Praag, de Tsjechi sche hoofdstad LUCHTVAART RADIO-PROGRAMMA'S DE LAATSTE LES VAN LANGELOT MAANDAG 18 JULI 1938 DE LEJDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 HET ROME VAN HET NOORDEN. Een historisch knooppunt. Praag, de hoofdstad van Tsjcho-Slowa- kije, is een der schoonste en aantrekkelijk ste steden van Europa. Het betrekkelijk zachte klimaat, dat er van Maart tot Octo ber heerscht, maakt het verblijf in de stad tot een genot. De Moldau, die door de stad loopt en verschillende eilanden heeft gevormd, bekoort het oog van den langs haar oevers wandelenden bezoeker door telkens nieuwe vergezichten. Vooral in de schemering biedt zij een tooverachtig schouwspel. Door haar heuvelachtige lig ging heeft de stad niet ten onrechte den naam gekregen van het Rome van het Noorden. Zij is zeker een der oudste ste den van midden-Europa. Reeds 3000 jaren geleden was deze plek bewoond en alle tijden door is zij het knooppunt gebleven van de handelsbe trekkingen van 't Noorden met 't Zuiden en van 't Oosten met 't Westen. Niet te verwonderen dat Praag de eeuwen door het middelpunt werd, waar politieke en gods dienstige, economische en cultureele belan gen elkaar ontmoetten. De geschiedenis staat dan ook afgeteekend op haar gebou wen en monumenten. Van het begin der 4de eeuw voeren de Koningen van Bohemen er den scepter over het eerste groote rijk van centraal-Europa, dat zich uitstrekte van het Zevengebergte tot de Adriatische Zee. In de 14de eeuw is het de Roomsche Keizer Karei VI, die het bestuur over Praag voerde. Zelfs had kei zer Rudolf II zijn zetel te Praag en van daar uit bestuurde hij de geheele Europee- sche politiek. Ook het economisch belang van Praag is buitengewoon groot; tot de 15e eeuw is deze stad de centrale markt geweest van Euro pa. Ook het intellectueele leven bloeide er, reeds in 1348 werd er de eerste universiteit van Centraal-Europa gesticht, waardoor de beschaving over heel Europa werd ver spreid, dank zij het groote aantal studen ten, die deze universiteit bezochten. Het merkwaardige is, dat de historische tijden alle him merkteeken op de stad heb ben nagelaten. Door gebouwen en- monu menten, door een geheele historische wijk, welke bijna een derde gedeelte van de stad beslaat, kan men zich de oude geschiede nis weer voor oogen stellen. Ook de ontwikkeling der politieke ideeën is het bestudeer en waard. Praag is de ba kermat der demooratie, men zet dan ook slechts de traditie der voorgangers voort, zoodat te Praag met openhartigheid en vriendschap een ieder wordt verwelkomd. Trouwens in heel Tsjecho-Slowakije zal men zich door de hartelijke bejegening thuis Het moderne Praag. Praag is een stad, waar hard gewerkt wordt, om den achterstand van eeuwen in te halen; langzaam wordt met veel geduld de nieuwe richting uitgebouwd. Nieuwe wijken verrijzen er, nieuwe instellingen, ondernemingen en handelshuizen worden opgericht. De stad wordt met overleg ge moderniseerd, zoodat er geen schade wordt gedaan aan het rijk verleden. Hoewel het oude gewaardeerd blijft, bezielt toch een streven naar het nieuwe de bewoners, het geen stimuleerend werkt op politiek, eco nomisch en cultureel gebied. Minder bekend is wellicht, dat Praag ook een musicaal centrum vormt, dat de thea ters tot de allerbeste mogen gerekend wor den. Tevens vindt men er vele rijke musea, die collecties, eenig in haar soort, bevatten, en rijk voorziene bibliotheken, druk be zocht ook door