijn) op de 400 M. borstcrawl. Na een op windende duel met Moolenaar eindigde hij op de tweede plaats in een tijd, die voor de toekomst zeker een belofte inhoudt. Scheffer mist het keerpunt. De 100 M. borstcrawl heeft niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. Het werd een nek aan nek race tusschen de ri valen Scheffer en Hoving, maar doordat eerstgenoemde zijn keerpunt miste, althans foutief nam, werd hij gedisqualificeerd. Wel protesteerd de D.J.K.'er, maar het mocht niet baten. Hij moest de tweede plaats af staan aan Moolenaar. Goede tijd van Rie van Veen. De strijd bij de dames was op de eerste baan bijzonder fel. Vrijwel gelijk tikte Rie van Veen, Alie Stijl en mej. Malcorps aan. Dit was evenwel tevens het eind van den strijd, want de Zwolsche zwemster, gleed bij den afzet van het keerpunt met haar voeten uit, hetgeen haar een achterstand van eenige meters bezorgde, welke onmo gelijk kon worden ingeloopen. Rie van Veen had nu alleen nog maar af te reke nen met Alie Stijl. Zij wachtte daarmee tot de laatste dertig meter. Haar venijnige spurt werd de Amsterdamsche toen te machtig en mej. van Veen won zooals zij wilde in den uitstekenden tijd van 1 min. 8.2 sec. De tijden van de andere dames wa ren allen slechter dan Zaterdag en lagen boven de 1 min. 10 sec. De rugnummers. De eerste verrassing van den dag lever de de 100 M. rugcrawl heeren op, door de onverwachte en prachtige zege van Met man. Algemeen werd een strijd tusschen Scheffer en van Schouwen verwacht. Deze is ook wel gekomen, maar de heeren had den buiten den waard, i.e. Metman gere kend. De LJ-man zwom de race van zijn le ven. Reeds op de eerste baan nam hij den kop en door feilloos keeren vergrootte hij zijn voorsprong aanzienlijk om te winnen in 1 min. 12.4 sec., een tijd waarop de Am sterdammer strots kan zijn. Scheffer vocht met van Schouwen om de tweede plaats en had het heel wat makke lijker dan gisteren, zooals uit de tijden blijkt. Bij de dames was de strijd eveneens sen sationeel, daar de wereldrecordhoudster op dit nummer Nida Senff slechts en nog wel met veel moeite op de derde plaats beslag kon leggen. Het nummer werd geheel volgens de ver wachtingen gewonnen door Cor Kint voor Ida van Feggelen, die na de favoriet prach tig partij te hebben gegeven met 0.9 secon den verschil aantikte. Smitshuyzen, de ongenaakbare. Op de 200 M. schoolslag heeren bewees Smitshuyzen weer eens zijn ongenaakbare superioriteit. Meter voor meter liep hij uit op Korpershoek en diens trouwe schaduw en clubgenoot Schuurhuizen. Na 100 Meter was een nederdaag van den Amsterdammer reeds uitgesloten. Geen moment verminderde hij zijn tempo en zonder strijd tikte hij aan in 2 min. 54.4 sec. De andere finalisten bleven allen bo ven de drie minuten. Een maximum aan spanning bracht het damesnummer. Het was Jeanne Been van de R. D. Z., die een ieder verbaasde door haar groote snelheid en haar prachtigen slag. Op de eerste twee banen liep zij een tiental meters uit op Doortje Heeselaars. Het bleek echter dat mej. Been te veel van haar krachten had gevergd, want zij kreeg een inzinking, waarvan de O. D. Z.