5PORT ÖPEL TWEE WELGESLAAGDE ZEILDAGEN VAN DE KAAGWEEK 1938. MAANDAG 18 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 BlA/OE<33EL Gisteren namen de Hollanders de leiding In den Regenboogstrifd tegen de Friezen. Prachtige zege der Friezen in den open wedstrijd der Regenbogen A De Zondag is als vanouds de groote Kaagdag. Dan komen meer dan op andere dagen de dagjesmenschen genieten van het heerlijke spel van zon, wind en water. De groote trek was reeds Zaterdagmiddag begonnen. Tientallen motorbètjes, zeil scheepjes, mooie en minder woonscheepjes en wat al niet meer kwamen de Kager- meer bevolken en zich voegen bij de tal rijk velen, die reeds hier of daar een plaatsje zich hadden veroverd. Zij kwamen mede genieten en zij hebben het volop kunnen doen, want wind was er genoeg. De ochtend kwam weliswaar wat dreigend en uit de grauwe v/olken ontlastte zich zoo nu en dan een regenbuitje, doch dat nemen de echte watersportliefhebbers wel op den koop toe. Er was wind, volop wind en dat was het voornaamste van dezen dag, die een mooie watersportdag is gewor den. Rekening houdend met het feit, dat deze derde Kaagdag Zondag is, vingen de wed strijden vandaag eerst te half elf- aan. De HollandFriesland Regenboogwedstrijd. Vijf Friezen en vijf Hollanders maakten zich het eerst gereed voor den traditio- neelen wedstrijd in de Regenboogklasse. Voor Friesland kwamen uit K. Vrolijk, P. van Dijk, D. Openhuizen, M. Hendriks en S. Kuipers, terwijl de Hola ndsche kleu ren verdedigd werden door H. F. Zuider- baan, J. C. van de Velde, W. Z. van der Mey, L. de Wit en J. de Vries, allen tegen standers die ten volle tegen elkaar waren opgewassen, zooals deze eerste groepswed strijd trouwens ook wel zou bewijzen. De start reeds leverde een fraaien aan blik op. Nagenoeg gelijk gingen alle sche pen van start en nauwelijks was de lijn van afvaart gepasseerd, of op elk jacht werd de ballon geheschen, want voor den wind ging het naar het Zweiland. Dicht- opeen joegen de fraaie schepen voorwaarts en Zuiderbaan was de eerste, die dicht on der den wal doorloopend, zich van de an deren wist los te maken en een voorsprong kon nemen. Dit kwam hem uitstekend van pas, want bij den lastigen boei op het Zweiland ging hij geheel vrij als eersten rond, hetgeen van de anderen niet gezegd kon worden. Dat werd een dringen, een schreeuwen om ruimte.... zeilers en de genen, die het gedoe wel eens hebben mee-' gemaakt, weten hóe het er toe gaat. 't Was een geluk, misschien ook een verdienste voor de capaciteiten van stuurlieden en bemanning, dat het in deze eerste race reeds zonder averij afliep. Er zaten wel eens een paar schepen in eikaars tuig ver ward, maar in het algemeen gedrang rond de boeien is dit het ergste .niet. Wanneer er geen direct nadeel voor betrokkenen ontstaat neemt de goedwillende zeiler dit wel aan. Zoo ging het ook hier en toen even. later de weg vrij was voor het kruis- rak naar het Norremeer had ieder ruimte genoeg. De strijd was overigens vrij af wisselend, maar over het algemeen kan gezegd worden, dat de Hollanders steeds een tikje betere plaatsen hadden en dit kwam tenslotte ook tot uitdrukking in den eindstand, want de Hollanders hadden zich na deze eerste race een voorsprong weten te verschaffen van 3.1 punt, een heel ge ring