buitenlandsche geleerden. Telkens opnieuw vinden er tentoonstellin gen plaats; ook voor de sport is volop ge zorgd. Zoo vermengt zich in mooie harmo nie het oude met het nieuwe. Handel en industrie bloeien te Praag, jaarlijks wordt er een jaarbeurs gehouden in Maart en September, die zich in een druk bezoek mag verheugen. Zoo kan een bezoek aan Praag het nutti ge met het aangename vereenigen. De reisgelegenheid naar Praag is gemak kelijk, daar de stad door spoorwegverbin dingen met alle belangrijke steden van het biutenland rechtstreeks is verbonden, daar enboven geven op het vliegveld Khely tien luchtlijnen geregelde aansluiting. Talrijke luxe-hotels bieden ruimschoots gelegenheid tot een prettig verblijf, terwijl er ook voor schraler beurzen huisvesting is te verkrij gen in goede hotels en familiepensions. De Praagsche keuken is daarenboven ver maard. Als men het goed weet in te rich ten zal een verblijf te Praag onder de goed koopste te tellen zijn. Ofschoon bijna alle beschaafde landen in de stad hun eigen ko lonies hebben, vindt men er toch voor het meerendeel de Slavische landen vertegen woordigd. Trouwens hoe kan het anders, daar Praag de toegangspoort is tot de Sla vische wereld. Om de stad dan ook te lee- ren kennen, moet men er eenigen tijd, minstens een week verblijven. Een vluch tig bezoek geeft geen blijvende indrukken. IN DEN MIST In ben voogd. Voogd over een allemachtig aardig meisje, een nichtje van me. Het trouwste, aanhankelijkste meisje, dat men zich denken kan. Iemand, die haar glim lach werkelijk niet zou misbruiken, om een ander, laat staan mij, te bedriegen. Als je haar stemmetje hoort, zou je haar je laat ste cent toevertrouwen. Werkelijk een lief meisje, dat er geen moment aan denken zou, een oog te wijden aan een jongeman. Eenvoudig, omdat ze bij mij wil blijven. Tenminste, dat dacht ik tot enkele dagen geleden. Op haar aandringen zouden we dien keer in Joll's Restaurant gaan eten. Ik had zelfs den naam nooit gehoord, maar ze zei, dat het zoo'n aardige gelegenheid was, dat het een gebrek in mijn opvoeding zou zijn, als ik hier niet eens naar toe ging. Er hing dien avond een mist, zooals ik maar zelden meegemaakt heb. De „fog" was zoo intens, als deze alleen maar in Londen voorkomt. We liepen verschillende keeren verkeerd, we verdwaalden soms tot in het hopelooze toe. We passeerden ver scheidene restaurants, maar Margy trok me er snel voorbij. Ze deed nerveus, en keek voortdurend op haar horloge. „Ik ben bang, oompje", zei ze, en haar stem trilde. Die mist maakt me ziek, ik voel 'm tot in m'n longen toe. En we loopen voortdurend in een kringetje rond. Ik weet zeker, dat we hier vijf minuten ge leden ook waren. En nu juist, nu U er zoo op gevlast had, naar Joll's te gaan. Zoo komen we er nooit." 't Is een van Margy's eigenaardigheden, in dergelijke situaties de rollen om te draaien, en het voor te stel len, alsof zij voor een ander's pleizier door een vetten, viezen, klammen mist schuift". „Maar kindje, we behoeven toch niet be slist naar Joll's, kijk, hier is een heel be hoorlijk ding...." „Neen, we gaan naar Joll's, U hebt er nu eenmaal Uw zinnen op gezet, en al moest ik er bij neervallen, we gaan er heen. Ik vind het veel te leuk voor U". Het meisje liep te snuiven als een locomotief. De mist sloeg op haar keel, ze had moeite om de zinnen af te maken. Ze rilde, alsof ze koorts had. Bij een flauwen lichtschijn zag ik een bleek gezichtje en een angstig