-crack dankbaar gebruik maakte. Zij liep zeer snel in en- beschikte in de laatste twintig meter nog over voldoende kracht om voor te komen en met 1 seconde te winnen. Jeanne Been trachtte nog wel door de but terfly toe te passen weer bij te komen, maar mej. Heeselaars stond de leiding niet meer af. De 400 M. borstcarwL Moolenaar heeft zijn tweede kampioen schap niet cadeau gekregen. De Dolfijn man Merkenstein heeft daarvoor wel ge zorgd door onmiddellijk na den start er een zeer hoog tempo in te zetten en een twintigtal meters voorsprong te verove ren op Moolenaar, die op zijn beurt Geer ling en Sipkema op een behoorlijken af stand liet. De kamp werd bijzonder fei toen Moo lenaar na 250 M. zijn achterstand begon te reduceeren en Merkenstein alles op alles zette om de laatste twee banen. Hier bleek dat Moolenaar's stormloop onweerstaan baar was en Merkenstein moest hem los laten. Desalniettemin mag men wel aannemen, dat van dit veelbelovende Dolfijn-lid bin nen afzienbaren tijd uitzonderlijke presta ties te wachten zijn. Rie van Veen wint zonder moeite. Zonder dat er ook maar een moment sprake is geweest van strijd, heeft Rie van Veen ook de 400 M. borstcrawl gewonnen. Men koesterde de hoop, dat mej. Malcorps, die op de 100 M. zoo onfortuinlijk was ge weest, ditmaal meer van haar capaciteiten zou toonen. Dit heeft niet zoo mogen zijn. Daarvoor was in de eerste plaats Rie van Veen veel te sterk en in de tweede plaats was het keeren van de Zwolsche zeer zwak, hetgeen haar zeker eenige seconden heeft gekost. Nu streden achter de kampioene mej. La- dage en Alie Stijl om de tweede plaats. Het werd een race met wisselende kansen, uit eindelijk gewonnen door mej. Ladage met 1.6 sec. voorsprong. Rie van Veen zwom de acht banen in 5 min. 43.1 sec. Uit het gemak waarmede zij haar eindspurt inzetten en afwerkte mag worden afgeleid, dat deze tijd nog be ter kan. De estafette's voor het IJ en R. D. Z. Het zwemprogramma werd besloten met de twee Olympische nummers, de 4 maal 200 M. borstcrawl heeren en de 4 maal 100 M. borstcrawl dames. Het IJ en D.J.K. domineerden in het eerstgenoemde nummer. De jonge kampioe nen namen op de eerste twee honderd me ter door Winckel de leiding, maar Geer ling en Rootselaar zorgden er voor dat het het IJ het hfet in handen nam om het niet meer af te staan. Wel zorgde Scheffer nog voor de noodige opwinding door met een razende spurt Moolenaar te gaan achter volgen, maar de afstand was te groot en het IJ won in 10 min. 2.8 sec. voor D.J.K. en R.Z.C. De ploeg van R.D.Z. heeft onbe dreigd beslag gelegd op den titel van de 4 maal 100 M. dames Mej. Groeneweg en mej. Soetekouw zorgden voor een behoor lijken voorsprong en Willy den Ouden ver grootte deze aanmerkelijk. De tijd van Wil ly den Ouden over de 100 M. was 1 min. 10.2 sec. Ten slotte deed Rie van Veen nog haar duit in het zakje en met ruim een halve baan voorsprong maakte zij de over winning tot een feit. De tijd was 4 min. 50.4 sec. Het schoonspringen. De vrije sprongen hebben zoowel bij het dames-als bij het heerenspringen geen ver rassingen gebracht. Mej. Tholen en haar trainer de heer Schatens staken ver boven alle andere deelnemers en deelneemsters uit. Zij vormden een klasse op zichzelf en wonnen dan ook zonder dat hun titels in gevaar zijn geweest. De heer Schatens, die thans voor de der de maal kampioen is kwam daarmede in het bezit van den Stotijn-beker. Het IJ won voor de derde maal de R.D.Z.