'AMES RUBRIEK VLOTTE ZOMERJAPONNEN. Vacantie-jurken Ons pafronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. <28 weefsels ziet men soms dessins die zoo kunstig op de stof gebracht zijn, dat zij den indruk maken, alsof de kunstenaar ze met vaardige hand opschilderde. Al deze bedrukte weefsels vragen weinig gecompliceerde modellen en nagenoeg geen garneering. Op de japon in het midden, die van dunne effen zijde gemaakt is, heeft men een aansluitend middenstuk, dat verschei dene malen is ingehaald. Een zeer apart Zelfs wanneer men bij de aanschaifing van kleeren zeer omzichtig te werk moet gaan in verband met het beschikbare kleed geld, zal men zich het genoegen van een paar zomerjaponnen niet behoeven te ont zeggen. De bedrukte katoenen en kunst zijden weefsels zijn zeer billijk in prijs en kleeden zóó aardig, dat zij de moeite van het maken ruimschoots loonen. Met een weinig fantasie is het mogelijk cm door allerlei details een groote afwisse ling aan te brengen. De weefsels, die de zomer 1938 brengt hebben ongetwijfeld iets feestelijks over zich en getuigen van een zekere levensblij heid, die prettig aandoet. De dessins zijn zeer 'uiteenloopend en al hoewel de grootbloemige- niet afgedaan hebben, ziet men toch ook veel kleine mo tieven, die zoo dicht bij elkander gedrukt zijn, dat men bijna den oudergrond niet onderscheidt. Verder zijn er strepen, die gevormd worden door bloem- en andere motieven en zeer goed werken. Op enkele effect geeft de bolero van gebloemd ma teriaal met de gladde mouwen, die aan geknipte schouderstukken hebben. Geplisseerde rokken zijn zeer modern en worden aan tweedeelige japonnen toe gepast. (links). Voor dit genre rokken zal men bij voorkeur materialen verwerken, die niet te vaak gewasschen behoeven te worden. Het gladde bovendeel, dat midden voor een opgestikte bies heeft, sluit met een lange rij knoopen en heeft een platte strik van organdie als halsafwerking. Rechts een eenvoudige japon van een gewerkt streepmotief met vest van het zelfde materiaal in horizontale richting ge nomen. Men kan dit het best met druk- knoopen vast maken, aangezien het dan naar verkiezing vervangen kan worden door wit batist met smalle plooitjes en per- lemoeren knoopjes in het midden. Aardig zijn de keursjes van effen ma teriaal zooals dit laatste model (rechts) aangeeft en in de hoofdkleur der stof ge kozen worden. Vroolijke kleuren op den kleeding De tennissport wordt heel veel meer beoefend dan een aantal jaren geleden, hetgeen ongetwijfeld zeer toe te juichen is, aangezien niet alleen alle spierengroepen in beweging zijn en lenig blijven, doch men is tevens veel in de buitenlucht. Vooral degenen, die een zittend leven leiden zul len op deze wijze een uitstekende gelegen heid vinden hun energie te verbruiken. Slechts enkele dames dragen shorts bij het tennissen, de meeste geven de voor keur aan niet te lange, wijde rokken te dragen, hetgeen ongetwijfeld veel vrou welijker is. Aan de coupe dezer japonnen dienst bijzondere zorg besteed te worden, terwijl men zeer veel linnen, piqué en soortgelijke waschbare weefsels verwerkt, en wel in den regel wit. Gekleurde details, manteltjes in levendige strepen, wasch- en kleurechte biezen, schoenen, sokjes, cein tuurs enz. brengen een levendige note. Onmisbaar zijn wollen vesten en man tels, die men o.a. in tricot weefsels in groote verscheidenheid vindt. Wat de modellen aangaat vindt men veel, gedeeltelijk opgestikte plooien en passen, welke den bovenarm slechts even bedekken, terwijl de halsuitsnijding vrij wel meestal hoog is. Het sportieve manteltje met knoopslui- ting is in gestreept tricot gekozen b.v. groen-rood, geel-bruin, blauw-rood e.a. combinaties. Practisch is de mantel geheel rechts van een ruig wollen weefsel ge maakt b.v. in sprekend rood, maiskleur, amandelgroen of koningsblauw. Het