verschil, dat bij den eerstvolgenden wedstrijd reeds in een achterstand kan zijn omgezet. De gedetailleerde uitslag kan men hieronder in de uitslagenlijst vinden. De Friezen des middags in hun element. Naarmate de wedstrijddag vorderde, nam de wind als het ware toe. Het werd een stevige bries, met af en toe kleine stormvlagen, die rond de tien meter per seconde werden opgevoerd. Dat er onder deze omstandigheden veel van de stuur- kelijk begrijpen en niet ieder bleek tegen manskunst werd gevergd laat zich gemak- de elementen bestand. Op het Zweiland zagen we reeds spoedig de Sirocco, een der deelnemers uit de B klasse der Regenbo gen gezonken en even later sloeg voor het terrein van de sociëteit een Olympiajol om voordat zij gestart was. Verschillende schepen liepen hier en daar aan den grond, andere liepen averij op aan tuigage, vooral aan de zeilen en de nog nieuwe „Pipa", die een van z'n eerste wedstrijden op de Ka- gerplassen zeilde, verloor het grootzeil toen het in een stormvlaag aan flarden scheurde. Dat was echter echt weertje voor de Friezen, die in den Regenboog wedstrijd een uitstekende beurt maakte door op alle prijzen beslag te leggen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat het zulk een eclatante overwinning voor de Frieven zou worden, want Zuiderbaan en in den beginnen ook de Vries hielden zich uitste kend. Eerstgenoemde had langen tijd de leiding, doch bij het terugkomen op het Norremeer, had de Schelm van de Fries van Dijk hem verrast. En met van Dijk was ook Kuipers hem gepasseerd, terwijl de Vries als vierde den terugweg naar de tweede ronde vervolgde. In de tweede ronde had Zuiderbaan ech ter weer de leiding heroverd, doch ook nu bleek het niet duurzaam te zijn. Weer kwamen de Friezen sterk opdringen, hij werd door niet minder dan vijf Friezen op de hielen gezeten en zij allen slaagden er in hem in het laatste gedeelte van den in teressanten kamp te passeeren, daarmede leggend op alle prijzen van den dag. De Hillegersberger de Jong sterkste in de OI ympia jollen- klasse. De strijd in de Olympiajollenklasse is dit jaar wel bijzonder zwaar. Ondanks het feit, dat Borgerhoff Mulder dit jaar niet van de partij is, zijn er zooveel deelne mers van reputatie, dat de strijd wel zeer zwaar genoemd mag worden. Slechts twee van de prijzen winnaars van" Zaterdag vie len ook nu in de prijzen, nl. de Hillegers berger de Jong en de Amsterdammer Lü- der. Maar eerstgenoemde toonde zich even als Zaterdag ook op den tweeden dag on betwist de sterkste. Hij won wederom den eersten prijs, terwijl de oud-jollenkam- pioen P. Huybers uit Vlaardingenambacht nu op den tweeden prijs beslag wist te leggen. Ir. Hofkes wint in de Draken klasse door uitsluiting van Keegstra. Het wedstrijdbeeld in de Drakenklasse is al ongeveer hetzelfde als in de Olympia- jollen. Geheel andere mededingers voor de prijzen dan Zaterdag traden nu weer op den voorgrond en als eerste kwam naar voren de Amsterdammer Keegstra, die evenwel bij het finishen een overtreding beging en een concurrent van den boei wegdrukte, waardoor hij moest worden uitgesloten, zoodat hem op het laatste oogenblik de eerste prijs ontging. Nu ging Hofkes aan den kop, zoodat de Wassenaar der den eersten prijs in de wacht sleepte, terwijl de Hagenaar van Lienden