- beker en is thans definitieve houder. Ten slotte werd nog gespeeld een polo match tusschen het voorloopig Neder - landsch zevental en D.W.R. De nationale ploeg won met 111. De uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl heeren: Kampioen K. Oving (R.Z.C.) 1 min. 2 sec. 2. S. Moole naar (IJ) 1 min. 3.4 sec. 3. F. Winckel (D.J. K.) 1 min. 3.9 sec. 4. W. A. Weitzenboeck (D.Z.V.) 1 min. 4.2 sec. 5. J. C. Scheffer (D. J. K.) gediskwalificeerd. 100 M. borstcrawl dames: Kampioen M. van Ven (R.D.Z.) 1 min. 8.2 sec. 2. A. Stijl )A.D.Z.( 1 min. 10.4 sec. 3. W. Soetekouw (R.D.Z.) 1 min. 11.8 sec. 4. G. Sweres (H. D.Z.) 1 min. 12 sec. 5. J. Groeneweg (R.D. Z.) 1 min. 12.1 sec. 6. Malcorps (B.Z.Z.) 1 min. 13 sec. 100 M. rugslag heeren: Kampioen P. Met man (IJ) 1 min. 12.4 sec. 2. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 13.3 sec. 3. H. Ph. A. van Schouwen (D.J.K) 1 min. 14.2 sec. 4. C. G. van Aelst (IJ) 1 min. 16.2 sec. 5. A. J. v. d. Meer Jr. (Haarlem) 1 min. 17.4 sec. 6. H. van Bijsterveld (R.D.Z.) 1 min. 20 sec. 100 M. rugslag dames: Kampioene C. Kint (Rotterdam) 1 min. 16.7 sec. 2. I. van Feggelen (IJ) 1 min. 17.6 sec. 3. N. Senff (A. D. Z.) 1 min. 19.4 sec. 4. D. Kerkmees ter (Rotterdam) 1 min. 19.6 sec. 5. I. Mol (R.D.Z.) 1 min. 25.8 sec. 6. T. Bovesma (H. D.Z.) 1 min. 27.3 sec. 200 M. schoolslag heeren: Kampioen H. Smitshuyzen (A. Z. 1870) 2 min. 54.4 sec. 2. C. Korpershoek (R.Z.C.) 3 min. 01.2 sec. 3- C. Schuurhuyzen (R.Z.C.) 3 min. 02.4 sec. 4. G. G. Gerkens (Nereus) 3 min. 05.8 sec. 5. B. J. Faddegon (D.J.K.) 3 min. 05.8 sec. 6. F. Mays (D.A.W.) 3 min. 08.2 sec. 200 M. schoolslag dames: Kampioene D. Heeselaars (O.D.Z.) 3 min. 11 sec. 2. J. Been (R.D.Z.) 3 min. 12 sec. 3. J. Groenen dijk (R.D.Z.) 3 min. 18.6 sec: 4. S. Zand vliet (Rotterdam) 3 min. 19.2 sec. 5. J. Stroomberg (IJ) 3 min. 19.4 sec. 6. J. Kljj- noot (Rotterdam) 3 min. 20 sec. 400 M. borstcrawl heeren: Kampioen S. Moolenaar (IJ) 15.2 sec. 2. J. Merkenstein (Dolfijn) 5 min. 17.2 sec. 3. H. Aramack (R, Z. C.) 5 min. 23.8 sec. 4. A. H. Sipkema (D. J.K. 5 min. 27 sec. 5. W. Geerling (LJ) 5 min. 27,8 sec. 6. H. van Leersum (U. Z. C.) 5 min. 47 sec. 400 M. borstcrawl dames: Kampioene M. van Veen (R. D. Z.) 5 min. 43.1 sec. 2. N. Ladage (Rotterdam) 6 min. 06.8 sec. 3. A. Stijl (A. D. Z.) 6 min. 08.4 sec. 4. J. Mid- delhoek (Rotterdam) 6 min. 09.2 sec. 5. G. Malcorps (Z.Z.Z.) 6 min. 13 sec. 6. B. Brummelkamp (LJ) 6 min. 20.6 sec. Eestafette 4 maal 200 M. borstcrawl hee ren: Kampioen, hetIJ (Amsterdam) met S. Moolenaar, D. Geerling, H. van Rootselaar en H. Maier in 10 min. 2.8 sec. 2. D.J.K. 10 min. 12 sec. 3. R.Z.C. 10 min. 13.6 sec. 4. Dol fijn 11 min. 14.2 sec. 5. U.Z.C. 11 min. 16.8 sec Estafette 4 maal 100 M. borstcrawl da mes: Kampioene R.D.Z. met J. Groenewe- gen, W. Soetekouw, W. den Ouden en M. van Veen in 4 min. 50.4 sec. 2. A.D.Z. 5 min. 3. Roterdam 5 min. 2.2 sec. 4. H.D.Z. 5 min. 14.4 sec. 5. IJ 5 min. 21.2 sec. 6. H.P.C. 5 min. 25.8 sec. Schoonspringen dames: Kampioene L. Tholen (H.D.Z.) 95.42 pnt. 2. G. de Hooge (R.D.Z.) 79.10 pnt. 3. A. Foursoff (ZIAN) 62.49 pnt. 4. M. Drenth (ZIAN) 60.38 pnt. Schoonspringen heeren: Kampioen W. Schatens (A.Z. 1870) 131.33 pnt. 2. H. Lot gering (IJ) 102.01 pnt. 3. J. H. de Haas (ZIAN) 99.24 pnt. 4. P. Koppele (AZC) 90.41 pnt. Waterpolo: De KikvorschenD.W.R. 11—1. ZWEMFEEST POELMEER. Zaterdagmiddag, 23 Juli zal in de zwem inrichting Poelmeer een zwemfeest ge houden worden voor abonné's der exploi- tatie-vereeniging