gaat er in de zomermaanden vooral om, dat men sprekende kleuren weet te kiezen. ALLERLEI. Bij de natuurvolken 'heerscht nog steeds allerlei bijgeloof, dat veelal verband houdt met wapens. Is b.v. in een gevecht tusschen bepaalde Indianen stammen een tegenstander ge dood, dan eischt de vijandelijke steeds, dat pijl en boog van den gevallene worden vernietigd, aangezien anders het gevaar bestaat, dat deze zich op den overwinnaar zullen wreken. Zij schrijven aan wapens bovennatuurlij ke krachten toe, en meenen, dat deze door zwaarden, pijlen, bijlen en alles wat scherp en spits is, verdwenen kunnen worden. KOUSEN VOORHEEN EN THANS De mode heeft gedecreteerd, dat de korte rok weer gedragen moet worden, gelukkig echter niet zóó overdreven van lengte en vorm als een jaar of twaalf terug. De mo dellen voldeden alles behalve aan het schoonheidsgevoel, waren zelfs niet meer dan nauwe kokertjes, die menigmaal nauwlijks de knieën bedekten en het gaan in hooge mate belemmerden. Ook thans moeten velen zich voor over drijving hoeden, want slechts weinig vrou wen hebben onberispelijk gevormde bee- nen en zullen met meer succes iets langere rokken dragen. Kortere rokken doen echter de kousen veel meer uitkomen, zoodat men hieraan veel hoogere eischen moet gaan stellen. Kleur en kwaliteit moeten met zorg geko zen worden en de kousenfabrikanten heb ben dezen eisch volkomen begrepen en brengen een keur van modellen in den han del. Inderdaad kan men van een kousen mode spreken, want de korte modellen, die door vele jonge dames eenige jaren gedra gen werden en tot de knieën reikten, heb ben thans volkomen afgedaan met de korte rokken. Vele modekleuren varieeren in ieder seizoen, doch ook de weefsels en materialen zijn aan wisselingen onderhevig. Wie had ooit gedacht, dat de averechte kant van kousen boven gedragen zou worden, zooals thans met enkele soorten het geval is? We kunnen ons thans niet indenken, dat onze groot- en overgrootmoeders oer solie- de eigen gebreide, stevige kousen hebben gedragen van zwarte, beige e.a. kleuren wol. Waren de voeten reeds zoovele malen gestopt, dat het wat al te bar werd, dan werden de lange beenen weer van nieu we voorzien. Over smaak valt niet te twis ten en iedere tijd brengt zijn eigen opvat tingen omtrent kleeding en details met zich mede. Toch is er een tijd geweest, dat men geen kousen kende en wel in de zestiende eeuw, toen men vanaf het middel een kleeding- stuk droeg, dat broek en kous vertegen woordigde. Een tijd lang is het dragen van kousen zelfs een zeker voorrecht geweest van de hooge standen, doch later heeft zich deze nieuwe mode verbreidt over alle krin gen. In het begin werden de kousen in bon te kleuren en mooie motieven gebreid en als bijzonderheid wordt vermeldt, dat kei zerin Joséphine, Napoleon's gemalin bijzon der fijne handgebreide kousen droeg. Grappig komen ons thans gestreepte en ge ruite kousen voor, alhoewel zij eenmaal het modebeeld beheerschten, evenals wite kousen. De zwarte kous kwam in 1880 in de mo de, doch de laatste twintig jaren heeft men legio kleuren en nuanceeringen gehad van rood-bruin tot zacht beige en leigrijs tot gris perle en thans is de z.g. zonnebrand- kleur hoogst modern. Welke kleuren zullen daarna weer vol gen? Deze vraag rijst onwillekeurig bij ons op, omdat we weten, dat niets grilliger is dan de mode. ONDERHOUD PARAPLUIES Een parapluie is 'n nuttig en onontbeer- Jijk voorwerp, dat echter maar al te vaak stiefmoederlijk bedeeld wordt en als be looning voor betoonde diensten nonchalant in een bak gezet wordt met meerdere exemplaren en wandelstokken. Slecht wei nigen kunnen er zich op laten voorstaan, dat zij parapluie lange jaren in hun bezit hebben. Meermalen komen er door non chalance graatjes in of versleten plekken door roesten, of men laat het regenscherm ergens staan. Heel vaak zijn