vertrokken mondje. Ze drukte zich tegen me aan, en ik.ik voelde me haar beschermster. Want dat wezentje getroostte zich voor mij de kans op een asthma-aanval. Ik had echt medelijden met haar. „Maar Margy, ik verlang heelemaal niet naar Joll's. Bovendien ben jij zelf degene, die voorstelde...." begon ik. „En al moesten we tot morgenavond in dien smerigen mist zoeken, we gaan er heen. Ik zou het mezelf nooit vergeven, als ik wist, dat het mijn schuld was, dat U dit kleine pleizier niet kreeg". Ze was buitengewoon opofferings-gezind. Maar ik voelde me toch niet heelemaal ge rust. Wat moest ik doen, indien zij ziek werd, en zij bij haar veronderstelling bleef, dat dit door mijn toedoen was geschied? Alleen, omdat ik, volgens haarzelf althans, met alle geweld naar Joll's wilde? Ik ver vloekte het ding, ik vervloekte de fog, ik vervloekte heel Londen omdat mijn kleine pupil, mijn lieve Margy in gevaar werd ge bracht door den vetten damp. We kwamen er toch, zij het dan een half uur later, dan we ons hadden voorgesteld. Margy's oogen glinsterden koortsachtig, en maakten mijn wroeging nog grooter. Waar om was ik niet teruggegaan en had ik haar desnoods meegesleept? „Welldat is toevallig.... Margy jij hier met je oom?" We waren nauwelijks ■fcinen, of een stem achter me deed me op schrikken. Het was John Barrol, die met uitgestoken handen ons verwelkomde. „En jij hier, John? Hoe kom jij hier ver zeild?" vroeg Margy prettig verrast. „Maar hoe komen jullie hier? 't Meest afgelegen deel van Londen? „Margy's drijven, John. Ze wilde me met alle geweld hierheen brengen, 't Is me nog steeds niet duidelijk, waarom, maar dat zal wel aan mij liggen." „Zie je, zoo is oom nu altijd", lachte Mar gy tegen John, terwijl ze zijn hand kneep. „Waarom zou ik hier.speciaal naar toe wil len? Ik kende Joll's niet eens. En jij be grijpt toch wél, dat ik niet voor mijn plei zier op een avond als deze half Londen zal doorkruisen? Neen oompje, beken het nu maar eerlijk, 't is jouw schuld, als ik me een ziekte op mijn hals haal. Brrr. Ik keek van den een naar den ander. Van, John Barrol, die werkelijk een flinke jon gen is, naar Margy, die er weer tamelijk appetytelijk uitzag. Ik gaf het op. Margy zou me toch geen gelijk geven en John was natuurlijk op haar hand. Dat zag ik aan zijn heele houding. John bleef met ons eten. Hij kan wer kelijk gezellig zijn. Margy was ook weer opgeknapt. Ze ratelde aan één stuk door. Zoo werd het toch een gezellige maal tijd. Ik noodigde John uit met ons naar een theater te gaan, wat hij na eenig aarzelen, en na eenige blikken naar Margy, accep teerde. Gedrieën verlieten wij het restaurant. Ik ging voorop, was ik niet de oudste? Ach ter me volgde Margy, dan kwam John. De mist was zoo mogelijk, nog heviger dan een uur geleden. Fijne druppeltjes sloegen me in het gezicht, mijn adem stok te. Ik greep mijn zakdoek, om mijn mond te bedekken. Toen moet het. gebeurd zijn. Ik keek om, om aan Margy te vragen welken kant we opmoesten. Maar ik zag haar, noch John. Ze waren verdwenen, op geslokt door den mist. Ik holde terug naar het restaurant, .ondervroeg den portier. Maar deze bevestigde mij, wat ik reeds wist, de heer en dame waren inderdaad achter mij vertrokken. Ik rende de straat op, riep eerst zachtjes haar naam, dan har der, maar het eenige resultaat dat ik be reikte, was dat ik ruzie kreeg met een po- litle-agent wegens mijn onbehoorlijk ge roep. Toen weer terug, ik botste tegen