Poelmeer. Op het programma staan allerlei aardige nummers zoowel voor kinderen als voor grooteren. O.m. zal dan de 100 meter vrije slag om den Borgerhoff Mulder-beker verzwommen worden. Verder staan op het programma allerlei attractie-nummers als hindernis-zwemmen, gecostumeerde polo wedstrijd enz. ROEIEN VELDS WINT DEN HOLLANDBEKER. De roeiwedstrijden op de Boschbaan. Op de Boschbaan te A'dam zijn Zon dagmiddag internationale roeiwed strijden gehouden, waarbij als be langrijkste nummer op het program ma stond de strijd om den Holland beker. Op meer spannende dan fraaie wijze is de sciffeur Velds, van „Die Leythe" erin geslaagd den beker voor een jaar in zijn bezit te krijgen. Het nummer werd geroeid tusschen den houder van den beker den sciffeur Broock- mann- van de Akademische R.C. „Rhenus" uit Bonn, Ten Houten van Willem 3 en Velds. Direct na den start van dit num mer werd een hoog tempo ingezet. Het aan tal slagen per minuut van de roeiers Broockman en Ten Houten bedroeg hier bij respectievelijk 37 en 33. Op 500 meter lagen Ten Houten en Velds nagenoeg ge lijk, terwijl de bekerhouder een achter stand had van anderhalve lengte. Op 750 meter had Ten Houten een kwartlengte voorsprong verworven, doordat Velds een snoek ving. De Duitscher had intusschen zijn achterstand weten op te halen en op de helft van de baan lagen alle drie roeiers precies gelijk. In een prachtige sprint schoot Ten Houten toen naar voren, ter wijl Velds eenigszins achter geraakte. Laatstgenoemde hield echter flink vol en wist de lengte achterstand, die hij op 1500 meter op den Willem 3-sciffeur nog had, keurig op te halen, zoodat hij op 1750 meter weer vrijwel gelijk lag met zijn landge noot. Het pleit leek beslist ten gunste van Ten Houten, doch deze ving plotseling, en kele meters voor de finish een snoek en kwam geheel stil te liggen. Velds maakte hiervan een dankbaar gebruik om als eer ste door de finish te gaan. Zijn tijd be droeg 7 min. 38.9 sec. De weersomstandigheden, waaronder deze wedstrijden gehouden werden, waren niet al te gunstig. Het was dan ook niet te verwonderen, dat slechts een zeer gering aantal toeschouwers naar d!e Boschbaan waren getogen. Bovendien maakte de ster ke wind, die de roeiers mee hadden, het zeer moeilijk een feilloos roeien mogelijk te maken. Een verheugend verschijnsel was, dat van een Duitsche superioriteit tijdens deze wedstrijden in het geheel geen sprake is geweest. Van de zeven nummers, waar voor de Duitschers hadden ingeschreven, werden slechts twee door hen gewonnen, waaronder een walk-over. De gedetailleerde uitslagen luiden: Jonge skiff b: 1. Societé Royale Natuque Anversoise (Piessens) 1 min. 33,4 sec.; 2. Roeivereeniging „Willem 3" (Meyer) 7 min. 34.3 sec.; 3. Spindlersfelder R. V. „Sturmvo- gel" (Rambaum) 7 min. 47.1 sec. Jonge vier met stuurman: 1. Triton 7 min. 16.4 sec.; 2. Njord 7 min. 21.4 sec.; 3. S. R. N. Anversoise 7 min. 23.7 sec. Oude vier met stuurman: 1. Nereus 6 min. 51.5 sec.; 2. Ruder verein Münster von 1882 6 min. 55.3 sec. Jonge vier met stuurman (nationaal) om den Willem Hultzer-beker: 1. De Hoop in 7 min. 13.4 sec.; 2. De Amstel 7 min. 20.3 sec.; 3. Het Spaarne 7 min. 32.5 sec. Lichte skiff: 1. De Amstel (Wisringa) 8 min. 9.7 sec.; 2. De Hoop (Zeegers) 8 min. 10.8 sec. Jonge twee met stuurman: 1. Willem III 8 min. 10 sec.; 2. Poseidon 