de twee de plaats bezetten. De uitslagen luiden als volgt: HollandFriesland Regenboogwedstrijd: 1. Swan, st. H. Zuiderbaan, Holland; 2. Waterrot, st. S. Kuipers. Friesland; 3. Kik ker, st. J. de Vries, Holland; 4. Schelm, st. P. van Dijk, Friesland; 5. Saenden, st. L. de Wit, Holland; 6. Dolfijn, st. K. Vrolijk, Friesland; 7. Hennie, st. M. Hendriks, Fries land; 8. De Leede III, st. W. Z. van der Mey, Holland; 9. Duke, st. J. C. van de Velde Tolland; 10. Windekind, st. D. Op penhuizen, Friesland. Totaalklassement: Holland 19.1 pnt., en Friesland 26 punten. 45 M2. Kruiserklasse: 1. Benati II, st. B. Fenenga; 2. Boekanier, st. A. Warners; 3. Walta, st. C. A. Vermaat. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. J. R. van der Berg; 2. Jan Haring II, st. L. J. Fon- teyn. Regenboogklasse B.: 1. Dotter, st. H. Kolff; 2. Duck, st.vr. mej. P. Versluys; 3. Printer, st. J. H. Meyer.. Drakenklasse: 1. Dracula, st. ir. J. C. P. Hofkes; 2. Hermes, st. W. H. van Lienden; 3. She, st.vr. mevr. B. Eykelen; 4. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem van den Bergh; 5. Janmaat, st. J. Heinen. HOLLAND OP Z'N MOOIST. Het jaarlijksche zeilfestijn, de „Kaagweek", is Vrijdag begonnen. Een overzicht tijdens een der eerste wedstrij den op de Kaag. Noord-Nederlandsche 16 M2. klasse A: I. Snip-Snap, st. K. Moedt; 2. Unrêst, st. C. C. Flemming; 3. Ibis, st. P. C. v. d. Wildt; 4. Sonnevaert, st. H. van Hees. Noord Nederlandsche 16 M2. klasse B.: 1. Swanneblom, st. B. Offermans; 2. Nel son, st. R. Alt; 3. Anak Angin, st. W. Bos; 4. Jan van Gent, st. Joh. van Dusschoten. Pampusklasse met bij zeilen: 1. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr.; 2. Witte Raaf, st. P. Schieffer; 3. Ruiter, st. R. Reitsma. Pampusklasse zonder bij zeilen: 1. Alba tros, st. G. J. Lagendijk; 2. Zweiland, st. M. H. van Hoof Jr.; 3. De Bries, st. F. P. Schoenmaker. 12 Voetsjollenklasse Dames A.: 1. Re veller, st.vr. mej. F. A. C. Leenen; 2. Ideaal, st.vr. mej. E. Karreman. Olympiajollenklasse B.: 1. Jan van Gent, st. Th. P. Beaujean; 2. Velocity, st. J. Smits; 3. Gipsy, st. A. J. Slee; 4. Nauke, st. G. Key Jr. Olympiajollenklasse A.: 1. Zomerweel de, st. J. H. H. J. de Jong; 2. Dippy, st. P. J. J. Huybers; 3. Pine, st. D. J. van Brum- melen Jr.; 4. Nathals, st. J. D. Lüder; 5. Borreltje, st. A. D. H. Coops. 12 M2. klasse B.: 1. Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven; 2. Wildebras, st. M. R. Mantz; 3. Sirocco, st. P. M. Fran sen; 4. Flevo, st. P. J. Dudok van Heel; 5. Cojocco, st. C. J. Corpeleyn. 12 M2. klasse A.: 1. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse; 2. All Weather, st. Jac. Stap; 3. Spitsmuis, st. J. H. Nauta; 4. Da-da II, st. L. P. Vollebregt; 5. Dinges, st. W. J. H. Nauta. Regenboogklasse A: 1. Hennie, st. M. Henudriks; 2. Schelm, st. P. van Dijk; 3. Waterrot, st. S. Kuipers; 4. Winde kind, st. D. Oppenhuizen; 5. Dolfijn, st. K. Vrolijk. 12 Voetsjollenklasse A.: 1. Spirit, st. W. Daniëls; 2. d'Artagnan, st. W. van der Valk Jr.; 3. Vagebond, st. Th. van Helvert; 4. Waterbaby, st. G. Key Jr.; 5. Weetiekep II, st. K. van Dijk. 12 Voetsjollenklasse B.: 1. Klaverdrie, st. J. D. van Kampen; 2. Popeye, st. P. Schoen; 3. Phoenix, st. J. van 't Oever Jr.; 4. Woelwatertje II, st. H. Fokkers; 5. Repl, st. J. Vollebregt. 