lan taarnpalen, ik liep menschen tegen het lijf, eenvoudig omdat ik hen niet eerder zag. De mist was ondoordringbaar. Toen besloot ik een andere tactiek toe te passen. Waarschijnlijk zou Margy naar huis gaan, John zou haar wel zoover bren gen. Vlak voor mij liepen twee menschen, een dame en een heer. Ze liepen gearmd te slenteren, rustig en lachend, alsof het het mooiste lente-weer was. Aan hen wilde ik den weg vragen. Juist stond ik op het punt, dit te doen. toen de heer begon te spreken. „Naar welk theater zullen we gaan, schat?" „Niet naar Wellington, John. Daar zou oompje naar toe gaan", antwoordde het meisje, „en ik heb er nu zoo mijn best voor gedaan, hem kwijt te raken, dat het niet leuk zou zijn, als we hem daar troffen". „Ha, ha, ha, hij is er ingetippeld, zoo mooi, als ik me niet had kunnen voorstel len. Zou-ie nu aan het dwalen zijn?" „Waarschijnlijk wel. 't Is zijn eigen schuld hoor. Als we dit niet hadden ver zonnen, zou het weer drie dagen geduurd hebben, voor we elkaar zagen, en dat is toch wel erg lang, is het niet jongen?" „Je bent een engel, meisje, en tegelijk een kleine heks. De oude man loopt nu mis schien te kuchen en te hoesten, omdat hij jou loopt te zoeken. Help eens onthouden, schat, dat ik den portier van Joll's een goe de fooi geef. Hij heeft ons uitstekend ge holpen met die draaideur, 't Was leuk, zoo als de oude heer naar buiten schoof, en wij per zelfde gelegenheid weer terugdraai den. Geef me een zoen, schat". „Toch hoop ik niet, dat de oude heer erg boos op me zal zijn, John". Toen heb ik me omgedraaid, en ben te ruggegaan, ik had genoeg gehoord. Je moet niet tussohen beiden komen, als een jon gen en een meisje het zoo hartroerend eens zijn, zeker niet, als dat meisje Margy is, en je „een oude heer" noemt. M. DUMONT. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE RONDVLUCHT. Een prachtig geslaagd vliegfestijn. Vier prachtige dagen van vreugde en jolijt en van kameraadschappelijk samen- zij nvan sportvliegers van verschillende nationaliteit zijn weer achter den rug, nu de Nederlan-dsch-Belgische Rondvlucht 1938 ten einde is en de sportvliegers en militairen, die aan dit vliegfeest hebben deelgenomen, naar huis zijn teruggekeerd. Het is teekenend zoowel voor den geest onder de vliegers als voor den technischen vooruitgang van de vliegerij, dat de orga nisatoren van de jaarlijksche Nederland- sche rondvlucht meenden, ditmaal het parcours tot buiten de landsgrenzen te moeten uitbreiden. Het mag een prachtige sportieve presta tie genoemd worden, dat de zeventig deelnemende, vliegtuigen zonder eenigen stoornis of moeilijkheid, vrijwel alle bin nen het vastgestelde tijdsverloop, keurig en met handhaving van een voortreffelijke discipline op elk der drie vliegvelden, die tijdens den tocht werden aangedaan, bin nenkwamen en vertrokken, ondanks de moeilijkheden, die het landingsterrein soms bood. In totaal heeft een zeventigtal vlieg tuigen aan den tocht deelgenomen en wel één machine uit Luxemburg, zes Fran- schen, acht Duitschers, tien Engelsche, 21 Belgische, waarvan negen militaire toe stellen en 24 Nederlandsche, waarvan één verkeersmachine der K.L.M. en vijf mili taire toestellen, Fokker C. 10-verkenners der L.V.A. te Soesterberg. Het weer heeft buitengewoon medege werkt om den tocht te doen slagen en vooral de vlucht, die Zaterdagmiddag van St. Hubert over de prachtige Ardennen- wouden en langs het Maasdal via Brussel naar Le Zoute