8 min. 15.2 sec. Overnaadsche skiff: 1. Die Leythe (Cos- ter) 8 min. 8.9 sec.; 2. De Hoop (Sellies) 2 min. 10.2 sec. Double scull: la. S.R.V. „Sturmvogels" iFischer-Rambaun) 7 min. 0.3 sec.; 2, S.R. N. Anversoise (Piessens-Andersen) 7 min. 7.2 sec. Jonge skiff a: 1. Willem II 7 min. 45.8 sec.; 2.Poseidon (Logger) 7 min. 49.9 sec.; 3. Akad. R.C. „Rhenus", Univ. Bonn (Brast) 7 min. 52.4 sec. Jonge acht: 1. Triton 6 min. 29.3 sec.; 2. Njord 6 min. 33.2 sec.; 3. De Amstel 6 min. 38.1 sec. Oude acht: 1. Nereus 6 min. 14.8 sec.; (nieuw baanrecord); 2. Ruder Verein Mün ster von 1882 6 min. 23.2 sec. Twee zonder stuurman: 1. Triton (van der Leeuwde langen) 7 min. 35.2 sec.; 2. R.S.N. Anversoise (van HerckThissen) 7 min. 46 sec.; 3. De Amstel opgegeven. Double scull juniores: (FischerRam baum) 7 min. 30.3 alleen over de baan. Skiff om den Holland-beker: 1. Die Leythe (Velds) 7 min. 38.9 sec.; 2. Willem (Ten Houten) 7 min. 40.5 sec.; 3. A.R.C. „Rhenus", Univ. Bonn (Broockmann) 7 min. 54.1 sec. MOTORSPORT DE INT. MOTORZESDAAGSCHE GEëINDIGD. Engeland wint de International Trophy. - Duitschland de Zilveren Vaas. De internationale motorzesdaagsche, welke dit jaar weer in Wales met als mid delpunt Llandrindod Wells is gehouden, is Zaterdag geëindigd met den snelheids wedstrijd op het bekende circuit in Do- ningcon Park. Zooals te verwachten was, heeCt Engeland voor de derde achteenvol gende maal den belangrijksten prijs, de international trophy, behaald, terwijl Ne derland de zilveren vaas aan Duitschland moest atstaan. Drie Nederlanders verwier ven een gouden medaille. De prachtige hoofdwegen, welke van Llandrindod Wells naar Donington Park voerden, leverden geen moeilijkheden en dus geen strafpunten op. Over een af stand van 210 K.M. moest een gemiddel de uursnelheid van 66 K.M. worden ge haald In den landen wedstrijd om de interna tional trophy was het pleit reeds sedert eenige dagen beslist. De Engelsche ploeg, bestaande uit Rowley (A.J.S.), Williams (Norton), Brittain (Norton) en Waycott (zijspan Velocette) was de eenige, welke in den zwaren strijd ongehavend was ge bleven. De Duitsche en Tsjechische teams waren uiteengevallen en zoo stond het dus bij voorbaat vast, dat Engeland als winnaar van de international trophy het volgend jaar weer de zesdaagsche zal mo gen organiseeren. In den strijd om de zilveren vaas, wel ke docr Ne-hrland wvd verdedigd, had alleen het Duitsche B.M.W.-team Forst- ner, Meier en Seltsam geen strafpunten opgcloopen, de Engelsche ploeg had door McLeslie een strafpunt geboekt, zoodat ook hier dc strijd feitelijk al voor den snelheidswedstrijd beslist was. En ten slotte won de Duitsche S.S. ook nog den Huthnleinprijs, welke uitgeloofd was voor militaire teams, evenals den prijs voor clubteams. De prijs voor merkenteams werd niet uitgereikt. In totaal kregen 31 rijders een gouden medaille. Onder deze bevonden zich onze landgenoc-ten Van Hamersveld (B.M.W.), Bovee (B.M.W.) en Fijma (Ariël). De gouden medaille van Fijma hing nog aan een heel dunnen draad. Tijdens den snelheidswedstrijd kreeg hij een breuk in de olieleiding, waardoor hij drie minuten verloor. De Arielrijder joeg toen echter in geweldige snelheid over de baan en kwam tien seconden voor het eindschot binnen. Er werden voorts nog 30 zilveren en 15 bronzen medailles uitgereikt. Tijdens den snelheidswedstrijd