er in open bare gelegenheden of in tram wel „ge dienstige geesten" die zich over zoo'n ver loren schaap ontfermen. Wij laten hieronder enkele wenken vol gen, die de levensduur van 'n parapluie verhoogen en raden tevens aan een klein allumimum naamplaatje op den stok te laten aanbrengen. Zijden parapluies moet men, nat zijnde, niet geheel uitgespannen weg zetten om 'te drogen, aangezien dit materiaal, nat zijnde, spoedig scheurt. Vuil geworden parapluies worden met water en ammoniak afgesponsd, daarna met schoon water. Min of meer vaal geworden exemplaren neemt men af mét een borstel, die vochtig gemaakt is in spiritus. Roestige baleinen maken, dat de stof veel sneller slijt en daarom zullen zij vetgehouden moeten worden met een dim laagje vaseline of met een veer afgenomen worden, die in een weinig olie is vet gemaakt. Kleine gaatjes worden geplakt door een klein stukje zijde in de kleur tegen den binnenkant te hechten met cullodium. Parapluies, die niet volkomen waterdicht meer zijn bestrijkt men met een oplossing van twee deelen water en één deel azijn zure pijpaarde en laat hen daarna in een verwarmd vertrek vlug drogen. Zoowel kleine als grootere meisjes kunnen dit genre jurken dragen, die van bedrukt katoen gemaakt zijn. Het meest prac tisch zijn de katoentjes met don keren ondergrond, waarop kleu rige bloem en-motieven gedrukt zijn. De modellen zijn uiterst eenvoudig en hebben een mouw loos lijfje, dat aansluit en een vierkante, of naar verkiezing ronde, halsuitsnijding heeft en met aardige knoopjes sluit. Men vindt deze laatste in groote ver scheidenheid van vorm o.a bloe men-motieven, hartjes, sterretjes enz. Rokje, dat aan bovenkant in- gerimpeld is en uit twee rechte baantjes bestaat, wordt aan lijf je gestikt. Een voile blouse eventueel ook een schortje worden bij deze jurken gedra gen. Een effen linnen of flanel len manteltje met garneering in afstekende kleur maakt het geheel af. De andere afbeelding geeft eveneens een paar dige modellen voor den zomer. Het jurkje, dat van gebloemd cretonne is gemaakt, heeft een ruche in de vierkante halsuitsnijding en aan de vlotte pofmouwtjes, terwijl een ietwat klokkende volant in de taille is gewerkt. Sluiting met kleine perlemoeren knoop jes. Het model van het manteltjes wijkt af van het effen model omdat het een revers kraag heeft en dubbele rij knoopen. Op onze schets is het van linnen gemaakt, doch deze laatste garneering kan ook achter wege blijven. Figuur naden aan voor- en rugzijde bevorderen de aansluitende lijn. Zwarte zijde kan men het best schoon maken door het af te sponsen met water en ammoniak, daarna op den verkeerden kant strijken, met een niet te heet ijzer. OVERGOOIER MET BLOUSE. Succes-patroon 2057. Prijs 30 cent -f 5 ct. voor adm.- en. verzendkosten. Zeer practisch zijn de overgooiers, zooals deze schets een nieuw ontwerp aangeeft en waarbij effen witte of gekleurde voile blouses gedragen worden, zooals de kleine afbeelding rechts te zien geeft. De rok is op geknipt en de opgeknipte schouderbanden hebben kleine gespjes. Patronen voor jonge meisjes van 1820 jaar. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon 2990. Prijs 30 cent 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Een gebloemd dessin op donkeren onder grond, dat b.v. ook in moesjes heel aardig werkt, met shawl kraag en ruimte, ietwat blokkende mouwen. Voorbanen in scherpe punt opgeknipt, sluiting met 'knoopjes en. lusjes. Men ziet aan het uitgesloten patroon, hoe eenvoudig deze japon te maken is. Patronen in de maten 4652. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Hierbij ingesloten f Maat aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modcbiad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1%, 3, 5, 10 of 12Yi cent, doch niet van 6 cent)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12