12 Voetsjollenklasse C.: 1. Duimelot, st.vr. mej. D. de Voogt; 2. Dike, st. C. J. Lambinon; 3. Sterna, st. P. Grooten huis. De uitslagen van Zaterdag, voor zoo ver dien dag niet gepubliceerd: 45 M2. Kruiserklasse: 1. Walta, st. C. A. Vermaat; 2. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts; 3. Benati II, st. B. Fenenga. Vrijbuiterklasse: 1. Flits, st. C. Kooy; 2. Thedo, st. J. R. van der Berg. Regenboogklasse B.: 1. Duck, st.vr. mej. P. Versluys; 2. Sirocco II, st. L. Ben jamins; 3. Louisa II, st. R. oMedt (met protest tegen Sirocco II); 4. Titia, st. J. W. Maas Jr. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Hei nen; 2. Thedo II, st. A. Carpentier; 3. Jep, st. W. de Vries Lentscsh; 4. She, st.vr. mevr. B. Eykelen; 5. Stormvogel, st. H. W. van der Steen. Noord Nederlandsche 16 M2. klasse A.: 1. Hilda III. st. W. E. van Schelven; 2. Unrêst, st. C. C. Flemming; 3. Snip- Snap, st. K. Moedt; 4. Cycvloop II, st. J. van den Hoek. Noord Nederlandsche 16 M2. klasse B.: 1. Swanneblom, st. B. Offerman; 2. Jan van Gent, st. Joh. van Duschoten; 3. Velox, st. H. het Lam; 4. Gut Nasse, st. L. P. van Lommei. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Ruiter, st. R. Reitsma: 2. Witte Raaf, st. P. Schieffer; 3. Wildebras, st. J. Key. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Spriet, st. J. M. G. Schram a2. Oppas- sertje, st. H. Stumpe; 3. Albatros, st. G. J. Lagendijk. Olympiajollenklasse B.: 1. Jan van Gent, st. Th. P. Beaujean; 2. Rambler II, st. R. J. Bootz; 3. Tartane, st. P. J. G. Furnée; 4. Gipsy, st. A. J. Slee. Olympiajollenklasse A.: 1. Zomer weelde, st. J. H. H. J. de Jong; 2. War- dy, st. R. Lemstra; 3. Prul, st. C. Gül- cher; 4. Fram, st.vr. mej. C. van Gooi; 5. Nathals, st. J. D. Lüder Jr. 12 M2. Klasse B.: 1. Flovo, st. P. J. Dudok van Heel; 2. Hiphaen, st. H. J. J. van Werkhoven; 3. Sirocco, st. P. M. Fransen; 4. Wildebras, st. M. R. Mantz; 5. Mieke II, st. jhr. W. H. van Swinde- ren. 12 M2. Klasse A.: 1. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse; 2. All Weather, st. Jac. Stap: 3. Ronny II. st. F. Overmans; 4. Dinges, st. W. J. H. Nauta; 4. Duikelaar, st. J. J. van der Meer. Regenboogklasse A.: 1. Waterrot, st. S. Kuipers; 2. Schelm, st. P. van Dijk; 3. de Swan, st. H.F.Zuiderbaan; 4. Duke, st. J. C. van der Velde; 5. Saenden, st. L. de Wit. 12 Voetsjollenklasse A.: 1. Ans, st. G. Landsman; 2. Mooie Nel, st. H. Evers; 3. 't Keggetje, st. J. W. van de Berg Jr., 4. Wa terbaby, st. G. Key Jr.; 5. Ideaal, st. J. N. Karreman. 12 Voetsjollenklasse B.: 1. Phoenix, st. J, van 't Oever; 2. Repl, st. J. Vollebregt; HET INTERNATIONALE VOETBAL- PROGRAMMA. Het programma der interland-wedstrij den van Nederland voor het seizoen 1938— 1939 ziet er als volgt uit: 23 October Kopenhagen: Denemarken— Nederland. 11 December Amsterdam of Rotterdam; Ned erlandDuitschland 19 Maart: Antwerpen: BelgiëNederland. 7 Mei: ZwitserlandNederland. Officieel zijn deze data nog niet goed gekeurd, maar er bestaat goede kans, dat deze wedstrijden op genoemde dagen zul len plaats vinden. 3 Hennie, st. D. Benjamins, 4. Klaverdrie, st. J. D. van Kampen; 5. Doordrijver, st. K. Idema. 