werd gemaakt, was een vreugde zoowel voor vliegers als voor passagiers. Aangezien de Nederlandsche minister van defensie niet wenscht, dat Nederland sche militairen op Zondag vliegen, zijn de Nederlandsche officieren Maandagochtend uit Zoute naar Soestërberg teruggekeerd. De overige Nederlandsche deelnemers zijn Zondagmiddag reeds tusschen vier en vijf uur allen behouden op Ypenburg te ruggekeerd. DINSDAG 19 JULI HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. AVRO- Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek, (Om 8 30 Berichten). 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoomuziek 10.30 Om roeporkest en soliste (Om ca. 12.15 Berich ten) 12.30 Gramofoonmuziek 1.00 En semble Jetty Cantor. In de pauze: Orgel spel 2.40 Declamatie 3.00 Het Kovacs Lajos-orkest, accordeon-trio en gramo foonmuziek 4.30 Kinderkoorzang F.00 Kinderhalfuur 5.30 Het Aeolian-orkest en solist 6,30 Arpad Karolyi's Zigeuner orkest 7.00 AVRO-Dansorkest 7.40 Koorconcert met piano-begeleiding 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 De .Twilight Serenaders" 9.00 Reportage 10.00 Solistenconcert 11.00 Berich ten ANP, hierna tot 12.00 Zigeuner- en dansmuziek (gd, pl.). HILVERSUM n, 301.5 M. KRO-Uitzen- ding. 2.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 Gra mofoonmuziek (Om ca. 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonplaten) 2.00 Vrouwenuur 3.00 Gramofoonmu ziek, hierna: Berichten 4.00 Gramofoon muziek 4.05 Causerie over de voorbe- reiring van meisjes en vrouwen voor de tropen 4.30 Gramofoonmuziek 4.35 Berichten 4.40 Gramofoonmuziek 4.45 Theosofische causerie 5.10 KRO-Melodis- ten en solist (5.456.05 Felicitatiebe- zoek) 7.00 Berichten 7.15 „De eman cipatie van Brabant",causerie 7.35 Sport- praatje 8.00 Berichten ANP, Mededee lingen en solist 10.10 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 KRO-Boys en solist 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.05 Het Norris Stanley Sextet 12.35 Radiotooneel 1.15 Gra mofoonmuziek 2.00 Declamatie 2.20 Het BBC-Schotsche orkest 3.20 Het Carl ton Hotel orkest 4.00 Militair orkest 5.00 Reportage 5.20 Zang 5.40 Ghar- ies Brill's orkest 6.20 Berichten 6.50 Het Bernard Crook kwintet 7.20 Het ver sterkt BBC-Variété-orkest en solisten 8.05 Sportpraatje 8.35 Fruitvoordracht 8.50 Amusements-reportage 9.50 Gra mofoonmuziek 10.20 Berichten 11.35 Grosvenor House Dance Band 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9.05, 11.20 en 12.40 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05 Gramofoonplaten 3.05 Pianovoor dracht 3.20 Concert uit Fontainébleau 5.35 Roger Elis en zijn orkest 6.40 Gramofoonmuziek 7.20 Viool en piano 8.50 FransEngels programma 10.05 Radiotooneel (tot 11.50). KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoon platen 7.30 Omroep-Amusementsorkest 12.20 Omroeporkest en solisten 2.30 Populair concert 4.20 Robert Gaden's orkest 6.55 Gramofoonplaten 7.20 Ita- liaansche volksliederen 8.05 Gramofoon muziek 8.30 Filmuitzendling 8.50 Fritz Weber's dansorkest 12.20—3.20 Weensch Kamerorkest en volksmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroeporkest en gramofoonmuziek 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Omroepsymphonieorkest en solist 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Het Omroepdansorkest 1.50 2.