was Fijma fciet de eenige pechvogel. Renooy kreeg een verstopten sproeier en daar door 10 minuten - oponthoud, welke niet meer in te halen waren. Van onze land genoot eri, die verder den strijd tot het einde streden, hebben Verkerke (Eysink) 1 strafpunt, Van Dinter (D.K.W.) 5, Re nooy (Eysink) 13 en Sybrandy (Triumph) 19 strafpunten opgeloopen. Hoe zwaar deze zesdaagsche is geweest, blijkt wel uit het feit, dat er van de 216 deelnemers niet minder dan 134 uitvielen, onder wie ook talrijke Nederlanders. Zeer hooge eischen werden aan de rijders en machines gesteld en vooral de motoren hadden veel te lijden, terwijl de controle op de schade zeer streng was. BOKSEN TENET BLIJFT EUROPEESCH KAMPIOEN. Onbeslist tegen van Klaveren. Voor ongeveer 15000 toeschouwers is gistermiddag in het Feijenoord-stadion te Rotterdam de bokswedstrijd om het Europeesch kampioenschap in het mid dengewicht over 15 ronden van drie mi nuten gebokst tusschen den titelhouder Edouard Tenet (Frankrijk) en onzen landgenoot Beb van Klaveren. De partij eindigde onbeslist, zoodat Tenet zijn titel behield. Een protest van van Klaveren. Naar wij vernemen is er door van Kla veren een protest ingediend bij de Inter national Boxing Union tegen de beslis sing, welke gistermiddag na zijn gevecht tegen Tenet is genomen. Volgens van Klaveren n.l. zou hij winnaar zijn en dus den Europeeschen titel hebben veroverd. De protest berust op de volgende gron den: De Nederlandsche touwrechter, de heer Westbroek, voorzitter van de N. B. U., had een voordeel van vijf punten voor van Klaveren, de Fransche touwrechter, de heer Gremaux, had twee punten ten Helsingtors en de spelen Het voorloopig Finsche organisatie comité heeft reeds zijn eerste bijeenkomst gehouden, welke werd voorgezeten door den tweeden burgemeester van de hoofd stad, von Frenckel. Besloten werd het voor drie kwart ge reed zijnde stadion te Helsingfors af te bouwen en bovendien onmiddellijk met den bouw van het Olympisch dorp aan te vangen. Verder werd een begrooting op gesteld voor de in verband met het orga niseeren der spelen benoodigde gelden. Het comité constateerde met algemeene stemmen, dat Helsingfors absoluut in staat is de Olympische Spelen van 1940 te orga niseeren en dat regeering en stad haar medewerking, welke reeds tijdens het con gres van Berlijn in 1936 was toegezegd, zullen verleen en. Ook de ministerraad heeft zich reeds bezig gehouden met de door den staat te verstrekken geldmidde len. Verder werd te Helsingfors bericht uit Londen ontvangen, dat Engeland voor de Spelen van 1940 Helsingfors geen concur rentie aan zal doen. Het Brusselsche blad „Le Soir" ver neemt uit Helsingfors, dat graaf De Bail- let Latour aan Krogius, Finsch lid van het I.O.C. een telegram heeft gezonden, waar in hem wordt medegedeeld, dat Finland zou worden aangewezen om de volgende spelen te organiseeren, indien Japan zich zou terugtrekken, Krogius verklaarde in dit verband, dat Finland deze opdracht kon aanvaarden. Daar Japan definitief van de spelen heeft afgezien, mag men als zeker aannemen, dat de Olympische Spe len in 1940 te Helsingfors worden gehou den. Graaf Soyeshima uit het I.O.C. Uit Tokio wordt gemeld, dat graaf Soyeshima als lid van het Internationaal Olympisch Comité bedankt heeft. Aange nomen wordt, dat ook prins Tokoegawa, eveneens lid van het I.O.C., zich als Ja- pansch