12 Voetsjollenklasse C.: 1. Sterna, st. P. Grootenhuis; 2. No. 377, st.?; 3. Duimelot, st.vr. mej. D. de Voogt. BOB MAAS WNT TE KIEL Om het Europ. Kampioenschap startklasse. Onze landgenoot Bob Maas heeft giste- enr te Kiel de eerste race gewonnen in het Europeesch kampioenschap der start- klasse. Onze tweede vertegenwoordiger luitenant van Duim wist zich niet te klas seeren. Aan deze eerste race op de Kieler Foer- de namen met lichten Zuid-Westenwind 7 booten van Italië deel, 6 van Duitschland, Nederland met 2, Frankrijk, Engeland en Zweden ieder met 1 boot. In het eerste ge deelte van den wedstrijd zag het sterk uit naar een Italiaansche zege. Luitenant Straulino en luitenant Salata hadden een flinken voorsprong genomen, slechts de Duitscher von Huetschler en de Engelsch- man Gratten slaagden er in zich bij de bei de Italianen te voegen. Doch in het laatste gedeelte van de race kwamen Bob Maas en de Franschman luitenant de Kerville on verwacht naar voren en met 5 seconden voorsprong op den Franschman ging onze landgenoot als eerste door de finish. De uitslag luidt: 1. Bob Maas (Neder land) 1 uur 45 min. 20 sec.; 2. Lt. de Ker ville (Frankrijk) 1 uur 45 min. 25 sec.; 3. Lt. Staulino (Italië) 1 uur 45 min. 46 sec.; 4. Lt. Salata (Italië) 1 uur 45 min. 53 sec.; 5. von Huetschler (Duitschland) 1 uur 45 min. 31 sec.; 6. Lt. Gratten (Engeland) 1 uur 46 min. 31 sec. KANOSPORT HOLLAND—BELGIë OP DEN KRALINGSCHEN PLAS. Op den Kralingschen Plas te Rotterdam zijn Zondag onder gunstige weersomstan digheden voor de eerste maal officieele wedstrijden gehouden in de K 1 en de K 2- klasse tusschen België en Nederland. Het hoofdnummer, de landenontmoe- ting, tusschen België en Nederland was spoedig beslist. Met mooien, gelijkmatigen, soepelen slag gingen de Hollanders Kraaier en van Mastrigt er in de K 1-race vandoor en hoewel zij zelf op venigen afstand van elkaar door de finish gingen, hadden zij een formidabelen voorsprong op de Belgen. Ook in de K 2-race waren de Nederlanders van der KroftTates en BosseKuperus ver in de meerderheid. SpietteVerbruggen en van den Berghe Meysmans bleven direct ver achter. Het laatste team had nog pech ook: het roer raakte defect en zoo vielen deze beide Bel gen uit. Behalve deze landenontmoeting, waren er nog een aantal wedstrijden voor nieu welingen, adspiranten, juniores, seniores, zoowel voor dames als heeren in de R 1 S, en R 4 S kano's en tevens enkele races in de K 1 en K 2 klassen. Verschillende wed strijden waren zoo druk bezet, dat zij in series moesten worden gevaren. Ook in in deze ontmoetingen hebben de Belgen verloren van de Nederlandsche collega's voor zoover in deze wedstrijden ook Bel gen aan den start verschenen. WATERPOLO WEDSTRIJDEN L. Z. C. Morgenavond om half 9 worden in de zweminrichting „De Zijl" gespeeld: LZC IZwip I; LZC IIDe Zijl II; Poelmeer II—AZC II. Maandagavond wordt in de zwemin richting Poelmeer een wedstrijd gespeeld tusschen Poelmeer II en AZC II uit Al phen aan den Rijn. Aanvang 8.15 uur. WEDSTRIJDEN A.Z.C. Voor Woensdagavond zijn in Alphen's Zwembad de volgende wedstrijden vastge steld: AZC IWZC I benevens de beide reserve-zeventallen, tot slot AZCWZC (dames). Hedenavond speelt AZC I in Reeuwijk tegen Elfhoeven. Deze wedstrijd brengt voor een der zeventallen de beslis sing voor bet kampioenschap dezer afdee- ling.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13