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Fruitvoordracht 7.00 Orgelspel 7.35 Literair-muzikaal programma 8.20 Geo Bogaert-orkest 9.35 Voordracht over Wagner 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 20 Italiaansche volksliederen (gr.opn.) 8.05 Gramofoonmuziek 8.20 Kern spreuk, berichten 8.30 Omroeporkest 9 20 Politiek dagbladoverzicht 9.35 Ver volg concert 10.20 Berichten 10.50 Pianovoordracht 11.05 Berichten 11.20 Fritz Weber's dansorkest 12.20 2.20 Gramofoonmuziek (1.151.26 Tijd sein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Pa rijs Radio 10.50 Keulen 11.20 Parijs Radio 12.05 Radio PTT Nord 12.20 Parijs Radio 13.20 Brussel VI. 14.20 Londen Reg. 15.20 Parijs Radio 16.50 Londen Reg. 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr. 19.20 Keulen 20.20 Brus sel Fr. 21.35 Keulen 22.20 Brussel VI. 23.20 Kuelen. 4e Programma: 8.00 Brussel VL 9.20 diversen 10.35 Londen Reg. 14.05 Pa rijs Radio 14.20 Droitwich 20.05 Deutschl. of div. 20.20 Radio PTT Nord of div. 20.35 Droitwich. JONGE WERKLOOZEN BOUWEN ZWEEFVLIEGTUIG. Zaterdagmiddag ingevlogen. Zaterdagmiddag om vier uur is op het vliegterrein aan den Cornelius Douwes- weg te Amsterdam het „Zoegling-zweef- vliegtuig", dat door de cursisten der eer ste centrale werkplaats, 2e Nassaustraat 8, vervaardigd is, ingevlogen. Met zeer veel animo en ijver is door de deelnemers gewerkt, mede in de weten schap, dat in dit vak velerlei vooruitzich ten zijn. Dit is trouwens reeds bewezen omdat verschillende deelnemers hierdoor werk hebben gevonden. Het zweefvliegtuig werd voorzien van een radio-zend- en ontvangtoestel, ge maakt door jongere werkloozen, die deel nemen aan de cursussen, welke bjj de nijverheidsschool „Patrimonium" zijn on dergebracht, onder leiding van ir. Reeder. Dit toestel dient om tijdens het vliegen instructies te ontvangen van den beganen grond. Onder de genoodigden bevonden zich o.a. de wethouders Kropman en van Meurs, de heer J. van der Heyden, in specteur van den luchtvaartdienst en dr. ir. H. J. van der Maas van den rijksstu diedienst voor de luchtvaart, alsmede een vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken, die ontvangen werden door den heer J. W. Willemsen, voorzitter van het Amsterdamsch Centraal Comité voor Jongere Werkloozen en den heer Pierre Cuypers, voorzitter van den Nederland- schen bond van zweefvliegtuigclubs. Het invliegen geschiedde door den heer P. E. W. Wesselius, secretaris van de Am- sterdamsche Aeroclub. Een tweede zweefvliegtuig wordt thans in dezelfde werkplaats eveneens door jonge werkloozen, gebouwd. GROOT FRANSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Drie dooden. Een viermotorig Breguet-watervliegtuig is bij Cherbourg tijdens een proefvlucht in zee gestort. Aan boord bevonden zich twee marine-officieren en twaalf inge nieurs van de firma Breguet. Een der of ficieren is door verstikking om het leven gekomen. De andere inzittenden liepen weinig ernstige verwondingen op en wer den naar het marinehospitaal te Cher bourg vervoerd, waar nog twee gewonden bezweken zijn. Binnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te voeren! 161. Ze vonden het zóó vies, dat ze allemaal weg gin gen en zoo- bleef die arme grootmoeder alleen zitten met haar pudding. Ze wist echter wel raad. 162. Ze noodigde alle kinderen uit de buurt om de pud ding te helpen opeten, 't Eerste jongetje begon heel hard aan de staart te trekken die buiten de pudding stak. Hij trok zoo hard, dat de rat binnenin begon te piepen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11