Olympisch Comité heeft telegra fisch aan het I.O.C. doen weten, dat Tokio de opdracht van het I.O.C. in 1940 de Spe len te organiseeren, teruggeeft. Tegelijker tijd meldt Tokio zich aan voor de organi satie van de Spelen in 1944. Naar bekend zijn voor 1944 reeds candidaat Boedapest Athene, Lausanne, Londen en Helsingfors. In 1939 zouden in Japan twee athletiek- landen-wedstrijden worden gehouden, n.l. JapanDuitschland en JapanItalië. Aan beide landen heeft Japan laten weten, dat deze ontmoetingen geen doorgang kunnen vinden op grond van financieele overwe gingen. Verklaring van graaf de Baillet Latour. De president van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet La tour, teruggekeerd van een particuliere reis uit Londen, verklaarde aan een ver tegenwoordiger van het A.N.P., dat in de laatste bijeenkomst van het I.O.C. te Cairo in Maart 1.1. besloten was, dat in het geval Japan zich officieel zou terugtrekken, de organisatie van de spelen aan Finland zou worden aangeboden. Het is mij, aldus graaf de Baillet Latour, op het oogenblik niet mogelijk U meer mede te deelen. gunste van Tenet opgeteekend, zoodat de Belgische ringrechter Borré de beslissing moest brengen. Hij had 1 punt ten gunste van van Klaveren opgeschreven. Volgens den scheidsrechter en de Franschen be staat er nu een zeer recent reglements artikel, volgens hetwelk bij een officieel titelgevecht diegene winnaar is, die ten minste drie punten, door den ringrechter aangeteekend, verschil heeft met zijn te genstander. Daar van Klaveren van den ringrechter slechts 1 punt had gekregen, was de heer Borré de meening toegedaan, dat Tenet in het bezit van zijn titel kon blijven. De Nederlandsche officials, althans de secretaris van de N.B.U., de heer van Kla veren, scheen van dit nieuw artikel niets te weten. Bovendien en dit is het kar dinale punt beschouwde men dezen wedstrijd niet als een officieel titelge vecht. Volgens den promotor, den heer Huizenaar, is een officieel gevecht een wedstrijd, waarbij den kampioen door de I.B.U. is aangezegd, zijn titel tegen een of anderen uitdager te boksen. Dit nu was hier niet het geval, daar Tenet geheel vrijwillig zijn titel op het spel had gezet. Niet-officieele titelgevechten hebben vol gens den heer Huizenaar niets te maken met het reglement voor officieele, inte gendeel. Voor niet-officieele gevechten bestaat er een gewoon reglement, hetwelk bepaalt, dat die bokser winnaar i s, die ook maar het kleinste voordeel, in punten uitgedrukt, op zijn naam heeft. Dus is volgens de Nederlandsche officials van Klaveren winnaar. De I. B. U. zal nu moe ten uitmaken, welke lezing de juiste is. Een minder aangename zijde heeft deze kwestie ook nog gehad. Toen de Fran schen gistermiddag, na afloop van het gevecht, vernamen, dat er een protest zou worden ingediend, wilden zij op hun beurt nameten, of de ring wel de vereischte afmetingen had, teneinde te trachten, ook een protest, maar dan tegen de Nederlan ders, in te kunnen dienen. De heer Hui zenaar weigerde echter aan een dergelijk verzoek te voldoen. De Franschen bleven echter aan een dergelijk verzoek volhar den in hun eisch, zoodat de heer Huize naar zich genoodzaakt zag de hulp van de politie in te roepen, teneinde de Fran- shcen te bewegen, het Feijenoord-stadion te verlaten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14